Rok / miesiąc
Newsy
Trzeci trailer Charlotte
Kolejny, dłuższy filmowy zwiastun anime będącego nowym dziełem Juna Maedy, mającego upamiętnić piętnastolecie istnienia Key, wydawcy gier visual novel. Za produkcję odpowiada P.A. Works, reżyseruje Yoshiyuki Asai. Więcej informacji o fabule w zapowiedziach sezonu.
Trailer Aoharu x Kikanjuu
Oparty ma mandze autorstwa Naoe serial opowiada o przygodach Hotaru Tachibany, licealistki udającej chłopka, którą przystojny sąsiad z bloku Masamune Matsuoka wciąga w świat gier surwiwalowych. Sam trafił tam za sprawą swego przyjaciela z dzieciństwa Tohru Yukimury, autora mang erotycznych, z którym dzielił niegdyś marzenie o zostaniu piłkarzem (opowiada o tym wcześniejszy oneshot). Teraz cała trójka pragnie stać się najlepszą drużyną w Japonii w grze o przetrwanie.
Premiera 3 lipca. Informacja o serii w zapowiedziach sezonu tutaj. Trailer można obejrzeć w serwisie dailymotion.
Coscon 2015 - ostatni dzwonek na tańsze wejściówki!
Organizatorzy wydarzenia Coscon 2015 przypominają, że we wtorek (30.06.2015) kończy się druga tura rezerwacji (to jest ta tura, w której wejściówki są tańsze) i jeśli chcecie się załapać zapraszamy na www.ramiel.pl.
Przypominają również, że nadal trwa nabór atrakcji – jeśli uczestnicy chcą takowe zgłosić, można to zrobić poprzez wspomniany wcześniej system RAMIEL.
Duża partia atrakcji już jest dostępna na stronie www.coscon.pl/c2015 i można się z nimi zapoznać.
Zapraszamy i życzymy Wam udanej niedzieli.
Dwa trailery Monster Musume no Iru Nichijou
Krótka wizualizacja kłopotów, jakie czekają Kurusu Kimihito, gdy do jego domu wprowadzi się nadprzyrodzony harem o nazbyt swobodnym podejściu do spraw cielesnych. Informacje o serii w zapowiedziach sezonu. W rolach haremetek m.in. lamia, zombi, doppelganger, ogrzyca, kobieta‑centaur, syrenka, pajęczyca i kto wie, co jeszcze…
Over Lord 7 lipca
Już 7 lipca studio MADHOUSE wypuści reżyserowaną przez Naoyukiego Itou serię telewizyjną Over Lord, do której scenariusz pisze Yukie Sugawara. Projekty postaci to z kolei dzieło Takahiro Yoshimatsu. W anime będzie można usłyszeć głosy m.in. Satoshiego Hino, Emiri Katou, Yumi Hary i Sumire Uesaki. Więcej informacji na temat serii przeczytać można w zapowiedzi sezonu lato 2015.
Kinowy Atak Tytanów jako preludium do kolejnej serii TV
Już 27 czerwca na ekrany japońskich kin wejdzie drugi z dwóch filmów Shingeki no Kyojin opatrzony podtytułem Zenpen ~Jiyuu no Tsubasa~ (Część druga: Skrzydła wolności), łącznie z poprzednią częścią stanowiący streszczenie serialu telewizyjnego opartego na mandze Hajimego Isayamy, która pod tytułem Atak Tytanów trafiła do rąk polskich czytelników nakładem wydawnictwa J.P. Fantastica. Oprócz ponownego przedstawienia już znanych wydarzeń nowa produkcja będzie zawierała dodatkowe ujęcia, mające w przyszłości połączyć ją w całość z zaplanowaną na przyszły rok serią telewizyjną.
Trzy kręgi potężnych kamiennych murów. Zaledwie tyle, albo aż tyle, oddziela niedobitki cywilizacji od panoszących się po reszcie świata potężnych tytanów, humanoidalnych bestii przypominających obdartych ze skóry ludzi. Wyjątkowa siła i znaczna liczebność gigantów, w połączeniu ze zdolnością niemal natychmiastowej regeneracji dowolnych obrażeń sprawiają, że o wyrównanej walce nie może być mowy, nawet przy wykorzystaniu strzelb i armat. Nieliczne ekspedycje przeciw potworom kończą się bez wyjątku znacznymi stratami, nie dziwi więc powszechne przekonanie, że najlepiej jest siedzieć cicho i nie wychylać nosa poza obręb umocnień. Do czasu. Ponad stuletni okres spokoju i względnej stabilizacji przerywa pojawienie się tytana większego niż wszystkie dotychczas spotykane, który z łatwością burzy bramę zewnętrznego muru, torując drogę swoim mniejszym pobratymcom. Zaskoczona armia i straż miejska nie nadążają z ewakuacją zagrożonych terenów, a tym bardziej nie są w stanie powstrzymać nadchodzącej hordy.
Październikowy koncert Miyaviego - zaproszenie
11 października
Warszawa, klub Stodoła
Miyavi to jedna z największych gwiazd j‑rocka, j‑popu oraz japońskiej odmiany glam rocka. Jego stylu nie da się jednak łatwo zaszufladkować, gdyż artysta bezustannie się zmienia, zarówno pod względem muzycznym, jak i stylistycznym. Swoją twórczość artysta określa jednym wyrażeniem – „NEO VISUALIZM”. Niezliczone metamorfozy, ciągłe poszukiwanie czegoś nowego, innowacyjność, fenomenalne umiejętności gry na gitarze oraz to, co można nazwać „japońskością”, jest wizytówką Miyaviego.
Karierę rozpoczął jako gitarzysta zespołu Dué le Quartz, występując pod pseudonimem Miyabi. Po rozpadzie grupy zmienił pseudonim na Mijavi i rozpoczął działalność solową. Już w miesiąc od ostatniego koncertu zagranego z Dué le Quartz w sprzedaży pojawił się debiutancki longplay Japończyka pt. Gagaku (2002 r.). Przełomem był jednak pochodzący z 2005 roku krążek Miyavizm, dzięki któremu muzyk zaczął regularnie gościć na listach przebojów, a na koncertach (w tym w legendarnym tokijskim Budokanie) gromadzić tłumy. W krótkim czasie ten wszechstronny artysta (wokalista, gitarzysta, klawiszowiec, producent, kompozytor, a także od paru lat szef własnej wytwórni płytowej J‑Glam, Inc.) zdobył w Kraju Kwitnącej Wiśni ogromną popularność i stał się idolem nastolatek.
Styl i wygląd Miyaviego zmienia się w błyskawicznym tempie, z każdym kolejnym albumem zaskakuje swoich fanów, ukazując coraz to nowe oblicza swojej twórczości. Jedno tylko pozostaje niezmienne – niespożyta sceniczna energia i wielki talent do zjednywania sobie publiczności podczas koncertów.
W kwietniu 2015 roku do sprzedaży trafił najnowszy album Miyaviego – The Others. Materiał z tego krążka, jak i największe przeboje Samuraja z Tokio, usłyszymy już 11 października podczas koncertu w Stodole.
ZAPRASZAMY
BILETY:
- 140 pln (płyta) i 190 pln (balkon);
- Bilety do nabycia w kasie klubu Stodoła (ul. Batorego 10)
- Sprzedaż internetowa: www.stodola.pl, www.ebilet.pl, www.eventim.pl, www.ticketpro.pl
Osoby niepełnoletnie
Osoby poniżej 16 roku życia mogą przebywać na terenie imprezy wyłącznie w towarzystwie dorosłego opiekuna. Osoby powyżej 16 roku życia, a nie mające ukończonych lat 18 muszą posiadać pisemną zgodę opiekuna na uczestnictwo w koncercie.
Wzór oświadczenia opiekuna dla osoby niepełnoletniej uczestniczącej w koncercie.
Kontynuacja Zero no Tsukaima
Jak pokazują najnowsze wieści z japońskiego rynku wydawniczego, śmierć autora to za mało, by zakończyć ciągnącą się w nieskończoność serię. Redaktor naczelny MF Bunko J, Sou Yurugi poinformował, że light novel Zero no Tsukaima będzie kontynuowana w oparciu o notatki, które pozostawił zmarły w 2013 roku Noboru Yamaguchi. Ponadto na łożu śmierci autor wyjawił redaktorom wydawnictwa swoje zamierzenia dotyczące finału powieści.
Początek drugiego roku nauki w Akademii Tristein to ważna chwila w życiu każdego adepta magii – a zatem każdego szlachetnie urodzonego – ponieważ właśnie wtedy wezwie on swego chowańca, który będzie mu towarzyszył przez resztę życia. Dla pochodzącej z wpływowej arystokratycznej rodziny szesnastoletniej Louise Françoise Le Blanc de La Vallière to także moment prawdy, ponieważ wszelkie próby stosowania przez nią magii jak dotąd kończyły się mniej lub bardziej spektakularnymi eksplozjami. Zapewne ze względu na ten uporczywy brak sukcesów inni uczniowie nadali jej przydomek „Zero Louise”... ale kto wie, bo „Zero” dobrze opisuje także inne cechy tej osóbki, jak na przykład cierpliwość, albo… pewne czysto damskie atrybuty. Tym razem jednak zaklęcie Louise – obok eksplozji – przyniesie niespodziewany efekt: w odpowiedzi na żądanie „oddanego, pięknego i potężnego” chowańca dostaje siedemnastolatka prosto ze współczesnej Japonii, imieniem Saito Hiraga.
Przystojniaki z Gakuen Handsome trafią na ekrany
Długo wyczekiwana informacja na temat OAV będącej animowaną adaptacją visual novel Gakuen Handsome została potwierdzona. Akcja pierwowzoru rozgrywa się w szkole dla elit, do której zostaje przeniesiony główny bohater. Z miejsca zostaje otoczony przez najbardziej wyrazistych mieszkańców internatu, by przeżyć wśród nich prawdziwe emocje.
Zapowiedź Senki Zesshou Symphogear GX
Trzecia odsłona przygód dziewcząt walczących o uratowanie ziemi za pomocą śpiewu i napędzanych nim zbroi. Produkcję ponownie firmuje studio Satelight, a za jej sterem stoi reżyser drugiego sezonu Katsumi Ono; również pozostali odpowiedzialni za anime oraz seiyuu w większości są ci sami co poprzednio, aczkolwiek pojawiają się też nowe postaci. Premiera 4 lipca. Szerzej na temat serii w zapowiedziach sezonu.
Pierwszy trailer Boruto: Naruto the Movie
„Czasy się zmieniają, ale istota bycia ninja pozostaje taka sama”.
Zakończenie legendy i początek nowej – tak reklamowany jest film kinowy opowiadający o kolejnym pokoleniu ninja z wioski ukrytej wśród liści. Boruto (Yuko Sanpei) to syn Naruto, a tego nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Boruto nie akceptuje swojego ojca, ale marzy, by go przewyższyć, i w tym celu udaje się na trening do Sasuke. Oprócz tytułowego bohatera ważne role odegrają jego przyjaciele Sarada (Kokoro Kikuchi) i Mitsuki (Ryuuichi Kijima), nie zabraknie też tajemniczego wroga (Daisuke Namikawa). W rolach Naruto i Sasuke powracają Junko Takeuchi i Noriaki Sugiyama.
Nad scenariuszem filmu opracowywanym przez Ukyou Kodachiego czuwał twórca mangi Masashi Kishimoto, reżyserem jest Hiroyuki Yamashita (brał m.in. udział w produkcji Naruto Shippuuden i Road to Ninja: Naruto the Movie). Za projekty postaci odpowiadają Hirofumi Suzuki i Tetsuya Nishio. Premiera 7 sierpnia.
Trailer Kamisama Hajimemashita OAV
Dwuodcinkowa OAV, będąca kolejną adaptacją popularnej mangi Julietty Suzuki, opiera się na historii opowiedzianej w tomach 14‑17, zatem odkryje przed nami przeszłość Tomoe i tożsamość kobiety, którą pokochał pięć wieków wcześniej i o której zapomniał – a przywrócenie tych wspomnień może kosztować go życie. Chyba że Nanami zdoła odwrócić klątwę…
Za OAV odpowiada ten sam zespół co za obie serie anime, z Akitarou Daichim na czele. Pierwszy odcinek ma się ukazać 20 sierpnia, drugi 30 grudnia wraz z kolejnymi tomami mangi.
Zwiastun Himouto! Umaru-chan
Taihei Doma (Kenji Nojima) przedstawia widzom swoją młodszą siostrę Umaru (Aimi Tanaka): piękną, inteligentną, grzeczną, podziwianą przez wszystkich, znakomitą uczennicę, po prostu ideał. Jednak w rzeczywistości… Więcej na temat tajemnicy himouto tutaj.
Adaptacją mangi Sankaku Heada zajęło się studio Dogakobo. Reżyseruje Masahiko Oota na podstawie scenariusza Takashiego Aoshimy. Premiera 9 lipca.
Nowy trailer aktorskiego Attack on Titan
Dwuczęściowy film aktorski na podstawie bestsellerowej mangi Hajime Isayamy, który bierze udział w pracach nad scenariuszem, ma się pojawić w japońskich kinach 1 sierpnia i 19 września. Będzie to pierwsza w Japonii produkcja filmowa wykorzystująca wszystkie dostępne obecnie systemy 4D, łącznie z ruchem, wiatrem i zapachami, oczywiście w tych kinach, które są do tego przystosowane. Więcej informacji na temat obsady tutaj.
Nowy zwiastun Rokka no Yuusha
Już 4 lipca zostanie wyemitowany pierwszy odcinek reżyserowanego przez Takeo Takanashiego anime Rokka no Yuusha na podstawie tak samo zatytułowanej powieści Ishio Yamagaty. Oryginalne projekty postaci autorstwa Miyagi do potrzeb produkcji serialu dostosuje Sayaka Koiso, zaś scenariusz napisze Tatsuhiko Urahata. Animację stworzy studio Passione.
W anime będzie można usłyszeć głosy m.in. Soumy Saitou, Youko Hikasy, Aoi Yuuki i Kenichiego Suzumury.
Więcej informacji na temat serii znaleźć można w zapowiedzi sezonu anime lato 2015.
Non Non Biyori Repeat 6 lipca
6 lipca ruszy emisja kolejnych odcinków anime Non Non Biyori w reżyserii Shin'yi Kawamo. Ponownie scenariusz, na podstawie mangi autorstwa Atto, napisze Reiko Yoshida. Spodziewać się należy także powrotu dotychczasowej obsady aktorskiej z Ayane Sakurą, Kaną Asumi, Kotori Koiwai i Rie Murakawą na czele.
Hotaru Ichijou z powodu pracy ojca wraz z rodziną przenosi się z zatłoczonego Tokio na wieś. Oczywiście taka przeprowadzka wiąże się z niemałym szokiem kulturowym, a dziewczynka szybko odkrywa, że na prowincji życie wygląda zupełnie inaczej niż w dużym mieście. Na Hotaru czeka wiele nowych doświadczeń, począwszy od szkoły, gdzie do jedynej klasy uczęszcza poza nią jeszcze tylko czwórka dzieciaków, i to w różnym wieku. Naszej bohaterce przyjdzie również zmierzyć się z wieloma niedogodnościami, jakże charakterystycznymi dla terenów wiejskich, do których można zaliczyć brak sklepów czy okazjonalnie kursującą komunikację publiczną. Jest to jednak miejsce pełne ciszy, spokoju i uroku, którego próżno szukać w stolicy Japonii.
Plażowy zwiastun Fate/Kaleid Liner Prisma Illya Zwei Herz!
Do premiery trzeciej części Fate/Kaleid Liner Prisma Illya pozostał nieco ponad miesiąc, ale twórcy stwierdzili, że jeszcze przed pierwszym odcinkiem należy podgrzać i tak gorącą letnią atmosferę, prezentując najnowszy zwiastun serialu. Więcej na temat anime przeczytać można w zapowiedzi sezonu lato 2015.
Zwiastun Charlotte
Jun Maeda pisze scenariusz do nowego anime; tym razem będzie to Charlotte, nad którym pod kierownictwem reżysera Yoshiyukiego Asai pracuje P.A. Works. Charakterystyczne projekty postaci są dziełem Na‑Ga, do potrzeb animacji dostosowane przez Kanami Sekiguchi, zaś serial sam w sobie stanowi zwieńczenie piętnastolecia Key, wydawcy gier z gatunku visual novel. Emisja ruszy 4 lipca.
Więcej informacji na temat serii znaleźć można w zapowiedzi sezonu lato 2015.
Lato 2015 – „przetarg” na nowe serie anime
Jak zawsze przed rozpoczęciem nowego sezonu rozpoczynamy przetarg dla nowych recenzentów.
Przypominam zasady rezerwacji. Prawo pierwszeństwa w rezerwowaniu nowych serii mają recenzenci z przyjętymi do publikacji co najmniej dziesięcioma recenzjami (liczą się zarówno recenzje anime, jak i mang). Jeśli więcej niż jedna osoba będzie zainteresowana danym tytułem, postaram się dokonać jak najlepszego i jak najbardziej sprawiedliwego wyboru. Osoby, które nie wywiązały się z napisania w terminie recenzji serii z wiosennego sezonu, nie będą brane pod uwagę przy rezerwacjach nowości aż do chwili oddania zaległych tekstów.
Terminem rezerwacji w przypadku serii, których emisja aktualnie trwa, jest data rozstrzygnięcia pierwszego przetargu po ich zakończeniu. To oznacza, że jeśli seria kończy się wraz z końcem sezonu letniego, terminem wygaśnięcia rezerwacji jest data rozstrzygnięcia przetargu na sezon jesienny. Data rozstrzygnięcia bieżącego przetargu to 10 sierpnia 2015 r. (z ewentualną poprawką na urlop naczelnej!). W tym dniu spadają także rezerwacje serii zakończonych w sezonie wiosennym – więc realna data ich oddania to 9 sierpnia.
Link do arkusza z aktualnymi wpisami.
Osoby mające już uprawnienia do edycji tego dokumentu powinny poszukać go na swoim Dysku Google (jeśli ktoś nie ma konta Google, może wchodzić przez link w mailu z przyznaniem uprawnień). Osoby, które chciałyby taki dostęp uzyskać (i są do tego uprawnione!) proszę o kontakt, najlepiej poprzez prywatną wiadomość. Serie niezagospodarowane po zakończeniu przetargu będą mogły zostać zarezerwowane przez dowolną uprawnioną do rezerwacji osobę.
Makura no Danshi 13 lipca
Nowy rodzaj doświadczeń, całkowicie z pierwszoosobowej perspektywy, obiecują widzom, a raczej żeńskiej części widowni, twórcy anime, którego tytuł można przełożyć jako „Chłopcy do poduszki”. W każdym z dwunastu odcinków ma się pojawić inny, charakterystyczny typ chłopaka, tak aby zaspokoić różne gusta: będzie chłopiec‑cherubin, chłopiec do poduszki (cokolwiek to znaczy), chłopiec z dialektem, starszy kolega, astronom, sprzedawca, florysta, muzyk, bibliotekarz… Mają oni szeptanymi do poduszki czułymi słowami „koić znużone serca”. Tego wyzwania podjęli się: Natsuki Hanae (śpiewa też opening), Yuichiro Umehara, Yoshitsugu Matsuoka, Daisuke Namikawa, Nobunaga Shimazaki, Shinnosuke Tachibana, Kousuke Toriumi, Yoshimasa Hosoya, Ayumu Murase, Daisuke Kishio, Sora Takahata.
Scenariusz spotkań z chłopakami żyjącymi w mieście pod gwiaździstym niebem piszą Yuniko Ayana i Ayumi Sekine; postaci projektuje Mika Yamamoto (m.in. kluczowe animacje w Gintamie i FMA: Brotherhood). Za produkcję anime odpowiada Earth Star Entertainment we współpracy z Assez Finaud Fabric i feel.
Druga seria Shinmai Maou no Testament BURST w październiku
Ciąg dalszy przygód przybranego rodzeństwa: mamorzącego bohatera, demonicy i sukkuba – oraz, dodatkowo, kilku innych hojnie obdarzonych przez naturę postaci żeńskich mniej lub bardziej naturalnego pochodzenia. Za to wszystko ponownie odpowiada studio Production IMS (oryginalnie Tetsuto Uesu) oraz reżyser Hisashi Saitou. Fabułę light novel tym razem poddaje obróbce Sumio Uetake, we współpracy z poprzednim scenarzystą Takao Yoshioką. Z uwagi na nowe bohaterki – i zapewne nowych wrogów – akcja zapowiada się jeszcze bardziej ekstatycznie…
Protagonistę poznajemy, gdy zaraz na początku odcinka pierwszego ojciec oznajmia mu, że spełni się jego marzenie z dzieciństwa o posiadaniu siostrzyczki. Tak oto Basara dostaje pod opiekę Mio – przyszłą królową demonów, i Marię – sukkuba, będącego jej przyjaciółką i strażą przyboczną. Oczywiście na początku Basara nie ma pojęcia, kim są jego przyrodnie siostry, ale nawet dowiedziawszy się prawdy o nich, podejmuje męską decyzję, że będzie ich bronił (...).
Zwiastun i premiera Danchigai
Oryginał anime stanowi czteropanelówka Kazusy Yonedy opowiadająca o codziennym życiu pewnego rodzeństwa, złożonego z czterech sióstr i jednego brata, mających dość odmienne osobowości. Reżyseruje Hiroshi Kimura, postaci projektuje Eriko Itou. Serię produkuje Dream Creation, natomiast animacja powstaje w studiu Creators in Pack TOKYO, które w ten sam sposób współpracowało już z Dream Creation przy Military!. Premiera 9 lipca, odcinki mają trwać 5 minut.
Zwiastun Okusama ga Seito Kaichou!
„Moja żona jest przewodniczącą samorządu szkolnego” – tak należy tłumaczyć tytuł nowego anime ze studia Seven, ekranizacji siedmiotomowej obecnie mangi Yumi Nakaty. Jest to komedia szkolna, określana przez twórców jako „erotyczna”. Otóż owa przewodnicząca, Ui Wakana, wygrawszy stanowisko w dość szczególny sposób, wprowadza się do pokonanego w wyścigu o nie Hayato Izumiego, obecnie wiceprzewodniczącego, oznajmiając mu, że ich rodzice w dzieciństwie ich zaręczyli… A to dopiero początek jego kłopotów.
Reżyseruje Hiroyuki Furukawa, który równocześnie odpowiada za projekty postaci. Premiera serii 1 lipca, odcinki mają trwać ok. 10 minut.
Cyborg 009 vs. Devilman w październiku!
Widoczne od pewnego czasu tendencje do powracania do klasycznych serii anime, czy to w postaci remake'ów, czy spinoffów, przybierają najwyraźniej nowy kierunek. Ujawniono właśnie, że zapowiadane wcześniej nowe ekranizacje Cyborga 009 Shotarou Ishinomoriego i Devilmana Gou Nagaia to w rzeczywistości jeden film, w którym bohaterowie będący jak „woda i oliwa”, według określenia Nagaia, stają naprzeciwko siebie do walki na śmierć i życie. Obaj twórcy spotkali się już wiele lat temu, gdy Nagai pracował jako asystent Ishinomoriego (zm. 1998), rysując tła do Cyborga 009 jeszcze przed stworzeniem Devilmana, i jak miał powiedzieć, od dawna marzył o tym, by te dwie historie – dziś klasyczne i mające bardzo liczne adaptacje, spinoffy itd., oraz rzesze fanów – połączyć.
Jun Kawagoe reżyseruje film kinowy, który ma potem zostać wydany jako trzyodcinkowa OAV, w studiach Bee Media i Actas.
W Cyborgu 009 Joe Shimamura i jego towarzysze występują przeciwko organizacji, która wbrew ich woli zmieniła ich w cyborgów i chce doprowadzić do kolejnej wojny światowej. Również Akira Fudo, obdarzony nadprzyrodzonymi mocami po połączeniu się z demonem, walczy, by uratować świat przed zagrożeniem ze strony odwiecznych wrogów ludzkości. Skoro wszyscy mają ten sam cel, co sprawi, że staną naprzeciwko siebie?
Lato 2015 – zapowiedź sezonu
Co to znaczy „dobry sezon”? Kiedy czytamy komentarze, dochodzimy czasami do wniosku, że zdaniem części naszych użytkowników „dobry sezon” powinien zawierać 30‑40 wybitnych, niepowtarzalnych i oryginalnych serii, przy tym koniecznie należących do lubianego przez nich gatunku. Wszystko, co tych warunków nie spełnia, jest badziewnym sezonem. Z punktu widzenia autorek tej zapowiedzi (tym razem w składzie: Avellana, moshi_moshi, Enevi, IKa oraz ursa) „dobry sezon” to taki, w którym trafią się ze 2‑3 serie naprawdę dobre i dalsze kilka, która da się oglądać z przyjemnością. Na podstawie tej definicji stwierdzamy, że lato 2015 zapowiada się na całkiem dobry i tłuściutki sezon.
Dla recenzentów przygotowaliśmy oczywiście letni przetarg. A wiecie, że minął już rok? Pierwsza Akcja: Zajawka miała miejsce w lecie 2014! Tym razem także zapraszamy na nasz blog, gdzie wyczerpująco i bez litości opowiemy o tym, czy te wszystkie piękne serie sprostały naszym oczekiwaniom.
Swoją drogą, kilka lat temu poważnie dyskutowaliśmy o tym, że fantasy jako gatunek umarło i nie wiadomo, czy kiedykolwiek zmartwychwstanie… Kto wie, może jeszcze kilka lat i wrócą prawdziwe space opery? Byle nie cyberpunk…
Akagami no Shirayukihime (Bones)
Adaptacja mangi / Premiera: 7.07.2015
Shirayuki to młoda dziewczyna, która trudni się znachorstwem. Pewnego dnia, ze względu na bardzo nietypowy kolor włosów, przykuwa uwagę księcia. Młody człowiek postanawia uczynić ją swoją konkubiną, ale niechętna mu Shirayuki ucieka przed nachalnym zalotnikiem do sąsiedniego kraju, gdzie spotyka tajemniczego Zena.
Akagami no Shirayukihime to ekranizacja mangi Soraty Akizuki o tym samym tytule. Autorka luźno inspirowała się baśnią o królewnie Śnieżce, a sam komiks uchodzi za jednego z lepszych przedstawicieli shoujo. Osobiście wyczekuję anime z niecierpliwością, ponieważ bardzo lubię twórczość tej autorki, a poza tym liczę na to, że seria stanie się skutecznym remedium na tęsknotę po Akatsuki no Yona. Na razie wszystko dosłownie krzyczy, że czeka widzów szalenie sympatyczny przygodowy romans, z całkiem pozbieraną bohaterką, stadkiem przystojnych panów i co najważniejsze, fabułą. Jedynym problemem może być to, że manga nadal się ukazuje, a co za tym idzie, tak jak w przypadku wspomnianego Akatsuki no Yona, zakończenie będzie otwarte.
Nie mam żadnych obaw względem grafiki, ponieważ za ten element anime odpowiedzialne będzie studio BONES, nieco inaczej jest z reżyserem, to jest Masahiro Andou. Co prawda pan nie zasłynął żadną szczególnie widowiskową porażką, ale oprócz dzieł bardzo dobrych, jak chociażby Stranger – Mukou Hadan, zdarzały mu się również średniaki, w rodzaju CANAAN. W rolach głównych usłyszymy Saori Hayami oraz Ryoutę Oosakę.
Aoharu x Kikanjuu (Brain's Base)
Adaptacja mangi / Premiera: 3.07.2015
Hotaru Tachibana to dziewczyna, która przebiera się za chłopca. Pewnego dnia poznaje przystojnego hosta, Masamune Matsuokę i w wyniku dziwnego zbiegu okoliczności razem z nim zostaje wciągnięta w świat gier survivalowych… Do ich bardzo nietypowej drużyny wkrótce dołącza mangaka Thoru Yukimura.
Szczerze mówiąc, nie mam pojęcia, co myśleć o tej serii. Na pewno dużym plusem jest mangowy pierwowzór, który zazwyczaj daje większe szanse na sensowną/jakąś fabułę. Historia wydaje się dość szalona, a niewiele da się wywnioskować z lakonicznych opisów dostępnych w internecie. Cóż, w najgorszym przypadku liczę na niezłą komedią z dużą dawką akcji, acz pożyjemy, zobaczymy. Na pewno nie nastraja optymistycznie fakt, że manga wciąż jest wydawana i na razie liczy zaledwie sześć tomów – na trzynastoodcinkową reklamę w sam raz…
Jeszcze mniejszy entuzjazm wzbudza osoba reżysera, czyli Hideakiego Nakano, dla którego będzie to pierwszy samodzielny projekt. Animacją zajmie się studio Brain's Base, zaś za projekt odpowiada Junko Yamanaka (to jest akurat dobra wiadomość). Nie powiem, z pewnością z zainteresowaniem sięgnę po pierwszy odcinek, ale w tym przypadku naprawdę trudno coś pewnego powiedzieć, poza tym, że bishouneni ładnie prezentują się na plakacie.
Aquarion Logos (C2C / Satelight)
Seria oryginalna / Premiera: 3.07.2015
Minęło kolejne dwanaście tysięcy lat… Wróć, znajdujemy się we współczesnej (lub bliskiej naszym czasom) Asagayi, dzielnicy Tokio. Pewnego dnia granica między naszą rzeczywistością a „Logosem” (światem słów) zostaje zachwiana i światu zaczyna grozić niebezpieczeństwo. Jedyną nadzieją na ocalenie mieszkańców Ziemi są młodzi piloci zasiadający za sterami legendarnego robota, Aquariona.
Twórca uniwersum Macrossa Shouji Kawamori, powraca z kontynuacją jednego ze swoich młodszych dzieci – Aquariona, który charakteryzował się tym, że występujące w nim roboty miały właściwości „orgazmotwórcze”. Brzmi to może absurdalnie, ale pomysł się przyjął, w końcu spotykamy się z tym światem po raz trzeci. W tej odsłonie próżno jednak szukać starych bohaterów czy nawet śladów po nich, bo ze strzępków informacji, jakie są dostępne, wynika, że mimo tych samych ram fabularnych, scenariusz tej serii będzie się różnił od poprzednich. Fanów zapewne zaniepokoi, że za sterami produkcji stają inne osoby – reżyserem jest Hidekazu Satou, a Youko Kanno w roli kompozytora zastąpi RON. Czy takie przetasowania od razu skazują to anime na porażkę? Niekoniecznie, ale pozostaje zapytać, czy to rocznicowe dzieło (to już dziesięć lat minęło!) będzie miało do zaoferowania coś poza tym, co miłośnicy serii już znają. A jeśli dostaniemy to, co już było, to w jakim wydaniu? Cóż, nie pozostaje nic innego, jak czekać na premierę.
Bikini Warriors (feel)
Seria oryginalna / Premiera: 8.07.2015
Oto klasyczne fantasy: dzielni bohaterowie tworzą drużynę, by mieczem i magią walczyć z lokalnym władcą ciemności. Tym razem jednak ta drużyna jest naprawdę niezwykła, składają się na nią bowiem piękne wojowniczki w… zbrojach bikini. Wojowniczka, Łowczyni, Czarodziejka, Walkiria, Paladynka i Mroczna Elfka wyruszają na spotkanie przygody… oraz licznych okazji do utraty resztek odzienia.
Mniej więcej tyle wiadomo o fabule tej serii, ale chyba nie potrzeba już niczego dodawać. Bikini Warriors, anime opartemu na linii figurek o tej samej nazwie, trzeba oddać jedno: jak rzadko kiedy, tytuł właściwie w 100% określa, jaki to tytuł i dla kogo przeznaczony. Amatorzy fanserwisu w stylu Queen's Blade czy Koihime Musou powinni być usatysfakcjonowani, pytanie natomiast, czy twórcy będą chociaż udawać, że tworzą jakąś fabułę. Tsuyoshi Tamai ostatnio pokazał w mało udanym Momo Kyun Sword, że miewa za ciężką rękę do fanserwisu, natomiast Naoyuki Kuzuya reżyserował do tej pory głównie krótkie OAV. Warto za to zwrócić uwagę na seiyuu: grają tu m.in. Youko Hikasa (Rias z High School DxD, Shino z Seitokai Yakuindomo), Chiaki Takahashi (Azusa z THE iDOLM@STER), Ai Kakuma (Isuzu z Amagi Brilliant Park) i Kana Ueda (Rin w kolejnych odsłonach Fate/stay night).
Chaos Dragon: Sekiryuu Sen'eki (Silver Link / Connect)
Seria oryginalna / Premiera: 2.07.2015
Niewielkie państwo Nil Kamui traci niepodległość, najechane i zniszczone przez potężne państwo Kouran. Sojusznik Nil Kamui, Donataia, nie przychodzi z pomocą, tylko biernie obserwuje tragedię sąsiada, zbyt zajęta walką o dominację ze wspomnianym już Kouranem. W toczący się spór miesza się nawet bóstwo opiekuńcze najechanego państewka, Czerwony Smok. Czy mieszkańcy małej wyspy zdołają odzyskać niepodległość i pokonać dużo silniejszych wrogów?
Anime Chaos Dragon: Sekiryuu Sen'eki to produkcja specyficzna, gdyż jest wynikiem wspólnej sesji RPG Gena Urobuchiego, Kinoko Nasu, Izukiego Kougyoku, Simadoriru i Ryougo Narity. Każdy twórca zaprojektował i poprowadził jednego z pięciu bohaterów, zaś widzowie będą mieli okazję zobaczyć wynik tej niecodziennej współpracy. Dostępne krótkie zapowiedzi sugerują, że czeka nas seria wystawna i pełna akcji, na dodatek ładnie zanimowana (za animację odpowiadają studia SILVER LINK i Connect). Świat przedstawiony wydaje się barwny i bogaty – zapewne niejeden fan fantasy z niecierpliwością oczekuje pierwszego odcinka.
Charlotte (P.A. Works)
Seria oryginalna / Premiera: 5.07.2015
W pewnym świecie, podobnym do naszego, ale jednak nie naszym (miejmy nadzieję), niewielki odsetek dzieci w okresie adolescencji ujawnia niezwykłe zdolności. Jednym z nich jest Yuu Otosaka, który ze swoimi mocami kryje się skutecznie przed innymi, wiodąc życie zwyczajnego nastolatka – konkretnie narcyza, oszusta i przemądrzałego nieuka w jednym. Jednak któregoś dnia styka się z Nao Tomori, tajemniczą przewodniczącą samorządu uczniowskiego, który pomaga takim jak on radzić sobie z problemami wynikającymi z ich własnej niezwykłości, i oto koła losu zaczynają przyspieszać…
Mamy więc supermoce (z gatunku raczej ezoterycznych), chłopaka pozornie „takiego jak ty”, tajemniczą dziewczynę (oraz mały wianuszek innych kawaii dziewcząt z rozmaitymi mocami, plus drugiego chłopaka z mocą), radosną młodość, okrutny los, obietnicę do spełnienia, sporo białych piór i to wszystko firmowane przez Key w ramach uczczenia 15. rocznicy powstania – mniej więcej wiadomo już chyba, czego się spodziewać i komu może się spodobać…
Historię pisze sam Jun Maeda, za ucieleśnienie wymyślonych przezeń postaci odpowiada Na‑Ga oraz w dalszej kolejności Kanami Sekiguchi, reżyseruje Yoshiyuki Asai, wprawia wszystko w ruch P.A.Works. Będzie ślicznie‑graficznie, kolorowo‑cukierkowo i z całą pewnością coś skądś wyskoczy, żeby nas zaskoczyć… A może nie?
Classroom Crisis (Lay‑duce)
Seria oryginalna / Premiera: 4.07.2015
Oto przyszłość, w której ludzkość zasiedliła wszystkie planety Układu Słonecznego i szykuje się do podboju gwiazd. A oto i grupka uczniów (i ich nauczyciel) uczęszczająca do szkoły średniej w Czwartym Tokio w prefekturze japońskiej na Marsie i borykająca się z codziennymi troskami i pracą w firmie A‑TEC, zajmującej się projektowaniem i produkcją pojazdów latających – czyli ogólnie normalnym życiem. Na pierwszy rzut oka zapowiedź fabuły brzmi dosyć poważnie, ale twórcy zapewniają, że Classroom Crisis jest romantyczna komedią szkolną, zawierającą sporą dozę humoru, także obyczajowego, opartego głównie na interakcjach między bohaterami.
Serię, opartą na oryginalnym pomyśle MONTWO, reżyseruje Kenji Nagasaki znany dotychczas z pracy nad Gundam Build Fighters i No. 6, natomiast za projekt postaci odpowiedzialny jest Hiro Kanzaki (Oreimo, EUREKA SEVEN AO, Go! Go! 575), a animacją z kolei zajęło się niezbyt znane studio Lay‑duce. Dodatkowo, jeszcze przed emisją, seria doczekała się zapowiedzi wydania wersji mangowej i książkowej oraz spin‑offu do tegoż wydania. Jak widać Aniplex, który jest odpowiedzialny za produkcję serii, nie zasypia gruszek w popiele i kuje żelazo, póki gorące. Sama historia zapowiada się dość ciekawie, ale co w tego wyniknie, czas pokaże. Być może będzie to jedno z miłych zaskoczeń sezonu.
Danchigai (Dream Creation)
Adaptacja mangi / Premiera: 10.07.2015
Przed Wami krótkie sceny z życia Harukiego, posiadacza czterech sióstr, które wyjątkowo lubią się z nim droczyć…
Cóż więcej można napisać na temat dwunastoodcinkowej serii na podstawie czetropanelowej mangi? Zwłaszcza że odcinki mają trwać zaledwie po pięć minut. Nie jestem wielką fanką wizji relacji siostrzano‑braterskich japońskich scenarzystów, ale być może tym razem nareszcie dostanę coś normalnego? Na razie dobrze wróży brak podejrzanych wyróżników, więc może dla odmiany bohaterowie naprawdę będą się zachowywać jak rodzeństwo? Naturalnie z poprawką na mnóstwo słodkich i uroczych, acz niekoniecznie realistycznych zachowań dziewcząt. Chcę wierzyć, że japońscy twórcy widzieli kiedyś żywe, prawdziwe rodzeństwo i dopóki nie zobaczę pierwszego odcinka, nie stracę nadziei!
Reżyserię Danchigai powierzono Hiroshiemu Kimurze, zaś za oprawę graficzną odpowiadać będzie studio Dream Creation.
Dragon Ball Super (Toei Animation)
Adaptacja mangi / Premiera: 5.07.2015
Darujmy sobie wygłupy i pisanie, o co chodzi w Dragon Ball, tym bardziej, że chodzi o jedno: klepanie po mordach coraz silniejszych przeciwników. Chociaż cykl jest już wiekowy, daleko mu – jak widać – do przejścia na emeryturę. Nowe filmy kinowe oraz skrócona wersja Dragon Ball Z, opatrzona podtytułem Kai, utorowały drogę dla całkiem nowej i na nowym scenariuszu opartej serii telewizyjnej – po 18 latach od zakończenia niesławnego Dragon Ball GT. Oczekiwania są wielkie, informacje dawkowane w sposób potęgujący napięcie (właśnie zdradzono imię osobnika wyglądającego na antagonistę, a przypominającego Beerusa – będzie się nazywać Shanpa), rozmach porządny (zapowiedziano już, że nowe anime będzie miało adaptację mangową), a co z tego wyniknie?
W odróżnieniu od „niekanonicznego” Dragon Ball GT, nowa seria, której akcja rozgrywa się kilka lat po walce z Majin Buu, ma być oparta na scenariuszu Akiry Toriyamy i wykorzystywać wymyślonych przez niego nowych bohaterów. To może wróżyć całkiem nieźle, szczególnie że nowe filmy udowadniają, iż mistrz i jego pomysłowość mają się dobrze. Reżyserią zajmie się mało wykorzystywany do tej pory Kimitoshi Chioka (Kami‑sama Kazoku, Hakaba Kitarou. W tym momencie można się obawiać głównie tego, że mimo określonej już daty premiery seria „złapie” niezapowiedziane opóźnienia: przykłady Sailor Moon Crystal i Digimon Adventure tri pokazują, że „wielkie i stare” tytuły są na tę chorobę wyjątkowo podatne.
Durarara!!x2 Ten (Shuka)
Adaptacja light novel / Premiera: 4.07.2015
Pod koniec poprzedniej części Mikado Ryuugamine wpakował się (chyba) w niezłe tarapaty, związując się z grupą Aoby Kuronumy; Izaya Orihara (chyba) dostał za swoje z powodu notorycznego kombinowania, a Celty nadal szuka swojej głowy. A może już nie szuka…?
Witamy po raz trzeci w tokijskiej dzielnicy Ikebukuro, gdzie można spotkać wyjątkowo oryginalne jednostki powołane do życia w popularnym cyklu light novel, który doczekał się już dwóch ekranizacji. Ta odsłona stanowi drugą część drugiego sezonu rozbitego na trzy serie, z tego względu przeznaczona jest dla osób zdecydowanie obeznanych ze światem przedstawionym. Ten właściwie nie zapowiada się jako coś nowego, to po prostu ciąg dalszy wydarzeń z poprzedniej serii i raczej nie ma co spodziewać się jakichkolwiek widocznych zmian. A przynajmniej miejmy taką nadzieję, bo nie wiem jak Wam, ale mnie seans Shou dostarczył tyle samo przyjemności, co część pierwsza.
Fate/Kaleid Liner Prisma Illya Zwei Herz! (Silver Link)
Adaptacja mangi / Premiera: 24.07.2015
Idzie lato… czas wysoko stojącego słońca i upalnych dni, które najlepiej spędzać w zacienionych pomieszczeniach (byle bez klimy, bo szkodzi na skórę, oczy i górne drogi oddechowe). Czas jedzonych w hurtowych ilościach zmrożonych wysokosłodzonych produktów mleczno‑owocowych (być może, a może to tylko barwniki i syntetyczne aromaty, bardzo nie‑eko). Jednak niektórzy wolą katować się promieniami ultrafioletowymi, odsłaniając skandalicznie dużo nagiej skóry w pobliżu wielkich ilości wody, która szkodliwe skutki tychże jeszcze wzmacnia, i jeść te pod każdym względem (tzn. zawartości i temperatury) szkodliwe kolorowe produkty.
Wniosek z tego taki, że seans Fate/Kaleid Liner Prisma Illlya Zwei Herz! może być dla osób z delikatną skórą czy wrażliwym żoładkiem mocno szkodliwy. Spróbują go zapewne tylko najwytrwalsi i najodporniejsi; pozostali, zwłaszcza ci, którzy już drugiej serii spin‑offu powiedzieli „nein”, prawdopodobnie poszukają na wakacyjny wypoczynek innych serii. Tym bardziej że zarówno twórcy, jak i obsada, pozostają bez zmian w stosunku do poprzednich części, co wraz z udostępnionym w maju trailerem może sugerować anime idące w tym samym kierunku… jeszcze dalej.
Gakkou Gurashi (Lerche)
Adaptacja mangi / Premiera: 9.07.2015
Yuki Takeya uwielbia szkołę, a nawet ją kocha! Wspólnie z koleżankami zakłada nawet kółko, na którym po lekcjach bawią się w szkołę właśnie… Ale cóż innego im zostało, gdy za murami tego szanowanego przybytku trwa apokalipsa zombi?
Odebrało mi mowę, w sumie jak prawie zawsze, gdy w grę wchodzą żywe trupy. Nie wiem, skąd scenarzyści czerpią pomysły na fabuły opowieści z nimi w roli głównej, ale mam dziwne wrażenie, że wiąże się to z czymś nielegalnym. Choć z drugiej strony, nie ma nic gorszego niż zombi w wersji na serio… Cóż, czeka nas spotkanie z naprawdę wybuchową mieszanką gatunków – od horroru przez szkolną obyczajówkę do okruchów życia, na dodatek ze słodkimi dziewuszkami w roli głównej. Highschool of the Dead udowodniło, że da się z podobnego pomysłu wycisnąć sporo dobrego, być może Gakkou Gurashi powtórzy sukces poprzednika. Nie wskazuje na to jednak osoba reżysera, czyli Masaomiego Andou, który nie może się poszczycić pokaźnym reżyserskim dorobkiem, podobnie zresztą jak pozostałe osoby zatrudnione przy produkcji.
Gangsta (Manglobe)
Adaptacja mangi / Premiera: 2.07.2015
Ergastulum, prawdziwe miasto bezprawia, gdzie rządzi przemoc, pieniądze świadczą o twojej wartości, a korupcja jest chlebem powszednim. Nick i Worick nie są bynajmniej jedynymi sprawiedliwymi w tym przeklętym mieście, wręcz przeciwnie, przyjmują zlecenia zarówno od mafii, jak i policji, a za pieniądze zgodzą się wykonać zadanie, którego nikt inny nie odważy się przyjąć. Ale co się stanie, kiedy rzeczona robota zacznie przerastać ich nadzwyczaj wyjątkowe kwalifikacje?
Bogowie! Prawdziwa seria sensacyjna! Wyjątkowo atrakcyjny opis fabuły przypomina nieco założenia znane z Sin City, a do widza z plakatu uśmiecha się stado dziwnych, raczej nieprzyjemnych indywiduów, co istotne, dorosłych. Czyżby szykował się godny następca Baccano! skrzyżowanego z DOGS? Mam nadzieję, że tak, ponieważ podobnych anime nigdy za dużo.
Chociaż plakat promocyjny prezentuje się naprawdę wybornie, z animacją może być bardzo różnie, gdyż studio Manglobe nie zawsze staje na wysokości zadania. Jestem także ciekawa, jak poradzi sobie reżyserski duet, to jest Kouichi Hatsumi oraz Shuukou Murase. Ponownie nie napawa optymizmem liczba tomów pierwowzoru, czyli całe sześć – nikt nie lubi produkcji, które kończą się, zanim w ogóle zaczną.
Gatchaman CROWDS insight (Tatsunoko Production)
Seria oryginalna / Premiera: 5.07.2015
Gatchaman CROWDS, anime luźno oparte na cyklu z bogatą przeszłością, ale rozpaczliwie przestarzałym, udowodniło, że kiczowatą i naiwną formułę da się skutecznie odświeżyć. Wychodziło ze znajomego konceptu wojowników broniących Ziemi przed obcym zagrożeniem, ale wykręciło zużyte wątki w opowieść o czymś zupełnie innym. O czym – wiedzą ci, którzy pierwszą serię obejrzeli. To jeden z tych przypadków, kiedy naprawdę lepiej jest nie wiedzieć za dużo przed seansem – może poza tym, że odbiór tego anime zależy głównie od tego, czy główną bohaterkę uznamy za charyzmatyczną i interesującą, czy też za sztuczną i nadmiernie angażującą uwagę widza i scenarzystów.
Tak czy inaczej mamy do czynienia z kontynuacją, której nie będzie większego sensu oglądać bez znajomości części poprzedniej. Fabularnie szanse na powodzenie oceniałabym wysoko, chociaż nie jest to „pewniak” – pierwsza seria balansowała na cienkiej linie i ostatecznie okazała się dobra, ale w każdej chwili mogła się zmienić w kompletną katastrofę. Niezmieniona ekipa twórców (reżyserem jest Kenji Nakamura!) gwarantuje podobny poziom, ale nie gwarantuje, czy nietrafiony pomysł nie zatopi w jakimś momencie całej koncepcji. Do obsady dołączają Kana Hanazawa (której przedstawiać nie trzeba), Kaori Ishihara (Madoka w Rinne no Lagrange) oraz Yuuichirou Umehara (En Yufuin w Binan Koukou Chikyuu Bouei Bu Love!).
Gate: Jieitai Kanochi nite, Kaku Tatakaeri (A‑1 Pictures)
Adaptacja light novel / Premiera: 4.07.2015
XXI wiek. W dzielnicy Ginza otwierają się wrota do innego świata, przez które przedostają się do miasta potwory i rycerze, czego skutkiem jest chaos i śmierć wielu obywateli. By bronić się przed najeźdźcą, rząd japoński wysyła przez przejście grupę żołnierzy z Sił Samoobrony, która dzięki bardziej zaawansowanemu uzbrojeniu z łatwością pokonuje przeciwnika i zdobywa miasto leżące po drugiej stronie wrót. Przywódcą oddziału jest Youji Itami, otaku, dla którego znalezienie się w świecie, gdzie smoki, elfy i magia są na porządku dziennym, jest jak dostanie gwiazdki z nieba. Co więcej, wkrótce jego oddział będzie musiał się zmierzyć z prawdziwym smokiem i zyska nieoczekiwanego sprzymierzeńca wśród tubylców. I czy ja wspominałam, że chyba udało im się przez bramę przepchnąć czołg?
Koncept otaku-ambasadora, który bada nieznany magiczny świat przy wydatnej pomocy przedstawicielek płci przeciwnej, był wykorzystany stosunkowo niedawno w Outbreak Company – czy z dobrym skutkiem, można polemizować, ponieważ potencjał został zaprzepaszczony w sposób tragiczny. Na szczęście Gate: Jieitai Kanochi nite, Kaku Tatakaeri zapowiada się o niebo lepiej – sam oddział szturmowo‑desantowy ma oryginalnie skład mieszany (pomińmy stereotypy milczeniem), a jego celem nie jest prowadzenie ambasady, tylko szeroko pojęte badanie fantastycznego świata. I radosna rozwałka. Zapewne czołgiem.
Gate: Jieitai Kanochi nite, Kaku Tatakaeri jest adaptacją cieszącej się dużą popularnością japońskiej light novel autorstwa Takumiego Yanai z ilustracjami Daisuke Izuki. Seria liczy pięć tomów i trzy historie poboczne, została wydana także manga z ilustracjami Satoru Sao. Produkcją anime, zapowiedzianego na czerwiec bieżącego roku, zajęło się studio GENCO, reżyserię zaś powierzono mało doświadczonemu Takahiko Kyougoku, za projekt postaci będzie odpowiadał natomiast Jun Nakai. W rolach głównych wystąpią m.in. Hisako Kanemoto, Junichi Suwabe i Nao Touyama.
God Eater (Ufotable)
Adaptacja gry / Premiera: 5.07.2015
Dzielni młodzi wojownicy ponownie ratują świat przed zagładą, tym razem w postaci potworów zwanych Aragami. Wspomniani śmiałkowie należą do tajemniczej organizacji Fenrir i mają specjalną broń, zaś tytuł anime to przydomek, jakim są określani.
Było nie raz i nie dwa, w lepszym i gorszym wydaniu, na podstawie mang, light novel, gier i jako dzieła samodzielne. O sukcesie zawsze decydują detale. God Eater to w zasadzie dodatek do gry na PSP i na razie zapowiada się bardzo sztampowo. Największą zaletą serii wydaje się studio, czyli Ufotable, które potrafi kręcić dobre anime, co zdążyło już udowodnić. Czy i tak będzie tym razem? Ja jestem sceptycznie nastawiona, zaś półnaga dziewoja z obfitym i nieanatomicznym cycem na wierzchu (takie rzeczy bolą, dosłownie) wydaje się moje sceptyczne podejście potwierdzać. Cóż, nie do końca moja bajka, ale że w tym przemyśle wszystko jest możliwe, zawsze istnieje szansa, że dostaniemy świetną rozrywkę lub przynajmniej przyjemne „patrzydło”. Poza tym, będzie kogo posłuchać, ponieważ w rolach głównych wystąpią: Maaya Sakamoto, Hiroaki Hirata, Daisuke Sakaguchi i Kazuya Nakai.
Hetalia: The World Twinkle (Studio Deen)
Adaptacja mangi / Premiera: 3.07.2015
Naprawdę, co można napisać o Hetalii? Serialu animowanym, w którym postacie będące personifikacjami państw wygłupiają się, kłócą, godzą i przeżywają kolejne przygody? W sumie nic odkrywczego – na pewno po raz kolejny dostaniemy znaną już dawkę scenek i wykorzystywanych wcześniej motywów, być może zostaną wprowadzone kolejne postacie, być może zostanie przemycone coś na temat aktualnej sytuacji politycznej na świecie… Chwila, co ja się oszukuję, to seria rozrywkowa, gdzie państwa‑personifikacje są zdolne popaść w depresję, ponieważ obiekt ich westchnień ośmielił się zagadać do innego.
Nie wszyscy musieli (albo chcieli) oglądać poprzednie części, dlatego nowym widzom, którzy zaczną swoją przygodę z Hetalią od tej serii przypomnę, że anime powstało na podstawie komiksu autorstwa Hidekazu Himaruyi, a poprzednie serie składały się z około pięciominutowych odcinków, budowanych na schemacie: wprowadzenie problemu – scenka sytuacyjna – konkluzja (szczęśliwość bądź depresja któregoś z krajów). Akurat coś na przegryzienie pomiędzy dłuższymi seriami.
Studio DEEN znów powierzyło reżyserię Hiroshiemu Watanabe, nie zmienił się projekt postaci, nie zmienili się także seiyuu poszczególnych państw. „Do obejrzenia” dla tych, którym nie znudziła się formuła, natomiast dla pozostałych – jako ciekawostka przyrodniczo‑obserwacyjna na zasadzie, ile tym razem uda się wypatrzyć uczestnictwa Polski.
Himouto! Umaru‑chan (Doga Kobo)
Adaptacja mangi / Premiera: 9.07.2015
Piękna, inteligentna, doskonała uczennica, podziwiana przez wszystkich… Ale to tylko jedna strona jej osobowości. Pod nią kryje się podły, mroczny, straszliwie egocentryczny charakter prawdziwej Umaru Doma, tak silny i okrutny, że ledwo dziewczyna przekroczy próg swego domu, zmienia się w… chomika?? I to chomika, któremu się wydaje, że jest uroczym przedszkolakiem! A taki chomik to tylko by jadł, spał i obijał się, marnując czas na mangi, anime i gry oraz bezlitośnie wykorzystując swojego starszego brata Taiheia, ciężko pracującego na jej kaprysy. Jako że jest to komedia szkolna, prócz dwójki rodzeństwa i ich straszliwego sekretu pojawią się inne chomiki… pardon, śliczne dziewczęta, oczywiście każda z jakimś „ale”, mniej lub bardziej zabawnym. Podobno mają być też jakieś gagi, ale rzuciwszy okiem na początkowe rozdziały mangi autorstwa Sankaku Heada, której adaptacją jest to dzieło, żadnego nie zauważyłam. Pocieszające jest jednak to, że romansu między rodzeństwem też ponoć nie stwierdzono… tylko codzienne życie w domu i szkole w postaci licznych okruchów, rozrzucanych przez chomika.
Reżyseruje Masahiko Oota na podstawie scenariusza Takashiego Aoshimy, którzy to panowie już kilkakrotnie ze sobą współpracowali, uzyskując w efekcie m.in. Sabagebu!, Love Lab czy Yuru Yuri. Produkcją zajmie się studio Dogakobo, również tym tytułom nieobce. Możliwe zatem, że znów uda się im uzyskać coś w miarę strawnego, nawet jeśli nastolatki udające słodkie dzieciaczki, żeby uniknąć obowiązków domowych, nie każdego będą śmieszyć.
THE IDOLM@STER: Cinderella Girls Second Series (A‑1 Pictures)
Adaptacja gry / Premiera: 18.07.2015
Fenomen japońskich idoli i idolek, „stwarzanych” drogą castingu, licznych ćwiczeń i zapewne sporych nakładów na reklamę, dla wielu (w tym piszącej te słowa) pozostaje niezrozumiały, jednak trudno zaprzeczać, że istnieje. Dowodzą tego między innymi liczne gry, mangi i anime na ten temat, niektóre całkiem popularne (oraz niniejsza lista zapowiedzi, na której takowe serie pojawiają się kilkakrotnie i w różnych wariacjach). Klasycznym przykładem są tu gry z cyklu iDOLM@STER, w tym zaadaptowane na anime Cinderella Girls.
Emitowana w zimowym sezonie pierwsza część serii doczekała się bezpośredniej kontynuacji w sezonie letnim. Jako że jest to kontynuacja właśnie, oczywiście z tymi samymi twórcami i obsadą, na listę tytułów do obejrzenia wpisać ją mogą chyba jedynie ci, którzy widzieli początek przygód współczesnych Kopciuszków w świecie (polukrowanego na różowo) showbiznesu. Innym chętnym do oglądania zaleca się najpierw zapoznanie z tymże, a także zainwestowanie w dobre pasty przeciwpróchnicze, gdyż seans może grozić poważnymi problemami z uzębieniem. Aczkolwiek raczej nie grozi poznaniem mrocznej prawdy o kulisach tego dziwnego procederu stwarzania idolek. Zawsze to jakiś plus… Chyba.
Jitsu wa Watashi wa (TMS Entertainment)
Adaptacja mangi / Premiera: 7.07.2015
Asahi Kuromine zupełnie przypadkiem odkrywa, że jego szkolna sympatia, Youko Shiragami jest wampirzycą. Jeżeli jej sekret ujrzy światło dzienne, dziewczyna będzie zmuszona opuścić szkołę, dlatego Asahi przyrzeka, że dotrzyma tajemnicy i nikomu nic nie powie, ale… Cóż, bohater ma pewien mały problem: otóż nie potrafi kłamać, co sprawia, że złożona przysięga okazuje się wyjątkowo kłopotliwa. Jakby tego było mało, szkoła, do której uczęszcza, okazuje się schronieniem dla znacznie większej liczby nadnaturalnych istot, od kosmitów począwszy na wilkołakach skończywszy.
O ile sam opis wydał mi się co najmniej intrygujący, o tyle plakat skutecznie ostudził mój zapał, do czasu oczywiście. Jeżeli miałam jakiekolwiek wąpliwości, czy sięgać po tę serię, zwiastun rozwiał je w mgnieniu oka. Po pierwsze, widoczna na obrazku feeria barw, przypominająca sen szalonego impresjonisty, zanimowana wygląda zaskakująco ładnie i harmonijnie. Po drugie, mimo jednego chłopaka w otoczeniu grupki ślicznych dziewcząt, nijak nie przypomina to głupiutkiej haremówki. Po trzecie, rzeczony trailer jest autentycznie zabawny i na razie nie zapowiada nic innego, jak bardzo wesołą komedię szkolną. Może Jitsu wa Watashi wa okaże się czarnym koniem sezonu? Nawet jeśli nie, jest duża szansa, że czeka mnie kilkanaście odcinków niezłej zabawy. Manga, na podstawie której powstała seria, ma już dwanaście tomów, więc materiału powinno starczyć przynajmniej na trzynaście sensownych odcinków, a może i więcej. Pozostaje mieć nadzieję, że reżyser Yasutaka Yamamoto poradzi sobie z tym wyzwaniem, a Ken’ichi Yamashita nie pokpi scenariusza.
Joukamachi no Dandelion (Production IMS)
Adaptacja mangi / Premiera: 3.07.2015
Rodziny rządzących, zwłaszcza z błękitną krwią w żyłach, od stuleci były na świeczniku, a potem na celownikach obiektywów fotoreporterów. Czemu nie posunąć się dalej i nie zrobić z ich codziennego życia reality show dla obywateli? A to w jakże słusznym celu wybrania spośród gromadki królewskiego potomstwa Sakuradów następnego władcy. Nie dość, że kandydatów jest dziewięcioro, w wieku od lat 4,5 do 17, że są to w większości kawaii dziewczęta, a prawie wszyscy, łącznie z chłopcami, mają tęczowe włosy (żeby było ich łatwiej odróżnić, bez wątpienia), to jeszcze obdarzeni są supermocami. Ciekawe, która z nich najlepiej przysłuży się państwu? Zaiste, wybór może być trudny, dlatego patrzcie uważnie! 200 kamer śledzi w dzień i w nocy życie królewskiej rodziny. Ale trzecia córka, Akane, panująca nad grawitacją, próbuje się przed nimi chować, więc tym bardziej nie spuszczajcie z niej czujnego oka…
Oryginał dla anime stanowi czteropanelowa manga autorstwa Ayumu Kasugi (jest to pierwsze samodzielne jej dzieło), reżyseruje w studiu Production IMS Noriaki Akitaya, pomysły z yonkomy na scenariusz przerabia Reiko Yoshida i to ostatnie nazwisko może napawać niejaką nadzieją, że mimo wszystko da się to oglądać bez wielkiego zażenowania… Aha, teoretycznie powinno być zabawnie.
Junjou Romantica 3 (Studio Deen)
Adaptacja mangi / Premiera: 9.07.2015
W tym sezonie Chiaki Kon już po raz trzeci bierze na warsztat miłosne perypetie sławnego pisarza i jego współlokatora. Manga Shungiku Nakamury, na podstawie której powstaje seria, sprzedaje się dobrze, poprzednie dwie serie anime wzbudziły zachwyt fanów, dlaczego więc nie wykorzystać ponownie złotodajnej kury? No właśnie, dlaczego… Może dlatego, że już w drugiej serii widoczne było zbytnie skupienie się na, teoretycznie, głównej parze, przy prawie całkowitym zepchnięciu w cień pozostałych dwóch wątków? Oraz wyjątkowa huśtawka emocjonalna bohaterów połączona z kompletną niezdolnością do szczerej rozmowy? Naprawdę, jeśli w trzeciej serii będzie dalej popychany do przodu głównie wątek Romantica, to poważnie się zirytuję – a niestety taka możliwość jest jak najbardziej prawdopodobna, ponieważ na „liście płac” widnieją nazwiska członków rodziny bohaterów. Miejmy nadzieję, że seria nie przerodzi się w meksykańską telenowelę „ja go kocham, on mnie kocha, ale straszna rodzina chce nas rozdzielić, walczmy o naszą miłość (nic nie robiąc, jak zwykle, i nie mogąc się zdecydować, jak zwykle)". Wprawdzie z pustego i Salomon nie naleje, jeśli autorka wymyśliła sobie akurat takie rozwiązanie, to reżysera i scenarzysty nie stać na wariacje na temat. Czas pokaże, jak to wypadnie.
Zespół odpowiedzialny za całokształt się nie zmienił: reżyser jest ten sam – Chiaki Kon, który od poprzedniej części Junjou Romantica maczał palce w Golden Time, Otome Youkai Zakuro czy w Sekai‑ichi Hatsukoi, nie zmieniła się także osoba odpowiedzialna za projekty postaci – Youko Kikuchi (czyli dalej będziemy mieli wygłodniałych bishounenów – choć za to jednak winić należy autorkę mangi). W rolach głównych także zobaczymy, a raczej usłyszymy znajome głosy: Hikaru Hanadę jako Akihiko Usamiego, czy Takahiro Sakuraia jako Misakiego Takahashi.
Jak wypadnie trzecie podejście do romansu Akihiko i Misakiego? Zobaczymy już niedługo. Na tyle niedługo, żebyście mogli obejrzeć dwie pozostałe części i się zastanowić, czy trzeciej też podołacie.
Kuusen Madoushi Kouhosei no Kyoukan (Diomedea)
Adaptacja light novel / Premiera: 8.07.2015
Magiczne robactwo (no dobrze, zapewne spore) sprawiło, że ludzie musieli przeprowadzić się do latających miast – jednak nawet to nie zażegnało do końca zagrożenia. Dlatego też powołano specjalne jednostki magów, szkolonych do walki powietrznej – i jak łatwo zgadnąć, w takim właśnie środowisku będziemy się obracać. Młodzieniec o imieniu Kanata Age był dawniej podziwianym przez wszystkich asem elitarnej drużyny S128, teraz jednak jest powszechnie znienawidzony jako „zdrajca”. Zostaje on przydzielony jako instruktor do drużyny E601, składającej się z trójki dziewcząt – Misory, Lecty i Rico – i ponoszącej jedną porażkę za drugę. Jak nasz bohater poradzi sobie z trudnymi podopiecznymi?
Co my tu mamy? Adaptacja light novel, długaśny tytuł (chociaż do rekordu mu daleko), niezwykle utalentowany bohater (nierozumiany i osamotniony), wianuszek haremetek (sądząc po obsadzie: z widokami na kolejne) o kompletnie sztampowym wyglądzie, magiczne walki (o ile zakład, że wykorzystujące komputer w sposób pokazujący, jak nie należy tego robić?)... Obawiam się, że ta seria ma nikłe szanse na punkty za oryginalność, tym bardziej, że wykorzystuje także seiyuu zdolnych, ale opatrzonych w podobnych produkcjach (Yoshitsugu Matsuoka grał głównego bohatera chociażby w Absolute Duo, Juuou Muujin no Fafnir oraz połowie haremówek ostatnich sezonów). Scenarzysta i reżyser pracowali ostatnio razem przy Seiken Tsukai no World Break i chociażby dlatego pozwolimy sobie zachować zdrowy sceptycyzm. Niestety wszystko zapowiada wyciągniętą z kserokopiarki kolejną wersję dobrze znanego anime pt. „Jak zareklamować light novel, żeby się nie namęczyć”.
Makura no Danshi (Assez Finaud Fabric / feel)
Seria oryginalna / Premiera: 13.07.2015
Pamięta ktoś Hinako? Można było ćwiczyć, brać kąpiel i… spać w jej towarzystwie. Ileż to niewinnych serc młodych, ale zamkniętych w swoich domach fanów animacji zdążyło już skraść to dziewczę o niezwykle ciekawej osobowości i niewątpliwych walorach… eee, naturalnych? Dobre pytanie, ale może lepiej pozostawić je bez odpowiedzi. Tym razem postanowiono, cytuję „ukoić zmęczone serca” wrażliwych fanek anime, które będą mogły co tydzień sypiać w towarzystwie innego chłopca. Będzie ich dwunastu – zupełnie różnych, więc każda z pań mających problemy z zaśnięciem i spragnionych bliskości dwuwymiarowego przystojniaka powinna znaleźć wśród nich swojego ulubieńca.
To niewątpliwe cudo japońskiej animacji powstaje przy współpracy Assez Finaud Fabric i feel, za scenariusz(?) wiekopomnego dzieła odpowiadają Yuniko Ayana i Ayumi Sekine, a projektem postaci zajmuje się Mika Yamamoto. Oczywiście najważniejsi są seiyuu: jeden z „poduszkowych” chłopców będzie usypiał swoje towarzyszki głosem Inaho Kaizuki (w tej roli Natsuki Hanae) z Aldnoah.Zero, zaś dołączą do niego Yuichiro Umehara, Yoshitsugu Matsuoka, Daisuke Namikawa, Nobunaga Shimazaki, Shinnosuke Tachibana, Kousuke Toriumi, Yoshimasa Hosoya, Ayumu Murase, Daisuke Kishio, i Sora Takahata. Moje ogólne wrażenia należą do tych z cyklu „co ja paczę?”, ale być może komuś po stresującym dniu w szkole/na uczelni/w pracy faktycznie nie pozostanie nic innego, jak położyć się przed ekranem i zasnąć wspólnie z jednym z dwunastu bishounenów…
Million Doll (Asahi Production)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.07.2015
Suuko to hikikomori, czyli osoba, która nie opuszcza swojego pokoju. Nie przeszkadza jej to jednak być fanką idolek, za to wolny czas i umiejętności blogerskie sprawiają, że potrafi dowolną gwiazdeczkę wynieść na szczyty popularności. Zdążyła już upatrzyć sobie kolejną kandydatkę do wielkości, jednak tym razem na przeszkodzie staną jej charyzmatyczny Ryuusan oraz inna idolka, Mariko.
Co to byłby za sezon bez serii o idolkach, można powiedzieć. Wszyscy wiedzą, czego się spodziewać: cukierkowej, tonącej w moé, nierealistycznej opowiastki, jednak sporo wskazuje na to, że tym razem – mimo słodkiej graficznej konwencji – dostaniemy coś odrobinę innego. Manga, na której oparto tę serię, traktuje temat nieco bardziej poważnie, pytanie jednak, czy realistycznie? Tu opinie są podzielone i trzeba dopiero zobaczyć, czy adaptacja powieli wady oryginału, czy też może zdoła się ich pozbyć. Na pewno znajduje się w rękach doświadczonego reżysera, bo Keiichirou Kawaguchi ma na koncie udane serie także z gatunku „okruchów życia”. Postawiono za to na mało „opatrzone” seiyuu, zatrudnione do ról bohaterek.
Miss Monochrome -The Animation- [2015] (Liden Films / Sanzigen)
Seria oryginalna / Premiera: 3.07.2015
Per aspera ad astra, mogłaby powiedzieć tytułowa bohaterka, androidka, która postanowiła zostać idolką. Jej opowieść, ukazana w pierwszej serii, rozpoczyna się od tego, że traci cały (ogromny) majątek na rzecz oszukańczej menedżerki i ląduje na bruku. Nie poddaje się jednak łatwo: znajduje nowego menedżera (co z tego, że sklepu spożywczego?) i zaczyna powolną wspinaczkę na szczyt popularności. Po trzynastu pięciominutowych odcinkach wypełnionych nieustanną pracą udaje jej się… zdobyć pierwszego fana. Jakie wyzwania czekają na nią w nowej serii?
Formuła jest już znana (sądząc z liczby i wysokości ocen pierwszej serii, nie wzbudziła zachwytu), zaś epizodyczne i absurdalne przygody bohaterki dają się ciągnąć w nieskończność. Innymi słowy, mamy tu propozycję dla widzów, którzy znają już część poprzednią i wiedzą, czego się spodziewać. Względnie dla fanów Yui Horie, która wymyśliła Miss Monochrome i sama użycza jej głosu – jeśli zechcą nadrobić zaległości w postaci pierwszej serii, nie zajmie im to zbyt wiele czasu.
Monster Musume no Iru Nichijou (Lerche)
Adaptacja mangi / Premiera: 8.07.2015
Zaledwie kilka lat wcześniej okazało się, że najrozmaitsze mitologiczne istoty są znacznie bardziej rzeczywiste niż by się mogło wydawać. Specjalne prawodawstwo pozwala im teraz na asymilację w ludzkim społeczeństwie – i dlatego właśnie do domu nastoletniego Kurusu Kimihito w ramach „wymiany” wprowadza się ponętna lamia imieniem Miia. Zainteresowana nawiązywaniem znacznie bliższych kontaktów niż pozwalają na to normy obyczajowe oraz legislacyjne. Jak łatwo z załączonego obok obrazka odgadnąć, nie będzie to ostatnia niezwykła lokatorka w domu naszego bohatera…
Wprawdzie zwiastun zapowiada wyrafinowanym humor polegający na machaniu cycem, wpadaniu na cyce oraz (dla odmiany) jedzeniu podłużnych produktów spożywczych, jednak nasz redakcyjny kolega zapewnia, że manga, na której oparto anime, jest naprawdę zabawna. O tym także będzie można się niebawem przekonać, ponieważ jej wydanie zapowiada Studio JG, pytanie jednak, jak wypadnie sama adaptacja? Miejmy nadzieję, że nie złapie w częstą pułapkę takich produkcji i nie postawi wyłącznie na (dość niszowy) fanserwis. Tatsuya Yoshihara wyreżyserował ryzykowną (ale miejscami naprawdę zabawną) Namiuchigawa no Muromi‑san, tam jednak miał łatwiej ze względu na krótkie odcinki. W ważniejszych rolach usłyszymy tu m.in. Sorę Amamiyę (Narugino z Punch Line, Assyleum z Aldnoah.Zero) jako Miię oraz Ari Ozawę (Sakura w Gekkan Shoujo Nozaki‑kun) jako harpię Papi.
Non Non Biyori Repeat (Silver Link)
Adaptacja mangi / Premiera: 7.07.2015
Opowieść o czwórce dziewcząt z maleńkiej wiejskiej szkoły na najgłębszej japońskiej prowincji – tak da się podsumować fabułę pierwszej serii i to właściwie wszystko, co da się powiedzieć o kontynuacji. Ponieważ śledzimy codzienne życie bohaterek, obdarzonych bardzo wyrazistymi osobowościami, trudno tu o dramaty czy przełomowe wydarzenia. Mimo to tak zdawkowy opis nie oddaje sprawiedliwości tej serii: uroczej, pełnej ciepła, a przy tym po prostu prześlicznej wizualnie. Jeśli tylko kontynuacja zachowa te walory, będzie to wyjątkowo miła propozycja na lato, w szczególności dla tych, który utknęli w mieście.
Nie ma zresztą specjalnych powodów, by jakość nowego sezonu miała ulegać zmianie, skoro odpowiada za niego to samo studio i dokładnie ta sama ekipa twórców. Na pewno nie będzie to propozycja dla każdego – Non Non Biyori jest bardziej słodkie i moé niż chociażby Tamayura – ale mimo wszystko to seria, której zdecydowanie warto dać szansę, chociażby dla odrobinę abstrakcyjnego humoru, no i prześlicznych pejzaży.
Okusama go Seito Kaichou! (Seven)
Adaptacja mangi / Premiera: 2.07.2015
Wiceprzewodniczący samorządu szkolnego Hayato Izumi jest zaręczony z przewodniczącą tegoż, Ui Wakaną – tyle mniej więcej można przeczytać na temat fabuły tego anime. Bardziej dociekliwi mogą dotrzeć do informacji, że nastąpiło to, gdy oboje mieli po trzy lata, a ich rodzice sobie podpili. O czym Wakana powiadamia Izumiego, wpraszając się do jego domu tuż po tym, jak zwinęła mu sprzed nosa urząd przewodniczącego, obiecując uczniom wyzwolenie seksualne… Cóż, oryginał jest autorstwa Yumi Nakaty, która ma na swoim koncie Chuu‑Bra!!, czyli komedię o szkolnych losach majtek i staników, adaptowaną kilka lat temu, a tym razem ma to być „komedia erotyczna”, gdzieniegdzie otagowana nawet jako 18+ (choć rzecz się dzieje w szkole). Ów przymiotnik potwierdzają okładki kolejnych tomów mangi – obecnie sześciu, każdy z innym dziewczęciem w kuszącej pozie, z czego również można wyciągać pewne wnioski.
Kolejne płyną z faktu, że animacją zajmie się studio Seven, specjalizujące się(?) w kilkuminutowych seriach, z którego wyszły takie hity jak Strange+ czy Choboraunyopomi Gekijou Ai Mai Mii, ale też całkiem udane Danna ga Nani o Itteiru ka Wakaranai Ken. Odcinki Okusama ga Seito Kaichou! mają jednak mieć rekordową długość 10 minut… Kto wie, co może się w takim czasie wydarzyć! W roli reżysera debiutuje Hiroyuki Furukawa, projektujący także postaci. Wśród seiyuu pojawią się zarówno bardziej, jak i mniej doświadczeni: z tych pierwszych można wymienić Ayanę Taketatsu i Kazuyukiego Okitsu, odgrywających narzeczeńską parę. Cóż jeszcze dodać… naprawdę, ja już wyciągnęłam wnioski.
Overlord (Madhouse)
Adaptacja light novel / Premiera: 7.07.2015
Popularna gra internetowa Yggdrasil pewnego dnia zostaje wyłączona, jednak jeden z graczy, nastolatek Momonga, postanawia się nie wylogowywać. Zostaje on przetransformowany w potężnego maga o aparycji szkieletu, zresztą sam świat także ulega przemianie – NPC zaczynają odczuwać emocje. Momonga, będący sztandarowym przykładem kompletnej sieroty (w każdym znaczeniu tego słowa) lub w wersji poprawnej politycznie, wyalienowaną, odrzuconą przez społeczeństwo wrażliwą jednostką, postanawia przejąć komputerową rzeczywistość.
Nie mam zaufania do adaptacji light novel, a Overlord dosłownie krzyczy do widza „Jestem chałą wyplataną!”. Serio: biedny, niekochany, osierocony bohater, którego nikt nie lubi, o którego nikt nie dba, ciekawe, czy przypadkiem nie zabili mu kiedyś pieska… Nie, wielkie i kosmate nie dla nastoletniego, taniego pseudodramatu. Być może ta seria ma jakiś potencjał, ale ja go nie widzę i nie czuję potrzeby odkrywania go. Lista płac nie wygląda szczególnie interesująco, a jedynym światełkiem w tunelu wydaje się studio Madhouse, które odpowiada za animację. Być może Overlord okaże się niespodzianką, ale zapowiedzi sugerują, że bliżej temu do marnej podróbki Sword Art Online.
Prison School (J.C. Staff)
Adaptacja mangi / Premiera: 11.07.2015
Prywatne liceum Hachimitsu, żeńska szkoła z internatem, znana z niezwykle wysokiego poziomu absolwentów, od tego roku szkolnego przekształca się w placówkę koedukacyjną. Jak się jednak okazuje, wśród tysiąca uczęszczających do niej dziewcząt znalazło się zaledwie pięciu chłopców. Czy trafili oni do raju… Czy też może do piekła? Cóż, tytuł i grafiki promocyjne powinny udzielić w tej kwestii kilku cennych wskazówek.
Wychodząca od 2011 roku manga doczekała się już 16 tomów, a o jej popularności zadecydował przede wszystkim ryzykowny rodzaj humoru, o którym powiedzieć, że balansuje na granicy dobrego smaku, byłoby zbyt dużą grzecznością. Innymi słowy, mamy tu do czynienia z komedią skierowaną przede wszystkim do męskich widzów, której odbiór i ocena będą stuprocentowo zależne od tego, czy komuś odpowiada zaprezentowany tutaj typ humoru. Pytanie brzmi także, czy (a raczej: na ile) wersja telewizyjna zostanie ocenzurowana i „złagodzona” w porównaniu do mangowego oryginału? Biel na pół ekranu i oczekiwanie na wydanie płytowe są tu niestety dość prawdopodobne. Fanów ucieszy za to na pewno obecność popularnych seiyuu: Shizuki Itou, Sayaki Oohary oraz Kany Hanazawy.
Ranpo Kitan: Game of Laplace (Lerche)
Seria oryginalna / Premiera: 3.07.2015
W szkole, do której uczęszcza Kobayashi, dochodzi do kilku morderstw. Sprawa zostaje powierzona genialnemu detektywowi Akechiemu. Chociaż przyjaciel Kobayashiego, Hashiba ostrzega go, by nie mieszał się do tej sprawy, zaintrygowany detektywem chłopak postanawia zostać jego asystentem.
Moje pierwsze skojarzenie to nowa wersja Ghost Hunt i już to sprawia, że z pewnością sięgnę po to anime. Zawiązanie fabuły wydaje się niemal identyczne, a dostępne informacje sugerują, że będzie to horror w wydaniu młodzieżowym. Jeżeli kogoś nie przekonuje tajemnicza atmosfera i efektowny plakat, być może zrobi to wiadomość, że seria jest hołdem dla pisarza Edogawy Ranpo, autora wielu opowieści niesamowitych i kryminałów, który inspirował się między innymi twórczością Edgara Alana Poego. Połączenie gatunkowe jest wyjątkowo mruczne, niesamowicie cieszy także książkowe powinowactwo, zdecydowanie zbyt rzadkie w świecie anime. Mam nadzieję, że scenariusz, którego twórcą jest Makoto Uezu, udźwignie moje wygórowane w tym przypadku oczekiwania. Odrobinę niepokoi mnie osoba reżysera, to jest Seijiego Kishiego, który ostatnio nie błysnął żadną produkcją. Warto natomiast wspomnieć o obsadzie, ponieważ w roli detektywa Akechiego usłyszymy cudownego Takahiro Sakuraia, a partnerować mu będzie między innymi Rie Takahashi, Takehito Koyasu i Kappei Yamaguchi. Ja już nie mogę się doczekać!
Rokka no Yuusha (Passione)
Adaptacja light novel / Premiera: 4.07.2015
Legenda głosi, że kiedy przebudzi się Zło, a światu grozić będzie zagłada, bogowie wskażą bohaterów, którzy staną w jego obronie (świata, nie Zła). Jednym z wybrańców jest niejaki Adlet, nazywający siebie najsilniejszym człowiekiem na Ziemi. Problem pojawia się jednak, gdy na miejscu spotkania pojawia się siedmioro, a nie, jak zakładano, sześcioro wybawicieli i zanim bohaterowie ruszą na ratunek światu, najpierw będą musieli ustalić, który z nich jest fałszywy i stanowi zagrożenie dla drużyny.
Rokka no Yuusha to jedna z propozycji dla miłośników fantasy, będąca ekranizacją aktualnie wydawanej light novel Ishio Yamagaty, odpowiedzialnego za pierwowzór Tatakau Shisho. Sam pomysł wydaje się dość prosty, ale niewykluczone, że autor i twórcy zdołali na jego podstawie stworzyć oryginalną i wciągającą albo chociaż porządną przygodówkę w magicznych dekoracjach. Zapowiedzi sugerują, że będzie na pewno bardzo kolorowo i dynamicznie (co wnioskuję po ślicznych i różnorodnych tłach), pewnie też zabawnie i może nawet poważnie. Ponieważ nie jest to historia zakończona, nie liczyłabym na zamkniętą opowieść, ale może chociaż przyjdzie nam pobiegać po egzotycznym świecie w towarzystwie barwnych i sympatycznych bohaterów. Dorobek reżysera – Takeo Takahashiego prezentuje dość nierówny poziom, ale bądźmy dobrej myśli. Tak czy siak, na pewno będzie na co popatrzeć i czego posłuchać (w końcu za muzykę odpowiada Michiru Ooshima.
Senki Zesshou Symphogear GX (Satelight)
Seria oryginalna / Premiera: 4.07.2015
Zanim ktoś zgłosi pretensje, zaznaczmy, że pełen tytuł tej serii brzmi Senki Zesshou Symphogear GX: Believe in Justice and Hold a Determination to Fist. (a poprawny angielski jest dla mięczaków). O co tu chodzi? W dużym skrócie: o ratowanie świata w wykonaniu dziewcząt w mitycznych zbrojach Symphogear, których moc uzależniona jest od śpiewu. Jako że to już trzecie spotkanie z bohaterkami, widzowie znający cykl wiedzą zapewne, czego się spodziewać. Recenzje pierwszej oraz drugiej serii są niezbyt pochlebne, nie brakuje jednak głosów twierdzących, że recenzenci Się Nie ZnająTM i nie docenili zakręconego, absurdalnego uroku tych produkcji.
Scenarzysta Akifumi Kaneko oraz reżyser Katsumi Ono pracowali razem przy poprzedniej serii, należy więc założyć, że nie czekają nas tu specjalne (miłe lub niemiłe) niespodzianki. Powracają także seiyuu: Aoi Yuuki, Nana Mizuki (która przynajmniej umie śpiewać, jeśli jej w tym nie przeszkadzać), Ai Kayano, Youko Hikasa, Ayahi Takagaki i Yoshino Nanjou. Seria prawie na pewno wymaga znajomości poprzednich części, ale można chyba zaryzykować twierdzenie, że to rzecz raczej dla panów, którzy lubią w anime popatrzeć na walki, posłuchać śpiewających dziewcząt oraz podopatrywać się podtekstów yuri.
Shimoneta to Iu Gainen ga Sonzai Shinai Taikutsu na Sekai (J.C.Staff)
Adaptacja light novel / Premiera: 4.07.2015
Szesnaście lat temu wprowadzono prawo, które w trosce o zdrowie moralne młodzieży zakazuje używania niestosownego i wulgarnego języka. Tanukichi Okuma rozpoczyna naukę w placówce znanej z wyjątkowo wysokich standardów moralności, jednakże niedługo potem zostaje przez niejaką Ayame Kajou zmuszony szantażem do wstąpienia do organizacji anarchistycznej… Czy może wręcz terrorystycznej i prowadzącej wywrotowe akcje, skierowane najczęściej przeciwko przewodniczącej szkolnego samorządu, Annie Nishikinomiyi, będącej jednocześnie obiektem westchnień naszego bohatera…
Czyli kolejna seria oparta na pomyśle tak absurdalnym, że może być dobra… Jeśli tylko nie okaże się zwyczajnie zła. Dla Youheia Suzukiego jest to druga samodzielnie reżyserowana seria, a poprzednia, czyli Henneko, nie była arcydziełem – zawsze jednak trzeba liczyć się z tym, że dużo zależy od jakości oryginalnego materiału. Czasem tego typu produkcje okazują się zaskakujące udane – czego przykładem Seitokai Yakuindomo, często grzęzną w humorze tyleż niskich lotów, co mało zabawnym i powtarzalnym. Jak będzie tym razem – prawdopodobnie możecie dowiedzieć się z akcji zajawkowej.
Sore ga Seiyuu! (Gonzo)
Adaptacja mangi / Premiera: 7.07.2015
Sore ga Seiyuu to zabawna (w założeniu) opowieść o trzech dziewczynach, Futabie Ichinose, Ichigo Moesaki oraz Rin Kohanie, które rozpoczynają karierę seiyuu. Seria ma być zapisem ich codziennych zawodowych perypetii, potraktowanych z przymrużeniem oka.
Podobieństwo do Shirobako nasuwa się samo, acz trudno powiedzieć, czy oparta na czteropanelowej mandze seria ma szansę wzbudzić u Slovy równie wielki zachwyt. Aktorzy głosowi są nieodmienną częścią przemysłu anime i chyba nigdzie indziej na świecie nie cieszą się taką popularnością. Poobserwowanie ich pracy od kuchni wydaje się szalenie kuszącą propozycją, pytanie tylko, czy więcej tu będzie autentycznych obserwacji czy też gagów w wykonaniu słodkiej obsady. Za tym drugim przemawia fakt, że rzecz dzieje się w tej samej rzeczywistości, co akcja innej mangi autora, to jest Hayate no Gotoku!. Równie podejrzanie wygląda osoba reżysera, czyli Hiroshiego Ikehaty, który ma na koncie całe cztery serie i to nie najwyższych lotów. Ale i tak wszystko przebija niesławne studio GONZO, odpowiedzialne za animację – czy i tym razem zadziała jego klątwa?
Teekyuu 5 (Millepensee)
Adaptacja mangi / Premiera: 7.07.2015
Co decyduje o tym, że jedne adaptacje kończą się przedwcześnie, a inne dostają kolejne sezony? Trudno powiedzieć, ale w przypadku tej serii o króciutkich odcinkach, opartej na mandze, której autorami są Roots i Piyo, mogło zadecydować połączenie atrakcyjnej dla fanów tematyki z niskimi kosztami produkcji. Opowieść o ekscentrycznych członkiniach klubu tenisowego z liceum Kameido, które zajmują się mnóstwem rzeczy, choć stosunkowo rzadko samą grą w tenisa, doczekała się właśnie piątej odsłony (tak, ten opis został zrobiony metodą kopiuj/wklej z poprzedniego sezonu).
Studio Millepense, które pomagało przy tym cyklu od drugiej serii, w dalszym ciągu odpowiada za tę produkcję, nie nastąpił także żadne zmiany w ekipie twórców. Jest to oczywiście przede wszystkim propozycja dla widzów znających wcześniejsze odsłony perypetii dziewcząt z Kameido, ale epizodyczna i komediowa formuła sprawia, że nowi widzowie zapewne bez większego trudu połapią się w wydarzeniach i osobach.
To Love‑Ru -Trouble- Darkness 2nd (Xebec)
Adaptacja mangi / Premiera: 7.07.2015
Cykl To Love‑Ru -Trouble- doczekał się już trzech serii telewizyjnych i dwóch OAV, adaptujących kolejno dwie mangi Sakiego Hasemiego i Kentarou Yabukiego. Jak widać, zostało jeszcze trochę materiału oryginalnego, ponieważ tym razem na ekran zostanie przeniesiona dalsza część drugiej z mang, z podtytułem Darkness. Łatwo zgadnąć, że to propozycja przede wszystkim dla widzów, którzy wiedzą już doskonale, o co w tym wszystkim chodzi, chociaż założenie serii daje się streścić jako „chłopiec i jego harem (tym razem z kosmitkami)". Proszę nie traktować tego jako lekceważenie: z takiej formuły da się sporo wycisnąć, a komentarze świadczą o tym, że pod tym względem seria Darkness ma coś do zaproponowania, ale mimo wszystko tak właśnie należałoby odpowiedzieć na pytanie „o czym to jest”, bez wdawania się w rozwlekłe wywody.
Śmiały fanserwis, także z udziałem młodszych bohaterek, sprawił do tej pory, że manga znalazła się pod bacznym nadzorem po kontrowersyjnej zmianie japońskiego prawodawstwa, zaś anime, szczególnie w wersji telewizyjnej, było cenzurowane w stopniu poważnie utrudniającym śledzenie fabuły (tak, fabuły. Tego się trzymajmy, dobrze?). Niemniej cykl ma swoich fanów, a niewykluczone, że nowa odsłona przyciągnie nowych (chociaż amatorzy ecchi mają w tym sezonie kilka propozycji niewymagajacych nadrabiania kilku starszych serii). Poziom nie powinien się zmienić, bo chociaż od premiery Darkness minęły już trzy lata, udało się zgromadzić tę samą ekipę twórców, no i oczywiście seiyuu.
Ushio to Tora [2015] (MAPPA)
Adaptacja mangi / Premiera: 3.07.2015
Dawna legenda o uwięzionym w podziemiach buddyjskiej świątyni demonie okazuje się nieoczekiwanie prawdą – a co gorsza, nastoletni Ushio nie ma innego wyboru, jak uwolnić potwora i liczyć, że magiczna włócznia wystarczy do jego poskromienia. Od tej pory wraz z Torą, bo tak nazywa swojego towarzysza/nemesis, musi stawiać czoła różnym nadprzyrodzonym zagrożeniom, które generalnie łączy to, że są paskudne i śmiertelnie niebezpieczne… Wiem, że zawiązanie fabuły brzmi przeciętnie, ale w starej serii OAV było coś takiego, co sprawiło, że zapamiętałam ten tytuł. Dobra, nie czarujmy: był Tora, który urokiem i charyzmą kradł całe przedstawienie i wystarczał, żeby zatrzymać mnie przed ekranem. Już wtedy myślałam, że to seria, której doskonale zrobiłaby nowa wersja, wykorzystująca nowsze możliwości techniczne… Ale w życiu nie przypuszczałam, że się jej doczekam!
Zobaczymy, jak to wyjdzie w praniu, ale na razie jestem bardzo dobrej myśli. Studio Mappa zrobiło niedawno Shingeki no Bahamut: Genesis, w którym pokazało, co potrafi w kwestii widowiskowości, a stara OAV Ushio to Tora dowodzi, że nie brakuje tam scen, które można pokazać niezwykle efektownie. Oczywiście usłyszymy nowych seiyuu: podkładający poprzednio głos Tory Chikao Ootsuka zmarł w tym roku, ale tę rolę powierzono teraz Rikiyi Koyamie (Kiritsugi Emiya z cyklu Fate, Shinigami z Soul Eatera, Azazel z High School DxD), który powinien sobie dobrze poradzić z tym zadaniem. Z góry przepraszam, jeśli ta seria okaże się klapą: ja na nią czekam niecierpliwie!
Venus Project -Climax- (Nomad)
Seria oryginalna / Premiera: 5.07.2015
Sezon bez serii o idolkach to sezon stracony? Raczej: sezon bez kilku serii o idolkach to sezon stracony… Tym razem dostajemy zadziwiającą hybrydę: seria ma składać się z sześciu odcinków animowanych oraz sześciu programów live action z prawdziwymi idolkami. Fabuła, będąca adaptacją gry w „hodowanie idolki” (bo jak to inaczej nazwać?!), rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Nowoczesne technologie dały początek nowej formie niezwykle popularnej rozrywki, nazywanej Formula Venus (w skrócie F‑V), a polegającej na tym, że czołowe idolki rywalizują ze sobą, wykorzystując umiejętność, doświadczenie i siłę woli. W głównej roli usłyszymy prawdziwą idolkę, Sawako Hatę, dawniej należącą do grupy SKE48.
Trudno o jakieś przewidywania… Nie, właściwie nietrudno: hybrydowa formuła zmniejsza szanse na pozyskanie tej serii przez serwisy streamingowe w rodzaju Crunchyroll, bo wszystko, co wykorzystuje „prawdziwych” idoli, to dobrze znany koszmar licencyjny. Nie należy też spodziewać się niczego odkrywczego czy ryzykownego – przy takiej formule na pewno będziemy mieć do czynienia z produkcją bardzo zachowawczą, przeznaczoną dla fanów gry i idolek jako takich, która z pewnością nie odważy się narażać wizerunku marki.
Wakaba Girl (Nexus)
Adaptacja mangi / Premiera: 3.07.2015
Wakaba Kohashi to niepozorna panienka z dobrego domu, która w rzeczywistości podziwia przedstawicielki subkultury gyaru – dziwacznie wystrojone, mocno umalowane i nierzadko ufarbowane na blond (lub pokrewne kolory) oraz zbyt mocno opalone młode Japonki. Oczywiście nie może również zabraknąć jej koleżanek, m.in. wielkiej fanki boy's love czy odbijającej rzeczywistość kapryśnicy.
Już jakiś czas temu twórcy mang i anime uznali, że codzienne życie słodkich dziewczynek jest wyjątkowo intrygujące i w związku z tym rynek zalała fala cukierkowych okruchów życia o niczym. Pierwowzorem tej trzynastoodcinkowej serii krótkich epizodów z życia nastolatek jest jednotomowa (zakończona!) komedia z cyklu „czteropanelówek”, które mają w sobie sporo humoru, a niewiele treści. Niewątpliwie i takie serie znajdują swoich fanów, ale zastanawiam się, czy i tym razem tak będzie. Bądź co bądź Seiji Watanabe do wybitnych reżyserów nie należy, a podobnych anime powstaje na pęczki, więc nie należy spodziewać się cudów.
Wakako‑zake (Office DCI)
Adaptacja mangi / Premiera: 5.07.2015
Wakako Murasaki pracuje w biurze, a po stresującym dniu lubi w samotności chadzać po różnych knajpkach i kosztować tamtejszych przysmaków.
Kilkuminutowe seryjki o słodkich dziewczątkach są zawsze na czasie, a co powiecie na miniaturki o samotnej kobiecie, która po stresującej pracy wieczorem wciela się w rolę smakosza i wyrusza na tournée po pobliskich restauracjach. Aż ślinka cieknie, co? No… tu bym się zastanowiła, chociaż może występujące w anime potrawy będą narysowane lepiej od głównej bohaterki i przynajmniej będzie na co popatrzeć. Ale może się mylę i w niespełna trzech minutach da się zawrzeć chociaż jakieś sensowne żarty? Cóż, główna ekipa to prawie sami debiutanci, ale fakt, iż występuje tu Miyuki Sawashiro, daje pewne nadzieje na przynajmniej oglądalne „coś”. Nie pozostaje nic innego, jak przekonać się samemu.
Working!!! (A‑1 Pictures)
Adaptacja mangi / Premiera: 5.07.2015
Trzecia odsłona komediowej serii o dosyć ekscentrycznych pracownikach restauracji. Czy tym razem Souta Takanashi będzie mógł w końcu przeżyć dzień bez zmasakrowanej twarzy? Czy Mahiru Inami przemoże swoją androfobię? Czy Popura Taneshima w końcu urośnie na tyle, że wszyscy przestaną ją brać za dziecko? Czy zespół kuchenny znów da popis swoich zdolności manipulacji otoczeniem? A tak w ogóle, to czy w tak zakręconym miejscu jest możliwy jakikolwiek związek na poziomie romantycznym? Być może, albowiem plotki głoszą, że ten sezon ma być ostatnim, jako że manga, na podstawie której anime powstało, właśnie kończy swój żywot.
Skład seiyuu pozostał praktycznie ten sam, znów usłyszymy Juna Fukuyamę i Saki Fujitę w rolach głównych, drugi plan także pozostał bez zmian. Nastąpiły one natomiast na stanowisku reżysera, którym została Yumi Kamakura, w tej chwili bez większych samodzielnych projektów na koncie. Nie zmieniła się natomiast osoba odpowiedzialna za projekt postaci – nadal jest nią Shingo Adachi, pracujący m.in przy Sword Art Online.
Czy oglądać? Jeśli przymknie się oczy na powracający motyw walenia znienacka w twarz bogu ducha winnego bohatera i prawie całkowity brak ewolucji postaci w dwóch poprzednich odsłonach – to zapowiada się dosyć sympatyczna seria, przy której można spędzić miło czas.
Co i kiedy, czyli kolejność premier
- 2 lipca
- Chaos Dragon: Sekiryuu Sen'eki
- Gangsta
- Okusama go Seito Kaichou!
- 3 lipca
- Aoharu x Kikanjuu
- Aquarion Logos
- Hetalia: The World Twinkle
- Joukamachi no Dandelion
- Miss Monochrome -The Animation- [2015]
- Ranpo Kitan: Game of Laplace
- Ushio to Tora [2015]
- Wakaba Girl
- 4 lipca
- Classroom Crisis
- Durarara!!x2 Ten
- Gate: Jietai Kanochi nite, Kaku Tatakaeri
- Rokka no Yuusha
- Senki Zesshou Symphogear GX
- Shimoneta to Iu Gainen ga Sonzai Shinai Taikutsu na Sekai
- Wakako‑zake
- 5 lipca
- Charlotte
- Dragon Ball Super
- Gatchaman CROWDS insight
- God Eater
- Venus Project
- Working!!!
- 6 lipca
- Million Doll
- 7 lipca
- Akagami no Shirayukihime
- Jitsu wa Watashi wa
- Non Non Biyori Repeat
- Overlord
- Sore ga Seiyuu!
- Teekyuu 5
- To Love‑Ru -Trouble- Darkness 2nd
- 8 lipca
- Bikini Warriors
- Kuusen Madoushi Kouhosei no Kyoukan
- Monster Musume no Iru Nichijou
- 9 lipca
- Gakkou Gurashi
- Himouto! Umaru‑chan
- Junjou Romantica 3
- 10 lipca
- Danchigai
- 11 lipca
- Prison School
- 13 lipca
- Makura no Danshi
- 18 lipca
- THE iDOLM@STER: Cinderella Girls Second Series
- 24 lipca
- Fate/Kaleid Liner Prisma Illya Zwei Herz!
Trailer Aquarion Logos
Trzecia seria Aquariona powstaje dla uczczenia dziesięciolecia narodzin cyklu; wraz z nią zaplanowano OAV zatytułowaną Sousei no Aquarion Love. Sousei ma mieć inne znaczenie niż w pierwszej serii – tam oznaczało „genezę”, tutaj „słowo tworzenia”. W studiu Satelight (we współpracy z C2C) na podstawie scenariusza Juna Kumagaia reżyseruje Eiichi Satou. Takashi Mamezuka (kluczowe animacje m.in. w filmach z cyklu Macross Frontier) odpowiada za projekty postaci i animację, Youko Kanno komponuje muzykę do piosenki z czołówki śpiewanej przez May'n. W rolach głównych Nobunaga Shimazaki i Ayane Sakura. Premiera serii 2 lipca.
Jakie jest znaczenie ludzkich snów, skąd biorą się nieznane wcześniej wspomnienia, kim byliśmy w poprzednich wcieleniach i jaki ma to wpływ na okrutną rzeczywistość, w której ludzkość znajduje się na krawędzi zagłady, nękana katastrofami i atakami obcej rasy? Odpowiedź na te pytania jest kluczowa dla istnienia ludzkiego gatunku, a jej znalezienie i odpowiednie wykorzystanie staje się celem grupy młodych ludzi uwikłanych w świętą walkę z tajemniczymi Aniołami Cienia, niszczącymi kolejne miasta i porywającymi ich mieszkańców. Przeciwnik jest niezwykle wymagający, ale na szczęście do dyspozycji bohaterów pozostaje Aquarion, wielki i potężny robot powstały w wyniku transformacji trzech myśliwców. Sukces lub porażka tego połączenia, a także działanie w walce jest uzależnione od umiejętności trójki młodych pilotów, którzy przechodzą intensywne szkolenie w bazie wojskowej Deava – ostatnim bastionie ludzkiej rasy.
Kolejny zwiastun Chaos Dragon
Niewielkie wyspiarskie państwo Nil Kamui zostaje nagle zaatakowane i splądrowane przez Kouran, a przygląda się twemu bezczynnie sąsiednia, teoretycznie sojusznicza Donatia. Nil Kamui pada ofiarą polityki dwóch walczących o światową dominację mocarstw i jego obywatele nie mogą już nazywać go swoim krajem. Decydująca walka rozegra się m.in. z udziałem potomka królewskiego rodu Nil Kamui i przedstawicieli zaborczych państw oraz opiekuńczego bóstwa wyspy, Czerwonego Smoka.
Chaos Dragon: Sekiryuu Sen'eki będzie miało premierę 2 lipca. Animacją zajęły się studia SILVER LINK i Connect, zaś reżyserią Masato Matsune. Ujawniono też, że do znanej poprzednio obsady dołączyli: Ryohei Kimura, Aoi Yuuki i Ayaka Imamura.
Zapowiedź Sore ga Seiyuu!
Współtworzony przez aktorkę głosową Masumi Asano i mangakę Kenjirou Hatę czteropanelowy komiks Sore ga Seiyuu! już 7 lipca trafi na ekrany telewizorów w postaci adaptacji reżyserowanej przez Hiroshiego Ikehatę. Serial wyprodukuje studio Gonzo. Jak wskazuje tytuł, pierwowzór opowiada o pracy seiyuu, ukazując losy trzech początkujących w tym zawodzie dziewcząt. W główne role wcielają się Marika Kouno, Rie Takahashi i Yuki Nagaku, które śpiewają też wspólnie zarówno opening, jak i piosenkę końcową. Ponadto zagrają: Ami Koshimizu, Ayane Sakura, Hitomi Nabatame i Kenta Miyake.
Nowy zwiastun Project Itoh
Jeszcze w tym roku w animowanej formie do kin trafią adaptacje Genocidal Organ (październik) i Harmony (listopad), napisanych odpowiednio w 2007 i 2008 roku przez nieżyjącego już autora skrywającego się pod pseudonimem Project Itoh. Z kolei Shisha no Teikoku (zaplanowany na grudzień), trzeci z filmów, inspirowany będzie tak samo zatytułowaną powieścią, której pisarz nie zdołał już skończyć.
Każde anime powstanie w innym studiu i zostanie wyreżyserowane przez innego twórcę. Pod przewodnictwem Shuukou Murase Genocidal Organ wyprodukuje manglobe; Takashi Nakamura i Michael Arias połączą reżyserskie talenty w pracy nad powstającym w Studiu 4°C Harmony, zaś dla WIT STUDIO i Ryoutarou Makihary pozostało wykonanie Shisha no Teikoku.
Genocidal Organ przedstawia historię wojny z terroryzmem, która wybuchła w momencie, gdy Sarajewo zrównał z ziemią wybuch brudnej bomby atomowej. Nawet państwa słynące z demokratycznych tradycji zaczęły patrzeć obywatelom na ręce, a przez świat przetoczyła się fala ludobójstw. Agent śledczy Clavis Shepherd podejrzewa, że za kryzysem stoi Amerykanin John Paul i wyrusza za nim w pościg w samo jądro ciemności.
Harmony snuje wizję utopii zbudowanej dzięki technologiom medycznym, społecznemu dobrobytowi i wzajemnemu szacunkowi obywateli. Każda utopia ma jednak mroczną stronę, którą miało ujawnić zbiorowe zagłodzenie się na śmierć grupy dziewcząt. Niestety ich poświęcenie nie przyniosło efektu, ale po wejściu w dorosłość Tuan Kirie, jedna z tamtych dziewczyn, zasiada w Światowej Organizacji Zdrowia, by razem z inną niedoszłą samobójczynią zażegnać światowy kryzys i uchronić świat przed samozagładą.
Fabuła Shisha no Teikoku rozgrywa się w XIX‑wiecznej Europie. Jednak w żaden sposób nie przypomina ona kontynentu znanego z podręczników historii – przynajmniej żaden z nich nie zawiera wzmianki o „Frankensteinach”, ludzkich zwłokach obdarzonych sztuczną duszą, wytwarzanych w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na siłę roboczą.
God Eater 5 lipca
Takayuki Hirao będzie odpodpowiedzialny za planowaną na 5 lipca animowaną adaptację gry God Eater. Produkcja powstaje w studiu ufotable, zaś postaci do anime zaprojektował Keita Shimizu. Wykonawca zapewnia, że sekwencje z użyciem charakterystycznego dla gry oręża zostaną wykonane przy pomocy tradycyjnych technik animacji.
Ushio to Tora 3 lipca
Czyżby miała zapanować moda na wskrzeszanie starych i sprawdzonych scenariuszy? Oto bowiem już 3 lipca ruszy telewizyjna adaptacja mangi Ushio to Tora, nad którą Kazuhiro Fujita pracował w latach 1990‑1996. Co ciekawsze, już na początku lat dziewięćdziesiątych została ona zekranizowana w formie serii OAV.
Nowe Ushio to Tora wyreżyseruje Satoshi Nishimura, zaś scenariusz napisze Toshiki Inoue. Prace w kooperacji trwają w studiach MAPPA i Voln, zaś premiera pierwszego odcinka planowana jest na lipiec.
W tytułowe role wcielą się Tasuku Hatanaka i Rikiya Koyama, a w anime usłyszeć będzie można także Mikako Komatsu i Kiyono Yasuno.
Dawno, dawno temu po Ziemi grasował straszliwy demon. Niszczył wszystko, co napotkał, i pożerał ludzi. Wielu śmiałków zginęło, próbując go pokonać… Aż pewnego dnia drogę zastąpił mu młody wojownik, uzbrojony we włócznię, starożytny i potężny oręż. Okazał się godnym przeciwnikiem. Zacięta walka trwała cztery dni i cztery noce. W końcu wojownik zdołał przygwoździć bestię do głazu, nie miał jednak dość sił, by ją zabić. Dlatego wybudował wokół uwięzionego potwora świątynię i został jej opiekunem, przekazując z czasem to zadanie swoim potomkom…
Premiera Venus Project: Climax 5 lipca
Czym byłoby życie bez idolek? Nie będziemy mieli szansy się o tym przekonać ani teraz, ani w najbliższej przyszłości, kiedy technologia pozwoli massmediom na dostarczanie nam rozrywki wszędzie i zawsze, a ulubioną formą tejże rozrywki stanie się dla Japończyków „Formuła Venus” – transmitowane na żywo walki wybranych top idolek, wykorzystujących do zdobycia (jeszcze większej) popularności wszystko, czym dysponują…
Najwyraźniej taką samą strategię przyjęło studio Galat, które jest twórcą oryginału, czyli darmowej gry na konsolę PlayStation Vita, wypuszczonej w kwietniu 2015 roku, i rzecz jasna, całej związanej z nią franczyzy. Oprócz sześciu odcinków anime, Project Venus obejmuje także sześć trzydziestominutowych segmentów aktorskich, komiks internetowy, program radiowy, rozmaite wydarzenia plenerowe oraz zaangażowanie jako seiyuu prawdziwych idolek i piosenkarek. Z bardziej znanych aktorów głosowych usłyszymy natomiast Romi Park i Ami Koshimizu, a w rolę Trenera wcieli się Takehito Koyasu. Ujawniono też, że oprócz postaci z gry w serialu telewizyjnym ma się pojawić nowa charyzmatyczna bohaterka.
Anime reżyseruje Takehiro Nakayama, za scenariusz odpowiada Gou Zappa, postaci projektuje Yoshinari Saitou, a animacja powstaje w studiu Nomad.
Pierwszy zwiastun Kuusen Madoushi Kouhosei no Kyoukan
Light novel, której adaptacją jest to anime, opowiada o świecie, gdzie ludzie musieli zbudować latające miasta, by chronić się przed atakującymi ich ogromnymi insektami. Oczywiście robactwo nie daje za wygraną, zatem w pierwszej linii obrony stają (lecą) jednostki bojowe magów powietrznych. Kanata Age jest niezwykle utalentowanym magiem i byłym asem elitarnej drużyny, jednak z pewnych przyczyn popadł w niełaskę. Jako że rzecz się dzieje w magicznym mieście akademickim, „w nagrodę” został przydzielony jako instruktor do ponoszącej jedną porażkę za drugą jednostki E601, złożonej z trzech dziewcząt: Misory, Lecty i Rico. Na tej trójce się jednak raczej nie skończy…
Reżyseruje Takayuki Inagaki, scenariusz pisze Hiroshi Yamaguchi według light novel autorstwa Yuu Moroboshiego, za projekty postaci odpowiada Osamu Horiuchi. Całość powstaje w studiu Diomedea. Premiera 8 lipca.
Zapowiedź kinowej wersji Haikyuu!!
Zanim nadejdzie październik, a wraz z nim drugi sezon popularnej serii o siatkarzach, fani będą mogli sobie odświeżyć tę historię, sięgając do kompilacji w postaci dwóch pełnometrażowych filmów kinowych. Pierwszy, zatytułowany Gekijouban Haikyuu!! Owari to Hajimari (Koniec i początek), będzie miał premierę 3 lipca, drugi, Gekijouban Haikyuu!! Shousha to Haisha (Zwycięzcy i przegrani), 18 września. Zarówno twórcy, jak i obsada pozostają bez zmian w stosunku do serii. Manga Haruichiego Furudate zainspirowała ponadto OAV, serię light novel i grę na konsole.
Shouyou Hinata mimo niskiego wzrostu marzy o karierze siatkarskiej – niestety w gimnazjum, do którego uczęszcza, z powodu braku chętnych nie ma drużyny siatkówki. Kiedy wreszcie udaje mu się zebrać kilku początkujących kolegów, by wziąć udział w turnieju, ponosi porażkę już w pierwszym meczu. Jakby tego było mało, zostaje obrażony przez rozgrywającego przeciwników, uchodzącego za geniusza o trudnym charakterze Tobio Kageyamę. Jednak Hinata nie załamuje się i obiecuje rywalowi, że wkrótce go pokona. Jednak los bywa złośliwy i bohaterowie trafiają do tego samego liceum, gdzie muszą stanąć po jednej stronie siatki…
Zwiastun Tokyo Ghoul OAV
Według zapowiedzi twórców popularnego serialu, jednotomowy spin‑off mangi Suiego Ishidy, Tokyo Ghoul [Jack, zostanie zaadaptowany na OAV. Jest to prequel historii znanej z Tokyo Ghoul i Tokyo Ghoul √A, opowiadający o szkolnych dniach inspektora Kishou Arimy i jego spotkaniu z Taishim Furą, prowadzącym śledztwo w sprawie swojego przyjaciela oraz pewnego ghula.
W rolach głównych powracają Daisuke Namikawa (Arima) i Ryouhei Kimura (Fura). W Studiu Pierrot reżyseruje Souichi Shimada, uprzednio odpowiedzialny za openingi do obu serii telewizyjnych i kilka odcinków. Powracają też do swoich funkcji Kazuhiro Miwa (projekty postaci) i Yutaka Yamada (muzyka). OAV ma się ukazać w Japonii 30 września.
Dwujęzyczna manga Sherlock
Japońskie wydawnictwo Kadokawa wydało dwujęzyczną wersję mangi Sherlock opartej na scenariuszu tak samo zatytułowanego serialu produkcji BBC. Komiks jest adaptacją fabuły pierwszego odcinka serii, A Study in Pink, w którym dochodzi do pierwszego spotkania Johna Watsona, weterana wojny afgańskiej i Sherlocka Holmesa, detektywa‑konsultanta współpracującego z londyńską policją, i aktualnie szukającego współlokatora. Watson wkrótce przekonuje się, że Sherlock jest dosyć ekscentryczny, a sam zostaje wciągnięty w śledztwo związane z serią tajemniczych samobójstw.
Komiks zawiera angielskie tłumaczenie dialogów z japońskim tekstem na marginesach. Za rysunki odpowiedzialny jest Jay.
Trzeci trailer Chaos Dragon
Tym razem w świat anime wykreowanego przy okazji sesji RPG przez pięciu twórców, m.in. Gena Urobuchiego, Kinoko Nasu i Ryougo Naritę, wprowadza bohaterka pochodząca z zaborczego Kouran, Rou Chenfa, zabójczyni na usługach religijnej organizacji. Jest to postać stworzona przez Urobuchiego i odgrywana przez Maayę Uchidę.
Chaos Dragon: Sekiryuu Sen'eki będzie miało premierę 2 lipca. Animacją zajęły się studia SILVER LINK i Connect, zaś reżyserią Masato Matsune. Opracowaną przez Makoto Sandę koncepcję świata gry zaadaptowali na scenariusz Ukyou Kodachi i Shou Aikawa.
Niewielkie wyspiarskie państwo Nil Kamui zostaje nagle zaatakowane i splądrowane przez Kouran, a przygląda się twemu bezczynnie sąsiednia, teoretycznie sojusznicza Donatia. Nil Kamui pada ofiarą polityki dwóch walczących o światową dominację mocarstw i jego obywatele nie mogą już nazywać go swoim krajem. Decydująca walka rozegra się m.in. z udziałem potomka królewskiego rodu Nil Kamui i przedstawicieli zaborczych państw oraz opiekuńczego bóstwa wyspy, Czerwonego Smoka.
Pierwszy zwiastun High Speed! -Free! Starting Days-
Film zapowiadany na 5 grudnia 2015 roku będzie prequelem dwóch dotychczas wyemitowanych serii anime: Free! oraz Free! Eternal Summer i opowie o początkach przyjaźni i rywalizacji grupki pływaków w ich czasach gimnazjalnych. Oparty jest na oryginalnej dwutomowej light novel pt. High Speed! autorstwa Koujiego Oojiego, pomysłodawcy cyklu, której zaledwie fragmenty zostały zekranizowane w pierwszym sezonie anime.
W studiu Kyoto Animation reżyseruje Yasuhiro Takemoto, za projekty postaci ponownie odpowiada Futoshi Nishiya. Jeśli chodzi o seiyuu, wiadomo już na pewno, że Nobunaga Shimazaki ponownie wcieli się w Harukę Nanase.
Zwiastun Joukamachi no Dandelion
Telewizyjna ekranizacja yonkomy Ayumu Kasugi zostanie wyemitowana w lipcu. Główne role zagrają Kana Hanazawa, Ai Kayano i Ryohei Kimura. Oprócz nich w anime usłyszeć będzie można głosy Kaori Ishihary, Ayumu Murase, Eriko Matsui, Yui Ogury, Ainy Suzuki, Shiori Katsuty i Yuki Aisaki. Serial firmuje Production IMS, reżyseruje Noriaki Akitaya w oparciu o scenariusz Reiko Yoshidy.
Pierwowzór przedstawia perypetie obdarzonych supermocami potomków królewskiego rodu, których codzienne życie przebiega pod czujnym okiem kamer. Upublicznienie życia młodzieży ma dać szansę społeczeństwu na wybranie spośród niej nowego władcy, lecz Akane (Kana Hanazawa), trzecia z kolei siostra, jest zbyt nieśmiała i unika obiektywów jak ognia. Aczkolwiek to właśnie ona jest narratorką pierwszego zwiastuna, więc chyba nie jest z nią aż tak źle…
Premiera i zapowiedź Jitsu wa Watashi wa
Jedną z nowości nadchodzącego letniego sezonu ma być Jitsu wa Watashi wa, ekranizacja komediowo‑romantycznej mangi Eijiego Masudy (obecnie jedenastotomowej). Seria powstaje w studiu TMS Entertainment pod kierownictwem Yasutaki Yamamoto i do scenariusza pisanego przez Ken'ichiego Yamashitę, za projekty postaci odpowiada natomiast Hirotaka Marufuji.
Fabuła koncentruje się na szkolnym życiu grupki dość niezwykłych postaci, których sekrety poznaje stopniowo Asahi Kuromine (Natsuki Hanae) – mający spore problemy z zachowaniem czegokolwiek w tajemnicy. Ale że od tego zależy dalszy pobyt w szkole uroczej, choć nieco roztrzepanej Youko Shiragami (Yuu Serizawa), w której się zadurzył, będzie musiał się wyjątkowo postarać.
Premiera 6 lipca, tymczasem w serwisie dailymotion można obejrzeć minutowy trailer.
K-Pop Party Warsaw - zaproszenie
Już 5 lipca w warszawskim klubie Hybrydy odbędzie się największa w Polsce impreza azjatycka KPOP PARTY WARSAW. Gościem specjalnym będzie koreańsko‑chińsko‑japoński zespół SAGA. Azjatyckie trio wystąpi w Polsce już po raz drugi! Podczas imprezy zaprezentuje się kilka teamów coverowych, a każdy będzie mógł wziąć udział w różnych konkursach. Bilety do nabycia poprzez facebooka „Crazy Penguin” w wiadomości prywatnej, lub na maila kontakt.crazypenguin@gmail.com w cenie 50 zł. KPOP PARTY rozpocznie się o godzinie 17:00. Zapraszają Crazy Penguin oraz SAGA UNITY Poland!
Więcej informacji dotyczących wydarzenia oraz działalności zespołu można znaleźć na naszym FB SAGA UNITY Poland.
Zwiastun Shimoneta to Iu Gainen ga Sonzai Shinai Taikutsu na Sekai
W przewidzianym na 4 lipca anime studia J.C. Staff, Shimoneta to Iu Gainen ga Sonzai Shinai Taikutsu na Sekai (Nudny świat bez sprośnych dowcipów), zagrają Shizuka Ishigami, Yuusuke Kobayashi, Miyu Matsuki, Saori Gotou i Satomi Arai. Adaptację powieści Hirotakiego Akagiego wyreżyseruje Youhei Suzuki, zaś Masahiro Yokotani napisze scenariusz.
W świecie, w którym dla ochrony chłonnych umysłów młodych obywateli zakazano chamskiego słownictwa, żyje Tanukichi Okuma. Pomimo że uczy się w stanowiącej wzór moralności szkole, w wyniku szantażu trafia w szeregi wywrotowej organizacji, która dokonuje aktów wulgarnego terroryzmu na najlepszych uczniach, zwłaszcza na Annie, przewodniczącej samorządu szkolnego i skrytej sympatii Tanukichiego.
Manhua shounen-ai od wydawnictwa Yumegari
Z drobnym opóźnieniem względem wcześniejszych informacji, wydawnictwo Yumegari ogłosiło tytuł swojej kolejnej pozycji. Będzie to komiks chiński pt. Luo Xue Cheng Bai autorstwa Zi Tu i Zi Gui.
Pewien śnieżny lis, postrzegany wśród innych stworzeń jako poczciwy hultaj, uważa Śnieżną Górę za swój dom – nie jest więc zadowolony, gdy osiedla się na niej ludzka istota, a mianowicie ciekawski uczony. Ale to nie wszystko! Bezczelny śmiertelnik samowolnie ścina ulubione miłorzęby lisa i jakby nigdy nic przywłaszcza sobie jego meble! Młody lis postanawia, że tak dłużej być nie może. Zemsta jeszcze nigdy nie była tak słodka…
Manhua liczy dwa tomy i jest skończona. Pierwszy tom ma się ukazać jesienią tego roku.
Obsada Senki Zesshou Symphogear GX
Już za niecały miesiąc, bowiem 4 lipca, ruszy emisja Senki Zesshou Symphogear GX: Believe in Justice and Hold a Determination to Fist., trzeciej części anime telewizyjnego w reżyserii Katsumiego Ono i w oparciu o scenariusz Akifumiego Kaneko. Serial powstaje w studiu Satelight. Wraz z nowymi odcinkami do obsady dołączą Inori Minase, Misaki Kuno, Michiyo Murase, Shiori Izawa, Shizuka Ishigami i Masumi Tazawa.
Podczas koncertu zespołu Zwei Wing, czyli duetu Tsubasy Kazanari i Kanade Amou, ma miejsce atak Obcych, zwanych potocznie Noise. Hibiki Tachibana, podobnie jak reszta publiczności, próbuje się ewakuować, lecz zostaje zraniona w pierś odłamkiem. Kanade i Tsubasa odpierają wroga mocą mitycznych zbroi Symphogear (która to moc uzależniona jest od śpiewu), przewaga wroga sprawia jednak, że Kanade zmuszona jest użyć swej łabędziej pieśni i oddać życie, aby pokonać przeciwnika. Kilka tygodni później Hibiki zostaje zaatakowana przez Obcych i podczas walki budzi w sobie moc, którą przez przypadek odziedziczyła po Kanade. Tak rozpoczyna się jej walka z najeźdźcą u boku dotychczasowej idolki.
Dni Fantastyki 2015 - program
W tym roku Dni Fantastyki przygotowały dla was ponad 300 punktów programu w pięciu blokach i ośmiu strefach tematycznych. Jak co roku odbędzie się wiele spotkań z pisarzami, m.in. z Wiktorem Noczkinem, Anetą Jadowską, Łukaszem Orbitowskim, autorami komiksów: Johanem Potmą, Mateo Dineenem, Lucą Montaglianim, ale także Jerzym Vetulanim – przyrodnikiem, neurobiologiem, Aleksandrem Asanowiczem – ekspertem od wirtualnej rzeczywistości, oraz z jednym z najwybitniejszych znawców uzbrojenia wojskowego w Polsce – Tomaszem Szulcem.
Zaplanowano również rozmaite koncerty, pokazy, wystawy i warsztaty taneczne, walki… Także komiksowe, prowadzone przez wybitnego włoskiego rysownika Luca Montaglianiego i Joannę Tarnawską.
Wystąpi także harfiarka Barbary Karlik, która w swojej twórczości inspiruje się literaturą fantasy i legendami. Natomiast spotkanie z Zespołem Tańca Dawnego „Serenissima Wratislavia” zapewni uczestnikom festiwalu trochę ruchu i pozwoli wyobrazić sobie, jak mogłyby wyglądać bale na salach Gondoru, w lasach Lorien czy karczmach północnej ćwiartki Shire.
Nie zabraknie osób w strojach z Gwiezdnych wojen, do obejrzenia będzie także wystawa papierowych modeli pojazdów z tego uniwersum. Są one zaprojektowane i zbudowane od podstaw w 99% z papieru i tektury. Ich twórcą jest Bernard Szukiel.
Tylko podczas Dni Fantastyki będzie można obejrzeć wystawę malarzy potworów Mateo Dineena i Johana Potmy. Oprócz tego Sebastian Kucharski zaprezentuje swoje rzeźby (art from SCRAP). Powstają one z materiałów przeznaczonych do recyklingu – głównie z przemysłu motoryzacyjnego, ale nie tylko. Prace są zainspirowane zarówno szeroko rozumianym nurtem science‑fiction, jak i sagą Obcy, seriami Prometeusz, Predator czy Alien vs Predator.
Po raz pierwszy Games room planszówkowy będzie czynny całą dobę. W programie liczne turnieje i prezentacje gier.
Część atrakcji będzie trwała non stop, jak na przykład wioska wioska postapo, przygotowana przez Zakon Świętego Płomienia. Tam będzie można dowiedzieć się, jak przeżyć w świecie po apokalipsie.
Firma Rextorn Metalwork przygotowała warsztaty resputowania – czyli dawnej techniki formowania blachy. Polega ona na ręcznym wybijaniu wgłębień, którymi kształtuje się kuty metal. Będziecie mogli sami sprawdzić, jak to jest być kowalem!
Blok nauki, czyli nowinki ze świata techniki. Czy pojazdy pneumatyczne są szansą dla motoryzacji? Można zobaczyć drukarkę 3D lub spróbować wejść do wirtualnego świata za pomocą gogli Oculus Rift. Do obejrzenia będzie też zaawansowana bioproteza dłoni oraz jej modyfikacja, która pozwala na sterowanie protezą za pomocą myśli.
Niezapomniane atrakcje czekają także w strefie Gry o tron – do obejrzenia będzie krótki film dokumentalny zza kulis piątego sezonu Gry o tron.
Zawsze marzyłeś o tym, żeby zostać cosplayerem, ale nie wiedziałeś, jak się za to zabrać? Strefa cosplay to coś dla Ciebie. Dowiesz się, jak pomalować się tak, żeby się nie oszpecić i jak dobrze zaprezentować się na scenie. Może za rok weźmiesz udział w konkursie organizowanym przez Dni Fantastyki?
Szczegółowa rozpiska wszystkich atrakcji znajduje się na stronie Dni Fantastyki: www.dnifantastyki.pl
Trailer i premiera Junjou Romantica 3
W kolejnym sezonie jednej z najpopularniejszych w ostatnich latach historii z gatunku boys love powrócą Takahiro Sakurai jako Misaki Takahashi oraz Hikaru Hanada jako Akihiko Usami. Ekranizacją mangi Shungiku Nakamury zajmie się tak jak w poprzednich sezonach Studio DEEN, reżyserią Chiaki Kon, a Youko Kikuchi będzie odpowiadać za projekty postaci. W filmiku promocyjnym można posłuchać fragmentów openingu i endingu do nowej serii, odpowiednio Innocent Graffiti śpiewane przez Fo'xTails oraz Kawaranai Sora przez Luck Life's.
Nowe Tales of w 2016 roku
Bandai Namco Entertainment, twórca gier z cyklu Tales of, ujawniło, że w 2016 roku pojawi się nowy serial telewizyjny związany z cyklem. Tales of 20th Anniversary powstanie w studiu Ufotable, które wyprodukowało niedawno dla Bandai OAV zatytułowaną Tales of Zestiria: Doushi no Yoake, będącą reklamą gry o takim tytule. Wydana na początku 2015 roku Zestiria była pomyślana jako projekt jubileuszowy na dwudziestolecie cyklu, stąd zapewne tytuł nowo zapowiedzianego anime. Jak można się domyślać, serial również najprawdopodobniej będzie związany z tą właśnie grą. Więcej szczegółów dotyczących produkcji na razie nie ujawniono.
Nowe Utawarerumono w październiku
Blisko dekadę po pierwszym Utawarerumono pojawi się sequel zatytułowany Utawarerumono: Itsuwari no Kamen (Utawarerumono: The False Mask), podobnie jak poprzednie anime oparty na fabularnej grze taktycznej stworzonej przez Aquaplus. Gra na konsole ma się pojawić w sprzedaży we wrześniu, natomiast serial startuje od października i ma liczyć 25 odcinków. Jak można wnioskować z opisów, będzie to inna wersja tej samej historii: bohater budzi się w zaśnieżonym lesie, nie mając pojęcia, kim jest i jak się tam znalazł. Nagle rzuca się na niego insektoidalny potwór, a przed pewną śmiercią w jego szczękoczułkach ratuje go śliczna dziewczyna z uszkami i ogonkiem. Podobnych do niej istot pojawi się z pewnością więcej…
Anime powstanie w studiu WHITE FOX pod kierownictwem Keitarou Motonagi; postaci z gry na potrzeby telewizji adaptuje Masahiko Nakata, Munemitsu Suga (Utawarerumono OAV) czuwa nad scenariuszem, a Takamitsu Kouno nad całością historii. Muzykę stworzy Naoya Shimokawa (To Heart, White Album) we współpracy z Aquaplus. W serialu mają się pojawić niektórzy z seiyuu podkładających głosy w grze, w tym odtwórcy głównych ról: Keiji Fujiwara jako Haku i Risa Taneda jako jego wybawicielka Kuon. Ponieważ w grze występują również aktorzy głosowi znani z pierwszego anime, można liczyć, że przynajmniej niektórzy z nich powrócą w tych samych rolach, ale na razie nie zostało to potwierdzone.
Wonderful Battlefield Arena - zaproszenie
Terminy zgłoszeń:
- Konkurs cosplay – 25 czerwca 2015
- Blok programowy – 20 czerwca 2015
- Helperzy – 20 czerwca 2015
Przypominamy również o możliwości nabycia biletu na Wonderful Battlefield Arena w systemie rezerwacji www.rezerwix.pl
Tylko 30 zł za dwa dni z noclegiem na terenie szkoły konwentowej i niezapomnianą zabawę.
Zwiastun Ranpo Kitan
3 lipca rozpocznie się emisja anime Ranpo Kitan: Game of Laplace w reżyserii Seijiego Kishiego i w oparciu o scenariusz Makoto Uezu. Anime produkuje studio Lerche.
Historia, stworzona z okazji pięćdziesiątej rocznicy śmierci pisarza Rampo Edogawy, dzieje się w gimnazjum dotkniętym seryjnymi morderstwami. Chłopak imieniem Kobayashi przyłącza się do działań detektywa Akechiego, chcąc pomóc w rozwiązaniu sprawy.
Zwiastun Girls und Panzer der film
Jeszcze pod koniec 2014 roku wydawało się pewne, że film Girls und Panzer zadebiutuje tego lata, ale wraz z nowym zwiastunem pojawiła się nowa, dużo późniejsza data – 21 listopada 2015. Chociaż to drugi poślizg tej produkcji, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bowiem zamiast planowanych 90 minut widzowie spędzą w kinie aż 120! Będzie to zupełnie nowa historia, którą wyreżyseruje odpowiedzialny za serial Tsutomu Mizushima. Do obsady dołączy Asami Setou, która wcieli się w rolę dowódczyni zespołu ze szkoły Chihatan, Kinuyo Nishi.
Premiera filmu może okazać się też dobrym argumentem przemawiającym za zapoznaniem się z mangową adaptacją serii telewizyjnej, którą na polskim rynku wydało Studio JG.
Miho Nishizumi nie bez powodu wybrała liceum Oorai jako nowe miejsce nauki – placówka ta od dawien dawna nie kultywuje tradycyjnej, przeznaczonej dla kobiet dyscypliny zwanej sensha‑do. W ramach owej sztuki i zarazem sportu dziewczęta, w celu zbudowania silnej osobowości i wzmocnienia hartu ducha, zasiadają za sterami czołgów z okresu drugiej wojny światowej i przy ich pomocy ścierają się podczas sportowych rozgrywek. Oczywiście pojazdy mają szereg zabezpieczeń, a amunicja używana do sensha‑do jest pozbawiona cech bojowych, ale mimo to Miho ma uraz psychiczny do tej dyscypliny i postanawia się od niej odciąć raz na zawsze. Dziwnym zbiegiem okoliczności nagle okazuje się, że liceum Oorai, ku dezaprobacie głównej bohaterki, wznawia zajęcia z sensha‑do i to akurat wtedy, kiedy Miho udało się zaaklimatyzować w nowym środowisku. Jakby tego było mało, dysponujący rozległymi uprawnieniami samorząd uczniowski zmusza dziewczynę do udziału w nowej formie szkolnej aktywności. Miho Nishizumi dzięki wsparciu koleżanek szybko zapomina o awersji do czołgów i razem z nimi rusza na podbój podium w krajowej lidze sensha‑do.
Manga Ajin: Demi-Human adaptowana na anime
Po wampirach, zombi, ludożerczych tytanach i ghulach, nie licząc wszelkiej maści i pochodzenia istot mitologicznych, które zamieszkują animowane światy, przyszła kolej na nową formę (nie)życia, czyli ajiny. Ich twórcą jest Gamon Sakurai, którego manga, obecnie sześciotomowa, zdobywa szczyty list bestsellerów w Japonii i USA i była nominowana do Nagrody Czytelników w ramach 18. Nagrody Kulturalnej im. Osamu Tezuki. Produkcją trzyczęściowego kinowego anime zajmie się zdobywające ostatnimi czasy duże uznanie studio Polygon Pictures. Spora część zespołu odpowiedzialnych za nowy projekt związana była wcześniej z Sidonia no Kishi z tegoż studia: zwłaszcza reżyser Hiroyuki Seshita, jak i Yuki Moriyama (projekty postaci); ponadto Hiroshi Seko czuwa nad scenariuszem, Hiroshi Takiguchi będzie dyrektorem artystycznym (wcześniej pełnił tę funkcję m.in. w Kotonoha no Niwa Makoto Shinkaia), a Yuugo Kanno napisze muzykę.
Ajin: według plotek kosmici, a tak naprawdę człekopodobne, rzekomo nieśmiertelne istoty. Minęło 17 lat od odkrycia pierwszych przedstawicieli tego gatunku w Afryce. Stało się to jednym z najważniejszych odkryć ludzkości. Panika, którą wywołało, powoli już przygasa, kiedy Nagai Kei, młody i ambitny prymus, zostaje potrącony przez samochód. Nie umiera jednak, jak skończyłby normalny człowiek, a odradza się, siejąc zamęt wśród gapiów – staje się jednym z Ajin.
Trzyodcinkowa OAV Aria the Avvenire od grudnia
W anime, zapowiadanym uprzednio na wrzesień 2015 roku, powróci znana z poprzednich części cyklu Aria obsada aktorska z wiodącymi rolami Erino Hazuki i Chiwy Saito. W studiu TYO, zajmującym się pracami nad animacją, w fotelu reżysera ponownie zasiądzie Jun'ichi Satou, zaś scenariusz tradycyjnie już napisze Reiko Yoshida. Jednak ujawniono właśnie, że OAV ma mieć formułę trzyodcinkową. Pierwsze dwa odcinki powstaną na podstawie niezekranizowanych dotychczas rozdziałów mangi Kozue Amano, trzeci natomiast zostanie oparty na zupełnie nowym rozdziale, stworzonym na potrzeby tego projektu i wprowadzającym nowe postaci dziewcząt pragnących zostać ondynami w Neo‑Wenecji. Każdy z nich będzie się ukazywał jako dodatek do wydania Blu‑ray kolejnych części cyklu: 24 grudnia z Aria the Animation, 23 marca 2016 roku z Aria the Natural i 24 czerwca z Aria the Origination.
Po ponad 150 latach proces terraformowania Marsa dobiegł końca, choć nie bez pewnych kłopotów: planetę w ponad 90% pokrywa woda. Nic dziwnego, że nosi ona teraz nowe imię: Aqua. Lądy Aquy to ogromny archipelag większych i mniejszych wysp. Budując swoją stolicę, mieszkańcy Aquy sięgnęli po dziedzictwo Domu Ludzi (pod tym mianem obecnie znana jest Ziemia). Neo‑Wenecja ogromnie przypomina swój ziemski pierwowzór, a każdy, kto odwiedził współczesną Wenecję, bez trudu rozpozna wiele miejsc.
Nowy trailer Bakemono no Ko
Bakemono no ko (The Boy and the Beast) to kolejny autorski projekt Mamoru Hosody, drugi z należącego do niego młodego Studia Chizu, które zadebiutowało w 2012 roku Wilczymi dziećmi. Tym razem Hosoda również odpowiedzialny jest za scenariusz powstającego anime. Opowiada ono historię niezwykłej przyjaźni dwóch samotnych istot: pozbawionego rodziny chłopca imieniem Kyuuta i niedźwiedziopodobnego bakemono Kumatetsu. Choć ich rzeczywistości nie powinny mieć ze sobą nic wspólnego, pewnego dnia chłopiec gubi się w świecie bakemono. Zaopiekuje się nim Kumatetsu (Kouji Yakusho), który jako jego mistrz i nauczyciel walki ukształtuje jego przyszłość. W roli małego Kyuuty Aoi Miyazaki, nastolatka zagra Shouta Sometani, którego zobaczymy też wkrótce w aktorskim Bakumanie jako Eijiego Niizumę, największego rywala bohaterów. Obok tych mniej znanych seiyuu pojawią się też Mamoru Miyano i Kappei Yamaguchi. Premierę wyznaczono na 11 lipca. Ponadto w kwietniowym „Shounen Ace” miała wystartować adaptacja mangowa tworzona przez Renjiego Asai.
Zwiastun drugiego Seven Days
W przededniu premiery filmu MONDAY→THURSDAY, który ma zostać wyemitowany w japońskich kinach już jutro, możemy zerknąć na trailer drugiej i ostatniej części aktorskiej adaptacji popularnej mangi shounen‑ai Venio Tachibany i Rihito Takarai. FRIDAY→SUNDAY pojawi się natomiast na dużym ekranie 4 lipca. W roli Toujiego Tomoki Hirose, w roli Yuzuru Takeshi James Yamada.
Premiera Kuusen Madoushi Kouhosei no Kyoukan 8 lipca
Light novel, której adaptacją jest to anime, opowiada o świecie, gdzie ludzie musieli zbudować latające miasta, by chronić się przed atakującymi ich ogromnymi magicznymi insektami. Oczywiście robactwo nie daje za wygraną, zatem w pierwszej linii obrony stoją (lecą) jednostki bojowe magów powietrznych. Nastoletni, a jakże, Kanata Age jest niezwykle utalentowanym magiem i byłym asem elitarnej drużyny, jednak z pewnych przyczyn popadł w powszechną niełaskę. Ponieważ rzecz się dzieje w magicznym mieście akademickim, „w nagrodę” został przydzielony jako instruktor do ponoszącej jedną porażkę za drugą jednostki E601, złożonej z trzech dziewcząt: Misory, Lecty i Rico. Na tej trójce się jednak raczej nie skończy…
Reżyseruje Takayuki Inagaki, scenariusz pisze Hiroshi Yamaguchi według light novel autorstwa Yuu Moroboshiego, za projekty postaci odpowiada Osamu Horiuchi. Całość powstaje w studiu Diomedea. Oryginał ma już wydanych sześć tomów oraz adaptację w postaci mangi rysowanej przez Arisu Shidou.
Zwiastun Little Witch Academia: Mahou Shikake no Parade
Studio Trigger wywiązuje się z obietnicy stworzenia Little Witch Academia: Mahou Shikake no Parade, prezentując pierwszy zwiastun filmu. Premiera odbędzie się już trzeciego lipca, zaś osoby, które dotowały projekt również otrzymają możliwość obejrzenia dzieła w dniu premiery dzięki dystrybucji cyfrowej. Do kin nowe Little Witch Academia trafi dopiero w październiku.
Na początku obserwujemy magiczny pokaz niejakiej Shiny Chariot, który z szeroko rozwartymi oczami obserwuje mała dziewczynka o imieniu Akko. Po chwili jednak fabuła przenosi się nieco w przyszłość, gdy nastoletnia już Akko z podziwu godnym zaangażowaniem bierze udział w lekcji historii magii. W Magicznej Akademii oczywiście. Wtedy też dowiadujemy się o jej nieustannie płonącej, wielkiej miłości do wspomnianej już Chariot, która jednak ma w świecie magii opinię zwykłej kuglarki. Pasja pasją, ale szkoła rządzi się swoimi prawami. Najpierw lekcja latania na miotłach, naprawdę magiczna, a potem czas na sprawdzian z umiejętności praktycznych, połączony z zabawą w poszukiwanie skarbów. Miłośnicy staroszkolnych RPG będą ukontentowani. Ale czymże byłby RPG bez potworów? Dlatego właśnie jeden potwór wprowadzi sporo zamieszania…
Working!!! 4 lipca
To już potwierdzone – trzecia część anime Working!! wejdzie na anteny japońskich telewizji czwartego lipca. Nad reżyserią w studiu A‑1 Pictures będzie czuwała Yumi Kamakura. Pewne jest, że powróci obsada aktorska znana z dwóch poprzednich serii.
Souta Takanashi, jak na licealistę przystało, poszukuje dorywczej pracy, by zarobić trochę grosza dla dobra rodziny. Niebanalnej zresztą, bo składającej się z czterech pokręconych sióstr. Wytrwałe poszukiwania wymarzonego płatnego zajęcia doprowadzają go do restauracji Wagnaria, w której – początkowo z entuzjazmem – rozpoczyna pracę. Jak się okazuje, już w pierwszym dniu pracy naszły go poważne wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego reszty personelu. Nie oznacza to jednak, że sam bohater nie wpasowuje się gładko w dziwne towarzystwo. Mając absolutnego bzika na punkcie wszystkiego co kawaii (małe dziewczyny, słodkie pluszaczki i inne „rabu‑rabu” pierdołki) Takanashi wydaje się być właściwym człowiekiem na właściwym miejscu. O dziwo, restauracja prosperuje, klienci zaś są wysoce zadowoleni i kompletnie nieświadomi tego, co też się dzieje na zapleczu restauracji. A tam, istna komedia. O dziwo, udana.
Dragon Ball Super 5 lipca
Osiemnaście lat – tyle czasu musieli czekać fani Smoczych Kul na nowy serial o przygodach Son Goku. O ile jednak Dragon Ball AF i tym podobne tytuły okazały się jedynie plotkami, tak Dragon Ball Super już oficjalnie ma wystartować piątego lipca tego roku. Jej akcja ma się rozgrywać kilka lat po pokonaniu Buu, kiedy to, a jakże, pojawia się jeszcze groźniejszy przeciwnik!
Najważniejsze jednak, że autor pierwowzoru, Akira Toriyama, odpowiada zarówno za fabułę, jak i za ogólną koncepcję serialu, który w studiu Toei Animation wyreżyseruje Kimitoshi Chioka.
Co ważne, swój charakterystyczny głos zachowają zarówno Son Goku, Gohan jak i Goten, bowiem w obsadzie aktorskiej pojawi się Masako Nozawa.
Co ciekawe, ta wiadomość niemal zbiegła się w czasie z zapowiedzianym przez J.P. Fantastica wydaniem mangi Dragon Ball w formie cyfrowej na czytniki e‑booków i inne urządzenia mobilne.
Akagami no Shirayukihime w lipcu
Studio BONES, zatrudniając reżysera Masahiro Andou, podejmie się przeniesienia na telewizyjne ekrany mangi shoujo autorstwa Soraty Akizuki, Akagami no Shirayukihime. Na jej podstawie scenariusz napisze Deko Akao. Główne role Shirayuki i Zena zagrają odpowiednio Saori Hayami i Ryouta Oosaka, ponadto w anime pojawią się też głosy Yuichiro Umehary, Kaori Nazuki, Nobuhiko Okamoto, Juna Fukuyamy, Toshiyukiego Toyonagi, Akiry Ishidy, Yuko Kaidy i Yuko Sanpei. Serial zadebiutuje 6 lipca.
Manga inspirowana Królewną Śnieżką. Shirayuki urodziła się z włosami koloru jabłek. Wzbudziło to zainteresowanie księcia Rajiego, który ma zamiar zrobić z niej swoją konkubinę. Dziewczyna postanawia uciec przed nim do sąsiedniego kraju. Droga wiedzie przez puszczę, w której bohaterka spotyka niejakiego Zena.
Zwiastun Bikini Warriors
Siódmego lipca ruszy emisja anime Bikini Warriors, bazującego na serii figurek firmy Hobby Japan. Jak już wskazuje tytuł, serial będzie przedstawiał przygody grupy odzianych w bikini i hojnie obdarzonych przez naturę wojowniczek, rzucających wyzwanie władcy demonów. Za ten wyszukany scenariusz odpowiedzialny jest Gou Tamai, zaś reżyserii dzieła w studiu feel podjął się Naoyuki Kazuya.
Zwiastun Tokyo Ghoul [Jack]
Jesienią zadebiutuje seria OAV na podstawie mangi Sui Ishidy Tokyo Ghoul [Jack], stanowiącej preludium do wydarzeń znanych z pierwowzoru.
Tokio to z pozoru zwyczajne, duże miasto. Niewiele osób przypuszcza, że w jego zakamarkach czają się potwory, w których istnienie aż trudno uwierzyć. Przekonuje się o tym osiemnastoletni student, Ken Kaneki, który zostaje zaatakowany przez ghula. Przypadek sprawia, że wygrywa ze śmiercią i otrzymuje szansę na drugie życie. Okazuje się jednak, że nie jest już człowiekiem. Odtąd musi wieść niełatwą egzystencję pośród tokijskich potworów, w ślad za którymi podąża specjalna jednostka śledcza.
Obsada Chaos Dragon
Sesja RPG Chaos Dragon, rozegrana przez Gena Urobuchiego, Kinoko Nasu, Izukiego Kougyoku, Simadoriru i Ryougo Naritę, doczeka się telewizyjnego anime pt. Chaos Dragon: Sekiryuu Sen'eki. Prace nad animacją trwają w studiach SILVER LINK i Connect, zaś reżyserii podjął się Masato Matsune. Opracowaną przez Makoto Sandę koncepcję świata gry na karty scenariusza przeniesie Ukyou Kodachi. Warto wspomnieć, że to właśnie Sanda wykreował dobrze znane polskim czytelnikom uniwersum Kroniki wojny na Lodoss. W anime udział wezmą:
Houchu Ohtsuka, Kenji Akabane, Takuya Eguchi, Toru Ohkawa, Kouichi Yamadera, Nozomi Furuki, Haruka Watanabe. Role główne obsadzą zaś Marina Inoue, Miyuki Sawashiro, Souma Saitou, Maaya Uchida i Unshou Ishizuka.
Niewielkie wyspiarskie państwo Nil Kamui zostaje nagle zaatakowane i splądrowane przez Kouran, a przygląda się twemu bezczynnie sąsiednia, teoretycznie sojusznicza Donatia. Nil Kamui pada ofiarą polityki dwóch walczących o światową dominację mocarstw i jego obywatele nie mogą już nazywać go swoim krajem. Decydująca walka rozegra się m.in. z udziałem potomka królewskiego rodu Nil Kamui i przedstawicieli zaborczych państw oraz opiekuńczego bóstwa wyspy, Czerwonego Smoka.
Statystyki anime: maj 2015
Miesiąc był dosyć senny, ale nasza czołówka zawiera apetyczną mieszankę wzruszeń, akcji i komedii, w różnych proporcjach zależnie od serii. Oczywiście załączony kadr prezentuje Kaori z Shigatsu wa Kimi no Uso. O komentarze trudno, chociaż uwagę zwraca obecność – tak mniej więcej w połowie listy – zwartego bloku serii, które da się podsumować jako „adaptacja light novel z haremem, magią i walkami” – czyżby nasi czytelnicy je sobie porównywali? Ogryzki pokazują za to, że w każdym sezonie nie ma to jak seria, przy której da się wykłócać w nieskończoność, czy to świetna rozrywka, czy też spektakularna porażka.
Jak zawsze uprzedzam wcześniej, że w drugiej połowie miesiąca postaramy się opublikować zapowiedź letniego sezonu anime, zaś od lipca ruszamy z nową porcją zajawek. Zapraszamy!
Najpopularniejsze recenzje
- Shigatsu wa Kimi no Uso (recenzentka: Kysz) – 3428 odsłon
- Kiseijuu: Sei no Kakuritsu (Tassadar) – 3081
- Kami‑sama Hajimemashita 2 (moshi_moshi) – 2627
- Death Parade (moshi_moshi) – 2087
- Binan Koukou Chikyuu Bouei Bu Love! (moshi_moshi) – 2017
- Durarara!!x2 Shou (Tablis) – 1979
- Akatsuki no Yona (moshi_moshi) – 1862
- Nanatsu no Taizai (moshi_moshi) – 1828
- Isuca (KamilW) – 1654
- Absolute Duo (Norbi) – 1648
- Seiken Tsukai no World Break (Piotrek) – 1645
- Jigoku Shoujo (The Beatle) – 1505
- Tokyo Ghoul √A (Lin) – 1376
- Shin Sekai Yori (Enevi) – 1357
- Tokyo Ghoul (Lin) – 1315
- Durarara!! (Enevi) – 1304
- Yahari Ore no Seishun Love Come wa Machigatteiru (Yumi) – 1295
- Ginga Eiyuu no Densetsu (Grisznak) – 1278
- Mushishi (Avellana) – 1245
- Kami‑sama Hajimemashita (moshi_moshi) – 1241
Najpopularniejsze ogryzki
- Owari no Seraph – 2355 odsłon
- Kekkai Sensen – 1279
- Arslan Senki [2015] – 1166
- Dungeon ni Deai o Motomeru no wa Machigatte Iru Darouka / Yamada‑kun to 7‑nin no Majo [2015] – 1117
- Yahari Ore no Seishun Love Come wa Machigatteiru. Zoku – 1102
- Ore Monogatari!! – 1050
- 1 Litre no Namida – 976
- Shokugeki no Souma – 967
- Nanatsu no Taizai – 895
- Hunter x Hunter [2011] – 796
- Ansatsu Kyoushitsu [2015] – 713
- Junketsu no Maria – 700
- High School DxD BorN – 690
- Yamada‑kun to 7‑nin no Majo [2013] – 677
- Nagato Yuki‑chan no Shoushitsu – 643
- Hibike! Euphonium – 635
- Grisaia no Rakuen – 598
- Plastic Memories – 571
- World Trigger – 568
- Kara no Kyoukai: Mirai Fukuin – 538
Burza w szklance wody, czyli najczęściej odwiedzane komentarze
- Hibike! Euphonium – 1978 odsłon
- Arslan Senki [2015] – 1390
- Bishoujo Senshi Sailor Moon Crystal – 1353
- Dungeon ni Deai o Motomeru no wa Machigatte Iru Darouka – 1168
- Shigatsu wa Kimi no Uso – 947
- Yahari Ore no Seishun Love Come wa Machigatteiru. Zoku – 859
- Ore Monogatari!! – 791
- Cross Ange: Tenshi to Ryuu no Rondo – 771
- Owari no Seraph – 757
- Durarara!!x2 Shou – 739