Rok / miesiąc
Newsy
Było ich jedenaścioro - z dodatkowymi opowieściami
Wydawnictwo J.P.Fantastica poinformowało, że w polskim wydaniu mangi Moto Hagio Było ich jedenaścioro poza zasadniczą, tytułową historią znajdzie się także kilka bonusowych opowieści. Wśród nich będzie niepublikowana do tej pory na Zachodzie manga Zoku 11‑nin Iru! będąca sequelem głównej historii. Poza nią otrzymamy aż siedem rozdziałów specjalnych, w wydźwięku głównie humorystycznych. Tym samym polskie wydanie tej mangi stanowi pierwsze w Europie, a trzecie na świecie (po Japonii i Tajwanie) kompletne wydanie wszystkich opowieści związanych z tym tytułem.
Było ich jedenaścioro ukaże się w Polsce w ramach serii Mega Manga. Polskie wydanie będzie liczyć 320 stron w formacie A5, z czego aż 30 w kolorze. Data premiery to 21 listopada, zaś cena ma wynosić 44,90 zł. Manga ukazała się oryginalnie w Japonii w 1975 roku, powstał też film kinowy nakręcony jedenaście lat później.
Madoka Magica The Movie -Rebellion- - nieco więcej o fabule
W Japonii pojawił się plakat reklamujący najnowszą, finałową część filmowej trylogii Puella Magi Madoka Magica. Co ciekawe zawiera on pierwsze konkretne informacje na temat fabuły tej produkcji. O ile bowiem dwa poprzednie filmy były skrótem serii telewizyjnej, o tyle w trzeciej części ma być przedstawiona zupełnie nowa historia. A o czym ma opowiadać?
Wedle udostępnionych informacji akcja toczy się po wydarzeniach znanych już widzom, kiedy Homura podejmuje decyzję o dalszej samotnej walce z wiedźmami. Pewnego dnia na jej drodze pojawiają się Sayaka i Madoka, które teoretycznie istnieć nie powinny. Ścieżki trójki dziewcząt przecinają się jednak ponownie, a dołącza do nich nowa magical girl – Nagisa Momoe, która może wiedzieć coś więcej na temat ich nowego wroga, chcącego zakłócić porządek świata.
Warto zauważyć, że poza wspominaną czwórką na plakatach reklamujących film pojawiają się także Mami i Kyouko, co może oznaczać, iż w filmie spotkamy ponownie całą obsadę oryginalnej historii. Madoka Magica The Movie -Rebellion- trafi do kin 26 października.
Okładka trzeciego tomu Zakochanego tyrana
Wydawnictwo Kotori zaprezentowało okładkę trzeciego tomu Zakochanego tyrana.
Manga opowiada historię sympatycznego studenta Tetsuhiro Morinagi, beznadziejnie zakochanego w swoim senpaiu, cholerycznie usposobionym Souichim Tatsumim. Niełatwa miłość skutecznie komplikuje życie dwójki bohaterów, ale i prowadzi do wielu zabawnych sytuacji. Komiks autorstwa Hinako Takanagi zdążył się już wpisać na listę klasyków gatunku, podbijając serca wielu miłośniczek yaoi.
Trzeci tom będzie miał premierę na Japaniconie, który odbędzie się w dniach 19‑20 października w Poznaniu.
Na stronie wydawnictwa można obejrzeć większą, dwustronną wersję okładki.
Powstaje OAV Natsume Yuujinchou
Jak podaje japoński sprzedawca HMV, 5 lutego 2014 roku na płytach DVD i Blu‑ray ukaże się nowe OAV wyprodukowane przez studio Brains Base – Natsume Yuujinchou: Itsuka Yuki no Hi ni, powstałe w oparciu o mangę Natsume Yuujinchou autorstwa Yuki Midorikawy.
Manga opowiada historię Takshiego Natsume, chłopca obdarzonego mocą widzenia duchów, który po zmarłej babce odziedzicza tajemniczą książkę z zapisanymi imionami. Wkrótce okazuje się, że jego babka miała ciekawe hobby – wyzywała na pojedynek ayakashi, a po pokonaniu go zmuszała do oddania prawdziwego imienia, które zapisywała w rzeczonej książce – co było jednoznaczne z zawarciem kontraktu, dającego jej moc nad daną istotą. Gdy właściciele imion, mniej lub bardziej pokojowo nastawieni, zaczynają nachodzić Natsume, bohater podejmuje decyzję o „oddaniu” imion duchom.
Za reżyserię Natsume Yuujinchou: Itsuka Yuki no Hi ni odpowiada pracujący przy wcześniejszych seriach Takahiro Oomori. Razem z nim do pracy przy produkcji powraca m.in. Sadayuki Murai (scenariusz), Akira Takata (projekty postaci), Yukihiro Shibutai (dyrektor artystyczny) i Makoto Yoshimori (muzyka). Skład seiyuu także się nie zmieni – usłyszymy znanych z serii anime Hiroshiego Kamiyę (Takashi Natsume), Kazuhiko Inoue (Nyanko‑sensei) i Akirę Ishidę (Shuuichi Natori).
Oryginalne wydanie będzie zawierać, oprócz filmu, drugą płytę z nagraniem przedstawienia teatralnego Sound Theatre x Natsume Yuujinchou ~Tsudoi Ongeki no Shō~, w którym oprócz seiyuu głównych bohaterów wystąpiły znane gwiazdy telewizji. Dodatkowo, wersja limitowana zawierać będzie m.in. opakowanie na płyty z unikalną ilustracją, CD‑ROM, kolorową broszurę i inne dodatki.
A.F.K. – zaproszenie
A.F.K. to wydarzenie, które Stowarzyszenie Uroboros organizuje z myślą o tych, którzy zasiedzieli się przed komputerami. Już 12 października oderwij się od komputera i przeżyj dzień pełen ciekawych paneli, wspaniałych ludzi i niezapomnianych wrażeń! Organizatorzy postanowili postawić na różnorodność – każdy znajdzie coś dla siebie.
W sali gier planszowych pojawią się gry japońskie: go, shougi czy hanafuda. Dla nowicjuszy przeprowadzone będą warsztaty. Poza salą gier planszowych będzie również sala z rozrywką elektroniczną, gdzie przygotowane zostaną turnieje gier konsolowych.
Stowarzyszenie nawiązało współpracę z organizacjami wielbicieli post‑apokalipsy, którzy zorganizują liczne panele na ten temat. Właśnie ten nurt prezentuje jeden z zaproszonych gości: Michał „Meesh” Gołkowski, autor Ołowianego świtu.
Przy organizacji imprezy pomoże również Klub Wielbicieli Historii „Warszawa”, a poza organizowanymi przez nich atrakcjami dla fanów historii ciekawe będzie na pewno także spotkanie z Jackiem Komudą.
Amatorów standardowej fantastyki zainteresują panele poświęcone Star Trekowi, Grze o Tron, Harry’emu Potterowi oraz naszej polskiej fantastyce. A propos, na pewno zachęcą Was spotkania autorskie z Andrzejem Ziemiańskim, Martyną Raduchowską czy Katarzyną Bereniką Miszczuk. Ale spotkania to nie wszystko – autorzy przeprowadzą wspólnie panel na temat pisania książek oraz współpracy z wydawnictwami. Jeśli chcecie doszlifować swój warsztat albo dopiero zaczynacie przygodę z pisaniem, przybywajcie!
Dla szerokiego grona tych, którzy swój czas spędzają na oglądaniu, powstają atrakcje o filmach i serialach, a także o vlogach. Na A.F.K. pojawią się vlogowcy Martin Stankievitz oraz Cyber Marian. Niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć ich poza ekranem.
Co jeszcze? Przeprowadzone zostaną sesje RPG z różnych systemów, między innymi systemu Iron Space, a dla fanów sportu niekonwencjonalnego odbędzie się mecz Juggera.
Nie zabraknie również atrakcji związanych z kulturą Azji, mangą czy anime. Dział ten wciąż się rozwija, ale już teraz możemy zapowiedzieć, że odbędzie się pokaz karate oraz liczne pogadanki, w tym o k‑popie.
Organizatorzy przewidują, że plan atrakcji będzie się rozrastał, więc sprawdzajcie ich stronę!
Stowarzyszenie Uroboros – informacja prasowa
Shingeki no Kyojin skończy się na 20 tomie?
Hajime Isayama, autor niezwykle popularnej mangi Shingeki no Kyojin, oznajmił, że chciałby zakończyć fabułę tegoż komiksu na dwudziestym tomie. Ta zapowiedź padła podczas rozmowy z Hirokim Endou (w Polsce znanym z mangi Eden: It's an Endless World) na łamach magazynu „Gong Kakutogi”.
Shingeki no Kyojin ukazuje się od 2009 roku, na chwilę obecną pojawiło się jedenaście tomów, z których ostatni trafił do sprzedaży miesiąc temu. W Japonii seria sprzedała się jak dotąd w dwudziestu milionach egzemplarzy.
Mantikora IX – zaproszenie
Ogólnopolski Konwent Fantastyki Mantikora IX
konwencja: western
czas i miejsce: 11–13.10.2013 (piątek–niedziela), Lubartów
W tym roku zapraszamy wszystkich na fantastyczne 3 dni, które przeniosą Was na Dziki Zachód. Szalone pościgi, rewolwerowcy, Indianie, saloony i piękne kobiety. To wszystko tylko w Lubartowie!
Najsympatyczniejszy konwent fantastki zaprasza na:
– konkursy
– prelekcje
– warsztaty
– dyskusje
– turnieje
– gry planszowe
– konsole
– LARPy
i wiele, wiele innych…
Dosiadaj swojego konia, kupuj bilet na pociąg lub dyliżans i pędź do nas! Nie może cię zabraknąć!
Więcej informacji na stronie konwentu i Facebooku.
Mantikora IX – informacja prasowa
Jesień 2013 – „przetarg” na nowe serie anime
Jesienny sezon polowań (na nowe serie) należy uznać za otwarty! Lista przetargowa liczy 35 tytułów, a i tak zostało z niej wyłączonych sporo pozycji, przede wszystkim tych, które mogą trwać dłużej niż pół roku (np. Aikatsu 2 czy Gundam Build Fighters) – ich rezerwacja będzie możliwa, kiedy zostanie potwierdzona ostateczna liczba odcinków. W przetargu brakuje również tytułów o krótkich odcinkach, czyli Miss Monochrome -The Animation-, Teekyuu 3, Tesagure! Bukatsu‑mono oraz Super Seishun Brothers. Ewentualni chętni recenzenci proszeni są jak zwykle o ustalenia indywidualne.
Przypominam, że prawo pierwszeństwa w rezerwowaniu nowych serii mają recenzenci z opublikowanymi co najmniej dziesięcioma recenzjami (liczą się zarówno recenzje anime, jak i mang). Przypominam też, że nie jest to przywilej nadawany automatycznie – proszę mi się w razie czego przypomnieć! Jeśli więcej niż jedna osoba będzie zainteresowana danym tytułem, postaram się dokonać jak najlepszego i jak najbardziej sprawiedliwego wyboru. Jednym z bardziej istotnych kryteriów branych pod uwagę będzie to, czy dana osoba oddała już swoje recenzje nowości z poprzedniego sezonu – dlatego proszę wszystkich zainteresowanych o wpisywanie się przy tytułach, które choćby potencjalnie mogą chcieć zrecenzować!
Link do podglądu arkusza z aktualnymi wpisami.
Osoby mające już uprawnienia do edycji tego dokumentu powinny poszukać go w zakładce Dysk na swoim koncie Gmail (jeśli ktoś nie ma konta Gmail, może wchodzić przez link w mailu z przyznaniem uprawnień). Osoby, które chciałyby taki dostęp uzyskać (i są do tego uprawnione!) proszę o kontakt, najlepiej poprzez prywatną wiadomość. Serie niezagospodarowane po zakończeniu przetargu będą mogły zostać zarezerwowane przez dowolną uprawnioną do rezerwacji osobę.
Dociekliwi czytelnicy mogą zapytać, jak mają się nowo zatwierdzone „ogryzki” do tanukowej zasady nieprzyjmowania ogryzków przed faktyczną premierą. Jest to zrobione na zasadzie wyjątku – w tym momencie znamy już grafik emisji tych seriali w japońskich telewizjach (co raczej potwierdza ich istnienie), chcemy natomiast uniknąć sytuacji, kiedy w dniu premiery danego tytułu w naszej bazie pojawia się jednocześnie kilkanaście identycznych ogryzków. Wreszcie, dodanie ogryzków przez pojedynczą osobę z redakcji ułatwia potem ich przeglądanie i kontrolę np. liczby odcinków etc. Oczywiście zachęcamy do ogryzkowania wszelkich tytułów, których brakuje na tej liście, przypominamy jednak, że wówczas ogryzki mogą zostać przyjęte tylko po faktycznej premierze.
Boks kolekcjonerski na mangi Junjiego Itou od J.P.Fantastica
Wydawnictwo J.P.Fantastica poinformowało, że przy okazji wydania mangi Junjiego Itou Black Paradox ukaże się także ekskluzywne pudełko kolekcjonerskie. Przeznaczone ono będzie na wszystkie trzy tytuły Itou wydane w ramach serii Mega Manga – Uzumaki: Spirala, Gyo: Odór śmierci i właśnie Black Paradox. Co istotne, dostępne ono będzie w limitowanej ilości, zaś pierwszeństwo będą miały osoby zamawiające Black Paradox w przedsprzedaży.
Black Paradox opowiada o czwórce ludzi, którzy z różnych powodów postanawiają na dobre rozstać się z tym światem. Poznają się oni za pośrednictwem pewnej strony internetowej, a uzgodniwszy czas i miejsce, spotykają się i wyruszają samochodem w podróż, by popełnić zbiorowe samobójstwo. Po drodze okazuje się, że przynajmniej troje z nich postanowiło się zabić z powodu istnienia kogoś lub czegoś łudząco podobnego do nich. Gdy zaś docierają na miejsce, następuje seria wydarzeń, w wyniku których okazuje się, że nic nie było takie, jakim mogło się wydawać.
Premiera komiksu w Polsce zapowiedziana została na grudzień tego roku. Od przyszłego roku mangi tego autora ukazywać się mają w ramach osobnej serii Kolekcja horrorów Junjiego Ito.
Co nowego na jesieni 2013? Zapowiedź sezonu
Tanuki‑Anime po raz pierwszy ma przyjemność zaprezentować zapowiedź tego, czego możemy się spodziewać w najbliższym sezonie telewizyjnym. Poniżej znajdziecie króciutkie opisy nowych serii wraz z linkami do ogryzków, zawierających szczegółowe informacje o twórcach. Lista została przygotowana przeze mnie i Tassadara, przy wsparciu innych osób, m.in. Enevi i Altramertesa, a także z wykorzystaniem materiałów z newsów pisanych przez Slovę i Grisznaka.
Uprawnionych recenzentów zapraszam do jesiennego przetargu.
Zwracam się także do Was – wszystkich użytkowników – z pytaniem, czy taka formuła Wam odpowiada? Czy coś byście w niej zmienili? A może w ogóle jest to dla Was tylko ciekawostka bez większego znaczenia? Nie ukrywam, że ze względu na czasochłonność tego zestawienia (którego przygotowanie zajęło w sumie kilka dni), od Waszej reakcji w dużej mierze zależy, czy będziemy je przygotowywać w przyszłości!
Aikatsu! 2 (Sunrise)
Adaptacja gry karcianej / Premiera: 3.10.2013
Kontynuacja serialu opowiadającego o codziennych perypetiach przyjaciółek z Akademii Starlight, szkolącej przyszłe idolki. W drugiej części fabuła ma koncentrować się na powstaniu konkurencyjnej szkoły dla przyszłych celebrytek i wynikającej z tego rywalizacji.
Anime oparte jest na grze karcianej, w której kluczową rolę odgrywa zbieranie porażających różem i falbankami strojów oraz innych akcesoriów polepszających szansę bohaterek na skuteczne przechodzenie castingów. Mechanikę rozgrywki częściowo przeniesiono do serialu, co w połączeniu ze specyficzną tematyką czyni z niego produkt przede wszystkim dla młodszej widowni.
Aoki Hagane no Arpeggio -Ars Nova- (Sanzigen)
Adaptacja mangi / Premiera: 8.10.2013
Globalne ocieplenie, które spowodowało podniesienie poziomu wód w oceanach, zbiegło się w czasie z pojawieniem się tajemniczej bezzałogowej Floty Mgieł, która rozgromiła marynarki wojenne wszystkich państw i zablokowała jakikolwiek morski i lotniczy transport. W siedemnaście lat po tych wydarzeniach załoga zdobycznego okrętu podwodnego I‑401, niegdyś będącego częścią Floty Mgieł, zostaje wynajęta przez rząd Japonii w celu przetransportowana do USA planów nowej broni mogącej dać ludzkości przewagę w trwającym wciąż konflikcie.
Marynistyka nie należy do specjalnie eksploatowanej tematyki w anime, dlatego Aoki Hagane no Arpeggio powinno zainteresować fanów bitew morskich i dynamicznej akcji. Reżyserem serialu jest Seiji Kishi, który ma w swoim dorobku tytuły udane (Angel Beats!, Seto no Hanayome), ale także porażki w postaci Devil Survivor 2 The Animation.
BlazBlue: Alter Memory (Hoods Entertainment / teamKG)
Adaptacja gry / Premiera: 9.10.2013
Adaptacja serii konsolowych bijatyk osadzonych w świecie przyszłości, w którym magia miesza się z zaawansowaną techniką, tworząc Ars Magus, moc zdolną chronić ludzkość przed paranormalnymi zagrożeniami. Główny bohater, zwany Ponurym Żniwiarzem, przemierza świat, walcząc z obowiązującym systemem silnie preferującym tych, którzy potrafią korzystać z owej mocy. W ślad za nim podążają zastępcy łowców chcących zgarnąć najwyższą w dziejach nagrodę, jaką wyznaczono za głowę Żniwiarza.
Zarówno wygląd protagonisty (białe włosy, czerwony płaszcz) jak i okoliczności, w których się znajduje, automatycznie nasuwają skojarzenia z Trigunem. Podobnie znajomy wydaje się opis świata przedstawionego, jednakże wmieszanie w fabułę wampirów (!) w równym stopniu intryguje, co budzi uzasadnione wątpliwości.
Coppelion (GoHands)
Adaptacja mangi / Premiera: 2.10.2013
Po katastrofie w elektrowni jądrowej w 2016 roku Tokio stało się wymarłym miastem, odizolowanym od reszty kraju. Nawet dwadzieścia lat po tej tragedii promieniowanie w zamkniętej strefie jest tak silne, że przeżycie tam bez odpowiedniej ochrony jest niemożliwe, przynajmniej dla zwykłych ludzi. Władze opracowały bowiem specjalny program naukowy, którego efektem jest tytułowy oddział Coppelion – grupa genetycznie zmodyfikowanych nastolatek zdolnych przetrwać w najbardziej ekstremalnych warunkach, a także obdarzonych innymi przydatnymi mocami. Ich zadaniem jest wejść w strefę skażenia i odnaleźć źródło tajemniczego sygnału SOS, jaki niedawno odebrała centrala.
Coppelion jest kolejnym po Tokyo Magnitude 8.0 anime nawiązującym do problematyki nieobcej Japończykom. Tym razem jednak wszystko wskazuje na to, że zamiast koncentrować się na aspekcie obyczajowym, postawiono na klasyczne science‑fiction, naszpikowane dynamiczną akcją i supermocami. To już drugie podejście do ekranizacji mangi, pierwotne prace nad adaptacją zostały przerwane w 2011 roku ze względu na katastrofę w elektrowni atomowej w Fukushima I.
Daiya no Ace (Madhouse Studios / Production I.G.)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.10.2013
Kolejna (która to już z kolei?) adaptacja mangi o ulubionym sporcie Japończyków, czyli baseballu. Tym razem przyjdzie nam śledzić losy młodego Eijuna Sawamury, który wraz z kolegami ze szkolnej drużyny pragnie zdobyć puchar w corocznym ogólnokrajowym turnieju zespołów licealnych.
Tematyka powinna przyciągnąć fanów serii sportowych, ale ze względu na obfitość podobnych anime przed twórcami stoi niełatwe zadanie przekonania widzów, że Daiya no Ace jest czymś więcej niż tylko przewidywalnym klonem konkurencyjnych serii. Solidną rekomendację z pewnością stanowi fakt, iż manga w 2010 roku zdobyła nagrodę wydawnictwa Kodansha w kategorii shounen.
Diabolik Lovers (ZEXCS)
Adaptacja visual novel / Premiera: 16.09.2013
Yui Komori, życzliwa, uczciwa i optymistycznie nastawiona do świata dziewczyna ma kłopotliwą moc dostrzegania duchów i zjawisk paranormalnych, przez co jej codzienne życie jest regularnie zakłócane. Ze względu na wyjazd ojca do pracy w innym mieście, Yui zostaje zmuszona do zmiany szkoły na nocną oraz przeprowadzki do nawiedzonego domu zamieszkiwanego przez sześciu wampirzych braci.
Jak można się łatwo domyślić po opisie, Diabolik Lovers jest adaptacją visual novel dla dziewcząt, w której to najważniejsi są przystojni bohaterowie o traumatycznej przeszłości, bez wyjątku zakochani w protagonistce. Twórcy przed premierą nie zdradzili jeszcze, czy fabuła będzie podążać jedną z wielu ścieżek z gry, czy też będzie stanowić mieszaninę wszystkich naraz, co najczęściej nie kończy się dobrze dla spójności scenariusza.
Freezing Vibration (A.C.G.T.)
Adaptacja manhwy / Premiera: 4.10.2013
Kontynuacja przepełnionej fanserwisem i pojedynkami serii, w której młode kobiety obdarzone supermocami i ich dzielni partnerzy walczą z istotami z innych wymiarów, a w wolnych chwilach między sobą. Szczątkowe informacje na temat drugiego sezonu w połączeniu z doświadczeniem płynącym ze zbliżonych kontynuacji sugerują, że poza zwiększoną ilością golizny i dodaniem kilku nowych postaci innych zmian nie będzie. Już teraz można niemal ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że będzie to anime wyłącznie dla najzagorzalszych amatorów ecchi.
Gaist Crusher (Studio Pierrot)
Seria oryginalna / Premiera: 2.10.2013
Gdy w 2047 roku ludzkość odkryła gaimetal, rudę z potężnym potencjałem energetycznym, przewyższającą właściwościami wszystkie dotychczas znane surowce, nastąpił ogromny przełom technologiczny. Niestety, wszystko ma swoją cenę i wraz z cennymi kopalinami na powierzchnię przedostały się Gaisty, drzemiące do tej pory pod ziemią istoty o paskudnym usposobieniu. Czwórka głównych bohaterów, wyposażana w pancerze wspomagane, jest częścią sił specjalnych powołanych do zwalczania tych stworów.
Mimo fabuły przywodzącej na myśl wysokobudżetowe anime z gatunku science‑fiction, Gaist Crusher to tytuł przeznaczony dla nieco młodszej widowni i będący częścią szerzej zakrojonego projektu Capcomu, w skład którego wchodzi między innymi gra na konsole przenośne, manga oraz serie figurek kolekcjonerskich i innych zabawek.
Galilei Donna (A‑1 Pictures)
Seria oryginalna / Premiera: 11.10.2013
Globalne ocieplenie okazało się jednym wielkim kłamstwem. Zamiast rosnącego poziomu wód w oceanach, topniejących lodów Arktyki i Antarktydy i wymierania gatunków zimnolubnych, natura zaserwowała znienacka kolejną epokę lodowcową. W tak zmienionej rzeczywistości siostry Ferrari, trzy młode potomkinie Galileusza (dlaczego nie Kopernika?), żyjące spokojnie w Toskanii, zostają zaatakowane przez tajemniczą organizację, która z sobie tylko znanych powodów wyznaczyła nagrodę za ich głowy. Dziewczęta muszą dowiedzieć się, kto dokładnie stoi za napaścią i jaki przyświeca mu cel.
Oryginalności twórcom Galilei Donna z pewnością nie zabrakło. Scenariusz przygotowany został od podstaw, co daje nadzieję na spójną i sensownie zakończoną historię, której nietypowe założenia tylko wzmagają oczekiwanie. Dla reżysera Yasuomiego Umetsu (Mezzo, Kite) ta seria może być szansą na udowodnienie, że ponad pięcioletnia przerwa w pracy od czasu chłodno przyjętego przez krytyków i widzów Kite Liberator nie poszła na marne.
Gingitsune (Diomedea)
Adaptacja mangi / Premiera: 7.10.2013
Do Makoto, córki opiekuna świątyni bóstwa Inari, przybywa niebiański posłannik o imieniu Gintarou. Jego pojawienie się oficjalnie naznacza dziewczynę na następczynię jej ojca i daje możliwość przygotowania się do samodzielnego pełnienia obowiązków. Makoto wraz z Gintarou czeka mnóstwo niezwykłych przygód, polegających przede wszystkim na rozwiązywaniu problemów interesantów przybywających do świątyni. Dzięki darowi spoglądania w niedaleką przyszłość nawet najtrudniejsze wyzwania nie powinny stanowić problemu.
Gingitsune zdaje się modelowo wpisywać w popularny model opowieści łączącej japoński folklor, tradycje szintoistyczne i elementy serii obyczajowej. Dotychczasowe zwiastuny napawają umiarkowanym optymizmem i pozostaję mieć nadzieję, że autorom starczy pomysłów i umiejętności, by stworzyć relaksujący serial, idealny na długie jesienne wieczory.
Golden Time (J.C.Staff)
Adaptacja light novel / Premiera: 4.10.2013
Wielowątkowe zamieszanie w prywatnej szkole prawniczej. Główni aktorzy – Banri Tada, który krótko po ukończeniu liceum miał wypadek i z tego powodu obecnie cierpi na poważną amnezję, oraz Mitsuo Yanagisawa, który do owej szkoły trafił, uciekając przez obietnicą poślubienia przyjaciółki z dzieciństwa. Nad pierwszym czuwa duch powstały podczas wypadku i obdarzony utraconymi wówczas wspomnieniami, drugiego „miłość życia” i tak dopada, w tajemnicy podążając za nim na ten sam uniwersytet i ujawniając się tuż po inauguracji roku akademickiego.
Dawno nie trafiła się seria obyczajowa, która by już na wstępie przytłaczała równie zakręconym pomysłem, wywracającym do góry nogami klasyczne założenia znane z haremówek i włączającym we wszystko subtelne elementy nadprzyrodzone. Co więcej, za reżyserię odpowiada Chiaki Kon (Higurashi no Naku Koro ni, Junjou Romantica, Nodame Cantabile Finale). Pierwszy odcinek powinien rozwiać sporo wątpliwości i wyjaśnić, w jakim konkretnie kierunku będzie podążała akcja.
Gundam Build Fighters (Sunrise)
Seria oryginalna / Premiera: 7.10.2013
Marka Gundam to nie tylko poważne opowieści o tematyce wojennej. Zdarzają się projekty o nieco bardziej rozrywkowym charakterze, jak właśnie Gundam Build Fighters, anime przedstawiające zmagania dwóch nastolatków biorących udział w… pojedynkach plastikowych modeli wielkich robotów. Oczywiście nie zmienia to faktu, że serial otrzymał spory budżet, a walki jak zawsze zapowiadają się widowiskowo i z polotem. Twórcy ewidentnie chcą przyciągnąć przed ekrany młodszych widzów, ale też fanów sklejania plastikowych modeli, których nie tylko w Japonii nie brakuje. Świadczy o tym choćby roboczy tytuł, 1/144 Gundam Mobile.
Mechy zaprojektuje ekipa sprawdzonych weteranów tego cyklu, z Kunio Ookawarą i Kenjim Teraoką na czele, a nad produkcją będzie czuwał reżyser Kenji Nagasaki, który wprawiał się u boku Seijiego Mizushimy przy tworzeniu (nie)sławnego Gundam 00.
Hajime no Ippo: The Fighting! – Rising (Madhouse Studios)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.10.2013
Trzecia z kolei seria telewizyjna, stanowiąca ciąg dalszy adaptacji znanej i chwalonej przez zarówno widzów, jak i krytyków mangi bokserskiej. Na Ippo Makunouchiego i pozostałych bohaterów czekają kolejni wymagający przeciwnicy o wyjątkowych umiejętnościach. Fanów z pewnością zadowoli fakt, iż na stanowisku reżysera pozostał Jun Shishido, który zebrał dobre opinie za poprzednią cześć cyklu, Hajime no Ippo: New Challenger.
IS: Infinite Stratos 2 (8bit)
Adaptacja light novel / Premiera: 3.10.2013
Drugi sezon klasycznego miksu haremówki z pojedynkami w futurystycznych pancerzach wspomaganych. Poprzednia część rozgrywała się przede wszystkim na terenie międzynarodowej szkoły dla młodych pilotów – może więc czas, by bohaterowie oraz widzowie zwiedzili nieco świata i oprócz oglądania eksplozji przeplatanych fanserwisem, mieli okazję dowiedzieć się czegoś więcej na temat knowań prowadzonych pod przykrywką pokojowej współpracy.
Studio 8bit nie eksperymentowało, stawiając na tę samą ekipę twórców. Projektami mechanicznymi zajmie się doświadczony Takeshi Takakura, zaś reżyserię powierzono Yasuhito Kikuchiemu. W nowej serii możemy się też spodziewać nowych bohaterek, granych przez popularne seiyuu: Chiwę Saitou i Suzuko Mimori.
Kakumeiki Valvrave 2 (Sunrise)
Seria oryginalna / Premiera: 11.10.2013
Oddziały Dorssi przypuściły atak na stację 77, zmierzającą w kierunku Księżyca, a uczniowie szkoły Sakimori musieli podjąć rozpaczliwą walkę o przetrwanie. Gdy wszystkie cztery roboty zostały unieszkodliwione przez wroga i wydawało się, że to już koniec nowego państwa Jior, na scenę niespodziewanie wkroczył kolejny Valvrave. Sytuacja młodych pilotów uległa nieznacznej poprawie, ale czy mogą liczyć na zwycięstwo w starciu z tajemniczą organizacją Magius?
Nie istnieje pomysł zbyt nieprawdopodobny, by można go było wcielić w życie – takie motto najprawdopodobniej przyświecało twórcom Kakumeiki Valvrave, jedynego w swoim rodzaju serialu o mechach. Nieprawdopodobne zwroty akcji, cyberwampiry (!), powstania i skomplikowane polityczne zagrywki. Wszystko to można kochać bądź nienawidzić, ale trudno pozostać neutralnym. Nic nie wskazuje na to, aby i tym razem Sunrise choć odrobinę miało spuścić z tonu.
Kill La Kill (Trigger)
Seria oryginalna / Premiera: 4.10.2013
Nowe anime twórców Tengen Toppa Gurren Lagann, którego założenia są równie zakręcone, co tego najsłynniejszego na świecie serialu o świdrach. Ryuuko Matoi, uzbrojona w oręż przypominający połówkę gigantycznych nożyc, podąża śladami zabójcy swojego ojca. Trop prowadzi do pewnej szkoły rządzonej przez bezwzględną przewodniczącą samorządu uczniowskiego i pełnej nie do końca normalnych uczniów obdarzonych dziwnymi zdolnościami. Zwiastuny i inne informacje przekazywane przez autorów zapowiadają mnóstwo efektownej akcji, pompatyczne, ocierające się o autoparodię dialogi oraz gadające szkolne mundurki. Wszystko to ozdobione bardzo charakterystyczną oprawa audiowizualną.
Kuroko no Basket 2 (Production I.G.)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.10.2013
Ciąg dalszy walki najprzystojniejszych koszykarzy w Japonii o sukcesy, sławę i uznanie. Więcej emocjonujących meczów pełnych widowiskowych wsadów, kiwek oraz rzutów za trzy punkty, czyli wszystkiego, co zatrzymało przed ekranami nawet tych widzów, którzy mieli wątpliwości na widok stad bishounenów pląsających po boisku.
Kuroko no Basket to obecnie jedna z najpopularniejszych w Japonii mang o tematyce sportowej. Jej rozgłos przyciągnął niestety nie tylko wiernych fanów, ale także mniej przyjemnych osobników, którzy upodobali sobie wysyłanie gróźb do organizatorów imprez powiązanych z tym tytułem. Mimo to doskonała sprzedaż pierwszego sezonu anime sprawiła, że studio Production I.G. podjęło decyzję o stworzeniu tej kontynuacji.
Kyoukai no Kanata (Kyoto Animation)
Adaptacja light novel / Premiera: 3.10.2013
Głównym bohaterem serii jest Akihito Kanbara, chłopak mający w sobie krew youmu, dzięki której wszystkie jego obrażenia błyskawicznie się goją. Jego problemy zaczynają się, kiedy spotyka Mirai Kuriyamę i powstrzymuje ją przed samobójstwem. Dziewczyna okazuje się obdarzona zdolnością manipulowania krwią.
Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy od dawna Kyoto Animation będzie miało okazję pokazać, na co naprawdę je stać, a pokaźny budżet na grafikę pójdzie na animację walk, a nie na falujące w wodzie włosy czy lepienie kulek ryżowych. Pozostaje jednak pytania, czy (i na ile) studio postanowi wyjść na przeciw oczekiwaniom fanów spragnionych nowej porcji moé. Reżyserem serii jest Taichi Ishidate, który pracował wcześniej przy Nichijou, zaś za scenariusz odpowiada Jukki Hanada (m.in. scenarzysta Steins;Gate czy Chuunibyou demo Koi ga Shitai!). Warto dodać, że powieść, na bazie której powstaje anime, otrzymała w 2011 roku nagrodę Kyoto Animation.
Kyousougiga [2013] (Toei Animation)
Seria oryginalna / Premiera: 3.10.2013
Telewizyjna wersja stworzonej przez ekipę Toei Animation animacji, wyemitowanej na stronach Nico Nico Douga oraz YouTube. Jest to historia nastolatki, która w poszukiwaniu swojej matki trafia do osadzonej w innym wymiarze wersji Tokio zamieszkiwanej przez ludzi oraz youkai, krainy wiecznego życia i szczęścia. Pojawienie się dziewczyny zaburza jednak spokój, od wieków panujący w mieście.
Nie jest to pierwsze anime, które doczekało się awansu z prostej serii ONA do pełnoprawnego serialu telewizyjnego, ale zdecydowanie jedno z ciekawszych pod względem fabularnym. Porównanie do Alicji w Krainie Czarów narzuca się samo, ale dalekowschodnia stylistyka i motywy pochodzące z lokalnych mitów i wierzeń powinny nadać serii unikatowy charakter. Ze skąpych informacji nie wynika niestety, jak dokładnie nowy serial będzie powiązany z poprzednimi odsłonami cyklu, czyli odcinkiem pilotażowym z roku 2011 oraz wyemitowaną rok później pięcioodcinkową serią ONA.
Little Busters! ~Refrain~ (J.C.Staff)
Adaptacja visual novel / Premiera: 5.10.2013
Drugi sezon adaptacji visual novel studia Key, czyli twórcy takich bestsellerów, jak Clannad, Air, Kanon. Fani nie mogli jednak wybaczyć, że tą ekranizacją nie zajmuje się – jak zwykle w przypadku gier tego studia – Kyoto Animation, a po premierze pierwszej serii na J.C. Staff posypały się gromy. Główne zarzuty dotyczyły spłycenia charakterów postaci i sztuczności przedstawionych w serialu scen.
Mimo to producenci nie podjęli decyzji o żadnych poważniejszych zmianach w ekipie, pozostawiając zarówno reżysera Yoshikiego Yamakawę, jak i scenarzystkę Michiru Shimadę. Z zapowiedzi i zwiastunów wynika, że pokazana w pierwszej serii telewizyjnej perypetie członków szkolnej drużyny baseballowej to zaledwie wstęp do znacznie poważniejszej pod względem klimatu fabuły. Czy jednak studio zdoła zatrzeć niekorzystne pierwsze wrażenie, czy może po raz kolejny popełni te same błędy?
Log Horizon (Satelight)
Adaptacja light novel / Premiera: 5.10.2013
Trzydzieści tysięcy graczy zostaje na stałe uwięzionych w świecie gry Elder Tales, klasycznego RPG w klimatach fantasy. Jeden z graczy, Shiroe, tworzy gildię o nazwie Log Horizon, której członkowie wspierają się nawzajem i wspólnie stawiają czoła wyzwaniom wirtualnej rzeczywistości, na którą są obecnie skazani.
Choć opis anime brzmi niczym bezczelna kopia Sword Art Online, to wszystkie znaki wskazują na to, że będziemy mieli do czynienia z historią stawiającą przede wszystkim na przygodę i dynamiczne interakcje między członkami gildii. Co ciekawe, w pracy nad tytułem bierze udział duet twórców znany z telewizyjnej adaptacji Fairy Tail – reżyser Shinji Ishihira oraz kompozytor Yasuharu Takanashi, których współpraca daje nadzieję na jedną z lepszych ścieżek dźwiękowych tego sezonu.
Machine‑Doll wa Kizutsukanai (Lerche)
Adaptacja light novel / Premiera: 7.10.2013
Na początku XX wieku wraz z rozwojem nowych technologii nastąpił rozwój zaawansowanych gałęzi magii. Jednym z owoców postępu były magiczne układy, pozwalające na obdarzenie dowolnego obiektu nie tylko życiem, ale także świadomością. Doprowadziło to do stworzenia mechanicznych lalek – skomplikowanych automatów obdarzonych niezwykłą siłą i zdolnościami sterowanych przez magów zwanych lalkarzami. Wyszkolenie najlepszych lalkarzy i stworzenie najsilniejszych automatów stało się celem armii całego świata. Akabane Raishin przybył do Królewskiej Akademii w Liverpoolu by wziąć udział w turnieju, który służy wyłonieniu najlepszego lalkarza. Jest to jednak jedynie krok do celu nadającego sens jego życiu – zemsty. Pomóc mu w tym ma Yaya, dość niezwykły automat wyglądający na pierwszy rzut oka jak urocza dziewczyna.
Anime na podstawie ukazującej się od 2009 roku light novel autorstwa Reijiego Kaitou ma reżyserować Kinji Yoshimoto, zaś scenariuszem zajmie się Yuuko Kakihara.
Magi: The Kingdom of Magic (A‑1 Pictures)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.10.2013
Drugi sezon ma stanowić bezpośrednią kontynuację pierwszego, podejmując przerwane poprzednio wątki. Alladyn trafia do szkoły magii w Magnostad, gdzie poznaje tajniki tej sztuki, by lepiej radzić sobie w walce, ale także lepiej zrozumieć otaczający go świat. Tymczasem Alibaba ląduje w lokalnym odpowiedniku starożytnego Rzymu, gdzie ma nadzieję znaleźć kogoś, kto pomoże mu podszkolić się w walce. Podobne wyzwanie staje również przed Morgianą, która powraca do swojej ojczyzny.
Nad nową serią, której podtytuł ma brzmieć The Kingdom of Magic, ma pracować ta sama ekipa, co poprzednio. Pierwszy sezon spotkał się z dość ostrą krytyką fanów mangi, znalazł jednak także nowych odbiorców, którzy animowaną adaptację uznali za całkiem udaną. Jak będzie tym razem i ile z oryginalnej mangi twórcy postarają się zamknąć w tej części – tego jeszcze nie wiadomo. Chociaż seria w telewizji pojawi się 6 października, dwa pierwsze odcinki miały premierę już 22 września podczas specjalnej imprezy promocyjnej.
Meganebu! (Studio Deen)
Seria oryginalna / Premiera: 7.10.2013
Jesienną propozycją dla amatorek przystojnych panów jest ta właśnie seria, której bohater, sympatyczny okularnik Akira Souma, zakłada tytułowy klub okularników – jak łatwo zgadnąć, dla osób noszących ten niezbędny przedmiot korekcyjny. Klub oprócz niego liczyć ma czterech członków, dobranych oczywiście na zasadzie rozmaitości (wolicie uroczego „młodszego braciszka”, przystojnego luzaka czy chłodnego milczka?).
Meganebu! jest reżyserskim debiutem niezależnej artystki Soubi Yamamoto. Za wygląd postaci odpowiada Atsuko Nakajima, natomiast za scenariusz – Deko Akao. Zatrudniono także odpowiednio atrakcyjnych seiyuu – w rolę prezesa klubu wcieli się Kenji Akabane, a poza nim usłyszymy Jun'ichiego Suwabe (m.in. Undertaker z Kuroshitsuji, Ren z Uta no Prince‑sama), Ryouheia Kimurę (m.in. L‑Elf z Kakumeiki Valvrave, Kaoru z Sakamichi no Apollon), Koukiego Miyatę (m.in. Ken Murata z Kyou Kara Maou!, Shimon z Harukanaru Toki no Naka de) i Atsushiego Tamaru (m.in. Mochizou z Tamako Market).
Miss Monochrome -The Animation- (Sanzigen / Liden Films)
Seria oryginalna / Premiera: 1.10.2013
Składająca się z pięciominutowych odcinków seria ma opowiadać o wirtualnej idolce, tytułowej Miss Monochrome. Pragnie ona zdobyć światową sławę, a przy tym nie cierpi kolorów i najchętniej zlikwidowałaby je wszystkie jak leci…
Interesująca jest geneza powstania tej postaci: Miss Monochrome została zaprojektowana przez (jak widać, wszechstronnie utalentowaną) seiyuu Yui Horie, której popularność przyniosły liczne role, m.in. Naru w Love Hina, Ayu w obu seriach Kanon czy wreszcie Tsubasa Hanekawa w Bakemonogatari i dalszych seriach z tego cyklu. Sama Miss Monochrome zadebiutowała podczas jednego z koncertów Yui Horie wiosną 2012 roku.
Nagi no Asukara (P.A.Works)
Seria oryginalna / Premiera: 3.10.2013
Dawno, dawno temu ludzie żyli w oceanach, jednak od tamtej pory minęło wiele czasu i spora część z nich przeprowadziła się na ląd, zapominając o magicznym darze boga mórz, umożliwiającym oddychanie pod wodą i coraz bardziej oddalając od podmorskich kuzynów. Kiedy jednak pewna podmorska szkoła zostaje zamknięta, dwójka zaprzyjaźnionych od dzieciństwa nastolatków – Hikari Sakishima i Manaka Mukaido – musi zacząć uczęszczać do szkoły na lądzie. Jak odnajdą się w nowym miejscu?
Ten autorski projekt studia P.A.Works ma reżyserować Toshiya Shinohara, a scenariuszem zajmie się doświadczona Mari Okada. Na razie niewiele wiadomo o jego wątku przewodnim – czy będą to czyste okruchy życia, romans, czy może coś jeszcze innego? Z pewnością będzie na co popatrzeć i czego posłuchać, ponieważ w tym anime zagrają m.in. Kana Hanazawa, Ai Kayano i Kaori Ishihara.
Non Non Biyori (Silver Link)
Adaptacja mangi / Premiera: 8.10.2013
Żaden sezon anime od dawna nie może się obejść bez szkolnej komedii/okruchów życia z udziałem samych (koniecznie uroczych) dziewcząt. Propozycją na jesień 2013 może być ten właśnie tytuł, będący adaptacją mangi seinen, przygotowaną przez studio Silver Link. Reżyser, Shin'ya Kawamo, pracował wcześniej przy Kokoro Connect, zaś Mai Ootsuka projektowała postaci w Astarotte no Omocha i OreShura.
Tym razem akcja toczy się na odległej prowincji, gdzie z Tokio przyjeżdża piątoklasistka Hotaru Ichijou. Okazuje się, że do jej nowej szkoły uczęszcza (z nią włącznie) zaledwie pięć osób, nic więc dziwnego, że nasza bohaterka szybko nawiązuje przyjaźń z nowymi koleżankami i wraz z nimi uczestniczy w codziennym życiu spokojnej wioski.
Ore no Nounai Sentakushi ga, Gakuen Lovecome o Zenryoku de Jama Shiteiru (Sunrise)
Adaptacja light novel / Premiera: 10.10.2013
Jak łatwo poznać po piekielnie długim (i praktycznie streszczającym założenia fabuły) tytule, „Moje moce wielokrotnego wyboru całkowicie rujnują moją szkolną komedię romantyczną” jest adaptacją powieści. Bohater, Kanade Amakusa, jest obdarzony mocą (a może raczej klątwą), która sprawia, że w rozmaitych momentach jego życia w jego głowie pojawia się test wielokrotnego wyboru dotyczący sytuacji, w której się znalazł. Gdy wybiera jedną z odpowiedzi, ten wybór staje się rzeczywistością. Czy takie założenie wystarczy, by nakręcić udaną komedię romantyczną?
Reżyser, Takayuki Inagaki, ma na koncie tytuły niezwykle różne: od porażek w rodzaju Baby Princess 3D Paradise Love przez Muv‑Luv Alternative: Total Eclipse i Rosario + Vampire aż po Sunabouzu (choć należy wątpić, by przydały mu się doświadczenia związane akurat z tym tytułem). Cała reszta ekipy jest mało doświadczona, ale studio Diomedea specjalizuje się w lekkich komediach w rodzaju Nogizaka Haruka no Himitsu czy Astarotte no Omocha.
Outbreak Company (feel)
Adaptacja light novel / Premiera: 4.10.2013
Adaptacja powieści Ichirou Sakakiego, autora m.in. Scrapped Princess i Shinkyoku Soukai Polyphonica. Shin'ichi Kanou, pełnokrwisty otaku, syn pisarza i projektantki eroge zostaje nieoczekiwanie wysłany z oficjalną misją do innego świata, jako (cytując opis fabuły) „kaznodzieja moé”. Wędrując po magicznej krainie, zaprzyjaźnia się z półelfką imieniem Myusar oraz cesarzową Petrarcą.
Wbrew pozorom zapowiedzi fabuły nie brzmią jednoznacznie komediowo (chociaż, szczególnie na początku, możemy raczej liczyć na lżejsze klimaty), a Ichirou Sakaki udowodnił, że potrafi tworzyć zaskakująco pomysłowe i złożone światy. Jak zawsze jednak pozostaje pytanie, ile ekipa studia feel zdoła wycisnąć z nieukończonej powieści? Reżyser, Kei Oikawa, ma na koncie głównie lekkie komedie romantyczne, pozostaje też mieć nadzieję, że doświadczony skądinąd scenarzysta Naruhisa Arakawa poradzi sobie z przykrojeniem oryginalnego materiału lepiej, niż w przypadku Maoyuu Maou Yuusha.
Phi Brain: Kami no Puzzle 3 (Sunrise)
Seria oryginalna / Premiera: 6.10.2013
Oto tytuł, na który wszyscy czekali… No dobrze, na który czekają trzy osoby z Redakcji, uzależnione od tej średnio udanej serii jak od kiepskich czipsów. Kaito, nastoletni geniusz w dziedzinie rozwiązywania łamigłówek, wykończył już (nerwowo) dwie mroczne organizacje, ale nie może niestety spocząć na laurach. Gdy szuka sposobu na przywrócenie pamięci swojemu dawnemu opiekunowi i mentorowi, Jinowi, na jego drodze stają nowi przeciwnicy: tajemniczy Enigma i dziewczyna imieniem Reitzell. Co najdziwniejsze, tę ostatnią rozpoznaje pomimo swojej amnezji Jin… Z czym tym razem będzie musiał się zmierzyć bohater? Można, jak sądzę, wnioskować, że pomagać mu będą zarówno wierni przyjaciele, jak i dawni wrogowie.
Seria, która zdążyła już w Japonii obrosnąć grami i gadżetami, zdobyła zaskakującą popularność jak na dziurawe założenia świata i scenariusz robiony po linii najmniejszego oporu, często bez poszanowania elementarnych praw logiki. Studio Sunrise umie jednak robić produkcje rozrywkowe i pozostaje mieć nadzieję, że tym razem przeznaczy na animację nieco większy budżet niż w przypadku drugiej serii telewizyjnej, straszącej przesadnie oszczędną grafiką.
Pupa (Studio Deen)
Adaptacja mangi / Premiera: 10.2013
Użyte tu słowo pupa, które zapewne sporej części czytelników kojarzy się nieprzystojnie, pochodzi od łacińskiego określenia lalki, które oznacza także poczwarkę motyla. To bardzo stosowny tytuł dla horroru, będącego adaptacją mangi Sayaki Mogi. Fabuła opowiada o chłopcu imieniem Utsutsu Hasegawa, rozpaczliwie szukającym sposobu na ocalenie swojej młodszej siostry Yume, która po spotkaniu z tajemniczym czerwonym motylem zmienia się w potwora żywiącego się ludźmi.
Studio Deen postawiło tutaj na doświadczonego reżysera – w swojej długiej karierze Tomomi Mochizuki pracował przy tytułach takich jak Zettai Shounen, Shinigami no Ballad czy Saraiya Goyou.
Saikyou Ginga Ultimate Zero: Battle Spirits (Sunrise)
Seria oryginalna / Premiera: 22.09.2013
O tej serii niewiele wiadomo, poza tym, że jest kolejną, szóstą już odsłoną popularnego cyklu Battle Spirits, opartego luźno na kolekcjonerskiej grze karcianej produkowanej przez Bandai. Z zapowiedzi wynika, że w tej serii „areną” zmagań graczy ma się stać galaktyka…
Samurai Flamenco (Manglobe)
Seria oryginalna / Premiera: 11.10.2013
To anime, które przez pół roku ma być emitowane w bloku noitaminA, przedstawi losy Masayoshiego Hazamy, który – zafascynowany serialami o superbohaterach w dzieciństwie – zapragnął stać się jednym z nich. Dzięki wynalazkowi dziadka marzenie spełnia się, a chłopak rusza do walki ze złem jako tytułowy Samurai Flamenco. Jego tożsamość poznaje jednak pewien policjant, Hidenori Gotou…
Dla seiyuu Toshikiego Masudy (Masayoshi) będzie to pierwsza poważniejsza rola, jednak w Hidenoriego ma się wcielić popularny Tomokazu Sugita (m.in. Gintoki z Gintama, Kyon z Melancholii Haruhi Suzumiyi). Wiele obiecuje jednak wybór reżysera dla tego projektu – Takahiro Oomori wśród wielu innych pozycji wyreżyserował Baccano! i Durarara!!, z całą pewnością potrafi więc radzić sobie z pokręconymi scenariuszami, pełnymi widowiskowych scen.
Sekai de Ichiban Tsuyoku Naritai! (Arms)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.10.2013
„Chcę być najsilniejsza na świecie!” brzmi tłumaczenie tego tytułu i jak sądzę, odzwierciedla w większości jego treść. Fabuła opowiada o perypetiach Sakury Hagiwary, idolki i liderki zespołu Sweets, która pewnego dnia postanawia zostać zawodniczką wrestlingu. Sądząc po promocyjnych grafikach i zwiastunach, jest to w pierwszym, drugim i każdym kolejnym rzędzie propozycja dla amatorów ecchi.
Nic zatem dziwnego, że za projekty postaci odpowiada Rin Sin, które kreacje fani mogą pamiętać z tytułów takich jak Queen's Blade czy Ikkitousen. Zatrudniono także doborową ekipę seiyuu – grającą główną rolę Ayanę Taketatsu będą wspierać m.in. Haruka Tomatsu, Rina Satou i Eri Kitamura.
Strike the Blood (Silver Link)
Adaptacja light novel / Premiera: 4.10.2013
Kojou Akatsuki jest uważany za najpotężniejszego wampira na świecie. Yukina Himeragi ma sprawować nad nim pieczę, a w razie konieczności pozbyć się go raz na zawsze. Kolejna seria szkolna z mocami nadprzyrodzonymi, tym razem z będącymi ostatnio na topie wampirami w charakterze głównej atrakcji – pytanie więc, co takiego ma do zaoferowania, by wyróżnić się spomiędzy wielu innych?
W tym przypadku warto zwrócić uwagę przede wszystkim na studio. Chociaż produkcje Silver Link są nierówne, nie można odmówić im zwykle pewnych ambicji oraz zacięcia artystycznego, sprawiającego, że ich grafika wyróżnia się na tle podobnych pozycji. Jak ekipa tego studia poradzi sobie z adaptacją light novel Gakuto Mikumo, autora pomysłowych i klimatycznych, ale piekielnie nierównych Asura Cryin' i Dantalian no Shoka?
Super Seishun Brothers (AIC Plus+)
Adaptacja mangi / Premiera: 14.10.2013
A oto kolejna propozycja dla widzów mających niewiele czasu – adaptacja mangi josei, opowiadającej o przeplatających się losach dwóch zaprzyjaźnionych par rodzeństwa – Mako i Mao Saitou oraz Chiko i Chiki Shinmoto, w obu przypadkach składających się ze starszej siostry i młodszego brata. Seria o krótkich, zaledwie pięciominutowych odcinkach, jest zapowiadana jako mieszanka komedii i okruchów życia, z humorem skierowanym szczególnie do otaku.
Reżyser, Masahiro Takata, nie ma jeszcze na koncie poważniejszych dokonań, ale wspierać go będzie doświadczona scenarzystka, Tomoko Konparu. Amatorki męskich głosów może zainteresować, że w roli Chiki usłyszymy popularnego ostatnio Ryoutę Oosakę, który grał m.in. Yukiego z Tsuritama, Maou z Hataraku Maou‑sama!, a ostatnio Staza z Blood Lad.
Teekyuu 3 (Mappa)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.10.2013
Teekyuu to anime robione według prościutkiego przepisu na sukces. Weźmy kilka dziewcząt, które będą udawać, że uprawiają jakiś sport (w tym przypadku tenis), wygłupiając się przy tym i popadając w najrozmaitsze tarapaty dnia codziennego. Dorzućmy jeszcze trochę fanserwisu i słodziutkie projekty postaci, a żeby obciąć koszty, postawmy na formułę trzyminutowych odcinków z prościutką animacją. Trudno na tym stracić, prawda?
Za to najwyraźniej łatwo zarobić, ponieważ studio Mappa wypuszcza trzeci już sezon, w dodatku bezpośrednio po zakończeniu drugiego. Nie jest to raczej pozycja wymagająca głębokiej znajomości założeń świata i relacji między postaciami, ale mimo wszystko wydaje się przeznaczona głównie dla fanów poprzednich części.
Tesagure! Bukatsu‑mono (Tesagure! Production Committee)
Seria oryginalna / Premiera: 6.10.2013
Seria ma opowiadać o pozalekcyjnych zajęciach (czyli, jak łatwo się domyślić, o szkolnych klubach). Ze skąpych informacji na jej temat można wnioskować, że jedyną cechą wyróżniającą tej produkcji będzie wykonanie jej w całości w technice CG – czyli oparcie się wyłącznie na komputerowej grafice i animacji, bez wykorzystania (jak zwykle) ręcznie rysowanych projektów.
Należy spodziewać się tego, co zawsze: hermetycznego humoru, skrajnie uproszczonej grafiki oraz krótkich odcinków, podobnie jak we wcześniejszych produkcjach tego typu, takich jak gdgd Fairies, wykorzystujące zresztą to samo oprogramowanie.
Tokyo Ravens (8bit)
Adaptacja light novel / Premiera: 9.10.2013
Czy ktoś zamawiał serię przygodową z mocami nadprzyrodzonymi w tle? Harutora Tsuchimikado jest potomkiem potężnego rodu onmyouji, jednakże całkowity brak talentu w tym kierunku sprawia, że pędzi życie zwyczajnego licealisty. Oczywiście do czasu, gdy na jego drodze stanie jego kuzynka i przyjaciółka z dzieciństwa, Natsume Tsuchimikado…
W tym przypadku studio 8bit zgromadziło bardzo obiecującą ekipę. Projekty postaci Atsuko Watanabe (m.in. Nekogami Yaoyorozu, Acchi Kocchi, Ebiten) ożywią reżyser Takaomi Kanasaki, znany z obłąkanych komedii Kore wa Zombie desuka? i Macademi Wasshoi oraz scenarzysta Hideyuki Kurata, współtwórca m.in. Oreimo, Kannagi i Kami Nomi zo Shiru Sekai.
Walkure Romanze (8bit)
Adaptacja visual novel / Premiera: 7.10.2013
Podobnie jak praktycznie w każdej adaptacji gry z rodzaju visual novel, zawiązanie fabuły sprowadza się do otoczenia pojedynczego chłopaka wianuszkiem dziewcząt. Takahiro Mizuno pragnie zostać „rycerzem” i rozpoczyna naukę w wyspecjalizowanej w tym kierunku placówce, jednak pechowy wypadek podczas turnieju kładzie kres tym marzeniom. Nasz bohater postanawia jednak pełnić przynajmniej rolę giermka jednej z pięknych i utalentowanych uczennic…
Każdy, kto ma choć odrobinę doświadczenia z anime, rozpoznaje zapewne formułę, pytanie tylko, jak tym razem zostanie ona zrealizowana? Reżyserem serii jest Yuusuke Yamamoto, który reżyserował NHK ni Youkoso!, ale także B Gata H Kei, Aquarion Evol, a ostatnio Yama no Susume. Na osłodę zostają także projekty postaci Ken'ichiego Katsury, który pracował przy nowszych tytułach z cyklu To Heart.
White Album 2 (Satelight)
Adaptacja visual novel / Premiera: 3.10.2013
Tu z pewnością łatwo o pomyłkę! Pierwsza i druga seria anime White Album były adaptacją gry visual novel pod tym samym tytułem. Teraz studio Satelight postanowiło przenieść na ekrany telewizorów sequel, czyli grę White Album 2 wypuszczoną podobnie jak pierwsza przez Aquaplus.
Tym razem będziemy śledzić perypetie studenta imieniem Haruki Kitahara i jego dwóch znajomych dziewcząt, należących do klubu muzyki rozrywkowej: Setsuny Ogiso i Kazusy Toumy. Poprzednie odsłony cyklu były o tyle ciekawe, że koncentrowały się na warstwie obyczajowej, zacierając swoje pochodzenie. W efekcie mieliśmy do czynienia raczej po prostu z romansem niż z propozycją przeznaczoną wyłącznie dla panów marzących o własnym stadku wpatrzonych w nich dziewcząt. Czy tym razem będzie podobnie?
Yowamushi Pedal (TMS Entertainment)
Adaptacja mangi / Premiera: 8.10.2013
Ta adaptacja mangi shounen opowiada historię Sakamichiego Onody, zagorzałego otaku figurek z anime, który dla ukochanego hobby potrafi pokonać na rowerze wiele kilometrów. Jego talenty nie pozostają niezauważone i ostatecznie nasz bohater zaczyna naprawdę trenować kolarstwo sportowe. To kolejna w sezonie jesiennym propozycja dla – zazwyczaj nierozpieszczanych – amatorów serii sportowych, tym razem stawiająca na dyscyplinę, która stosunkowo rzadko pojawia się w anime (acz należy oczywiście wspomnieć o dwóch produkcjach z cyklu Nasu).
Studio TMS Entertainment oddelegowało do tej serii doświadczoną ekipę. Reżyser, Osamu Nabeshima, pracował m.in. przy anime Zetman i D.Gray‑man, natomiast scenarzystka Reiko Yoshida ma na koncie takie tytuły, jak Bakuman czy Kimi to Boku, nie wspominając o (nie)sławnym Girls und Panzer.
Yozakura Quartet ~Hana no Uta~ (Tatsunoko Production)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.10.2013
Nowa odsłona tego cyklu, opowiadającego o specjalnej jednostce czuwającej nad bezpieczeństwem miasta Sakura‑Shin, w którym obok siebie żyją ludzie i youkai, nie ma być sequelem serii telewizyjnej z 2008 roku, tylko alternatywną wersją tej historii, z dodanymi od początku nowymi wątkami.
Pierwsza seria, za którą stało studio Nomad, nie była szczególnie udana. Czy Tatsunoko i nowy zespół twórców, oparty na osobach z niewielkim doświadczeniem, odświeży tę adaptację mangi shounen, czy też okaże się jej gwoździem do trumny? Osoby, którym pierwsza seria się podobała, ucieszy na pewno wiadomość, że zachowano bez zmian cały zespół seiyuu.
Yuusha ni Narenakatta Ore wa Shibushibu Shuushoku o Ketsui Shimashita (asread)
Adaptacja light novel / Premiera: 5.10.2013
Raul Chaser zamierza stać się bohaterem, jednakże zanim udaje mu się dopiąć tego celu, Władca Demonów zostaje pokonany. Młodzieniec musi znaleźć sobie inne zajęcie, ale co się stanie, gdy w sklepie, w którym pracuje, pojawi się córka Władcy Demonów… Także w poszukiwaniu pracy? Można spokojnie przyjąć, że ta light novel doczekała się adaptacji na fali popularności Hataraku Maou‑sama!, jednak nie ma żadnych powodów (zwłaszcza chronologicznych), by zakładać, że jest wzorowana na wspomnianym tytule.
Produkcja jest sporą niewiadomą. Reżyser, Kinji Yoshimoto, ma na koncie produkcje w rodzaju Queen's Blade, ale także Genshiken 2, natomiast o stosunkowo mało znanym studiu asread najwięcej fanów słyszało zapewne przy okazji adaptacji Mirai Nikki. W głównych rolach usłyszymy niezbyt doświadczonych seiyuu, Keisuke Koumoto i Azusę Tadokoro.
Zgłoś atrakcję na konwent B.A.K.A. oraz wygraj wejściówkę!
Już w dniach 9–10 listopada odbędzie się dziesiąta edycja konwentu B.A.K.A.! :) Chcesz przygotować atrakcję, prelekcję lub konkurs? A może warsztaty plastyczne? Zgłoś się przez formularz na stronie konwentu do 10 października! W tym samym dniu upływa termin zgłoszeń na helpera – i Ty możesz mieć własny wkład w konwent B.A.K.A. Zgłoszenia należy dokonać korzystając z tego formularza. Cosplayerzy – igły w dłoń i szykujcie stroje! Więcej o zgłaszaniu uczestnictwa w konkursie na stronie konwentu. :)
Dodaj swoją obecność na konwencie w ramach wydarzenia na Facebooku oraz zaglądaj na naszą stronę i fanpage – konkursy o wejściówkę czas rozpocząć! ;) Co kilka dni ogłaszany będzie nowy konkurs, w którym główną nagrodą będzie wspomniana wcześniej wejściówka. Wygrałeś już jedną? Zawalcz o kolejną dla koleżanki lub poinformuj o konkursach znajomych, którzy również chcieliby wygrać wstęp na konwent! :)
B.A.K.A. – informacja prasowa
Ciąg dalszy Dziennika z zaginięcia
Hideo Azuma zapowiedział wydanie kolejnego tomu swojej komiksowej, mocno ironicznej autobiografii zatytułowanej Dziennik z zaginięcia. Nosić on będzie tytuł Shissou Nikki 2: Al‑Chuu Byoutou („Dziennik z zaginięcia 2: Oddział dla alkoholików”). Jak pokazuje tytuł, dotyczyć on będzie problemów bohatera z alkoholem i pobytu w szpitalu na tytułowym oddziale dla alkoholików. Bohaterami będą pacjenci, lekarze oraz pielęgniarki, których Azuma tam spotkał. Premiera mangi zapowiedziana jest na szóstego października.
Pierwszy tom komiksu ukazał się w 2005 roku, zaś rok później jego autor otrzymał najbardziej prestiżową z japońskich nagród komiksowych – Nagrodę Kulturalną Osamu Tezuki. W Polsce Dziennik z zaginięcia został wydany nakładem wydawnictwa Hanami w roku 2009.
Film iDOLM@STER w styczniu
Popularna seria gier THE iDOLM@STER zagości na ekranach kin pod tytułem THE IDOLM@STER MOVIE: Kagayaki no Mukougawa e!. Podobnie jak w przypadku serii telewizyjnej, traktującej o losach licznej grupy piosenkarek‑idolek, scenariuszem zajmą się Touko Machida i Atsushi Nishigori, będący jednocześnie reżyserem. Film produkuje studio A‑1 Pictures.
Golden Time - romans na studiach
W studiu GENCO we współpracy z J.C. Staff powstaje komedia romantyczna z akcją umiejscowioną w college'u. Golden Time, na podstawie scenariusza Fumihiko Shimo, reżyseruje Chiaki Kon. Anime wystartuje trzeciego października.
Historia traktuje o świeżo upieczonym studencie imieniem Banri, który w wyniku nieszczęśliwego upadku z mostu stracił wszystkie wspomnienia z czasów szkoły średniej i wcześniejszych. W dniu inauguracji roku akademickiego spotyka Mitsuo, który, uciekając przed złożoną w dzieciństwie obietnicą ożenku z piękną Kouko Kagą, potajemnie rozpoczął studia. Pech chciał, że jego niedoszła narzeczona wybrała kierunek na tej samej uczelni.
Super Sonico doczeka się anime
Znany japoński producent gier, firma Nitroplus, zapowiedziała, że ich hojnie obdarzona przez naturę, a raczej przez rysowników, maskotka zagości na ekranach telewizorów. Sonico, poza udziałem w licznych grach pojawia często w formie figurkowej, a dwa lata temu parodiowała czołówkę anime Puella Magi Madoka Magica jako Mahou Shoujo Sonico★Magica.
Powstanie seria OAV Prince of Tennis II
Zapowiedziana została seria OAV kontynuująca wydarzenia z anime Shin Tennis no Ouji‑sama, adaptacji tak samo zatytułowanej mangi autorstwa Takeshiego Konomi.
Tak oto prezentuje się dotychczasowa fabuła Prince of Tennis II:
Drużyna Seigaku otrzymuje zaproszenie na obóz treningowy u‑17 dla najlepszych tenisistów i jak się okazuje, nie są oni jedynymi gimnazjalistami, których spotkał ten zaszczyt. Na miejscu spotykają wszystkich niedawnych rywali, ale to nie oni będą zaprzątać im głowy tym razem. Oto bowiem na horyzoncie pojawiają się niezwykle utalentowani licealiści, którzy nie mają zamiaru tanio sprzedać skóry, zwłaszcza w walce sportowej z bandą dzieciaków. Chłopcy jeszcze nie zdążą się rozpakować, kiedy przyjdzie im pokonać pierwsze poważne przeszkody. Wymagający i przebiegli trenerzy, a także starsi koledzy, od razu postanawiają sprowadzić młodzików na ziemię, i to z hukiem. Ważna jest nie tylko siła fizyczna czy techniczne umiejętności, ale również psychika. Jak zareagują pewni siebie uczniowie po porażce i czy ich przyjaźń oraz wiara we współzawodników okażą się wystarczające w konfrontacji z przemyślanymi intrygami opiekunów?
Fragment recenzji autorstwa moshi_moshi.
Unbreakable Machine-Doll wystartuje w październiku
W studiu Lerche trwają prace nad wyreżyserowanym przez Kinjiego Yoshimoto anime Machine‑Doll wa Kizutsukanai. Scenariusz to efekt pracy Yuuko Kakihary.
Podróżujący po Japonii lalkarz Raishin Akabane pragnie doskonalić się w dziedzinie „Machinartu”, połączenia magii i techniki pozwalającego tworzyć automatyczne lalki. Wraz ze swoim żeńskim automatem Yayą przystępuje do zawodów, w których główną nagrodą jest tytuł „Mędrca”, czyli największego spośród lalkarzy.
NouCome - romantyczna komedia coraz bliżej
Moda na dziwacznie długie tytuły anime nie przemija. Dziewiątego października ruszy emisja Ore no Nounai Sentakushi ga, Gakuen Love Come o Zenryoku de Jama Shiteiru, (Moja psychiczna moc wielokrotnego wyboru kompletnie rujnuje moją moja szkolną komedię romantyczną) w reżyserii Takayuki Inagaki i w oparciu o scenariusz Hiroko Kanasugi. Produkcją zajmuje się studio Diomedea.
Główny bohater, Kanade Amakusa, cierpi na przypadłość powodującą, że w różnych sytuacjach w jego głowie pojawiają się opcje wyboru tego, co ma zrobić, podobne do tych z gier. Jego wybór automatycznie staje się rzeczywistością.
Zwiastun Nagi no Asukara
W studiu P.A. Works i przy współpracy z ASCII Media Works trwają prace nad Nagi no Asukara w reżyserii Toshiyi Shinohary. Tworzenie scenariusza nadzoruje Mari Okada.
Anime opowiada o codziennym życiu Manaki i jej przyjaciela Hikariego, żyjących w świecie, w którym ludzkość podzieliła się na część żyjącą w morskich głębinach i część mieszkającą na lądzie.
YuShibu - następca Hataraku Maou-sama! już na początku października
Yuusha ni Narenakatta Ore wa Shibushibu Shuushoku o Ketsui Shimashita – taki tytuł nosi nowa komedia studia asread w reżyserii Kinjiego Yoshimoto. Scenariusz na podstawie powieści Juna Sakyou napisze Masashi Suzuki.
Historia opowiada o perypetiach młodzieńca imieniem Raul, który chciał zostać bohaterem i w tym celu zamierzał pokonać władcę demonów. Niestety tenże został obalony tuż przed egzaminem kwalifikacyjnym chłopaka. Zrezygnowany Raul obejmuje posadę w magicznym sklepie. Złośliwy los sprawia jednak, że w tym samym miejscu zatrudnienie znajduje Fino, dziedziczka władcy demonów.
Zbliża się kontynuacja Freezing
Seria Freezing doczeka się kontynuacji zatytułowanej Freezing Vibration. Produkowane w studiu A.C.G.T anime wystartuje czwartego października. Reżyserem ponownie będzie Takashi Watanabe, zaś scenariusz przygotuje Masanao Akahoshi.
Ziemia jest atakowana przez coś nazywane Novami, a jedyną ziemską siłę będącą w stanie się im przeciwstawić, stanowią kobiety zwane Pandorami. Mają one wszczepiane w ciało tzw. stygmaty, które znacząco powiększają ich siłę fizyczną, szybkość i zręczność, a przy okazji zwiększają ich wytrzymałość.
Fragment recenzji autorstwa Diablo.
Lupin III zmierzy się z detektywem Conanem na ekranach kin
Trwają pracę nad filmem łączącym opowieści o sławnym złodzieju Lupinie Trzecim i błyskotliwym detektywie Conanie. Starcie pomiędzy tymi dwoma popularnymi bohaterami będzie można obejrzeć na ekranach kin siódmego grudnia.
W filmie detektyw Conan będzie ścigał Lupina Trzeciego, którego podejrzewa o kradzież „Wiśniowego Szafiru”, klejnotu stanowiącego ponoć klucz do władzy nad światem.
Nowa produkcja autora Akiry
W sieci pojawił się zwiastun Short Peace, zbioru czterech animowanych opowieści. W skład dzieła wejdą prace w reżyserii Shuuhei Mority, Hiroakiego Andou, Hajime Katokiego i oczywiście samego Katsuhiro Otomo. Produkcją anime zajmie się studio Sunrise.
Kuroko no Basket powraca na ekrany
Piątego października wystartuje emisja kontynuacji traktującego o koszykówce anime Kuroko no Basket, produkowanej przez Production I.G. reżyserowanej przez Shunsuke Tadę ekranizacji tak samo zatytułowanej mangi autorstwa Tadatoshiego Fujimaki.
Pierwszy dzień nowego roku szkolnego to idealna okazja, by namówić pierwszoklasistów do zapisania się do jakiegoś klubu czy kółka. Nie inaczej dzieje się w liceum Seirin, gdzie klub koszykarski stara się pozyskać nowych graczy, a zadanie nie należy do najłatwiejszych, gdyż koszykówka nie jest w Japonii zbyt popularna. Jakby tego było mało, Seirin jest szkołą nową i nie ma na koncie żadnych większych sukcesów. Ale szczęście sprzyja młodym klubowiczom, ponieważ w tym roku pod ich skrzydła trafiają dwie wyjątkowe jednostki – wysoki, silny i bardzo zdolny Taiga Kagami, który wychowywał się w USA i to właśnie tam nauczył się grać w kosza, oraz Tetsuya Kuroko – niepozorny, raczej wątły i na pierwszy rzut oka zupełnie do niczego, były członek drużyny Teikou. Jak się szybko okazuje, Kuroko to tajemniczy, wręcz legendarny szósty zawodnik najlepszej drużyny koszykarskiej, której członkowie nazywani są Pokoleniem Cudów. Drogi niepokonanych w gimnazjum chłopców rozeszły się, ale wkrótce skrzyżują się na nowo, tyle że tym razem będą oni stać po przeciwnych stronach barykady. Pełne emocji rozgrywki czas zacząć!
Fragment recenzji autorstwa moshi_moshi.
Drugi sezon Kakumei Valvrave
Już dziesiątego października wystartuje kontynuacja Kakumeiki Valvrave, anime z gatunku mecha w reżyserii Kou Matsuo i opartego na scenariuszu Ichirou Ookouchiego.
Pierwsza część anime opowiadała historię ludzkości, która dzięki zbudowaniu Sfery Dysona (hipotetycznej struktury otaczającej Słońce i zbierającej energię gwiazdy) w większej części żyje obecnie w kosmosie. Pewnego dnia uczęszczający do szkoły średniej Haruto Tokishima spotyka humanoidalną broń Valvrave, co odmienia jego życie.
Zapowiedź wydania Goth przez JPF
JPF zapowiedziało wydanie kolejnej mangi z serii seinen – będzie to Goth autorstwa Hirotaki Adachiego i Kenjiego Ooiwy. Wydawnictwo nie sprecyzowało, kiedy dokładnie ukaże się ten łączący elementy horroru i kryminału tytuł, jednak należy się go spodziewać jeszcze w trakcie wydawania mangi Another lub po jego zakończeniu.
On jest zauroczony jej pociętymi nadgarstkami. Oboje uwielbiają wszystko, co makabryczne. To może być początek pięknej przyjaźni.
(opis z recenzji autorstwa Bloody Fang)
Bayonetta na ekranach kin w listopadzie
Popularna gra akcji Bayonetta doczeka się ekranizacji, za produkcję której odpowiada studio Gonzo. Reżyserią zajmie się Fuminori Kizaki, zaś scenariusz napisze Mitsutaka Hirota. We współpracy z Mari Shimazaki, oryginalną projektantką, postaci na ekran przeniesie Ai Yokoyama. W odróżnieniu od pierwowzoru film będzie miał japońską ścieżkę dźwiękową, a w tytułową rolę wcieli się Atsuko Tanaka (znana głównie jako major Kusanagi z Ghost in the Shell).
Opowieść o księżniczce Kaguyi od Ghibli pod koniec listopada
Dobrze znane w Polsce studio Ghibli zapowiedziało na 23 listopada premierę filmu na podstawie tradycyjnej japońskiej legendy Taketori Monogatari (Opowieść o zbieraczu bambusu). Przeniesieniem ludowej baśni na karty scenariusza zajęli się wspólnie reżyser Isao Takahata i Riko Sakaguchi, a oprawą muzyczną zajmie się Joe Hisaishi.
Legenda opowiada o bezdzietnym starcze, który pewnego dnia podczas zbierania łodyg bambusów znalazł niemowlę wielkości palca. Razem z żoną postanowili wychować dziewczynkę i nadali jej imię Kaguya‑hime („świetlista księżniczka”). Gdy dorosła, jako niezwykłej urody panna odrzucała wszystkie propozycje zaręczyn, lecz pięciu zalotników nie dawało za wygraną. Kaguya zgodziła się wyjść za tego, który przyniesie jej upragnioną rzecz, a każdemu wyznaczyła inne zadanie. Do artefaktów należały żebracza miska Buddy, gałąź drzewa z mitycznej krainy Hourai, futro ognistego szczura, klejnot ze smoczego naszyjnika i amulet z gniazda jaskółki. Żaden ze śmiałków nie zdołał wykonać zadania i w końcu w księżniczce zauroczył się sam cesarz. Jednak nawet jego zaloty nie przyniosły efektu, gdyż Kaguya pochodziła z Księżyca i w niedługim czasie spodziewała się tam wrócić. Odchodząc, zostawiła cesarzowi list pożegnalny i eliksir życia, lecz ten nie skorzystał z szansy na nieśmiertelność i kazał spalić miksturę na szczycie góry Fudżi. Dym miał przypomnieć księżniczce, że Ziemianie wciąż o niej pamiętają.
Film będzie ostatnim występem zmarłego w zeszłym roku seiyuu Takeo Chii, który przed śmiercią zdążył nagrać kwestie Starego Człowieka. Głosem Kengo Koury przemówi Sutemaru, zaś w rolę Starej Kobiety wcieli się Nobuko Miyamoto. Tytułową postać zagra Aki Asakura.
Trzeci sezon Phi Brain w październiku
Szóstego października w Japonii zostanie wyemitowany pierwszy odcinek trzeciego sezonu anime Phi Brain: Kami no Puzzle. Reżyserią zajmie się Hirotaka Endou, a scenariusz to wspólne dzieło Mayoriego Sekijimy i Jun'ichiego Satou.
Znajdująca się gdzieś w Japonii Root Gakuen to placówka edukacyjna kładąca nacisk na rozwijanie u swoich wychowanków umiejętności rozwiązywania najrozmaitszych łamigłówek. Najlepsi pod tym względem uczniowie cieszą się znacznymi przywilejami, spośród których najbardziej prestiżowym jest tytuł – przydomek pochodzący od nazwiska słynnej postaci historycznej. Jednakże Kaito Daimon, który niedawno powrócił do Japonii po wielu latach spędzonych w Anglii, choć nadprzeciętnie zdolny w tej dziedzinie, nie jest szczególnie zainteresowany ani dodatkowymi zaszczytami, ani łamigłówkami jako takimi. Zdecydowanie woli spędzać dni, leniąc się ile wlezie i nie przejmując niczym. Oczywiście nic nie trwa wiecznie i pewnego dnia przypadkowe (ale czy na pewno?) zaproszenie okazuje się początkiem całej serii wydarzeń. W podziemnym labiryncie nasz bohater znajduje dziwny przedmiot: bransoletę Orfeusza, która – raz założona – zdjąć się już nie daje. Ten legendarny artefakt potrafi ponoć przyspieszać działania mózgu swojego właściciela, sprawiając, że jest on w stanie rozwiązywać łamigłówki przekraczające możliwości zwykłych śmiertelników.
Fragment recenzji autorstwa Avellany.
Kolekcja horrorów Junjiego Itou w Polsce
Wydawnictwo JPF poinformowało, że od przyszłego roku planuje regularnie wydawać kolejne tomy kolekcji horrorów Junjiego Itou – serii, w ramach której ukazały się wszystkie dzieła jednego z najbardziej znanych japońskich autorów grozy. Wydawca zapowiada, że rocznie będą wychodzić 3‑4 pozycje z kolekcji, zaś otworzy ją najsłynniejsza z mang Itou – Tomie.
Każdy z liczącej dziesięć tomów serii ma zawierać ok. 400 stron w formacie A5, zaś cena oscylować będzie w okolicach 45 złotych. Do tej pory JPF opublikowało w Polsce Uzumaki oraz Gyo tego autora, zaś jeszcze w tym roku ma się ukazać po polsku Black Paradox.
Chuunibyou demo Koi ga Shitai! w wersji filmowej
W ostatnią sobotę odbyła się premiera filmu Takanashi Rikka • Kai ~Gekijouban Chuunibyou demo Koi ga Shitai!~ w reżyserii Tatsuyi Ishihary i wedle scenariusza Jukkiego Hanady. Przy okazji potwierdzony został także drugi sezon anime, zaplanowany na styczeń.
Fabuła jest przedstawieniem wydarzeń zawartych w serialu Chuunibyou demo Koi ga Shitai! z perspektywy Rikki, głównej bohaterki. Scenariusz urozmaicają dodatkowe sceny, niepokazane w wersji telewizyjnej.
Życie nastoletniego Yuuty Togashiego to (przynajmniej w tej chwili) ucieczka przed przeszłością. Za wszelką cenę pragnie ukryć przed otoczeniem, że do niedawna jeszcze cierpiał na ostrą postać chuunibyou – dotykającej wielu gimnazjalistów przypadłości objawiającej się niezachwianą wiarą w posiadanie magicznych czy też w inny sposób nadprzyrodzonych mocy. Teraz, kiedy ktoś mu przypomni czasy biegania w czarnym płaszczu i z plastikowym mieczem, gotów jest spalić się ze wstydu… Dlatego też wybiera liceum na przeciwległym końcu miasta, aby na pewno nie natrafić na kolegów z gimnazjum i zacząć wszystko od nowa. Początkowo sprawy idą zgodnie z planem – bez większego problemu nawiązuje kontakty z rówieśnikami i już jest przekonany, że upragnione zwykłe szkolne życie jest na wyciągnięcie ręki… Gdy nagle okazuje się, że rasowy i pełnowymiarowy przypadek chuunibyou mieszka z nim po sąsiedzku, a co gorsza, całe otoczenie najwyraźniej oczekuje, że to on zajmie się Rikką, która od pierwszej chwili wyraźnie go polubiła. Jak to się odbije na jego życiowych planach znalezienia zwyczajnych kolegów i (przy odrobinie szczęścia) jakiejś miłej dziewczyny?
Fragment recenzji autorstwa Avellany.
Filmowa zapowiedź Sekai de Ichiban Tsuyoku Naritai!
Pojawił się oficjalny zwiastun anime opowiadającego o kobiecym wrestlingu – Sekai de Ichiban Tsuyoku Naritai! („Chcę być najsilniejsza na świecie”).
W zwiastunie przedstawia się Sakura Hagiwara (w tej roli Ayana Taketatsu), główna bohaterka anime. Będąc u szczytu sławy jako wokalistka zespołu Sweets, dziewczyna postanawia nagle zostać profesjonalną zapaśniczką.
Seria, tworzona przez osoby odpowiedzialne za takie produkcje jak Ikkitousen czy Queen's Blade (co wiele mówi o jej treści), będzie miała premierę szóstego października.
Zwiastun drugiej części filmu Code Geass
W sieci pojawił się zwiastun drugiego filmu z serii Code Geass Gaiden: Boukoku no Akito. Dwukrotnie przekładana premiera obecnie planowana jest na nadchodzącą jesień. W studiu Sunrise pracami nad projektem zajmują się Kazuki Akane jako reżyser i Miya Asakawa jako autor scenariusza. Będące oczywiście dziełem grupy CLAMP projekty postaci na potrzeby anime zaadaptował Takahiro Kimura, a mechy to efekt pracy Akiry Yasudy.
Europa, rok 2017. Akcja toczy się po upadku Czarnej Rebelii. Kraje europejskie zostają zaatakowane przez siły Świętego Cesarstwa Brytanii. Będąc na skraju klęski, Europa tworzy specjalną jednostkę W‑0, na czele której stoi nastoletni Akito Hyuuga. Oddział lekkomyślnie wkracza w sam środek bitwy, w której szanse przeżycia nie przekraczają 5%.
Opis autorstwa Kira‑desu.
Kolejne anime reżysera Sailor Moon - Amazing Twins
Ukazał się zwiastun reżyserowanego przez Jun'ichiego Satou Zetsumetsu Kigu Shoujo Amazing Twins. Scenariuszem zajmuje się Mari Okada, zaś projekty postaci to efekt pracy Takehito Harady. Seria OAV powstaje w studiu Encourage Films, a premierę przewidziano na 2014 rok.
Anime będzie opowiadać o przygodach Amane Todoroki, bardzo wrażliwej dziewczyny, której impulsywne działania opierają się głównie na głębokiej wierze w to, że coś jej się uda. Jest to o tyle ważne, że Amane jest obdarzona zdolnością przekształcania swoich pragnień w rzeczywistość.
Zwiastun telewizyjnej wersji Kyousougiga
Studio Toei Animation na drugiego października zaplanowało premierę trzynastoodcinkowego serialu Kyousougiga. Nie jest to pierwsze podejście do tego tematu, ponieważ odpowiednio w roku 2011 i 2012 do sieci trafiły odcinek pilotażowy i pięć dziesięciominutowych odcinków tworzących serię ONA. Podobnie jak poprzednio, nową odsłonę wyreżyseruje Rie Matsumoto, scenariusz napisze Izumi Toudou, zaś postaci zaprojektuje Yuuki Hayashi.
Tak samo jak Alicja, pochodząca z Kioto dziewczynka imieniem Koto trafia wraz z dwoma młodszymi braćmi, A i Un, do „innego Kioto”, będącego dla niej niczym Kraina Czarów, z której nie może wrócić, póki nie odnajdzie Czarnego Królika. Jednakże nie ma w tym nic złego, gdyż najwyraźniej pobyt w Krainie Czarów obdarza ich supermocami. I tak uwielbiające rozrabiać trio staje się codziennym utrapieniem opiekującego się nimi mnicha Myoue oraz organizacji strzegącej porządku w tym świecie. Sam Myoue jest członkiem rządzącej miastem Rady Trzech, w skład której wchodzi jeszcze demonica Yase oraz święty Arcykapłan. To właśnie ta trójka zadecydowała o przyjęciu i zaopiekowaniu się Koto i jej braćmi. Jednakże nie tyle kierowali się przy tym dobrocią serca, ile chęcią odzyskania ich zaginionej matki, dawnej władczyni miasta, znanej jako Lady Koto…
Kolejne anime na podstawie mangi Junjou Romantica
Junjou Romantica, autorstwa Shungiku Nakamury, jedna z najpopularniejszych obecnie mang yaoi, po raz kolejny posłuży do stworzenia scenariusza anime. Według informacji zawartych na obwolucie tomu siedemnastego, właśnie rozpoczęto prace nad kontynuacją miłosnych perypetii studenta Misakiego Takahashiego i pisarza Akihiko Usamiego (i nie tylko). Na razie nie wiadomo, które studio będzie odpowiedzialne za animację, nie podano także żadnych szczegółów na temat osób zaangażowanych w przedsięwzięcie. Na podstawie mangi nakręcono już dwie dwunastoodcinkowe serie – Junjou Romantica i Junjou Romantica 2 oraz dwudziestominutową OAV.
Ale to nie koniec dobrych wiadomości dla fanek twórczości pani Nakamury. Na tejże obwolucie można także przeczytać, że już w 2014 roku ukaże się film na podstawie light novel zatytułowanej Sekaiichi Hatsukoi ~Yokozawa Takafumi no Baai~, nawiązującej do mangi Sekai‑ichi Hatsukoi, która także doczekała się dwóch serii anime oraz OAV. Poza tym, wybrano już seiyuu, mających wystąpić w Hybrid Child – produkcji opartej na jednotomowej mandze o tym samym tytule, naturalnie autorstwa wyżej wspomnianej artystki.
Monster - nowy tytuł od Hanami
Dziś, podczas XXIV Podkarpackich Spotkań z Komiksem, wydawnictwo Hanami ujawniło nazwę nowej mangowej publikacji – jest to Monster autorstwa Naokiego Urasawy.
Manga, która w roku 2004 doczekała się adaptacji anime pod tym samym tytułem, opowiada historię neurochirurga podejrzanego o serię morderstw, który próbuje schwytać prawdziwego sprawcę oraz rozwikłać zagadkę.
Wydawnictwo poinformowało na swoim profilu facebookowym, że uzyskano licencję na wydanie wersji „dwa w jednym”, co daje w sumie 9 tomów mangi. Kolejne tomy będą wychodzić co 3 miesiące, a cena za tomik wyniesie 65 zł.
Fate/Kaleid Liner Prisma Illya dostanie drugi sezon
Ostatni odcinek anime Fate/Kaleid Liner Prisma Illya zakończył się oficjalną zapowiedzią drugiego sezonu. W finałowej scenie pojawił się napis:
The story of the girl guided by Fate…
…Is not over yet
Fate/kaleid liner Prisma Illya 2wei!
Dla fanów Nasuverse nie powinno to być wielką niespodzianką, gdyż manga, na bazie której powstało to anime, doczekała się już trzech serii. Druga, nosząca tytuł Fate/Kaleid Liner Prisma Illya 2wei!, powstawała w latach 2009‑2012, zaś trzecia, Fate/Kaleid Liner Prisma Illya Drei!, ukazuje się od 2012 roku.
Nowa odsłona anime Sailor Moon na Niconico
Podczas niedawnej imprezy będącej częścią wciąż trwających obchodów dwudziestej rocznicy powstania Czarodziejki z Księżyca pojawiły się nowe informacje na temat zapowiadanego anime.
Oficjalnie potwierdzono, że zarówno opening, jak i ending do nowej odsłony Sailor Moon będzie śpiewać dziewczęcy zespół Momoiro Clover Z. Ich wokalne dokonania wzbudziły liczne kontrowersje wśród fanów, szczególnie po występie podczas pierwszej imprezy promocyjnej zapowiadającej nowe anime. Biorący udział w spotkaniu twórcy stwierdzili, że nie mogą podać nazwisk seiyuu głównych postaci, ponieważ wciąż jeszcze ich nie wybrano. Wśród fanów nie brak opinii, że najlepiej byłoby wykorzystać ponownie dawną ekipę seiyuu – na przykład Kotono Mitsuishi, użyczająca niegdyś głosu Usagi, zapowiedziała, że chętnie by się podjęła tego zadania.
Anime ma być dostępne na całym świecie za pośrednictwem witryny Niconico. Nie padły konkretne zobowiązania co do napisów, ale pojawiła się informacja, że twórcy postarają się pamiętać o fanach Sailor Moon z całego świata.
Pojawiła się także ciekawa informacja, że anime nie będzie bezpośrednim remakiem pierwszej serii sprzed dwudziestu lat (jak pierwotnie sugerowano). Czy oznacza to zupełnie nową fabułę, czy może, jak wynikałoby z wypowiedzi niektórych osób związanych z tą produkcją, będzie to po prostu wierniejsza adaptacja mangi? Czas pokaże…
Zapowiadany obecnie termin premiery anime to zima 2013/2014.
Wampiryczne Strike the Blood w październiku
W studiach Silver Link i Connect trwają prace nad ekranizacją powieści Gakuto Mikumo Strike the Blood. Scenariusz na jej podstawie napisze Hiroyuki Yoshino, a reżyserią zajmie się Hideyo Yamamoto. Projekty postaci są z kolei dziełem Keiichiego Sano.
Głównym bohaterem tej serii jest Kojou Akatsuki, uważany za najpotężniejszego wampira na świecie. Yukina Himeragi ma sprawować nad nim pieczę, a w razie konieczności pozbyć się go raz na zawsze.
Aoki Hagane no Arpeggio - okręty wojenne z ludzką osobowością
W studiu Sanzigen trwają prace nad zapowiedzianym na siódmego października fantastyczno‑naukowym anime wojennym Aoki Hagane no Arpeggio: Ars Nova. Reżyserią zajmie się Seiji Kishi, zaś scenariusz na podstawie mangi duetu Ark Performance napisze Makoto Uezu.
Osadzona w przyszłości fabuła przedstawia losy świata po pojawieniu się tajemniczej „Floty Mgły”. Ludzkość, która z powodu topnienia lodowców straciła większość uprzemysłowionych terenów, nie była w stanie odeprzeć przeciwnika i całkowicie utraciła możliwość żeglugi morskiej. Dzięki pomocy Iony, fizycznej manifestacji należącej do „Floty Mgły” łodzi podwodnej, ludzie ponownie podejmują walkę o dostęp do oceanów.
Ulubione "okruchy życia" Japończyków, czyli moebloby wciąż w cenie
Japoński serwis Biglobe opublikował wyniki przeprowadzonego wśród tamtejszych fanów rankingu na najpopularniejsze serie z gatunku „okruchy życia”. Pierwsze miejsca jasno pokazują, że japońscy otaku nadal kochają swoje „waifu”...
Oto pierwsza dziesiątka, zaś kompletną listę możecie znaleźć tutaj.
- K‑ON!
- Lucky Star
- Working!!
- Daily Lives of High School Boys
- Minamike
- Azumanga Daioh
- Nichijou
- Hidamari Sketch
- Kiniro Mosaic
- A‑Channel
J.P.Fantastica pyta o nowe wydanie Sailor Moon
W związku z nowym, trzecim już wydaniem mangi Sailor Moon w Japonii, wydawnictwo J.P.Fantastica na swojej stronie na Facebooku skierowało pytanie do polskich fanów na temat możliwości opublikowania tego wydania w Polsce. Miarą zainteresowania ma być liczba „polubień” i „udostępnień” strony z informacją o tym na Facebooku. Zatem wszystkich „Moonies”, starych i młodych, zachęcamy do poparcia tej jakże zacnej inicjatywy. Zrobić to można pod tym adresem. Potęgo Księżyca, działaj!
Proponowane przez J.P.Fantastica wydanie składać się będzie z dwunastu tomów w formacie A5. Poprzednie, opublikowane w Polsce w latach 1997‑1999, liczyło osiemnaście tomów.
Zapach Erena, czyli perfumy z Shingeki no Kyojin
Choć hitowa seria Shingeki no Kyojin doczekała się już swojej porcji gadżetów, to jednak mało kto się chyba spodziewał, że na cześć shounena skłaniającego się ku dark fantasy powstanie linia kosmetyków. A jednak, doczekaliśmy się i tego.
Firma Koubutsu‑ya zapowiedziała wypuszczenie trzech zapachów związanych z głównymi bohaterami serii – Erenem, Mikasą i Levim. Pierwszy zawierać ma aromaty limonki, limetki, bergamoty i mięty. Zapach Mikasy ma opierać się na malinie, likierze i róży, zaś Levi pachnieć ma mydełkiem, różą i lotosem.
Zawierające 30 mililitrów buteleczki trafią w Japonii do sprzedaży 26 października. Każda ma kosztować 5775 jenów, czyli w przeliczeniu około 180 zł.
Zwiastun Yowamushi Pedal, anime o kolarstwie
Siódmego października wystartuje anime Yowamushi Pedal, ekranizacja traktującej o kolarstwie szosowym mangi Wataru Watanabe. Serial produkowany przez studio TMS Entertainment wyreżyseruje Osamu Nabeshima, zaś Reiko Yoshida napisze scenariusz.
Historia opowiada o losach Sakamichiego Onody, zapalonego otaku, który w poszukiwaniu nowych gadżetów i figurek jest w stanie pokonać 90 kilometrów rowerem, przez co zwraca na siebie uwagę szkolnych kolegów zajmujących się kolarstwem szosowym.
W świecie japońskiej animacji wyczynowa jazda na rowerach nie jest tematem nowym. W ostatnich latach ukazały się dwa filmy z serii Nasu – Andalusia no Natsu oraz Suitcase no Wataridori, na które warto rzucić okiem, by sprawdzić, czy wyścigi rowerowe mogą zainteresować widzów anime.
Ace of Diamond - manga o baseballu doczeka się anime
Tej jesieni, za sprawą studiów MADHOUSE i Production I.G ma ukazać się serialowa adaptacja mangi Diamond no Ace, traktującej o losach szkolnej drużyny baseballowej. Scenariusz na podstawie historii stworzonej przez Yuujiego Terajimę ma napisać Kenji Konuta, zaś reżyserią zajmie się Mitsuyuki Masuhara.
Nadchodzi nowa seria Pokemonów
Dobrze znane w Polsce Pokémony w Japonii wciąż cieszą się niesłychaną popularnością, o czym świadczy zapowiedź kolejnego anime z tego cyklu.
Wraz z finałem aktualnie emitowanego Pocket Monsters: Best Wishes! Season 2: Decolora Adventure rozpocznie się nowa przygoda. W ramach Pocket Monsters XY Ash, kończąc wędrówkę po regionie Kanto, ruszy w dalszą podróż po Kelos. Start nowej serii zaplanowano na 17 października.
Powstaje ręcznie rysowany film Giovanni no Shima
Znane z takich tytułów jak Ghost in the Shell czy Kidou Keisatsu Patlabor 2 the Movie studio Production I.G. potwierdziło produkcję filmu Giovanni no Shima (Wyspa Jana) w reżyserii Mizuho Nishikuby i na podstawie scenariusza napisanego wspólnie przez Shigemichiego Sugitę i Yoshikiego Sakurai. Film powstaje z z okazji pięćdziesiątej rocznicy założenia Japan Association of Music Enterprises (JAME). Japońską premierę zapowiedziano na wczesną wiosnę przyszłego roku.
Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami fabuła będzie traktować o dwojgu dzieciach żyjących na wyspie Shikotan, która po wojnie stała się częścią Obwodu Sachalińskiego. Pomimo różnego pochodzenia i bariery językowej między bohaterami rodzi się przyjaźń.
Nowy film Makoto Shinkaia oficjalnie do obejrzenia w sieci
Od piątego września w serwisie YouTube można oficjalnie cieszyć się krótkometrażowym filmem Dareka no Manazashi autorstwa Makoto Shinkaia, który zdobył sławę między innymi filmami Kumo no Mukou, Yakusoku no Basho i Byousoku 5 cm.
Gra randkowa dla pań, La Corda D'Oro 3, doczeka się ekranizacji
Symulator randek La Corda D'Oro 3, w którym gracz wciela się w rolę dziewczyny imieniem Kanade i nawiązuje relacje z członkami szkolnej orkiestry, zostanie przeniesiony na ekrany – zapowiedział menadżer seiyuu Yuyego Uchidy. Nie jest to pierwsza animowana adaptacja gier z tej serii – w 2006 roku powstał serial La Corda D'Oro ~primo passo~, zaś trzy lata później dwuodcinkowa OAV La Corda D'Oro ~secondo passo~.
Meganebu! - anime o przystojnych szkolnych okularnikach
Zdecydowaną gratką dla pań będzie zapowiedziane na ten październik i produkowane przez studio DEEN Meganebu! – telewizyjny debiut pani reżyser Soubi Yamamoto. „Czterookich” przystojniaków zaprojektowała Atsuko Nakajima, a Deko Akao nadzoruje prace nad scenariuszem.
Serial będzie traktować o perypetiach uczniów liceum zrzeszonych w ramach Klubu Okularników. W rolach głównych wystąpią Kenji Akabane, Kouki Miyata (m.in. Ken Murata z Kyou Kara Maou!, Kouta Tsuchiya z Baka to Test to Shoukanjuu), Atsushi Tamaru (Mochizou Ooji z Tamako Market), Jun'ichi Suwabe (Archer z Fate/Stay Night, Ren z Uta no Prince‑sama) i Ryouhei Kimura (Akira z Higashi no Eden, Yuugo Hachiken z Gin no Saji).
Zwiastun Gingitsune
Opublikowany został kolejny zwiastun produkowanego przez studio Diomedea anime Gingitsune, którego premierę zapowiedziano na szóstego października. Scenariusz autorstwa Hiroshiego Yamaguchi na ekran przeniesie reżyser Noboru Misawa.
Rozgrywająca się w starej świątyni szintoistycznej historia opowiada o mieszkańcach tego przybytku – córce kapłana Makoto Saeki i Gintarou, lisim duchu i wysłanniku bogów, którego widzi tylko główna bohaterka.
Zwiastun anime Log Horizon
Piątego października ruszy emisja Log Horizon opartego na scenariuszu autorstwa Toshizou Nemoto, w reżyserii Shinjiego Ishihiry. Produkowane przez Satelight anime ma liczyć 25 odcinków.
Anime jest ekranizacją tak samo zatytułowanej powieści fantasy Mamare Touno, autora Maoyuu Maou Yuusha. Fabuła opowiada o chłopaku imieniem Shiroe, który wraz z trzydziestoma tysiącami innych graczy zostaje uwięziony w świecie gry Elder Tale.
Outbreak Company - kolejne anime scenarzysty Spice and Wolf
Trzeciego października wystartuje nowe anime w reżyserii Keiego Oikawy pod tytułem Outbreak Company. Nad tworzeniem scenariusza czuwa Naruhisa Arakawa, zaś produkcją zajmie się studio feel.
Historia opowiada losy bezrobotnego otaku Shinichiego Kano, mającego za ojca pisarza, a za matkę rysowniczkę ilustracji do gier erotycznych.
Shinichi zostaje oddelegowany w roli kaznodziei moe do Świętego Cesarstwa Eldant, do którego droga wiedzie przez lasy na Górze Fuji. Tam zaprzyjaźnia się z pokojówką‑półelfką i cesarzową Petralką.
Captain Earth - nowe anime twórców Star Drivera
Studio BONES ogłosiło, że rozpoczyna prace nad Captain Earth, opowiadającym o wielkich robotach anime w reżyserii Takuyi Igarashiego. Scenariusz napisze Youji Enokido.
Psycho-Pass doczeka się kontynuacji oraz filmu
W studiu Production I.G. trwają prace nad telewizyjną kontynuacją anime Psycho‑Pass. Zapowiedziany został również film, mający zawierać zupełnie nową historię.
Akcja osadzona została w futurystycznej Japonii XXII wieku, gdzie wiele aspektów ludzkiego życia jest kontrolowanych, a kluczowe znaczenie dla każdego obywatela ma arbitralna ocena stanu mentalnego, tytułowy Psycho‑Pass, przeprowadzana przez porozmieszczane na terenie całego kraju skanery. Oceną zebranych danych zajmuje się Sybil System – komputerowy twór, mający na celu utrzymanie ładu społecznego. Jego wyroki są nieodwołane – decydują o możliwych ścieżkach kariery, cenzurują nieodpowiednie treści, stanowią prawo karne i cywilne, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do dożywotniego odizolowania osób „nieprzystosowanych” społecznie w specjalnych ośrodkach. Rozwiązanie, mimo że moralnie wątpliwe, cieszy się powszechnym poparciem. Gwarantuje bowiem zaspokojenie podstawowych ludzkich potrzeb: jedzenia, dachu nad głową i poczucia bezpieczeństwa.
Drugi zwiastun Coppelion
Na oficjalnej stronie animowanej wersji mangi Tomonori Inoue zatytułowanej Coppelion pojawił się drugi już zwiastun tego anime. Tym razem koncentruje się on na postaciach. Można w nim także usłyszeć duet Angela, który wykona ending i opening do tej serii.
Akcja toczy się w 2036 roku. Po incydencie, który wywołał katastrofę atomową, Tokio zostało odizolowane od reszty świata. Głównymi bohaterkami są trzy licealistki, które zostają wysłane do miasta celem zbadania go. Aby mogły przeżyć w takim miejscu, ich ciała zostają genetycznie zmodyfikowane.
Manga powstaje od 2008 roku i już w 2010 zamierzano przenieść ją na ekrany telewizyjne, ale katastrofa w Fukushimie sprawiła, że zdecydowano się odłożyć te plany na później.
Nowa seria Naruto
TV Tokyo poinformowało, że od pierwszego października rozpocznie się emisja anime Naruto SD: Rock Lee no Seishun Full‑Power Ninden. Głównym bohaterem będzie Rock Lee, jeden z drugoplanowych bohaterów Naruto. Za anime odpowiedzialne będzie, podobnie jak za główną serię, studio Pierrot.
Jest to już druga produkcja z tego cyklu, pierwsza, licząca 51 odcinków, powstała w 2012. Ma ona charakter komediowo‑parodystyczny i wykonana jest w całości w konwencji super‑deformed.
Galilei Donna i Samurai Flamenco wystartują 10 października
Dziesiątego października ma ruszyć emisja dwóch nowych serii anime: Galilei Donna – Storia di tre sorelle a caccia di un mistero studia A‑1 Pictures (reż. Yasuomi Umetsu) oraz Samurai Flamenco wyprodukowanej przez Manglobe i wyreżyserowanej przez Takahiro Omoriego.
Akcja pierwszej rozgrywa się w przyszłości, w świecie pokrytym przez lodowiec, i ukazuje losy sióstr Ferrari – Hozuki, Kazuki i Hazuki. Pewnego dnia dziewczęta zostają zaatakowane przez tajemniczą organizację. Nie za bardzo orientując się w całości sytuacji, panny Ferrari będą musiały współpracować w celu przetrwania, lecz ich różnorodne temperamenty nie ułatwią sprawy.
Druga seria będzie emitowana przez pół roku i przedstawi losy Masayoshiego Hazamy, który – zafascynowany serialami o superbohaterach w dzieciństwie – zapragnął stać się jednym z nich. Dzięki wynalazkowi dziadka marzenie spełnia się, a chłopak rusza do walki ze złem jako Samurai Flamenco.
Puella Magi Madoka Magica - nowa zapowiedź trzeciego filmu
Japońska telewizja Fuji TV wyemitowała materiał poświęcony filmowi Gekijouban Mahou Shoujo Madoka Magica Shinpen: Hangyaku no Monogatari. Poza nowymi, wcześniej nieprezentowanymi materiałami z filmu, usłyszeć w nim można także piosenkę Colorful w wykonaniu ClariS, która będzie głównym tematem muzycznym tej produkcji. Fragmenty filmu są gęsto przetykane komentarzami seiyuu Madoki i Nagisy.
Z materiału wynika ponadto, że w filmie pojawi się nowy przeciwnik – Nightmare, który jednak nie jest wiedźmą. Film trafi do kin 26 października.
Zwiastun aktorskiego filmu Kuroshitsuji
Popularna i wydana w naszym kraju dzięki Waneko manga Kuroshitsuji autorstwa Yany Toboso doczeka się filmowej adaptacji. Za reżyserię odpowiadają wspólnie Kentarou Ootani i Keiichi Satou, zaś w tytułową rolę wcieli się Hiro Mizushima. Japońska premiera zapowiedziana jest na styczeń.
W odróżnieniu od mangi umiejscowionej w dziewiętnastowiecznej Anglii, akcja filmu rozgrywać się będzie sto trzydzieści lat później w Azji. Fabuła zaprezentuje losy Shiori, która w celu przejęcia wodzy nad rodziną Phantomhive przywdziewa męskie ubrania i imię Kiyoharu. Podobnie jak mangowy Ciel, Shiori również zawarła kontrakt z Sebastianem, na mocy którego tenże ochrania dziewczynę w zamian za jej duszę.
Sazae-san w Księdze Rekordów Guinessa
Anime Sazae‑san zostało oficjalnie umieszczone w Księdze Rekordów Guinessa jako najdłużej emitowany serial animowany w dziejach. Nie powinno to szczególnie zaskakiwać, biorąc pod uwagę, że mówimy tu o anime obecnym w telewizji od 1969 roku, które doczekało się 2250 odcinków.
Certyfikat stwierdzający wpis odebrała Midori Katou, od 1969 użyczająca swojego głosu głównej bohaterce. Sazae‑san opowiada o codziennym życiu Sazae Fuguty, młodej mężatki, która razem z mężem, synkiem oraz dwójką rodzeństwa mieszka u swoich rodziców.
Seria powstała na bazie mangi wydawanej w latach 1946‑1974 (10 000 „pasków” ujętych następnie w 45 tomów) i stworzonej przez Machiko Hasegawę (zmarłą w 1992 roku). Emitowane od 45 lat anime na kanale Fuji TV składa się z kilkuminutowych epizodów (połączonych w 25‑minutowe odcinki), w których opowiedziano już łącznie ponad 7000 historyjek z życia Sazae i jej rodziny. Powstało także kilka adaptacji aktorskich.
Trzecie wydanie mangi Sailor Moon
Pojawiły się pierwsze konkretne informacje na temat trzeciego już japońskiego wydania mangi Sailor Moon. Nowa edycja klasycznej historii, która zrewolucjonizowała gatunek magical girls i znacząco przyczyniła się do wzrostu popularności japońskiej popkultury na całym świecie (w tym i w Polsce), będzie miała format A5, czyli większy niż poprzednie. Seria dostanie także nowe okładki, stworzone przez Naoko Takeuchi. Zaprezentowano na razie dwie z nich:
Premiera nowego wydania, zatytułowanego Perfect Edition, ma mieć miejsce jesienią, zaś kolejne tomiki wychodzić będą w trybie miesięcznym. Na razie nie wiadomo o zagranicznych wydaniach, acz angielska edycja drugiego wydania mangi była jednym z większych hitów sprzedażowych wśród mang wydawanych w USA, gdzie kolejne tomiki w 2012 i 2013 trafiały na szczyty list najlepiej sprzedających się komiksów japońskich, wygrywając z nowymi tomami takich hitów jak Naruto czy Bleach.
Trzecia edycja mangi jest kolejnym punktem coraz bardziej przeciągających się obchodów dwudziestolecia serii. Zapoczątkowała je nowa edycja DVD, następnie liczne gadżety, nowa seria seria figurek Legend Studio, kolejny musical (zatytułowany Sailor Moon: La Reconquista), zaś finałem ma być remake anime, zapowiedziany początkowo na lato tego roku, a następnie – na zimę.
W Polsce ukazała się wyłącznie pierwsza, licząca osiemnaście tomów, edycja tej mangi. Opublikowało ją wydawnictwo J.P.Fantastica w latach 1997‑1999.
Zwiastuny Kyoukai no Kanata, nowej serii KyoAni
Na oficjalnej stronie Kyoukai no Kanata, animowanej adaptacji powieści Nagomu Torii, pojawiły się dwa nowe zwiastuny tego anime:
Głównym bohaterem serii jest Akihito Kanbara, chłopak mający w sobie krew youmu, dzięki której wszystkie jego obrażenia błyskawicznie się goją. Jego problemy zaczynają się, kiedy spotyka Mirai Kuriyamę i powstrzymuje ją przed samobójstwem. Dziewczyna okazuje się posiadać zdolność manipulowania krwią.
Reżyserem serii jest Taichi Ishidate (K‑ON!, Hyouka) zaś za scenariusz odpowiada Jukki Hanada (Steins;Gate, Chuunibyou demo Koi ga Shitai!). Warto dodać, że powieść, na bazie której powstaje anime, otrzymała nagrodę Kyoto Animation w 2011 roku. Kyoto Animation odpowiada także za jej wydawanie.
Emisja pierwszego odcinka Kyoukai no Kanata została zapowiedziana na 2 października.
Balcon: Animachina - relacja z konwentu
Muszę przyznać, że wybierając się do krainy Bytom, gdzie zaległy cienie byłem, bardzo entuzjastycznie nastawiony. A to dlatego, że pamiętam jeszcze zamierzchłe czasy, kiedy plucie jadem dalej niż się widziało na Zgniły Zachód i ichnią popkulturę było w bardzo dobrym tonie. Równie trendy było gloryfikowanie mangi i anime jako Sztuki Wyższej, milcząc lub mówiąc między sobą o mniej chlubnych jej gatunkach. Żeby zobrazować absurd mody tamtych czasów dodam, że dużą część konwentowiczów stanowili pół‑fantaści, dla których oglądanie wytworów zachodniej popkultury było grzeszną bądź autentyczną przyjemnością, a obowiązującą modę mieli tam, gdzie światło nie dochodzi. No, ale czasy się zmieniły, moda również i aktualnie nikogo nie dziwią na konwentach fani kucyków czy Pory na Przygodę. Samo spojrzenie ma mangę również – całe szczęście – znormalniało. No i doczekaliśmy się konwencji, w której to, co kiedyś (przynajmniej w teorii, bo praktyka swoją drogą) się wykluczało, spotkało się. A jaki był tego efekt? No cóż, rozsiądźcie się wygodnie…
Ciąg dalszy relacji z konwentu Balcon: Animachina znajdziecie w Czytelni Tanuki.
Najbardziej oczekiwane anime sezonu jesiennego
Japoński serwis anime.biglobe.ne.jp przeprowadził wśród swoich użytkowników ankietę dotyczącą jesiennego sezonu anime. Zapytano w niej japońskich fanów, których tytułów wyczekują z największą niecierpliwością.
Zestawienie, liczące dwadzieścia pięć pozycji, może zaskoczyć niektórych, gdyż nie od dziś wiadomo, że gusta japońskie i zachodnie lubią się różnić. Zwraca uwagę, że w pierwszej piątce mamy aż cztery kontynuacje. A oto i wyniki głosowania:
- Magi 2
- Kuroko no Basket 2
- Valvrave the Liberator 2
- Little Busters! Refrain
- Gingitsune
- Ore no Nounai Sentakushi ga, Gakuen Love Comedy o Zenryoku de Jama Shiteiru
- Machine Doll wa Kizu Tsukanai
- Kill la Kill
- Daiya no A
- Yozakura Quartet ~Hana no Uta~
- Kyoukai no Kanata
- Nagi no Asukara
- Sekai de Ichiban Tsuyoku Naritai!
- Golden Time
- Yowamushi Pedal
- Samurai Flamenco
- Infinite Stratos 2
- Coppelion
- Phi Brain: Puzzle of God 3
- Meganebu!
- Tokyo Ravens
- Aoki Hagane no Arpeggio: Ars Nova
- Strike the Blood
- Galilei Donna
- Pupa
My Little Pony - premiera mangi
W najnowszym numerze magazynu „Pucchigumi” opublikowany został pierwszy rozdział mangi zatytułowanej My Little Pony ~Tomodachi wa Mahou~, będącej niczym więcej jak tylko japońską adaptacją niezwykle popularnej (także wśród polskich fanów mangi i anime) serii My Little Pony: Friendship is Magic.
Pod mangą podpisała się grupa autorska ukrywająca się pod pseudonimem Akira Himekawa, znana wcześniej z mangowych adaptacji gier z serii Legend of Zelda. Manga była dość intensywnie promowana i reklamowana podczas niedawnego Tokyo International Anime Fair.
Animowana wersja My Little Pony: Friendship is Magic trafiła do Japonii w kwietniu. Doczekała się japońskiego dubbingu w następującym składzie: Miyuki Sawashiro (Twilight Sparkle), Suzuko Mimori (Pinkie Pie), Sora Tokui (Applejack), Izumi Kitta (Rainbow Dash), Mikoi Sasaki (Rarity), Emiri Katou (Fluttershy), Motoko Kumai (Spike) i Kikuko Inoue (Celestia).
Puella Magi Madoka Magica - grafiki z nową bohaterką
Na oficjalnej stronie serii Puella Magi Madoka Magica pojawiły się nowe grafiki zapowiadające trzeci film, wieńczący kinową adaptację serialu. Co ciekawe, przedstawiają one nową, szóstą bohaterkę.
Na razie znane jest jej imię – Nagisa Momoe, ale nie rola fabularna, za to wiadomo także, że głosu użyczy jej Kana Asumi (Nyarko w Haiyore! Nyaruko‑san, Popura w Working!). Patrząc na projekt, można jednak zadać pytanie, czy aby twórcy nie doszli do wniosku, że w serii brakowało „obowiązkowej lolitki” i postanowili to naprawić?
Film, zatytułowany Gekijouban Mahou Shoujo Madoka Magica Shinpen: Hangyaku no Monogatari (Puella Magi Madoka Magica: Rebelia) trafi do kin japońskich 26 października tego roku. Poniżej możecie obejrzeć jego zwiastun:
Manga Yoshikiego Tonogai - Judge - przeniesiona na ekrany
Zapowiedziana w naszym kraju przez wydawnictwo J.P.F. manga Judge Yoshikiego Tonogai, znanego rodzimym czytelnikom z niedawno zakończonej również przez J.P.F. serii Doubt, doczeka się filmowej adaptacji w reżyserii Yoo Kohatsu. Dostępny jest już zwiastun produkcji.
Manga opowiada historię dziewięciu zamkniętych w jednym pomieszczeniu nieznajomych, którzy, ubrani w zwierzęce maski, muszą nawzajem osądzać się za popełnione grzechy i wymierzać kary do momentu, aż przy życiu zostanie jedynie czworo z nich.
Okładka polskiego wydania Walkin' Butterfly
Wydawnictwo Taiga zaprezentowało okładkę pierwszego tomu polskiego wydania mangi josei Walkin' Butterfly. Jest to bodaj najodważniejsza z okładek mang wydanych jak do tej pory na naszym rynku:
Michiko ma 19 lat. Wysoka i bardzo chuda, czuje się jak monstrum stworzone przez szalonego naukowca. Nie może odnaleźć swego miejsca w życiu i co rusz zmienia pracę. Kiedy dostaje zlecenie dostarczenia cateringu na pokaz mody, zostaje omyłkowo wzięta za modelkę. Łatwiej jej podążać za kolejnymi instrukcjami i wyjść na wybieg, niż wytłumaczyć błąd organizatorom. Tylko projektant Mihara domyśla się, że Michiko nie jest zawodową modelką i rzuca jej wyzwanie: „Nie przetrwasz w tym świecie ani jednego dnia, bo nie potrafisz dostrzec tego, kim naprawdę jesteś”. Od tej pory Michiko ma cel i chce zmienić swoje życie. Modeling bowiem to dla niej nie tylko przechadzanie się w blasku jupiterów, ale też lekcja samoakceptacji i pokonania własnej niepewności.
(opis fabuły ze strony wydawcy)
Pierwszy tom tej czterotomowej mangi ma się ukazać 15 września. Jak informuje wydawca, zawierał on także będzie kolorowe strony.
Hayao Miyazaki przechodzi na emeryturę
Najbardziej znany na świecie twórca japońskich filmów animowanych, nagrodzony Oskarem i innymi prestiżowymi nagrodami filmowymi, Hayao Miyazaki kończy swoją filmową przygodę. Twórca takich produkcji jak Spirited Away – W krainie bogów, Księżniczka Mononoke, Podniebna poczta Kiki czy Mój sąsiad Totoro, stworzył w swojej karierze łącznie 11 filmów, z których większość zdobyła międzynarodowe uznanie. Założone przez niego w 1984 Studio Ghibli stało się najbardziej znanym japońskim studiem animacyjnym na świecie. Wyreżyserowany przez Miyzakiego film Spirited Away – W krainie bogów do dziś pozostaje najlepiej zarabiającą animowaną produkcją filmową w dziejach Japonii.
Informacja o przejściu Miyazakiego w stan spoczynku została ogłoszona podczas festiwalu filmowego w Wenecji. Warto zaznaczyć, że podkreślono w niej rezygnację reżysera z udziału w „dużych” produkcjach, co może oznaczać, że 72‑letni Miyazaki nie zamierza całkowicie rezygnować z tworzenia animacji. Tego jednak nie potwierdzono.
W udzielonym niedawno wywiadzie Miyazaki przyznał, że ma plany dotyczące stworzenia sequela jednego ze swoich najsłynniejszych filmów, Nausicaä z Doliny Wiatru. Sam jednak wspomniał, że w takim wariancie osobą, która odgrywałaby tu pierwsze skrzypce, byłby Hideaki Anno (twórca Neon Genesis Evangelion), który przy oryginalnym filmie z 1984 roku pracował jako animator.
Statystyki anime: sierpień 2013
Za nami drugi z letnich wakacyjnych miesięcy – spokojny i leniwy. Redakcja odpoczęła i mam nadzieję, że Wam też się to udało!
W statystykach potwierdza się, że warto recenzować rzeczy z listy najpopularniejszych ogryzków – z reguły trafiają do miesięcznego zestawienia. Poza tym na liście recenzji głównie klasyki (z chlubnym wyjątkiem nowości na pierwszym miejscu), a na liście ogryzków – głównie serie bieżące. Ilustracja tegomiesięcznego zestawienia ma przypominać o mijającym lecie, a przedstawia Chiho, oczywiście z Hataraku Maou‑sama!. Z góry przepraszam wszystkie fanki Alciela, ale on jakoś w letnich ciuchach prezentował się mniej efektownie.
Dane podstawowe
Unikalni użytkownicy: 81 614
Odwiedziny: 247 423
Odsłony: 1 082 124
Średnio dziennie: 7981 odwiedzin
Minimum: 6968 (30 sierpnia)
Maksimum: 8623 (19 sierpnia)
Najpopularniejsze recenzje
1. Hataraku Maou‑sama! (recenzent: Zegarmistrz) – 5471 odsłon
2. Yahari Ore no Seishun Love Come wa Machigatteiru (Yumi) – 4906
3. Shin Sekai Yori (Enevi) – 4644
4. Denpa Teki na Kanojo (Diablo) – 4327
5. Zetsuen no Tempest ~The Civilization Blaster~ (Diablo) – 4234
6. Higurashi no Naku Koro ni (Serika) – 3773
7. Suisei no Gargantia (Zegarmistrz) – 2797
8. Devil Survivor 2 The Animation (moshi_moshi) – 2719
9. Mahou Shoujo Madoka Magica (Costly) – 2702
10. Karneval (Yumi) – 2695
11. Mirai Nikki (Chudi X) – 2312
12. Hakkenden -Touhou Hakken Ibun- (moshi_moshi) – 2275
13. Sword Art Online (Altramertes) – 2228
14. Fairy Tail (Tassadar) – 1974
15. Brama piekieł (Enevi) – 1957
16. Bakemonogatari (moshi_moshi) – 1915
17. Monster (Serika) – 1818
18. Another (Tassadar) – 1781
19. Toaru Majutsu no Index (Avellana) – 1693
20. Psycho‑Pass (Tassadar) – 1607
Najpopularniejsze ogryzki
1. Shingeki no Kyojin – 6945 odsłon
2. Brothers Conflict – 2445
3. Free! – 2396
4. Watashi ga Motenai no wa Dou Kangaete mo Omaera ga Warui! – 2379
5. Danganronpa Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukousei The Animation – 2322
6. Blood Lad – 2207
7. Kami‑sama no Inai Nichiyoubi – 1987
8. Monogatari Series Second Season – 1565
9. Eve no Jikan Gekijouban – 1536
10. Hunter X Hunter [2011] – 1522
11. Toaru Kagaku no Railgun S – 1434
12. Kimi no Iru Machi – 1269
13. Date A Live – 1230
14. Hakkenden -Touhou Hakken Ibun- – 1228
15. Ore no Imouto ga Konna ni Kawaii Wake ga Nai 2 – 1218
16. Gin no Saji – 1139
17. Arata Kangatari – 1117
18. Yondemasu yo, Azazel‑san [2011] – 1095
19. Makai Ouji: Devils and Realist – 1054
20. Gatchaman Crowds – 1031
Najpopularniejsze frazy użyte w wyszukiwarkach internetowych
1. tanuki anime – 1206 wyszukiwań
2. tanuki – 530
3. anime – 396
4. anime tanuki – 378
5. shingeki no kyojin – 307
6. brothers conflict – 214
7. mirai nikki – 197
8. karneval – 166
9. angel beats – 129
10. girls und panzer – 122
Burza w szklance wody, czyli najczęściej odwiedzane komentarze
1. Shingeki no Kyojin – 2510 odsłon
2. Free! – 1391
3. Ore no Imouto ga Konna ni Kawaii Wake ga Nai 2 – 966
4. Danganronpa Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukousei The Animation – 941
5. Yahari Ore no Seishun Love Come wa Machigatteiru – 886
6. Zetsuen no Tempest ~The Civilization Blaster~ – 764
7. Brothers Conflict – 681
8. Watashi ga Motenai no wa Dou Kangaete mo Omaera ga Warui! – 640
9. Sword Art Online – 579
10. Hataraku Maou‑sama! – 546
Zwiastun Kill La Kill, nowej serii twórców Gurren Lagann
Na oficjalnej stronie anime Kill La Kill pojawił się nowy półminutowy zwiastun, prezentujący głównie bohaterów tego anime. co ciekawe, jego narratorem jest gadający szkolny mundurek…
Kill La Kill ma opowiadać o szkole średniej, w której rządy sprawuje apodyktyczna, władająca potężnym mieczem przewodnicząca imieniem Satsuki. Sądząc po zwiastunie i twórcach, raczej nie należy się spodziewać typowej szkolnej bijatyki.
Nad anime, którego emisja rozpocznie się w październiku, pracują głównie ludzie znani jako twórcy klasycznej już serii Tengen Toppa Gurren Lagann – reżyser Hiroyuki Imaishi, scenarzysta Kazuki Nakashima i twórca projektów postaci Sushio.
Senpuu Saimoe 2013
Portal Senpuu Society serdecznie zaprasza wszystkich fanów dwuwymiarowej płci pięknej na turniej Senpuu Saimoe 2013, który ma na celu wyłonienie najlepszej bohaterki roku.
Turniej rozpoczął się we wtorek 20 sierpnia o godz. 20:00. Bierze w nim udział prawie 300 dziewczyn, które wystąpiły w anime emitowanych od lipca 2012 do czerwca 2013. Zostały one podzielone na na osiem grup (A‑H), a w każdym meczu zmierzą się 3 kandydatki (czasem 4 z powodu remisów w eliminacjach).
Ponieważ chcemy kłaść nacisk na nowości anime, w naszym turnieju nie biorą udziału postaci z anime, które na początku lipca miały ponad 100 odcinków, jak np. Fairy Tail.
System turniejowy stworzyliśmy samodzielnie, przez co daje on dużo ciekawych możliwości i jest ciągle rozwijany.
Przydatne linki:
Aktualnie odbywające się mecze
Dział turniejowy
Pełna rozpiska postaci i ich podziału na grupy
Galeria:
Obrazek 1
Obrazek 2
Obrazek 3
Obrazek 4
Pamiętajcie, że każdy głos wart jest tyle samo i ma decydujący wpływ na zwycięstwo!
Statystyki mangi: sierpień 2013
I po wakacjach. Mam nadzieję, że wypoczęliście. Statystyki jeszcze wakacyjne i nadal bez większych niespodzianek – Shingeki no Kyojin króluje niepodzielnie. Natomiast widać małe przetasowania w ogryzkach, gdzie największym zainteresowaniem cieszą się nowości na naszym rynku, bądź zapowiedzi.
Tym razem także brak obrazka, bo chociaż zimno, to oficjalnie nadal jestem na urlopie (jak ktoś chce, może mi zazdrościć).
Dane podstawowe
Gości: 23 002Wizyt: 52 221
Odsłon: 163 132
Najpopularniejsze recenzje główne
1. Shingeki no Kyojin (C.Serafin) – 11532. Another (C.Serafin) – 962
3. Dengeki Daisy (Yumi) – 885
4. Ty i Ja Etc. (IKa) – 853
5. Opowieść Panny Młodej (C.Serafin) – 791
6. Another 0 (C.Serafin) – 645
7. Nobody Knows (Enevi) – 556
8. Doubt (Yumi) – 548
9. Pandora Hearts (Nanami) – 519
10. Karakuri Odette (C.Serafin) – 504
11. Drug‑On (Teukros) – 502
12. Kuroshitsuji (Easnadh) – 491
13. Ludwig Kakumei (Grisznak) – 483
14. Amai Kimi ga Suki (moshi_moshi) – 474
15. The Flower of Evil (Vivian) – 451
16. Gin no Saji (C.Serafin) – 449
17. Skip Beat! (Easnadh) – 373
18. Berserk (fm) – 368
19. Dogs: Stray Dogs Howling in the Dark (Amarth) – 366
20. Vinland Saga (Eire) – 354
Najpopularniejsze ogryzki
1. Prophecy – 7742. Makai Ouji: Devils and Realist – 520
3. Ścieżki Młodości – 493
4. Służąca Przewodnicząca – 394
5. Karneval – 386
Najpopularniejsze recenzje tomików
1. Prophecy #1 (Tassadar) – 2602. Naruto #60 (Chudi X) – 237
3. Opowieść Panny Młodej #1 (Grisznak) – 154
4. Pandora Hearts #6 (Nanami) – 110
5. Niebiańska podróż feniksa #1 (moshi_moshi) – 105
6. Hatsukoi Limited #4 (Grisznak) – 104
7. Dogs: Bullets & Carnage #2 (Teukros)– 97
8. Ty i Ja Etc. #1 (IKa) – 91
9. Drug‑On #1 (C.Serafin) – 86
10. Drug‑On #5 (Teukros)- 80
11. Zakochany tyran #1 (moshi_moshi) – 72
12. Strażniczka Orelianu #1 (Enevi) – 70
13. Vampire Knight #17 (Yumi) – 69
14. Naruto #1 (Teukros) – 68
15. Welcome to the N.H.K. #7 (Tassadar)/ Dengeki Daisy #1 (Yumi)/ 7 miliardów igieł #1 (Enevi) – 67
Meganebu! - nowe anime Studia DEEN
Japoński kanał BS11 wyemitował reklamę nowej serii anime, Meganebu!, którego premiera przewidziana jest na październik.
Studio DEEN, najwyraźniej podążając za przykładem Kyoto Animation i jego sztandarowej produkcji tego lata – Free! – postanowiło iść za ciosem i stworzyć anime o szkolnym klubie okularników, którego członkami są bez wyjątku przystojni przedstawiciele płci męskiej.
Meganebu! jest reżyserskim debiutem niezależnej artystki Soubi Yamamoto. Za wygląd postaci odpowiada Atsuko Nakajima, natomiast za scenariusz – Deko Akao.