Newsy
Pierwsze cztery minuty Robot Girls Z
Toei Animation kontynuuje promowanie parodiującego gatunek super robot anime Robot Girls Z w reżyserii Hiroshirgo Ikehaty i na podstawie scenariusza Kazuho Hyoudou. Za projekty robotów antropomorfizowanych do postaci dziewcząt odpowiada Tetsuya Kawakami, a pod jego ołówek trafiły takie legendy jak Mazinger Z, UFO Robo Grendizer, Getter Robo i wiele innych.
Złożony z dziewięciu dziesięciominutowych odcinków serial ruszy w styczniu i będzie opowiadał o przygodach drużyny dziewcząt, w skład której wejdą Z‑chan (w tej roli Mariko Honda), Gre‑chan (Inori Minase) i Grenda‑san (Kazusa Aranami). Bohaterki, przypominające ubiorem legendarne wielkie roboty, ruszą na ratunek miastu i staną w obronie źródeł „fotonowej energii” (oryginalnie pochodzącej z mangi Gou Nagaia Mazinger Z) przed zakusami innych dziewcząt‑robotów, takich jak Garada K7 (Yukiko Morishita), Daburasu M2 (Nao Touyama) i wiele innych moé-mechów.
Dwa lata wakacji Juliusza Verne'a jako anime
Szesnastego listopada odbędzie się premiera Juugo Shounen Hyouryuuki Kaizokujima DE! Daibouken (Historia piętnastu rozbitków: Wyspa piratów DE! Wielka przygoda!), bazującej na powieści Juliusza Verne'a Dwa lata wakacji (Deux ans de vacances), którą na karty scenariusza zaadaptował Shigeru Yanagawa. Film reżyseruje Ryuutarou Nakamura. W tej wersji historii wszyscy bohaterowie przybiorą koci wygląd, a za ich projekty odpowiada Noah Kawai.
Główne role zagrają:
- Rica Matsumoto (Kei w Dirty Pair Flash) jako Dorian
- Karin Ono jako Cherry
- Kenshou Ono (tytułowy bohater Kuroko no Basket) jako Mangosty
- Hiroki Matsukata jako Pirat Anion
- Mariko Nakatsu (Takatoo Erika w Ginga e Kickoff!!) jako Quincy
- Karyuudo jako podkomendny Aniona
Nie jest to pierwsze podejście Japończyków do zanimowania klasycznej powieści o piętnastu chłopcach, którzy w wyniku fatalnego zbiegu okoliczności rozbili się statkiem na opuszczonej wyspie. W 1982 roku powstał film Dwa lata wakacji Masayukiego Akiehiego, wydany w Polsce przez RTM Double.
Kontynuacja Gatchaman CROWDS potwierdzona!
Niedawno zakończone anime Gatchaman CROWDS otrzyma drugi sezon oznaczony dopiskiem „Second”. Szczegółowe informacje na temat premiery i zespołu produkcyjnego nie są jeszcze znane.
W pięknym mieście Tachikawa żyje sobie nastolatka imieniem Hajime Ichinose: pełna energii ekscentryczka z lekką obsesją na punkcie materiałów papierniczych, aktywna i zapalona użytkowniczka popularnej sieci społecznościowej GALAX… Słowem, nic nadzwyczajnego, czyli idealna bohaterka anime. Kiedy nieoczekiwanie zostają w niej obudzone moce i okazuje się, że ma dołączyć do drużyny Gatchamanów – superbohaterów, broniących świata przed zagrożeniem ze strony tajemniczych Obcych, wydaje się, że fabuła wskoczyła w wyrobione i dobrze znane koleiny. Tyle tylko, że – choć to fraza paskudnie nadużywana – nic absolutnie w tej serii nie jest takie, jakie mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Zwiastun drugiego filmu Tiger & Bunny
Bohaterowie anime Tiger & Bunny powrócą na ekrany kin 8 lutego w kontynuacji pierwszego filmu, zatytułowanej Tiger & Bunny The Movie -The Rising-. Reżyserią zajmie się Yoshitomo Yonetani, zaś scenariusz napisze Masafumi Nishida. W główne role Kotetsu i Barnaby'ego ponownie wcielą się Hiroaki Hirata i Masuzaku Morita. Głosów nie zmienią także inni poznani dotychczas bohaterowie, zaś do obsady dołączą Yuuichi Nakamura jako nowy partner Barnaby'ego, a także Rikiya Koyama, Mugihito i Nana Mizuki w roli trójki tajemniczych NEXT‑ów, którzy atakują miasto Sternbild.
Film będzie traktował o wydarzeniach z „Dnia Sprawiedliwości”, upamiętniającego legendarną boginię miasta Sternbild. Dotychczasowa fabuła anime przedstawiała się następująco:
Wiadomość z ostatniej chwili! Banda złodziei napadła właśnie na opancerzoną ciężarówkę i ukradła 3 miliony sternów! Co w takim wypadku robią mieszkańcy Sternbild? Wzywają policję? Chowają się w panice w domach? Nic z tych rzeczy. Zasiadają spokojnie przed ekranami telewizorów, ewentualnie kierują się w stronę najbliższego telebimu czy sklepu z artykułami AGD. Porządku, prawa i sprawiedliwości w mieście pilnuje bowiem (oprócz policji, która szwenda się tu i ówdzie) grupa ludzi obdarzonych supermocami (nazywanych NEXT), a ich zmagania z przestępcami transmitowane są na żywo w programie „Hero TV”.
Zwiastun aktorskiej wersji Silver Spoon
Na oficjalnej stronie filmowej wersji aktorskiej mangi Hiromu Arakawy Silver Spoon pojawił się pierwszy zwiastun tej produkcji. Możecie go obejrzeć pod tym adresem.
W roli głównej wystąpi Kento Nakajima, członek zespołu Sexy Zone. Premiera filmu została zapowiedziana na 7 marca 2014 roku. Manga, na podstawie której powstaje, zdobyła już wiele prestiżowych nagród, zaś w Japonii sprzedała się w liczbie 12 milionów egzemplarzy. Opowiada ona o perypetiach Yuugo Hachikena, który, będąc zatwardziałym mieszczuchem, podejmuje naukę w szkole rolniczej na Hokkaido.
W Polsce Silver Spoon będzie wydane nakładem wydawnictwa Waneko. Pierwszy tom ma się ukazać w grudniu tego roku.
Okładka pierwszego tomu Silver Spoon
Wydawnictwo Waneko zaprezentowało okładkę pierwszego tomu Silver Spoon autorstwa Hiromu Arakawy, którego premierę zapowiedziano na 10 grudnia 2013 roku. Większą wersję obwoluty można zobaczyć na stronie i Facebooku Waneko.
Yuugo Hachiken jest zagubionym w życiu nastolatkiem, pragnącym jedynie znaleźć się jak najdalej od swojej toksycznej rodziny. Szukając odpowiedniej dla siebie szkoły średniej, kieruje się więc niezbyt rozsądnymi wymaganiami, spośród których najważniejsze są spora odległość od domu i całoroczny internat. Dzięki pomocy dotychczasowego wychowawcy, w końcu znajduje prawie idealną placówkę, znaną jako Zawodówka Rolnicza Ooezou. Problem polega na tym, że główny bohater jest typowym mieszczuchem wywodzącym się z klasy średniej i zna się na pracach gospodarskich równie dobrze, jak czytelnicy tej recenzji na pilotażu gundama. Hachiken nie jest jednak pierwszym lepszym nieudacznikiem i dzięki opanowanej do perfekcji zdolności uczenia się na pamięć radzi sobie całkiem nieźle z teorią. Zajęcia praktyczne to jednak zupełnie inna para kaloszy.
Sora no Otoshimono znowu na wielkim ekranie
W przyszłym roku komedia ecchi Sora no Otoshimono ma powrócić na ekrany, lecz tym razem kin, nie zaś telewizorów, jak to zapowiadano w 2012 roku. Zgodnie z informacjami magazynu „Monthly Shounen Ace” nad dalszą adaptacją ukazującej się w rzeczonym czasopiśmie mangi Suu Minazukiego ma pracować zespół odpowiedzialny za pierwszą serię telewizyjną. Można w takim razie stwierdzić, że reżyserem będzie Hisashi Saitou, a scenarzystą Yuuko Kakihara, zaś postaci zaprojektuje Yoshihiro Watanabe. Do tej pory tytuł doczekał się drugiej serii o podtytule Forte, filmu Sora no Otoshimono: Tokei Jikake no Angeloid oraz serii OAV.
Tomoki Sakurai od pewnego czasu dręczony jest przez powracający sen. Widzi w nim dziewczynę z anielskimi skrzydłami, która zawsze odlatuje, gdy chłopiec próbuje się do niej zbliżyć. Czując, że sen może mieć głębsze znaczenie, Tomo udaje się w miejsce wskazane mu przez szkolnego kolegę, który zajmuje się zjawiskami paranormalnymi związanymi z tak zwanym „nowym, nieznanym światem”. W miejscu tym rzekomo pojawić się ma pewna kosmiczna anomalia, która – jak twierdzi kolega – może kryć odpowiedzi na jego pytania. Splot niewytłumaczalnych zdarzeń (a przynajmniej ja nie umiem wyjaśnić spadającej z nieba greckiej świątyni) sprawia, że w spokojne życie Tomokiego wkracza odrobina chaosu o wyglądzie pięknej, różowowłosej anielicy. Owa anielica twierdzi, że nazywa się Ikaros i pochodzi ze świata, w którym angeloidy – androidalne istoty o wyglądzie aniołów – istnieją, by służyć swoim panom i za pomocą specjalnego urządzenia pozwalającego im dowolnie modyfikować rzeczywistość spełniają każdą ich zachciankę. Można powiedzieć, że Tomo znalazł się w raju. Milion dolarów, niewidzialność połączona z bezkarnym podglądaniem dziewczyn oraz wielki robot zrobiony w całości z damskiej bielizny, stworzony do pilnowania jego świerszczyków, to jedynie próbka możliwości anioła. Jednakże, jak mówi stare japońskie przysłowie: „Brzmi jak raj, lecz piekło, gdy się przyjrzysz” (Kiite gokuraku, mite jigoku), Ikaros ma ogromny talent do mijania się z ogólną koncepcją Tomokiego, a to prędzej czy później owocuje wielkimi kłopotami.
B-XmassCon 4 – ruszamy!
Drogie świąteczne potworniki!
Już po raz czwarty pragniemy zaprosić was na najbardziej znany świąteczny konwent mangi i anime w Polsce – B‑XmassCon, który odbędzie się w dniach 30.11–01.12 w Krakowie. W tym roku bawimy się w klimacie świąt w krzywym zwierciadle, więc nie zabraknie nawiązań do filmów Tima Burtona. Święty Mikołaj wraz ze swoimi elfimi pomocnikami obdaruje was prezentami, więc zacznijcie coś szykować, jeśli chcecie zrobić swoim bliskim miłą niespodziankę :) Oczywiście święta to piękny czas, w którym troszczymy się także o futrzaki. W tym roku ponownie zorganizujemy zbiórkę żywności dla zwierząt. Wszystkie datki przekażemy na rzecz Stowarzyszenia humanitarno‑ekologicznego „Dla braci mniejszych”.
Oczywiście na samym konwencie czeka nas was mnóstwo atrakcji, w tym: sale panelowe, karaoke, UltraStar, konkurs cosplay i konsolówka, na której po raz pierwszy w Polsce zagości PlayStation 4. Wyczekujcie turnieju na tej konsoli.
Ponadto już od dzisiaj możecie zamówić dwudniową wejściówkę na konwent w promocyjnej cenie 40 zł za pomocą systemu Nagato. Pamiętajcie, że zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu konwentu znajdującego się na naszej stronie internetowej.
Jednocześnie trwa już zbiórka atrakcji oraz zgłoszenia na helperów, także za pomocą systemu Nagato.
Tup, tup, tup… – Zamawiajcie szybko wejściówki na konwent. Ilość ograniczona – rzekł renifer Tuposław.
B‑team – informacja prasowa
Zwiastun Kaguya-hime no Monogatari
Ukazał się zwiastun Kaguya‑hime no Monogatari przygotowywanej przez Studio Ghibli adaptacji tradycyjnej japońskiej legendy Taketori Monogatari (Opowieść o zbieraczu bambusu), której premiera jest planowana na 23 listopada. Przeniesieniem ludowej baśni na karty scenariusza zajęli się reżyser Isao Takahata (ostatnią jego pracą była już czternastoletnia Rodzinka Yamadów) i Riko Sakaguchi, a oprawę muzyczną skomponuje Joe Hisaishi.
Legenda opowiada o bezdzietnym starcu, który pewnego dnia podczas zbierania łodyg bambusów znalazł niemowlę wielkości palca. Razem z żoną postanowili wychować dziewczynkę i nadali jej imię Kaguya‑hime („świetlista księżniczka”). Gdy dorosła, jako niezwykłej urody panna odrzucała wszystkie propozycje zaręczyn, lecz pięciu zalotników nie dawało za wygraną. Kaguya zgodziła się wyjść za tego, który przyniesie jej wskazaną rzecz, a każdemu wyznaczyła inne zadanie. Wśród cennych przedmiotów były żebracza miska Buddy, gałąź drzewa z mitycznej krainy Hourai, futro ognistego szczura, klejnot ze smoczego naszyjnika i amulet z gniazda jaskółki. Żaden ze śmiałków nie zdołał wykonać zadania i w końcu w księżniczce zauroczył się sam cesarz. Jednak nawet jego zaloty zakończyły się niepowodzeniem, gdyż Kaguya pochodziła z Księżyca i w niedługim czasie spodziewała się tam wrócić. Odchodząc, zostawiła cesarzowi list pożegnalny i eliksir życia, lecz on nie skorzystał z szansy na nieśmiertelność i kazał spalić miksturę na szczycie góry Fudżi. Dym miał przypomnieć księżniczce, że mieszkańcy Ziemi wciąż o niej pamiętają.
Film będzie ostatnim występem zmarłego w zeszłym roku seiyuu Takeo Chii, który przed śmiercią zdążył nagrać kwestie Starego Człowieka. Głosem Kengo Koury przemówi Sutemaru, zaś w rolę Starej Kobiety wcieli się Nobuko Miyamoto. Tytułową postać zagra Aki Asakura. W filmie zabrzmią także głosy Atsuko Takahaty, Tomoko Tabaty, Tatekawy Shinosuke, Takayego Kamikawy, Hikaru Ijuuina, Ryudo Uzakiego, Nakamury Shichinosuke, Isao Hashizume, Yukijiego Asaoki, i Tatsuyi Nakadaiego.
Toei animuje Avengersów!
Znani miłośnikom amerykańskich komiksów i kina rodem z Hollywood superbohaterowie Marvela wiosną doczekają się anime dzięki studiu Toei Animation. Wycelowanej w chłopców między szóstym a dwunastym rokiem życia serii Marvel Disk Wars: The Avengers będą towarzyszyć gadżety i materiały promocyjne od Bandai.
Dzięki wynalezieniu specjalnych dysków praca superbohaterów stała się łatwiejsza. Przenośne urządzenia dawają możliwość łatwego chwytania złoczyńców i pieczętowania ich, lecz w wyniku zabiegów Lokiego również bohaterowie zostali objęci działaniem nowych urządzeń i wewnątrz nich rozrzuceni po całym świecie. Spiderman zdołał uniknąć zapieczętowania i odzyskał pięć dysków, po czym przekazał po jednym młodzieńcom zdolnym do przyzwania zaklętych superbohaterów, którymi są Iron Man, Kapitan Ameryka, Thor, Hulk i Wasp.
Należy wspomnieć, że to nie pierwsze występy marvelowskich superbohaterów w japońskiej animacji, gdyż w studiu Madhouse powstały serie X‑Men, Blade – Wieczny Łowca, Wolverine, Iron Man, a ostatnio także OAV Iron Man: Rise of Technovore.
Okładka drugiego tomu Kobato.
Wydawnictwo J.P.Fantastica opublikowało na Facebooku okładkę drugiego tomu mangi Kobato., który ma trafić na sklepowe półki w grudniu.
Przy okazji w komentarzach padło pytanie o możliwość wydania innych mang grupy CLAMP – J.P.Fantastica na razie niczemu nie zaprzecza, ani nie potwierdza.
Jigokusei Remina w Polsce
Fanów horroru w klimatach twórczości H.P. Lovecrafta może ucieszyć wiadomość, że wydawnictwo J.P. Fantastica zapowiedziało wydanie mangi Jigokusei Remina autorstwa Junjiego Itou w ramach serii Mega Manga.
Manga opowiada o losach Reminy – córki naukowca, który odkrył nową planetę i ochrzcił ją jej imieniem. Młoda Remina staje się celebrytką, jednak jej sława szybko okazuje się przekleństwem, gdy planeta zaczyna przemierzać Układ Słoneczny, niszcząc wszystko, co staje jej na drodze. Więcej o fabule możecie przeczytać w recenzji na naszej stronie.
Jigokusei Remina ukaże się w tradycyjnym dla serii Mega Manga formacie A5, będzie liczyć 290 stron, zaś jej cena wyniesie 33,99 zł. Planowana data wydania to luty 2014 – czyli w sam raz, by sprawić ukochanemu lub ukochanej prezent walentynkowy w postaci kosmicznego horroru.
Okładki drugiego tomu Ao no Exorcist i dwunastego tomu Dengeki Daisy
Wydawnictwo Waneko zaprezentowało okładki drugiego tomu Ao no Exorcist i dwunastego tomu Dengeki Daisy. Obydwie mangi mają się ukazać pod koniec listopada.
Na stronie wydawnictwa można obejrzeć większą, dwustronną wersję obu okładek.
Zwiastun filmu Bayonetta: Bloody Fate
Oficjalna strona filmu Bayonetta: Bloody Fate zaprezentowała półtoraminutowy zwiastun tej produkcji. Animacji towarzyszy piosenka Night, I Stand, śpiewana przez mai.
Co ciekawe, film będzie miał w całości japońską obsadę głosową, chociaż gra nawet w wersji japońskiej była oryginalnie w języku angielskim. Oto lista aktorów i postaci:
- Atsuko Tanaka jako Bayonetta
- Mie Sonozaki jako Jeanne
- Daisuke Namikawa jako Luka
- Miyuki Sawashiro jako Cereza
- Tesshou Genda jako Rodin
- Wataru Takagi jako Enzo
- Norio Wakamoto jako Balder
Film, którego reżyserem będzie Fuminori Kizaki (Afro Samurai, Basilisk, X‑Men), trafi do kin 23 listopada tego roku.
Zwiastun anime Hamatora
Reżyser Seiji Kishi, scenarzysta Yukinori Kitajima i projektant postaci Yuuki Kodama pracują w nowo powstałym studiu NAZ nad telewizyjną serią akcji z supermocami, zatytułowaną Hamatora. W rolach głównych zagrają Ryouta Oosaka (tutaj jako Nice, obecnie grający głównego bohatera Daiya no Ace), Wataru Hatano (pamiętany jako Lutz z Jormungand, teraz wcieli się w Murasakiego) i Hiroshi Kamiya (Art, wcześniej grający m.in. Nozomu Itoshikiego w Sayonara Zetsubou Sensei).
Nice i Murasaki prowadzą agencję detektywistyczną „Hamatora”. Pewnego dnia policjant o imieniu Art zleca im zbadanie sprawy seryjnych morderstw; jak się okazuje, stoją za nimi posiadacze mocy „Minimum”, którą jest obdarzona zaledwie garstka ludzi. Nice i Murasaki należą do tej nielicznej grupy, przez co zostają wciągnięci w wir niezależnych od nich wydarzeń.
Obsada Mikakunin de Shinkoukei już znana
W studiu Dokagobo trwają prace nad ekranizacją czteropanelowej mangowej komedii Mikakunin de Shinkoukei autorstwa Cherry Arai. Przeniesieniem fabuły na karty scenariusza zajmie się Fumihiko Shimo, a reżyserią Yoshiyuki Fujiwara.
W dniu szesnastych urodzin Kobeni Yonomori (w tej roli Haruka Terui) spotyka nietypowa przygoda: na jej drodze pojawia się nagle się rodzeństwo Mitsumine – Hakuya (ma go zagrać Wataru Hatano) i jego młodsza siostra Mashiro (debiut Yuri Yoshidy). Wkrótce okazuje się, że chłopak jest narzeczonym naszej bohaterki i cała trójka wraz ze starszą siostrą Kobeni zamieszkuje pod jednym dachem, co daje początek pasmu komediowych sytuacji.
Zwiastun drugiej części Ghost in the Shell: Arise
Trzydziestego listopada odbędzie się premiera drugiego odcinka Ghost in The Shell: Arise – alternatywnej wersji historii opowiedzianej w filmie Mamoru Oshiiego, przedstawiającej wydarzenia i losy bohaterów z czasów przed sformowaniem Sekcji 9. Wydziału Bezpieczeństwa. Tę część cyklu reżyseruje Atsushi Takeuchi, zaś całość Kazuchika Kise, odpowiadający także za projekty postaci. Autorem scenariusza jest z kolei Tou Ubukata, a muzykę komponuje Cornelius. Anime powstaje w studiu Production I.G.
Obsada aktorska nie uległa zmianie w stosunku do poprzedniej części i wiodące role zagrają Maaya Sakamoto jako Motoko Kusanagi i Ken'ichirou Matsuda jako Batou. Należy wspomnieć, że w filmach i serialu postaci te odgrywali odpowiednio Atsuko Tanaka i Akio Ootsuka.
Akcja rozgrywa się po odejściu Motoko Kusanagi z tajnej wojskowej jednostki 501. Zcyborgizowana bohaterka zaczyna na własną rękę kompletować nowy zespół, rozpoczynając od Batou, Ishikawy oraz Bormy. W międzyczasie wirusem komputerowym zainfekowane zostają Logicomy – służące do celów policyjnych pająkopodobne roboty.
Sekai Seifuku - nowe anime reżysera Ao no Exorcist i Darker than Black
W studiu A‑1 Pictures rozpoczęły się prace nad telewizyjnym anime Seikai Seifuku ~ Bouryaku no Zvezda, którego reżyserem będzie Tensai Okamura, razem ze scenarzystą studia Type‑Moon (odpowiedzialnego chociażby gry z serii Fate/) Meteo Hoshizorą tworzący także scenariusz. Kouhaku Kuroboshi opracuje projekty postaci, zaś muzykę skomponuje Tatsuya Katou.
Abara Tsutomu Niheia w Polsce
Polscy fani cyberpunku długo czekali na jakiś komiks autorstwa jednego z mistrzów tego gatunku – Tsutomu Niheia. Wygląda na to, że ich cierpliwość została nagrodzona. Wydawnictwo J.P. Fantastica ogłosiło dziś, że w połowie przyszłego roku ukaże się Abara tego autora.
Rozgrywająca się w futurystycznym, wypełnionym wielkimi konstrukcjami świecie manga opowiada o istotach z gatunku Gauna, potrafiących siłą woli kształtować własne kości i tworzyć z nich broń. Głównym bohaterem jest Kudou Denji, przedstawiciel tego gatunku.
Abara ukaże się w Polsce w ramach serii Mega Manga. Dwutomowa w oryginale historia zostanie wydana w jednym zbiorczym tomie i będzie liczyć ok. 400 stron. Planowany termin premiery to czerwiec 2014.
Dalsze losy bohaterów Vampire Knight
W najnowszym numerze magazynu „LaLa” ogłoszono, że w listopadzie pojawi się specjalny rozdział mangi Vampire Knight autorstwa Matsuri Hino, opowiadający o dalszych losach bohaterów tego komiku.
Dodatkowy rozdział ma się koncentrować na życiu Zero i Yuki po zakończeniu wydarzeń znanych z mangi i ma obejmować wiele lat do przodu. Ostatni tom Vampire Knight trafi do sprzedaży w Japonii w listopadzie, a wraz z nim na półkach pojawi się tomik zbiorczy z dodatkowymi opowieściami.
W Polsce Vampire Knight ukazuje się nakładem wydawnictwa Waneko. Ostatni, dziewiętnasty tom, został zapowiedziany na koniec stycznia 2014.
Poszukiwany: redaktor newsów
Tanukowe newsy działają w nowej formie już niemal od dwóch miesięcy i chociaż niewątpliwie okazały się sukcesem, wymagają także sporo pracy. Nowościami na polskim rynku zajmuje się przede wszystkim Grisznak, natomiast sprawy zagraniczne to działka Slovy. Okazało się jednak, że przyda nam się dodatkowe wsparcie – poszukujemy jeszcze jednego redaktora newsów.
Obowiązki nie będą aż tak trudne: chodzi przede wszystkim o pisanie krótkich newsów (jakich – to widać po tym, co obecnie publikujemy) na podstawie zweryfikowanych angielskich źródeł. Nie ma ich aż tak dużo – w szczycie przed nowym sezonem kilka dziennie, zazwyczaj najwyżej jeden lub dwa. Nowy redaktor stanowiłby wsparcie dla Slovy, co w praktyce ma polegać na podzieleniu się „dniami dyżurów” i odpowiedzialnością za pisanie newsów. Może oczywiście liczyć na pomoc redakcji i konsultacje w wątpliwych przypadkach – nie wrzucamy od razu na aż tak głęboką wodę.
Wymagania
- Znajomość języka polskiego na poziomie umożliwiającym napisanie poprawnego językowego newsa (wszystkie newsy są dodatkowo sprawdzane przed publikacją)
- Znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym korzystanie z anglojęzycznych stron, Wikipedii etc. (jeśli konieczne będzie wykorzystanie źródeł japońskich, można poprosić o pomoc innego redaktora)
- W miarę przyzwoita znajomość anime i w mniejszym stopniu mang (samodzielne orientowanie się, co jest warte wrzucenia do newsów, a co nie)
- Czas i sumienność (ze względu na naprzemienne dyżury nie wymagamy codziennej obecności w sieci, ale zdecydowanie ją preferujemy)
- Znajomość lub umiejętność opanowania podstawowego formatowania w kodzie BB, stosowanym w naszych newsach (mile widziana wiedza o istnieniu FTP)
- Korzystanie z IRC‑a i Google Talka (to nasze podstawowe środki komunikacji)
Na zgłoszenia będziemy czekać do 27 października – prosimy przesyłać je na adres redakcja@tanuki.pl. Ewentualnych chętnych postaramy się przetestować.
Jak zwykle przypominamy, że działalność w redakcji Tanuki wiąże się li i jedynie z przywilejami wirtualnymi – nikt z naszej redakcji nie otrzymuje wynagrodzenia pieniężnego za swoją pracę.
Hanami zapowiada siódmy tom Balsamisty
Wydawnictwo Hanami opublikowało informacje o wydaniu długo przez fanów wyczekiwanego siódmego tomu mangi Balsamista autorstwa Mitsukazu Mihary. Na stronie wydawnictwa została zaprezentowana okładka, pojawiła się także informacja, że siódmy tom trafi najprawdopodobniej do sprzedaży 15 listopada.
Po ostatnim wyznaniu Shinjurō, Azuki nie może się pozbierać. Dodatkowo w podjęciu decyzji nie pomaga miły, sympatyczny i oddany pan Wao. Bycie balsamistą to nie praca, to posługa.
Również Mamiya nie radzi sobie z uczuciami. Miłość przeplata się z trudnymi pytaniami. Czy Shinjurō byłby w stanie zabalsamować ukochaną osobę?
Manga ukazuje się od 2003 roku, zaś w Polsce od 2006 roku. Poprzedni, szósty tomik, miał u nas premierę w maju 2010 roku. W 2009 roku Hanami wydało w Polsce także inną mangę Mitsukazu Mihary – Beautiful People.
Obsada i twórcy JoJo no Kimyou na Bouken: Stardust Crusaders
Nie tak dawno ogłoszono, że trzecia część mangi Jojo's Bizarre Adventure doczeka się wersji animowanej. Wraz z ruszeniem oficjalnej strony tego projektu podano listę osób z nim związanych.
Choć JoJo no Kimyou na Bouken: Stardust Crusaders już raz próbowano przenieść na ekrany, to jednak nowa wersja będzie miała inną obsadę. Oto i lista głównych seiyuu:
- Joutarou Kuujou – Daisuke Ono
- Noriaki Kakyouin – Kouji Yusa
- Jean Pierre Polnareff – Hiroaki Hirata
- Mohammed Abdul – Masashi Ebara
- Hol Horse – Houchuu Ootsuka
- Dio – Takehito Koyasu
Jeśli zaś chodzi o osoby tworzące serię, to reżyserem będzie Naokatsu Tsuda, Masahiko Komino zajmie się projektami postaci, zaś za produkcję odpowiadać będzie studio David Production.
Noragami - zwiastun serii wypchanej gwiazdami po brzegi
Pojawił się pierwszy animowany zwiastun serii Noragami. Opowiada ona o Hiyori, prześladowanej przez kolegów z klasy dziewczynie, która na swojej drodze znajduje bóstwo obiecującej jej pomóc. Sęk w tym, że bóstwu bliżej do menela niż do słodkiej boginki z Oh! My Goddess!.
Tym, co niewątpliwie zwraca uwagę na ten tytuł, jest obsada, gdyż twórcy postanowli zatrudnić pokaźną grupę znanych seiyuu płci obojga, takich jak Jun Fukuyama, Maaya Uchida, Daisuke Ono czy Rie Kugimiya. Oto pełna obsada Noragami:
- Hiroshi Kamiya jako Yoto
- Maaya Uchida jako Hiyori Iki
- Yuuki Kaji jako Yukine
- Aki Toyosaki jako Kofuku
- Asami Imai jako Tomone (Mayu)
- Daisuke Ono jako Daikoku
- Jun Fukuyama jako Kazuma
- Mikako Komatsu jako Mutsumi
- Miyuki Sawashiro jako Bishamon
- Toru Ohkawa jako Tenjin
- Rie Kugimiya jako Nora
Co z tego wyjdzie? O tym przekonamy się styczniu, bo wtedy anime trafić ma na ekrany telewizorów.
Haikyuu!! - animowana siatkówka już w kwietniu!
W studiu Production I.G. trwają prace nad ekranizacją publikowanej w magazynie „Weekly Shounen Jump” sportowej mangi Haikyuu!! autorstwa Haruichiego Furudate. Przeniesieniem fabuły komiksu na karty scenariusza zajmie się Taku Kishimoto, zaś reżyserią Susumu Mitsunaka.
Shouyou Hinata (w tej roli Ayumu Murase, wcześniej m.in. Rui Ninomiya z Gatchaman CROWDS) pała zamiłowaniem do piłki siatkowej od czasu szkoły podstawowej, lecz okres gimnazjum kojarzy mu się jedynie z druzgocącymi porażkami w starciach z życiowym rywalem, Tobio Kageyamą (Kaito Ishikawa, obecnie grający Mitsuo w Golden Time). To jednak nie zniechęca Hinaty do dalszej gry i żądny rewanżu chłopak dołącza do zespołu liceum Kurasuno. Okazuje się jednak, że Kageyama również gra w tej drużynie i uzupełniając się wzajemnie, tworzą fenomenalny duet.
Obsada i twórcy Magical Warfare już znani!
W studiu Madhouse rozpoczynają się prace nad ekranizacją powieści Hisashiego Suzuki Magical Warfare. Reżyserią zajmie się Yuuzou Satou, scenariuszem Kazuyuki Fudeyasu, projekty postaci i animacja będą efektem pracy Ryoumy Ebaty, zaś całość zostanie doprawiona muzyką autorstwa Masato Koudy.
Fabuła ma opowiadać o losach licealisty Takeshiego Nanase (w tej roli Mamoru Miyano, czyli m.in. Okabe ze Steins;Gate), który pozostaje w udawanym związku z przyjaciółką z dzieciństwa Kurumi Isoshimą (ma ją grać Asami Seto, znaną m.in. z roli Miyamoto z Tari Tari), ale poza tym wiedzie zwyczajne życie. Pewnego dnia jednak chłopak znajduje na terenie szkoły omdlałą Mui Aibę (Nao Touyama, m.in. Chiho w Hataraku Maou‑sama!), która okazuje się czarodziejką. W wyniku zbiegu okoliczności dziewczyna obdarza magicznymi mocami także Takeshiego. Wtedy też bohater dowiaduje się o istnieniu świata czarów.
Animowana wersja Onee-chan ga Kita
Wszystkich fanów produkcji opowiadających o mniej lub bardziej zdrowych relacjach brat‑siostra zapewne ucieszy informacja o tym, że yonkoma autorstwa Rikou Anzai zatytułowana Onee‑chan ga Kita doczeka się anime.
Głównym bohaterem serii jest trzynastoletni Tomoya Mizuhara, którego ojciec żeni się ponownie, fundując tym samym swojemu synkowi starszą, siedemnastoletnią siostrę o imieniu Ichika, która wobec brata zachowuje się cokolwiek dziwnie. Jakby tego było mało, ma także dwie przyjaciółki – sadystkę o imieniu Ruri i ćwierć‑Japonkę Marinę, której głównym atrybutem jest słusznych rozmiarów biust.
Emisja anime zacznie się w styczniu 2014 roku. Manga na chwilę obecną doczekała się dwóch tomów.
Trzecia seria JoJo no Kimyou na Bouken
Pojawiła się informacja, że Stardust Crusaders, trzecia część mangi JoJo no Kimyou na Bouken autorstwa Hirohiko Arakiego, zostanie przeniesiona na ekrany telewizyjne.
Reżyserem tej serii, podobnie jak poprzedniej, będzie Naokatsu Tsuda, scenariuszem zajmie się Yasuko Kobayashi, zaś za projekty postaci będzie odpowiadać Takako Shimizu.
Wyemitowana na przełomie 2012 i 2013 roku seria telewizyjna obejmowała dwie pierwsze części mangi – Phantom Blood i Battle Tendency. Część trzecią już raz próbowano przenieść na ekran – w formie dwuczęściowej OAV, powstającej w latach 1993‑1994 oraz 2000‑2002. Manga liczy obecnie osiem części i 108 tomów, co lokuje ją na dziewiątej pozycji na liście japońskich komiksów o największej liczbie tomików.
Japanicon 4 – kolejne informacje
Na naszej stronie możecie już pobrać program Japaniconu. Znajdziecie w nim Maina, 8 sal z panelami, konkursami i LARPami, salę warsztatową, Music Room, sale z grami muzycznymi, japońskimi i konsolowymi – w sumie przygotowaliśmy aż 18 sal wypełnionych atrakcjami!
Możecie również zapoznać się z japaniconowymi wystawcami. Znajdziecie u nas większość polskich wydawnictw mangowych, sklepy z gadżetami, księgarnie, artystów, kramy z biżuterią oraz odzieżą. Nie zabraknie również stoisk z replikami japońskiej broni oraz grami konsolowymi i słodkościami. Jednocześnie informujemy, że wszystkie miejsca wystawowe są już wyprzedane.
Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem „Służba Św. Łazarza – Lazarus”, zajmującym się zabezpieczeniem medycznym konwentu, podczas Japaniconu będą prowadzone szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Jedno szkolenie trwać będzie około 20–30 minut i odbywać się będą co 2 godziny (o godzinach parzystych). Zbiórki pod pokojem medyków.
Rezerwacje biletów na Japanicon zostały zakończone. Wejściówki będzie można nabyć w w dniu konwentu, od godziny 9:00, w szkole konwentowej. Osoby, które już opłaciły swoją rezerwację, mogą znaleźć przeznaczoną do druku wersję swojej wejściówki w panelu systemu Nagato. Wydrukowanie biletu umożliwia błyskawiczne wejście na konwent: wystarczy podejść do akredytacji z biletem i dokumentem potwierdzającym tożsamość (w przypadku osób niepełnoletnich – również ze zgodą), kod kreskowy zostanie wczytany, a właściciel już będzie mógł swobodnie korzystać ze wszelkich japaniconowych atrakcji ;) Oczywiście aby wejść na konwent wydruk nie jest konieczny, ale znacznie przyspieszy proces akredytacji. Bilet wygeneruje się również osobom, które do czwartku włącznie opłacą wejściówkę. Będzie możliwe wcześniejsze wejście na teren konwentu – w piątek od godziny 21.00. Dotyczy to osób, które zakupiły bilety przez system Nagato i będą mieć status wejściówki opłaconej.
W dziale Dojazd pojawiła się instrukcja, jak do nas dotrzeć. Serdecznie zapraszamy!
Japanicon – informacja prasowa
Manga Hideout w Polsce
Wydawnictwo J.P. Fantastica poinformowało, że kolejnym tytułem z gatunku seinen, jaki planuje wydać, będzie manga Hideout, której autorem jest Masasumi Kakizaki. Co do fabuły:
Małżeństwo po przejściach udaje się na wakacje w tropikach, by zapomnieć o tragicznej przeszłości i zacząć życie od nowa. To jednak tylko pozory, gdyż mąż planuje zabójstwo doskonałe. Wszak w dżungli bardzo łatwo zaginąć bez śladu.
Manga jest jednotomowa, zaś jej cena ma wynosić 25,20 zł. Format tomiku to A5. Daty wydania nie podano, ale można się spodziewać, że będzie to połowa 2014 roku. Ponadto wydawnictwo zaznaczyło, że istnieje szansa także na inne tytuły tego autora, a wszystko, jak zwykle, zależy od wyników sprzedaży.
Strike Witches dostanie trzeci sezon i serię OAV
Dzisiaj na oficjalnej stronie serii ogłoszono, że ma powstać trzeci sezon oraz nowa OAV Strike Witches. Nie podano jeszcze żadnych informacji o dacie premiery ani o twórcach zaangażowanych w produkcję, ujawniono za to tytuł OAV: Operation Victory Arrow.
Pierwsza seria telewizyjna została wyemitowana w roku 2008 i opowiadała historię alternatywnej II wojny światowej, w trakcie której Ziemię najechali Obcy zwani Neuroi. Do walki z nimi powstały elitarne jednostki „wiedźm” – dziewcząt władających magią i nienoszących spodni. W kolejnych latach powstały także jednoodcinkowa OAV, druga seria telewizyjna oraz film kinowy.
Zwiastun Giovanni no Shima
Dwudziestego drugiego lutego odbędzie się premiera filmu Giovanni no Shima w reżyserii Mizuho Nishikuby, na podstawie scenariusza napisanego przez Shigemichiego Sugitę i Yoshikiego Sakurai. Film powstaje w studiu Production I.G. z okazji pięćdziesiątej rocznicy założenia Japan Association of Music Enterprises (JAME).
Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami fabuła będzie traktować o braciach Junpeiu i Hirocie, mieszkających na wyspie Szikotan, która po wojnie stała się częścią Obwodu Sachalińskiego. Wtedy też obydwaj zakochują się w rosyjskiej dziewczynie i poznają okrucieństwo sowieckiej okupacji.
Ostatnie informacje przed A.F.K.
Oto ostatnia już garść informacji dotycząca A.F.K.
Przede wszystkim rzecz najważniejsza – A.F.K. odbędzie się w Społecznym Gimnazjum nr 20 przy ul. Raszyńskiej 22 w Warszawie. W zakładce Dojazd znajdziecie wskazówki, jak dotrzeć na miejsce.
Wszystkie wejściówki zakupić będzie można na miejscu. Pamiętajcie, żeby zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość, a osoby niepełnoletnie muszą posiadać Kartę Nieletniego wydrukowaną i podpisaną przez rodzica lub opiekuna prawnego. Bez niej nie zostaniecie wpuszczeni, niezależnie od tego, czy przyjdziecie z rodzicami!
Jednocześnie informujemy, że program atrakcji jest już gotowy i możecie go pobrać TUTAJ. Mamy nadzieję, że widzimy się w sobotę!
Stowarzyszenie Uroboros – informacja prasowa
Seitokai Yakuindomo i Suisei no Gargantia doczekają się kontynuacji!
Dobre wieści dla miłośników komedii epatujących sprośnymi dowcipami, bowiem Seitokai Yakuindomo, adaptacja mangi Tozena Ujiie, otrzyma drugi sezon, a ponadto do limitowanej edycji dziesiątego tomu komiksu dołączony zostanie odcinek OAD. Co ważniejsze główna obsada aktorska pozostanie bez zmian, więc w roli Amakusy ponownie usłyszymy Youko Hikasę (znaną chociażby jako Emilia z Hataraku Maou‑sama!), Tsudę zagra Shintarou Asanuma (Crow Hogan z Yu‑Gi‑Oh! 5D's), Sayuri Yahagi (tytułowa rola w anime Karin) wcieli się w Suzu, zaś Satou Satomi (Ritsu z K‑ON!) w Arię.
Osobom, które nie miały okazji śledzenia pierwszej serii Seitokai Yakuindomo, polecamy zapoznanie się z recenzjami Zegarmistrza lub Mitsurugiego. Poniżej możecie przeczytać fragment tej pierwszej.
Do liceum, które jeszcze niedawno było szkołą wyłącznie dla dziewcząt (ale teraz decyzją dyrekcji jest koedukacyjne), przybywa nowy uczeń, jeden z pierwszych przedstawicieli płci męskiej w tej placówce. Czyżby następne anime romantyczne? Nie! To nie jest kolejna eskapistyczna ucieczka w wyidealizowany świat. To pełna grozy i groteski podróż do krainy kobiecości w poszukiwaniu sekretów, których żaden facet nie chciałby znać.
Drugą ważną informacją jest zwiastun kontynuacji Suisei no Gargantia. Na chwilę obecną szczegóły produkcji nie są jeszcze znane.
Kosmos. Daleka przyszłość. Led, zagubiony pilot wojskowy budzi się z hibernacji po nieudanym skoku nadprzestrzennym. Nie wie, gdzie jest, łączność i nawigacja nie działają, wszystko jednak wskazuje na to, że przypadkiem trafił na znaną tylko z legend Ziemię. Ludzkość porzuciła swój dom wieki temu, gdy przestał nadawać się do życia na skutek zlodowacenia. Dziś jednak Błękitna Planeta jest ponownie błękitna (w dodatku w całości pokryta przez ocean) i ciągle żyją na niej przedstawiciele Homo sapiens. Czy ludzie z dwóch cywilizacji zdołają odnaleźć wspólny język?
Zwiastun anime Pupa
Na oficjalnej stronie animowanej wersji mangi Sayaki Mogi pt. Pupa pojawił się pierwszy animowany zwiastun tego anime:
Wychodząca od 2011 roku manga z gatunku horror opowiada o rodzeństwie, w którym siostra jest nie do końca tym, czym wydaje się być, zaś brat staje się jej dobrowolnym… dawcą pożywienia. Do tej pory ukazały się w Japonii cztery tomy tego komiksu, które łącznie sprzedały się w nakładzie 350 000 sztuk.
Za produkcję serii odpowiada studio Deen, zaś reżyserem anime jest Tomomi Mochizuki (Saraiya Goyou, Szum morza, Koko wa Greenwood, Futatsu no Spica). W roli siostry wystąpi Ibuki Kido, zaś brata grał będzie Nobunaga Shimazaki.
Statystyki mangi: wrzesień 2013
Z dużym opóźnieniem, ale są – oto wrześniowe statystyki:
Dane podstawowe
Gości: 20 067Wizyt: 46 056
Odsłon: 142 939
Najpopularniejsze recenzje główne
1. Shingeki no Kyojin (C.Serafin) – 14322. Seven Days (moshi_moshi) – 641
3. 07‑Ghost (Enevi) – 625
4. Dengeki Daisy (Yumi) – 574
5. Doubt (Yumi) – 538
6. Hana wa Knife o Mi ni Matou (Easnadh) – 534
7. Klan Poe (Grisznak) – 515
8. Monster (gentle monster)/ Gyo (Grisznak) – 492
9. Shi ga Futari o Wakatsu Made (C.Serafin) – 472
10. Another (C.Serafin) – 462
11. Kuroshitsuji (Easnadh) – 437
12. Berserk (fm) – 429
13. Opowieść Panny Młodej (C.Serafin) – 406
14. Shugo Chara! (Yumi) – 405
15. Pandora Hearts (Nanami) – 395
16. Silver Spoon (C.Serafin) – 383
17. Goth (Bloody Fang) – 378
18. The Breaker (peregrinus) – 350
19. Battle Royale (gentle monster) – 336
20. Ty i Ja Etc. (IKa) – 311
Najpopularniejsze ogryzki
2. Prophecy – 406
3. Zakochany tyran – 355
4. Spice & Wolf – 341
5. Karneval – 322
Najpopularniejsze recenzje tomików
1. Toradora! #1 (Slova) – 1602. Another #1 (Altramertes) – 153
3. Puella Magi Madoka Magica #2 (Slova) – 148
4. Karneval #2 (moshi_moshi) – 134
5. Niebiańska podróż feniksa #1 (moshi_moshi) – 128
6. Kuroshitsuji #12 (Melmothia) – 127
7. Zakochany tyran #2 (moshi_moshi) – 113
8. Naruto #60 (Chudi X) – 111
9. Spice & Wolf #3 (Altramertes) – 108
10. Opowieść Panny Młodej #1 (Grisznak) – 90
11. Vampire Knight #18 (Yumi) – 82
12. Doubt #4 (Slova) – 78
13. Zakochany tyran #1 (moshi_moshi) – 74
14. Prophecy #1 (Tassadar) – 72
15. Ouran High School Host Club #17 (GoNik) – 63
Okładka drugiego tomu mangi 6000
Wydawnictwo Yumegari zaprezentowało okładkę drugiego tomu mangi 6000. Trzeba przyznać, że po efektownej, doskonale oddającej tematykę okładce tomu pierwszego, ta wypada nieco gorzej. Oceńcie zresztą sami:
Cena nie ulegnie zmianie, tomik będzie liczył 176 stron, zaś jego premiera przewidziana jest na koniec października. W oryginale 6000 liczy cztery tomy i jest serią skończoną.
Okładka drugiego tomu Pet Shop of Horrors
Wiemy, że niecierpliwie czekacie na drugi tom Pet Shop of Horrors. Tym razem fabuła może Was zaskoczyć, ponieważ autorka zdecydowała się na przełamanie schematów i nieco zmieniła konwencję. Detektyw Orcot zaczyna odgrywać w akcji coraz ważniejszą rolę. Tymczasem prezentujemy obwolutę i zachęcamy do umieszczania komentarzy na naszym forum.
Nowojorskie Chinatown – współczesne targowisko cudów rodem z Baśni 1001 nocy. W dziesiątkach barów, na straganach i w sklepikach można nabyć lekcje sztuk walki, znakomite jedzenie na wynos, prawdziwe i podrabiane antyki, egzotyczne potrawy i przyprawy, a jak się zakręcić, to pewnie i ludzką nerkę. Przyjmijmy jednak, że nasze potrzeby nie są aż tak wygórowane, że zamiast za kawałkiem ludzkiego mięsa tęsknimy za ciałkiem żywym, ciepłym i puszystym. W takim przypadku swoje kroki najlepiej skierować do niewielkiego sklepiku ze zwierzętami, gdzie lekko uśmiechnięty sprzedawca jest w stanie zaproponować nam dokładnie to, czego szukamy – pupila, który nie tylko ogrzeje nas w zimne noce, ale dodatkowo odpędzi pecha, przyciągnie szczęście, przegoni złodzieja i zaparzy kawy. Cena nie jest zazwyczaj wygórowana, ale radzę uważnie przeczytać umowę – sprzedawca wypunktuje w niej wszystkie zalecenia dotyczące pielęgnacji i utrzymania zwierzątka, a za problemy wynikłe z nieprzestrzegania kontraktu nie bierze odpowiedzialności.
Ile znacie osób, które czytają kontrakty, zanim je podpiszą?
Japanicon 4 – zaproszenie
Już od kilku lat, gdy za oknem piękna polska złota jesień, w Poznaniu zakwitają wiśnie. Grupa MiOhi serdecznie zaprasza na czwartą edycję Festiwalu Kultury i Popkultury Japońskiej Japanicon. Spotkanie fanów Kraju Kwitnącej Wiśni odbywać się będzie w dniach 19–20 października, w ZSO nr 4 na Os. Czecha 59. Czterysta godzin atrakcji, a wśród nich ponad setka poświęcona kulturze Dalekiego Wschodu. Nie zabraknie również punktów rozrywki dla fanów mangi, anime, gier planszowych, muzycznych i konsolowych.
Z nowości – zapraszamy na wystawę „Japońskich inspiracji” pana Mariusza Gosławskiego. Jego dzieła zagościły jako tapety w komputerze niejednego z nas, gdyż właśnie te prace Japonia Online wykorzystuje co miesiąc do swoich kalendarzy. Ponadto będzie możliwość spotkania malarza osobiście i poznania kilku sztuczek artystycznych.
Sobotnim popołudniem spotkamy się z gejszą. Damy Dalekiego Wschodu przybliżą nam wizerunek japońskiej kobiety sztuki, a wszystko to ozdobione tradycyjnym tańcem oraz przy dźwiękach shamisenu.
Zaś wieczór to oczywiście cosplay, którego nie może braknąć na żadnym konwencie, a po nim koncerty dwóch grup: japońsko‑polskiego Rose Mist oraz poznańskiego ShōGAI.
Niedzielnym przedpołudniem przybliżymy sztukę tworzenia sushi. Obecna na większości naszych konwentów restauracja Hinata Sushi zdradzi tajniki zwijania pysznych hosomaków.
Ponadto pokazy origami, ubierania kimono, kaligrafii, tworzenie jedwabnych kwiatów kanzashi, premiery mang oraz książki Spojrzenia. Japonia według Zachodu, Zachód według Japonii, mnóstwo godzin LARPów i wiele, wiele innych…
Zapraszamy!
Japanicon – informacja prasowa
Fundacja Asimova w wersji mangowej
Ukazał się pierwszy tom mangi Ginga Teikoku Kouboushi, będącej komiksową adaptacją klasycznej już powieści science‑fiction Fundacja autorstwa Isaaca Asimova. Za graficzną stronę projektu odpowiadają Uzuki i Keitarou Kumazuki, zaś przetransponowanie historii na język komiksu spadło na barki Hiroyukiego Okabe.
Powieść opowiada o losach zespołu naukowców zgromadzonych przez Hariego Seldona, który dostrzegł zagrożenie dla istniejącego od wieków Imperium Galaktycznego. Uznani za wichrzycieli i zesłani na daleką planetę naukowcy tworzą tam ośrodek wiedzy i nauki. Przewidziany przez Seldona kryzys polityczny w końcu nadchodzi – zaczyna się era wojen i niepokojów. Będąca skarbnicą wiedzy Fundacja Seldona stanowi łakomy kąsek dla walczących stron, jednak sama może stać się jedną z nich…
Opublikowana oryginalnie w latach 1942‑1950 w formie serii opowiadań Fundacja ukazała się jako powieść w 1951 roku (pierwsze polskie wydanie – rok 1987). Otworzyła wielotomowy cykl Historia przyszłości, będący klasyczną opowieścią o polityce, manipulacji, wojnie i religii przedstawioną w dekoracjach science‑fiction.
J.P.Fantastica wyda Blue Heaven
Wydawnictwo J.P.Fantastica zapowiadało od pewnego czasu, że rozpocznie regularne wydawanie mang seinen. Słowa, jak widać, dotrzymało, gdyż pojawiła się właśnie zapowiedź opublikowania w Polsce mangi Blue Heaven autorstwa Tsutomu Takahashiego.
Komiks opowiada o wydarzeniach na ogromnym liniowcu „Blue Heaven”, który w trakcie rejsu napotyka na zniszczony statek i zabiera na pokład dwóch nieprzytomnych rozbitków. Podczas przeszukiwania wraku okazuje się, że doszło na nim do makabrycznych zdarzeń… W tym czasie na „Blue Heaven” budzi się jeden z rozbitków… Niebawem pasażerowie liniowca przekonają się, komu naprawdę ocalili życie…
(opis ze strony polskiego wydawcy)
Manga będzie liczyć trzy tomy po 200 stron każdy, wydane w formacie A5. Cena ma wynosić 25,20 zł, zaś premiera pierwszego tomu polskiego wydania Blue Heaven będzie miała miejsce w maju 2014 roku.
Nowe bohaterki w kontynuacji Date A Live
Obsada kontynuacji komedii romantycznej z elementami akcji Date a Live powiększy się o Maayę Uchidę (Rikka z Chuunibyou demo Koi ga Shitai!) i Emi Sarę Bridcutt (Asuka z Mondaiji‑tachi ga Isekai kara Kuru Sou Desu yo?), które wcielą się w role władających wiatrem bliźniaczek Yamai – Kaguyi i Yuzuru.
Przed trzydziestoma laty potężny międzywymiarowy wybuch uderzył w centrum Eurazji, zabijając 150 milionów ludzi. Od tego czasu nawiedzają Ziemię podobne katastrofy, na szczęście na mniejszą skalę. Jak się okazuje, są one spowodowane przez tajemnicze istoty, z którymi da się walczyć, choć nie jest to łatwe. Co w takim razie może zrobić nastoletni Shidou Itsuka? Wykorzystać fakt, iż są to piękne młode dziewczyny, rozkochać je w sobie i stworzyć swój własny harem.
Opis pierwszego sezonu autorstwa Cthulhoo.
Mahouka Koukou no Rettousei doczeka się ekranizacji
W studiu Madhouse trwają przygotowania do ekranizacji powieści autorstwa Tsutomu Satou Mahouka Koukou no Rettousei („Marny uczeń magicznej szkoły”). Reżyserią zajmie się Manabu Ono, zaś w główne role rodzeństwa Shiba, Tetsuyi i Miyuki, wcielą się odpowiednio Youichi Nakamura (Tomoya z Clannad) oraz Saori Hayami (Ayase z Oreimo).
Magię odkryto pod koniec XX wieku, a pod koniec XXI wieku nie jest już niczym niezwykłym. Nie jest to baśniowa moc, lecz technologia z pogranicza fizyki i psychologii. Silnie związana z predyspozycjami genetycznymi, jest udziałem niewielu, a czarodzieje są cennym zasobem dla armii na całym świecie.
Opowieść opowiada o niezwykłym rodzeństwie: hojnie obdarzonej talentem i urodą siostrze oraz na pierwszy rzut oka przeciętnym bracie, któremu natura poskąpiła mocy.
Opis autorstwa Antanaru, zaczerpnięty z mangowej wersji opowieści.
Trzeci zwiastun ostatniego filmu z cyklu Mahou Shoujo Madoka Magica
Pojawił się kolejny, trzeci już trailer filmu Gekijouban Mahou Shoujo Madoka Magica Shinpen: Hangyaku no Monogatari (Madoka Magica: Rebelia).
Pojawia się w nim sporo ciekawych ujęć, choćby sceny walki Homury z Mami czy z Sayaką. Mamy też okazję zobaczyć Charlotte oraz Kyubeya, który w jednym z ujęć mówi „Prawda jest czymś, czego wolałabyś nie znać, ale cały czas jej szukasz… Ludzkość jest całkowicie nieracjonalna”, co może odnosić się do Homury, acz niekoniecznie.
Premiera Gekijouban Mahou Shoujo Madoka Magica Shinpen: Hangyaku no Monogatari zapowiedziana jest na 26 października. Film wieńczy kinową trylogię Madoki. W Polsce mangowa wersja tej historii ukazuje się nakładem wydawnictwa Waneko.
Kolejna manga z cyklu Puella Magi Madoka Magica w Polsce
Przy okazji prezentacji okładki trzeciego, ostatniego tomu mangi Puella Magi Madoka Magica wydawnictwo Waneko poinformowało, że zapewne nie jest to ostatnia wydana przez nich manga z tego cyklu.
Puella Magi Madoka Magica doczekała się trzech mangowych spin‑offów. Są to: licząca trzy tomy Puella Magi Madoka Magica: The Different Story, dwutomowa Puella Magi Oriko Magica oraz wciąż powstająca Puella Magi Kazumi Magica – The Innocent Malice. Z udostępnionych przez Waneko informacji wynika, że pierwszą z nich wydaną w Polsce będzie Puella Magi Madoka Magica: The Different Story.
Trzeci, finałowy tom mangi, będącej adaptacją serii telewizyjnej, wyjdzie w Polsce 3 listopada, zatem na wydanie kolejnych mang z tego uniwersum przyjdzie nam zapewne poczekać do 2014 roku.
Na stronie wydawnictwa można obejrzeć większą, dwustronną wersję okładki.
Sekai de Ichiban Tsuyoku Naritai! - premiera endingu
Na oficjalnej stronie Sekai de Ichiban Tsuyoku Naritai! udostępniono filmik prezentujący ending do tego anime, noszący tytuł Fanfare. Wykonuje go zespół złożony z seiyuu występujących w tej produkcji: Ayany Taketatsu, Kany Asumi, Yuki Ootsubo, Miku Itou i Sory Amamiyi.
Anime, stworzone przez ludzi odpowiedzialnych za takie produkcje jak Queen's Blade czy Ikkitousen, opowiada o losach Sakury Hagiwary, która postanawia zrezygnować z kariery pop idolki i zostać gwiazdą kobiecego wrestlingu. Powstało ono na motywach mangi wychodzącej od 2011 roku, której najnowszy, czwarty tom ukazał się w połowie września. Premiera pierwszego odcinka anime zapowiedziana jest na 6 października.
Ostatni tom Resident Evil: marhawa desire w listopadzie
Wydawnictwo J.P.Fantastica poinformowało, że piąty, ostatni już tom serii RESIDENT EVIL marhawa desire ukaże się 12 listopada tego roku. Zaprezentowano przy okazji także jego okładkę, na której znalazła się Merah.
Wychodząca w Polsce od czerwca 2012 roku seria, będąca spin offem popularnego cyklu gier z gatunku survival horror, opowiada o prywatnej, elitarnej szkole Marhawa, w której dochodzi do incydentu kończącego się masową przemianą sporej części uczniów i pracowników w zombi.
Podlaski Festiwal Anime 2 - relacja z konwentu
Każda osoba zorientowana w poczynaniach polskiego fandomu mangi i anime wie, że tereny na północ od Warszawy można uznać za konwentowe pustkowie z niedawno odkrytą oazą w Toruniu. Jednak po zeszłorocznej lokalnej imprezie o bardzo bezpośredniej nazwie – Podlaski Festiwal Anime – wszystko wskazywało na to, że do chlubnej listy propagatorów popkultury japońskiej na wschodzie dołączy stowarzyszenie Sakura no Ki. Rzeczywistość pokazała, że jeszcze wiele wody w rzece Białce upłynie, zanim lokalni organizatorzy dogonią standardy od lat dominujące w reszcie kraju.
Ciąg dalszy relacji z konwentu Podlaski Festiwal Anime 2 znajdziecie w Czytelni Tanuki.
Tysiące sposobów na szkolną nudę w Tonari no Seki-kun
W styczniu ruszy emisja adaptacji mangi Tonari no Seki‑kun. Stworzoną przez Takumę Morishige komedię wyreżyseruje Yuuji Mutou, a produkcją zajmie się studio Shinei Animation. W 2011 roku wyemitowano cykl krótkich reklam mangi.
Historia przedstawia losy Rumi Yokoi, która sąsiaduje w ławce z kolegą przezywanym „Seki”. Chłopak nie poświeca większej uwagi lekcjom, ale za to potrafi w nietuzinkowy sposób zwalczyć szkolną nudę. Rumi co i raz obserwuje jego nowe pomysły, w ramach których na blacie ławki powstaje miniaturowe pole golfowe czy domino z gumek do ścierania.
Moé-parodia gatunku super robot - Robot Girls Z
Fakt, że Japończycy potrafią wszystko zantropomorfizować do postaci uroczych dziewcząt, nikogo już chyba nie dziwi. Teraz przyszła więc kolej na sparodiowanie klasyków gatunku mecha, takich jak Mazinger Z, UFO Robo Grendizer, Getter Robo i wiele innych.
Za to słodkie wypaczenie schematów z lat 70. i 80. ubiegłego wieku odpowiada studio Toei Animation i reżyser Hiroshi Ikehata, zaś projekty postaci to efekt pracy Tetsuyi Kawakamiego.
Złożony z dziesięciominutowych odcinków serial będzie opowiadał o przygodach drużyny dziewcząt, w skład której wejdą Z‑chan (w tej roli Mariko Honda), Gre‑chan (Inori Minase) i Grenda‑san (Kazusa Aranami). Bohaterki, przypominające swoim ubiorem legendarne wielkie roboty, ruszą na ratunek miastu i staną w obronie źródeł „fotonowej energii” (oryginalnie pochodzącej z mangi Gou Nagaia Mazinger Z) przed zakusami innych dziewcząt‑robotów, takich jak Garada K7 (Yukiko Morishita), Daburasu M2 (Nao Touyama) i wiele innych moé-mechów.
Przepełnione gagami i scenami walki anime ma wystartować w styczniu i z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom klasycznych wielkich robotów.
Powstanie nowe OAV Twin Angel
Na oficjalnej stronie serii Twin Angel pojawiła się informacja o nowej OAV‑ce z tego cyklu. Wiadomo na razie, że nowy odcinek (lub odcinki?) związany będzie bezpośrednio z serią telewizyjną Kaitou Tenshi Twin Angel ~Kyun Kyun Tokimeki Paradise!!~ i można podejrzewać, że będzie ją kontynuował. Na udostępnionej grafice widać jeszcze jedną, niewystępującą do tej pory postać. W serii telewizyjnej, będącej dość klasycznym przedstawicielem nurtu magical girls, wystąpiły Mamiko Noto jako Aoi Kannazuki (Blue Angel), Yukari Tamura jako Haruka Minazuki (Red Angel) i Rie Kugimiya jako Kurumi Hazuki (White Angel).
Pierwsza produkcja z tego cyklu, bazującego na grach pachinko, powstała w 2008 roku jako dwuuodcinkowe OAV. Nieco lżejsza tematycznie seria telewizyjna, licząca dwanaście odcinków i niezwiązana fabularnie z poprzedniczką, wyszła w roku 2011.
Kolejna manga Junjiego Itou w Polsce
Wydawnictwo J.P.Fantastica podało informację o kolejnej mandze Junjiego Itou, która ukaże się w Polsce w ramach serii Kolekcja Horrorów Junjiego Ito. Tym razem będzie to Souichi no Tanoshi i Nikki, oryginalnie wydane w 1995 roku w ramach serii The Junji Ito Horror Comic Collection, jako jej piąty tom.
Manga ta opowiada o przygodach Souichiego Tsujii, chłopca wychowywanego przez babcię. Souichi nie należy do osób przyjemnych, ma opinię rozrabiaki, a na dodatek interesuje się okultyzmem i czarną magią. Historia składa się z pięciu opowieści poświęconych Souichiemu. W odróżnieniu od innych mang Itou, ten komiks zbliża się momentami do czarnej komedii.
J.P.Fantastica zapowiedziało, że komiks ten ukaże się w Polsce w 2014 roku, zaraz po zapowiedzianej na kwiecień Tomie, która ma otwierać cały cykl (choć z wcześniejszych sugestii wydawcy wynikać mogło, że kolejną pozycją w tej serii będzie Hellstar Remina).
Październikowe zapowiedzi mang
Nadszedł październik, a wraz z nim kolejne tomiki mang, zarówno kontynuacji, jak i całkowicie nowych tytułów. Prześledźmy, co też na ten miesiąc przygotowały nasze wydawnictwa.
Na spory wydatek muszą przygotować się osoby zainteresowane ofertą Japonica Polonica Fantastica, albowiem wydawnictwo to zamierza wydać siedem pozycji. Są to drugie tomy mang Another i 7 miliardów igieł, 25. i 31. tom niekończących się opowieści, tj. One Piece i Bleach, oraz 6. tom nieszczególnie udanego Soul Eatera. Tym, co naprawdę może wzbudzić zainteresowanie, są pierwsze tomy nowości – Kobato. i Judge. O ile Kobato. ma wszelkie szanse na przyciągnięcie fanów grupy CLAMP, tak Judge, kontynuacja raczej nisko ocenianego Doubt, nie wydaje się najlepszym pomysłem wydawniczym. Cóż, zobaczymy.
Oferta wydawnictwa Waneko na ten miesiąc to wyłącznie kontynuacje – 3. tom Dogs: Bullets & Carnage, 13. tom Kuroshitsuji i ostatni, 8. tom Welcome to the N.H.K. Zapowiadana na październik 7. cześć Pandora Hearts wydana została pod koniec września. Biorąc pod uwagę, że zakończeniu ulega jedna z nielicznych serii dla starszego odbiorcy, można się zastanawiać, czy któreś z wydawnictw nie zechce wypełnić niszy nowym tytułem. Na razie otrzymaliśmy tylko zapowiedź mangi Monster od Hanami.
Skromnie, bo zaledwie jednotomikowo, prezentują się oferty wydawnictw Yumegari, Taiga i Kotori, aczkolwiek przypadku Yumegari do zapowiadanego 2. tomu 6000 ma szansę dojść opóźniony „wrześniowy” 1. tom Savage Garden. Zapowiadane przez Kotori i Taigę 3. tom Zakochanego tyrana i 2. tom Pet Shop of Horrors zapewne mają już swoich wiernych czytelników, ale można zadać sobie pytanie, jak będzie wyglądać sprzedaż Savage Garden – ostatecznie tytułów dla pań na naszym rynku raczej nie brakuje.
No i na koniec wielka niewiadoma – Studio JG. Zapowiedzi tego wydawnictwa zawsze były nieco enigmatyczne, oczekiwaliśmy jednak wydania we wrześniu 1. tomu Kokoro Connect, a w tym miesiącu – 2. tomu Opowieści Panny Młodej i 6. tomu Vassalorda. Jakkolwiek Kokoro Connect uległo opóźnieniu, wydaje się że Studio JG zdoła ten komiks opublikować w bieżącym miesiącu; czekają nas jednak emocje związane z Opowieściami i Vassalordem. Czy wyrobi się drukarnia? Czy Japończycy zatwierdzą na czas wydanie? Gdy tylko komiksy pojawią się w sprzedaży, informację o tym znajdziecie na Tanuki!
Zapowiedzi na dalsze miesiące, aż do kwietnia 2015 r., możecie znaleźć w odpowiednim dziale Tanuki Manga.
Rie Kugimiya w nowej produkcji Gena Urobuchiego
Królowa tsundere i „Urobutcher” razem? A jednak… Na oficjalnej stronie Gena Urobuchiego pojawił się nowy zwiastun produkcji Rakuen Tsuihou, w której głosu głównej bohaterce udzielić ma właśnie Rie Kugimiya, znana głównie z ról lolitkowatych tsundere. Jak widać jednak na zwiastunie, główna bohaterka filmu, Angela Balzac, wyłamuje się z tego schematu, przynajmniej pod względem wizualnym.
Zaprezentowano także animację koncentrującą się na zbroi wspomaganej noszonej przez główną bohaterkę.
Rakuen Tsuihou jest wspólną produkcją dwójki gigantów – studia Toei Animation i firmy produkującej gry visual novel, Nitro+. Informacja o tym, że ów film powstaje, została ogłoszona rok temu, podczas Tokyo International Anime Fair.
Statystyki anime: wrzesień 2013
W końcu sierpnia wyłączyliśmy możliwość oceniania anime przez osoby anonimowe (niezalogowane) i usunęliśmy te oceny z naszej bazy. W efekcie w czołówce listy najwyżej ocenianych znalazły się w przeważającej większości tytuły, które na wysokie oceny „pracowały” od lat – zniknęły hity jednego sezonu, zastąpione przez stabilne i stale polecane klasyki. To pierwsze zestawienie statystyczne biorące pod uwagę „nowy porządek rzeczy” i widać, że wielu czytelników musiało zainteresować, co takiego dziwnego jest aż tak wysoko oceniane – stąd obecność w zestawieniu Mushishi (z którego pochodzi tegomiesięczny kadr) czy też Ginga Eiyuu Densetsu. Mam nadzieję, że osoby, które postanowiły sięgnąć po te tytuły, nie poczuły się rozczarowane!
Poza tym jak zawsze czekamy na napływ recenzji nowości, których emisja właśnie się zakończyła, jak również na oceny ogryzków serii, które właśnie się rozpoczynają – wtedy widać będzie, co staje się popularne.
Ponieważ zamierzam od przyszłego miesiąca wycofać „wyszukiwane frazy”, zastanawiam się, czy nie zastąpić ich czymś innym. Może na przykład podawać 10 pierwszych miejsc najwyżej ocenianych recenzji i 10 pierwszych miejsc najwyżej ocenianych ogryzków? Niby na tej pierwszej liście zmiany powinny być niewielkie, ale jednak możliwe, a za to druga mogłaby pokazać interesujące trendy. 10 miejsc oznacza trochę więcej tytułów, bo na wielu pozycjach byłyby co najmniej 2‑3 anime ex aequo.
Dane podstawowe
- Unikalni użytkownicy: 69 713
- Odwiedziny: 208 140
- Odsłony: 940 978
- Średnio dziennie: 6938 odwiedzin
- Minimum: 6319 (20 września)
- Maksimum: 8486 (29 września)
Najpopularniejsze recenzje
- Shin Sekai Yori (recenzentka: Enevi) – 3593 odsłony
- Mushishi (Avellana) – 2629
- Ginga Eiyuu Densetsu (Grisznak) – 2421
- Ore no Imouto ga Konna ni Kawaii Wake ga Nai 2 (Slova) – 2399
- Hakkenden -Touhou Hakken Ibun- (moshi_moshi) – 2245
- NANA (Yumegari) – 2029
- Chihayafuru 2 (Lin) – 1981
- Hataraku Maou‑sama! (Zegarmistrz) – 1980
- Kyousougiga [2012] (Gamer2002) – 1965
- Sword Art Online (Altramertes) – 1939
- Little Busters! (Canis) – 1903
- Seirei no Moribito (Nanami) – 1881
- Higurashi no Naku Koro ni (Serika) – 1851
- Uta no Prince‑sama: Maji Love 2000% (Easnadh) – 1849
- Toaru Majutsu no Index: Endymion no Kiseki (Zegarmistrz) – 1823
- Bakemonogatari (moshi_moshi) – 1735
- Kara no Kyoukai: The Garden of Sinners (Mitsurugi) – 1699
- Yahari Ore no Seishun Love Come wa Machigatteiru (Yumi) – 1698
- Mirai Nikki (Chudi X) – 1689
- Tengen Toppa Gurren Lagann (Melmothia) – 1634
Najpopularniejsze ogryzki
- Shingeki no Kyojin – 7793 odsłony
- Blood Lad – 2810
- Free! – 2263
- Danganronpa Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukousei The Animation – 1904
- Watashi ga Motenai no wa Dou Kangaete mo Omaera ga Warui! – 1837
- Diabolik Lovers – 1788
- Kami‑sama no Inai Nichiyoubi – 1780
- 1 Litre no Namida – 1563
- Monogatari Series Second Season – 1539
- Brothers Conflict – 1499
- Gin no Saji – 1478
- Kimi no Iru Machi – 1433
- Gintama’ – 1362
- Toaru Kagaku no Railgun S – 1334
- Makai Ouji: Devils and Realist – 1314
- High School DxD New – 1255
- Kami Nomi zo Shiru Sekai: Megami Hen – 1136
- Fate/Kaleid Liner Prisma Illya – 1048
- Mushibugyou – 983
- Inu to Hasami wa Tsukaiyou – 979
Najpopularniejsze frazy użyte w wyszukiwarkach internetowych
- tanuki anime – 639 wyszukiwań
- anime tanuki – 219
- tanuki – 199
- anime – 129
- shingeki no kyojin – 122
- brothers conflict – 94
- girls und panzer – 79
- rozen maiden tanuki – 74
- sakurasou no pet na kanojo – 64
- fist of the north star tanuki / technolyze – 63
Burza w szklance wody, czyli najczęściej odwiedzane komentarze
- Shingeki no Kyojin – 4396 odsłon
- Free! – 1251
- Diabolik Lovers – 1039
- Danganronpa Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukousei The Animation – 817
- Blood Lad – 786
- Inu to Hasami wa Tsukaiyou – 709
- Ore no Imouto ga Konna ni Kawaii Wake ga Nai 2 – 707
- Sword Art Online – 665
- Brothers Conflict – 604
- Watashi ga Motenai no wa Dou Kangaete mo Omaera ga Warui! – 589