Tanuki

Tanuki.pl

Wyszukiwarka

Forum Kotatsu

Rok / miesiąc

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2021

2022

2023

2024

Newsy

Przepraszamy za usterki!

Avellana - 20.01.2012 - 5 komentarzy

Być może niektórzy z Was zauważyli drobne problemy techniczne na stronie – nie przy wszystkich recenzjach prawidłowo wyświetlają się kadry (szczególnie dotyczy to kadru górnego i tzw. miniaturki, widocznej w wynikach wyszukiwania). Redakcja Tanuka uprzejmie zawiadamia, że problem jest jej już znany. Przenosimy właśnie całą naszą bazę grafik na nowy serwer i przy tej okazji wykryty został błąd powstały na starym serwerze, a do tej pory skutecznie maskowany. Miło nam jednak zakomunikować, że brakujące grafiki powinny pojawić się w ciągu kilku najbliższych dni.

Przepraszamy za usterki, dziękujemy za wyrozumiałość i polecamy się na przyszłość!


Apel o pomoc w ratowaniu Azunime

Avellana - 17.01.2012 - 23 komentarze

Niewielu z was, łącznie ze mną, pamięta zapewne początki serwisu Azunime. Serwis powstały w roku 2004 był właściwie dziełem jednego człowieka. To właśnie Paweł Roczniak, znany jako Dark Rael, stworzył samodzielnie stronę od podstaw, a także przez wiele miesięcy był jedynym autorem tekstów na niej zamieszczonych. Paweł stworzył stronę kompletną, merytorycznie interesującą, w której czuć było tchnienie pasji.

Portal rozrastał się i stale podnosił swój poziom. Ja dołączyłem do niego w czerwcu 2006 roku i bardziej niż samo anime, zafascynowała mnie przyjazna i życzliwa atmosfera panująca na Azunime. Przygarnięty pod skrzydła starszych kolegów dałem się w wciągnąć w wir zainteresowania japońską animacją. Na zawsze zapamiętam zarówno te rozwijające dyskusje o tematach związanych z anime jak i towarzyskie pogaduchy na kanale IRC #azunime.

Rok 2009 okazał się dla Azunime tragiczny. Po długiej i wyczerpującej chorobie Paweł zmarł, a istnienie strony stanęło pod znakiem zapytania. Dzięki zaangażowaniu kilku pozostałych osób, a także nieocenionemu wsparciu brata Pawła, znanego użytkownikom jako Maraz, przez jakiś czas udawało nam się zachować status quo strony.

Szybko okazało się jednak, że bez magnetycznej osobowości Raela zabrakło także osób, które byłyby w stanie tworzyć Azunime w godnym tego kształcie. Gdy zbieraliśmy siły do ostatniego zrywu, los po raz kolejny okazał się okrutny. Pożegnać bowiem musieliśmy także Marka Roczniaka, który odszedł nieco ponad dwa lata po swoim bracie.

Ostatnie kilka miesięcy można właściwie nazwać jedynie wegetacją Azunime. Od wielu miesięcy nie pojawiła się żadna recenzja, zaś tworzenie zajawek również okazuje się coraz trudniejsze.

Wybaczcie mi zatem ten długi wstęp, który opisuje wydarzenia wielu z wam znane, ale gdy stajemy przed trudnymi problemami, warto mówić o nich jasno i bezpośrednio. W chwilach bowiem tak trudnych dla Azunime, chciałbym odwołać się do wszystkich, którym los portalu nie jest obojętny i zwrócić się pokornie z prośbą o pomoc w uratowaniu tego, co pozostało z Azunime.

Jako formalny właściciel portalu zapewniam jego byt materialny. Każdy z czytelników może być pewien, że jeszcze przez długi czas zebrane przez lata zasoby będą dostępne dla każdego, kto będzie chciał je poznać. Jeśli jednak Wy, drodzy czytelnicy, tak samo jak Ja nie chcecie, aby Azu odchodziło w powolne zapomnienie wspomóżcie mnie w walce o odnowę i stworzenie czegoś, z czego sam Dark Rael mógłby być dumny.

Najbardziej dramatyczną potrzebą kadrową portalu w chwili obecnej jest osoba zapewniająca wsparcie techniczne strony. Niestety, nie posiadam umiejętności, które pozwoliły na wprowadzenie stosownych zmian, a nawet takich, które zapewniłyby jej bezpieczny byt. W chwili obecnej Azunime przypomina, wybaczcie metaforę, starca bez opieki, który po upadku nie będzie mógł powstać. Tworząc ten apel wyrażam nadzieję, że wśród Was lub waszych znajomych znajdzie się ktoś, kto w imię idei lub za przyjęciem jedynie symbolicznego honorarium zgodzi się podjąć trud technicznej pracy nad Azunime. To egzystencjalna potrzeba Azu, którą możemy spróbować zaspokoić.

Na tym jednak lista potrzeb się nie kończy. Desperacko poszukujemy osób, które chciałyby podjąć się kreacji nowej Azunimowej rzeczywistości tj. zajawkowiczów, recenzentów, a także ludzi, którzy wspieraliby ten proces np. korektorów. Każdemu chętnemu, który chce rozwijać swoje zainteresowanie anime, a także nauczyć się trudnej sztuki recenzowania oferuję rozbudowane wsparcie merytoryczne, poparte dotychczasowym doświadczeniem.

Jeśli więc ty, czytelniku, odważysz się podjąć rękawice tego trudnego wyzwania wyślij stosowną wiadomość na pw lub e­‑mail na daldow@azunime.net, jeśli zaś nie jesteś w stanie pomóc nam bezpośrednio, powiadom znajomych o desperackich potrzebach naszego kameralnego już portalu.

Pozostaję w nadziei na waszą pomoc,
Daniel „Daldow” Waldowski


Konkurs rysowniczy z Visual Scene i wydawnictwem Omikami

moshi_moshi - 14.01.2012 - 4 komentarze

Jak wiecie, w salonach prasowych marki empik i wybranych sklepach komiksowych od 2 grudnia nabyć możecie nowy numer magazynu Visual Scene. Wewnątrz m.in. wzmianka o konkursie haiku, tymczasem mamy dla Was niespodziankę – zorganizowany we współpracy z wydawnictwem Omikami konkurs yaoi/shōnen­‑ai.
Proponujemy Wam konkurencję w dwóch kategoriach:

Dla pojedynczych ilustracji / fanartów / niezależnych rysunków.
Dla historii zaprezentowanych w postaci mang.

Prace przyjmujemy do piątku, 9 marca 2011 roku. Do wygrania 5 książek „Kroniki Niebios” autorstwa Anny Andrew, z niespodziankami – mangami yaoi w zestawie. Wyróżnionych nagrodzimy symbolicznymi upominkami. Swoje propozycje wysyłajcie na adres konkurs.yaoi@yokatta.eu.

Więcej informacji na oficjalnej stronie konkursu oraz witrynie wydawnictwa Omikami.


Antologia opowiadań OMIKAMI

Teukros - 8.01.2012 - 5 komentarzy

Wydawnictwo Omikami wprowadziło do przedsprzedaży pierwszy tom Antologii Opowiadań OMIKAMI. To zbiór ośmiu historii napisanych przez kobiety i ich perspektywę postrzegania związków męsko­‑męskich.

Antologię można nabyć w przedsprzedaży w sklepie firmowym z 10% zniżką. Od 23 stycznia książkę będzie można kupić w księgarniach współpracujących z wydawnictwem, a jej premiera odbędzie się 21 stycznia na konwencie PAcon w Warszawie. Tam też będzie można spotkać się z Eo, autorką zwycięskiego opowiadania pt. „Lalkarz”, czy Kaamos, autorką osadzonej w świecie politycznych intryg „Chryzantemy”. Nie zabraknie również Anny Andrew, autorki „Kronik Niebios”.


Recenzje roku 2011 – część 2

Avellana - 3.01.2012 - 6 komentarzy

A oto i druga część rocznego zestawienia: rankingi popularności recenzji mang.

Najpopularniejsze recenzje mang

1. Skip Beat! (recenzentka: Easnadh) – 6514 odsłon
Po kolei, jedna za drugą, kłódki zamykające skrzynkę otwierają się. Wieko unosi się, a zmrużone, złośliwie patrzące oczy wyglądają na zewnątrz. Gratulacje, panie Fuwa, właśnie uwolnił pan wewnętrzne demony Kyouko. (Więcej…)

2. Ouran High School Host Club (recenzentka: Salva) – 6277 odsłon
Nic nie jest tu zwyczajne, od Haruhi począwszy. Wyróżnia się ona zdecydowanie na tle typowych dla tego gatunku bohaterek. Jest praktyczna, rozsądna i nie ma w sobie za grosz romantyzmu, nad czym zresztą ubolewa cały klub. (Więcej…)

3. Kuroshitsuji (recenzentka: Easnadh) – 5902 odsłony
Powiem tylko jedno – wbrew sielankowemu opisowi na początku tego akapitu i częstym przejawom miejscami przewrotnego, a miejscami czarnego humoru, nie będzie to opowieść usłana różami. Zdecydowanie nie. Będą kolce, ogień, krew i ciemność. (Więcej…)

4. Fullmetal Alchemist (recenzentka: Wiewiór) – 5422 odsłony
Cała historia kręci się wokół braci Elric i ich pragnienia odzyskania normalnych postaci za wszelką cenę. Jednak im więcej zdobywają wiadomości, tym więcej pojawia się pytań bez odpowiedzi. (Więcej…)

5. Berserk (recenzent: fm) – 5149 odsłon
Strach przed ciemnością towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Odgłosy wydawane przez zwierzęta czające się tuż poza zasięgiem światła ognisk i połyskujące w ciemności ślepia, wyobraźnia ludzka potrafiła połączyć w wizję demonów, które budzą się wraz z zapadnięciem mroku. (Więcej…)

6. Kateikyoushi Hitman Reborn! (recenzentka: Amarth) – 4767 odsłon
Od razu widać, że fabuła nie zalicza się do najpoważniejszych. Głównym bohaterem jest niezbyt udany nastolatek, który ma zostać przyszłym szefem mafii, jego trener z kolei ma wygląd jednorocznego dziecka, co nie przeszkadza mu w cieszeniu się sławą w świecie przestępczym. (Więcej…)

7. One Piece (recenzentka: Tren) – 4632 odsłony
Nieduża łódka, słomkowy kapelusz, blizna pod okiem, ciało, które można rozciągać jak guma i nieziemski zapas wiary w siebie to chyba trochę za mało, by osiągnąć cel. Zwłaszcza że główny bohater, Monkey D. Luffy, z powodu klątwy, gdy tylko wpadnie do wody, idzie na dno jak kamień. Za mało? Akurat. (Więcej…)

8. Shin Angyo Onshi (recenzent: gentle monster) – 4444 odsłony
Czytając kolejne tomy nietrudno również zauważyć, że kolejne przygody protagonisty, podobnie jak i wątek główny, pełne są uwielbienia dla ludzkiego życia. Ma się rozumieć nie będziemy w każdym rozdziale zalewani przyprawiającymi o mdłości wywodami filozoficznymi, które na siłę starają się udowodnić prawdziwość swojego przesłania. (Więcej…)

9. Uzumaki (recenzent: Daerian) – 4435 odsłon
Wielkie znaczenie mają bowiem postacie – zwykli ludzie, rzuceni nagle w otchłań szaleństwa, w świat opanowany przez spiralę, zupełnie inny od racjonalnej, ujarzmionej przez naukę rzeczywistości, jaką znamy. (Więcej…)

10. Hanazakari no Kimitachi e (recenzentka: Salva) – 4434 odsłony
Odniosłam wrażenie, że autorka chciała stworzyć typową mangę shoujo, co jej przez przypadek nie wyszło. I dzięki temu przypadkowi Hana Kimi wyróżnia się na tle innych pozycji tego gatunku. (Więcej…)

11. Nurarihyon no Mago (recenzentka: Tren) – 4322 odsłony
Godna podziwu jest różnorodność projektów postaci (przede wszystkim youkai), które łatwo zapadają w pamięć, a gdy potrzeba są – jak na potwory przystało – przerażające. (Więcej…)

12. Death Note (recenzent: Pottero) – 3818 odsłon
Scenarzysta długo nie pozwala czytelnikowi się nudzić, nie daje mu ani chwili wytchnienia – co i rusz dzieje się coś nowego, co kilkadziesiąt stron serwowany jest nam zwrot akcji, którego w ogóle się nie spodziewaliśmy. (Więcej…)

13. Soul Eater (recenzentka: Agon) – 3784 odsłony
Po zdobyciu (dosłownie zjedzeniu) 99 ludzkich dusz i jednej duszy wiedźmy, taka broń staje się Death Scythe, Kosą Śmierci, czyli najpotężniejszym orężem. Jednak udaje się to tylko najlepszym. (Więcej…)

14. Bleach (recenzentka: moshi_moshi) – 3594 odsłony
Na dodatek zamiast postawić na intrygę, wybiera pojedynki, doprowadzając je do absurdu: w oczy rzuca się brak logiki, nie ma elementu zaskoczenia, nieważne są umiejętności czy doświadczenie postaci, a wszystko sprowadza się do „mój miecz jest większy od twojego”. (Więcej…)

15. Angel Sanctuary (recenzentka: Abigail) – 3526 odsłon
Dramatyzm – w przypadku tej mangi to słowo¬ klucz. Nie brak tu łez, mrocznych przeszłości i teraźniejszości oraz skąpanych we krwi anielskich piór. (Więcej…)

16. 20 Seiki Shounen (recenzent: gentle monster) – 3453 odsłony
Tak, w żadnym innym tytule retrospekcje (jakiekolwiek) nie zrobiły na mnie takiego wrażenia, jak tutaj. Sam się temu dziwię – przecież to teoretycznie tylko urywki z beztroskiego dzieciństwa bohaterów… (Więcej…)

17. Fruits Basket (recenzentka: Salva) – 3357 odsłon
Autorka tworzy naprawdę ciekawe charaktery postaci, ale nieco przesadza z ilością problemów, przy jednoczesnym spłyceniu efektów rzekomo olbrzymich urazów. Z jednej strony dobrze, że nie stworzyła bohaterów, którzy na koniec popełniliby zbiorowe samobójstwo, z drugiej jednak nadwerężyło to ich wiarygodność psychologiczną. (Więcej…)

18. Blame! (recenzent: gentle monster) – 3338 odsłon
Już od pierwszego rozdziału jesteśmy uświadamiani, że w głowie Niheia zrodziła się przerastająca pojmowanie zwykłego śmiertelnika wizja niepokojącego, futurystycznego świata, który zasługuje na przedrostek „mega-”. (Więcej…)

19. Hellsing (recenzent: Ysengrinn) – 3261 odsłon
Problem jest choćby z klasyfikacją gatunkową, bo określenie „horror”, z jakim się spotkałem, wywołuje mimowolny uśmiech, a i komedią czy akcją na pewno bym tego nie nazwał. (Więcej…)

20. Dengeki Daisy (recenzentka: Yumi221) – 3243 odsłony
Dengeki Daisy ociera się także o nieco poważniejszą tematykę – brak wyraźnej granicy między tym co dobre, a tym co złe. Dobrze to widać na przykładzie postaci epizodycznych, które nigdy nie są po prostu złe albo po prostu dobre, nawet jeśli na początku może się wydawać, że jest inaczej. (Więcej…)

Najpopularniejsze recenzje mang opublikowane w 2011

W nawiasach podaję miejsca w „klasyfikacji generalnej”

1 (20). Dengeki Daisy (recenzentka: Yumi221) – 3243 odsłony
Kurosaki nie jest kolejnym idealnym bishounenem, a prawdziwym facetem z krwi i kości. Nie przypomina żadnego z bohaterów shoujo z jakim się dotąd spotkałam – niby na jego charakter składają się elementy często spotykane (z mroczną przeszłością na czele, oj tak), ale jednocześnie ma w sobie coś innego, czego nie potrafię nazwać. (Więcej…)

2 (25). Grunwald (recenzent: Grisznak) – 2832 odsłony
Mimo tego wszystkiego Grunwald to nie podręcznik historyczny, lecz żywa, dynamiczna manga, ze sporą dawką humoru, ale i niekiedy patosu oraz scen wyglądających całkiem poważnie. (Więcej…)

3 (31). Elfen Lied (recenzentka: Bloody Fang) – 2697 odsłon
Historia opowiada o starciu zła ze złem, wyobcowaniu, krwiożerczych mutantach… a także haremiku zaprawionym fanserwisem, któremu nieraz niedaleko do hentai. (Więcej…)

4 (32). W.I.T.C.H. (recenzentka: Donia) – 2690 odsłon
Fabuła jak na mahou shoujo przystało, opiera się na walkach z istotami z innego wymiaru, przeplatanymi scenami z codziennym życiem bohaterek. Ale nie myślcie, że na co drugiej stronie zza rogu wyskakuje jakaś kosmiczna maszkara z czułkami, którą panny spod znaku W.I.T.C.H. dzielne okładają magicznymi mocami. (Więcej…)

5 (39). Karo$hitsuji (recenzentka: Easnadh) – 2393 odsłony
Radosna twórczość zdominowała też najwyraźniej stronę techniczną komiksu. Jak by to ująć w delikatny sposób? Już wiem. Jakie. To. Jest. Krzywe. (Więcej…)

6 (43). Zankoku na Kami ga Shihai Suru (recenzentka: Enevi) – 2294 odsłony
Nie uświadczymy tu taniego melodramatu, który wylewałby z kartek i krzyczał „Patrz, jaka tragedia!”, a dostajemy szokujący i przerażająco realistyczny obraz sytuacji, jaka panuje zapewne w niejednym domu (tu Jeremy’ego) – jak całość odbiera sama ofiara, ale również jej otoczenie. (Więcej…)

7 (50). Pandora Hearts (recenzentka: Lain) – 2169 odsłon
Tak misternie skonstruowana intryga, owiana tajemnicą tragedia, próby zmylenia czytelnika poprzez eksponowanie fałszywych tropów i usuwanie w cień tych prawdziwych, sprawiają, że fabuła jest atrakcyjna szczególnie dla amatorów kryminału. (Więcej…)

8 (56). The Reids (recenzent: Teukros) – 2070 odsłon
Trzeba przyznać, że jakiekolwiek obawy z mojej strony były bezzasadne – The Reids wydane zostało na wysokim poziomie, porównywalnym do najlepszych współczesnych polskich wydań mang. (Więcej…)

9 (57). Materia Dziwactwa (recenzentka: Yumi221) – 2060 odsłon
Gdy spojrzeć dokładniej, Materia Dziwactwa okazuje się opowieścią o ludziach i ich potrzebach. O pragnieniach i różnych sposobach dążenia do ich spełnienia. O tym, że nie ma w nich nic złego, bo są przecież nieodłączną częścią każdego z nas. (Więcej…)

10 (61). Goth (recenzentka: Bloody Fang) – 1989 odsłon
Goth – na pozór – w raczej niewielkim stopniu przybliża głównych bohaterów. Wiemy jedynie, że fascynuje ich śmierć i makabra, są przebiegli, a niekiedy także wyrachowani… (Więcej…)

11 (63). Boku to Kanojo no XXX (recenzentka: Machi) – 1974 odsłony
Uehara i Momoi nie muszą się przystosowywać – oni doskonale pasują do nowych ról. On gotuje jej dziadkowi obiadki, rumieni się, zawstydza, czasami płacze, ona ratuje jego siostrę przed zboczeńcami, zachwyca wszystkich swoimi umiejętnościami sportowymi (wysoki wzrost pozwala jej na grę w koszykówkę) i zachowuje się jak rasowy facet. (Więcej…)

12 (65). Croquis (recenzentka: moshi_moshi) – 1961 odsłon
Nie czarujmy się, Nagi i Shinji, jak również bohaterowie dodatkowych historii, nie należą do osobników szczególnie rozgarniętych. Bywają chwile, kiedy zachowują się jak zakochana szesnastolatka z okresem, ale przez większość czasu to raczej bardzo nieśmiałe i „wrażliwe” istoty. (Więcej…)

13 (68). Mirai Nikki: Mosaic (recenzentka: Tren) – 1946 odsłon
Mamy tu sytuację odwrotną niż w Mirai Nikki: Paradox, zaczynamy od poważniejszych wątków, by skończyć w sposób mocno komediowy. (Więcej…)

14 (69). Kimi ga Koi ni Ochiru (recenzentka: Lulureczka) – 1916 odsłon
Z powyższego opisu łatwo wywnioskować, iż w mandze mamy do czynienia z trzema głównymi bohaterami, a każdy z nich w trakcie trwania historii przeżyje własny dramat, serce mu pęknie, a łzy będą się lały strumieniami. (Więcej…)

15 (71). Vinland Saga (recenzentka: Eire) – 1905 odsłon
Przecież historia uczy nas, że nawet najgorsza wojna to nie tylko krew, a ludzie zawsze znajdą sobie sposób na osłodzenie życia. Choćby głupia piosenka żołdaków, popijawa w gospodzie czy potrawka z królika. A gdzieś między tym wszystkim przebija się tęsknota za czymś większym, nieznanym, które czeka na wojownika po ostatniej bitwie. (Więcej…)

16 (72). Mizu ni Sumu Hana (recenzentka: Enevi) – 1899 odsłon
Brak tu przede wszystkim lukru, a na pierwszy plan często wkrada się brutalna rzeczywistość, która jest dobrą odtrutką po słodkich idiotkach i bezmózgich rycerzach w złotej zbroi. W tym przypadku nie czyni to jednak z miejsca ich relacji bardziej wiarygodnymi czy interesującymi. (Więcej…)

17 (73). The Innocent (recenzentka: moshi_moshi) – 1859 odsłon
Bohaterowie są wyraziści i przebojowi, sceny walk wręcz efekciarskie, a wszystko otacza gęsta atmosfera spisku na najwyższych szczeblach, duszność wielkiego miasta i zapach pieniędzy. (Więcej…)

18 (73). Boku wa Kimi no Tori ni Naritai (recenzentka: Lulureczka) – 1833 odsłony
Historia przedstawiona jest w sposób, który wciąga czytelnika – kiedy czytałam mangę, czułam się, jakbym spacerowała z głównym bohaterem po parku i słuchała opowieści o jego pierwszej miłości. (Więcej…)

19 (84). Apple! (recenzentka: moshi_moshi) – 1724 odsłony
A jednak nawet Mayu Shinjo zdarzają się dobre mangi. Nie wiem, co sprawiło, że autorka dla której seks jest podstawowym (a właściwie jedynym) składnikiem fabuły, zdecydowała się stworzyć coś tak ciepłego i pozbawionego wyżej wymienionego elementu, ale chwała jej za to. (Więcej…)

20 (91). Akuma na Eros (recenzentka: blue) – 1672 odsłony
Jaki z tego wniosek dla panów? Jeśli dziewczyna traktuje cię normalnie, to jest znak zesłany z niebios i musisz się w niej zakochać. To może ja już skończę z filozofią Mayu Shinjou i wrócę do tematu… (Więcej…)

Najpopularniejsze tomiki

Podaję tylko tomiki z recenzjami!

1. Drug­‑On tom 1 (recenzent: C.Serafin) – 2051 odsłon (Recenzja)

2. Wampirzyca Karin tom 1 (recenzent: Teukros) – 1238 odsłon (Recenzja)

3. Highschool of the Dead tom 1 (recenzent: Teukros) – 1162 odsłony (Recenzja)

4. Vampire Knight tom 1 (recenzent: Grisznak) – 977 odsłon (Recenzja)

5. One Piece tom 1 (recenzent: Chudi X) – 761 odsłon (Recenzja)

6. Axis Mundi Convalia tom 1 (recenzent: Grisznak) – 730 odsłon (Recenzja)

7. Axis Powers Hetalia tom 1 (recenzentka: Agon) – 726 odsłon (Recenzja)

8. Ouran High School Host Club tom 1 (recenzent: Chudi X) – 718 odsłon (Recenzja)

9. Bleach tom 1 (recenzent: Teukros) – 691 odsłon (Recenzja)

10. Naruto tom 1 (recenzent: Teukros) – 620 odsłon (Recenzja)

11. ¡Viva la FIFA! tom 1 (recenzent: Grisznak) – 575 odsłon (Recenzja)

12. Pamiętnik Kociłapki tom 1 (recenzent: C.Serafin) – 562 odsłony (Recenzja)

13. Fullmetal Alchemist tom 1 (recenzentka: Wiewiór) – 546 odsłon (Recenzja)

14. Kuroshitsuji tom 1 (recenzentka: Melmothia) – 544 odsłony (Recenzja)

15. Czarodziejka z Księżyca tom 1 (recenzent: Pottero) – 533 odsłony (Recenzja)

16. Acarya tom 1 (recenzent: Grisznak) – 515 odsłon (Recenzja)

17. Death Note tom 1 (recenzentka: Melmothia) – 501 odsłon (Recenzja)

18. Axis Powers Hetalia tom 2 (recenzent: C.Serafin) – 500 odsłon (Recenzja) / Highschool of the Dead tom 2 (recenzent: Teukros) – 500 odsłon (Recenzja)

19. Hellsing tom 10 (recenzent: Teukros) – 480 odsłon (Recenzja)

20. Black Lagoon tom 1 (recenzent: Grisznak) – 477 odsłon (Recenzja)


Recenzje roku 2011 – część 1

Avellana - 2.01.2012 - 3 komentarze

Zgodnie z obietnicą przedstawiamy statystyki najpopularniejszych recenzji w roku 2011. Zostały one przygotowane nie na podstawie statystyk AwStats, z których korzystaliśmy do tej pory, ale na podstawie Google Analytics, którego będziemy używać od stycznia 2012 – stąd gdyby ktoś dociekliwy zsumował wyniki poszczególnych recenzji ze statystyk miesięcznych, mogą one wypaść odrobinę inaczej, choć raczej nie powinno to mieć wpływu na sam ranking. Żeby uniknąć nudnej wyliczanki samych tytułów, zamieszczamy także króciutkie cytaty z najpopularniejszych recenzji – może skłonią one kogoś do sięgnięcia po więcej?

Ze względu na długość list postanowiłam całość podzielić na dwie części: w drugiej przybliżymy rankingi najpopularniejszych recenzji mang.

Nie przedłużajmy jednak napięcia…

Najpopularniejsze recenzje anime

1. Higurashi no Naku Koro ni (recenzentka: Serika) – 73 700 odsłon
Anime o skomplikowanej i nieliniowej fabule powstało sporo – tym, co wyróżnia spośród nich Higurashi no Naku Koro ni jest niewątpliwie niesamowicie duszny, mroczny klimat, ukryty pod zasłoną pastelowych kolorów i wielkookich twarzyczek. (Więcej…)

2. Brama piekieł (recenzentka: Enevi) – 45 315 odsłon
Gatunek neonoir charakteryzuje się dystopijną wizją świata skorumpowanego i niebezpiecznego, a od klasycznego filmu noir odróżnia go wykorzystywanie najnowszych zdobyczy techniki. W jego konwencję świetnie wpasowuje się fabuła Darker than Black. (Więcej…)

3. Nodame Cantabile (recenzentka: Avellana) – 37 525 odsłon
To doskonała komedia obyczajowa – z naciskiem na „obyczajowa” – pod wieloma względami bardzo nietypowa. Przede wszystkim przewrotnie pokazująca, że „dążenie do zrealizowania potencjału” to bardzo wątpliwa recepta na szczęście. (Więcej…)

4. Shiki (recenzentka: Enevi) – 37 478 odsłon
Stephen King stworzył podwaliny, które Fuyumi Ono wykorzystała, by stworzyć coś znacznie bardziej złożonego. Siła tej wersji tkwi głównie w szerszym podejściu do problemu przedstawionego w powieści. (Więcej…)

5. Gintama (recenzent: fm) – 37 446 odsłon
Oczywiście dostajemy co jakiś czas poszlaki, że Gintoki nie jest takim znowu zwyczajnym obibokiem z sarkastycznym poczuciem humoru (mniejsza już nawet o niesłychanie skuteczny w jego rękach drewniany miecz, bez mrocznej przeszłościTM musiałby zapewne płacić podwójne składki, żeby nie wyrzucili go z klubu postaci „Shonen Jumpa”), jednak większa część serii upływa na pokazywaniu zwyczajnego życia mieszkańców Edo. (Więcej…)

6. Mahou Shoujo Madoka Magica (recenzent: Costly) – 34 961 odsłon
Właśnie grafika jest tym, co od pierwszych momentów pozwala namacalnie czuć, że Puella Magi nie jest kolejną cukierkową serią o ubranych w kolorowe ciuszki nastolatkach walczących ze złem. Mroczne, pełne cienia scenografie, wyraźnie kontrastujące z radosnymi postaciami dziewczyn – to daje świetny efekt. (Więcej…)

7. Kuroshitsuji (recenzentka: Miranda) – 33 491 odsłon
Cóż, Ciel potrafi zaskoczyć. Nie jest biednym chłopczykiem, któremu wszyscy powinni współczuć. Nie mści się za rodziców, a za siebie. I przede wszystkim lubi pokazywać pazurki. (Więcej…)

8. Ouran High School Host Club (recenzentka: IKa) – 32 877 odsłon
Do kompletu brakuje nam jedynie głównej bohaterki, wokół której wspomniani panowie, jak na szkolną komedię shoujo przystało, mogliby rozlokować swoje długie odnóża i pokonywać kolejne etapy podręcznika „Jak szybko i skutecznie uwieść niewinne dziewczę w 100 krokach”. (Więcej…)

9. Angel Beats! (recenzent: Mitsurugi) – 32 561 odsłon
Zapewne niektórzy widzowie stwierdzili, że oto znowu nastolatki będą ganiać z karabinami, snute będą denne rozmyślania na temat Boga i Aniołów, a do tego wrzucony zostanie harem. Cóż, pudło, moi drodzy. (Więcej…)

10. Durarara!! (recenzentka: Enevi) – 29 345 odsłon
Durarara!! bardzo luźno i sprawnie wykorzystuje mniej lub bardziej znane motywy: od kryminalnych zagadek, przez stare legendy, na perypetiach szkolnych kończąc. (Więcej…)

11. Rozen Maiden (recenzentka: Avellana) – 28 986 odsłon
Opowieści o złowieszczych, nawiedzonych lalkach to klasyczny motyw horrorów. Tutaj z zakurzonych, dziewiętnastowiecznych dworów został przeniesiony wprost do nowoczesnego świata współczesnego miasta. (Więcej…)

12. Shingetsutan Tsukihime (recenzent: Velg) – 28 962 odsłony
Odpowiedni sposób przedstawienia zdarzeń jest wręcz podstawą – bowiem już w pierwszym odcinku główny bohater, Shiki Touno, ni z gruszki, ni z pietruszki zabija nieznajomą kobietę. (Więcej…)

13. Bokurano (recenzent: Grisznak) – 27 358 odsłon
Można by (ostrożnie, ale jednak) porównać Bokurano do Neon Genesis Evangelion, które podobnie korzystało z futurystycznych rekwizytów, koncentrując się na ludzkiej psychice. Bokurano robi to jednak znacznie bardziej realistycznie, zachowania bohaterów postawionych wobec sytuacji ekstremalnej wydają się bardziej wiarygodne psychologicznie niż wrzaski Asuki i ciągła depresja Shinjiego. (Więcej…)

14. Kaichou wa Maid­‑sama! (recenzentka: Reffid) – 26 706 odsłon
Już wiele razy przerabialiśmy wakacyjne wycieczki nad morze, szkolne święta i zielone szkoły. Jednakże te utarte schematy wcale nie nudzą. (Więcej…)

15. Monster (recenzentka: Serika) – 26 225 odsłon
To wszystko w połączeniu z parą antagonistów – szlachetnym, pragnącym pomagać ludziom lekarzem i tytułowym „Potworem”, dziwnym, beznamiętnym mordercą, powoduje, że seria chwilami wyraźnie ociera się o mistycyzm – ani na moment jednak nie przekraczając jego granicy. (Więcej…)

16. Fullmetal Alchemist (recenzent: Eltanin) – 26 183 odsłony
Nie ma nic za darmo – oto jedno z podstawowych praw tej sztuki. Inne mówi, że człowiek, choćby nie wiem jak potężny, nie jest Bogiem. (Więcej…)

17. Elfen Lied (recenzent: wa­‑totem) – 25 873 odsłony
Trzynaście odcinków trzyma widza w napięciu, stopniowo odsłaniając historię dramatu pierwszych przedstawicieli nowej rasy, zmienionych w króliki doświadczalne. (...) Historię tego, ile warte może być jedno krótkie „przepraszam”. (Więcej…)

18. High School of the Dead (recenzent: JJ) – 25 542 odsłony
Highschool of the Dead to seria, którą niezbyt oryginalny pomysł paradoksalnie czyni jednym z nielicznych wyróżniających się tytułów 2010 roku. Idea jest nieskomplikowana: anime o pandemii wirusa zombie z dodatkiem kilku typowo japońskich motywów – w rodzaju haremu cycatych licealistek. (Więcej…)

19. Melancholia Haruhi Suzumiyi (recenzent: wa­‑totem) – 25 530 odsłon
Znajdziemy w tej serii właściwie wszelkie możliwe schematy dobrze znane z szkolnych komedii (i nie tylko) wraz z stereotypowymi dla nich postaciami. Jednak każdorazowo zastosowano je w odświeżająco nietypowy sposób, który można interpretować tak jako hołd, jak i parodię. (Więcej…)

20. Saiunkoku Monogatari (recenzentka: moshi_moshi) – 25 022 odsłony
Saiunkoku Monogatari to kolejna opowieść o ślicznej dziewczynie otoczonej wianuszkiem bishounenów. Opowieść przewidywalna, schematyczna, pozbawiona głębi, doprawiona odpowiednią ilością słodyczy, ale przy tym wciągająca i niesamowicie sympatyczna. (Więcej…)

Najpopularniejsze recenzje anime opublikowane w 2011

W nawiasach podaję miejsca w „klasyfikacji generalnej”

1 (4). Shiki (recenzent: Enevi) – 37 478 odsłon
Seria, na pierwszy rzut oka raczej niepozorna i niewyróżniająca się niczym szczególnym, okazała się bardzo sprawnym połączeniem tradycji horroru z odrobiną niewymuszonej refleksji, która odróżnia ją od typowych opowieści grozy. (Więcej…)

2 (6). Mahou Shoujo Madoka Magica (recenzent: Costly) – 34 961 odsłon
Fabuła, z początku wręcz na siłę stylizowana na kanony gatunku, w zupełnie przeczącej temu oprawie, stopniowo od jednego odbiegającego od normy faktu do drugiego nabiera kształtu zupełnie odmiennego od tego, czego można by oczekiwać. (Więcej…)

3 (14). Kaichou wa Maid­‑sama! (recenzentka: Reffid) – 26 706 odsłon
Usui jest ideałem pod każdym względem. Przystojny, mądry, uzdolniony we wszystkich kierunkach, zawsze znajdzie się w odpowiednim miejscu, żeby uratować Misaki. (Więcej…)

4 (21). Kami Nomi zo Shiru Sekai (recenzent: KamoFreak) – 24 169 odsłon
Keima to zapalony gracz, dla którego realny świat liczy się nie więcej niż wczorajszy obiad. Zawsze towarzyszy mu przenośna konsola, na której nie przerywa on gry nawet na lekcjach (co się często boleśnie kończy). (Więcej…)

5 (35). Nurarihyon no Mago (recenzentka: moshi_moshi) – 20 277 odsłon
Swoją drogą, miło dla odmiany zobaczyć świat z perspektywy youkai: jakie jest ich podejście do ludzi oraz do lokalnych bóstw i czym się zajmują, kiedy akurat nie zatruwają życia mieszkańcom miasta. (Więcej…)

6 (39). Kara no Kyoukai: The Garden of Sinners (recenzent: Mitsurugi) – 19 689 odsłon
Forma filmów i ich grafika współgrają ze sobą doskonale, tworząc smakowity kąsek, szybko i sprawnie konsumowany przez widza (mniam!). (Więcej…)

7 (53). Kore wa Zombie Desuka? (recenzent: Slova) – 18 459 odsłon
Kore wa Zombie Desuka? jest komedią obrazoburczą i prześmiewczą, za nic ma sobie utarte przez lata schematy i niszczy je ostentacyjnie w przezabawny i szokujący sposób. (Więcej…)

8 (72). Seitokai Yakuindomo (recenzent: Mitsurugi) – 15 878 odsłon
Nie potrzeba cycków, majtek i molestowania, żeby zrobić świetną komedię, w której humor obraca się wokół seksu i erotyki. (Więcej…)

9 (78). Umineko no Naku Koro ni (recenzentka: Dżul) – 15 273 odsłony
Podobnie jak w Higurashi… nie będziemy mieli do czynienia z linearnie prowadzoną historią, lecz z wieloma wersjami tych samych wydarzeń, oglądanych z różnej perspektywy, a przyjęta na początku konwencja okazuje się tylko przykrywką. Pytanie brzmi – dla czego? (Więcej…)

10 (87). Ano Hi Mita Hana no Namae o Bokutachi wa Mada Shiranai (recenzentka: Enevi) – 14 752 odsłony
Wspominałam o logice? Tak… Z przykrością muszę donieść, iż owa krucha i wrażliwa niewiasta bardzo szybko zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach. (Więcej…)

11 (88). Hanasakeru Seishounen (recenzentka: yuzuyu) – 14 706 odsłon
Tak więc, drodzy poszukiwacze ciekawego anime: Hanasakeru Seishounen to abstrakcyjny, skrajnie nierealistyczny romans z ciekawymi, zabawnymi bohaterami i pozytywnym przesłaniem. (Więcej…)

12 (92). Amagami SS (recenzent: Mitsurugi) – 14 290 odsłon
Ze świecą w ręku doszukiwać się można dramatu czy bolesnych, poważnych problemów. Minimalne napięcia i różnorakie młodzieńcze dylematy są sprawami nieskomplikowanymi, niezaburzającymi spokojnego, miarowego tempa, jakim toczy się historia. (Więcej…)

13 (95). One Piece (recenzentka: Melmothia) – 14 162 odsłony
Bohaterowie wychodząc przygodzie naprzeciw, często trafiają w samo centrum konfliktu, wywracają zastany porządek do góry nogami i zostawiają za sobą chaos i zniszcze… znaczy dozgonnie wdzięcznych ludzi, którym pomogli, i tych mniej wdzięcznych, których twarzami przetarli chodnik. (Więcej…)

14 (102). Uragiri wa Boku no Namae wo Shitteiru (recenzentka: aotoge) – 13 838 odsłon
Nie chce się fabule (która regularnie prosi o cierpliwość: „ja się jeszcze rozkręcę, rozkręcę kiedyś się, rozkręcę… się…”), muzyce, bohaterom (choć tutaj jakieś starania są dostrzegalne), sytuację ratują tylko seiyuu. (Więcej…)

15 (109). Otome Youkai Zakuro (recenzentka: moshi_moshi) – 13 553 odsłony
Owszem, mamy do czynienia z miłością niewinną, czystą, naiwną i polaną różowym lukrem, ale za to perfekcyjnie oddającą ducha klasycznego shoujo. (Więcej…)

16 (112). Yumekui Merry (recenzentka: Avellana) – 13 430 odsłon
Anime porusza bardzo łatwy do zepsucia wątek „snów” w znaczeniu ambicji, dążeń i marzeń życiowych. O dziwo, potrafi jednak uniknąć z jednej strony ugrzęźnięcia w pesymistycznym marazmie, a z drugiej – zalania mdłym patosem, stawiając na znacznie bardziej wyciszony i kameralny ton opowieści. (Więcej…)

17 (119). Kuragehime (recenzent: Costly) – 13 034 odsłony
Ta seria tragicznym, łamiącym serce głosem woła o kontynuację! Ale boję się bardzo, że się jej nie doczeka. Pozbawiona jest bowiem ciekawego fanserwisu, wybuchowej akcji i wielu innych rzeczy, które mogą nakręcać sukces kasowy. (Więcej…)

18 (122). Togainu no Chi (recenzentka: Enevi) – 12 880 odsłon
Nudny i leniwy wstęp nie przybliża bohaterów w ogóle, mgliste podteksty budują związki­‑widma, absurdy końcówki zaś bardzo klarownie pokazują, że mamy do czynienia z kukłami, które nie mają nic do powiedzenia, gdy do akcji wkracza wszechmocna wola scenarzysty. (Więcej…)

19 (124). Yosuga no Sora (recenzentka: Lulureczka) – 12 827 odsłon
Motyla noga, przecież to grzech, być aż takim szarym i nieciekawym bohaterem! To powinno być karalne! (Więcej…)

20 (128). Shinryaku! Ika Musume (recenzent: mr.Radek) – 12 706 odsłon
W przeciwieństwie jednak do tak zwanych żartów uprawianych przez mizdrzących się pajaców próbujących rozśmieszyć ludzi czymś całkowicie debilnym (a takich nie brakuje chociażby we współczesnych kabaretach), ta seria jest pełna swoistego wdzięku, tak więc jej głupkowatość naprawdę wywołuje szczery śmiech, a nie poczucie zażenowania i swego rodzaju obowiązku śmiania się z dowcipu. (Więcej…)

Najpopularniejsze woluminy

Podaję tylko woluminy z recenzjami!

1. Summer Wars (recenzent: C.Serafin) – 1707 odsłon (Recenzja)

2. Kat shoguna. Samotny Wilk i Szczenię (recenzent: Grisznak) – 1154 odsłony (Recenzja)

3. Akira (recenzent: Grisznak) – 1129 odsłon (Recenzja)

4. Halo: Legendy (recenzent: C.Serafin) – 977 odsłon (Recenzja)

5. Ognistooka Shana vol. 4 (recenzent: C.Serafin) – 945 odsłon (Recenzja)

6. Armageddon (recenzent: Grisznak) – 939 odsłon (Recenzja)

7. Azumi (recenzent: Grisznak) – 937 odsłon (Recenzja)

8. Ognistooka Shana vol. 1 (recenzent: C.Serafin) – 910 odsłon (Recenzja)

9. Beyblade: Latające Dyski (recenzent: Chudi X) – 909 odsłon (Recenzja)

10. Elysium (recenzent: Grisznak) – 900 odsłon (Recenzja)

11. Vexille (recenzent: C.Serafin) – 899 odsłon (Recenzja)

12. Ouran High School Host Club vol. 1 (recenzentka: Avellana) – 890 odsłon (Recenzja)

13. Evangelion 1.11 (Nie) jesteś sam (recenzent: Pottero) – 887 odsłon (Recenzja)

14. Blood: The Last Vampire (recenzent: Grisznak) – 843 odsłony (Recenzja)

15. Ognistooka Shana vol. 3 (recenzent: C.Serafin) – 763 odsłony (Recenzja)

16. Devilman (recenzent: Grisznak) – 722 odsłony (Recenzja)

17. Moonlight Mile Sezon 1 (recenzent: Grisznak) – 716 odsłon (Recenzja)

18. Bleach: Memories of Nobody The Movie (recenzent: C.Serafin) – 707 odsłon (Recenzja)

19. Bracia Czarnej Krwi vol. 1 (recenzentka: Avellana) – 675 odsłon (Recenzja)

20. Devil May Cry vol. 1 (recenzentka: Avellana) – 666 odsłon (Recenzja)


Zima 2012 – „przetarg” na nowe serie anime

Avellana - 1.01.2012

Witamy w nowym roku i zaczynamy go tradycyjnie przetargiem dla recenzentów na sezon Zima 2012!

Przypominam, że prawo pierwszeństwa w rezerwowaniu nowych serii mają recenzenci z opublikowanymi co najmniej dziesięcioma recenzjami. Jeśli więcej niż jedna osoba będzie zainteresowana danym tytułem, postaram się dokonać jak najlepszego i jak najbardziej sprawiedliwego wyboru. Jednym z bardziej istotnych kryteriów branych pod uwagę będzie to, czy dana osoba oddała już swoje recenzje nowości z poprzedniego sezonu!

Link do podglądu arkusza z aktualnymi wpisami.

Osoby mające już uprawnienia do edycji tego dokumentu powinny poszukać go w zakładce Dokumenty na swoim koncie Gmail (jeśli ktoś nie ma konta Gmail, może wchodzić przez link w mailu z przyznaniem uprawnień). Osoby, które chciałyby taki dostęp uzyskać (i są do tego uprawnione!) proszę o kontakt, najlepiej poprzez prywatną wiadomość. Zakończenie przetargu będzie miało miejsce prawdopodobnie w pierwszej połowie lutego. Niezagospodarowane serie będą mogły zostać zarezerwowane przez dowolną uprawnioną do rezerwacji osobę.

W arkuszu przetargowym nie uwzględniłam Smile Precure!, które prawdopodobnie będzie miało około pięćdziesięciu odcinków.

Dociekliwi czytelnicy mogą zapytać, jak mają się nowo zatwierdzone „ogryzki” do tanukowej zasady nieprzyjmowania ogryzków przed faktyczną premierą. Jest to zrobione na zasadzie wyjątku – w tym momencie znamy już grafik emisji tych seriali w japońskich telewizjach (co raczej potwierdza ich istnienie), chcemy natomiast uniknąć sytuacji, kiedy w dniu premiery danego tytułu w naszej bazie pojawia się jednocześnie kilkanaście identycznych ogryzków. Wreszcie, dodanie ogryzków przez pojedynczą osobę z redakcji ułatwia potem ich przeglądanie i kontrolę np. liczby odcinków etc. Oczywiście zachęcamy do ogryzkowania wszelkich tytułów, których brakuje na tej liście, przypominamy jednak, że wówczas ogryzki mogą zostać przyjęte tylko po faktycznej premierze.


Statystyki anime: grudzień 2011

Avellana - 1.01.2012 - 3 komentarze

Krótko i węzłowato: oto i statystyki anime, nie oczekujcie dzisiaj ode mnie cudów! W najbliższych dniach (jutro?) postaram się zamieścić ranking najpopularniejszych recenzji anime i mang w całym roku 2011 – sama jestem ciekawa, co z tego wyniknie. Kadr tym razem pochodzi z anime, które dwukrotnie – za sprawą dwóch recenzentów – załapało się na listę najpopularniejszych, czyli Steins;Gate.

Steins;GateDane podstawowe

Gości: 120 631
Wizyt: 272 047
Odsłon: 1 783 436
Średnio dziennie: 8775
Minimum: 7215 (24 grudnia)
Maksimum: 10 531 (27 grudnia)

Najpopularniejsze recenzje

1. Higurashi no Naku Koro ni (recenzent: Serika) – 5881 wejść.
2. Mahou Shoujo Madoka Magica (Costly) – 5080
3. Dantalian no Shoka (kapplakk) – 4384
4. Steins;Gate (Tassadar) – 3923
5. Steins;Gate (Costly) – 3874
6. Tekken: Blood Vengeance (Grisznak) – 3746
7. Brama Piekieł (Enevi) – 3430
8. R­‑15 (Szaman Fetyszy) – 3354
9. C3 (Avellana) – 3176
10. My Last Day (Grisznak) – 3036
11. Sekai­‑ichi Hatsukoi (IKa) – 2996
12. Tenkuu Danzato Skelter Heaven (Tassadar) – 2901
13. Nodame Cantabile (Avellana) – 2874
14. Macross Frontier ~Sayonara no Tsubasa~ (Diablo) – 2854
15. Angel Beats! (Mitsurugi) – 2774
16. No.6 (Enevi) – 2736
17. Kuroshitsuji (Miranda) – 2516
18. Dog Days (Costly) – 2482
19. Saiunkoku Monogatari (moshi_moshi) – 2434
20. Ao no Exorcist (Melmothia) – 2420

Najpopularniejsze ogryzki

1. Guilty Crown – 3430 wejść
2. Fate/Zero – 2800
3. Boku wa Tomodachi ga Sukunai – 2756
4. Nurarihyon no Mago: Sennen Makyou – 2309
5. Mirai Nikki – 2207
6. Fairy Tail – 2134
7. Maji de Watashi ni Koi Shinasai!! – 2109
8. Mawaru Penguindrum – 2047
9. Mirai Nikki OAV – 1785
10. Chihayafuru – 1780

Najpopularniejsze woluminy

Kursywą oznaczyłam woluminy bez recenzji

1. Armageddon – 274 wejścia
2. Kat shoguna. Samotny Wilk i Szczenię – 202
3. Mały Kuro – 126
4. Ania z Zielonego Wzgórza vol. 01 – 108
5. Alfred J. Kwak 4 – 97
6. Summer Wars – 88
7. Ouran High School Host Club vol. 1 – 82
8. Beyblade: Latające Dyski – 80
9. Code Geass: Lelouch of the Rebellion vol. 1 – 70
9. Discipline vol. 1 / Devil May Cry vol. 1 – 62

Najpopularniejsze frazy użyte w wyszukiwarkach internetowych

1. tanuki anime – 3524 wyszukiwania
2. anime tanuki – 1906
3. tanuki – 1820
4. anime – 1593
5. guilty crown – 1222
6. mirai nikki – 921
7. sekaiichi hatsukoi – 749
8. boku wa tomodachi ga sukunai – 671
9. nurarihyon no mago – 655
10. ao no exorcist – 652
11. no.6 – 620
12. gintama – 596
13. zero no tsukaima – 590
14. higurashi no naku koro ni – 584
15. chihayafuru – 565
16. shiki – 546
17. durarara – 545
18. shakugan no shana – 515
19. steins gate – 512
20. kimi to boku – 503

Burza w szklance wody, czyli najczęściej odwiedzane komentarze

1. Fate/Zero – 2149 wejść
2. Code Geass: Lelouch of the Rebellion – 1596
3. Steins;Gate – 1033
4. Sailor Moon – Czarodziejka z Księżyca – 1004
5. Mawaru Penguindrum – 839
6. School Days – 815
7. Tenkuu Danzato Skelter Heaven – 691
8. Guilty Crown – 629
9. Ao no Exorcist – 623
10. Tiger & Bunny – 602


Statystyki mangi: grudzień 2011

Na początek, chciałabym życzyć Wszystkim pomyślnego i radosnego Nowego Roku, oby był jeszcze lepszy od poprzedniego!

Korzystając z okazji, chciałabym także podziękować wszystkim osobom, które w zeszłym – 2011 roku przyczyniły się do rozwoju Tanuki Manga. W pierwszej kolejności dziękuję recenzentom, poświęcającym swój wolny i często cenny czas na pisanie tekstów. Bez Was strona nie mogłaby istnieć! Dziękuję także członkom redakcji – Avellanie za cierpliwość przy redagowaniu recenzji; MiaMay za szybką i sprawną korektę; Enevi oraz GoNik za ogarnianie ogryzków, mimo bardzo napiętych codziennych grafików, a także Teukrosowi za opiekę nad działem polskich wydań, jak również wszystkim innym osobom, które w jakikolwiek sposób pomagają przy prowadzeniu strony. Mam nadzieję, że nasza współpraca w 2012 roku będzie równie owocna, a dział poświęcony Mandze zrobi kolejny duży krok naprzód!

Grudzień okazał się bardzo dobrym miesiącem dla Tanuki Manga. Świąteczna przerwa sprawiła, że nasi Czytelnicy znaleźli więcej czasu na lekturę recenzji, co zaowocowało najwyższą liczbą odwiedzin w zeszłym roku. Na liście najpopularniejszych tekstów właściwie bez niespodzianek – dominują recenzje mang, które niedawno ukazały się na naszym rynku, a także tych, które niedługo zostaną wydane. Poza tym, dużą poczytnością cieszyły się komiksy ogólnie znane (choćby ze słyszenia) i sławnych autorów.

Tym razem nie będzie zapowiedzi, gdyż styczniowy grafik na razie jest wielką tajemnicą, także dla mnie… Cóż, mam nadzieję, że Tanukowi recenzenci szybko odpoczną po świątecznym obżarstwie i sylwestrowych szaleństwach, i zaskoczą nas nowymi, świetnymi tekstami!

Dane podstawowe

Gości: 31,123

Najpopularniejsze recenzje główne

1. The Innocent (moshi_moshi) – 1,866
2. Great Teacher Onizuka (Bloody Fang) – 1,025
3. Dengeki Daisy (Yumi221) – 909
4. Kimi­‑iro Focus (Slova) – 881
5. Alicja w Krainie Serc (blue) – 842
6. D.Gray­‑man (Tablis) – 740
7. Kingyo Sou (Machi)/ Anastasia Club (Eire) – 728
8. Kuroshitsuji (Easnadh) – 658
9. Mayonaka no Ariadne (Enevi) – 596
10. Fullmetal Alchemist (Wiewiór) – 549
11. Holy Glory (moshi_moshi) – 488
12. Berserk (fm) – 486
13. Vinland Saga (Eire) – 457
14. Waltz wa Shiroi Dress de (Eire) – 456
15. Ouran High School Host Club (Salva) – 454
16. Skip Beat! (Easnadh) – 451
17. Aisanai Otoko (moshi_moshi) – 443
18. Gin ni Naru (Enevi) – 438
19. 20 Seiki Shounen (gentle monster) – 418
20. Nurarihyon no Mago (Tren) – 385

Mirai NikkiNajpopularniejsze ogryzki

1. Boku wa Tomodachi ga Sukunai – 729
2. Highschool of the Dead – 445
3. Mirai Nikki – 421
4. 1/2 Prince – 377
5. NANA – 375
6. Uta no Prince­‑sama – 309
7. Vampire Knight – 303
8. Gintama – 286
9. Shingetsutan Tsukihime/ Bakuman – 281
10. Doubt – 274

Najpopularniejsze recenzje tomików

1. The Innocent #1 (moshi_moshi) – 481
2. Alicja w Krainie Serc #1 (GoNik) – 466
3. Drug­‑On #1 (C.Serafin) – 249
4. Highschool of the Dead #4 (Grisznak) – 237
5. Wampirzyca Karin #1 (Teukros) – 163
6. Highschool of the Dead #1 (Teukros) – 161
7. Vampire Knight #10 (Yumi221) – 158
8. S.A. Special A #1 (moshi_moshi) – 146
9. Kuroshitsuji #1 (Melmothia) – 131
10. Wampirzyca Karin #6 (Grisznak) – 127