Newsy
Studio JG wyda Pięć centymetrów na sekundę
Wydawnictwo Studio JG ogłosiło, że w lutym 2015 r. wyda mangę Pięć centymetrów na sekundę autorstwa Yukiko Seike i Makoto Shinkaia.
Opowieść o Takakim i Akari – dwójce bliskich przyjaciół, których relacje, wraz z upływem czasu, stają się coraz odleglejsze… Melancholijna opowieść o przyjaźni, uczuciach i przemijaniu czasu.
Tytułowe „Pięć centymetrów na sekundę” to prędkość z jaką opada strącony wiatrem kwiat wiśni.
Manga ta liczy dwa tomy i jest zakończona. Drugi tom ma się ukazać w odstępie dwóch miesięcy po pierwszym.
Zwiastun The Last: Naruto the Movie
Po emisji najnowszego odcinka Naruto Shippuuden w japońskiej telewizji ukazał się krótki zwiastun The Last: Naruto the Movie. Animacji towarzyszy fragment przewodniego motywu muzycznego w wykonaniu Sukima Switch. Premierę filmu zapowiedziano na 6 grudnia tego roku. Więcej informacji znajdziecie w poprzednim newsie.
Film jest zapowiadany jako zakończenie historii opowiedzianej w Naruto. Tymczasem ostatni, podwójny rozdział mangi Naruto trafi do sprzedaży 10 listopada. Według zapowiedzi ma on liczyć 44 strony, a jego druga połowa ma być w kolorze.
Anime od autora Triguna - Kekkai Sensen w 2015
Studio BONES podejmie się przeniesienia na ekran mangi Blood Blockade Battlefront, której autorem jest Yasuhiro Nightow. Rie Matsumoto wyreżyseruje serię telewizyjną w oparciu o scenariusz Kazunao Furuyi, zaś Toshihiro Kawamoto dostarczy projektów postaci.
W Nowym Jorku rozerwała się granica między światem materialnym a zaświatami, zamykając mieszkańców miasta i innego wymiaru w wielkiej sferze. Gdy po latach horroru ktoś w końcu stara się otworzyć barierę, znajdują się także osoby, którym jest to nie na rękę…
OAV Akuma no Riddle
Pojawił się film promocyjny 13. odcinka Akuma no Riddle, który jako OAV zostanie dołączony do 7 woluminu serii. Ten ostatni trafi do sprzedaży 17 grudnia tego roku w postaci płyt DVD i Blu‑ray.
Są serie tak nieudane, że aż śmieszne. Zdarza się to zwłaszcza wtedy, gdy anime stara się aż nazbyt serio zrealizować bzdurne założenia fabularne, które nadawałyby się najwyżej na pastisz. I właśnie taką produkcją okazuje się Akuma no Riddle – historia młodej dziewczyny, Haru Ichinose, która znalazła się w jednej klasie z dwunastoma zabójczyniami czyhającymi na jej życie. Sytuacja naszej głównej bohaterki może się wydawać naprawdę dramatyczna i wręcz beznadziejna. Na szczęście dla niej pojawia się przysłowiowy książę z bajki, a jest nim Tokaku Azuma – dziewczę, które pierwotnie również miało pozbawić ją życia, lecz postanowiło chronić ją za wszelką cenę.
Zapowiedź Plastic Memories
Yoshiyuki Fujiwara podjął się reżyserii Plastic Memories, anime powstającego w studiu Dogakobo. Projekty postaci bazujące na oryginalnym pomyśle Okiury dostarczy Chiaki Nakajima. Na chwilę obecną orientacyjna data premiery nie jest jeszcze znana.
Wymyślona i napisana przez Naotakę Hayashiego, osadzona w niedalekiej przyszłości historia przedstawia świat, w którym do złudzenia przypominające ludzi androidy przestają być tylko fantastyczną wizją. Ponadto niektóre modele są w stanie wykazywać emocje i uczucia. Oczywiście, tak jak wszystkie maszyny, androidy mają ograniczoną żywotność. By uniknąć problemów z tymi wysłużonymi ponad miarę, producent odzyskuje je dzięki punktom serwisowym. W jednym z nich pracuje Tsukasa Mizugaki, a w obowiązkach pomaga mu Isla, dość powściągliwy w okazywaniu emocji android.
Diomedea animuje Kuusen Madoushi Kouhosei no Kyoukan
Studio Diomedea zostało wytypowane na wykonawcę telewizyjnej ekranizacji light novel autorstwa Yuu Moroboshiego pt. Kuusen Madoushi Kouhosei no Kyoukan (Instruktor czarodziejów walki powietrznej). Anime wyreżyseruje Takayuki Inagaki, a scenariusz napisze Hiroshi Yamaguchi.
Historia powieści umiejscowiona jest w świecie, w którym ludzkość musiała znaleźć schronienie w magicznym latających miastach, tocząc nierówną walkę ze zbrojnymi czarodziejskimi owadami.
Ekranizacja Dungeon ni Deai o Motomeru no wa Machigatteiru no Darou ka?
W fazie produkcji w studiu J.C. Staff znajduje się adaptacja light novel o jakże wymownym tytule Dungeon ni Deai o Motomeru no wa Machigatteiru no Darou ka? (Czy to źle podrywać dziewczyny w lochach?) autorstwa Fujino Onmoriego. W oparciu o scenariusz Hidekiego Shirane serial wyreżyseruje Yoshiki Yamakawa.
Bell Cranel to początkujący poszukiwacz przygód, który pewnego dnia zostaje uratowany z opresji przez zaprawianą w bojach Eyes Warenstein. Zakochując się bezgranicznie w swojej wybawicielce, postanawia dorównać jej doświadczeniem, po drodze spotykając Hestię, boginkę o dziecinnej aparycji. Ta z kolei zadurza się w Bellu.
Magazyn Asia on Wave
Na początku był chaos, z którego nieśmiało wyłonił się zarys planu stworzenia czegoś pięknego. Z początku nadano mu imię Kakusei Wave. Matką jego była Martyna Raszka, ojcem zaś ciemna noc. Warunki narodzin planu wołały o pomstę do nieba – ambitny, dobrze zapowiadający się plan narodził się w warunkach online. Samotna matka robiła jednak wszystko, by wynagrodzić mu ciężkie warunki dzieciństwa. Nie mogąc liczyć na pomoc ojca, który okazał się jedynie dobrym w płodzeniu, zaczęła szukać wsparcia u ludzi dobrej woli. Rodzina powoli się powiększała i z zachwytem patrzyła jak plan dorasta. Na ich oczach, z początku mały planik zakładający publikację artykułów w zaciszu domowej strony internetowej i formatu pdf, zaczął się rozwijać z każdym kolejnym dniem ukazując swój potencjał. Coraz więcej osób zwracało na niego uwagę, doceniało go i chwaliło. I nadszedł w końcu ten dzień, w którym, tak jak chłopiec staje się mężczyzną, tak też mały planik stał się dużym planem, który dusił się w pliku pdf.
Styczeń 2013 roku na zawsze zapadł w pamięci jego rodziny jako miesiąc, w którym wszystko się odmieniło. Po wielu łzach (nie)szczęścia, niepewnościach i godzinach spędzonych w strachu, Kakusei Wave zmienił imię na Asia on Wave i stał się pierwszym takim magazynem na polskim rynku. Kierowany do pasjonatów Azji, fanów tamtejszej kultury, stylu, muzyki, kuchni i wszelkich ciekawostek, zaczął stawiać pierwsze kroki w sprzedaży internetowej oraz w zaprzyjaźnionych sklepach stacjonarnych. Jego cel pozostał taki sam: dotarcie do jak największej ilości osób interesujących się Azją i podbicie ich serc dzięki profesjonalnym artykułom i pięknym zdjęciom. Z mocno bijącym sercem zawitał do wielu domów odnajdując tam swoje miejsce na ziemi. Jednak mimo rosnącej popularności nie zapomniał on o swym wcześniejszym życiu. Nadal można zapoznać się z nim na stronie internetowej, którą ciągle rozwija. Teraz Asia on Wave stawia wielki krok ku lepszej przyszłości. Z wielką radością przyjął nowinę, że pojawi się na sklepowych półkach Empiku.
Dziś, pytany o to komu zawdzięcza swój sukces, bez wahania odpowiada, że rodzinie, przyjaciołom i znajomym, którzy wierzyli w niego i wspierali. A jakie ma plany na przyszłość? Dalej się rozwijać, zaskakiwać i dawać się kochać.
Asia on Wave – informacja prasowa
Yumegari zapowiada nową mangę: Hana wa Saku ka
Kolejne polskie wydawnictwo mangowe postanowiło w najbliższych miesiącach zaprezentować nową publikację z nurtu yaoi. Yumegari ogłosiło, że w pierwszym kwartale 2015 roku wyda Hana wa Saku ka, mangę yaoi autorstwa Shouko Hidaki. Wciąż publikowany w Japonii tytuł liczy obecnie cztery tomy.
Kazuaki Sakurai, 38‑latek stanu wolnego pracujący w agencji reklamowej, z powodu nieuwagi wpada na dworcu na chłopaka, który przez przypadek niszczy mu teczkę z materiałami do pracy oraz magazyn. Winowajca przedstawia się jako Youichi Minagawa. Youichi jest studentem Akademii Sztuk Pięknych i żyje w dużej, starej willi wraz z dwojgiem kuzynów. Okazuje się, że akurat posiada ten sam numer zniszczonej gazety w domu, zaprasza więc poszkodowanego Kazuakiego i w sposób nachalny oferuje mu wymianę. Zdenerwowany i sfrustrowany jego aroganckim zachowaniem Kazuaki próbuje jak najprędzej zakończyć znajomość z natrętnym młodzieńcem, lecz po czasie staje się częstym gościem w domu będącym azylem dla swojego tajemniczego właściciela…
"Styczniowe Duchy" KattLett od Kotori
Wydawnictwo Kotori zapowiedziało dziś wydanie powieści ilustrowanej autorstwa KattLett, znanej szerzej fandomowi dzięki bestsellerowi Exitus Letalis. „Styczniowe duchy”, bo taki tytuł nosi powieść napisana i zilustrowana przez tę autorkę, ma być pozycją z gatunku grozy.
Kiedy zegar wybija północ, pojawiają się one. Nikt nie wie, kim są, skąd przychodzą i dlaczego pozostają w tym świecie cały miesiąc. Niektórzy twierdzą, że to duchy, inni, że wytwory chorej wyobraźni. Wzbudzają przerażenie, odrazę i niepokój. Nie wszyscy je widzą, ale ci, których nawiedzają, są skłonni zrobić zaskakujące rzeczy, by stracić je z oczu. Nawet za cenę własnego życia…
Sammie mieszka wraz z wujkiem w maleńkim mieszkaniu na peryferiach Londynu. Życie jej nie rozpieszcza, ale stara się nie poddawać. Od kilku lat w sylwestrową noc, wraz z wybiciem północy, w jej pokoju zjawia się nieproszony gość. Nie sposób się go pozbyć i choć nikomu nie robi krzywdy, jego obecność jest niezwykle uciążliwa. Wędruje za Sammie krok w krok, niespodziewanie znika, by zaraz pojawić się tuż przy jej twarzy. Przebiera wychudłymi palcami, jakby ciągle coś rachował i pozostawia po sobie odór gnijącego mięsa. A kiedy nadchodzi luty, znika, by pojawić się, gdy sylwestrowy zegar znów odmierzy dwanaście uderzeń.
„Styczniowe duchy” mają mieć ok. 130‑150 stron (+ilustracje) i być pierwszą opowieścią z całego cyklu. Powieść ta ukaże się w grudniu tego roku i będzie także dostępna w Empikach. Cena nie powinna przekraczać 20 zł.
Zapowiedź The Last: Naruto the Movie
6 grudnia tego roku premierę w japońskich kinach będzie miał The Last: Naruto the Movie. Za historię oraz nowe projekty postaci najnowszego filmu z serii Naruto odpowiedzialny będzie autor mangi Masashi Kishimoto, a za reżyserię Tsuneo Kobayashi. Przewodni motyw muzyczny wykona Sukima Switch.
Według informacji podanych przez ANN fabuła The Last: Naruto the Movie ma być związana ze zbliżającym się do Ziemi Księżycem i wynikającym z tego zagrożeniem dla ludzkości.
W filmie ma się pojawić nowa postać – przystojnego młodego mężczyzny, który w jakiś sposób ma być powiązany z wydarzeniami z mangi.
Sama manga Naruto zostanie zakończona w przyszłym miesiącu (więcej znajdziecie tutaj). Tymczasem w Polsce, dzięki wydawnictwu J.P.Fantastica, pojawił się niedawno jej 65 tom.
Zajawki - podsumowanie tygodnia
Bez dłuższych wstępów prezentujemy kolejne podsumowanie tygodniowe naszych zajawek. Następne będzie już ostatnie!
- Gugure! Kokkuri‑san, odcinek 2
- Sora no Method, odcinek 3
- Gundam G no Reconguista, odcinek 3 i 4
- Ushinawareta Mirai o Motomete, odcinek 3
- Amagi Brilliant Park, odcinek 3
- Mushishi Zoku Shou 2, odcinek 1
- Fate/stay night: Unlimited Blade Works, odcinek 3
- Trinity Seven, odcinek 2
- Log Horizon 2, odcinek 3
- Ookami Shoujo to Kuro Ouji, odcinek 3
- selector spread WIXOSS, odcinek 3
- Bonjour♪ Koiaji Pâtisserie, odcinek 2
- Cross Ange: Tenshi to Ryuu no Rondo, odcinek 3
- Donten ni Warau, odcinek 3
- World Trigger, odcinek 3
- Grisaia no Kajitsu, odcinek 3
- Shingeki no Bahamut: Genesis, odcinek 3
- Sanzoku no Musume Ronja, odcinek 3
- Magic Kaito 1412, odcinek 3
- Nanatsu no Taizai, odcinek 3
- Girlfriend (Kari), odcinek 2
- Hitsugi no Chaika: Avenging Battle, odcinek 2
- Kaitou Joker, odcinek 3
- Inou Battle wa Nichijou‑kei no Naka de, odcinek 3
- Trinity Seven, odcinek 3
- Akatsuki no Yona, odcinek 3
- Orenchi no Furo Jijou, odcinek 3
- Gundam Build Fighters Try, odcinek 3
- Daitoshokan no Hitsujikai, odcinek 3
- Kiseijuu: Sei no Kakuritsu, odcinek 3
- Yuuki Yuuna wa Yuusha de Aru, odcinek 3
- Hitsugi no Chaika: Avenging Battle, odcinek 3
- Shirobako, odcinek 3
- Bonjour♪ Koiaji Pâtisserie, odcinek 3
- Shigatsu wa Kimi no Uso, odcinek 3
Komisarz Cygaro na Wspieram.to
Dorota Kuśnierz, polska rysowniczka, autorka takich komiksów jak recenzowane na naszych łamach Bisu: ognista salamandra czy Basement, planuje wydanie kolejnej mangi. Tym razem ma to być jednotomowa opowieść kryminalna pt. Komisarz Cygaro. Jako że komiks ten nie znalazł wydawcy, autorka postanowiła poprosić fanów o pomoc w zebraniu funduszy na jego wydanie za pośrednictwem portalu Wspieram.to Jej celem jest zebranie 3900 zł. Do akcji można się włączyć tutaj.
Komisarz Cygaro to kryminał, którego akcja dzieje się w Włoszech, a dokładniej w Mediolanie, w roku 1985. Główny bohater (komisarz Cygaro) zostaje zaproszony do Włoch na urodziny starego przyjaciela, którego nie widział od wielu lat. W tej podróży towarzyszy mu asystentka Maja, która niedawno zaczęła pracę w wydziale zabójstw. W czasie uroczystości następuje straszna tragedia – solenizant umiera w dziwnych okolicznościach. Komisarz Sigaro, nie wierząc, że jego przyjaciel odszedł śmiercią naturalną, wszczyna śledztwo. W czasie prowadzenia sprawy wychodzą na jaw tajemnice związane z domownikami. Kto z zaproszonych gości jest odpowiedzialny za śmierć Borysa?
Jak pisze autorka: Sam koncept komiksu i pomysł na historię przyszedł niespodziewanie. Ta jednotomówka jest odskocznią od dotychczasowych projektów. Sam scenariusz uzyskał ostateczną pełnię po roku jego wiecznego zmieniania i przeszedł przez oczy wielu pisarzy amatorów. Wielką pomocą okazała się dawna znajoma, która z zawodu jest detektywem – to właśnie ona zwróciła mi dużą uwagę na terminologię słów oraz portretów psychologicznych morderców. Chciałam stworzyć historię którą przeczytają dorośli – a kryminał w moim mniemaniu spełni się w tej roli idealnie.
Sylwestrowe Tsukimonogatari
31 grudnia tego roku premierę będą miały 4 odcinki Tsukimonogatari, adaptacji pierwszego tomu finałowej części cyklu Monogatari. Płyty DVD oraz Blu‑ray z pierwszymi dwoma odcinkami trafią do sprzedaży 4 lutego, a z dwoma kolejnymi miesiąc później.
Akcja Tsukimonogatari rozgrywa się w czasie, gdy Koyomi przygotowuje się do egzaminu na studia, a więc tuż po wydarzeniach znanych z Koimonogatari i przedstawionych w anime w sześciu odcinkach Monogatari Series: Second Season, występujących pod zbiorczym tytułem Hitagi End, ale jeszcze przed historią ukazaną w Hanamonogatari. Poniżej fragment recenzji Monogatari Series: Second Season autorstwa Tassadara:
Monogatari Series: Second Season rozpoczyna się dość nietypowo, biorąc pod uwagę historię cyklu, a mianowicie od zniknięcia Araragiego, którego absencja powoduje, że z nawracającymi problemami Tsubasy i jej kociego alter ego dziewczyny tym razem muszą poradzić sobie same. Wysłanie protagonisty na urlop przysłużyło się fabule i dało okazję, by poznać bohaterki od nieco innej strony, głównie przez długie babskie rozmowy. Dotychczasowy schemat postępowania, w którym Araragi pojawiał się jako rycerz w lśniącej zbroi i ratował dziewoje z opresji (czasem przy wsparciu bardziej kompetentnych osób), zaczynał się robić nużący i dobrze, że w dużej mierze od niego odstąpiono. Także kolejne historie swobodnie podchodzą do wcześniejszego stylu opowieści i okazuje się, że dobre chęci bohatera nie zawsze wystarczają, a czasami niosą za sobą zaskakująco problematyczne konsekwencje. Spośród wszystkich odsłon cyklu Monogatari Series: Second Season najbardziej obfituje w zaskakujące rozwiązania i zwroty akcji, jakie wcześniej wydawały się nie do pomyślenia, nawet jeśli sposób ich przedstawienia pozostawia chwilami wiele do życzenia.
Jak powstaje Rakuen Tsuihou od Urobuchiego?
Już 15 listopada do kin w Japonii trafi najnowsza napisana przez Gena Urobuchiego historia pt. Rakuen Tsuihou (Wygnani z raju), w reżyserii Seijiego Mazushimy i produkowana wspólnie przez Toei Animation oraz Nitro+. W rolę główną wcieli się Rie Kugimiya.
Jak dotąd jedyne, co można wnioskować o fabule, ukazują zwiastuny anime.
Zapowiedź Cardfight!! Vanguard G
TV Tokyo rozpoczęło emisję filmu promującego sequel Cardfight!! Vanguard. Akcja Cardfight!! Vanguard G rozgrywa się trzy lata po wydarzeniach znanych z pierwszej serii. Anime będzie miało premierę 26 października tego roku.
Twórcy kontynuacji Cardfight!! Vanguard pozostaną praktycznie bez zmian. Pojawią się za to nowi główni bohaterowie: Tokoha Anjou, Shion Kiba i Chrono Shindou. Oprócz nich w serii będzie można zobaczyć również postaci znane z anime emitowanego w 2011 roku oraz tegorocznego filmu, takie jak Misaki Tokura, Kamui Katsuragi i Kouji Ibuki.
Obsada:
- Mark Ishii (Bellri Zenam w Gundam: G no Reconguista) jako Chrono Shindou
- Junya Enoki jako Shion Kiba
- Emi Nitta (Honoka Kousaka w Love Live! School Idol Project) jako Tokoha Anjou
Nowy Macross
Powstanie nowa seria telewizyjna z cyklu Macross. Anime będzie nosiło tytuł (na razie roboczy) Macross Delta. Od 1 grudnia rozpoczną się castingi w celu znalezienia wokalistki, która użyczy głosu jednej z postaci – nowej diwie. Akcja serii najprawdopodobniej będzie się rozgrywać w roku 2067 (sądząc z hasła na stronie internetowej). Na razie nie ujawniono więcej szczegółów.
Kontynuacja K: Missing Kings
Fanów K zapewne ucieszy wiadomość, że powstanie kontynuacja mającego premierę w lipcu tego roku filmu K: Missing Kings. Na razie nie wiadomo czy nowy projekt będzie pojedynczym filmem czy, tak jak anime z roku 2012, serią telewizyjną. Poniżej fragment recenzji K autorstwa Enevi:
Yashiro Isana, dla przyjaciół Shiro, lekkoduch i dusza towarzystwa, uczęszcza do liceum Ashinaka w Tokio wcale nie tak odległej przyszłości. Nastolatek ze wszystkimi się dogaduje i nie wadzi nikomu, dlatego więc jego zdumienie jest ogromne, gdy w czasie zakupów zostaje zaatakowany przez gang Homra, którego szef to jeden z siedmiu Królów – ludzi obdarzonych potężnymi mocami. Z tarapatów ratuje go tajemniczy młodzieniec z kataną, Kurou, który jednak również wydaje się do Shiro wrogo nastawiony. Jeśli będące w posiadaniu członków Homry nagranie jest autentyczne, to mają oni bardzo dobry powód, by się go pozbyć.
Nowa seria Lupina III na wiosnę
Pierwsza od trzydziestu lat nowa seria telewizyjna z Lupinem w roli głównej została zapowiedziana w Cannes we Francji, we wtorek 14 października. Akcja nowej serii ma się rozgrywać we Włoszech i w San Marino, a jej premiera nastąpi na włoskim kanale RTI. Produkcją zajmie się studio Telecom Animation Film.
Viewfinder od Kotori
W trakcie panelu na konwencie Japanicon wydawnictwo Kotori ogłosiło, że wyda mangę Finder no Hyouteki autorstwa Ayano Yamane.
Młody fotograf Akihito Takaba podczas kolejnego reporterskiego śledztwa poznaje tajemniczego i wpływowego biznesmena, Ryuuchiego Asamiego, który daje bohaterowi dotkliwą i bolesną nauczkę za wtykanie nosa w nie swoje sprawy. Dziennikarz poprzysięga zemstę, nie przypuszcza jednak, że cały plan obróci się przeciwko niemu i to on stanie się zabawką w rękach biznesmena.
Fanki mocniejszych wrażeń powinny być zadowolone, gdyż manga łączy wątki romantyczne i sensacyjne w wyjątkowo pikantnej oprawie.
Według zapowiedzi wydawnictwa manga ukaże się w drugim kwartale 2015 r.
Zajawki sezonu jesiennego - podsumowanie tygodnia
Oto za nami kolejny tydzień, a co za tym idzie – kolejne opublikowane na naszym blogu zajawki! Na liście znajdziecie głównie drugie odcinki serii, są też pojedyncze trzecie, a zdarzają się i pierwsze, nieco spóźnione. Zapraszam do przejrzenia listy w poszukiwaniu interesujących Was serii – czy warto sięgać po następny odcinek albo w ogóle zaczynać przygodę z jakimś anime? Mamy nadzieję, że zajawki chociaż trochę Wam w tym pomogą!
Nie przedłużając już, oto lista:
- Kiseijuu: Sei no Kakuritsu, odcinek 1
- Hitsugi no Chaika: Avenging Battle, odcinek 1
- Terra Formers, odcinek 3
- Shigatsu wa Kimi no Uso, odcinek 1
- Denki‑gai no Hon’ya‑san
- Nanatsu no Taizai, odcinek 1
- Donten ni Warau, odcinek 2
- selector spread WIXOSS, odcinek 2
- Ushinawareta Mirai o Motomete, odcinek 2
- Bonjour♪ Koiaji Pâtisserie, odcinek 1
- Ore, Twintails ni Narimasu, odcinek 1
- Cross Ange: Tenshi to Ryuu no Rondo, odcinek 2
- Log Horizon 2, odcinek 2
- Amagi Brilliant Parkm, odcinek 2
- World Trigger, odcinek 2
- Sora no Method, odcinek 2
- Madan no Ou to Vanadis, odcinek 2
- Grisaia no Kajitsu, odcinek 2
- Ookami Shoujo to Kuro Ouji, odcinek 2
- Girlfriend (Kari), odcinek 1
- Kaitou Joker, odcinek 2
- Tribe Cool Crew, odcinek 3
- Nanatsu no Taizai, odcinek 2
- Shingeki no Bahamut: Genesis, odcinek 2
- Magic Kaitou 1412, odcinek 2
- Orenchi no Furo Jijou, odcinek 2
- Inou Battle wa Nichijou‑kei no Naka de, odcinek 2
- Garo: Honoo no Kokuin, odcinek 2
- Gundam Build Fighters Try, odcinek 2
- Akatsuki no Yona, odcinek 2
- Daitoshokan no Hitsujikai, odcinek 2
- Kiseijuu: Sei no Kakuritsu, odcinek 2
- Sanzoku no Musume Ronja, odcinki 1‑2
- Yuuki Yuuna wa Yuusha de Aru, odcinek 1
- Fate/Stay Night Unlimited Blade Works TV, odcinki 1‑2
- Yowamushi Pedal: Grande Road, odcinek 2
- Shirobako, odcinek 2
- Denki‑gai no Hon?ya‑san, odcinek 3
- Yuuki Yuuna wa Yuusha de Aru, odcinek 2
- Shigatsu wa Kimi no Uso, odcinek 2
I jak na razie to wszystko. Jeszcze raz życzę miłej lektury i ponownie zachęcam do komentowania bloga. Oczywiście Wasze uwagi do całego projektu cały czas są mile widziane.
Nowy reżyser Yahari Ore no Seishun Love Come wa Machigatteiru
Miłośników bardziej życiowych, a mniej fantastycznych komedii szkolnych z pewnością zainteresuje informacja, że animowana adaptacja serii light novel autorstwa Wataru Watari będzie kontynuowana, zaś za jej reżyserię zabierze się Kei Oikawa, zastępując Ai Yoshimurę. Z kolei Yuuichi Tanaka zmieni Yuu Shindou na stanowisku projektanta postaci. Roszady wynikają z przeniesienia produkcji ze studia Brain‑Base do feel, ale nie dotkną obsady aktorskiej, a scenarzystą pozostanie Shoutarou Suga. Czytelnikom niezaznajomionych z serialem Yahari Ore no Seishun Love Come wa Machigatteiru najważniejsze informacje może przybliżyć napisana przez Yumi recenzja, której fragment widnieje poniżej:
Hachiman Hikigaya, główny bohater omawianej serii, już na samym początku raczy nas swoimi nietypowymi jak na anime poglądami na temat licealnego życia. Otóż uważa on, że to, co większość ludzi nazywa „wiosną życia”, jest wielkim kłamstwem i iluzją, a ci, którzy wychwalają uroki młodości, oszukują samych siebie, by znaleźć pocieszenie w tym okrutnym świecie. Swój wywód kończy stwierdzeniem, że osobniki takie powinny zostać wytępione. Jak się okazuje, chłopak całe swoje przemówienie przelał na papier w ramach pracy domowej. Łatwo zgadnąć, że nauczycielka nie doceniła szczerości ani oryginalnych poglądów Hachimana i postanowiła spacyfikować trudnego ucznia – za karę przymusowo zostaje on włączony do klubu, którego zadaniem jest pomoc w rozwiązywaniu problemów uczniów. W ten sposób bohater poznaje Yukino Yukinoshitę, założycielkę i do niedawna jedyną członkinię klubu.
S. Johansson jako mjr Motoko Kusanagi?
Moda na stworzone przez Masamune Shirowa przygody major Motoko Kusanagi wydaje się nigdy nie przemijać, bowiem amerykańska wytwórnia filmowa Dreamworks przypomniała o ogłoszonych jeszcze w 2008 roku planach adaptacji mangi The Ghost in The Shell. Na reżysera aktorskiego filmu wytypowany został Rupert Sanders, który w ostatnim czasie zabłysnął dzięki Królewnie Śnieżce i Łowcy, zaś scenariusz napisze William Wheeler. Komitet produkcyjny tworzą Avi Arad, Mark Sourian i Steven Paul.
Jednak znacznie ważniejszą informacją może okazać się wieść, jakoby Dreamworks zaproponowało aktorce Scarlett Johansson dziesięć milionów dolarów za rolę w filmie, jak twierdzi portal Deadline.
Tłem historii jest świat niedalekiej przyszłości, w którym, dzięki powszechnemu zastosowaniu mikromaszyn, dokonała się rewolucja technologiczna. Duża część ludzkości poddaje się zabiegom częściowej lub całkowitej cyborgizacji, wszyscy są podłączeni do sieci, a ogromne korporację walczą o jak największe zyski w mniej lub bardziej nielegalny sposób. Dość ponura wizja świata raczej nie napawa przesadnym optymizmem, ale nie można odmówić jej sugestywności.
W takich realiach, bardzo typowych dla cyberpunku, poznajemy Sekcję 9 Wydziału Bezpieczeństwa, która w imieniu japońskiego rządu stara się walczyć ze wszelkimi zagrożeniami dla bezpieczeństwa kraju. Główny wątek fabuły stanowi pościg Sekcji 9 za tajemniczym hakerem, zwanym Władcą Marionetek.
Manga, mająca stanowić podstawę dla scenariusza filmu, ukazała się w Polsce w 2002 roku nakładem wydawnictwa J.P. Fantastica i w zeszłym roku doczekała się reedycji. Recenzje zarówno starego, jak i nowego wydania znaleźć można w dziale Tanuki Manga.
ONA Steins;Gate we współpracy z IBM
Jeśli chcecie raz jeszcze zobaczyć bohaterów znanych ze Steins;Gate, to macie po temu okazje dzięki serii ONA Steins;Gate: Soumei Eichi no Cognitive Computing, której emisję rozpoczęło IBM. Tłumaczenie tekstu pierwszego odcinka na język angielski znajdziecie na stronie ANN – tutaj.
Powstające we współpracy z IBM Steins;Gate: Soumei Eichi no Cognitive Computing będzie miało 4 odcinki:
- Cooking‑hen
- Navigation‑hen
- Fashion‑hen
- Kaigi‑hen
Każdy z nich opowiada o tym, jak komputery mogą poprawić nasze życie w przyszłości. Warto przypomnieć, że jednym z kluczowych elementów fabuły serii był komputer IBN 5100 wzorowany właśnie na wyprodukowanym przez IBM modelu o tymże numerze. Poniżej znajdziecie fragment recenzji serii telewizyjnej Steins;Gate autorstwa Tassadara:
Wszystko zaczyna się w momencie, gdy Rintarou Okabe, cudaczny typ podający się za szalonego naukowca, wraz z dwójką nieformalnych asystentów oddający się konstruowaniu równie dziwnych co bezużytecznych wynalazków, przypadkowo składa urządzenie pozwalające na wysyłanie e‑maili w przeszłość. Zaintrygowani bohaterowie postanawiają poznać zasadę działania swego zaskakującego wynalazku, ale poza czystą ciekawością nie mają bliżej określonych planów co do jego wykorzystania. Sprawy komplikują się jednak w momencie, gdy w poszukiwaniu dalszych informacji grupka postanawia włamać się na stronę organizacji SERN (dla nieorientujących się w temacie – aluzja do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych), która jak wieść niesie, także zajmuje się podróżami w czasie. Informacje, na które natrafiają, okazują się równie szokujące, co niebezpieczne.
Gatchaman CROWDS Second w 2015 roku?
Prawie rok temu pojawiła się informacja o powstaniu kontynuacji Gatchaman CROWDS, jednak dopiero niedawno tworzące je studio Tatsunoko Productions ogłosiło rekrutacje na jedną z kierowniczych funkcji przy produkcji serii. Wspomniane ogłoszenie wskazuje datę prac przy projekcie – rok 2015.
Seria Gatchaman CROWDS była emitowana w telewizji od lipca do września 2013 roku. Poniżej możecie przeczytać fragment jej recenzji autorstwa Avellany:
W pięknym mieście Tachikawa żyje sobie nastolatka imieniem Hajime Ichinose: pełna energii ekscentryczka z lekką obsesją na punkcie materiałów papierniczych, aktywna i zapalona użytkowniczka popularnej sieci społecznościowej GALAX… Słowem, nic nadzwyczajnego, czyli idealna bohaterka anime. Kiedy nieoczekiwanie zostają w niej obudzone moce i okazuje się, że ma dołączyć do drużyny Gatchamanów – superbohaterów, broniących świata przed zagrożeniem ze strony tajemniczych Obcych, wydaje się, że fabuła wskoczyła w wyrobione i dobrze znane koleiny. Tyle tylko, że – choć to fraza paskudnie nadużywana – nic absolutnie w tej serii nie jest takie, jakie mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Hajime nie jest kolejną pełną ideałów neofitką, z entuzjazmem biegnącą wypełniać zleconą jej misję ratowania ludzkości. To stworzonko, które umie obserwować i zadawać pytania – piekielnie celne i równie niewygodne, zmuszające pozostałych Gatchamanów (a wraz z nimi widzów) do spojrzenia na wiele spraw z zupełnie innej niż dotychczas perspektywy.
Zwiastun nowego Durarara!!
Na oficjalnej stronie Durarara!!×2 Shou pojawił się nowy film promocyjny. Seria będzie miała premierę w styczniu 2015 roku. Wspomniany zwiastun znajdziecie tutaj. Więcej o kontynuacji Durarara!! możecie przeczytać w poprzednich newsach.
Historia zaczyna się wraz z przybyciem do Ikebukuro nastoletniego Mikado Ryuugamine, którego do przeprowadzki przekonał stary przyjaciel, Masaomi Kida, od kilku lat mieszkający już w Tokio. Będzie ciekawie, gdyż ta owiana złą sławą dzielnica jak magnes przyciąga różne indywidua. Miejsce, które jeszcze niedawno było świadkiem potyczek młodocianych gangów, wreszcie wydaje się spokojne, jednak między ludźmi nadal krąży plotka o Jeźdźcu bez głowy i nowym gangu zwanym „Dollars”. Co jakiś czas ludzie znikają bez śladu, w mieście postrach sieje nadludzko silny mężczyzna w stroju barmana, a wszystkiemu uważnie przygląda się pewien handlarz informacjami. Jak w tym wszystkim odnajdzie się nastolatek z prowincji? Przygodę czas zacząć!
Spotkanie z twórczością studia Ghibli
23 października o godzinie 17:00 w kinie Fenomen Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbędzie się spotkanie z twórczością studia Ghibli. Studio, którego czołowym artystą jest Hayao Miyazaki, wypuściło wiele klasyków animacji japońskiej. Produkcje takie jak Spirited Away: W krainie Bogów, Księżniczka Mononoke czy Ruchomy zamek Hauru przez wiele lat stanowiły o jakości studia i właśnie nim poświęcona będzie prelekcja otwierająca spotkanie.
O godzinie 18:00 obędzie się seans pierwszego filmu Ghibli – Nausicaä z Doliny Wiatru z 1984 roku. Wstęp na seans: 10 zł (płatne w kasie kina). Po seansie konkurs‑niespodzianka z nagrodami ufundowanymi przez BlueBox.
Dla każdego chcącego wymienić poglądy z innymi miłośnikami anime zorganizowaliśmy after party w restauracji Parkowej (ul. Ogrodowa 13). Start 21:00. Serdecznie zapraszamy!
Link do wydarzenia na Facebooku znajdziecie tutaj.
Za akcją stoi grupa odpowiadająca za Świętokrzyski Konwent Fantastyki Jagacon – Stowarzyszenie Tygiel oraz Kielecki Klub Mangi i Anime KOEN.
Stowarzyszenie Tygiel – informacja prasowa
Spin-offy Ataku Tytanów w Polsce
Jak informuje wydawnictwo J.P. Fantastica, w Polsce ukaże się zapewne więcej tytułów związanych z mangą Atak Tytanów. Na pierwszy ogień mają pójść komiksy Birth of Levi oraz Before the Fall.
Co więcej, wydawca podał, że poza mangami ma w planach opublikowanie w Polsce także guidebooków z tej serii, zaś od zainteresowania fanów zależeć będzie wydanie dwóch parodii tej historii, jednej przedstawiającej bohaterów jako uczniów liceum, drugiej w formie yonkomy.
Uzupełnienie: J.P. Fantastica udostępniło ankietę z pytaniem o spin‑offy.
J.P. Fantastica rezygnuje z Fairy Tail
Wbrew licznym wcześniejszym zapowiedziom, wydawnictwo J.P. Fantastica poinformowało, że jednak nie wyda w Polsce mangi Fairy Tail. Przyczyn nie ujawniono, zaznaczając enigmatycznie, że po rozmowach ze stroną japońską przestało to być możliwe.
W zamian wydawnictwo zapowiada, iż niebawem ogłosi ankietę związaną z kolejnymi tytułami, które zastąpiłyby kończące się Naruto, wśród których mają pojawić się m.in. Magi, Tokyo Ghoul i Haikyuu!!.
Uzupełnienie: J.P. Fantastica udostępniło króciutką ankietę.
Filmowe Aikatsu! już 13 grudnia
13 grudnia na ekrany kin trafi film Aikatsu!, powiązany z tworzoną przez Bandai grą karcianą i serialami telewizyjnymi z 2012 i 2013 roku o tym samym tytule. Na początku tego miesiąca w Japonii ruszyła emisja trzeciej części telewizyjnego anime, na temat której więcej informacji znaleźć można w zapowiedzi sezonu jesień 2014.
Historia znana z telewizji ukazuje losy Ichigo Hoshimiyi, która po namowie koleżanki zdaje do szkoły dla idolek. W trakcie nauki i występów spotyka wiele rywalek i używa „kart Aikatsu”, niezbędnych do brania udziału w występach scenicznych.
Ankieta Studia JG
Wydawnictwo Studio JG zaprasza do wzięcia udziału w krótkiej ankiecie, która ma im pomóc w planowaniu dalszego rozwoju.
Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydawnictwa.
Podajemy także bezpośredni link do ankiety, która potrwa do 20 października.
Reklama The IDOLM@STER Cinderella Girls
Już w styczniu miłośnicy opowieści o japońskich idolkach zostaną uraczeni kolejną odsłoną adaptacji gier The IDOLM@STER, tym razem opatrzoną podtytułem Cinderella Girls. W pracach nad anime uczestniczyć będzie większa część ekipy odpowiedzialnej za poprzednie THE IDOLM@STER, z Noriko Takao na stanowisku reżysera i Tatsuyą Takahashim w roli scenarzysty na czele. Animacja powstanie w studiu A‑1 Pictures.
W rolach wschodzących gwiazd japońskiego showbiznesu wystąpią m. in. Ayaka Fukuhara, Nozomi Yamamoto (Ogiue w Genshiken Nidaime) i Natsumi Takamori (Misaki w Another).
Zwiastun Shinmai Maou no Testament
W styczniu wystartuje animowana adaptacja light novel Tetsuo Uesu Shinmai Maou no Testament, za której produkcję odpowiada studio Production IMS. Fabułę powieści na potrzeby serialu zaadaptuje Takao Yoshioka, a całość wyreżyseruje Hisashi Saitou. Oryginalne projekty postaci autorstwa Nekosuke Okumy do potrzeb animacji dostosuje Yoshihiro Watanabe.
Głównym bohaterem fantastycznej historii o zabarwieniu erotycznym jest Basara Toujou (zagrany przez Yuuichiego Nakamurę), któremu ojciec sprawił niemałą niespodziankę, żeniąc się ponownie, a w posagu sprowadzając do domu dwie przybrane córki. Siostry Mio i Maria Naruse (odpowiednio Ayaka Asai oraz Kaori Fukuhara), w rzeczywistości okazują się początkującymi diablicą i sukkubem, które w wyniku błędu zamiast wziąć w posiadanie duszę Basary oddają się mu we władanie. Ten zaś stara się postawić w roli odpowiedzialnego brata i broni przybranego rodzeństwa przed czyhającymi na nie starszymi demonami i pogromcami złych mocy.
Co dalej w Sword Art Online?
Emisja drugiej części Sword Art Online jeszcze trwa, lecz końca dobiegł epizod rozgrywający się w grze Gun Gale Online. Na szczęście scenarzyści nie planują zafundować widzom własnej wariacji na temat przygód Kirito, zamiast tego na ekran trafią wydarzenia rozgrywające się w ósmym tomie tej ilustrowanej powieści. Od 18 października ruszy emisja adaptacji epizodu traktującego o poszukiwaniu legendarnego miecza Excalibura, a od 8 listopada kolejne odcinki będą traktować o wydarzeniach znanych pod nazwą Matczynego różańca, czyli ukazanych w tomie siódmym.
Już niedługo polscy miłośnicy Sword Art Online będą mieli okazje zapoznać się z pierwowzorem serialu dzięki wydawnictwu Kotori, którego nakładem ukaże się ta szalenie popularna wśród młodzieży powieść ilustrowana autorstwa Rekiego Kawahary.
Broń się, kto może! - rozstrzygnięcie konkursu
Witamy ponownie! Bardzo przepraszamy za zwłokę: konieczne było poczynienie ustaleń trójstronnych (Tanuki – Komikslandia – Bzicool) i dlatego to wszystko tak długo trwało. Nie przedłużając jednak, prezentujemy wyniki konkursu:
I nagrodę zdobywa Michalina Góra za buławę dla mrocznej mahou shoujo. Jury doceniło staranność wykonania i przemyślany sposób zastosowania broni.
II nagrodę otrzymuje Zuzanna Jankun za Mordownik 2000. Urzekła nas pomysłowość aranżacji oraz wykorzystanie łatwo dostępnych przedmiotów codziennego użytku.
III nagroda trafi do Sylwii Karcz za kuszę na rękę – projekt prosty, ale staranny, a jednocześnie w duchu Berserka.
Wyróżnienia otrzymują:
- Izabela Zabiegło za Nokię
- Milena Ulińska za ponury dziabak
- Julia Goliat za magiczną kosę
- Ella Szumlas za halabardę
- Magdalena Gucwa za cepy bojowo‑rolnicze
Dodatkowe wyróżnienie na wniosek zespołu Tanuki dostaje Katarzyna Wójcik za kotka z piekła rodem
Zwycięzców i osoby wyróżnione prosimy o kontakt ze sklepem Komikslandia (telefonicznie, mailowo – z adresu, z którego było wysłane zgłoszenie konkursowe – lub osobiście) w celu ustalenia sposobu przekazania nagrody.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział i zapraszamy ponownie – planujemy podobny (acz znacznie łatwiejszy, a przynajmniej tak sądzimy) konkurs w najbliższych miesiącach.
Nowe Tokyo Ghoul - manga i anime
Powstanie kontynuacja Tokyo Ghoul. Tym razem nie jest to informacja oparta na znikającym z chińskiej strony internetowej newsie, tylko wiadomość poparta znajdującym się poniżej krótkim zwiastunem. Drugi sezon będzie miał premierę w styczniu 2015 roku.
Wraz z kolejnym numerem magazynu „Weekly Young Jump”, który trafi do sprzedaży w czwartek 16 października, ukaże się manga Tokyo Ghoul:re. Jej autor, czyli Sui Ishida, osadził nową historie w dobrze znanym czytelnikom świecie, aczkolwiek zmienił głównego bohatera. Poniżej znajdziecie reklamę nowej mangi.
Manga Tokyo Ghoul ukazywała się od września 2011 roku do września roku 2014. W tegorocznym sezonie letnim mogliśmy oglądać adaptację jej części, w postaci dwunastoodcinkowej serii telewizyjnej.
Tokio to z pozoru zwyczajne, duże miasto. Niewiele osób przypuszcza, że w jego zakamarkach czają się potwory, w których istnienie aż trudno uwierzyć. Przekonuje się o tym osiemnastoletni Ken Kaneki, który zostaje zaatakowany przez ghula. Przypadek sprawia, że wygrywa ze śmiercią i otrzymuje szansę na drugie życie. Okazuje się jednak, że nie jest już człowiekiem. Odtąd musi wieść niełatwą egzystencję pośród tokijskich potworów, w ślad za którymi podąża specjalna jednostka śledcza.
Kolejna manga Kou Yonedy od Kotori
Po Labiryncie uczuć i Złamanych skrzydłach wydawnictwo Kotori postanowiło wydać zbiór oneshotów Kou Yonedy zatytułowany NightS. Na tę jednotomową mangę składają się trzy historyjki o różnej tematyce i atmosferze. Mangę zapowiedziano na rok 2015.
Opis NightS:
Karashima Masato współpracuje z grupami przestępczymi. Głównie zajmuje się przemytem narkotyków. Podczas jednej z transakcji poznaje Masakiego, przystojniaka, który zleca mu przewiezienie kokainy dla chińskiego gangu Tian Lang. Masato podejrzewa go o powiązania z yakuzą i próbuje dociec, czy to prawda.
Opis Reply:
Seki pracuje w jednym z warsztatów samochodowych, zaś Takami zajmuje się sprzedażą aut. Mimo że działają w tej samej firmie, nie mieli okazji poznać się bliżej. Pewnego wieczora w wyniku zbiegu okoliczności Seki pomaga Takamiemu w odholowaniu samochodu klientki. Od tamtego dnia zaczynają spędzać ze sobą sporo czasu. Poważny Takami coraz częściej się uśmiecha, a Seki coraz mocniej pragnie oglądać ten uśmiech…
Opis Kanjou spectrum:
Nakaya cieszy się dużą popularnością wśród rówieśników. Ma powodzenie nie tylko u dziewcząt, lecz również wśród chłopców. Kugou, jego serdeczny przyjaciel, zaintrygowany zachowaniem jednego z uczniów, postanawia pomóc mu w zbliżeniu się do Nakayi.
Zapowiedzi mang na październik
Październik zapowiada się na miesiąc rekordowy w polskim świecie komiksu azjatyckiego – wydawcy zapowiedzieli aż 26 tomików, z tego (również rekordowo) aż 9 nowości. Można mieć pewne obawy, czy aby nie skończy się to przegrzaniem rynku, ale ostatecznie wydawcy najlepiej wiedzą, ile są w stanie kupić klienci.
Z wydawnictwa JPF otrzymaliśmy już w tym miesiącu jedną nowość. Jest nią Berserk, manga co prawda niemłoda, ale kto wie – może jeszcze będzie w stanie wzbudzić zainteresowanie czytelników. Poza Berserkiem, JPF zapowiedział na październik 1. tomy Abary i Tomie. W kontynuacjach znajdą się 3. tom Ataku Tytanów, 4. Służącej przewodniczącej, 30. One Piece i 36. Bleacha.
Nieco skromniej prezentuje się oferta Waneko, albowiem ów wydawca przygotował dla nas jedynie 5 tomów. Nowością jest tylko jeden z nich, czyli Istota zła; w kontynuacjach 9. tom Dogs, 7. Silver spoon, 19. Kuroshitsuji i 3. Deadman Wonderland.
Rekordowy październik to w dużej mierze zasługa Studia JG. Wydawca ów postanowił uraczyć nas ofertą niezwykle różnorodną, najwyraźniej obliczoną na przyciągnięcie nowych, nastoletnich klientów. Przynajmniej w tych kategoriach traktowałbym 1. tom Girl Friends, Haganai – nie mam wielu przyjaciół, i Unbreakable Machine‑Doll. Natomiast No. 6 jak sądzę nie trzeba przedstawiać, i decyzja wydawcy o opublikowaniu tego komiksu jest raczej oczywista. Pozostaje tylko pogratulować Studiu JG zdobycia tak znanego tytułu. W kontynuacjach brak niespodzianek – 4. tom Girls & Panzer, 3. Książę Piekieł: devils and realist oraz 6. Toradory.
Pozostali wydawcy przygotowali łącznie 6 tomów. Od Kotori powinniśmy dostać 1. tom Złamanych skrzydeł oraz 4. Kwiatów grzechu (które chyba niespecjalnie przyjęły się na naszym polskim gruncie). Całkiem sporo, bo aż 2 nowe komiksy oferuje Hanami – są to 3. tom Monstera oraz nowość, czyli Samotny smakosz. Oferta Yumegari to komiks azjatycki, acz niekoniecznie japoński, czyli 7. tom The Breakera i 4. Carciphony.
Zapowiedzi na dalsze miesiące, aż do lipca 2015 r., możecie znaleźć w odpowiednim dziale Tanuki Manga.
Zwiastun Uchuu Senkan Yamato 2199: Hoshi-Meguru Hakobune
Miłośnicy twórczości Leijiego Matsumoto jeszcze w tym roku zostaną uraczeni kolejną filmową opowieścią o losach najsławniejszego kosmicznego pancernika. Pierwszy film, zatytułowany Uchuu Senkan Yamato 2199: Tsuioku no Koukai (Kosmiczny pancernik Yamato 2199: Podróż wspomnień) był streszczeniem serii OAV z 2012 roku, bazującej z kolei na fabule klasycznego Uchuu Senkan Yamato.
Druga produkcja, nosząca tytuł Uchuu Senkan Yamato 2199: Hoshi‑Meguru Hakobune (Kosmiczny pancernik Yamato 2199: Arka podróżująca miedzy gwiazdami) przeniesie widzów w sam środek konfliktu pomiędzy „Yamato” a przemierzającą wszechświat kosmiczną wyspą Gatlantis. Nowe dzieło wejdzie do kin w Japonii 6 grudnia, a wyreżyseruje je Yutaka Izubuchi.
Cywilizacja Gamilian wtargnęła do Układu Słonecznego i zbudowała bazę na Plutonie, z której Ziemia bombardowana jest przy pomocy radioaktywnych meteorytów. Kolejne starcia dowodzą przewagi technicznej nieprzyjaciół. W decydującej bitwie koło Plutona ziemska flota zostaje rozgromiona. Statek dowodzącego nią kapitana Okity jako jedyny powraca z pola bitwy. Losy Ziemi wydają się przesądzone – poziom radioaktywności na powierzchni planety wzrasta bowiem błyskawicznie i okazuje się, że wystarczy rok, aby ludzkość, chroniąca się w podziemnych miastach, całkowicie wymarła. W tym samym czasie niedaleko położonej na Marsie bazy rozbija się tajemniczy statek. Przybyli na miejsce zdarzenia dwaj członkowie obsady bazy, Susumu Kodai i Daisuke Shima, odnajdują martwą już kobietę, która ściska w dłoniach zakodowaną wiadomość. Obaj w mig powracają na Ziemię. Odkodowana informacja okazuje się przesłaniem dla Ziemian od Starshy, mieszkanki planety Iscandar. Proponuje ona przekazanie maszyn, które mogą przywrócić Ziemi jej pierwotny stan. Ale jak dotrzeć na planetę położoną w Obłoku Magellana, 148 tysięcy lat świetlnych od Ziemi, kiedy ziemska flota kosmiczna została dopiero co rozbita w pył?
Zwiastun filmowego Psycho-Pass
W studiu Production I.G. trwają prace filmem animowanym Psycho‑Pass, którego premierę zaplanowano na 9 stycznia. Razem z Genem Urobuchim nad scenariuszem pracuje pisarz Makoto Fukami.
Akcja osadzona została w futurystycznej Japonii XXII wieku, gdzie wiele aspektów ludzkiego życia jest kontrolowanych, a kluczowe znaczenie dla każdego obywatela ma arbitralna ocena stanu mentalnego, tytułowy Psycho‑Pass, przeprowadzana przez porozmieszczane na terenie całego kraju skanery. Oceną zebranych danych zajmuje się Sybil System – komputerowy twór, mający na celu utrzymanie ładu społecznego. Jego wyroki są nieodwołane – decydują o możliwych ścieżkach kariery, cenzurują nieodpowiednie treści, stanowią prawo karne i cywilne, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do dożywotniego odizolowania osób „nieprzystosowanych” społecznie w specjalnych ośrodkach. Rozwiązanie, mimo że moralnie wątpliwe, cieszy się powszechnym poparciem. Gwarantuje bowiem zaspokojenie podstawowych ludzkich potrzeb: jedzenia, dachu nad głową i poczucia bezpieczeństwa.
Zajawki - podsumowanie (trochę więcej niż) tygodnia
Pomimo tego, że przenieśliśmy nasze zajawki na blog Tanuki, postanowiliśmy nie rezygnować z robienia cotygodniowych zestawień na stronie. Mamy nadzieję, że przyda się to przynajmniej niektórym z Was! W tym sezonie udało nam się nawet lepiej skoordynować całą akcję, więc niemal każde anime ma lub będzie miało swoją zajawkę.
Nie przedłużając już, oto lista:
- Terra Formers, odcinek 1
- Tribe Cool Crew, odcinek 1
- selector spread WIXOSS, odcinek 1
- Denki‑gai no Hon’ya‑san, odcinek 1 (peregrinus)
- Terra Formers, odcinek 2
- Danna a Nani wo Itteiru ka Wakaranai Ken, odcinek 1
- Ushinawareta Mirai o Motomete, odcinek 1
- Log Horizon 2, odcinek 1 (Zegarmistrz)
- Denki ga Hon'ya‑san, odcinek 1 (Slova)
- Cross Ange: Tenshi to Ryuu no Rondo, odcinek 1
- Madan no Ou to Vanadis, odcinek 1
- Donten ni Warau, odcinek 1
- Gundam: G no Reconguista, odcinki 1‑2
- Ookami Shoujo to Kuro Ouji, odcinek 1
- Sora no Method, odcinek 1
- World Trigger, odcinek 1
- Log Horizon, odcinek 1 (Slova)
- Grisaia no Kajitsu, odcinek 1
- Tribe Cool Crew, odcinek 2
- Orenchi no Furo Jijou, odcinek 1
- Shingeki no Bahamut: Genesis, odcinek 1
- Inou Battle wa Nichijou‑kei no Naka de, odcinek 1
- Magic Kaitou 1412
- Amagi Brilliant Park, odcinek 1
- Trinity Seven, odcinek 1
- Gugure! Kokkurin‑san, odcinek 1
- Akatsuki no Yona, odcinek 1
- Gundam Build Fighters Try, odcinek 1
- Kaitou Joker, odcinek 1
- Ai Tenchi Muyou!, odcinek 1‑2
- Goro: Honoo no Kokuin, odcinek 1
- Daitoshokan no Hitsujikai, odcinek 1
- Psycho Pass 2, odcinek 1
- Yowamushi Pedal: Grande Road, odcinek 1
- Shirobako, odcinek 1
Ufff, sporo się tego nazbierało, prawda? Te zajawki, przy których w nawiasie podałam recenzenta, powtarzają się: to znaczy ten sam odcinek został dwa razy opisany przez różne osoby.
Bardzo nam zależy na Waszym punkcie widzenia – wolicie bloga, czy kiedy zajawki były wrzucane na Facebooka? Macie jakieś zastrzeżenia do ich formy? Albo chcielibyście może wprowadzić jakieś zmiany na samym blogu? Przypominamy również o możliwości komentowania każdego tekstu na blogu – pamiętajcie, że będzie to przydatne przede wszystkim dla innych użytkowników.
Kontynuacja Kuroko no Basket
Wcale nie tak dawno temu fani i fanki przygód koszykarza Kuroko musieli pogodzić się z informacją, że manga dobiegła końca, a już na horyzoncie widać jej kontynuację. Oto bowiem 29 grudnia w magazynie „Jump Next” Tadatoshi Fujimaki opublikuje kolejny rozdział opowieści, rozgrywający się po finale poprzedniczki. To także dobra wiadomość dla przyszłych czytelników rodzimej edycji Kuroko no Basket, mającej ukazać się nakładem Waneko pod koniec bieżącego roku.
Przez trzy lata boiskiem do koszykówki władali zawodnicy z gimnazjum Teikou, a najbardziej utalentowaną podstawową piątkę, która zdobyła mistrzostwo kraju, ochrzczono mianem „Pokolenia Cudów”. Ostatecznie jednak drogi kolegów rozeszły się, gdy wybrali inne licea. O każdym było głośno, lecz uwadze tłumu uszedł szósty zawodnik, Tetsuya Kuroko. Na pierwszy rzut oka nikt nie uwierzyłby, że grał on w tak elitarnej drużynie, ponieważ bardzo ławo go nie zauważyć. Jednak jak się okazuje, niski wzrost i niepozorność to właśnie główne atuty chłopaka, który wraz z niezwykle utalentowanym Taigą Kagamim stworzy duet mający szansę przejść do historii licealnych rozgrywek, a nową, ale obiecującą drużynę ze szkoły Seirin poprowadzić do niejednego zwycięstwa.
Dodatkowy odcinek Ao Haru Ride
Dobra wiadomość zarówno dla czytelników Ścieżek młodości, jak i widzów ich animowanej adaptacji. Do dwunastego tomu japońskiej edycji mangi dołączony będzie odcinek OAD, kontynuujący historię po finale serii telewizyjnej.
Komiks w Polsce ukazuje się nakładem wydawnictwa Waneko, a dwudziestego dnia tego miesiąca na sklepowe półki trafić ma piąty tom.
Fabuła mangi prezentuje perypetie Futaby Yoshioki (Maaya Uchida, czyli m.in. Rikka w Chuunibyou demo Koi ga Shitai!), przez nieporozumienie i zmianę szkoły rozdzielonej ze swoją miłością – Kou Tanaką (w tej roli Yuuki Kaji, znany m.in. z występu w Shingeki no Kyojin jako Eren). Ponadto w gimnazjum miała wiele problemów z zazdrosnymi koleżankami, więc w liceum stara się jak najmniej zwracać na siebie uwagę. Jednak wszystkie jej plany zdają się na nic, gdy ponownie spotyka Kou, noszącego teraz nazwisko Mabuchi. Okazuje się, że zmianie uległ nie tylko wpis w dowodzie chłopaka, bowiem jego miłość do Futaby także nie jest taka sama, jak za dawnych lat. Co w tej sytuacji zrobi bohaterka?
Zapowiedź drugiego sezonu Aldnoah.Zero
Ukazał się pierwszy, krótki film promocyjny kontynuacji Aldnoah.Zero. Drugi sezon będzie miał premierę w styczniu 2015 roku.
Seria Aldnoah.Zero była emitowana od lipca tego roku i liczyła 12 odcinków. Poniżej fragment jej recenzji autorstwa Slovy:
Seria opowiada o międzyplanetarnym konflikcie, po którego obydwu stronach stoją ludzie. W wyniku dokonanego w latach siedemdziesiątych XX wieku odkrycia wznoszącego się na Księżycu portalu ludzkość zdołała dotrzeć na Marsa. Tam znaleziono kolejne pozostałości starożytnej cywilizacji, określanej mianem Aldnoah. Tym samym coś zepsuło się w stosunkach między Ziemianami a kolonistami, którzy położyli łapy na technologii niemożliwej do objęcia rozumem, a następnie ustanowili autokratyczną monarchię. Dalsze wydarzenia doprowadziły do konfliktu, w wyniku którego rozleciał się Księżyc, a na ziemskiej orbicie zawisły ogromne fortece desantowe Marsjan. Od tego czasu między dwoma odłamami ludzkości trwa zimna wojna, którą z całego serca chce zakończyć miłująca pokój księżniczka Asseylum Vers Allusia. Wyrusza więc na Niebieską Planetę celem dążenia do obustronnego rozejmu. I, niestety, ginie w zamachu terrorystycznym, co ściąga na głowy Ziemian gniew Imperium Vers.
Koniec Soul Eater Not!
W grudniowym numerze magazynu „Shounen Gangan”, który trafi do sprzedaży 10 listopada tego roku, ukaże się ostatni rozdział Soul Eater Not!, spin‑offu wydawanej w Polsce przez J.P.Fantastica mangi Soul Eater autorstwa Atsushiego Ookubo.
Manga Soul Eater Not! była publikowana od stycznia 2011 roku, a jej adaptację emitowano w telewizji od kwietnia do lipca tego roku.
Mangowe bestsellery września w Polsce
Sklepy Yatta, Gildia i Komikslandia zaprezentowały wrześniowe listy 10 najlepiej sprzedających się w nich mang. Oto i one:
Yatta
- Atak Tytanów #2 (J.P. Fantastica)
- Ao no Exorcist #7 (Waneko)
- Kokoro Connect #4 (Studio JG)
- Seven Days #2 (Kotori)
- Deadman Wonderland # 2 (Waneko)
- Loveless #2 (Studio JG)
- Książę Piekieł: devils and realist #2 (Studio JG)
- Exitus Letalis #1 (Kotori)
- Kuroshitsuji #18 (Waneko)
- Ścieżki Młodości #4 (Waneko)
Gildia
- Życie (Wydawnictwo Komiksowe)
- Atak Tytanów #2 (J.P. Fantastica)
- Battle Royale #13 (Waneko)
- Deadman Wonderland #2 (Waneko)
- Black Lagoon #10 (Waneko)
- All You Need is Kill #1 (J.P. Fantastica)
- Hideout (J.P. Fantastica)
- Rewolucja według Ludwika #2 (J.P. Fantastica)
- Ao No Exorcist #7 (Waneko)
- Spice & Wolf #7 (Studio JG)
Komikslandia
- Atak Tytanów #2 (J.P. Fantastica)
- Naruto #65 (J.P. Fantastica)
- All You Need is Kill #1 (J.P. Fantastica)
- Exitus Letalis #1 (Kotori)
- Hideout (J.P. Fantastica)
- Soul Eater #9 (J.P. Fantastica)
- Ao no Exorcist #7 (Waneko)
- Tasogare Otome x Amnesia #1 (Waneko)
- One Piece #29 (J.P. Fantastica)
- Śmiech w chmurach #1 (Waneko)
Drugi tom Ataku Tytanów zdominował to zestawienie, a zauważalna jest spora liczba mang shounen na wysokich pozycjach – zapewne jedną z przyczyn był tu brak premier popularniejszych mang yaoi/shounen‑ai czy shoujo w minionym miesiącu. Warto zauważyć wciąż mocną pozycję Exitus Letalis, ten polski komiks już od paru miesięcy robi nam zamieszanie na listach przebojów.
Zapowiedź The Rolling Girls
W przyszłym roku premierę będzie miała seria The Rolling Girls, za której produkcję odpowiedzialne będzie Wit Studio, wcześniej znane przede wszystkim z prac przy adaptacjach: Ataku Tytanów i Hoozuki no Reitetsu. Anime wyreżyseruje Kotomi Deai (Gin no Saji i Gin no Saji [2014]), scenariusz napisze do niego Yasuyuki Mutou (Gundam Unicorn, Sengoku Basara), a postaci zaprojektują: tanu i Katsuhiko Kitada.
Tsuru Japan Festival 2 – zapowiedź filmikowa
Zapraszamy do oglądania reklamy stworzonej we współpracy z Grupą Filmową Origami. Lajkujcie i udostępniajcie znajomym!
Tsuru Japan Festival 2 – informacja prasowa
Zwiastun Shirobako
Dziewiątego października wystartuje anime studia P.A. Works opowiadające o… pracy w studiu animacji. Shirobako wyreżyseruje Tsutomu Mizushima. Będzie to historia pięciu dziewcząt, obsadzających różne stanowiska przy produkcji anime. W role główne wcielą się Juri Kimura, Haruka Yoshimura, Hitomi Oowada, Asami Takano oraz Haruka Chisuga.
Więcej informacji na temat tej serii znaleźć można w zapowiedzi sezonu jesiennego w anime.
Koniec Naruto już blisko!
Sensacyjna informacja obiegła świat miłośników anime i mangi, oto bowiem ukazujący się od 1999 roku komiks Naruto autorstwa Masashiego Kishimoto ma zakończyć w przyszłomiesięcznym pięćdziesiątym numerze „Shounen Jumpa”.
W Polsce Naruto publikowane jest od 2003 roku nakładem wydawnictwa J.P. Fantastica, w którego ofercie stanowił następcę popularnego Dragon Balla. Rodzima edycja przygód nastoletnich wojowników ninja liczy już 65 tomów i ukazuje się w trzymiesięcznym cyklu wydawniczym.
Akcja Naruto rozpoczyna się w wiosce Konoha Gakure, czyli „wśród liści ukrytej”, zamieszkanej w większości przez wojowników ninja, zwanych również shinobi. (...)Pewnego dnia Konoha została zaatakowana przez potężnego Lisiego Demona o Dziewięciu Ogonach. Jego destrukcyjna moc była wręcz niewyobrażalna. Wielu dobrych wojowników zginęło, próbując go powstrzymać. Wśród nich czwarty hokage, który poświęcił swoje życie, pieczętując demona w pępku nowo narodzonego dziecka. Tym dzieckiem jest właśnie tytułowy bohater, Naruto Uzumaki. Dwanaście lat po tym wydarzeniu, mieszkańcy nadal odnoszą się z nienawiścią do Dziewięcioogoniastego. Wychowany bez rodziców, omijany przez współmieszkańców Naruto wyrósł na nadpobudliwego chłopca, który sprawia same kłopoty i wywrzaskuje w kółko to samo: „Zostanę największym Hokage i zmuszę wszystkich do uznania swojej siły!”.
Japanicon 5 – kolejne informacje
Z radością informujemy o przystąpieniu Polski do nowego europejskiego konkursu cosplayowego. Krajowe eliminacje odbędą się już na Japaniconie 5, natomiast finał 13 czerwca 2015 w Hadze (Holandia) podczas festiwalu japońskiej popkultury Animecon. Clara Cow’s Cosplay Cup (CCCC), nazwany na cześć maskotki Animeconu, Krówki Klary, jest konkursem dla dwuosobowych drużyn. Oceniane jest wykonanie stroju oraz występ sceniczny – w proporcjach 40:60%. Organizatorzy finału obiecują komfortowe i bezstresowe warunki występu i zakwaterowania w centrum kongresowym World Forum, szczycącym się jedną z największych sal teatralnych w Europie. Kuszą także atrakcyjną nagrodą główną: tygodniowym pobytem w nadmorskim ośrodku Kurayoshi w Japonii i udziałem w cosplayowym festiwalu w pobliskich pięknych chińskich ogrodach (listopad 2015). Więcej informacji od organizatorów możecie znaleźć tutaj.
Ważne: ze względu na bardzo krótki okres przygotowawczy, do konkursu dopuszczone są stroje już prezentowane, jednak jeśli dany duet już w nich kiedyś razem występował, prezentacja sceniczna musi być nowa. Więcej informacji praktycznych na temat CCCC możecie znaleźć pod tym adresem.
Na Japaniconie pojawi się Trzeci Najemny Oddział Piechoty Japońskiej, który poprowadzi dla Was salę wypełnioną kulturowymi atrakcjami. Jest to grupa, która zrzesza fascynatów kultury Japonii z XV i XVI wieku, odtwarzających stroje, elementy uzbrojenia oraz kulturę, by chociaż przez chwilę poczuć magiczny klimat tamtych czasów. Oto atrakcje, które przygotują na Japanicon:
- Prezentacja miecza japońskiego. Jak wyglądała najbardziej osławiona broń samurajów? Tajniki wykuwania, budowa, konserwacja oraz znaczenie w kulturze japońskiej.
- Seppuku. Co spowodowało, że w Japonii zapanowała moda na rytualne samobójstwa? Wyjaśnią, skąd się to wzięło, jak wyglądało, jaka jest różnica między seppuku a harakiri oraz jak dokonywały tego kobiety.
- Taniec. Ona tu jest i zatańczy dla was – a przy okazji opowie co nieco o tańcach w XV‑wiecznej Japonii.
- Wystawa. Jeśli zastanawiałeś/aś się, jak wygląda zbroja, bronie lub przedmioty codziennego użytku w średniowiecznej Japonii oraz chcesz wiedzieć więcej na ten temat, to świetna okazja by zaspokoić głód wiedzy.
- Rzemiosło – tym razem plecenie. Oczywiście nie głupot, a butów i sznurów do zbroi. Może wydawać się nieciekawe, ale pozory mylą. Jak ze zwykłej nici/sznurka zrobić coś fajnego?
- Gry i zabawy. Chcesz wiedzieć, jakie rozrywki mieli ludzie zanim komputery zawładnęły naszym życiem? Przyjdź, zobacz, zagraj.
- Dyskusja na temat rekonstrukcji. Czym jest rekonstrukcja? Dlaczego ci ludzie są tak śmiesznie ubrani? Czym to się różni od cosplayu?
Dodatkowo na stronie imprezy pojawiły się również informacje na temat konwentowego fotostudia, zaplanowanej na festiwalowy wieczór imprezy j‑pop, j‑rock, a także pierwszej japaniconowej premiery: podręcznika „Japoński w grach i zabawach” od wydawnictwa Kirin.
Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej oraz wydarzenia na Facebooku.
Japanicon 5 – informacja prasowa
Durarara!!×2 w trzech odsłonach
Ilu z Was ucieszyło się na wieść o animowanej kontynuacji Durarara!!? Premiera już w styczniu 2015 roku, ta sama ekipa (tylko studio inne), mnóstwo ciekawego materiału do zekranizowania – żyć, nie umierać, prawda? No, może nie do końca, gdyż twórcy przygotowali dla fanów kilka niespodzianek. Dobra wiadomość jest taka, że emisja potrwa trzy sezony (co może, ale nie musi oznaczać ok. 33‑39 odcinków). Super, prawda? A co powiecie na to, że wzorem innych anime, postanowiono rozbić część drugą na trzy(!) osobne z trzymiesięcznymi przerwami między kolejnymi częściami?
Zatytułowane Shou, Ten i Ketsu serie będą miały premierę kolejno w styczniu i lipcu 2015 oraz styczniu 2016 roku. Podano również nazwiska seiyuu, którzy dołączą do starej obsady:
- M.A.O jako Vorona
- Hiro Shimono jako Aoba Kuronuma
- Kappei Yamaguchi jako Mizuki Akabayashi
- Yuuki Ono jako Chikage Rokujo
Pojawiła się również zapowiedź drugiego sezonu:
Więcej informacji na temat serii znajdziecie tu i tu.
Heavy Object - adaptacja LN od autora Indexa
Miłośników twórczości Kazumy Kamachiego, znanego w głównej mierze dzięki light novel Toaru Majutsu no Index i jej animowanych adaptacjom, z pewnością ucieszy wiadomość, że serialowej ekranizacji doczeka się jeszcze jedna jego powieść – Heavy Object, tym razem należąca do gatunku wojennego science‑fiction. W rolach głównych wystąpią Natsuki Hanae, Kaito Ishikawa oraz Eri Suzuki. Chociaż szczegóły dotyczące prac nie zostały jeszcze ujawnione, można przypuszczać, że za produkcję odpowiedzialne będzie studio J.C. Staff.
W przyszłości, gdy świat niczym mozaika został podzielony przez różne zwaśnione frakcje, wszelkie konflikty zbrojne opierają się głównie na użyciu wielkich, potężnie uzbrojonych machin bojowych – Obiektów. Dwóch zaprzyjaźnionych studentów podczas kolejnych bitew wykazuje się niebywałą brawurą, co nie zawsze kończy się aprobatą dowódców. Jak potoczą się ich losy na arktycznym teatrze działań?
Kolejne nowości yaoi od Kotori
Zgodnie z wrześniową zapowiedzią, kolejny tydzień przynosi następną nowość od wydawnictwa Kotori. Drugą po Recipe no Oujisama mangą yaoi, której premierę pierwszego z trzech tomów zaplanowano na luty 2015 roku, jest Hana Nomi zo Shiru. Wybór tego właśnie tytułu nie jest przypadkiem – jego autorką jest Rihito Takarai, ta sama mangaczka, która współtworzyła wydane już przez Kotori Seven Days. Wygląda na to, że wydawnictwo idzie za ciosem i liczy, że nazwisko autorki ponownie zaowocuje sukcesem sprzedażowym.
Youichi Arikawa i Shouta Misaki studiują na tym samym uniwersytecie – pierwszy na wydziale prawa, drugi na wydziale rolniczym. Pewnego dnia ich drogi krzyżują się aż dwukrotnie, nie przedstawiają się sobie jednak, a co gorsza Arikawa, testujący właśnie nowe soczewki kontaktowe, podrażnia wzrok do tego stopnia, że nie zapamiętuje nawet twarzy nieznajomego. Tej samej nocy w jego śnie pojawia się tajemnicza postać – po przebudzeniu nie jest sobie w stanie przypomnieć jej wyglądu, wie tylko, że ma na imię Misaki. Sen powtarza się co noc, zaś Arikawa czuje, że powoli zakochuje się w osobie z marzeń sennych. Wkrótce bohaterowie ponownie na siebie wpadają, a gdy tylko Arikawa dowiaduje się, że nieśmiały i zdystansowany chłopak z wydziału rolnictwa ma na imię Misaki, bez zastanowienia wyznaje mu, że w swoich snach jest w nim zakochany. Łatwo domyślić się, że reakcja Misakiego nie jest zbyt entuzjastyczna. Arikawa jest jednak na tyle ciekaw nowego kolegi, że zatrudnia się do pomocy w laboratorium, w którym tamten pracuje pod opieką profesora botaniki.
Na tym jednak nie koniec niespodzianek od Kotori. Równocześnie z Hana Nomi zo Shiru wydawnictwo zapowiada premierę jednotomówki Hana no Miyako de, ściśle związanej z pierwszym tytułem. Polscy fani twórczości Rihito Takarai powinni być usatysfakcjonowani – będzie to już trzecia pozycja tej autorki na rodzimym rynku. Premiera Hana no Miyako de zaplanowana została na sierpień 2015 roku, jednak z adnotacją o tym, iż wydanie nastąpi dopiero po zakończeniu trzytomowej Hana Nomi zo Shiru – niewykluczone (a nawet prawdopodobne) są zatem pewne przesunięcia w tym napiętym grafiku.
Na tomik Hana no Miyako de składają się dwie części, stanowiące z pozoru odrębne historie, które w istocie są ze sobą ściśle powiązane. W części pierwszej, noszącej tytuł całego tomiku, poznajemy rozgrywającą się w niedalekiej przeszłości historię Motoharu Tsujimury i Akiry Hazumiego, przyjaciół z dzieciństwa, którym przychodzi zmierzyć się nie tylko ze swoimi niełatwymi emocjami, ale również z bezlitosną rzeczywistością, której wymogom muszą ulec. W drugiej części, Hana no Migoro ni, ponownie spotykamy się z Youichim Arikawą i Shoutą Misakim, bohaterami jednej z poprzednich mang Takarai – Hana Nomi zo Shiru. Na czym więc polega związek obu historii? W trakcie lektury dowiadujemy się, że Akira to dziadek Misakiego, zaś Motoharu to profesor botaniki, który w przyszłości zostanie mentorem wnuka swego ukochanego. Hana no Miyako de jest zatem zarówno prequelem, jak i sequelem do Hana Nomi zo Shiru.
Tytuł kolejnej nowości Kotori zaprezentuje za tydzień.
Rurouni Kenshin – zwiastuny trzeciego filmu aktorskiego
W internecie pojawiły się trzy nowe zwiastuny Rurouni Kenshin: Densetsu no Saigo‑hen (Rurouni Kenshin: The Legend Ends), kontynuacji Rurouni Kenshin [2012] i mającego premierę na początku sierpnia tego roku Rurouni Kenshin: Kyoto Inferno. Ostatni film trylogii jest wyświetlany w japońskich kinach od 13 września tego roku. Ukazuje on jeden z najbardziej widowiskowych epizodów znanych z mangi – pojedynek z Shishio Makoto, następcą Kenshina w roli zabójcy.
Wspomniane filmy są adaptacją wydawanej w latach 1994‑1999 mangi Nobuhiro Watsukiego Rurouni Kenshin, która w Polsce ukazywała się pod tytułem Kenshin, dzięki wydawnictwu Egmont Polska. Poniżej fragment recenzji pierwszego filmu aktorskiego autorstwa ursy:
Dziesięć lat po upadku szogunatu w Tokio pojawia się wędrowny samuraj – rurouni – Kenshin Himura, naznaczony na policzku blizną w kształcie krzyża i noszący sakabę, miecz o odwróconym ostrzu. Mimo awersji do walki, niemal natychmiast wplątuje się w szereg zdarzeń związanych z handlarzem opium Kanryuu Takedą i pracującą dla niego farmaceutką Megumi. Broniąc przed pachołkami Kanryuu spotkanej nie do końca przypadkowo Kaoru, spadkobierczyni szkoły fechtunku Kamiya Kasshin, oraz jej podopiecznego Yahiko, znajdzie nowy dom i wiernych przyjaciół, do których dołączy wkrótce zawsze skory do potyczki zabijaka Sanosuke Sagara. Pojawią się też starzy i nowi wrogowie: niegdysiejszy członek Shinsengumi i zwolennik szoguna Hajime Saitou, obecnie policjant, oraz Jin’ei Udou, psychopatyczny morderca na usługach Kanryuu. Przypomną Kenshinowi o jego krwawej przeszłości Battousaia i raz jeszcze postawią go przed decyzją: jak chronić jednych, nie odbierając życia innym.
Statystyki mangi: wrzesień 2014
Przed Wami wrześniowe statystyki, niestety nieco słabsze od sierpniowych. Na listach nie widać większych niespodzianek, może poza dużą ilością odsłon ogryzka Tokyo Ghoul.
Dane podstawowe
Gości: 20 304Wizyt: 45 162
Odsłon: 131 266
Najpopularniejsze recenzje główne
1. Śmiech w chmurach (Enevi) – 10122. Ichiban Ushiro no Daimaou (Tablis) – 651
3. All You Need is Kill (Tablis) – 616
4. :REverSAL (Enevi) – 540
5. Życie (Grisznak) – 510
6. Berserk (fm) – 506
7. Atak Tytanów (C.Serafin) – 489
8. Kuroshitsuji (Easnadh) – 433
9. Olimpos (Salva) – 389
10. Kwiat i Gwiazda (Grisznak) – 383
11. Haikyuu!! (moshi_moshi) – 374
12. Fullmetal Alchemist (Tablis) – 362
13. Pandora Hearts (Nanami) – 348
14. Puchitto Hajiketa (moshi_moshi) – 345
15. Dengeki Daisy (Yumi) – 343
16. Tasogare Otome x Amnesia (C.Serafin)/Seven Days (moshi_moshi) – 339
17. Monster (gentle monster) – 328
18. Rewolucja według Ludwika (Grisznak) – 306
19. Naruto (Wiewiór) – 280
20. One Piece (Tren) – 271
Najpopularniejsze ogryzki
1. Tokyo Ghoul – 12672. Ścieżki Młodości – 640
3. Książę Piekieł: Devils and Realist – 392
4. Akame ga Kill! – 352
5. Zakochany tyran – 307
Najpopularniejsze recenzje tomików
1. Śmiech w chmurach #1 (Enevi) – 1772. Remina – gwiazda piekieł #1 (Grisznak) – 148
3. Bleach #34 (Grisznak) – 139
4. Olimpos #2 (Salva) – 131
5. Książę Piekieł: Devils and Realist #1 (Melmothia)/ Kuroshitsuji #18 (Melmothia) – 122
6. Książę Piekieł: Devils and Realist #2 (Melmothia – 114
7. Pet Shop of Horrors #4 (moshi_moshi) – 111
8. Hideout #1 (Tassadar) – 101
9. Spice & Wolf #7 (Altramertes) – 94
10. Aż do nieba #4 (Yumi) – 89
11. Zakochany tyran #1 (moshi_moshi) – 86
12. Ścieżki Młodości #1 (Salva) – 82
13. Atak Tytanów #1 (Tablis) – 81
14. Rewolucja według Ludwika #2 (moshi_moshi) – 77
15. Silver Spoon #5 (GoNik) – 76
Wydanie polskiego tłumaczenia Aktu I Katawa Shoujo
Wyobraź sobie, że twoje życie właśnie bezpowrotnie się załamało. Już nigdy nie będziesz mógł grać w piłkę nożną, wchodzenie po schodach będzie sprawiać ci trudność, a twoje serce będzie strzaskane dosłownie i w przenośni. Nazywasz się Hisao Nakai i właśnie trafiłeś do szkoły, gdzie twoja choroba jest kroplą w morzu innych ułomności. Czy będziesz potrafił odnaleźć się w nowym otoczeniu? Czy zapomnisz o ranach przeszłości i zdobędziesz przyjaciół? A może nawet miłość?
Tak się zaczyna fabuła gry Katawa Shoujo z bardzo mało znanego w Polsce gatunku visual novel. Gra jest bezpłatna, praktycznie komercyjnej jakości i bardzo, bardzo przejmująca. Została oryginalnie wydana po angielsku, co stanowi barierę językową dla wielu Polaków. Z tego powodu powstało Polish Route – oficjalna grupa tłumaczy Katawa Shoujo.
Jako że każda VN zawiera olbrzymie ilości tekstu, nawet przetłumaczenie Aktu I stanowiło wyzwanie. Wydanie spolszczenia Aktu I Katawa Shoujo traktujemy nie tylko jako kamień milowy (oryginalna gra była wydana w podobny sposób, najpierw Akt I, potem reszta), ale i potwierdzenie, że traktujemy nasze zadanie poważnie.
Nakładkę spolszczającą można pobrać stąd.
Informacja przekazana przez grupę Polish Route
Zapowiedź Binan Koukou Chikyuu Bouei-bu Love!
W styczniu 2015 roku premierę będzie miała Binan Koukou Chikyuu Bouei‑bu Love! (Handsome High School Earth Defense Club Love!), komedia ze szkolnym klubem pełnym bishounenów i różowym pulchnym kosmitą w rolach głównych. Serię wyreżyseruje Shinji Takamatsu, scenariusz napisze do niej Michiko Yokote, a postaci zaprojektuje Masakazu Ishikawa. Poniżej pierwszy zwiastun.
Klub Obrony Ziemi to kolejny element realizacji zajęć pozalekcyjnych, którego jedynym celem jest nierobienie niczego. Jego członkowie, En i Atsushi, właśnie zażywają przyjemnej kąpieli w łaźni publicznej, gdy nagle pojawia się tajemniczy różowy stwór o wyglądzie wombata, która ma tylko jedno pytanie: „Chcę uratować tę planetę… czy użyczycie mi swojej siły?”. Następnego dnia nasi bohaterowie otrzymują od przybysza bransolety, a ich ciała oblewa poświata…
Wśród członków obsady znaleźli się:
Klub Obrony Ziemi
- Kazutomi Yamamoto (Hato – facet – w Genshiken Nidaime) jako Yumoto Hakone
- Yuuichirou Umehara jako En Yufuin
- Koutaou Nishiyama jako Atsushi Kinugawa
- Yuusuke Shirai jako Io Naruko
- Toshiki Masuda (Masayoshi Hazama w Samurai Flamenco) jako Ryuu Zaou
- Mugihito (Abe no Seimei – Jii‑sama – w Shounen Onmyouji) jako Wombat
Klub Podboju
- Hiroshi Kamiya (Izaya Orihara w Durarara!!) jako Kinshirou Kusatsu
- Jun Fukuyama (Lelouch Lamperouge w Code Geass: Lelouch of the Rebellion) jako Ibushi Arima
- Takuma Terashima (Otoya Ittoki w Uta no Prince‑sama: Maji Love 1000%) jako Akoya Gero
- Hiroki Yasumoto (Hoozuki w Hoozuki no Reitetsu) jako Thunder
Japanicon 5 – koncert i turniej
Tegoroczną edycję Japaniconu uświetni występ Ryu, charyzmatycznego wokalisty i lidera zespołu Orochi. Grupa powstała w 2004 roku i jest jednym z reprezentantów nurtu visual kei. Tworzoną przez siebie muzykę określają jako samurai rock i właśnie samurajskimi tradycjami inspirowane są ich kostiumy i występy sceniczne. Zespół zdobył w trakcie dziesięcioletniej kariery kilka nagród, wygrali między innymi australijskie Melbourne Fresh Industry 2007 i 2008 oraz Ramen x JaME Bands Contest w 2013 roku, dzięki któremu odbyła się ich zeszłoroczna europejska trasa koncertowa.
Japaniconowy koncert Ryu jest pierwszym i jedynym planowanym w Polsce w najbliższym czasie. W sobotę wieczorem będziecie mieć okazję usłyszeć na żywo utwory z repertuaru Orochi, a w niedzielę rano na spotkaniu artysty z fanami będzie można zdobyć jego autograf lub zadać mu pytania. Na konwencie sprzedawane będą także płyty grupy Orochi.
Kolejną atrakcją będzie oficjalny turniej gry League of Legends 5vs5 EU:NE z bardzo atrakcyjnymi nagrodami:
- 1 miejsce: 10860 RP + Triumphant Ryze (na gracza), 5 adapterów TP-LINK TL‑WA890EA
- 2 miejsce: 8230 RP (na gracza), 5 podkładek Gigabyte, 5 notesów Gigabyte
- 3 miejsce: 5400 RP (na gracza)
- 4 miejsce: 2700 RP (na gracza)
Dodatkowo zwycięska ekipa otrzyma kubeczki z lolowymi grafikami od Firebirda.
Informacje o kolejnych superatrakcjach wkrótce!
Japanicon 5 – informacja prasowa
Animowana Isuca w styczniu
Na początku przyszłego roku wystartuje animowana adaptacja mangi Osamu Takahashiego pt. Isuca. Piecze nad produkcją w studiu ARMS będzie sprawował Akira Iwanaga, a fabułę na potrzeby serialu opracuje Masashi Suzuki. W głównych rolach wystąpią Ibuki Kido i Keisuke Koumoto.
W mangowej historii student Shinichirou postanawia podratować swoje finanse i w tym celu obejmuje posadę lokaja w domu rodu Shimazu. W trakcie wykonywania nowych obowiązków przez przypadek uwalnia dziwne stwory, skrywane w posiadłości. Jak się okazuje, rodzina zajmuje się chwytaniem potworów, zaś chłopak łączy siły z Sakuyą Shimazu i odtąd wspólnie polują na niebezpieczne bestie.
Zwiastun Ronji, córki zbójnika
Syn uznanego reżysera Hayao Miyazakiego, Gorou Miyazaki, ponownie podejmie wyzwanie polegające na reżyserowaniu ekranizacji powieści (dla odmiany szwedzkiej pisarki). Tym razem na warsztat weźmie Ronję, córkę zbójnika autorstwa Astrid Lindgren. Fabułę książki na potrzeby produkcji zaadaptuje Hiroyuki Kawasaki. Wykonany w całości techniką animacji komputerowej serial o japońskim tytule Sanzoku no Musume Ronia wejdzie na antenę 11 października, zaś jego produkcją zajmie się studio POLYGON PICTURES we współpracy ze Studiem Ghibli.
Przedstawiona w powieści historia opowiada o Ronji, jedynej córce herszta zbójeckiego klanu, z tego powodu postrzeganej jako następczyni wodza. Dziewczynka poznaje Birka, syna szefa wrogiej zbójeckiej bandy. Rodząca się między nimi przyjaźń może stanowić sposób na pojednanie zwaśnionych rodów.
Więcej ciekawostek na tej produkcji można znaleźć w zapowiedzi jesiennego sezonu anime.
Kontynuacja Nisekoi potwierdzona
Niewiele czasu minęło od zakończenia emisji Nisekoi, adaptacji tak samo zatytułowanej mangi Naoshiego Komiego (która doczekała się już jednego odcinka OAV, a następny zostanie dołączony do 16. tomu komiksu), a już wiadomo, że serial będzie kontynuowany. Na bardziej szczegółowe informacje trzeba jednak jeszcze poczekać.
On, Raku Ichijou, „chłopak taki jak ty”, z przyzwoitymi wynikami w nauce i sporcie, umiejętnościami kucharskimi i z klasycznymi marzeniami o skończeniu dobrej szkoły i zasileniu szeregów społeczeństwa pracującego. Ona, Kosaki Onodera, typowa przyjaciółka głównego bohatera, w którym się, nie bez wzajemności, podkochuje. Oczywiście jest to osóbka dziewczęca, nieśmiała i uczynna, ale prędzej ziemia się pod nią rozstąpi niż przyzna się przed Ichijou do swoich uczuć. I wreszcie Ona numer 2, świeżo przeniesiona uczennica, pół Amerykanka, pół Japonka, blondwłosa piękność imieniem Chitoge Kirisaki. Klasyczna wręcz tsundere i nemezis głównego bohatera, absolutnie w nim nie zakochana, a wręcz szczerze go niecierpiąca. Z wzajemnością zresztą. I wszystko byłoby proste, gdyby nie kilka detali… Ichijou i Onodera zdają się ze sobą połączeni bliżej niesprecyzowaną obietnicą z dzieciństwa, której symbolem są pewne „fanty” będące w posiadaniu obojga. Natomiast Ichijou i Kirisaki są odpowiednio… Synem miejscowego bosa yakuzy i córką świeżo przybyłego do Japonii bossa amerykańskiego gangu.
Mroczne fantasy Sword Gai trafi na ekrany
Na wiosnę 2016 roku w japońskiej telewizji planowana jest emisja adaptacji mangi Sword Gai, do której scenariusz pisze Toshiki Inoue, oprócz kilku serii anime odpowiedzialny także za fabułę aktorskich produkcji typu tokusatsu (między innymi Kamen Ridera 555 i Kamen Ridera Blade). Komiks, w oparciu o projekty postaci Keity Amemiyi, ilustruje Osamu Kine. Prac nad anime podjęły się wspólnie studio DLE oraz działające w branży rozrywkowej przedsiębiorstwo Fields.
Manga doczekała się do tej pory animowanej komputerowo reklamy.
Komiks przedstawia losy chłopca imieniem Gai, którego jako osierocone niemowlę przygarnął miecznik Amon. Gdy chłopak dorósł i został czeladnikiem u swojego wybawcy, w wyniku wypadku w kuźni stracił prawą rękę. By przywrócić podopiecznemu sprawność, Amon przekuł demoniczny miecz Shiryuu na kształt utraconej kończyny, dzięki czemu Gai zyskał zaklętą w ostrzu siłę.
Statystyki anime: wrzesień 2014
Wrzesień – końcówka sezonu, kiedy to serie, z którymi chętnie byśmy się nie rozstawali, właśnie się kończą, a serie, które mogły się jeszcze uratować, pogrążają się na dobre. Wrzesień – początek roku szkolnego, wisząca groźba roku akademickiego oraz kocioł w niemal każdej pracy. Myślę, że zamieszczona tu zrzutka z Sorą, bohaterem No Game, No Life, dobrze oddaje nastroje jeśli nie wszystkich naszych czytelników, to przynajmniej ich znaczącej grupy.
Dla nas, redakcji i okolic, wrzesień to czas na przygotowywanie jesiennej zapowiedzi sezonu oraz Akcji: Zajawka, która już w najbliższych dniach powinna ruszyć pełną parą. Z sukcesów znaczących dla nas (i pewnie niezauważalnych dla większości czytelników), zdołaliśmy się pozbyć z bazy kilkunastu tysięcy kont spamerskich. I nie, nie mówimy tutaj o „założę konto, żeby dać 10 dla Dragon Ball”. Mówimy o linkach pozycjonujących zaproszenia ślubne, naprawę zegarków i usługi księgowe. Na razie nie udało nam się w stu procentach uszczelnić bazy (nie chcemy nadmiernie obrzydzać życia nowym użytkownikom…), więc takie konta nadal się pojawiają, ale są już na bieżąco wycinane. Piszemy o tym, żeby uprzedzić o jednej sprawie: ten proces czyszczenia z oczywistych powodów był w dużej mierze zautomatyzowany, więc mogło się zdarzyć, że wyleciało np. jakieś rzadko używane konto pozbawione lub niemal pozbawione ocen, zawierające za to link do czyjegoś bloga. W takim przypadku – przepraszamy!
Przechodząc do naszych baranów… czy może raczej rankingów: gratulujemy nowym recenzentom, komilllowi i Jokobo, awansu na listę dwudziestu najpopularniejszych recenzji! Trzymamy kciuki za dalszą wenę twórczą i sukcesy. Poza tym ciekawostką, która bardzo nas ucieszyła, jest wyraźnie większy ruch w komentarzach. Jeśli nie jest to jednorazowe wahnięcie popularności, a stały trend, możliwe, że niedługo rozszerzymy listę „Burzy” do 20 pozycji.
Najpopularniejsze recenzje
- Mushishi Zoku Shou (recenzent: Tablis) – 3385 odsłon
- No Game, No Life (komilll) – 3315
- Soredemo Sekai wa Utsukushii (Lin) – 3245
- Hanamonogatari (komilll) – 3138
- Hanbun no Tsuki ga Noboru Sora (Jokobo) – 2456
- Sakasama no Patema (Enevi) – 2386
- Mushishi (Avellana) – 2105
- I’’s Pure (Jokobo) – 2104
- Gochuumon wa Usagi Desuka? (Cthulhoo) – 1979
- Shin Sekai Yori (Enevi) – 1782
- Shingeki no Kyojin (Tassadar) – 1761
- Gokukoku no Brynhildr (Kysz) – 1570
- Yuyushiki (Zegarmistrz) – 1568
- Bakemonogatari (moshi_moshi) – 1540
- Saikin, Imouto no Yousu ga Chotto Okashiinda ga (Diablo) – 1516
- Seisenshi Dunbine (Slova) – 1507
- Ginga Eiyuu Densetsu (Grisznak) – 1492
- Hoozuki no Reitetsu (komilll) – 1491
- Byston Well Monogatari: Garzey no Tsubasa (Tablis) – 1465
- Hitsugi no Chaika (Sulpice9) – 1402
Najpopularniejsze ogryzki
- Tokyo Ghoul – 3430 odsłon
- Akame ga Kill! – 3129
- Ao Haru Ride – 3112
- Zankyou no Terror – 2907
- Gekkan Shoujo Nozaki‑kun – 2407
- Aldnoah.Zero – 2340
- Mahouka Koukou no Rettousei – 2339
- Kuroshitsuji: Book of Circus – 1880
- Haikyuu!! – 1579
- Love Stage!! – 1366
- 1 Litre no Namida – 1331
- Sword Art Online II – 1283
- Glasslip – 1267
- Hunter X Hunter [2011] – 1257
- Free! Eternal Summer – 1245
- Barakamon – 1184
- Tokyo ESP – 957
- Seirei Tsukai no Blade Dance – 953
- JoJo no Kimyou na Bouken: Stardust Crusaders – 909
- Bishoujo Senshi Sailor Moon Crystal – 897
Burza w szklance wody, czyli najczęściej odwiedzane komentarze
- Tokyo Ghoul – 2562 odsłony
- Aldnoah.Zero – 2521
- No Game, No Life – 2341
- Bishoujo Senshi Sailor Moon Crystal – 2306
- Zankyou no Terror – 2276
- Akame ga Kill! – 1918
- Hunter X Hunter [2011] – 1477
- Gekkan Shoujo Nozaki‑kun – 1169
- Free! Eternal Summer – 1153
- Kuroshitsuji: Book of Circus – 1143