Rok / miesiąc
Newsy
Ekranizacja Tonari no Kyuuketsuki-san
Czym byłby sezon bez serii o słodkich dziewczynkach, robiących słodkie rzeczy? Ekranizacja komediowej czteropanelówki autorstwa Amatou, pt. Tonari no Kyuuketsuki‑san pozwala przypuszczać, że sezon jesienny nie będzie pod tym względem wyjątkiem. Anime będzie miało premierę 5 października. Opowiadać będzie o Akari Amano, która w wyniku niewyjaśnionego zbiegu okoliczności zostaje uratowana przez Sophie Twilight – mieszkającą po sąsiedzku wampirzycę czasów współczesnych.
Obsada:
- Miyu Tomita jako Sophie Twilight
- Yuu Sasahara jako Akari Amano
- Lynn jako Hinata Natsuki
- Azumi Waki jako Ellie
Powyższe panie zaśpiewają opening, pt. †Kyuutie Ladies† oraz ending Happy!! Strange Friends.
Za reżyserię odpowiadać będzie Noriaki Akitaya (Bakuman), a za scenariusz Tatsuya Takahashi (Katana Maidens: Toji no Miko). Takahiro Sakai (Yuki Yuna Is a Hero) zaprojektuje postaci, a muzykę skomponuje Yoshiaki Fujisawa (Love Live! School idol project)
Nowa seria Inazuma Eleven
Studio Level‑5, odpowiedzialne za gry z uniwersum Inazuma Eleven, zapowiedziało, że już w październiku tego roku w japońskiej telewizji wystartuje kontynuacja obecnie emitowej serii Inazuma Eleven: Ares no Tenbin. Jej tytuł brzmieć będzie Inazuma Eleven: Orion no Kokuin i opowie o zmaganiach drużyny Inazuma Japan, reprezentacji Japonii, na arenie międzynarodowej. Opening „Butai wa Dekkai Hō ga Ii!” wykona grupa pugcat's, natomiast ending „Suisei Girls” zaśpiewają piosenkarki z duetu alom.
W składzie Inazuma Japan znaleźli się:
- Bramkarze: Mamoru Endou, Osamu Saginuma, Seiya Nishikage
- Obrońcy: Ichirouta Kazemaru, Shirou Fubuki, Yuuichirou Mansaku, Takashi Iwato, Noboru Sakanoue
- Pomocnicy: Yuuto Kidou, Asuto Inamori, Tatsuya Kiyama, Akio Fudou, Yuuma Nosaka, Kirina Hiura, Mitsuru Ichihoshi
- Napastnicy: Shuuya Gouenji, Ryouhei Haizaki, Hiroto Kira, Tetsunosuke Goujin
Trenerem będzie Zhao Jin Yun, a menadżerkami drużyny Anna Mikado i Tsukushi Ootani.
Manga YuruKyan od Wydawnictwa Dango
Wydawnictwo Dango zapowiedziało wydanie mangi YuruKyan autorstwa Afro, znaną także pod tytułem Yuru Camp (tak, to to sympatyczne anime o biwakowaniu!). Polski tytuł roboczy to Beztroski kemping. Seria obecnie liczy sześć tomów (zapowiedziano osiem) i zacznie ukazywać się w lutym 2019 r. Manga w Polsce wydawana będzie w cyklu dwumiesięcznym, cena tomiku wyniesie 23,90 zł.
Rin – dziewczyna, która biwakuje nad brzegiem jeziora pod Górą Fuji. Nadeshiko – dziewczyna, która przyjechała na rowerze, by móc podziwiać najpiękniejszy szczyt Japonii. Jedząc ramen błyskawiczny, cieszą się niesamowitą scenerią… Jaki krajobraz odbija się w ich oczach?
Lektura tej mangi sprawi, że sami zechcecie pojechać na kemping! Jeżeli nawet nigdzie się nie ruszycie, to ten tytuł pozwoli Wam poczuć się tak, jakbyście byli na biwaku! Przed wami świeże spojrzenie na hobby na łonie natury!
Obsada i data premiery Conception: Ore no Kodomo wo Undekure!
Studio GONZO podało do wiadomości, iż seria Conception: Ore no Kodomo wo Undekure! wystartuje 9 października.
Ogłoszono także obsadę:
- Yuuki Ono jako Itsuki Yuge – protagonista, który ma ocalić krainę Gravanii
- Emiri Katou jako Mahiru Konatsuki – kuzynka Itsukiego, która przenosi się do Gravani razem z nim i zostaje mianowana Gwiezdną Dziewicą
- Aya Endo jako Aly – Dziewica Barana
- Saki Fujita jako Femiruna – pochodząca z bogatej rodziny Dziewica Lwa
- Asami Shimoda jako Collette – Dziewica Wodnika, która prowadzi piekarnię ufundowaną przez jej dziadka
- Yukiyo Fujii jako Yuzuha – Dziewica Ryb utrzymująca się z rysowania
Po więcej szczegółów i krótki zwiastun zajrzyjcie do poprzedniego newsa.
Zapowiedź Seishun Buta Yarou wa Bunny Girl-senpai no Yume wo Minai
Pierwowzorem anime jest licząca obecnie osiem tomów light novel autorstwa Hajime Kamoshidy (adaptację mangową tworzy Tsugumi Nanamiya). Opowiada ona o przypadkach tajemniczego „syndromu dojrzewania”. Kiedy licealista Sakuta Azusagawa (Kaitou Ishikawa) znienacka widzi starszą koleżankę ze szkoły, będącą jednocześnie aktorką (chwilowo na urlopie szkolnym), w klasycznym stroju króliczka i przekonuje się, że inni ludzie tego nie dostrzegają, postanawia wyjaśnić sprawę. Wymaga to oczywiście przebywania w towarzystwie Mai (Asami Seto). Co gorsza, pojawiają się przed nim kolejne dziewczyny z podobną przypadłością… (Nao Touyama, Atsumi Tanezaki, Maaya Uchida, Inori Minase).
Reżyseruje Souichi Masui, asystuje mu Kazuya Iwata. Nad kompozycją serii czuwa Masahiro Yokotani, a projekty postaci tworzy Satomi Tamura (zajmował się animacją w Kiznaiver i Saekano), wraz z Akirą Takatą szefując też animatorom. Seria powstaje w należącym do A‑1 Pictures studiu CloverWorks, do tej pory będącym tylko podwykonawcą przy kilku projektach. Pierwsze dwa odcinki będą miały premierę podczas imprezy kinowej w Tokio 15 września; sama seria wystartuje 4 października. Na dailymotion dostępny jest najnowszy filmik promocyjny.
Informacje o Yagate Kimi ni Naru
Manga, której telewizyjna ekranizacja ma mieć premierę w październiku, wychodzi od kwietnia 2015 roku i liczy obecnie pięć tomów (w USA ukazał się czwarty). Zarys fabuły przedstawia się następująco:
Yuu Koitou (Yuuki Takada) zawsze uwielbiała mangi shoujo i czekała na dzień, kiedy czyjeś miłosne wyznanie wprawi ją w drżenie i poczuje słynne motylki… ale kiedy kolega z ostatniej klasy gimnazjalnej wyznał jej miłość, nie poczuła zgoła nic. Rozczarowana i zmieszana, nadal nie wiedząc, co odpowiedzieć, Yuu rozpoczyna liceum. Tam jest świadkiem, jak piękna przewodnicząca samorządu Touko Nanami (Minako Kotobuki) odrzuca podobne zaloty z taką godnością, że Yuu prosi ją o pomoc. Kiedy jednak następną osobą wyznającą jej uczucie okaże się sama Nanami, czy będzie to początek jej wymarzonego romansu?
W studiu Troyca reżyseruje Makoto Katou, podczas gdy Jukki Hanada zajmuje się scenariuszem. Hiroaki Gohda projektuje postaci, a muzykę komponuje Michiru Ooshima. Opening zaśpiewa Riko Azukina, a ending odtwórczynie głównych ról.
Kolejna kinówka One Piece latem 2019
Czternasty film kinowy ze świata Słomkowych, który na ekranach japońskich kin pojawi się mniej więcej za rok, ma upamiętnić przypadające wówczas dwudziestolecie serii telewizyjnej. Informacja została podana na końcu dwugodzinnego odcinka specjalnego z podtytułem Episode of Sorajima, wyemitowanego 25 sierpnia. „Weekly Shounen Jump” zapowiada ponadto ważne ogłoszenie dotyczące mangi Eiichirou Ody w kolejnym, 40. tegorocznym numerze, który ukaże się 3 września, w przeddzień premiery 90. tomiku.
Boku-tachi wa Benkyou ga Dekinai zostanie zekranizowane
Będąca oryginałem zapowiedzianego anime manga ukazuje się na łamach (oraz stronach cyfrowych w wersji angielskiej) „Weekly Shounen Jump” od lutego 2017 roku, a wydanie zbiorcze wkrótce doczeka się ósmego tomiku; dotychczasowe sprzedały się w liczbie około miliona egzemplarzy.
Manga opowiada o chłopaku imieniem Yuiga, który pochodząc z biednej rodziny, stara się o stypendium szkolne. Uzależnione jest ono od tego, czy pomoże dwóm koleżankom z klasy w nauce na tyle skutecznie, że obie dostaną się do wybranych szkół. Kolejny problem polega na tym, że obie, choć wyjątkowo uzdolnione w pewnych dziedzinach, jak nauki ścisłe i literatura, w innych są zupełnie zagubione, a wybrały szkoły bardzo odległe od swoich talentów.
W studio Silver oraz Arvo Animation reżyseruje Yoshiaki Iwasaki. Nad kompozycją serii czuwa Gou Zappa, a Masakatsu Sasaki projektuje postaci.
Manga Mari Okazaki od Hanami
Wydawnictwo Hanami zapowiedziało wydanie kolejnej mangi Mari Okazaki, autorki m.in. wcześniej wydanej mangi Suppli.
Nowym tytułem będzie Zutto Dokushin de Iru Tsumori? roboczo przetłumaczone jako Czy chcesz zostać starą panną? Manga ukaże się w połowie września i będzie kosztowała 29 zł.
Film Osomatsu-san
Ogłoszono, że powstanie film z serii Osomatsu‑san. Premierę zapowiedziano na wiosnę przyszłego roku. W produkcji sześcioraczki Matsu wezmą udział w zjeździe klasowym.
W anime wystąpią:
- Takahiro Sakurai jako Osomatsu
- Yuuichi Nakamura jako Karamatsu
- Hiroshi Kamiya jako Choromatsu
- Jun Fukuyama jako Ichimatsu
- Daisuke Ono jako Juushimatsu
- Miyu Irino jako Todomatsu
- Aya Endo jako Totoko
- Kenichi Suzumura jako Iyami
- Sachi Kokuryu jako Chibita
- Youji Ueda jako Dekapan
- Nobuo Tobita jako Dayon
- Momoko Saito jako Hatabou
- Kujira jako Matsuyo Matsuno
Do ekipy produkcyjnej powrócą ludzie odpowiedzialni za obie serie telewizyjne, a wśród nich Youichi Fujita (reżyseria), Shuu Matsubara (scenariusz) oraz Naoyuki Asano (projekty postaci). Film powstanie w studiu Pierrot.
Arkhamer 2018 już w ten weekend
Już w piątek o godzinie 17:00 rozpocznie się czwarta edycja Arkhamera – Kaliskiego Weekendu Fantastyki. Organizatorzy przygotowali program ramowy konwentu, w którym znalazły się prelekcje, konkursy, turnieje w planszówki i panele dyskusyjne. Wśród gości imprezy znaleźli się Stanisław Mąderek, Istvan Vizvary, Artur Olchowy i Michał Dzidt.
To jednak nie wszystkie atrakcje konwentu! Fanów planszówek ucieszy Gamesroom, w którym bez dodatkowych opłat będzie można wypożyczyć gry, a jego obsługa doradzi wybór i wytłumaczy zasady. Miłośnicy gier bitewnych też znajdą coś dla siebie na Arkhamerze. Poza turniejem w Warhammera 40 000, organizatorzy przewidują naukę gry dla zainteresowanych.
Strefa Art&Chill to miejsce stworzone zarówno do odpoczynku, jak i do rozwijania swoich umiejętności artystycznych. Nauczycie się tutaj m.in. tajników pirografii i napijecie herbaty. Tradycyjnie znajdzie się też kącik dla fanów retrokomputerów. Dzięki uprzejmości RetroGralnii będziecie mogli powspominać lub poznać rozrywkę elektroniczną przed rokiem 2000.
Na miłośników gier fabularnych czeka czytelnia RPG, w której organizatorzy zaprezentują kilkaset podręczników. Także w tym miejscu zapiszecie się na sesje RPG. To jednak nie wszystko. Na sali gimnastycznej powstanie bluźniercza strefa Zewu Cthulhu, gdzie doświadczeni Strażnicy Tajemnic pokażą każdemu chętnemu, jak zagrać w tę grę.
W piątek o 18:00 rozpoczną się pokazy w mobilnym planetarium Astro Arena, gdzie będziecie mogli poznać gwiazdy i gwiazdozbiory. Każdy seans potrwa od 20 do 30 minut. W sobotę o 16:00 odbędzie się konkurs Cosplay, podczas którego zostaną zaprezentowane niesamowite stroje uczestników imprezy.
Wszystkich fanów fantastycznych sportów ucieszy na pewno obecność Juggera na Arkhamerze. W sobotę o 13:00 uczestnicy podczas warsztatów przygotują bezpieczną broń, a o 18:00 rozegrają mecze w tą ciekawą dyscyplinę.
Cena pełnego biletu na Arkhamera (uprawniającego do noclegu na terenie imprezy po wcześniejszej rejestracji) wyniesie 40 zł. Wejściówka na piątek kosztuje 20 zł, na sobotę 30 zł. Wstęp w niedzielę jest bezpłatny. Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo.
Ostatnia seria Fairy Tail
Anime określane jako ostatnia odsłona przygód sympatycznych, choć nieco zwariowanych magów (manga skończyła się rok temu) ma mieć premierę 7 października. We wrześniu natomiast ma się odbyć spotkanie z obsadą, tą samą co poprzednio. Nie uległa też zmianom ekipa produkcyjna z ostatniego sezonu. Więcej informacji wkrótce.
Krótki zwiastun Haikara-san ga Tooru 2
Druga część kinowej trylogii (informacje w poprzednich newsach) wejdzie na ekrany japońskich kin 19 października; zimą pojawi się też w USA i Kanadzie. Saori Hayami, odtwarzająca rolę głównej bohaterki Benio Hanamury, zaśpiewa piosenkę do filmu pt. Atarashii Ashita. Benio musi teraz uratować swojego narzeczonego.
Zapowiedź Fafner The Beyond
Zapowiedziana kilka dni temu podczas specjalnego wydarzenia nowa odsłona cyklu Soukyuu no Fafner będzie liczyć 12 odcinków, ale najpierw pojawią się one w kinach. Nastąpi to w 2019 roku. Powraca większość ekipy produkcyjnej, a na jej czele stoi główny reżyser Exodusu i kinówki Takashi Noto. Produkcję firmuje XEBEC zwei. W piosence przewodniej do serii ponownie usłyszymy też angelę.
Star Wars: Resistance od Disneya i Polygon Pictures
Za fabułę kreskówki, która pojawi się na Disney Channel w USA już 7 października, a potem na całym świecie, odpowiadają amerykańscy twórcy (pomysł: Dave Filoni), ale animacją zajmuje się Polygon Pictures, studio specjalizujące się w 3DCG (wcześniej miało wysoko oceniany udział w animowanym serialu Wojny klonów z 2008 roku). Bohaterem serii, pomyślanej jako prequel do Przebudzenia mocy, jest młody pilot Ruchu Oporu Kazuda Xiono (Christopher Sean), mający do wykonania misję wywiadowczą na terenach Najwyższego Porządku.
Informacje o Han-Gyaku-Sei Million Arthur
Oryginał planowanego na jesień tego roku anime stanowi oparta na motywach z legend arturiańskich gra MMORPG na iOS i Androida, firmowana przez Square Enix (która zresztą jeszcze nie pojawiła się w Japonii, jedynie w Chinach, ale jej pierwsza odsłona, Kaku San Sei Million Arthur z 2012 roku, ma już na koncie telewizyjne show, czteropanelówkę i sequel).
W studiu J.C. Staff reżyseruje Mitsutoshi Satou, podczas gdy Gou Tamai odpowiada za scenariusz. Yoshinari Saitou projektuje postaci, a Gou Shiina komponuje muzykę, którą stworzy Lantis. GENCO produkuje anime. Głosom postaci (noszących nazwisko Arthur) użyczą m.in. Inori Minase, Sora Amamiya, Rie Takahashi i Yuuichi Nakamura.
Szczegóły ekranizacji Vinland Saga
Zapowiedziane niedawno anime, oparte na mandze osadzonej w świecie wikingów, powstaje w Wit Studio. Reżyseruje Shuuhei Yabuta, zaś scenariuszem zajmują się Hiroshi Seko i Kenta Ihara. Postaci projektuje Takahiko Abiru.
Zapowiedź Beelzebub-jou no Okinimesu Mama
Planowana na jesień tego roku seria oparta jest na mandze publikowanej od 2015 w „Monthly Shounen Gangan”; wydanie zbiorcze liczy już siedem tomików, wkrótce ósmy (w USA trzeci). Bohaterem jest niejaki Murin (Rikuya Yasuda), którego marzeniem było zawsze pracować dla podziwianego władcy demonów Belzebuba. Jakież jest jego zdziwienie, gdy rzeczywiście trafia na etat, ale władca zupełnie nie przystaje do jego wyobrażeń – przede wszystkim jest uroczą blondynką… (Saori Oonishi).
W studiu Liden Films reżyseruje Minato Kazuto. Za scenariusz odpowiada Yoriko Tomita, Etsuko Sumimoto przygotowuje postaci do animacji. Kanon Wakeshima i naotyu- komponują muzykę, a opening wykona Sangatsu no Phantasia.
Sennen Meikyuu no Nana Ouji - nowa seria od Waneko
Wydawnictwo Waneko poinformowało o wydaniu czterotomowej serii Sennen Meikyuu no Nana Ouji (tytuł roboczy to Siedmiu książąt i tysiącletni labirynt) autorstwa Haruno Atori i Yu Aikawy. Tytuł ukaże się pod koniec listopada, cena za tomik wyniesie 21,99 zł.
Evan Juno budzi się w nieznanym miejscu otoczony kamiennymi murami i długimi korytarzami. Dowiaduje się, że jest jednym z ośmiu młodych ludzi, którzy zostali uwięzieni w dziwnym miejscu- Tysiącletnim labiryncie. Każdy z nich jest kandydatem na przyszłego władcę, ale tylko jeden będzie miał władzę by wybrać kto nim zostanie. Każdy z nich walczy o przetrwanie, a Evan musi przebrnąć przez zmieniający się labirynt i odkrywać wszystkie czekające na nich pułapki. Ucieczka nie będzie łatwa, ale jeśli mają przeżyć i odkryć mroczne tajemnice labiryntu, muszą spróbować wszystkiego…
Chłopaki z dwudziestego wieku - seria Naokiego Urasawy od Hanami
Wydawnictwo Hanami poinformowało o wydaniu w sierpniu serii Naokiego Urasawy 20th Century Boys – Chłopaki z dwudziestego wieku. Manga będzie wydawana w trybie 2 w 1, po trzy tomy rocznie. Cena za tom – 65 zł.
Kolejna (po PLUTO i MONSTERze) seria Naokiego Urasawy debiutuje w Polsce. To opowieść o przyjaźni, marzeniach, dzieciństwie, dorastaniu, ale przede wszystkim pop‑kulturowa uczta, gdzie nawiązania do wydarzeń z XX wieku wypełniają kolejne kartki. Akcja skacze między dekadami drugiej połowy ostatniego stulecia poprzedniego millenium, ukazując kolejne zmiany społeczne. 20th Century Boys – Chłopaki z XX wieku to zdobywca całego wachlarza nagród japońskich i najważniejszych światowych – Festiwalu w Angoulême oraz Eisnera (aż dwukrotnie!).
Nowe informacje o Shoumetsu Toshi
Adaptację gry opowiadającej o mieście, które pewnego dnia znikło z powierzchni ziemi, oraz o dziewczynie, która tę tajemniczą katastrofę przeżyła (więcej o fabule w poprzednim newsie) reżyseruje Shigeyuki Miya, podczas gdy Shingo Irie czuwa nad scenariuszem. Postaci projektuje Tomoyuki Shitaya, a Kenji Kawai komponuje muzykę.
Zapowiedź Release the Spyce
Seria ma mieć premierę 6 października. Jest to oryginalny projekt, a współtworzą go mangaka Namori (projekty postaci) i twórca Yuki Yuna Is a Hero Takahiro (koncept i scenariusz). Jako reżyser debiutuje w studiu Lay‑duce Akira Satou. Anime ma opowiadać o licealistce imieniem Momo, która w sekrecie pracuje dla prywatnej agencji wywiadowczej, wraz z przyjaciółkami chroniąc spokój mieszkańców swojego miasta. Projekt zainspirował też wersję mangową i powieściową, skupioną na innej postaci.
Dłuższy zwiastun Toaru Majutsu no Index III
Premiera kolejnego sezonu anime (informacje o produkcji w poprzednim newsie) planowana jest na 5 października. W nowym zwiastunie opening Gravitation śpiewa Maon Kurosaki.
Informacje o Akanesasu Shoujo
Oryginalna seria firmowana przez kanał Animax planowana jest na październik. Opowiada o piątce dziewczyn z prowincjonalnego miasteczka, które w ramach swego klubu, zwanego Crystal Radio Club, postanawiają przeprowadzić pewien rytuał, uznawany za miejską legendę. Kiedy jednak zostaną spełnione pewne warunki, okaże się on czymś znacznie więcej… W rolach głównych Tomoyo Kurosawa, Lynn, Nao Touyama, Ami Koshimizu, Marina Inoue.
Jako twórca oryginalnego konceptu figuruje Koutarou Uchikoshi. Reżyseruje Jin Tamamura, a nad całością czuwa Yuuichi Abe. Scenariusz tworzy Shougo Yasukawa. Za projekty postaci i stronę artystyczną odpowiadają Masakazu Katsura, Hiroyuki Asada i Hiroki Harada. Produkcją zajmie się studio Dandelion. Obok serii telewizyjnej powstanie powiązana gra na urządzenia mobilne, z tymi samymi twórcami.
Kolejny trailer nowego Bakumatsu
Planowane na październik anime nie ma nic wspólnego (poza historycznym settingiem oczywiście) z żadną z serii o tytule zawierającym to samo słowo, lecz powstaje w oparciu o grę na smartfony przeznaczoną dla pań (informacje w poprzednim newsie). W filmiku promocyjnym usłyszymy opening Spiral Maze śpiewany przez MIKOTO.
Zapowiedź Merc Storia: Mukiryoku no Shounen to Bin no Naka no Shoujo-
Planowane na październik anime jest adaptacją gry RPG przeznaczonej na smartfony, a firmowanej przez Happy Elements. Jest to historia osadzona w świecie fantasy, w którym koegzystują ludzie i potwory. Opowiada o chłopaku imieniem Yuu (Mutsumi Tamura), szkolącym się na uzdrowiciela, który wyrusza w podróż, by pomóc odzyskać wspomnienia swojej przyjaciółce Merc (Inori Minase), dziewczynie uwięzionej w butelce.
W studiu Encourage Films reżyseruje Fumitoshi Oizaki, zajmując się też kompozycją serii, w czym wspomagają go Hiroki Uchida i Hitomi Amamiya. Postaci projektuje Yukiko Akiyama, za muzykę oraz opening odpowiada grupa Mili.
Nowy zwiastun Ulysses: Jeanne d'Arc to Renkin no Kishi
Adaptacja light novel rozgrywającej się w XV‑wiecznej Francji podczas wojny stuletniej, z dodatkiem magii i słodkich dziewczynek otaczających dzielnego rycerza, będzie mieć premierę 7 października. Więcej informacji o produkcji w poprzednim newsie. Fragment openingu w zwiastunie śpiewa Mai Fuchigami.
Vinland Saga w wersji anime
Znana i u nas dzięki wydawnictwu Hanami Saga winlandzka, licząca obecnie 21 tomów i mająca na koncie dwie nagrody oraz 5 milionów sprzedanych egzemplarzy, ma trafić na ekrany japońskich telewizorów w 2019 roku. Będzie również dostępna w streamingu na Amazon Prime. Produkcja powstaje w Wit Studio. Więcej informacji na razie nie podano.
Lato 2018 - rozstrzygnięcie przetargu
W warunkach polowych przygotowałam listę rezerwacji sezonu letniego. W zakładce „Nowości do wzięcia” w arkuszu rezerwacji można znaleźć więcej niezrecenzowanych tytułów z ostatnich sezonów.
Zwolnione rezerwacje
- Cardcaptor Sakura: Clear Card Hen
- Comic Girls
- Grancrest Senki
- Rokuhoudou Yotsuiro Biyori
- Sword Art Online Alternative: Gun Gale Online
Lista rezerwacji sezonu letniego
- Angolmois: Genkou Kassenki – tamakara
- Hataraku Saibou – Tassadar
- Hyakuren no Haou to Seiyaku no Valkyria – KamilW
- Isekai Maou to Shoukan Shoujo no Dorei Majutsu – KamilW
- One Room: Second Season – KamilW
- Shingeki no Kyojin [2018] – Tassadar
- Shoujo Kageki Revue Starlight – Karo
- Yuragi‑sou no Yuuna‑san – KamilW
Tytuły do wzięcia
- Aguu -Tensai Ningyou-
- Asobi Asobase
- Back Street Girls
- Banana Fish
- Chio‑chan no Tsuugakuro
- Chuukan Kanriroku Tonegawa
- Free! -Dive to the Future-
- Gintama. [2018]
- Grand Blue
- Hanebado!
- Happy Sugar Life
- Harukana Receive
- High Score Girl
- Island
- Jashin‑chan Dropkick
- Kyoto Teramachi Sanjou no Holmes
- Lord of Vermillion: Guren no Ou
- Muhyo to Roji no Mahouritsu Soudan Jimusho
- Ongaku Shoujo [2018]
- Overlord III
- Phantom in the Twilight
- Planet With
- Satsuriku no Tenshi
- Senjuushi
- Shichisei no Subaru
- Shin'ya! Tensai Bakabon
- Sunohara‑sou no Kanrinin‑san
- Sirius the Jaeger
- Tsukumogami Kashimasu
- Yama no Susume: Third Season
- Yume Oukoku to Nemureru 100 Nin no Ouji‑sama
Setona Mizushiro - pierwsze wydanie w Polsce
Wydawnictwo Kotori zapowiedziało kolejne nowości – dwie jednotomówki boys love: Kyuuso wa Cheese no Yume o Miru oraz jej sequel Sojou no Koi wa Nido Haneru autorstwa Setony Mizushiro.
Wydanie pierwszego tytułu przewidziano na grudzień tego roku, natomiast sequel ukaże się w lutym 2019.
Kyuuso wa Cheese no Yume o Miru
Spokój monotonnego życia Kyouichiego Otomo zostaje zburzony, kiedy okazuje się, że żona wynajęła prywatnego detektywa, by udowodnić mu niewierność. Jeśli prawda o jego licznych zdradach wyjdzie na jaw, najprawdopodobniej doprowadzi do rozwodu, a tego Otomo desperacko pragnie uniknąć. Czy jednak cena za milczenie, jakiej zażąda detektyw, nie okaże się zbyt wygórowana?
Sojou no Koi wa Nido Haneru
Po rozwodzie Kyouichi pozostaje w związku z Imagase, choć cały czas jest przekonany, że bycie z mężczyzną to jedynie etap przejściowy, a prawdziwe szczęście jest w stanie odnaleźć tylko u boku kobiety. Pojawienie się młodej i pełnej uroku Tamaki może być początkiem końca jego homoseksualnego układu.
Nowość od Wydawnictwa Dango
W grudniu Wydawnictwo Dango wyda kolejną mangę Ranmaru Zariyi. Tym razem będzie to Liquor & Cigarette czyli po polsku Alkohol i papierosy
Teo i Camillo są przyjaciółmi z dzieciństwa. Teo prowadzi sklep z alkoholem, natomiast Camillo jest właścicielem znajdującego się naprzeciwko sklepu z papierosami. Teo wie, że Camillo uważa go za kogoś więcej niż przyjaciela, sam też żywi do niego „dziwne” uczucie. Ale czy jest to miłość? Pewnego dnia Camillo składa mu propozycję: „Bądźmy ze sobą, tak na próbę”. Teo, pomimo wątpliwości, zgadza się. Od tego momentu dostrzega inne – męskie oblicze Camillo… Co z tego wyniknie?
Zapowiedź adaptacji Circlet Princess
Internetowe RPG Circlet Princess doczeka się telewizyjnej adaptacji w 2019. Znana jest już część obsady:
- Juri Nagatsuma wystąpi jako Yuka Sasaki
- Saki Nakajima jako Miyuki Kasahara
- Hitomi Nabatame jako Reina Kuroda
- Kaori Mizuhashi jako Ayumu Aizawa
- Mai Goto jako Nina Avelin
Seria powstanie w studiu SILVER LINK. Hideki Tachibana odpowiada za reżyserię, Nachi Kio za scenariusz, a Kazuyuki Yamayoshi za projekty postaci, bazując na oryginalnych projektach saitom.
Circlet Princess to gra przeglądarkowa, która miała premierę w tym roku. Osadzona jest w niedalekiej przyszłości i skupia się na e‑sporcie uprawianym z wykorzystaniem technologii, które pozwalają mieszać świat rzeczywisty z wirtualnym. Historia skupia się na grupce dziewcząt z Saint Union Academy i ich przygodach związanych z grą Circlet Bout.
Zapowiedź adaptacji Doukyonin wa Hiza, Tokidoki, Atama no Ue
Manga Doukyonin wa Hiza, Tokidoki, Atama no Ue, której autorami są Minatsuki i As Futatsuya, doczeka się ekranizacji w 2019.
Głównym bohaterem mangi jest społecznie nieporadny powieściopisarz Subaru Mikazuki, który postanawia przygarnąć bezdomnego kota. Od tej pory Subaru i kot zwany Haru żyją razem, a czytelnicy mogą poznać ich przygody z perspektywy obojga bohaterów.
Kaoru Suzuki jest reżyserem serii, za którą odpowiada studio Zero‑G. Deko Akao zajmuje się scenariuszem, a Masaru Kitao projektami postaci.
Zapowiedź Grimms Notes
Oryginał anime stanowi gra ze stajni Square Enix, wypuszczona w styczniu 2016 roku i mająca już ponad 16 milionów pobrań (dostępna jest w Japonii, Korei Południowej, USA, Kanadzie i 27 krajach Europy). Fabuła rozgrywa się w świecie stworzonym przez Opowiadaczy (Storytellers). Każdy jego mieszkaniec po urodzeniu otrzymuje własną księgę losu, w której zawarta jest jego historia. Niektóre są nam znane: to opowieści o Alicji w Krainie Czarów, Kopciuszku, Aladynie i innych postaciach z klasycznych bajek. Złe rzeczy w tych historiach dzieją się z powodu Opowiadaczy Chaosu. Poszukują ich i starają się naprawić zakłócony porządek świata ci, których księgi losu mają puste karty.
W studiu Brain's Base reżyseruje Seiki Sugawara. Scenariuszem zajmuje się Hiroshi Yamaguchi, a Kentarou Matsumoto projektuje postaci. W obsadzie pojawią się m.in. Ryota Oosaka i Reina Ueda.
Informacje o Kitsune no koe
Oryginał, czyli liczący 24 rozdziały japoński komiks pt. Hu Li Zhi Sheng, autorstwa Guang Xian Juna, opowiada o utalentowanym, lecz biednym chłopaku imieniem Hu Li (czyta się podobnie jak „lis” po chińsku), skrywającym twarz z wielką blizną pod lisią maską i publikującym muzykę w sieci pod pseudonimem Pan Lis. Pisze on piosenki jako teksciarz‑widmo, a nawet śpiewa za narcystycznego idola Kong Que, którego utalentowanym nazwać trudno, ale za to jest bardzo przystojny.
Jak nietrudno się domyślić, anime powstaje w koprodukcji chińsko‑japońskiej. Na kontynencie firmuje je iQIYI, strona ze streamingowanymi filmami, dla której jest to część większego planu poszerzenia rynku chińskiej animacji (i zdobycia na nim odpowiedniej pozycji). Po stronie japońskiej natomiast reżyserski fotel zajmuje Koujin Ochi, a nad scenariuszem czuwa Yoshimi Narita. Postaci projektuje Aki Tsunaki, muzykę komponuje Minami Nozaki, a produkcją anime zajmuje się Yumeta Company oraz producent gier firma Success. Seria pojawi się w październiku równolegle w sieci i w japońskiej telewizji.
Ekranizacja Hinomaru Zumou
Gdyby ktoś przypadkiem doszedł do wniosku, że Japończykom skończyły się pomysły na serie o normalnych sportach, to przecież jest jeszcze chyba najbardziej japoński z japońskich sportów – sumo. 5 października tego roku ruszy seria oparta na mandze opowiadającej o licealiście nazwiskiem Ushio Hinomaru (Atsushi Abe), który mimo braku odpowiedniej postury dołącza do szkolnego klubu zapaśników w tradycyjnych przepaskach. Choć klub Oodachi nie ma na koncie żadnych specjalnych sukcesów, dzięki uporowi nowego członka stanie do walki o najwyższy tytuł w sumo: Hinoshita Kaisan.
W studiu GONZO reżyseruje Yasutaka Yamamoto, podczas gdy nad całością czuwa Kounosuke Uda. Postaci projektuje Kie Tanaka. Opening zaśpiewa rockowy zespół Official HIGE DANdism, a ending grupa Omedetai Atama de Nani Yori.
Garść informacji o Sora to Umi no Aida
Wyobraźcie sobie świat bez ryb. Jedyne co można spotkać w morzach i oceanach to wieloryby. Jak tu żyć? Bez sushi, paluszków rybnych i rybki ze smażalni? Od czego jest Ministerstwo Rybołówstwa i Japonia. Do życia zostaje powołana Unia Rybołówstwa Galaktycznego. W Onomichi zaczyna szkolenie sześć rybaczek, które będą łowić ryby w odmętach kosmosu. Jeśli kogoś interesuje powód, dla którego zatrudniono panie, zamiast panów spieszę z wyjaśnieniem. Wynika to z parytetu, który ma służyć wyrównywaniu szans kobiet na rynku pracy.
Obsada:
- Karin Takahashi jako Haru Soramachi
- Rika Tachibana jako Namino Murakami
- Honoka Inoue jako Rubi Azumi
- Momoko Suzuki jako Maiko Sakura
- Maori Komeno jako Makiko Maki
- Ai Kōsaka jako Makoto Mitsurugi
Seria powstanie w studiu TMS Entertainment. Jej pierwowzorem jest gra na smartfony. Reżyserem będzie Atsushi Nigorikawa (Renai Boukun), scenariusz popełni Takashi Yamada (Ashita no Nadja), a Shuuhei Yamamoto (Ani Tore! EX) zaprojektuje postaci. Ending zaśpiewa Konomi Suzuki, pt. Ao no Kanata, a opening, pt. Sora to Umi no Aida należy do seiyuu, które na ekranie poznamy już w październiku.
Zwiastun Penguin Highway
Jeśli podobało się Wam Yojou‑Han Shinwa Taikei i lubicie tanuki z Uchouten Kazoku to znaczy, że twórczość Tomihiko Morimiego jest bliska Waszemu sercu i ta propozycja jest dla Was. Już 17 sierpnia na ekrany kin wejdzie pełnometrażowy film na podstawie jego opowiadania, pt. penguin highway.
Film opowie o przygodach czwartoklasisty Aoyamy (w tej roli Kana Kita) oraz pewnej asystentki dentystycznej (Yuu Aoi), w której Aoyama się podkochuje. Wspólnie odkrywać będą tajemnicę stojącą za nieoczekiwanym pojawieniem się w ich okolicy pingwinów.
Reżyserią zajmie się Hiroyasu Ishida, który do tej pory ma na swoim koncie tylko krótkie formy, Youjirou Arai zaprojektuje postaci, a Makoto Ueda napisze scenariusz. Poniżej zamieszczamy krótki zwiastun, w którym można usłyszeć piosenkę przewodnią Hikaru Utady, pt. Good Night.
Ekranizacja Kishuku Gakkou no Juliet
Historii Romea i Julii nie trzeba chyba przedstawiać nikomu. Motyw ten inspiruje artystów na całym świecie, a to oznacza, że Japończyków także. Nie inaczej jest w przypadku Yousuke Kanedy, który w 2015 roku stworzył komediową mangę, pt. Kishuku Gakkou no Juliet. W październiku tytuł ten dzięki studiu LIDEN FILMS trafi na mały ekran.
Tym razem jednak zwaśnione rody zastąpią wrogie państwa, a dokładniej ich dormitoria na terenie Akademii Dahlia. Juliet Percia pochodząca z Księstwa Zachodu zamieszkuje i przewodniczy pierwszoroczniakom „Domu Białych Kotów”, a Romio Inuzuka reprezentujący Państwo Narodowe Touwa jest liderem pierwszych klas w „Domu Czarnych Psów”.
Serię wyreżyseruje Seiki Takuno (Yamada‑kun to 7‑nin no Majo), Takao Yoshioka napisze scenariusz (WATAMOTE), Yuuki Morimoto zaprojektuje postaci (Miss Monochrome), a muzykę Masaru Yokoyama (Kabukibu!).
Obsada:
- Yuuki Ono jako Romio Inuzuka
- Ai Kayano jako Juliet Percia
- Ayane Sakura jako Hasuki Komai – przyjaciółka Romio z dzieciństwa
- Yu Shimamura jako Chartreux „Char” Westia – księżniczka Księstwa Zachodu
- Rina Hidaka jako Kochou
- Yui Ogura jako Teria
Fate/stay night: Heaven's Feel II. lost butterfly
Pierwsza część filmowej trylogii Fate/stay night: Heaven's Feel pojawiła się w kinach w Japonii w październiku, zdobywając pierwsze miejsce w box offisie i zarabiając 1,5 miliarda jenów (była też wyświetlana w USA i Kanadzie). Druga, która miała mieć premierę w tym roku, ostatecznie wejdzie na ekrany 12 stycznia 2019 roku (potem także pojawi się w Ameryce Północnej). Zwiastun dostępny jest na dailymotion.
Nowe informacje o Code Geass: Fukkatsu no Lelouch
Zapowiedziany pod koniec 2016 roku (informacje tutaj) kolejny projekt z cyklu Code Geass (najnowsza trylogia to kinówki‑kompilacje) będzie filmem kinowym i wejdzie na srebrne ekrany w Japonii w lutym 2019 roku. Do pracy raz jeszcze powraca reżyser Gorou Taniguchi wraz z kluczowymi członkami zespołu pracującego przy pierwszych seriach. Co jednak najważniejsze, według słów Taniguchiego ma to być finał tej historii.
Statystyki anime: lipiec 2018
W samym środku fali upałów przygotowaliśmy nasze zestawienie lipcowych statystyk.
Najpopularniejsze recenzje
- Gekijiouban KanColle (Slova) – 1125 odsłon
- Kono Sekai no Katasumi ni (Karo) – 990
- Batman Ninja (Diablo) – 987
- 3D Kanojo: Real Girl (Avellana) – 977
- Violet Evergarden (Karo) – 906
- Saiki Kusuo no Psi Nan [2018] (Avellana) – 847
- Hinamatsuri (Tassadar) – 823
- Amanchu ~Advance~ (Avellana) – 724
- Mahou Tsukai no Yome (Avellana) – 675
- Boku no Hero Academia (Tablis) – 645
- Sora yori mo Tooi Basho (Kysz) – 612
- Made in Abyss (Tablis) – 562
- Bubblegum Crisis Tokyo 2040 (Obsédé) – 530
- One Room (KamilW) – 492
- Saiki Kusuo no Psi Nan (Avellana) – 485
- Rakudai Kishi no Cavalry (KamilW) – 454
- Shigatsu wa Kimi no Uso (Kysz) – 450
- NANA (Yumegari) – 428
- Tengen Toppa Gurren Lagann (Melmothia) – 426
- Charlotte (Slova) – 403
Najpopularniejsze ogryzki
- Darling in the Franxx – 748 odsłon
- Satsuriku no Tenshi – 586
- Banana Fish – 571
- Isekai Maou to Shoukan Shoujo no Dorei Majutsu – 474
- Nanatsu no Taizai: Imashime no Fukkatsu – 387
- Hataraku Saibou – 324
- Wotaku ni Koi wa Muzukashii – 322
- Steins;Gate 0 – 312
- Tada‑kun wa Koi o Shinai – 294
- Island – 270
Najczęściej odwiedzane komentarze
- Darling in the Franxx – 1192 odsłony
- Banana Fish – 835
- Satsuriku no Tenshi – 829
- Shingeki no Kyojin [2018] – 753
- Overlord III – 657
- Violet Evergarden – 614
- Hanebado! – 605
- Isekai Maou to Shoukan Shoujo no Dorei Majutsu – 588
- Happy Sugar Life – 580
- Sirius the Jaeger – 544