Rok / miesiąc
Newsy
Koncert Deadball-P na Magnificonie eXpo
Twórca piosenek Hatsune Miku na Magnificonie eXpo!
Jedyny koncert w Europie ;)
Nie ma chyba w polskiej społeczności mangowców nikogo, kto nie słyszałby o fenomenie Vocaloidów. Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że na Magnificonie po raz pierwszy w Polsce będzie koncertował jeden z muzyków komponujących utwory śpiewane przez wirtualne idolki takie jak Miku Hatsune czy Luka Megurine. Ryo Takeshita, znany pod pseudonimem Deadball‑P, wydał sześć albumów opatrzonych tytułem „DeadBall Project” z piosenkami wykonywanymi przez różne Vocaloidy. Niektóre z nich weszły w skład znanego szerzej w Polsce Project Diva. Deadball P był także jednym z artystów wystepujących podczas festiwali „MikuPa Live in Tokyo” oraz MikuFes09. W zeszłym roku gościł na jednej z największych imprez mangowych Ameryki – Anime Expo w Los Angeles. Dorobek Ryo Takeshity obejmuje nie tylko kompozycje dla Vocaloidów – jego dzieła znalazły się (pod pseudonimem Takepon Maki) na oficjalnych soundtrackach do gier YS Origin i Legend of Heroes – Sora no Kiseki, opublikował też liczne aranżacje utworów m.in. z Final Fantasy, Touhou Project i Tsukihime.
Na Magnificonie będziecie mieć możliwość spotkania się z naszym gościem dwa razy: podczas koncertu w sobotę, w głównej hali widowiskowej o 20.00, oraz podczas panelu w niedzielę o 10.00. Dodatkowo na hali wystawców pojawi się stoisko, na którym będziecie mogli zakupić jego płyty. Serdecznie zapraszamy!
Magnificon eXpo XI – informacja prasowa
Wydawnictwo Taiga - drapieżne początki
W kwietniu, wraz z wiosną, pojawiło się nowe wydawnictwo mangowe – Taiga. Gdańska oficyna założona przez grupę ambitnych miłośników japońskiego komiksu, szybko przystąpiła do mangowej ofensywy, już na wstępie zdradzając czytelnikom aż trzy planowane premiery:
- już w maju ma się ukazać jednotomowy romans Rin Kouduki, Strażniczka Orelianu
- w lipcu pojawi się prawdziwa gratka dla miłośników historii z dreszczykiem, pierwszy z dziesięciu tomów Pet Shop of Horrors, mangi autorstwa Matsuri Akino
- na sierpień zaplanowano premierę pierwszego (z czterech) tomu Walkin' Butterfly Chihiro Tamaki, opowieści z pogranicza shoujo i josei.
Więcej na temat propozycji wydawniczych oraz samego wydawnictwa można znaleźć na ich stronie internetowej – Wydawnictwo Taiga, profilu na facebooku i Twitterze
Życzymy powodzenia i z niecierpliwością czekamy na majową premierę!
Notka napisana na podstawie informacji ze strony wydawnictwa
NiuCon V – informacje, zapowiedzi, koncert
Tegoroczny NiuCon odbędzie się w dniach 9–11 sierpnia, jak zawsze we Wrocławiu. Od końca września już mamy uruchomioną stronę internetową, za pomocą której możecie zarówno zapisać się jako helperzy, gżdacze, techniczni, a także zgłosić zarówno stoisko, jak i atrakcje. Warto dodać, że na tę chwilę mamy już ponad 200 h atrakcji, jednak nie wszystkie są dodane na stronie. Zgłoszenia na Cosplay ruszą w maju. Zapraszamy również do udziału w Cover Music Festial.
Rezerwacje, które są prowadzone przez system rezerwacji Rezerwix, już trwają i zostaną zamknięte 2 sierpnia 2013 r. Jak zwykle nie ma limitu miejsc. Ceny wejściówek:
pełna wejściówka: 40 zł
piątek: 20 zł
sobota: 25 zł
niedziela: 10 zł
Można będzie zakupić koszulki konwentowe i kubeczki, których wzory pojawią się na dniach.
Pierwszym potwierdzonym gościem jest Takeshi Yokota z firmy Executive Offer, mieszkający od kilku lat Polsce. Spotkanie z panem Yokotą będzie obfitowało w ciekawostki o Japonii i o tym, jak Japończyk widzi nasz kraj. Nasz gość da pokaz kaligrafii japońskiej i z chęcią opowie, jak wyjechać do Japonii i jak znaleźć tam pracę.
Będziecie również mogli zagrać na starych konsolach w pokoju Retrogralni. Na konwencie odbędą się premiery – pierwszą z nich jest tom 2 Zakochanego Tyrana (Koisuru Boukun) od wydawnictwa Kotori. Na NiuConie będzie miał również miejsce koncert znanego japońskiego artysty. Kogo? Informację na ten temat znajdziecie na fanpage’u konwentu.
Dodatkowo polecamy z zapoznaniem się z FAQ dla rodziców.
Zapraszamy!
NiuCon – informacja prasowa
Magnificon eXpo XI – zaproszenie
Magnificon jest imprezą cykliczną, odbywającą się już od ponad dekady w Krakowie, poświęconą kulturze i popkulturze Japonii. Głównym tematem festiwalu jest azjatycki komiks, animacja i gry, jednak przez lata rozbudowując program, dodaliśmy szereg atrakcji związanych z muzyką japońską i koreańską, kulturą i tradycjami krajów wschodu, a także grami komputerowymi i planszowymi z całego świata. Pojawiają się również panele i konkursy poświęcone fanom powyższych zagadnień i ich społecznościom, warsztaty artystyczne i kulinarne, a także punkty programu niezwiązane z Azją (LARPy czy RPG). Nasz konwent jest od lat największą tego typu imprezą w Polsce, posiada zarówno najbogatszy program (w zeszłym roku ponad 500 godzin atrakcji przez 2 dni!), jak i skupia najwięcej fanów z całego kraju. Na „Magni” odbywają się również prestiżowe eliminacje do zagranicznego konkursu EuroCosplay, z finałami w Londynie, a także największy krajowy konkurs Cosplay, w którym co roku bierze udział ponad setka przebierańców.
Po raz drugi Magnificon odbędzie się w halach TS „Wisła”, które obecnie są jednymi z największych i najbardziej reprezentatywnych budynków targowo‑koncertowych w Krakowie. Na część atrakcji przeznaczony zostanie teren zielony wokół hal, boiska oraz okoliczna szkoła, w której znajdą się SleepRoomy (zbiorowe sale noclegowe). Dodatkowo ta część miasta posiada doskonałą bazę noclegową oraz gastronomiczną, a także znajduje się blisko centrum aglomeracji i jest świetnie skomunikowana z dworcami. Wszystkie najważniejsze wydarzenia Magnificonu eXpo odbędą się na hali widowiskowej, wyposażonej w profesjonalną scenę i multimedia, które uatrakcyjnią występy oraz konkursy.
Kalendarz konwentowy
8.04. Start Rezerwacji z promocyjną ceną na bilet dwudniowy, zgłoszeń Atrakcji oraz zgłoszeń na stanowisko Helpera
17.04. Start przyjmowania zgłoszeń Stoisk oraz rezerwacji Grupowych SleepRoomów
18.04. Koniec okresu promocyjnego dla biletów dwudniowych
25.04. Start przyjmowania zgłoszeń na Cosplay/EuroCosplay
30.04. Koniec przyjmowania zgłoszeń Atrakcji, Helperów i Wystawców
2.05. Koniec przyjmowania zgłoszeń na Cosplay/EuroCosplay
12.05. Koniec rezerwacji Biletów i SleepRoomów (jeśli wcześniej wszystkie nie zostaną zarezerwowane)
18–19.05. Magnificon eXpo XI
Wszystkie potrzebne informacje na temat konwentu znajdziecie na stronie www.magnificon.miohi.pl.
Magnificon eXpo XI – informacja prasowa
Zapraszamy do Japonii-Online!
Czy Japonia interesuje Was tylko jako tło ulubionych przez Was komiksów i animacji? A może jesteście ciekawi tego kraju i chcielibyście się dowiedzieć o nim czegoś więcej? W takim razie zapraszamy na nowo otwartą, zaprzyjaźnioną z Tanuki stronę Japonia‑Online! Znajdziecie tam najświeższe wiadomości, ciekawostki, a także artykuły dotyczące Kraju Kwitnącej Wiśni. Codziennie dowiecie się tam czegoś nowego.
Tanukowa lista polskich wydań
Z wielką przyjemnością i dumą prezentuję Państwu (głównie recenzentom) stworzoną wspólnie z Avellaną (której bardzo dziękuję za pomoc) Tanukową listę polskich wydań.
Oczywiście nie jest to taka zwykła lista, w kolejnych kolumnach osoby zainteresowane mogą sprawdzić, kto aktualnie jaką mangę recenzuje, czy wszystkie tomy danej serii są zrecenzowane i czy posiada ona recenzję główną.
Przypominam, że na Tanuki Manga nie obowiązują rezerwacje, jedynym „wyjątkiem” są recenzje polskich wydań, pisane na podstawie tomików otrzymanych od wydawców. Generalnie chodzi o terminowość i tempo pisania, dlatego pierwszeństwo mają teksty recenzentów, którzy taki tom otrzymują. Naturalnie, recenzje alternatywne są zawsze mile widziane.
Przy okazji zwracam uwagę na wydania jednotomowe – od pewnego czasu staramy się, żeby miały one recenzję główną, skupiającą się na fabule, bohaterach itp. oraz recenzję tomikową, zawierającą opis polskiego wydania, nastawioną na jego techniczną stronę. Dawniej taki opis był umieszczany w recenzji głównej, dlatego na przykład wiele mang wydanych przez Hanami, nie posiada recenzji tomiku.
Link do arkusza wydań można także znaleźć w moim profilu.
Statystyki mangi: marzec 2013
Kolejne statystyki udowadniają, że za Justynę Kowalczyk Tanuki Manga należy uznać Yumi, która po raz kolejny zdominowała „pudło”, tym razem w pięknym stylu zajmując aż dwa stopnie podium. Generalnie marzec nie zaskakuje, będąc mieszanką „klasyki” i nowości. Jak widać na przykładzie ogryzków, czytelników bardzo interesują wydawnicze zapowiedzi i choć większość z nich na razie ma marne szanse na recenzje główne, miło mi poinformować, że okupujące listę od dłuższego czasu Vampire Knight, wreszcie doczekało się recenzji – zostanie ona opublikowana w kwietniu.
Dane podstawowe
Gości: 24 793Wizyt: 56 285
Odsłon: 174 379
Najpopularniejsze recenzje główne
1. Doubt (Yumi) – 23382. Dengeki Daisy (Yumi) – 1018
3. Shingeki no Kyojin (C.Serafin) – 782
4. The Breaker (peregrinus) – 693
5. Kagen no Tsuki (Enevi) – 637
6. Alicja w Krainie Serc (blue) – 625
7. Houkago x Ponytail (moshi_moshi) – 601
8. Pandora Hearts (Nanami) – 599
9. Blue Drop (Grisznak) – 580
10. Vassalord (Amarth) – 571
11. Bernie no Enitsuki (moshi_moshi) – 542
12. Battle Angel Alita (C.Serafin) – 524
13. Tu Detektyw Jeż (Grisznak) – 508
14. Kuroshitsuji (Easnadh) – 493
15. Orange Yane no Chiisana Ie (C.Serafin) – 486
16. Gyo (Daerian) – 392
17. Bleach (moshi_moshi) – 389
18. Fullmetal Alchemist (Tablis) – 381
19. Berserk (fm) – 370
20. Battle Royale (Slova) – 362
Najpopularniejsze ogryzki
2. Vampire Knight – 562
3. Karneval – 505
4. Ao no Futsumashi – 472
5. Saint Oniisan – 433
Najpopularniejsze recenzje tomików
1. The Breaker #1 (Teukros) – 3202. Spice & Wolf #1 (Altramertes) – 243
3. Vampire Knight #17 (Yumi) – 175
4. Welcome to the N.H.K. #4 (Tassadar) – 169
5. Kuroshitsuji #9 (Melmothia) – 157
6. Bleach #25 (Grisznak) – 138
7. Vampire Knight #1 (Grisznak) – 134
8. Kagen no Tsuki #2 (Enevi) – 124
9. Alicja w Krainie Serc #1 (GoNik) – 115
10. Bleach #1 (Teukros) – 112
11. Drug‑On #1 (C.Serafin)- 100
12. Vampire Knight #16 (Yumi) – 99
13. Naruto #20 (ChudiX) – 94
14. Battle Royale #7 (Slova) – 88
15. Hatsukoi Limited #1 (Grisznak) – 87
Statystyki anime: marzec 2013
Marzec to miesiąc przejściowy – recenzje świeżo zakończonych serii zaczynają spływać wraz z jego końcem, a nowy sezon startuje od kwietnia. Dlatego nie ma szczególnych zaskoczeń: na liście najpopularniejszych recenzji królują stare klasyki i nowe recenzje alternatywne (dowód na to, że warto je pisać!). Natomiast wyraźny wzrost zainteresowania ogryzkami – szczególnie tytułów, które właśnie się skończyły – dowodzi, że szanowni czytelnicy naszego portalu czekają na ich recenzje. Postaramy się je dostarczyć w miarę naszych możliwości!
Postacią, która w marcu znalazła się w świetle reflektorów, jest tym razem Hastur z Haiyore! Nyaruko‑san.
Dane podstawowe
Unikalni użytkownicy: 94 841
Odwiedziny: 296 044
Odsłony: 1 221 332
Średnio dziennie: 9550 odwiedzin
Minimum: 8297 (6 marca)
Maksimum: 11 623 (24 marca)
Najpopularniejsze recenzje
1. Higurashi no Naku Koro ni (recenzentka: Serika) – 4294 odsłony
2. Mahou Shoujo Madoka Magica (Costly) – 3602
3. Sword Art Online (Altramertes) – 3379
4. Fullmetal Alchemist: Brotherhood (Mitsurugi) – 3189
5. Jinrui wa Suitai Shimashita (Costly) – 3177
6. Haiyore! Nyaruko‑san (Cthulhoo) – 3008
7. Mirai Nikki (Chudi X) – 3002
8. Kono Naka ni Hitori, Imouto ga Iru! (Szaman Fetyszy) – 2857
9. Suki‑tte Ii na yo (Yumi) – 2798
10. Tonari no Kaibutsu‑kun (Lin) – 2797
11. Chuunibyou demo Koi ga Shitai! (Avellana) – 2696
12. Kamisama Hajimemashita (moshi_moshi) – 2572
13. Mondaiji‑tachi ga Isekai kara Kuru Sou Desu yo? (Cthulhoo) – 2453
14. Kami Nomi zo Shiru Sekai: Tenri Hen (Altramertes) – 2418
15. Hotarubi no Mori e (Lin) – 2370
16. Steins;Gate (Tassadar) – 2354
17. Powrót do marzeń (Sulpice9) – 2262
18. Boku wa Tomodachi ga Sukunai (Piotrek) – 2216
19. Kyoukai Senjou no Horizon II (Gamer2002) – 2128
20. Tonari no Kaibutsu‑kun (Yumi) – 2104
Najpopularniejsze ogryzki
1. Shin Sekai Yori – 6635 odsłon
2. Sakurasou no Pet na Kanojo – 4536
3. Psycho‑Pass – 4467
4. Zetsuen no Tempest ~The Civilization Blaster~ – 3753
5. Amnesia – 3746
6. Hakkenden -Touhou Hakken Ibun- – 3001
7. Ookami Kodomo no Ame to Yuki – 2495
8. Maoyuu Maou Yuusha – 2422
9. Mondaiji‑tachi ga Isekai kara Kuru Sou Desu yo? – 2368
10. Ore no Kanojo to Osananajimi ga Shuraba Sugiru – 2049
11. The Unlimited – Hyoubu Kyousuke – 1978
12. Magi – 1804
13. Boku wa Tomodachi ga Sukunai Next – 1539
14. Vividred Operation – 1448
15. Denpa teki na Kanojo – 1432
16. Kotoura‑san – 1423
17. Sasami‑san@Ganbaranai – 1316
18. Cuticle Tantei Inaba – 1227
19. Tamako Market – 1207
20. Robotics;Notes – 1203
Najpopularniejsze frazy użyte w wyszukiwarkach internetowych
1. tanuki anime – 1595 wyszukiwań
2. tanuki – 827
3. anime – 718
4. anime tanuki – 516
5. chihayafuru – 317
6. shinsekai yori – 301
7. zetsuen no tempest – 282
8. amnesia anime – 273
9. mirai nikki – 247
10. hakkenden touhou hakken ibun – 235
Burza w szklance wody, czyli najczęściej odwiedzane komentarze
1. Shin Sekai Yori – 2192 odsłony
2. Amnesia – 1935
3. Psycho‑Pass – 1344
4. Sword Art Online – 1127
5. Fairy Tail – 736
6. Sakurasou no Pet na Kanojo – 699
7. Zetsuen no Tempest ~The Civilization Blaster~ – 692
8. Mondaiji‑tachi ga Isekai kara Kuru Sou Desu yo? – 662
9. Hotarubi no Mori e – 591
10. Tonari no Kaibutsu‑kun – 585