Rok / miesiąc
Newsy
Zwiastun i szczegóły Busou Shoujo Machiavellism
Oficjalna strona twórców zamieściła pierwszy teaser Busou Shoujo Machiavellism. Premiera zaplanowana jest na wiosnę 2017 roku. Pierwowzorem serii jest manga autorstwa Yuuya Kurokamiego, zilustrowana przez Karuna Kanzakiego. Ukazuje się ona od marca 2014 roku i do tej pory liczy 5 tomów.
Anime powstanie w studiu SILVER LINK (Tasogare Otome X Amnesia). Za reżyserię odpowiada Hideki Tachibana (BlazBlue Alter Memory). Kento Shimoyama (Bleach) zajmie się scenariuszem, a Shoko Takimoto zaprojektuje postaci. Muzykę skomponuje Hiromi Mizutani.
W główne postaci wcielą się: Tasuku Hatanaka jako Fudou Nakamura oraz Yuuki Takada jako Rin Onigawara.
Fudou Nomura zostaje przymusowo przeniesiony do liceum Aichi Kyouseki. Początkowo była to szkoła żeńska, jednak z czasem pozwolono uczęszczać do niej także chłopcom. Uczennice, czując się zagrożone, wywalczyły sobie pozwolenie na przynoszenie do szkoły broni, dzięki czemu objęły władzę nad szkołą. Do życia została powołana organizacja Tenka Goken (Piątka Mieczy Naczelnych), która zajmuje się jednostkami problematycznymi. „Resocjalizacja” owych trudnych osobników odbywa się poprzez nakaz noszenia dziewczęcych ubrań i zachowywaniu się jak dziewczynki. Główny bohater stanie się celem Rin Onigawary, która jest członkinią Tenka Goken. Aby ujść z życiem Fudou Nomura, będzie musiał pokonać całą Piątkę.
Drugi zwiastun Shingeki no Bahamut: Virgin Soul
Oficjalna strona Shingeki no Bahamut: Virgin Soul, kontynuacji serii z 2014 roku, uaktualniona została o jej drugi zwiastun. Ujawniono również, że do obsady dołączą Sumire Morobushi oraz Yuuichirou Umehara. Premiera anime zapowiedziana została na kwiecień 2017 roku. Więcej informacji o nadchodzącej produkcji w poprzednim newsie.
Dawno, dawno temu, w magicznej krainie Mistarcii pojawił się Bahamut, mroczna bestia o niespotykanej mocy, której jedynym celem było zniszczenie wszystkich i wszystkiego. Dzięki wspólnemu wysiłkowi bogów, demonów oraz ludzi, potwór został zapieczętowany, a podzielony na dwie części klucz trafił pod opiekę mieszkańców nieba i krainy ciemności. Niestety dwa tysiące lat później tajemnicza kobieta kradnie boską część klucza i trafia na ziemski padół.
Re:CREATORS od twórcy Black Lagoon
Rei Hiroe, autor mangi Black Lagoon, zapowiedział ostatnio nowy projekt, którego tytuł brzmi Re:CREATORS. Dziś natomiast ujawniono o nim wiele nowych informacji. Anime powstanie w studiu Troyca, gdzie za ogólny koncept oraz oryginalne projekty postaci odpowiedzialny będzie wspomniany wyżej Rei Hiroe, któremu przy kompozycji serii pomagał będzie Ei Aoki (Aldnoah.Zero, Fate/Zero), zasiadający jednocześnie na fotelu reżysera. Jego asystentem mianowany został Makoto Katou (Sakurako‑san no Ashimoto ni wa Shitai ga Umatteiru). Adaptacją projektów postaci do animacji zajmie się Ryuuichi Makino, który wraz z Junem Nakaiem będzie również pełnił funkcję reżysera animacji. Za designy wszelakiej maszynerii odpowiadał będzie I‑IV, natomiast muzykę skomponuje Hiroyuki Sawano (Kill La Kill, Shingeki no Kyojin). Zwiastun nadchodzącej produkcji obejrzeć można w serwisie Dailymotion.
Manga Ballroom e Youkoso zostanie zekranizowana jako anime
W lutowym numerze magazynu „Monthly Shounen Magazine” wydawanego przez Kodanshę ogłoszono, że manga Ballroom e Youkoso autorstwa Tomo Takeuchi zostanie zekranizowana jako anime w formie serii telewizyjnej. Komiks wydawany jest od 2011 roku i liczy obecnie 8 tomów.
Tatara Fujita nie ma żadnych szczególnych talentów czy zainteresowań – jest typowym, raczej leniwym nastolatkiem. Któregoś dnia zostaje napadnięty przez miejscowych opryszków, a z tarapatów wywabia go niejaki Kaname Sengoku, profesjonalny tancerz oraz instruktor. Za jego namową chłopak postanawia zacząć uczęszczać na lekcje tańca.
Informacje o Granblue Fantasy
Adaptacja gry RPG na urządzenia mobilne wyprodukowanej przez Cygames (zdobyła ona już ponad 12 milionów zarejestrowanych użytkowników) miała wystartować w sezonie zimowym, ale właśnie ujawniono, że premiera została przesunięta na kwiecień. Jednak odcinek specjalny zatytułowany Zankutinzeru Hen zostanie wyemitowany w japońskiej telewizji 21 stycznia. Oryginał Granblue Fantasy rozgrywa się w zapomnianym przez bogów świecie latających wysp, w którym młody bohater wyrusza w towarzystwie rodzinnego smoka w podróż pełną przygód i nowych znajomości. W studiu A‑1 Pictures reżyseruje Yuuki Itou wspomagany przez Ayako Kuratę. Scenariusz zapewnia Cygames, a Toshifumi Akai projektuje postaci. Muzyką zajmują się znany z cyklu Final Fantasy Nobuo Uematsu oraz Tsutomu Narita (FF XIV) i Yasunori Nishiki. BUMP OF CHICKEN śpiewa piosenkę „GO”, którą można usłyszeć w zwiastunie dostępnym na dailymotion. Wystąpią Nao Touyama, Yuuki Ono, Emiri Katou, Hiroaki Hirata, Hisako Kanemoto, Miyuki Sawashiro, Rie Kugimiya, Rie Tanaka, Yukari Tamura. Od wiosny tego roku owstaje także wersja mangowa gry, którą współtworzą Kendi Ooiwa i Makoto Fuugetsu.
Zapowiedź i pierwszy zwiastun Shoukoku no Altair
Manga Shoukoku no Altair autorstwa Kotono Katou, łącząca elementy historyczne i fantastyczne, doczeka się w nadchodzącym roku animowanej adaptacji dzięki studiu Mappa. Na oficjalnej stronie serii, wraz ze zwiastunem, który można obejrzeć na dailymotion, opublikowano również obsadę:
- Ayumu Murase jako Mahmut
- Makoto Furukawa jako Zaganos
- KENN jako Kyros
- Katsuyuki Konishi jako Sleiman
- Kenjiro Tsuda jako Rui
- Kenichi Ogata jako Khalil
Reżyserią zajmie się Kazuhiro Furuhashi, asystować mu będzie Takashi Igari, Noboru Takagi będzie odpowiadać za kompozycję, Toshiyuki Kanno zaprojektuje postaci a Ryou Kawasaki skomponuje muzykę.
Fabuła opowiada o losach młodego Mahmuta, członka wojskowej rady rządzącej Turcją. Tam, gdzie władza militarna łączy się z polityczną, dochodzi do bardzo wyraźnych podziałów na tych, którzy pragną wojny, oraz tych, którzy chcą za wszelką cenę jej uniknąć. Główny bohater należy do tej drugiej grupy i pragnie przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo swemu krajowi. Niestety, przez burzliwą historię jego narodu i całkiem pokaźną listę potencjalnych wrogów zadanie okazuje się wyjątkowo trudne, zwłaszcza dla tak młodego paszy.
Życzenia świąteczno-noworoczne
Ponieważ nadmierny optymizm bywa uważany za coś podejrzanego, postaramy się nie przesadzić i życzenia w tym roku będą bardzo ostrożne. Może dzięki temu się spełnią?
Tak ze dwóch naprawdę dobrych serii anime na sezon. Żeby nie tracić za dużo czasu na oglądanie i żeby było na co ponarzekać.
Wydawców zapowiadających dokładnie te tytuły, które chcemy zobaczyć na polskim rynku. Żeby było na co wydawać pieniądze.
W sam raz tytułów, na które mamy ochotę wydawać pieniądze. Żeby nie zbankrutować i żeby coś zostało do kupowania na przyszłe lata.
Przy tej okazji: przyzwoitych zarobków (żeby było za co kupować), zdrowia (żeby nie odrywać się od czytania mang w celu biegania po lekarzach), szczęścia i pomyślności (żeby… hm… nie przewrócić się na prostej drodze, kiedy się czyta mangę?).
Ciągle nowych fanów mangi i anime, żeby rynek mógł się rozrastać na wszystkie strony.
A poza tym wszystkiego tego, czego byście sobie życzyli!
(Z wyjątkiem zamknięcia Tanuka. Tego sobie zdecydowanie nie życzę).
Bawcie się dobrze, nie znudźcie się swoim hobby i zostańcie z nami na kolejny rok!
Rutta to Kodama - nowe BL od Kotori
Wydawnictwo Kotori postanowiło zrobić świąteczny prezent swoim czytelnikom, zapowiadając nowy komiks yaoi – trzytomowe i zakończone Rutta to Kodama pióra Youko Fujitani.
Kodama przenosi się do nowej szkoły. Jako że stało się to jakiś czas po rozpoczęciu roku szkolnego, niemal wszystkie miejsca w internacie są już zajęte. Jedynie w pokoju Ruizakiego, miejscowego gbura i chuligana, jest wolne łóżko. Kodama nie ma innego wyjścia, jak zacisnąć zęby i jakoś ułożyć sobie życie w nowej rzeczywistości. Okazuje się jednak, że zła opinia, jaką cieszy się jego współlokator, jest zdecydowanie przesadzona, zaś sam Ruizaki to dobry i szczery chłopak. Na tyle szczery, że po niedługim czasie bez skrępowania wyznaje Kodamie swoje uczucia.
Premierę pierwszego tomu zapowiedziano na czerwiec 2017 roku. Manga ma się ukazywać w trybie trzymiesięcznym.
Drugi zwiastun Akiba's Trip: The Animation
Na oficjalnej stronie Akiba's Trip: The Animation, produkcji, która ma uświetnić 25‑lecie studia GONZO, pojawił się jej drugi zwiastun. Można w nim usłyszeć opening Ikken Rakuchaku zu Youjin w wykonaniu grupy Earphones (Iyahonz), którą tworzą trzy seiyuu – Rie Takahashi, Marika Kouno i Yuki Nagaku. Więcej informacji o serii w poprzednim newsie oraz w zapowiedziach sezonu.
Tokijska dzielnica Akihabara, pełna sklepów z grami i elektroniką, tematycznych kafejek i wszystkiego, co tylko wyobraźnia otaku zdoła wymyśleć, to prawdziwa mekka fanów mangi i anime. Tylko tam mogą liczyć na zrozumienie i znaleźć bratnią duszę. Ale, jak się okazuje, ta piękna dzielnica nie jest całkowicie bezpieczna. Zwyczajna wyprawa w celu wydania pieniędzy na ulubione hobby może źle się skończyć, o czym przekonuje się niejaki Tamotsu Denkigai. I nie mówimy tu o jakiś pomniejszych szwindlach czy kieszonkowcach, ale o wampirach! Jak wiadomo, zębata zaraza często bywa wrażliwa na światło słońca, zatem, aby pokonać pijawki, należy je wystawić na działanie promieni słonecznych. Jak? Oczywiście zrywając z nich ubranie!
Zima 2017 - przetarg na nowe serie anime
Przetarg na zwykłych zasadach, więc jak ktoś je zna, nie musi czytać. Zmienił się natomiast arkusz rezerwacji, więc w razie czego proszę uzupełnić zakładki.
- Udział przetargu mogą brać recenzenci z przyjętymi do publikacji co najmniej 10 recenzjami (liczą się zarówno recenzje anime, jak i mang).
- Jeśli więcej niż jedna osoba będzie zainteresowana danym tytułem, staram się dokonać jak najlepszego i jak najbardziej sprawiedliwego wyboru, ale zachęcam do samodzielnych negocjacji z innymi uczestnikami przetargu.
- Ze względów praktycznych staram się nie zapisywać w danym sezonie jednej osobie więcej niż 2‑3 tytułów, choć to nie jest zasada żelazna.
- Osoby, które nie wywiązały się z napisania w terminie recenzji serii z jesiennego sezonu, nie będą brane pod uwagę przy rezerwacjach nowości aż do chwili oddania zaległych tekstów.
- Data rozstrzygnięcia bieżącego przetargu to 10 lutego 2017 r.
- Rezerwacje serii zakończonych w sezonie zimowym także „spadają” 10 lutego – więc realna data ich oddania to 9 lutego.
- Serie niezarezerwowane w przetargu mogą po jego zakończeniu zostać zarezerwowane przez dowolną osobę uprawnioną (czyli z opublikowaną przynajmniej jedną recenzją na naszej stronie).
- Uczestnicy przetargu powinni sami pilnować, by przed datą zamknięcia przetargu ich wpisy w arkuszu były kompletne i odzwierciedlały faktyczne plany i zainteresowanie seriami.
Terminem oddania recenzji w przypadku serii, których emisja aktualnie trwa, jest data rozstrzygnięcia pierwszego przetargu po ich zakończeniu. To oznacza, że jeśli seria kończy się wraz z końcem sezonu zimowego, terminem wygaśnięcia rezerwacji jest data rozstrzygnięcia przetargu na sezon wiosenny.
Link do arkusza z aktualnymi wpisami.
Osoby mające już uprawnienia do edycji tego dokumentu powinny poszukać go na swoim Dysku Google (jeśli ktoś nie ma konta Google, może wchodzić przez link w mailu z przyznaniem uprawnień). Osoby, które chciałyby taki dostęp uzyskać (i są do tego uprawnione!) proszę o kontakt, najlepiej poprzez prywatną wiadomość.
Zwiastun Digimon Adventure tri. Soushitsu
W sieci pojawił się zwiastun czwartej już części Digimon Adventure tri o podtytule Soushitsu (Loss). Film do kin trafi 25 lutego, natomiast do sprzedaży detalicznej 4 kwietnia.
Zima 2017 - zapowiedź sezonu
Zapamiętajcie, drodzy Czytelnicy Tanuka: odkładanie pisania wstępniaka na ostatnią chwilę to proszenie się o kłopoty! Inna rzecz, że nie jestem pewna, czy w ogóle ktoś ten wstępniak czyta… Musiałabym kiedyś spróbować napisać tu coś naprawdę kontrowersyjnego i zobaczyć, co z tego wyniknie.
Ale do rzeczy: zima 2017 zapowiada się… Zimowo. Dość spokojnie, ale w sumie solidnie, z pewniakami w postaci kontynuacji, odpowiednią dawką znanej sztampy w nowych dekoracjach i paroma tytułami, które mogą się okazać nieprzewidywalne. Zobaczymy, co z tego wszystkiego wyniknie – i pewnie postaramy się podzielić przemyśleniami na blogu.
Tak jak ostatnio, zrezygnowałam z umieszczania na liście kontynuacji krótkometrażówek, takich jak kolejne sezony Ai Mai Mi oraz Yami Shibai, bo trudno o nich napisać cokolwiek więcej niż „ciąg dalszy…”. Pominęłam też jakieś dziwne chińskie coś, co nie zostało z mojego punktu widzenia dostatecznie potwierdzone.
Zapowiedź wraz ze mną przygotowywały tym razem Enevi, IKa, Kysz i Lycoris – bardzo dziękuję za pomoc!
ACCA 13‑ku Kansatsu‑ka (Madhouse)
Adaptacja mangi / Premiera: 10.01.2017
W każdym z trzynastu oddziałów, na jakie został podzielony świat, działa jednostka obserwacyjna, zarządzana przez organizację ACCA. Za najbardziej przebiegłego spośród członków ACCA uchodzi natomiast bohater tego anime, Gene Otus.
Chociaż zapowiedź sezonu zawsze opiera się na spekulacjach, w przypadku tej serii jest ich wyjątkowo dużo ze względu na nazwiska, jakie w związku z nią padają. Studio Madhouse, słynące z dobrej animacji, wybrało do ekranizacji mangę Natsume Ono, uchodzącej za artystkę dojrzałą i interesującą, choć raczej niszową. Reżyser, Shingo Natsume, ma na koncie tylko dwa tytuły, ale za to oba nieszablonowe: Space Dandy i One‑Punch Man. Nie zaszkodzi też wspomnieć, że zatrudniono wielu interesujących seiyuu, a rolę Gene'a zagra Hiro Shimono (m.in. Keima w KamiNomi, Ayato w RahXephon). Jeśli wszystko się uda – a właściwie nie ma powodów, by było inaczej – może wyjść z tego interesująca seria, jeśli nie dla wszystkich, to w każdym razie dla amatorów rzeczy odrobinę innych od sztampowych sezonowych produkcji.
Akiba's Trip: The Animation (Gonzo)
Adaptacja gry / Premiera: 4.01.2017
Tokijska dzielnica Akihabara, pełna sklepów z grami i elektroniką, tematycznych kafejek i wszystkiego, co tylko wyobraźnia otaku zdoła wymyśleć, to prawdziwa mekka fanów mangi i anime. Tylko tam mogą liczyć na zrozumienie i znaleźć bratnią duszę. Ale, jak się okazuje, ta piękna dzielnica nie jest całkowicie bezpieczna. Zwyczajna wyprawa w celu wydania pieniędzy na ulubione hobby może źle się skończyć, o czym przekonuje się niejaki Tamotsu Denkigai. I nie mówimy tu o jakiś pomniejszych szwindlach czy kieszonkowcach, ale o wampirach! Jak wiadomo, zębata zaraza często bywa wrażliwa na światło słońca, zatem, aby pokonać pijawki, należy je wystawić na działanie promieni słonecznych. Jak? Oczywiście zrywając z nich ubranie!
Cykl czterech gier (z których dwie już wyszły, a dwie są dopiero planowane) firmy Acquire opiera się właśnie na takim genialnym w swojej prostocie pomyśle: znalezieniu fabularnego uzasadnienia dla zdzierania podczas walki ubrania z przeciwnika (albo raczej – bądźmy szczerzy – przeciwniczki). Czy to brzmi jak dobry scenariusz dla anime? Powiedzmy, że należy się w tym przypadku pewien kredyt zaufania. Pomysł jest głupi, ale daje możliwości fabularne, szczególnie jeśli produkcja zachowa zdrowy dystans do siebie, zaś amatorów serii kopano‑rozbieranych na pewno nie brakuje, więc o grupę docelową nie należy się martwić. Trochę gorzej, że za serią stoi stosunkowo mało doświadczona ekipa, a jeszcze gorzej – że nadal niezatapialne studio Gonzo nie ma od dawna na koncie znaczących sukcesów, zaś tą właśnie produkcją postanowiło uczcić swoje dwudziestopięciolecie. Mimo wszystko ma to szansę być seria tak głupia, że aż fajna… Albo po prostu głupia.
Ao no Exorcist: Kyoto Fujouou Hen (A‑1 Pictures)
Adaptacja mangi / Premiera: 7.01.2017
Dawno temu, w epoce Edo, demon nazywany Nieczystym Królem zdążył zabić tysiące ludzi, zanim został powstrzymany przez Zakon Prawdziwego Krzyża. Problem nie został jednak rozwiązany na dobre, bo teraz właśnie nieznany sprawca wykradł lewe oko Nieczystego Króla, zapieczętowane na terenie Akademii Prawdziwego Krzyża. Nietrudno wywnioskować, że jego następnym celem będzie Kioto i spoczywające tam prawe oko. Jak łatwo zgadnąć, sprawą będą się musieli zająć bohaterowie, czyli młodzi egzorcyści – w pierwszej kolejności zaś Yukio i Rin Okumura, prywatnie (i dosłownie) szatańskie nasienie. Jak równie łatwo zgadnąć, sprawa nie okaże się łatwa i prosta, biorąc pod uwagę, że dała tytuł całej serii anime.
Najciekawsze pytanie brzmi, co twórcy zamierzają zrobić z całkowicie autorską i nieprzystającą do fabuły mangi końcówką pierwszej serii. Niewykluczone, że po prostu ją zignorują, ponieważ tym razem materiału źródłowego powinno wystarczyć na jednosezonową adaptację. Także zmiana ekipy twórców jest dość obiecująca, w szczególności scenarzysta Toshiya Oono, który ma na koncie tytuły takie jak Tsuritama i Gatchaman CROWDS. Może uda mu się coś wykrzesać z mangi, będącej sprawnie napisanym, ale trzymającym się zasad gatunku shounenem? Czytelników i potencjalnych czytelników mangi należy uprzedzić, że tytułowy wątek rozpoczyna się w tomie piątym i trwa do dziewiątego (z jakimiś pomniejszymi wątkami powiązanymi później), czyli obejmuje materiał znany już z polskiego wydania.
BanG Dream! (Issen / Xebec)
Seria oryginalna / Premiera: 21.01.2017
Kasumi Toyama od dziecka marzy o odnalezieniu cudownego dźwięku, który po raz pierwszy usłyszała podczas oglądania spadających gwiazd. Pewnego dnia przeznaczenie stawia na jej drodze gitarę w kształcie gwiazdy (znalezioną w lombardzie), w której nasza bohaterka zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Wraz z czwórką innych dziewczyn zakłada więc zespół o nazwie Poppin’ Party. Razem chcą znaleźć miejsce, w którym będą mogły lśnić niczym prawdziwe gwiazdy!
Czyli w skrócie: słodka nastolatka spotyka gitarę i tak zaczyna się ich „miłosna” historia. Brzmi jak bardziej pokręcona wersja K‑ON!? Cóż… tak naprawdę mamy do czynienia „tylko” z kolejnym anime o idolkach, będącym częścią większego multimedialnego projektu. Oznacza to, że poza anime dostaniemy także mangi, single oraz płyty promowanego zespołu, a także… koncerty na żywo w wykonaniu seiyuu głównych bohaterek. Wśród nich na wyróżnienie zasługuje jedynie Ayaka Ohashi (Ran z Aikatsu!, Uzuki z THE iDOLM@STER: Cinderella Girls), pozostała czwórka to natomiast świeżynki w tym biznesie. Szczerze powiedziawszy, od czasu Love Live! Sunshine!! nie wierzę, że twórcy idolkowych serii choćby odrobinę się starają przy tworzeniu takich anime, bo jak widać, nie jest to potrzebne – nieważne, jaki będzie finalny produkt, przy dobrej reklamie na pewno się sprzeda. I wszystko wskazuje na to, że najnowsza produkcja studia XEBEC doskonale wpisze się w te trendy. Bo niestety, ale ja nie widzę tutaj niczego, co mogłoby dać nadzieję na lepszy jakościowo tytuł, aczkolwiek jest szansa, że będzie to chociaż przyjemnym „patrzydłem”. Co najważniejsze – na filmikach promocyjnych nie widać przesady z wykorzystaniem animacji komputerowej. A to już jest duży plus!
Chaos;Child (Silver Link)
Adaptacja visual novel / Premiera: 11.01.2017
Sześć lat minęło od tragedii w Tokio – w dzielnicy Shibuya trzęsienie ziemi i czarny ogień stały się przyczyną masowej paniki, a życie straciło wtedy niemal cztery tysiące ludzi. W odbudowanej Shibuyi ma miejsce seria tajemniczych zgonów, zaś ludzie zaczynają zauważać, że coś jest nie tak, gdy w rocznicę tragedii zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Wraz z bohaterami – grupą licealistów – postaramy się dotrzeć do prawdy.
Adaptacji gier studia 5pb., wyróżniających się charakterystycznym średnikiem w tytule, było już kilka, zaś łączy je luźno wykorzystanie motywów naukowych (albo raczej fantastyczno‑naukowych) często w połączeniu z wątkami nadprzyrodzonymi. Łączy je jeszcze jedno: generalny pech do adaptacji anime, wśród których chlubnym wyjątkiem pozostaje Steins;Gate, cała reszta zaś zwykle jest podsumowywana przez fanów: „zostaw to i sięgnij po oryginał”. Czy tak będzie i tym razem? W niezbyt obszernym dorobku Masato Jinbou, reżysera i scenarzysty, najbardziej wartą wspomnienia pozycją są trzy najnowsze serie Fate/Kaleid Liner Prisma Illya, mające raczej nierówny poziom. Sama gra, stanowiąca podstawę adaptacji, jest uważana za dobrą, ale to jeszcze nie oznacza, że przełoży się na równie dobry scenariusz, który z konieczności będzie musiał wybrać jedną ze ścieżek fabuły.
Chou Shounen Tanteidan NEO (DLE)
Seria oryginalna / Premiera: 2.01.2017
Pamiętacie niejakiego Kobayashiego z ostatnich ekranizacji powieści Ranpo Edogawy? Postać wykorzystywaną jedynie z imienia i nazwiska, kształtowaną przez twórców według aktualnych potrzeb fabularnych – wyprutego z emocji ucznia z Ranpo Kitan, czy też ponurego nieśmiertelnego chłopaka z Trickstera? Nie, ta seria nie jest o nim, lecz o jego progeniturze – a przynajmniej tak brzmią bardzo ogólnikowe zapowiedzi.
Z dostępnych informacji wynika, że za reżyserię odpowiadać będzie niemający na swoim koncie wiekszych sukcesów Katsuhito Oomiya, a za projekt postaci sam Yoshitaka Amano, odpowiedzialny m.in. za takie tytuły jak Vampire Hunter D, Ayakashi ~Japanese Classic Horror~ czy też serię Yattaman. Znaki na niebie i ziemi wskazują, że tym razem postanowiono stworzyć serię detektywistyczną dla dzieci, i, być może, to pozwali przełamać klątwę tragicznych ekranizacji dorobku cenionego pisarza.
Demi‑chan wa Kataritai (A‑1 Pictures)
Adaptacja mangi / Premiera: 8.01.2017
Taki jeden Onizuka (kto go jeszcze pamięta?) marzył o tym, żeby zostać nauczycielem w liceum pełnym uroczych dziewcząt… Ale ambicje Tetsuo Takahashiego sięgają dalej: interesują go bowiem dziewczęta niebędące w pełni ludźmi… Wampiry, sukuby, duchy śniegu – wszystko to i jeszcze trochę można znaleźć w żeńskim liceum przeznaczonym dla przedstawicielek nieludzkich gatunków. Tyle tylko, że nastolatki jak to nastolatki – dręczą je nastoletnie problemy, niezależnie od tego, czy mają głowę na karku, czy też pod pachą. Bycie nauczycielem to poważne wyzwanie!
Jeśli komuś w Monster Musume no Iru Nichijou przeszkadzał nadmiar fanserwisu i zbytnia śmiałość bohaterek, teraz ma szansę znaleźć podobne wątki w wersji niewinnej. Sądząc po dostępnych materiałach promocyjnych, zapowiada się sympatyczna komedia, będąca swoistą wariacją na temat słodkich dziewcząt robiących słodkie rzeczy z jednej strony, a tytułów z gatunku „nauczyciel i klasa oryginałów” z drugiej. Reżyser Ryou Andou ma na koncie na razie dwie serie Gate, które były nie najgorszą adaptacją mangi, więc jest szansa, że i tym razem sobie poradzi. Szczególnie że wspierać go będzie doświadczony Takao Yoshioka, który stworzył scenariusze do wielu udanych komedii, takich jak chociażby druga i trzecia seria Working!!.
ēlDLIVE (Studio Pierrot)
Adaptacja mangi / Premiera: 8.01.2017
Wiadomo, że wśród nastolatków opinia „dziwaka” równa się towarzyskiej śmierci (a w Japonii jest to zapewne prawdziwe do kwadratu). Nic więc dziwnego, że Chuuta Kokonose, który ma zwyczaj gadać do siebie, po pewnym czasie może gadać tylko do siebie – bo wszyscy omijają go szerokim łukiem. Że jak się słyszy głosy w głowie, to się idzie do specjalisty? Być może, jednak czy jakiś specjalista będzie umiał zdiagnozować, iż w ciele Chuuty żyje sobie Obcy? Na szczęście nie oznacza to szybkiej śmierci z powodu dziury w paru ważnych organach wewnętrznych, oznacza za to, że nasz bohater jest potencjalnym kandydatem na kosmicznego policjanta. Czy podejmie wyzwanie i spróbuje dostać się w szeregi sił porządkowych Układu Słonecznego?
Czy ktoś pamięta taką serię o perypetiach ofiary losu, która ma pecha być następcą aktualnego mafijnego bossa? Tak, tę samą, w której występował płatny morderca o aparycji przedszkolaka? ēlDLIVE jest oparte na mandze tej samej autorki, Akiry Amano, co powinno odpowiedzieć na większość pytań o klimat tej opowieści. Reżyser nie ma na koncie większych osiągnięć, zaś Studio Pierrot jest ostatnio mocno nierówne, więc pozostaje mieć nadzieję, że do scenariusza nie dorwie się nikt z tymi samymi nożyczkami, których użyto do pocięcia Sousei no Onmyouji. Byłoby szkoda, bo jeśli nie to – prawdę mówiąc – zapowiadałaby się pogodna seria komediowo‑przygodowa, czyli miła odmiana po niekończących się wariacjach na temat haremów bojowych.
Fuuka (Diomedea)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.01.2017
Chłopak (Yuu Haruna) przenosi się do szkoły w Tokio, gdzie spotyka tajemniczą dziewczynę (Fuuka Akitsuki), która niszczy mu telefon… bowiem podejrzewa, że Yuu zamierza zrobić zdjęcie jej majtkom. Bardzo oryginalnie zaczęta znajomość, naprawdę… Niejaką nowością jest fakt, że oboje mają ciągoty artystyczne i wspólnie zakładają zespół muzyczny z Fuuką jako wokalistką. Nie byłoby jednak wystarczająco dramatycznie, gdyby nie Ta Druga – bo oczywiście jest ta druga – jakże by inaczej, przyjaciółka z dzieciństwa. Czy Yuu będzie umiał wybrać? Czy zespół wystąpi na szkolnym festiwalu? I, przede wszystkim, czy seria będzie na tyle interesującą ekranizacją mangi, że przyciągnie jej fanów?
Za reżyserię odpowiedzialny jest Keizo Kusakawa mający na koncie m.in. nowe serie ze świata Mahou Shujo Lyrical Nanoha, czy też Sekirei. Za projekt postaci odpowiada natomiast świeżynka, Yoshino Honda. Ciekawostką jest natomiast, że po trzyletniej przerwie muzycznej, właśnie w Fuuce powraca do świata anime Megumi Nakajima (Ranka z Macross Plus) z piosenką końcową, Watashi no Sekai.
Nadal wydawana manga Fuuka której autorem jest Seo Kouji cieszy się niesłabnącym powodzeniem i dosyć pozytywnymi opiniami czytelników. Pytanie jednak, czy twórcom anime w ekranizacji uda się uchwycić właśnie to, co odbiorców do tego tytułu przyciągnęło.
Gabriel Dropout (Doga Kobo)
Adaptacja mangi / Premiera: 9.01.2017
Naszą Ziemię zaszczyciła swoją obecnością sama szefowa aniołów. Problem polega na tym, że Gabriel, a raczej Gab, nie zamierza studiować ludzkich zachowań i się uczyć (bo oczywiste jest, że wylądowała w szkole), tylko oddaje się bardziej przyziemnym rozrywkom, takim jak granie w gry komputerowe, oglądanie anime i generalnie obijanie się. Oraz rozkazywanie otoczeniu.
Seria jest adaptacją niezakończonej mangi pod tym samym tytułem. Za reżyserię odpowiedzialny jest Masahiko Oota, mający na swoim koncie takie tytuły jak Yuru Yuri, Himouto! Umaru‑chan czy Mitsudomoe – czyli generalnie komedie. Za projekt postaci odpowiada natomiast Katsuhiro Kumagai. Z promocyjnych wideo wynika, że będziemy mieli do czynienia z komedią szkolną o przygodach i codziennym życiu czterech nieletnich dziewuszek (a przynajmniej tak wyglądających) obdarzonych nadprzyrodzonymi mocami. Jakkolwiek źle to by nie brzmiało, zawsze istnieje nadzieja, że reżyserowi uda się wycisnąć z dwóch tomów mangi coś w miarę strawnego.
Gintama [2017]
Adaptacja mangi / Premiera: 9.01.2017
Szalona mieszanka elementów historycznych i futurystycznych to znak rozpoznawczy tej opowieści o małej firmie do zadań wszelakich, działającej w podbitym przez kosmitów Edo. Taki miszmasz jednak – jak na mangę i anime – nie jest niczym aż tak niespotykanym, zatem przyczyn popularności cyklu Gintama należałoby szukać gdzie indziej. Może to kwestia rozlicznych nawiązań do japońskiej historii, popkultury i czego jeszcze się da? Może udanych bohaterów, którzy regularnie czynią krzywdę czwartej ścianie? Trudno powiedzieć, ale o mangę są regularnie pytani polscy wydawcy (ze względu na jej długość i hermetyczność dają stanowczy odpór), zaś część fanów ocenia sezony anime w zależności od zawartości Gintamy – jeśli jest Gintama, to anime zostało ocalone, przynajmniej na parę miesięcy.
Reszta świata, która z cyklem o srebrnowłosym obiboku i jego kompanach nie miała jeszcze do czynienia, ma z pewnością pod górkę, bo do pełnego cieszenia się seansem należałoby nadrobić tak z kilkaset wcześniejszych odcinków. Fabuła jest wprawdzie epizodyczna, ale jednak osadzona w jakichś ramach czasowych, zaś manga w lipcu 2016 roku rozpoczęła ponoć finałowy już wątek. Czy to może znaczyć, że ta seria będzie ostatnią? To zależy od jej długości, ale i tak jedno jest pewne: Gintama lubi zaskakiwać widzów, zaś pogłoski o śmierci cyklu już kilka razy okazywały się mocno przesadzone. O jakość można być spokojnym – za produkcję odpowiada z grubsza ta sama ekipa co poprzednio, więc nie należy się nastawiać na większe zmiany względem zakończonej w marcu 2016 roku serii Gintama°.
Granblue Fantasy: The Animation (A‑1 Pictures)
Adaptacja gry mobilnej / Premiera: 04.2017
Już po opublikowaniu tej zapowiedzi ogłoszono, że seria zostaje przesunięta na wiosnę. 21 stycznia ma zostać wyemitowany odcinek specjalny Zankutinzeru Hen.
W świecie latających wysp wielkie imperium Erste ściga obdarzoną niezwykłą mocą młodziutką Lyrię, która przypadkiem wpada na trenującego w lesie nieopodal domu nastoletniego Grana. Chłopak ma zwyczaj pomagania ludziom w potrzebie, więc i tym razem nie waha się zaryzykować życia w obronie nieznajomej. Ostatecznie oboje udają się na poszukiwanie legendarnej wyspy, Estalucii, mając za wskazówkę jedynie tajemniczy list pozostawiony przez zaginionego ojca Grana.
Będąca pierwowzorem tego anime, wypuszczona na rynek w 2014 roku gra RPG stała się naprawdę popularna, ale wiemy, jak to z ekranizacjami takowych bywa, więc zalecałabym podejście z pewną dozą ostrożności. Całość zapowiada się na raczej typową przygodę w świecie magii i miecza, z czekającą na tworzącą się stopniowo drużynę wielką tajemnicą, ale przy odrobinie szczęścia możemy liczyć na rzecz nawet jeśli nie ambitną, to przynajmniej sympatyczną. Oczywiście wszystko będzie zależało od tego, jak poradzi sobie ekipa produkcyjna, a że reżyser ma naprawdę niewielkie doświadczenie, to trudno stwierdzić, co z tego ostatecznie wyjdzie.
Hand Shakers (GoHands)
Seria oryginalna / Premiera: 11.01.2017
W Osace niedalekiej przyszłości dwuosobowe zespoły tytułowych „Ściskających dłonie” pojedynkują się między sobą za pomocą niezwykłych broni wydobywanych z ich świadomości. Wszyscy chcą spełnić swoje marzenia, ale zaszczytu konfrontacji z „bogiem” doświadczy tylko jedna para. Czy będą to Tazuna i Koyori? A może poszczęści się komuś innemu?
Pierwszym, co przyszło mi do głowy po zobaczeniu plakatu oraz zwiastuna i przeczytaniu opisu fabuły, była myśl, że ktoś wpadł na pomysł stworzenia hybrydy Guilty Crown z K w uniwersum Fate… Brzmi to o tyle upiorne, że pierwsze z wymienionych anime opierało się na pomyśle ukrytych w ludzkiej duszy czy też świadomości broni, ale okazało się kompletną klapą, drugie wyszło całkiem nieźle, ale na pierwszy rzut oka wzięto z niego tylko charakterystyczną oprawę techniczną, a z trzeciego zaczerpnięto jedynie motyw pojedynków. Teoretycznie mamy do czynienia z produktem studia GoHands i pana Shingo Suzukiego, odpowiedzialnego za całkiem udane K, ale w praktyce do czasu premiery całość to jedna wielka niewiadoma i równie dobrze możemy sobie powróżyć z fusów wypitej niedawno herbatki…
Idol Jihen (Mappa / Studio Voln)
Seria oryginalna / Premiera: 8.01.2017
Jeśli dla kogoś jedno idolkowe anime w sezonie to stanowczo za mało, w zimie zdecydowanie nie powinien narzekać, bo dostanie aż dwa! Co tym razem będą ratować tańczące i śpiewające dziewoje? Szkołę? Miasto? Region? A poszalejmy – niech uratują całe państwo! Tak, oczywiście będzie to Japonia, tym razem wyniszczona przez skorumpowany rząd (i tym podobne nieszczęścia). W takiej sytuacji tylko idolki mogą przywrócić jej obywatelom uśmiech na twarzy i spokojny sen. Powołane zostaje zatem siedem partii politycznych, w skład których wchodzi łącznie aż czterdzieści siedem idolek. I wszystkie one będą śpiewać i tańczyć ku chwale ojczyzny.
Jedno jest pewne – zdecydowanie nie będzie to jeszcze jedna kopia standardowych historii o grupce śpiewających nastolatek. Nawet jeśli ostatecznie będą one robiły to, co zawsze, absurdalne założenia fabularne raczej nie pozwolą o sobie zapomnieć. Co z tego wyjdzie, to już inna para kaloszy. Za produkcję odpowiedzialne jest studio Mappa w kooperacji z VOLN (innym owocem ich współpracy jest nowa odsłona Ushio to Tora), zaś reżyserię powierzono niezbyt doświadczonemu Daisuke Yoshidzie. Jak na multimedialny projekt przystało, na anime się nie kończy – wydana została już manga, w planach natomiast znajduje się jeszcze gra na smartfony.
Kemono Friends (Yaoyorozu)
Adaptacja gry mobilnej / Premiera: 11.01.2017
Japari Park to ogromny i niezwykle popularny ogród zoologiczny, odtwarzający naturalne siedliska zwierząt. Tak się jednak składa, że pod wpływem występującej na jego terenie tajemniczej substancji zwierzęta zaczynają przybierać postać ludzką – a dokładnie, uroczych dziewcząt. W tym właśnie parku pewnego dnia gubi się dziecko, a powrót do rodziców stanie się wielką przygodą, gdy do pomocy włączają się kolejne zwierzo‑dziunie, z uroczą serwalką na czele.
Nie no, z materiałów promocyjnych naprawdę wynika, że ta substancja zmienia zwierzęta w ludzi, a nie sprawia, że ludzie mają halucynacje, chociaż ta druga wersja jakoś bardziej by do mnie przemawiała. Ostatecznie jednak nie ma co kręcić nosem – na słodkie dziewczęta Japończycy przerabiali już wszystko, od historycznych wodzów przez pokemony po pojęcia z zakresu IT. Najbardziej chyba dziwi, że zapowiedziane zostały pełnowymiarowe odcinki, chociaż spodziewałabym się raczej miniaturek – czym twórcy zamierzają je zapchać? Ponieważ pierwowzorem jest gra na smartfony, zapowiada się praktycznie oryginalny scenariusz, pisany przez mało doświadczonego Shigenoriego Tanabe. Pierwszy zwiastun, w którym rysowana postać wyraźnie i nienaturalnie odcina się od znacznie bardziej szczegółowego tła, nie wróży za dobrze, ale w sumie ta seria to niewiadoma. Kto wie, może coś z tego będzie?
Kobayashi‑san Chi no Maid Dragon (Kyoto Animation)
Adaptacja mangi / Premiera: 12.01.2017
Kobayashi to zwyczajna pracownica korporacji, jak to mówią Japończycy – OL, czyli Office Lady. W jej życiu nie dzieje się nic ciekawego… Przynajmniej do dnia, w którym przypadkiem uratowana smoczyca imieniem Tooru postanawia zostać jej pokojówką. Na szczęście przybiera w tym celu bardziej stosowną ludzką postać, ale smocze przyzwyczajenia potrafią dawać o sobie znać w najmniej spodziewanych momentach. W dodatku, sądząc po składzie obsady, ze smokami jak z kotami (a z kotami jak z piwem) – na jednym się nigdy nie skończy…
Głównym elementem wyróżniającym tę serię jest bez wątpienia to, że w roli głównej obsadzono tu dorosłą kobietę zamiast ciapowatego licealisty. Czy to coś zmienia? Z pewnością może zmienić wiele, ale trzeba przyznać, że ten tytuł jest wyjątkowo nieprzewidywalny. Do tej pory zekranizowane zostały dwie mangi autora używającego pseudonimu Cool Kyoushinsha, z czego jedna była bardzo udana, a druga – przeciętna i nieciekawa. W obu przypadkach były to jednak miniatury z trzyminutowymi odcinkami, teraz zaś za animację zabrało się ni mniej, ni więcej, tylko Kyoto Animation. Czy wyjdzie nowe Nichijou, czyli seria do kochania lub nienawidzenia? Cóż, smokopokojówka powinna być porządnym wabikiem, zaś ekipa twórców jest raczej solidna, więc kto wie – to może być hit sezonu.
Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku o! 2 (Studio Deen)
Adaptacja light novel / Premiera: 11.01.2017
Wspaniałe moce, harem pięknych dziewcząt oraz barwne przygody w fantastycznym świecie – to wszystko Kazuma najchętniej by wymienił na pół kilo świętego spokoju. Ale nie ma lekko, szczególnie gdy jest się poszukiwaczem przygód, światu zagraża król demonów, zaś w finale pierwszej serii spuściło się magiczną bombę zupełnie nie tam, gdzie by należało. Czy druga będzie kontynuować opowieść od tego momentu, czy też pójdzie zupełnie inną drogą? Przy epizodycznej konstrukcji fabuły wszystko jest w sumie możliwe, chociaż chyba należy się spodziewać tego pierwszego. To z kolei oznaczałoby, że bohaterowie opuszczą w końcu poznane w pierwszej serii miasto i wyruszą w nieznane… Ale w gruncie rzeczy liczy się tylko jedno: żeby humor pozostał na dotychczasowym poziomie. A to w sumie delikatna sprawa, bo wypuszczony pomiędzy seriami pojedynczy odcinek był troszeczkę za bardzo ryzykowny pod pewnymi względami.
Pozostaje jednak mieć nadzieję, że nowy sezon KonoSuba tak jak poprzedni zachowa równowagę między humorem, ryzykownymi żartami i ogólną ciepłą atmosferą. Ekipa twórców nie uległa zmianie, seiyuu powracają w dotychczasowym składzie, zaś „powtórka z rozrywki” w tym przypadku brzmi jak całkiem niezły plan.
Kuzu no Honkai (Lerche)
Adaptacja mangi / Premiera: 12.01.2017
Mugi Awaya i Hanabi Yasuraoka ucieleśniają ideał nastoletniej pary – powszechnie lubiani w szkole, atrakcyjni, a przy tym z dobrymi wynikami w nauce, wydają się po prostu stworzeni dla siebie. Jeśli jednak taką parę poznajemy na samym wstępie opowieści, to jest więcej niż pewne, że coś okaże się mocno nie tak. W tym przypadku „nie tak” jest z domniemaną wielką miłością, jaka ich połączyła – oboje są zakochani bez wzajemności w kimś innym (i będącym w zasadzie poza ich zasięgiem), zaś spotykają się, żeby odpędzić samotność. Oczywiście pytanie brzmi, czy tak pozostanie na zawsze?
Ach, te smakowite nastoletnie dramaty… Czy można się im oprzeć? Piszę to bez złośliwości, bo chociaż zdaję sobie sprawę, że takie historie są tylko dla amatorów, tych amatorów nie brakuje. W dodatku Kuzu no Honkai zapowiada się raczej solidnie, szczególnie że z niedawnych informacji wynika, iż manga zmierza do końca, zaś anime (podobnie jak emitowana równolegle seria live action) ma zekranizować całą fabułę. Biorąc pod uwagę, że główną plagą adaptacji mangowych jest urywanie opowieści przed zakończeniem, to wyjątkowo zachęcająca wiadomość. W rolach pary idealnej usłyszymy Nobunagę Shimazakiego (m.in. Haruka we Free!, Shinichi w Kiseijuu: Sei no Kakuritsu) i Chikę Anzai (m.in. tytułowa bohaterka Hitsugi no Chaika, Reina w Hibike! Euphonium).
Little Witch Academia [2017] (Trigger)
Seria oryginalna / Premiera: 8.01.2017
Opowieść o nieudolnej, ale pełnej zapału uczennicy szkoły dla czarownic rozpoczęła się od wypuszczonego w 2013 roku w ramach projektu Anime Mirai pojedynczego odcinka. Ujął on widzów prostotą, wdziękiem i wyjątkową urodą graficzną do tego stopnia, że kontynuacja została częściowo sfinansowana z pieniędzy zebranych przez portal Kickstarter. W ten sposób apetyt widzów został zaostrzony i zaczęli się oni domagać pełnoprawnej serii telewizyjnej. Od początku związane z tą produkcją studio Trigger zdołało w końcu pozyskać fundusze i zaryzykować – bo wypuszczenie anime opartego na oryginalnym scenariuszu zawsze jest ryzykiem.
Podstawowe pytanie brzmi, czy scenariusz nie zostanie przekombinowany i nie ześlizgnie się w coś, co część odbiorców zachwyci, ale resztę odrzuci – jak to miało miejsce z ostatnimi produkcjami tego studia. Szczerze mówiąc, trzymam kciuki za to, żeby tym razem nikt nie próbował zbawiać anime. Całkowicie wystarczy, jeśli uda się zrobić dobrą serię! Produkcję nadal nadzoruje i reżyseruje You Yoshinari, nie ulegnie też zmianie obsada, co oznacza, że jako główną bohaterkę Akko usłyszymy doświadczoną Megumi Han (m.in. Gon z nowszego Hunter X Hunter, Rinko z Ore Monogatari!!), zaś jej wierne przyjaciółki, Sucy i Lotte, zagrają odpowiednio Michiyo Murase i Fumiko Orikasa.
Marginal #4 Kiss Kara Tsukuru Big Bang (J.C. Staff)
Seria oryginalna / Premiera: 12.01.2017
Jeszcze parę lat temu nieodzownym składnikiem każdego sezonu była seria albo oparta na grze randkowej dla panów, albo wyglądająca jak gotowy scenariusz takiej gry. Ostatnio ta sama prawidłowość dotyczy gier otome i serii pokrewnych im duchem. Tym razem daniem głównym jest czwórka panów z zespołu idolów o nazwie Marginal#4, którzy łączą obowiązki wschodzących gwiazd show‑biznesu z obowiązkami uczniów liceum.
Jest to kolejna odsłona multimedialnego projektu firmy Rejet (wydawcy gier, spośród których ekranizacji doczekały się Diabolik Lovers i Scared Rider Xechs, czyli pozycje zdecydowanie dla amatorów). Pod szyldem projektu, nazwanego Pythagoras Production i udającego agencję dla fikcyjnych idoli, do tej pory zdążyło się ukazać trochę płyt z muzyką, a także słuchowiska, w listopadzie miała zaś premierę gra otome. Na podstawie dotyczasowych materiałów promocyjnych trudno jeszcze coś powiedzieć, poza tym, że tym razem postanowiono dla odmiany nie różnicować typów fizycznych i w efekcie bohaterowie różnią się w zasadzie wyłącznie kolorystyką oraz wyrazem twarzy. W głównych rolach wystąpią Naozumi Takahashi, Toshiki Masuda, Kenn i Yuuto Suzuki, czyli seiyuu doświadczeni, ale grający do tej pory na ogół role drugoplanowe. Pozostaje powtórzyć sakramentalne: zawsze jest szansa, że to będzie przynajmniej cukierek dla oka.
Masamune‑kun no Revenge (Silver Link)
Adaptacja mangi / Premiera: 5.01.2017
Masamune Makabe w dzieciństwie był dzieckiem dosyć pulchnym, z którego często żartowano. Wśród nabijających się była niejaka Aki Adagaki, która przezwała go „Prosiak”. Teraz, po latach, nadszedł czas zemsty. Dzięki wytrwałości i rygorystycznemu treningowi Masamune wyrósł na przystojnego młodzieńca, doskonale się uczącego i świetnego w sporcie – czyli generalnie niepodobnego do dawnego dzieciaka. Plan zemsty obejmuje przeniesienie się do szkoły, do której uczęszcza Aki, rozkochanie jej w sobie, a następnie złamanie jej serca (i zapewne oddalenie się z szatańskim chichotem). Cóż może pójść nie tak?
Za adaptację siedmiotowej mangi zabrało się studio Silver Link, które ma na koncie sporo dobrych szkolnych serii. Reżyserię powierzono Mirai Minato, dotychczas bez większych osiągnięć na tym polu, natomiast za scenariusz będzie odpowiadać Michiko Yokote (Handa‑kun, Shirobako). Od strony studia i scenariusza można oczekiwać, że będzie to w miarę dobra seria (chociaż do produkcji Silver Link należy podchodzić z nastawieniem, że mogą „przedobrzyć”), jednak wielką niewiadomą pozostaje postać reżysera – czy pójdzie on tropem zwykłych serii szkolnych, czy może nada Masamune‑kun no Revenge jakiś charakter – czas pokaże.
Minami Kamakura Koukou Joshi Jitensha Bu (J.C. Staff / ACGT)
Adaptacja mangi / Premiera: 7.01.2017
Słodkie dziewczęta również w sezonie zimowym będą robić słodkie rzeczy na rowerach. Tym razem, tak dla odmiany, główna bohaterka, nastoletnia Hiromi Maiharu, kompletnie nie potrafi jeździć na swoim składaku. Nie przeszkadza jej to w wybraniu się pierwszego dnia do szkoły właśnie na dwóch kółkach, co – jak łatwo przewidzieć – kończy się małym (acz niegroźnym w skutkach) wypadkiem. Wkrótce Hiromi, dzięki pomocy nowo poznanej koleżanki z klasy, Akizuki Tomoe, nauczy się znacznie lepiej jeździć, a także dołączy do szkolnego klubu rowerowego. I tak zacznie się jej piękna kolarska przygoda.
Kolarskie moé okruchy życia to rzecz, na którą bardzo długo czekałam. Problem polega na tym, że kiedy w końcu już takie anime (czyli Long Riders!) ujrzało światło dzienne, okazało się niezbyt wysokich lotówi, w żaden sposób nie było więc w stanie zaspokoić apetytu na tego typu tytuł. Czy nowej propozycji ze studia J.C.STAFF (Shokugeki no Souma, Flying Witch) uda się zapełnić tę niszę? Cóż… sądząc chociażby po obrazkach z mangowego pierwowzoru, wygląda to zachęcająco. Bohaterki raczej skupią się na pedałowaniu, nie zaś na jedzeniu ciastek i piciu herbaty – to raz. Dwa – projekty postaci wyglądają naprawdę ładnie, co w połączeniu z żywą kolorystyką może dać przyjemny efekt. A do tego: trzy – za scenariusz odpowiadać ma Kurasumi Sunayama, który pracował m.in. przy produkcji niektórych odcinków Yowamushi Pedal, więc przynajmniej jedna osoba z ekipy ma jakieś doświadczenie z „rowerowymi” seriami. Przykład Shakunetsu no Takkyu Musume pokazał zresztą, że „słodkie dziewczęta” i „anime sportowe” mogą doskonale ze sobą współgrać, istnieje więc szansa, że i tu będzie podobnie. Chociaż… jak znam życie, dostaniemy raczej kolejnego przeciętniaka przeznaczonego głównie dla fanów gatunku.
Onihei (TMS Entertainment)
Adaptacja powieści / Premiera: 10.01.2017
Ekranizacje powieści z prawdziwego zdarzenia w japońskim przemyśle animowanym to ostatnimi czasy coraz większa rzadkość, bo znacznie łatwiej i przede wszystkim bezpieczniej jest się wziąć za mangę lub współczesną light novel. W przypadku tego konkretnego tytułu chyba jednak najbardziej zaskakujący jest fakt, iż postanowiono zaadaptować materiał dosyć wiekowy, bo publikowany w odcinkach w latach 1967‑1989. Cykl opowieści o pilnującym porządku w Japonii czasów Edo samuraju Heizou Hasegawie bardzo szybko stał się popularny i już nieraz trafiał na ekrany kin i telewizorów, ale wersję animowaną zapowiedziano dopiero teraz.
Tomów jest przeszło dziewiętnaście, a anime ma być wyświetlane przez jeden sezon, ale epizodyczna fabuła zdecydowanie ułatwia twórcom zadanie. Reżyser ma co prawda większe doświadczenie w zajmowaniu się oprawą graficzną niż staniu za sterami produkcji (w tym anime odpowiada również za projekty postaci), ale może jakoś poradzi sobie z materiałem źródłowym, choć to jak obszedł się z Sednem rzeczy w Aoi Bungaku nie napawa mnie szczególnym optymizmem. Na szczęście w tym przypadku jest znacznie więcej czasu ekranowego i więcej możliwości. Oby wyszło z tego coś ciekawego, bo tematycznie zapowiada się nieźle. Ciekawe, czy wyjdzie z tego taki japoński animowany Strażnik Teksasu?…
Reikenzan: Eichi e no Shikaku (Studio Deen)
Adaptacja powieści internetowej / Premiera: 8.01.2017
Gdy światu grozi zagłada, naturalną koleją rzeczy powinien się pojawić wybraniec, który go ocali. Wytypowanie tegoż wybrańca to zadanie dla starożytnego klanu Reiken, zaś jednym z kandydatów jest Ooriku, młodzian nad wyraz sprytny i obrotny. Pierwsza seria, mająca podtytuł Hoshikuzu‑tachi no Utage, zaprezentowała jego przygody oraz towarzyszy, a także jasno pokazała, czego możemy się spodziewać po tej ekranizacji chińskiej powieści internetowej. Czyli: niezbyt poważnej fabuły, niezbyt głębokich charakterów i (przede wszystkim) niezbyt imponującego budżetu – to właśnie ta ostatnia cecha zniechęciła wielu widzów do pierwszej serii.
Budżet zapewne nie ulegnie zmianie, ale w ekipie twórców zaszły poważne roszady. Reżysera i scenarzystę Iku Suzukiego ma zastąpić Susumu Nishizawa, mający zdecydowanie mniejszy indywidualny dorobek. Wymieniono także osobę odpowiedzialną za projekt postaci, co oznacza, że Eichi e no Shikaku może się różnić od poprzedniej serii zarówno wyglądem, jak i sposobem poprowadzenia fabuły i rozłożenia w niej akcentów. Tak czy inaczej jednak jest to propozycja tylko dla osób, które oglądały Hoshikuzu‑tachi no Utage i są ciekawe dalszych losów bohaterów.
Rewrite 2nd Season: Moon Hen / Terra Hen (8bit)
Adaptacja visual novel / Premiera: 14.01.2017
Stara dobra zasada mówi, że w anime jeśli nie widać ciała – to nie należy zakładać zgonu postaci. Jak jednak udowadnia ta seria, nawet uśmiercenie praktycznie wszystkich postaci połączone z zagładą całego świata to jeszcze nie powód, żeby kończyć fabułę… Oczywiście wszystko to ma swoje uzasadnienie. Rewrite początkowo podsuwa widzowi mylne tropy, sugerując, że to opowieść o prawie zwykłym chłopaku imieniem Kotarou, w którego życiu zaczyna się dziać coś dziwnego, ale poza tym spędza spokojnie dni, otoczony wianuszkiem przemiłych koleżanek ze szkoły. W rzeczywistości oglądamy świat rozdarty wojną pomiędzy potężnymi siłami, zaś bohater i jego towarzyszki znajdują się w jej centrum – i po różnych stronach. Zakończenie pierwszej serii odzwierciedlało rozwój gry, gdzie było niezbędnym etapem pozwalającym wkroczyć na finalną, „prawdziwą” ścieżkę fabularną. Nic więc dziwnego, że powstała druga seria telewizyjna, której zadaniem jest opowiedzenie całej historii do końca.
Wśród twórców nie zaszły większe zmiany i generalnie mamy do czynienia z przypadkiem, gdy seria od początku była rozpisana na dwa sezony. Inna rzecz, że nawet na tle innych ekranizacji gier studia Key, Rewrite jest pozycją dość wymagającą, szczególnie z punktu widzenia osób, które nie grały w oryginalną grę – i to nawet nie ze względu na natężenie akcentów dramatycznych. Konieczne poskracanie pewnych wątków pobocznych oraz połączenie kilku oryginalnych ścieżek sprawiło, że pierwsza seria anime została uznana przez część widzów za poszatkowaną fabularnie i niespójną, miotającą się między poważniejszymi scenami a pomysłami typowymi dla anime haremowych. Czy druga seria nada wydarzeniom pierwszej sens i odpowie na wszystkie pytania? O tym zapewne przekonają się najwytrwalsi widzowie.
Schoolgirl Strikers: Animation Channel (J.C. Staff)
Adaptacja karcianki / Premiera: 7.01.2017
Korci, żeby napisać, że to kolejna odsłona przygód krewnych i znajomych Nanohy, ale zbieżność tytułów jest przypadkowa. Prestiżowa szkoła dla dziewcząt Goryoukan skrywa pewną tajemnicę – otóż poza przekazywaniem wiedzy akademickiej, przygotowuje także pięcioosobowe grupki uczennic do walki z zagrażającymi światu potworami, nazywanymi Oburi. Właśnie przychodzi czas na wyłonienie kolejnej piątki – którą ma wybrać świeżo powołana liderka.
Drużyna uczennic zajmująca się ratowaniem świata? Cóż to za świeży, nieograny pomysł… Szczerze mówiąc jednak, od mobilnej RPG‑karcianki (koncept trochę zbyt karkołomny, by tu go streszczać) nie wymaga się zwykle oryginalności, tylko udanej mechaniki gry i sympatycznych postaci. To pierwsze, z oczywistych powodów, nie ma kluczowego znaczenia w ekranizacji, zaś o tym drugim na razie trudno cokolwiek powiedzieć, chociaż na pewno nie wróży dobrze, że po samym wyglądzie dziewcząt można się domyślić typów charakterów, jakie będą prezentować. Stroje bojowe to klasyczna mieszanka futurystyki z krótkimi spódniczkami oraz przypadkowymi broniami. Fakt jednak, że za anime stoi J.C. Staff, zaś reżyserię i scenariusz powierzono doświadczonym twórcom. Amatorom gatunku proponuję rzucić okiem – licho wie, to może być niezłe widowisko.
Seiren (Axsiz / Studio Gokumi)
Seria oryginalna / Premiera: 6.01.2017
Siedem bohaterek, jeden bohater i dwanaście odcinków na zaprezentowanie historii miłosnej – czy to może być coś innego niż najzwyczajniejszy w świecie harem? Jak najbardziej może i najprawdopodobniej będzie, seria składać się ma bowiem z trzech (liczących po cztery odcinki) części, z których każda przedstawi nam romans protagonisty z inną bohaterką. Na pierwszy plan postanowiono tym razem wysunąć trzy panie – pogodną i niezwykle popularną Ayane Sakurę, miłośniczkę gier wideo Tooru Miyamae, która ma problemy z kontaktami interpersonalnymi, oraz nieco dziecinną przyjaciółkę z dzieciństwa głównego bohatera, Kyouko Touno.
Kojarzy się wam to z czymś? I prawidłowo, bo bardzo podobny koncept widzieliśmy wcześniej w Amagami SS, które z tym tytułem powiązane jest m.in. poprzez osobę Kisayi Takayamy, odpowiedzialnego za koncept, oryginalne projekty postaci a także scenariusz nowej serii. Z drugiego sezonu wspomnianego anime powróci natomiast w roli reżysera Tomoki Kobayashi (znany także ze swojej pracy m.in. przy Akame ga Kill!). Należy się więc nastawić na typową powtórkę z rozrywki. Jeśli komuś przypadło do gustu przedstawienie w jednej serii kilku odrębnych historii miłosnych obracających się wokół jednego protagonisty, powinien być usatysfakcjonowany i tym razem. A żeby nikt nie poczuł się przytłoczony tą powtarzalnością, akcja Seiren dla odmiany toczyć ma się w lecie, nie zaś zimą.
Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu: Sukeroku Futatabi Hen (Studio Deen)
Adaptacja mangi / Premiera: 7.01.2017
Stęskniliście się już za przeuroczym Yotarou oraz czarującym Yakumo i też nie możecie się doczekać dalszego ciągu ich historii? Oto nadchodzi! Powoli opuszczamy przeszłość i zaczynamy nowy rozdział, w którym tym razem pierwsze skrzypce grać będzie nasz świeżo upieczony adept rakugo. Nie martwcie się jednak, bo demony przeszłości nie dadzą tak szybko o sobie zapomnieć, i Sukeroku oraz Miyokichi jeszcze powrócą…
Rzut oka na listę płac rozwiewa jakiekolwiek wątpliwości co do jakości nowej serii, bo zespół odpowiedzialny za świetną część pierwszą zajmuje się również kontynuacją. Zakończony pierwowzór, sprawdzony zespół, dobrze wykonana poprzedniczka i jeszcze więcej rakugo. Żyć, nie umierać! Oczywiście znajomość pierwszej serii przed seansem jest obowiązkowa.
Super Lovers 2 (Studio Deen)
Adaptacja mangi / Premiera: 12.01.2017
Pełna dramatyzmu opowieść o miłości między przyrodnimi braćmi ruszy z miejsca, w którym pozostawiła widzów pod koniec pierwszego sezonu. Mamy zatem Haru i Rena, których uczucie kwitnie jak może, czyli raczej nieudolnie, ale z tlącą się nadzieją na szczęśliwe zakończenie. Mamy też bliźniaków i grupkę najbliższych znajomych, niezbędnych do wywoływania zamieszania. No i przede wszystkim – mamy Haruko, absolutną królową entropii, która przybywa do Japonii z tajemnicą pochodzenia Rena oraz planem zabrania chłopca prosto z ramion Haru, bo niby czemu nie.
Kiedy po raz pierwszy natrafiłam na wzmiankę o Super Lovers, byłam pełna optymizmu. Owszem, wszystko wskazywało na to, że będę musiała bez przerwy słuchać, jak fani tego tytułu z wielkim przekonaniem powtarzają: „nie, nie, to nie jest przedszkolak, on tylko tak młodo wygląda” oraz „nie, nie, to nie jest kazirodztwo, bo ten młodszy jest adoptowany”. Ale mimo wszystko gdzieś tam w tle majaczyła obietnica całkowicie poważnej i bardzo ambitnej realizacji tego niezbyt etycznego tematu. Obietnica, która do tej pory została zrealizowana w postaci ciągu licznych nieporozumień, wynikających głównie z tego, że bohaterowie postanowili do siebie myśleć zamiast mówić, ale niestety jeszcze nie opanowali telepatii. Wraz z pojawieniem się zapowiedzi drugiego sezonu znów jednak ożywa nadzieja na to, że fabuła przestanie kręcić się w kółko i w końcu skupi na kwestiach, które do tej pory jedynie podziwiała z bezpiecznej odległości.
Tales of Zestiria: The Cross [2017] (Ufotable)
Adaptacja jRPG / Premiera: 8.01.2017
Młody wybraniec Sorey wraz ze świeżo skompletowaną drużyną wyrusza w podróż, której celem jest odkrycie czających się w przeszłości tajemnic, poznanie świata oraz – najprawdopodobniej – uratowanie go ze szponów ucieleśnienia chaosu i zła. Czy bohaterowie odniosą sukces i zdołają tego dokonać?
Oto przed Wami kolejna kontynuacja w tym sezonie, tym razem przygodowego fantasy na podstawie gry RPG. Poprzedniczka została dosyć ciepło przyjęta przez fanów, bo twórcy całkiem sprawnie załatali w niej kilka dziur fabularnych z pierwowzoru. Jak duże zmiany będą w dalszej części? Tego jeszcze nie wiemy, ale jedno jest pewne – dopieszczone technicznie widowisko w wykonaniu studia Ufotable gwarantowane.
Urara Meirochou (J.C. Staff)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.01.2017
Tytułowe Meiro‑chou to miasto słynące wróżbitek – tak, przepowiadaniem przyszłości na najróżniejsze sposoby zajmują się tu wyłącznie kobiety. Tutaj także przybywają dziewczęta z całego kraju, które pragną spróbować swoich sił w tym fachu, a kiedyś może zostać Urarą – najlepszą spośród wróżbitek. Czasem jednak komuś przyświeca też inny cel, tak jak głównej bohaterce tej serii, Chiyi, która właśnie rozpoczyna naukę w Meiro‑chou i zaprzyjaźnia się z trzema rówieśniczkami: Nono, Kon i Koume.
Z której strony by nie patrzeć, zapowiada się klasyczna seria o słodkich dziewczętach robiących słodkie rzeczy, odróżniająca się od pozostałych motywem wróżb. Właściwie to powinno wystarczyć – zawsze jest szansa na coś minimalnie innego niż perypetie kolejnego szkolnego klubu jedzenia ciastek, chociaż nie wątpię, że jak zwykle w tego typu seriach, większa część pomysłów będzie pochodzić z wielokrotnego recyklingu. Poszukajmy więc plusów: Mai Ootsuka projektowała postaci m.in. w Non Non Biyori i trzeba przyznać, że jej słodkie dziewczęta nie są zmoeblobione do przesady, mają za to sporo naturalnego uroku. Scenarzystka Deko Akao ma spore doświadczenie i zwykle wie, co robi. Tylko o seiyuu trudno coś napisać, ponieważ postawiono tym razem na mniej doświadczone aktorki.
Youjo Senki (Studio NuT)
Adaptacja light novel / Premiera: 6.01.2017
Tanya Degurechov była kiedyś mężczyzną – jednym z najlepszych pracowników pewnej korporacji. Jednakże na jego drodze stanęło mściwe bóstwo, wskutek czego odrodził się on w ciele małej dziewczynki – bladej blondyneczki o dużych niebieskich oczach. Fakt ten nie przeszkodził jednak, by jego nowe wcielenie stało się jednym z najbardziej skutecznych i najniebezpieczniejszych żołnierzy Armii Imperialnej.
Z technicznych rzeczy wiadomo niewiele, za reżyserię adaptacji sześciotomowej light novel odpowiada Yutaka Uemura (Punch Line, Dantalian no Shoka, natomiast za scenariusz Kenta Ihara – obaj bez większych doświadczeń w tej materii. W roli tytułowej usłyszymy Yuuki Aoi. Dotychczas dostępne materiały promocyjne zwiastują produkcję mroczną, krwawą i przede wszystkim wojenną, o bohaterce natomiast informują, że jest to „potwór w skórze małej dziewczynki”. Zresztą tej linii trzymają się także grafiki z wizerunkami postaci – na wszystkich Tanya ma wyjątkowo obłąkańczy wyraz twarzy, co mocno kontrastuje z projektami pozostałych postaci, w większości idącymi w stronę realizmu. Problemem jednak jest jedno – morderczych lolitek już trochę było i zdecydowanie większe wrażenie na widzu robi zwyczajnie wyglądająca postać, nagle mająca epizod szaleństwa, niż blond panienka z jednoczesnym wytrzeszczem i wyszczerzem (brakuje tylko śmiechu). Ale może to tylko promocja…
Yowamushi Pedal: New Generation (TMS Entertainment)
Adaptacja mangi / Premiera: 10.01.2017
Jeśli ostatnio brakowało Wam wiatru we włosach, trzasku przerzutek i piosenek z anime entuzjastycznie wyśpiewywanych podczas brawurowej jazdy rowerem – zakładajcie kaski, bo wszystko wskazuje na to, że w zimowym sezonie będzie aż gorąco od pedałowania (bez skojarzeń, proszę). Trzeci sezon przygód klubu rowerowego z liceum Souhoku to kolejne wyzwania nie tylko dla Onody, ale i dla całego zespołu. Trzecioklasiści kończą szkołę. Do drużyny dołącza dwóch nowych zawodników. A na horyzoncie już widać przeciwników, którzy zacierają ręce i śmieją się złośliwie.
Cieszy mnie przeogromnie fakt, że są serie, które tak poważnie traktują upływ czasu i czynią z odejścia starszych kolegów coś więcej niż wyłącznie hipotetyczne zagrożenie. Niesamowity rozwój postaci i zaciekła rywalizacja w tym przypadku w zupełności wystarczą, by zignorować momentami nieco męczące CGI. Jak chłopcy, których poznaliśmy na samym początku opowieści, poradzą sobie w roli mentorów? Czy wytrzymają presję takiej zmiany ról? I co wniosą do drużyny nowi cykliści? Czy naprawdę trzeba zadawać podobne pytania, skoro każdy miłośnik anime o sporcie namnożył ich już pewnie kilkaset? Pewnie nie. Z ważniejszych informacji wypada wspomnieć, że Kurasumi Sunayama, który pracował nad scenariuszem do dwóch poprzednich sezonów, zajmie się teraz również nadzorem nad kompozycją serii. Reszta twórców wróci w niezmienionym składzie, nie licząc oczywiście nowych seiyuu, którzy wciąż pozostają tajemnicą.
Serie z krótkimi odcinkami
Chiruran: Nibun no Ichi (LandQ Studio)
Adaptacja mangi / Premiera: 10.01.2017
Okres Bakumatsu, ostatnie lata przed restauracją Meiji i otwarciem się Japonii na wpływy zachodnie, był niezwykle trudny i pełen niepokojów, a co za tym idzie – stanowi teraz wyjątkowo wdzięczne tło dla akcji najrozmaitszych mang i anime. Wiele z nich poświęcono jednostce Shinsengumi, obrosłej grubą warstwą mitologii. Właśnie o dzielnych i dumnych samurajach, starających się zaprowadzić spokój w Kioto, opowiada manga Chiruran: Shinsengumi Chinkon‑ka autorstwa Shinyi Umemury i Eijiego Hashimoto. Po pierwszej zapowiedzi spodziewano się więc stylowej i dramatycznej opowieści kostiumowej… Zaś druga zapowiedź uzupełniła, że na ekrany telewizorów trafi adaptacja komediowego spin‑offu Chiruran Nibun no Ichi, stworzonego przez tych samych autorów.
To, w połączeniu z informacją, że seria będzie miała krótkie odcinki, powinno znacznie ostudzić oczekiwania fanów. LandQ Studio nie ma na koncie własnych projektów i do tej pory pracowało jako podwykonawca, przy anime takich jak Robot Girls Z czy Ozuma. Reżyserem została Fumie Muroi, specjalizująca się w projektowaniu postaci. Trudno powiedzieć, co z tego wyniknie, ale rokowania są raczej ostrożne. Nie liczyłabym na perełkę w rodzaju Nobunaga no Shinobi, raczej na rzecz hermetyczną i zabawną głównie dla fanów oryginalnej mangi.
Nyanko Days (EMT Squared)
Adaptacja mangi / Premiera: 8.01.2017
Co lubią fani anime? Słodkie dziewczęta robiące słodkie rzeczy. A co jeszcze? Hmm… Może słodkie kotki robiące słodkie rzeczy? Właściwie czemu by nie połączyć jednego z drugim: słodkie dziewczęta i słodkie… kotko‑dziewczęta? Brzmi jak przepis na sukces! Manga typu yonkoma, będąca podstawą tej ekranizacji, opowiada o nieśmiałej Tomoko Konagai, która ma w domu trójkę kotów: Maa, Roo oraz Shii, i to zapewne całkowicie wystarczy, żeby wiedzieć, czego się spodziewać.
Z promocyjnej grafiki wylewa się moé – moé jest okrągłooka bohaterka oraz jej szkolne koleżanki, moé są też kotki, przedstawiane w postaci chibi dziewczynek ze stosownymi uszkami i ogonkami, a do tego pastelowe kolory i miękki, stonowany kontur. Krótkie odcinki pozwalają spodziewać się kolejnej ciepłej moé-miniaturki, być może w sam raz rozgrzewającej w zimowe chłody, a być może po prostu miałkiej i do zapomnienia, jak większość podobnych produkcji. Na pociechę zostaną seiyuu: w rolach głównych zamiauczą Ibuki Kido (m.in. Chinami Oka w Golden Time, Nanami w Kanojo ga Flag o Oraretara), Mikako Komatsu (m.in. Neko w K, Tsugumi w Nisekoi) oraz Erii Yamazaki (m.in. Makoto w Re‑Kan!, Yuu w Pan de Peace!).
One Room (Typhoon Graphics)
Seria oryginalna / Premiera: 11.01.2017
Trzy dziewczyny i jeden pokój – tak w skrócie przedstawia się fabuła tego anime. Mało? Mogę jeszcze dodać, że bohaterki to (najprawdopodobniej) siostry i każdej z nich poświęcone zostaną aż cztery odcinki tej krótkometrażowej serii. Niestety, na razie nie ujawniono zbyt wielu szczegółów tej produkcji. Z drugiej strony – nie wiadomo właściwie, czy jest co ujawniać. Najprawdopodobniej otrzymamy po prostu sceny z codziennego życia trzech dorastających dziewoi (jedna z nich ma siedemnaście lat) podane w – mniej lub bardziej – komediowej formie.
Znacznie ważniejsza od treści może okazać się oprawa audiowizualna serii. Za oryginalne projekty postaci odpowiada sam Kantoku, którego charakterystyczny styl mogliśmy podziwiać już w Hentai Ouji to Warawanai Neko. Na potrzeby anime zaadaptuje je Yasuhiro Okuda (Mahou Shoujo Lyrical Nanoha), zaś rolę kierownika artystycznego powierzono Hirokiemu Matsumoto (Concrete Revolutio – Choujin Gensou). W głównych rolach usłyszymy Mao Ichimichi (Papika z Flip Flappers, Sayaka z Keijo!!!!!!!!), Rie Murakawę (Hotaru z Non Non Biyori, Ram z Re:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu), Suzuko Mimori (Nanami z Kami‑sama Hajimemashita, Umi z Love Live! School Idol Project).
Co ciekawe – na wiosnę zapowiedziany jest spin‑off pod tytułem Room Mate: One Room side M, w którym główne role przejmą trzej panowie. Czyli przynajmniej tym razem postanowiono zrobić „dla każdego coś miłego”.
Piace ~Watashi no Italian~ (Zero‑G)
Adaptacja mangi / Premiera: 11.01.2017
Trattoria Festa to nieduża włoska restauracja położona w ślicznym miejscu. Gdy pewnego dnia okazuje się, że poszukiwany jest ktoś do dorywczej pracy, licealistka Morina Nanase uznaje, że to w sumie byłby doskonały pomysł. W nowej pracy poza wyborną włoską kuchnią będzie miała do czynienia także z lekko ekscentrycznymi kolegami i koleżankami.
Na oko i po zwiastunach sądząc, mamy do czynienia z czymś w rodzaju jeszcze słodszej wersji Working!! podzielonej na łatwe do przełknięcia, krótkie odcinki. Seria powstaje na podstawie webmangi tworzonej (pod pseudonimem Nab_At) przez Atsuko Watanabe, która projektowała postaci w tytułach takich jak Acchi Kocchi czy Hana Yamata, zaś reżyser, Hiroaki Sakurai, nie tylko ma spory dorobek, ale też udowodnił ostatnio w Saiki Kusuo no Psi‑nan, że nie stracił wyczucia, jeśli chodzi o komediowe miniatury. W sumie więc, spośród zimowych serii o krótkich odcinkach, na tę akurat proponujemy zwrócić uwagę.
Co i kiedy, czyli kolejność premier
- 2 stycznia
- Chou Shounen Tanteidan NEO
- 4 stycznia
- Akiba’s Trip: The Animation
- 5 stycznia
- Masamune‑kun no Revenge
- 6 stycznia
- Fuuka
- Seiren
- Urara Meirochou
- Youjo Senki
- 7 stycznia
- Ao no Exorcist: Kyoto Fujouou Hen
- Minami Kamakura Koukou Joshi Jitensha Bu
- Schoolgirl Strikers: Animation Channel
- Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu: Sukeroku Futatabi Hen
- 8 stycznia
- Demi‑chan wa Kataritai
- ēlDLIVE
- Idol Jihen
- Little Witch Academia [2017]
- Nyanko Days
- Reikenzan: Eichi e no Shikaku
- Tales of Zestiria: The Cross [2017]
- 9 stycznia
- Gabriel Dropout
- Gintama [2017]
- 10 stycznia
- ACCA 13‑ku Kansatsu‑ka
- Chiruran: Nibun no Ichi
- Onihei
- Yowamushi Pedal: New Generation
- 11 stycznia
- Chaos;Child
- Hand Shakers
- Kemono Friends
- Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku o! 2
- One Room
- Piace ~Watashi no Italian~
- 12 stycznia
- Kobayashi‑san Chi no Maid Dragon
- Kuzu no Honkai
- Marginal #4 Kiss Kara Tsukuru Big Bang
- Super Lovers 2
- 14 stycznia
- Rewrite 2nd Season: Moon Hen / Terra Hen
- 21 stycznia
- BanG Dream!
Szkocki konkurs - rozstrzygnięcie
Najpierw tradycyjne podziękowanie dla wszystkich, którzy zainteresowali się naszym konkursem. Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście podczas polowania na odpowiedzi! A oto i one:
1) Ile wynosi, zgodnie z prawem, minimalny czas leżakowania szkockiej whisky?
Trzy lata.
2) Na okładce Kawaii Scotland widać bohaterów w seksownej wariacji na temat tradycyjnego szkockiego stroju. Jak się nazywa charakterystyczny materiał, z którego jest zrobiony?
Kilty, bo o nich mowa, robione są z tartanu.
3) Jak fachowo nazywa się dyscyplina sportu, polegająca na puszczaniu kamieni po tafli lodu, a wymyślona przez Szkotów w średniowieczu?
Curling – jest to nawet dyscyplina olimpijska!
4) Jak brzmi tytuł wiersza napisanego przez szkockiego poetę Roberta Burnsa, a opiewającego piękno (i smak) haggisu?
Address to a Haggis, ale uznawaliśmy także polski tytuł: Oda do haggisa.
5) Od kiedy dokładnie ukazuje się komiks internetowy Barwy Biedy – efekt współpracy Kiciputka i Kobiety‑Ślimaka?
Od 5 stycznia 2013 r.
Natomiast przystojnego Szkota pod choinkę przytulą:
- Magdalena Dzwoniarska
- Sylwia Kreja
Gratulujemy!
Szczegóły Fukumenkei Noise
W przededniu publikacji 11. tomu mangi Fukumenkei Noise autorstwa Ryouko Fukuyamy ujawniono szczegóły dotyczące planowanej adaptacji telewizyjnej. Seria anime ma mieć premierę w kwietniu 2017 roku, w rolach głównych wystąpią Saori Hayami jako Nino oraz Daiki Yamashita i Kouki Uchiyama jako jej przyjaciele z dzieciństwa, Yuzu i Momo. W studiu Brain's Base reżyseruje Hideya Takahashi, podczas gdy Deko Akao czuwa nad kompozycją serii, a Mariko Itou zajmuje się projektami postaci i szefuje animatorom. Sadesper Records odpowiada za muzykę. Ponadto jesienią w japońskiej telewizji wystartuje druga adaptacja, tym razem aktorska.
Uwielbiająca śpiewać Nino miała w dzieciństwie dwóch przyjaciół – Momo i Kanade. Obaj zniknęli z jej życia w dość zagadkowych okolicznościach i musiało minąć wiele czasu, zanim los ponownie pozwolił im się spotkać. Tym razem dziewczyna zostanie nieoczekiwanie wciągnięta w świat showbiznesu. Jak sobie w nim poradzi?
Dwa zwiastuny Youjo Senki
Ekranizacja light novel autorstwa Carlo Zena i Shinobu Shinotsukiego (oryginał wkrótce będzie liczyć siedem wydanych tomów, pojawił się już także pierwszy tom adaptacji mangowej) wystartuje 6 stycznia. Reżyseruje Yutaka Uemura do scenariusza Kenty Ihary, postaci adaptuje Yuji Hosogoe, będąc również szefem animatorów, a wspomaga go w tym Kana Harufuji. Muzykę komponuje Shuuji Katayama, a całość powstaje w młodym studiu NuT, dla którego jest to pierwszy własny projekt. W obu zwiastunach można usłyszeć opening pt. Jingo Jungle.
Seria opowiada o pracowniku biurowym, który za sprawą rozgniewanego boga odrodził się jako mała dziewczynka o blond włosach i niebieskich oczach. Teraz jako młoda czarownica Tanya Degurechov (Aoi Yuuki) bierze udział w wojnie jako członek armii imperialnej, a jej celem jest zostanie najsilniejszą i najbardziej niebezpieczną jednostką wśród wszystkich żołnierzy.
Powieść Yoru wa Mijikashi Arukeyo Otome zostanie przeniesiona na ekran
Adaptacji w postaci pełnometrażowego filmu anime doczeka się nagradzana powieść Yoru wa Mijikashi Arukeyo Otome. Jej autorem jest Tomihiko Morimi, który napisał także Yojouhan Shinwa Taikei i Uchouten Kazoku. Tytuł miał także adaptację mangową, do której rysunki stworzył Ranmaru Kotone. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, iż książka została przeniesiona na deski teatru.
Nad filmem będzie pracować ten sam zespół, który stworzył wersję animowaną Yojouhan Shinwa Taikei. Reżyserią zajmie się Masaaki Yuasa, a scenariusz napisze Makoto Ueda. Projektami postaci zajmie się Yuusuke Nakamura, a muzykę skomponuje Michiru Ooshima. Produkcją zajmie się założone przez Yuasę studio SARU. Piosenkę otwierającą wykona Asian Kung‑Fu Generation. Premiera zaplanowana jest na 7 kwietnia 2017 roku.
O obsadzie wiadomo na razie niewiele poza tym, że głównemu bohaterowi, nazywanemu po prostu „Senpai”, głosu użyczy Gen Hoshino.
Trailer filmu Mary to Mahou no Hana
Studio Ponoc, założone przez byłego kierownika produkcji w studiu Ghibli, Yoshiakiego Nishimurę, zapowiedziało swój pierwszy film pełnometrażowy, który będzie nosił tytuł Mary to Mahou no Hana. Reżyserią zajmie się Hiromasa Yonebayashi (Tajemniczy świat Arietty oraz Marnie, przyjaciółka ze snów). Wraz z Riko Sakaguchi (scenarzystka Księżniczki Kaguyi) odpowiadać będzie także za scenariusz. Muzykę skomponuje Takatsugu Muramatsu (Marnie, przyjaciółka ze snów). Yonebayashi zapowiedział, iż film będzie przeciwieństwem historii o Marnie.
Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana, ale planowana jest na lato przyszłego roku. Film będzie luźną adaptacją powieści Mary Stewart pt. The Little Broomstick (nieprzetłumaczonej na język polski).
Pewnego dnia kot Mary, imieniem Tib, wskazuje jej drogę do dziwnego kwiatu rosnącego w lesie. Krótko po tym Mary znajduje małą miotłę i zanim pojmie, co się dzieje, miotła zanosi ją ponad drzewami i między chmurami prosto pod mury Uczelni Endor, gdzie „Do Wszystkich Egzaminów Przygotowanie Zapewnia Kompetentna Kadra Wysoce Wykwalifikowanych Czarownic”. Mary natrafia na ślad strasznego eksperymentu – znajduje klatki pełne zdeformowanych i zmutowanych zwierząt. Gdy jest już gotowa wracać, okazuje się, że kot Tib został porwany. Następnego dnia bohaterka wraca do Endor i uwalnia zwierzęta, ale zostaje przyłapana na gorącym uczynku przez dyrektorkę szkoły, panią Mumblechook, oraz doktora Dee. Dziewczynce udaje się uciec, jednak para złoczyńców nie zostawi jej w spokoju.
Zwiastun i premiera Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku o! 2
Oficjalna strona Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku o! 2 zamieściła zwiastun drugiej serii. Premiera tytułu zaplanowana jest na 11 stycznia 2017 roku. KonoSuba 2 będzie bezpośrednią kontynuacją pierwszego sezonu.
W trailerze możemy usłyszeć piosenkę otwierającą pt. Tommorow w wykonaniu Machiko, a także ending Ouchi ni Kaeritai, który śpiewają Sora Amamiya, Rie Takahashi oraz Ai Kayano, czyli seiyuu głównych bohaterek.
Kazuma Satou, chłopak inteligentny, ale unikający raczej kontaktów z innymi, pewnego dnia, po drodze ze sklepu, zauważa dziewczynę, której grozi wpadnięcie pod rozpędzoną ciężarówkę. Spiesząc na pomoc nieznajomej, sam ginie tragicznie, chociaż może się pocieszać tym, że dziewczęciu włos nie spadł z głowy. Okazuje się, że to jednak nie koniec: Kazuma trafia przed oblicze ślicznej bogini imieniem Aqua, która informuje go, iż może dostać drugą szansę. Zostanie przeniesiony do magicznego świata, trapionego przez złego władcę demonów. Zadaniem bohatera będzie, rzecz jasna, uratowanie rzeczonego świata i zgładzenie Złego. Oczywiście nikt nie oczekuje, że podejmie się takiej misji całkowicie bezbronny; ma prawo wybrać dowolną broń lub umiejętność, które ze sobą zabierze. Kazuma, po namyśle, dokonuje jednak nietypowego wyboru: decyduje, że w podróży w nieznane towarzyszyć mu będzie sama bogini. Wprawdzie to oznacza, że zaczyna życie w nowym świecie bez specjalnych zdolności, szybko jednak zyskuje przydatne sojuszniczki: poza Aquą, z łatwością uzyskującą klasę arcykapłanki, do jego drużyny dołączają znająca najpotężniejsze zaklęcie niszczycielskie w tym świecie Megumin oraz doświadczona paladynka Darkness. Czy trzeba dodawać, że wszystkie trzy dziewczyny są przy tym zdecydowanie atrakcyjne?
Zwiastun nowego sezonu Wake Up, Girls!
Jak donoszą twórcy, w przyszłym roku doczekamy się kontynuacji Wake Up, Girls!. Data premiery kolejnej serii pozostaje na razie nieznana. Dowiadujemy się jednak, iż w ekipie twórców zaszło kilka zmian – za reżyserię odpowiadać ma Shin Itagaki, a za projekty postaci Sunao Chikaoka. Ponadto zmianie ulega studio – nie będzie to, jak do tej pory, Ordet, tylko Millepensee (znane z serii Teekyuu). Muzykę skomponuje Satoru Kousaki, który współtworzył poprzednie odsłony tytułu.
Obsada znana z poprzednich serii powróci, jednak bohaterki doczekają się nowych projektów postaci. Zapowiedziano także, iż w szeregi Wake Up, Girls! wstąpią nowe idolki – jak będą wyglądać i kto użyczy im głosu, przyjdzie nam się dopiero dowiedzieć.
Poniżej prezentujemy zwiastun, a także jedną z pierwszych grafik ukazującą nowy „look” dziewczyn.
Po więcej szczegółów dotyczących fabuły oraz idolek zapraszamy do recenzji pierwszej serii.
Fukigen na Mononokean od Waneko
Wydawnictwo Waneko ogłosiło dziś, że planuje wydać mangę Fukigen na Mononokean autorstwa Kiri Wazawy.
Hanae Ashiya jest energicznym i optymistycznie nastawionym do życia nastolatkiem, który nie może się doczekać rozpoczęcia nauki w liceum. Dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego Hanae spotyka futrzaste stworzonko, sprawiające wrażenie chorego, ale kiedy próbuje mu pomóc, stworzonko dosłownie przyczepia się do niego. Na drugi dzień chłopak jest tak osłabiony, że nie może nawet dojść do szkolnej bramy – uroczy futrzak zdaje się wysysać jego energię życiową, przez co Ashiya kilka pierwszych dni liceum spędza w gabinecie pielęgniarki. Światełkiem w tunelu okazuje się dostrzeżone na tablicy ogłoszenie o egzorcyście poszukującym asystenta. Okazuje się, że kolega z klasy Hanae, Haruitsuki Abeno, prowadzi magiczną herbaciarnię, gdzie mogą zgłaszać się w potrzebie różnej maści youkai. Abeno pomaga nieszczęśnikowi pozbyć się nieproszonego gościa, a w ramach zapłaty zatrudnia go jako asystenta. Dzięki nowej, nietypowej pracy Ashiya ma okazję poznać świat demonów, a także zyskać kilku oryginalnych przyjaciół.
Manga liczy na chwilę obecną siedem tomów i nadal wychodzi. Pierwszy tom trafi do sprzedaży w Polsce w marcu 2017 roku. Planowany tytuł polskiego wydania to Posępny Mononokean.
Kregulcowe Dni – zaproszenie
W imieniu Kregulca, mam zaszczyt zaprosić waszmości na jedyną w swoim rodzaju zabawę. Odbędzie się ona w posiadłości hrabiego. Każdy przybyły zostanie ugoszczony z najwyższą starannością. W czasie uroczystości istnieje możliwość spotkania wykwintnych gości z najdalszych zakątków świata oraz uczonych, którzy z chęcią podzielą się swą wiedzą. Specjalnie na tę okazję przybędą mistrzowie fechtunku by uczcić wydarzenie swoimi umiejętnościami. Nie zabraknie również atrakcji, dobranych tak by każdy z waszmości mógł spędzić przyjemnie czas. Jednak, upominam was… Musicie spełnić jeden warunek. Szanowni, odpowiedzcie na pytanie: „Czy jestem dobrym dzieckiem?”
Bramy dworu hrabiego zostaną otwarte dnia 11 lutego 2017 roku w Jastrzębiu‑Zdroju.
Strona konwentu: www.kregulec.pl
Konkurs - przystojni Szkoci do wygrania!
Aby nasi czytelnicy nie narzekali na nudę, zaraz po poprzednim konkursie proponujemy następny! Tym razem do wygrania jest apetyczna gratka w postaci dwóch tomików komiksu Kawaii Scotland, który zapowiadaliśmy jakiś czas temu.
Przełomowe dzieło polskich autorek w szkockich klimatych inspirowanych japońską mangą to utwór, do którego należy podejść z należytą powagą oraz szacunkiem. Dlatego też tym razem przygotowaliśmy aż pięć pytań, mających sprawdzić, czy wiecie na temat Szkocji (i nie tylko) dostatecznie dużo, by obcować z tą kosmopolityczną publikacją. Termin tym razem ciut dłuższy, bo aż do 18 grudnia!
Gotowi?
1) Ile wynosi, zgodnie z prawem, minimalny czas leżakowania szkockiej whisky?
2) Na okładce Kawaii Scotland widać bohaterów w seksownej wariacji na temat tradycyjnego szkockiego stroju. Jak się nazywa charakterystyczny materiał, z którego jest zrobiony?
3) Jak fachowo nazywa się dyscyplina sportu, polegająca na puszczaniu kamieni po tafli lodu, a wymyślona przez Szkotów w średniowieczu?
4) Jak brzmi tytuł wiersza napisanego przez szkockiego poetę Roberta Burnsa, a opiewającego piękno (i smak) haggisu?
5) Od kiedy dokładnie ukazuje się komiks internetowy Barwy Biedy – efekt współpracy Kiciputka i Kobiety‑Ślimaka?
ZASADY
0. Zapoznajcie się z regulaminem konkursu.
1. Odpowiedzi wysyłajcie na adres konkurs@tanuki.pl.
2. W e‑mailu wraz z odpowiedziami podajcie imię i nazwisko.
3. Osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodziców na udział w konkursie.
4. Na odpowiedzi czekamy do północy 18 grudnia 2016 r.
5. Tomiki otrzymają dwie osoby wylosowane spośród uczestników, którzy udzielą największej liczby poprawnych odpowiedzi.
Zachęcamy do spróbowania szczęścia!
REGULAMIN KONKURSU
1. Konkurs organizowany jest przez Małgorzatę Kaczarowską (dalej zwaną „organizatorem”).
2.1. Uczestnikiem konkursu jest każdy, kto do w terminie do dnia 18 grudnia 2016 wyśle na adres konkurs@tanuki.pl e‑mail zawierający imię i nazwisko oraz odpowiedzi na pytania konkursowe opublikowane powyżej, potwierdzając w ten sposób udział w konkursie.
2.2. Odpowiedzi na pytanie nadsyłane w sposób inny niż w pkt. 2 ust. 1 niniejszego regulaminu nie będą uwzględniane. Nie będą również uwzględniane odpowiedzi, które nie dotarły do organizatora, lub dotarły po dniu 18 grudnia 2016.
2.3. Każdy uczestnik konkursu ma prawo wysłać tylko jeden e‑mail z treścią określoną w pkt. 2 ust. 1 niniejszego regulaminu. Kolejne e‑maile nie będą uwzględniane.
3. Każdy uczestnik konkursu zobowiązany jest do posiadania aktywnej skrzynki pocztowej, w celu komunikowania się z organizatorem.
4. Wszystkie osoby biorące udział w konkursie wyrażają zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez organizatora zgodnie z ustawą z o ochronie danych osobowych, w zakresie związanym z przeprowadzeniem konkursu.
5. Nagrodą w konkursie są dwa egzemplarze pierwszego tomu komiksu Kawaii Scotland, wydanego nakładem wydawnictwa Gindie.
6. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za podanie przez uczestników konkursu nieprawdziwych danych lub danych osoby trzeciej. Podanie nieprawdziwych danych lub danych osoby trzeciej skutkuje odebraniem prawa do nagrody.
7.1. W konkursie mogą brać udział wyłącznie osoby fizyczne, pełnoletnie, które w dniu ogłoszenia niniejszego konkursu posiadają miejsce stałego zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
8. Zadaniem uczestników konkursu jest udzielenie prawidłowych odpowiedzi na pytania opublikowane powyżej.
9.1. Zwycięzcą konkursu jest osoba, która do 18 grudnia 2016 r. nadeśle na adres określony w pkt. 2 niniejszego regulaminu e‑maila zawierającego największą ilość prawidłowych odpowiedzi. W przypadku, jeżeli największa ilość odpowiedzi zostanie udzielona przez więcej niż jednego uczestnika konkursu, zwycięzca konkursu zostanie wyłoniony w drodze losowania pomiędzy tymi uczestnikami.
9.2. Zwycięzca konkursu otrzymuje w nagrodę egzemplarz komiksu wskazany w pkt. 5.
10. Wzięcie udziału w konkursie oznacza zaakceptowanie wszystkich zasad określonych w niniejszym regulaminie. Organizator może wykluczyć uczestnika z udziału w konkursie w przypadku naruszenia przez uczestnika postanowień niniejszego regulaminu.
11. Informacja o wynikach konkursu opublikowana zostanie na stronie tanuki.pl w dniu 19 grudnia 2016 r.
12. Uczestnik konkursu, któremu przysługuje nagroda, zobowiązuje się do podania organizatorowi, e‑mailem na adres konkurs@tanuki.pl, adresu, na który należy wysłać nagrodę, w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia e‑mailowego o wygranej, pod rygorem odebrania prawa do nagrody.
13. Nagroda może zostać przyznana jedynie osobie, która spełni wszystkie warunki Konkursu. Uczestnikowi konkursu przysługuje tylko jedna nagroda.
14. Wszelkie reklamacje dotyczące sposobu przeprowadzenia konkursu uczestnicy konkursu mogą zgłaszać na e‑mailem nie później niż w terminie 7 dni od dnia zakończenia konkursu. Reklamacje złożone po tym terminie, jak również w inny sposób niż e‑mailem, nie będą rozpatrywane.
Zwiastun Kobayashi-san Chi no Maid Dragon
Kyoto Animation ujawniło pierwszy trailer do planowanego na zimę (premiera 12 stycznia 2017 roku) anime Kobayashi‑san Chi no Maid Dragon. Anime stanowi adaptację mangi pod tym samym tytułem, która ukazuje się od maja 2013 roku i na dniach będzie sobie liczyć pięć tomów.
Reżyserii podjął się Yasuhiro Takemoto (Hyouka, Lucky Star). Yuko Yamada zajmie się scenariuszem (Sengoku Musou), a projektami postaci Miku Kadowaki (Kyoukai no Kanata). Muzykę skomponuje Masumi Itou (Azumanga Daioh). Piosenkę otwierającą odcinki wykona zespół fhána, a zamykającą – seiyuu głównych bohaterek serii.
Anime ma opowiadać o Kobayashi, która na co dzień pracuje w biurze. Mieszka sama w małym mieszkanku. Prowadzi dość nudne życie, do czasu, gdy pewnego dnia wybawia pewnego smoka z opresji. Smok, o imieniu Tooru, okazuje się mieć ciekawą zdolność – umie zamieniać się w przeuroczą dziewczynkę (aczkolwiek z rogami i ogonem). Tooru za cel stawia sobie spłacenie długu wobec Kobayashi, niezależnie od tego czy ta tego chce, czy nie. I w dodatku wszelkimi możliwymi środkami. W ten sposób „normalność” w życiu Kobayashi kończy się jak ucięta nożem.
Obsada:
- Mutsumi Tamura jako Kobayashi – samotna urzędniczka i miłośniczka maido
- Yuuki Kuwahara jako Tooru – uwielbiająca Kobayashi smoczyca
- Maria Naganawa jako Kanna – mała smoczyca, nieodstępująca Tooru na krok
- Yuuki Takada jako Eruma – smoczyca, która nie przepada za Tooru
- Minami Takahashi jako Rukoa – biuściasta smoczyca, która mieszka wśród ludzi od dłuższego czasu
- Daisuke Ono jako Fafnir – znajomy Tooru z innego świata
- Yuuichi Nakamura jako Makoto Takiya – kolega Kobayashi z pracy, również miłośnik maido
Pierwszy zwiastun Uchiage Hanabi, Shita Kara Miru ka Yoko Kara Miru ka?
Oficjalna strona twórców Uchiage Hanabi, Shita Kara Miru ka Yoko Kara Miru ka? zamieściła pierwszy trailer filmu. Będzie to animowana adaptacja filmu aktorskiego pod tym samym tytułem. Pierwowzór w reżyserii Shunjiego Iwai wszedł na ekrany kin w 1993 roku. Premiera filmu anime zaplanowana jest na 18 sierpnia przyszłego roku.
Za scenariusz odpowiada Hitoshi Oone (aktorski Bakuman), natomiast reżyserią zajmuje się Nobuyuki Takeuchi. Iwai będzie czuwał nad całością prac. Muzykę skomponuje Satoru Kosaki. Anime powstanie w studiu SHAFT, zaś wersja animowana ma zostać nieznacznie uwspółcześniona w porównaniu do filmu aktorskiego.
Akcja rozgrywa się w czasie wakacji. Trójka chłopców – Yuusuke, Norimichi oraz Junichi – wybiera się do latarni morskiej, z której planują obejrzeć pokaz fajerwerków. Chcą się przekonać czy sztuczne ognie oglądane z tej perspektywy są płaskie, czy trójwymiarowe. Tymczasem dziewczyna o imieniu Nazuna, do której wzdycha Norimichi, chce, aby jeden z chłopców z nią uciekł – ale o tym, z którym ucieknie, ma zadecydować wygrana w wyścigu pływackim.
W roli Nazuny usłyszymy Suzu Hirose, natomiast Norimichi przemówi głosem Masakiego Sudy. Ponadto podano, że w filmie pojawi się także Mamoru Miyano, który zagra Yuusuke.
Sakura Quest - oryginalna produkcja od studia P.A. Works
Studio P.A. Works, znane z takich anime jak Another, Angel Beats! czy Uchouten Kazoku, zapowiedziało swoją kolejną oryginalną produkcję, której tytuł brzmieć będzie Sakura Quest. Seria ma opowiadać o pięciu kobietach, które pracują w biurze informacji turystycznej w małym, prowincjonalnym miasteczku. Fabuła obejmie rok ich pracy i pokaże ich starania o przywrócenie świetności temu miejscu.
Reżyserem projektu został Souichi Masui (Hitsugi no Chaika), scenariuszem zajmie się Masahiro Yokotani (Free!), postaci zaprojektuje Bunbun (Shuumatsu no Izetta), a do animacji zaadaptuje je Kanami Sekiguchi (Hanasaku Iroha). W główne role wcielą się Ayaka Nanase, Reina Ueda, Chika Anzai, Chiemi Tanaka oraz Mikako Komatsu. Premiera serii zapowiedziana została na kwiecień przyszłego roku.
Konkurs z "Yamada i chłopak" - rozstrzygnięcie
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przysłali odpowiedzi na nasz konkurs! Jeśli zaś interesowałoby kogoś, jak brzmią odpowiedzi na zadane pytania, oto one:
1) Ile trzeba mieć lat, żeby legalnie kupić w Japonii alkohol?
Dwadzieścia (co jest powodem, dla którego bohater Yamada i chłopak musiał dobrać się do zawartości barku rodziców).
2) 24 listopada bieżącego roku w Tokio spadł śnieg. Kiedy ostatnio aura spłatała tokijczykom takiego figla i zafundowała im zimę już w listopadzie?
Całkiem dawno, bo w 1962 roku! A u nas się zdarza, że już święty Marcin na białym koniu wjeżdża…
3) Jaki tytuł nosi pierwsza manga yuri, zapowiedziana przez wydawnictwo Dango?
Jest to Granica twojej miłości (Kimi Koi Limit), autorstwa Moto Momono.
Mikołajkowy prezent w postaci tomiku mangi Yamada i chłopak dostają:
- Natalia Domańska
- Barbara Szukiewicz
Zwiastun Lupin the IIIrd: Chikemuri no Ishikawa Goemon
Na oficjalnej stronie internetowej najnowszej produkcji z uniwersum Lupina III, której tytuł brzmieć będzie Lupin the IIIrd: Chikemuri no Ishikawa Goemon, opublikowano nowy zwiastun oraz plakat.
Film powstanie w studiu Telecom Animation Film. Do ekipy produkcyjnej powrócą twórcy Lupin the IIIrd: Jigen Daisuke no Bohyou, czyli: Takeshi Koike (reżyseria), Yuuya Takahashi (scenariusz) oraz James Shimoji (muzyka). Główne role ponownie zagrają Kanichi Kurita (Lupin), Kiyoshi Kobayashi (Jigen), Miyuki Sawashiro (Fujiko), Daisuke Namikawa (Goemon) i Kouichi Yamadera (Zenigata). Premiera zapowiedziana została na 4 lutego 2017 roku.
Zwiastun drugiego sezonu Boku no Hero Academia
Na oficjalnej stronie Boku no Hero Academia pojawił się pierwszy zwiastun drugiego sezonu, który ma mieć premierę już w czerwcu.
Kontynuacja przygód Izuku Midoriyi i jego przyjaciół ma skupić się Festiwalu Sportowym U.A. i będzie oparta na dalszych tomach mangi Kouheia Horikoshiego.
Aby być bohaterem, potrzebna jest siła, której Izuku Midoriyi brakuje. To nastolatek u progu liceum, mający głowę pełną ideałów i entuzjazmu, podtrzymywanych przez bezbrzeżne oddanie swojemu idolowi – stojącemu na czele rankingu superbohaterów All Mightowi. Wiara Izuku jest wystawiana na ciągłą próbę przez fatalny feler – jest on pozbawiony „quirka”, a więc nie posiada kompletnie żadnych specjalnych mocy. Ta rzadka przypadłość wydaje się całkowicie wykluczać go ze starań o dostanie się do prestiżowego liceum szkolącego superbohaterów, U.A. High, a przy okazji czyni go też obiektem drwin i poniżania ze strony rówieśników. W tym ostatnim przoduje jego kolega, Katsuki Bakugou – arogant i choleryk obdarzony pasującą do charakteru zdolnością wywoływania eksplozji. Nie będzie żadnym zaskoczeniem, że Izuku niespodziewanie uzyskuje własnego quirka, i to dzięki pomocy nikogo innego, jak samego All Mighta.
Zwiastun i szczegóły dotyczące Seiren
Twórcy Seiren zamieścili na oficjalnej stronie pierwszy zwiastun serii. Ujawniono także datę premiery – będzie to 5 stycznia 2017 roku.
Seria ma składać się z trzech części liczących po cztery odcinki. Każda część będzie opowiadać historię miłosną innej bohaterki – Hikari Tsuneki, Tooru Miyamae i Kyouko Touno. Akcja rozgrywa się latem, a bohaterki są na przełomie drugiej i trzeciej klasy liceum. Głównym męskim bohaterem jest z kolei ich rówieśnik Shouichi, który nie potrafi zdecydować, co zamierza robić w przyszłości.
Piosenkę otwierającą Kimi no Hana zaśpiewa Hanako Oku (wykonywała także piosenki w filmie O dziewczynie skaczącej przez czas). Natomiast endingi będą śpiewane kolejno przez seiyuu trzech głównych bohaterek.
Obsada i kilka słów o bohaterach:
- Shouichi Kamita (w tej roli Atsushi Tamaru) – protagonista, który nie umie przejść obojętnie koło osób w potrzebie, ale jednocześnie z własnymi kłopotami boryka się w pojedynkę.
- Ikuo Nanasaki (Ryouta Asari) – przyjaciel głównego bohatera.
- Hikari Tsuneki (Ayane Sakura) – zawsze uśmiechnięta idolka klasy 2‑B.
- Tooru Miyamae (Shino Shimoji) – mająca trudności z komunikacją z innymi uczennica klasy 3‑A, miłośniczka gier wideo.
- Kyouko Tono (Juri Kimura) – infantylna przyjaciółka z dzieciństwa głównego bohatera.
- Miu Hiyama (Shiori Izawa) – uczennica elitarnego liceum żeńskiego i członkini drużyny pływackiej.
- Makoto Kamizaki (Shiori Mikami) – nieśmiała uczennica klasy 1‑A, należąca do komitetu publicznej moralności.
- Ruise Sanjyou (Honoka Kuroki) – przewodnicząca komitetu publicznej moralności, rzeczowa i wymagająca.
- Tomoe Kamita (Manami Numakura) – starsza siostra protagonisty, pełna uroku osobistego.
Szczegóły na temat twórców znajdziecie tutaj.
Druga seria Blue Exorcist: Kyoto Saga
Sequel do anime do braciach egzorcystach ma mieć premierę 6 stycznia i adaptować historię, która zaczyna się w piątym tomie mangi Kazue Katou, a dotyczy skradzionego oka Nieczystego Króla. Chociaż obsada bez zmian, ponieważ akcja przenosi się do starej stolicy Japonii, pojawią się nowe postaci. Większe zmiany nastąpiły wśród twórców: w studiu A‑1 Pictures reżyserię przejął Kouichi Hatsumi, a kompozycję serii Toshiya Oono. Powraca natomiast Keigo Sasaki jako projektant postaci i, obok Akiry Takaty, szef animatorów, oraz kompozytor Hiroyuki Sawano wspierany przez Koutę Yamamoto. Opaning ponownie zaśpiewa rockowa grupa UVERworld, natomiast w endingu usłyszymy Rina Akatsukiego.
Oprócz tego 4 kwietnia, wraz z 19 tomem mangi, pojawi się OAD z niewyemitowanym w ramach serii telewizyjnej odcinkiem, a wcześniej, 31 grudnia, słuchowisko na CD z tymi samymi co w anime seiyuu.
Rin Okumura – standardowy zestaw A: w gorącej wodzie kąpany, pyskaty, inteligentny poniżej średniej, nadrabiający sympatyczną mordą, silnym poczuciem sprawiedliwości i pewną dozą empatii – wraz z bratem bliźniakiem, Yukio (standardowy zestaw B: kontrast do zestawu A) – wychowywani są przez przybranego ojca, księdza‑egzorcystę Shirou Fujimoto, który przygarnął ich pod swój dach po tym, jak stracili rodziców. Pewnego dnia Rin odkrywa, że może widzieć rzeczy nie z tego świata, ale ze świata demonów (Gehenny). Nieco później zaś, w wyniku niefortunnych wydarzeń, zostaje przed nim odkryta prawda o jego urodzeniu – jest bowiem synem ludzkiej kobiety oraz szatana, o czym świadczą odziedziczone w linii po mieczu charakterystyczne niebieskie płomienie oraz demoniczna siła (których jego bliźniakowi poskąpiono). Po otrzymaniu magicznej broni i obowiązkowej traumy w postaci utraty ukochanej osoby, trafia do szkoły dla egzorcystów, akademii True Cross, przyjęty przez samego dyrektora i znajomego Fujimoto, Mephisto Phelesa, aby tam się szkolić i pewnego dnia zabić rodzonego(?) ojca.
Statystyki anime: listopad 2016
Prezentujemy kolejne zestawienie miesięcznych statystyk – i przypominamy, że około 20 grudnia postaramy się jak zwykle opublikować zapowiedź zimowego sezonu, czyli sezonu otwierającego rok 2017.
Najpopularniejsze recenzje
- Mob Psycho 100 (recenzent: Tablis) – 1958 odsłon
- ReLIFE (Piotrek) – 1525
- Kono Bijutsubu ni wa Mondai ga Aru! (KamilW) – 1423
- New Game! (Slova) – 1413
- Ajin (Conquest) – 1377
- Shokugeki no Souma: Ni no Sara (Conquest) – 1347
- Thunderbolt Fantasy: Touri‑ken Yuuki (Enevi) – 1260
- Re: Zero Kara Hajimeru Isekai Seikatsu (Altramertes) – 1130
- Amanchu! (Tassadar) – 1074
- Kuromukuro (KamilW) – 941
- Kyoukai no Rinne [2016] (moshi_moshi) – 861
- Ghost in the Shell (Szaman Fetyszy) – 807
- Boku Dake ga Inai Machi (Enevi) – 778
- Qualidea Code (Karo) – 749
- Berserk [2016] (Tassadar) – 690
- Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu (tamakara) – 683
- Binan Koukou Chikyuu Bouei Bu Love! Love! (moshi_moshi) – 627
- Kyoukai no Kanata (Zegarmistrz) – 624
- Monster (Serika) – 589
- Ginga Eiyuu Densetsu (Grisznak) – 587
Najpopularniejsze ogryzki
- Kimi no Na wa – 1716 odsłon
- Yuuri!!! On Ice – 1250
- Haikyuu!! Karasuno Koukou vs Shiratorizawa Gakuen Koukou – 750
- Drifters – 517
- 91 Days – 508
- Watashi ga Motete Dousunda – 458
- Shuumatsu no Izetta – 416
- Tales of Zestiria: The Cross – 395
- Orange – 385
- Koe no Katachi – 380
- Code Geass Gaiden: Boukoku no Akito / ReLIFE / Nanbaka – 376
- Keijo!!!!!!!! – 372
- Gintama° – 346
- Natsume Yuujinchou Go – 320
- Mahou Shoujo Ikusei Keikaku – 312
- Bloodivores – 303
- Sousei no Onmyouji – 302
- Trickster -Edogawa Ranpo „Shounen Tanteidan” yori- – 301
- 1 Litre no Namida – 299
- Nejimaki Seirei Senki: Tenkyou no Alderamin – 298
Najczęściej odwiedzane komentarze
- Yuuri!!! On Ice – 1838 odsłon
- Mahou Shoujo Ikusei Keikaku – 698
- Shuumatsu no Izetta – 613
- ReLIFE – 603
- Kimi no Na wa – 487
- Watashi ga Motete Dousunda – 401
- Keijo!!!!!!!! – 390
- Mob Psycho 100 – 360
- Orange – 282
- Girlish Number – 280