Tanuki

Tanuki.pl

Wyszukiwarka

Zapraszamy na Discord!

Rok / miesiąc

Newsy

Linki do Azunime

Avellana - 28.01.2013 - 7 komentarzy

Jak zapewne wiele osób wie, zaprzyjaźniony z portalem Tanuki portal Azunime od dłuższego przeżywał kryzys. Jednakże bieżące problemy czy brak aktualizacji nie miały wpływu na jego wartość jako obszernej bazy doskonałych i wyczerpujących recenzji – dlatego też linki do tych recenzji znajdowały się zawsze pod odpowiednimi tytułami w naszej bazie.

Jednakże od ponad miesiąca stały adres portalu, azunime.net, nie działa, nie możemy również skontaktować się z jego obecnym redaktorem prowadzącym. Azunime znajduje się obecnie pod adresem azunime.webd.pl, nie wiemy jednak, kto obecnie zarządza stroną, ani też jak można się z nim skontaktować. Dlatego też postanowiliśmy na razie zawiesić wyświetlanie linków do Azunime pod recenzjami w naszym portalu, a także banera i buttona reklamowego, pozostawiając tylko link prowadzący do nowego adresu strony w naszej linkowni. Prosimy o wyrozumiałość – postaramy się w miarę naszych możliwości nawiązać kontakt z właścicielami strony i wyjaśnić status Azunime, co, jak mamy nadzieję, pozwoli na przywrócenie linków.


Toruński Weekend Fantastyczny – zaproszenie

nekobasu - 8.01.2013

Toruński Weekend Fantastyczny

Toruński Weekend Fantastyczny to inicjatywa Stowarzyszenia „Thorn” oraz działającego pod Młodzieżowym Domem Kultury klubu miłośników kultury japońskiej „Dekiru”, która ma za zadanie umilić wszystkim toruńskim fanom gier, fantastyki oraz mangi i anime oczekiwanie na Copernicon 2013, a przy okazji ma szanse na stałe zagościć w kalendarzu toruńskich imprez.

Dzięki bliskiej współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury, impreza odbywać będzie się właśnie tam, na terenie zabytkowej toruńskiej starówki. Przyjętą formułą tego typu wydarzeń jest równoległe prowadzenie kilku bloków programowych. W tym roku w ramach Toruńskiego Weekendu Fantastycznego odbędzie się blisko 200 godzin programu.

CZAS I MIEJSCE
Na Toruński Weekend Fantastyczny zapraszamy w dniach 19–20 stycznia 2013. Impreza rozpoczyna się w sobotę o godzinie 11:00 i trwa do oficjalnego zamknięcia, które odbędzie się w niedzielę o godzinie 16:00.
Główny budynek imprezy (Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu) będzie otwarty dla uczestników:
– pierwszego dnia od rozpoczęcia imprezy, czyli w godzinach od 11:00 do 21:00
– drugiego dnia od godziny 10:00 do 16:00.

AKREDYTACJA
– pełna (dwudniowa): 10 zł
– jednodniowa (sobota lub niedziela): 5 zł.

Za każdy przeprowadzony punkt programu prelegentowi przysługuje 50% zniżki. Przewidywane są również zniżki dla młodszych uczestników: dzieci do lat 6 wchodzą na Toruński Weekend Fantastyczny za darmo! Akredytacje jednodniowe upoważniają do przebywania na terenie imprezy do godziny 21:00 w sobotę lub w niedzielę – do zakończenia punktów programu. Akredytacja znajdować się będzie w głównym budynku imprezy – Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu. Jednocześnie przypominamy, że osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemne oświadczenie podpisane przez opiekuna. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.copernicon.pl w zakładce TWF oraz na fanpage’u imprezy na Facebooku.

Toruński Weekend Fantastyczny – informacja prasowa


Recenzje roku 2012 – część 2

Avellana - 4.01.2013 - 4 komentarze

A oto i druga część rocznego zestawienia: ranking popularności recenzji mang.

Najpopularniejsze recenzje mang

1. Dengeki Daisy (recenzentka: Yumi) – 12 677 odsłon
Konstrukcja postaci wiąże się ściśle z jej realistycznością – bardzo trzeba uważać, żeby cechy przewodnie charakteru nie stały się jedynymi. Autorce się to udało i to nie tylko w przypadku głównej bohaterki. (Więcej…)

2. Alicja w Krainie Serc (recenzentka: blue) – 8308 odsłon
Fabuła została dobrze poprowadzona, od pierwszego do ostatniego rozdziału elegancko przeplata się groza, humor i słodycz. Wprawdzie nie wyjaśniono tu wszystkich dręczących mnie pytań, ale nie czułam drażniącego uczucia niedosytu. (Więcej…)

3. Pandora Hearts (recenzentka: Nanami) – 7378 odsłon
Dziwnym zbiegiem okoliczności wszystkie poszlaki prowadzą ku tajemniczemu wydarzeniu sprzed stu lat, kiedy część ówczesnej stolicy – miasto Sablier – zostało skąpane we krwi mieszkańców i pogrążone w Otchłani. (Więcej…)

4. Skip Beat! (recenzentka: Easnadh) – 7009 odsłon
Początek nie brzmi może zbyt oryginalnie, mamy bowiem egoistycznego przedstawiciela płci męskiej, wielbiącą go niewinną i dobrą dziewczynę oraz motyw zemsty, czyli nic nadzwyczajnego. Ale wraz z końcem rozdziału pierwszego nadchodzi również koniec owej niewinnej i naiwnej Kyouko. (Więcej…)

5. Kuroshitsuji (recenzentka: Easnadh) – 6724 odsłony
Za samego Sebastiana dałabym bez wahania 10/10. Inteligentny, przystojny, zdolny we wszystkich dziedzinach, potrafi wyśmienicie gotować, sprzątać, grać na skrzypcach, świetnie sprawdza się również w roli guwernera, a sztućce w jego rękach mogą równie dobrze służyć jako kuchenne narzędzia do przygotowywania posiłków, jak i śmiertelna broń. (Więcej…)

6. Kuroko no Basket (recenzentka: Enevi) – 5970 odsłon
Omawiany komiks jest naturalnie shounenem, oczywiście sportowym. Historie spod tego znaku zwykle podążają utartymi szlakami, lepiej lub gorzej radząc sobie na zakrętach i rozwidleniach. Manga pana Fujimakiego bardzo dobrze wpasowuje się w ten nurt, jednocześnie sprawnie grając wysłużonymi schematami. (Więcej…)

7. Battle Royale (recenzent: gentle monster) – 5381 odsłon
Mowa oczywiście o choćby jednorazowym postawieniu się w sytuacji, w jakiej znaleźli się aktorzy tego spektaklu. Sytuacji bez wyjścia. (Więcej…)

8. Ouran High School Host Club (recenzentka: Salva) – 5190 odsłon
Latorośle milionerów wcale nie wiodą szczęśliwego żywota usłanego różami, mają sporo problemów, związanych z ich pozycją społeczną, a także nękają ich klasyczne problemy normalnych nastolatków. (Więcej…)

9. Vassalord (recenzentka: Amarth) – 5140 odsłon
W mandze pojawia się wiele nakładających się na siebie wątków oraz mnóstwo sekretów, które są niczym matrioszka – otwierasz jedną tylko po to, by w środku znaleźć następną. Pytania mnożą się w zastraszającym tempie, odpowiedzi zaś są udzielane sporadycznie i nie zawsze są kompletne. (Więcej…)

10. Berserk (recenzent: fm) – 4826 odsłon
Autor unika jednak prostych odpowiedzi, demonstrując przykłady, w których, gdy rozpadnie się cały świat i straci się wszystkie powody do życia, nawet pragnienie zemsty nie jest jednoznacznie negatywnym uczuciem, jeśli pozwala kontynuować egzystencję (choćby i jako podobny Gutsowi emocjonalny kaleka). (Więcej…)

11. Soul Eater (recenzentka: Agon) – 4378 odsłon
Swoją przygodę z Soul Eaterem zaczęłam od anime, które zachęciło mnie do zapoznania się z mangą. A co dokładnie zwróciło moją uwagę? Po pierwsze, nietuzinkowi i zabawni bohaterowie. Po drugie, nietypowa i komiczna kreska. (Więcej…)

12. Sakamichi no Apollon (recenzentka: Enevi) – 3801 odsłon
To przede wszystkim prosta, ale nie pozbawiona kolorów opowieść o dorastaniu, w której udało się zrównoważyć wszystkie elementy. Nie jest to ani nużąca i prowadząca donikąd droga, ani wypad do otchłani pseudofilozoficznych bzdur na temat sensu życia. (Więcej…)

13. The Innocent (recenzentka: moshi_moshi) – 3650 odsłon
Manga porusza zawsze interesujący problem życia i śmierci, a także grzechu i odkupienia, chociaż tym razem w nieco lżejszym wydaniu i bez filozoficznej otoczki. Jest to po prostu kolejna wizja tego, jak może wyglądać nasz byt po śmierci, wizja szalenie plastyczna, acz nieco mroczna. (Więcej…)

14. Death Note (recenzent: Pottero) – 3518 odsłon
Tak rozpoczyna się trwający dwanaście tomów, czyli sto osiem rozdziałów, pojedynek pomiędzy Lightem „Kirą” Yagamim a stróżami sprawiedliwości. Pojedynek bardzo żmudny, prowadzony przez kilka dobrych lat, w którym orężem jest spryt, intelekt, przebiegłość i maskowanie emocji. (Więcej…)

15. Bleach (recenzentka: moshi_moshi) – 3477 odsłon
Historia pomarańczowowłosego nastolatka z ogromnym mieczem doczekała się wersji animowanej w postaci serialu oraz rzeszy fanów na całym świecie. Pytanie brzmi, co odróżnia tę mangę od tysięcy innych, opartych na dokładnie tych samych schematach, z równie nierealnymi bohaterami? (Więcej…)

16. Kagen no Tsuki (recenzentka: Enevi) – 3438 odsłon
Autorka umiejętnie porusza się między rzeczywistością a snem, nieraz gubiąc czytelnika w gąszczu niedopowiedzeń. Potrafi też grać na emocjach, kiedy powoli i niezwykle delikatnie odsłania kolejne tajemnice. (Więcej…)

17. Angel Sanctuary (recenzentka: Yumi) – 3437 odsłon
Wszystkie te elementy razem tworzą niezwykle spójną i rozbudowaną fabułę, nietypową nie tylko dla gatunku, ale dla mang w ogóle. Zapewniam, to nie jest tytuł, który można sobie poczytać „na odstresowanie” po ciężkim dniu pracy i nie chodzi już nawet o to, że jest on ciężkim dramatem. (Więcej…)

18. Fullmetal Alchemist (recenzentka: Wiewiór) – 3381 odsłon
Z mroków przeszłości wracają zapomniane postacie i zdarzenia, intryga się zagęszcza. A w tym wszystkim dwójka tak naprawdę małych chłopców, których życie zmusiło do podejmowania dorosłych decyzji, od których zależeć może nie tylko ich własne życie. (Więcej…)

19. 20 Seiki Shounen (recenzent: gentle monster) – 3350 odsłon
Kolejne rozdziały jawią się jedynie jako kolejne kroki autora do zakończenia, które niewątpliwie miał skrystalizowane od samego początku. Wyraźnie widać, że panuje on nad wszystkimi wątkami i ma z góry obmyślone ich zamknięcie, chociaż manga w pewnym momencie staje się dosyć rozbudowana. (Więcej…)

20. Hellsing (recenzent: C.Serafin) – 3207 odsłon
Ot, bohaterowie są przerzucani z jednego miejsca w drugie, by położyć z powrotem do grobu kolejnych nieumarłych lub inne potwory, przy okazji walcząc z wysłannikami rzymskokatolickiej organizacji Iscariote, również specjalizującej się w zabijaniu wampirów. (Więcej…)

Najpopularniejsze recenzje mang opublikowane w 2012

W nawiasach podaję miejsca w „klasyfikacji generalnej”

1 (3). Pandora Hearts (recenzentka: Nanami) – 7378 odsłon
Mangaczka wręcz z mistrzowską wprawą bawi się takimi kontrastami przez cały czas i misternie plecie pajęczynę intryg, rzucając to tu, to tam, niby od niechcenia, skrawki informacji. O dziwo, ona sama zdaje się całkiem nieźle panować nad sytuacją i nie gubi się w tym wszystkim. (Więcej…)

2 (6). Kuroko no Basket (recenzentka: Enevi) – 5970 odsłon
Omawiany komiks jest naturalnie shounenem, oczywiście sportowym. Historie spod tego znaku zwykle podążają utartymi szlakami, lepiej lub gorzej radząc sobie na zakrętach i rozwidleniach. Manga pana Fujimakiego bardzo dobrze wpasowuje się w ten nurt, jednocześnie sprawnie grając wysłużonymi schematami. (Więcej…)

3 (12). Sakamichi no Apollon (recenzentka: Enevi) – 3801 odsłon
Owszem, dość szybko formuje się wątek romantyczny na zasadzie braku wzajemności, ale nie znaczy to, że wszyscy od razu toną w morzu rozpaczy i spiskują. Nie, te uczucia są ciche i nawet jeśli bywają mało wyraziste i bardzo niedojrzałe, to mimo wszystko wydają się autentyczne. (Więcej…)

4 (17). Angel Sanctuary (recenzentka: Yumi) – 3437 odsłon
Niektórych postaci trudno nie lubić, do innych bardzo trudno żywić jakiekolwiek pozytywne emocje, aczkolwiek… Ich postawa z reguły prędzej czy później okazuje się usprawiedliwiona, przez co niechęć nieraz zmienia się w litość czy współczucie. (Więcej…)

5 (20). Hellsing (recenzent: C.Serafin) – 3207 odsłon
W zamian za to z postaci tryskają istne fontanny krwi, a sposoby walki za pomocą choćby przecinających wszystko kart, wyciąganiu znikąd setek mieczy­‑bagnetów lub przemiany w demonicznego psa, są tak szalone, że trudno traktować je z powagą. (Więcej…)

6 (29). Carciphona (recenzent: Grisznak) – 2745 odsłon
Spotkanie obu bohaterek kończy się jednak inaczej niż można było przypuszczać, zaś spokojna egzystencja schowanej przed światem Veloce i jej wiara w czarno­‑biały podział na dobrych i złych wywraca się do góry nogami, skłaniając ją do porzucenia tego, co do tej pory stanowiło cel jej życia. (Więcej…)

7 (30). Wampirzyca Karin (recenzentka: Yumi) – 2623 odsłony
To raczej ten rodzaj mangi, gdzie atmosfera jest lekka i radosna, więc czytaniu towarzyszy uśmiech. A jednak potrafi ona pozytywnie zaskoczyć: to nie jest typ historii, gdzie poważne tematy są ruszane po to, by na koniec zostać przysypane lukrem ku pokrzepieniu serc niewieścich. (Więcej…)

8 (35). Shingeki no Kyojin (recenzent: C.Serafin) – 2467 odsłon
Pierwszą rzeczą zwracającą uwagę w Shingeki no Kyojin jest wiarygodny świat dark fantasy z elementami steampunku, w którym ludzkość została zepchnięta do defensywy bez niemal żadnej szansy na zwycięstwo. (Więcej…)

9 (38). Neon Genesis Evangelion (recenzent: Tablis) – 2405 odsłon
Kiedy patrzy się na wcześniejsze fascynacje, zazwyczaj z łatwością bardziej obiektywnym okiem wyszukuje się niedostrzegalne uprzednio uchybienia i wady. To doskonały punkt rozpoczęcia rozliczeń – usterki się znajdą, trzeba tylko szukać, szukać, szukać… Poważnie, gdzie one? (Więcej…)

10 (39). Doubt (recenzentka: Yumi) – 2383 odsłony
Wszystko podkręcane jest przez psychodeliczny klimat, którego nadaje wciąż powtarzający się motyw królików złapanych w pułapkę – naprawdę, pluszaki w kształcie tych zwierzaków już nigdy nie będą wyglądały tak samo. (Więcej…)

11 (40). Fullmetal Alchemist (recenzent: Tablis) – 2350 odsłon
Panie, com my widzieli. Achemiki łażące i fajerbalami strzelające – tłukom się, tłukom, sztuczne ludzie mordujom (takie to tego całego in vitro skutki!). Zcyborgizowane jeszcze. (Więcej…)

12 (49). Kimi wa Pet (recenzentka: moshi_moshi) – 2112 odsłon
Pasja Takeshiego to taniec nowoczesny, a ponieważ pani Ogawa chętnie pokazuje chłopaka podczas prób i występów, możemy podziwiać jego cudownie atletyczne ciało. To nie jest wymuskany androgyniczny bishounen, a mężczyzna z krwi i kości, z ciałem ukształtowanym wieloletnimi treningami. (Więcej…)

13 (50). Sankarea (recenzentka: Enevi) – 2033 odsłony
Autor nie stworzył odgrzewanego kotleta posypanego do smaku ostrą przyprawą, a przyrządził pełnowartościowe danie z zombizny. W praktyce oznacza to, że Mitsuru Hattori nie ograniczył się do wrzucenia przypadkowych zombi do typowego scenariusza komedii romantycznej z fanserwisem, a konsekwentnie wgłębia się we wziętą na warsztat tematykę. (Więcej…)

14 (62). Kare no Niwa ni Saku Hana (recenzentka: moshi_moshi) – 1804 odsłony
Oto Kano Miyamoto, jaką uwielbiam; nieco tajemnicza, nastrojowa i bardzo melancholijna. Owszem, Kare no Niwa ni Saku Hana nie należy do mang łatwych i przyjemnych, z cukierkowym zakończeniem i słodkimi wyznaniami jedynej wiecznej miłości. (Więcej…)

15 (63). Priest (recenzent: Tablis) – 1801 odsłon
Sprawa jest bardzo prosta. Ojciec Ivan Isaacs jest martwy. I bardzo, bardzo wkurzony. Jego (prawdopodobnie) dziewczyna Gena chyba również jest martwa, to znaczy martwa­martwa, ale to jeszcze pogarsza sytuację. (Więcej…)

16 (64). Highschool of the Dead (recenzent: Tassadar) – 1794 odsłony
Nawet jeśli skrajności mają miejsce, szybko weryfikuje je otaczający świat. Bezwzględni egoiści sami kopią sobie groby, a idealistów czekają srogie rozczarowania. (Więcej…)

17 (68). Keep Out (recenzentka: Enevi) – 1725 odsłon
Na szczęście autorki nie poniosła wyobraźnia, dzięki czemu dostaliśmy sympatyczną mieszankę komedii romantycznej z okruchami sensacji. Okruchami, bo tego akurat jest w komiksie najmniej. (Więcej…)

18 (69). Anya Kouro (recenzentka: Yumi) – 1714 odsłon
Właśnie w tym miejscu Anya Kouro mnie urzekło – główny bohater ma w sobie „to coś” i mimo swoich problemów nie dramatyzuje, nie stara się dziecinnym zachowaniem manifestować tragedii, która go dotknęła, ale sprawia wrażenie, jakby ze stanem rzeczy się pogodził, co moim zdaniem świadczy o dojrzałości i jest godne podziwu. (Więcej…)

19 (75). Zmierzch (recenzent: Teukros) – 1615 odsłon
Czytelniczkom przyzwyczajonym do bardzo oszczędnej, pozbawionej tła, a niekiedy wręcz schematycznej kreski mang shoujo, Zmierzch na pierwszy rzut oka może wydać się realistyczny, wystarczy jednak przyjrzeć się dokładniej, by stwierdzić, że stopień umowności w kresce nie odbiega zbytnio od japońskiego standardu. (Więcej…)

20 (78). Deep Love: Ayu no Monogatari (recenzentka: Eire) – 1598 odsłon
Gdyby Deep Love: Ayu no Monogatari było daniem, a ja sekretnym testerem Michelina, bez wahania dałabym gwiazdkę za umiejętne połączanie smaków i świetne wykorzystanie ryzykownych składników. (Więcej…)

Najpopularniejsze tomiki

Podaję tylko tomiki z recenzjami!

1. Alicja w Krainie Serc tom 1 (recenzentka: GoNik) – 4572 odsłony (Recenzja)

1. Drug­‑On tom 1 (recenzent: C.Serafin) – 1532 odsłony (Recenzja)

3. Wampirzyca Karin tom 1 (recenzent: Teukros) – 1272 odsłony (Recenzja)

4. Dengeki Daisy tom 1 (recenzentka: Yumi) – 1150 odsłon (Recenzja)

5. Highschool of the Dead tom 1 (recenzent: Teukros) – 1122 odsłony (Recenzja)

6. Vampire Knight tom 1 (recenzent: Grisznak) – 1108 odsłon (Recenzja)

7. Carciphona tom 1 (recenzent: Teukros) – 1036 odsłon (Recenzja)

8. Welcome to N.H.K. tom 1 (recenzent: Tassadar) – 907 odsłon (Recenzja)

9. Alicja w Krainie Serc tom 2 (recenzentka: GoNik) – 825 odsłon (Recenzja)

10. Battle Royale tom 1 (recenzent: Slova) – 779 odsłon (Recenzja)

11. Kuroshitsuji tom 1 (recenzentka: Melmothia) – 774 odsłony (Recenzja)

12. Kuroshitsuji tom 2 (recenzentka: Melmothia) – 759 odsłon (Recenzja)

13. Axis Powers Hetalia tom 1 (recenzentka: Agon) – 742 odsłon (Recenzja)

14. Stigmata tom 1 (recenzent: Teukros) – 687 odsłon (Recenzja)

15. Bleach tom 1 (recenzent: Teukros) – 665 odsłon (Recenzja)

16. Vampire Knight tom 12 (recenzentka: Yumi) – 616 odsłon (Recenzja)

17. Keep Out tom 1 (recenzentka: Enevi) – 605 odsłon (Recenzja)

18. Naruto tom 1 (recenzent: Teukros) – 584 odsłony (Recenzja)

19. Kuroshitsuji tom 3 (recenzentka: Melmothia) – 570 odsłon (Recenzja)

20. Highschool of the Dead tom 5 (recenzent: Grisznak) – 564 odsłony (Recenzja)


Recenzje roku 2012 – część 1

Avellana - 3.01.2013 - 12 komentarzy

Z przyjemnością prezentuję Czytelnikom naszego portalu zestawienie najpopularniejszych recenzji anime w roku 2012. Statystyki zostały przygotowane na podstawie danych Google Analytics i obejmują tylko odwiedziny recenzji – nie uwzględniają odsłon, jakie zgromadził „ogryzek”. Ponownie wybrałam króciutkie cytaty z poszczególnych tytułów, a dla ułatwienia dorzuciłam także linki bezpośrednio do recenzji. Komentarza nie piszę celowo – sami sobie odpowiedzcie na pytanie, co tu jest zaskakującego, a co oczywistego!

Zestawienie poświęcone recenzjom mang ukaże się w najbliższych dniach, może nawet jutro, jeśli mi przeziębienie pozwoli.

Najpopularniejsze recenzje anime

1. Higurashi no Naku Koro ni (recenzentka: Serika) – 61 713 odsłon
Patrząc na zamieszczone poniżej kadry, możesz uznać, że autorka tego tekstu klasyfikując anime o cukierkowej grafice i typowym dla kiepskich romansów zestawie bohaterów do gatunku „horror” pomyliła je z jakąś inną produkcją. Nic bardziej mylnego, nie dajcie się zwieść! (Więcej…)

2. Mahou Shoujo Madoka Magica (recenzent: Costly) – 51 667 odsłon
Oglądając wszelakie serie powielające motyw magical girls, widząc ogrom cech wspólnych, jakie zawsze muszą w nich występować, a także absurdalną liczbę „dogmatów”, których nigdy nie łamią, dochodziłem do wniosku, że prędzej czy później po prostu musi się pojawić seria, która zerwie z tym wszystkim. (Więcej…)

3. Brama piekieł (recenzentka: Enevi) – 37 800 odsłon
Minęło dziesięć lat od momentu, w którym ukazała się w Tokio. Mało kto pamięta, jak wyglądała, zanim zbudowano wielki mur. Nikt tak naprawdę nie wie, co się wtedy wydarzyło i co dokładnie się tam znajduje. Jedynym wyjściem było odgrodzenie jej od widoku publicznego. Nazwaliśmy ją Bramą Piekieł. (Więcej…)

4. Fate/Zero (recenzent: Tassadar) – 29 287 odsłon
Zarówno towarzyszące czarom efekty, jak i inkantacje (znalazło się w nich choćby miejsce dla samego Cthulhu Lovecrafta) wpasowują się w niemal gotyckie, mroczne wyobrażenie okultyzmu, a proporcje widowiskowości do umiaru dobrano tak, by rzucane zaklęcia czy też krwawe sceny nie ocierały się o śmieszność. (Więcej…)

5. Bakemonogatari (recenzentka: moshi_moshi) – 27 088 odsłon
„Siły nieczyste” mają tu znaczenie drugoplanowe, można powiedzieć, że nie działają z własnej woli, a są jedynie następstwem nieopatrznie wypowiedzianego życzenia. Wykorzystują chwilę słabości człowieka, ale jednocześnie spełniają jego ukryte pragnienia, z których nie do końca zdaje sobie sprawę. (Więcej…)

6. Monster (recenzentka: Serika) – 25 721 odsłon
Fabuła lawiruje sobie niespiesznie, powoli odsłaniając kolejne elementy łamigłówki i wciągając w swój wir coraz więcej mniej lub bardziej przypadkowych osób. Jest przy tym poprowadzona w taki sposób, że zawsze, gdy wydaje się, że jesteśmy o krok od rozwiązania, okazuje się, że sprawa tak naprawdę sięga odrobinę głębiej, niż przypuszczaliśmy. (Więcej…)

7. Ouran High School Host Club (recenzentka: IKa) – 24 961 odsłon
Haruhi jest najprawdopodobniej jedną z najbardziej udanych postaci dziewczęcych, jakie możemy znaleźć w produkcjach ostatnich lat. Twardo stąpająca po ziemi, racjonalna, sarkastyczna i, o dziwo, zachowująca się normalnie w towarzystwie całego stada przystojniaków, nie popadająca przy tym w egzaltację i nie miotająca się w wielokącie uczuciowym. (Więcej…)

8. Shiki (recenzentka: Enevi) – 24 915 odsłon
Seria, na pierwszy rzut oka raczej niepozorna i niewyróżniająca się niczym szczególnym, okazała się bardzo sprawnym połączeniem tradycji horroru z odrobiną niewymuszonej refleksji, która odróżnia ją od typowych opowieści grozy. Dobrze ukazano tu dramat bohaterów i mimo oczywistości niektórych elementów, udało się zachować przez większość czasu niepokojący klimat z nutką tajemniczości. (Więcej…)

9. Gintama (recenzent: fm) – 24 406 odsłon
Seria w krzywym zwierciadle pokazuje przeszłość Japonii (spotykamy historyczne postacie, np. Toshizou Hijikatę), wyobrażenia na jej temat, ale również bardziej współczesne przejawy popkultury – programy typu reality­show, piosenkarki z ich zabiegami, żeby przypodobać się tłumom, stereotypy rodem z tandetnych horrorów i filmów science­fiction oraz wiele innych. (Więcej…)

10. Nodame Cantabile (recenzentka: Avellana) – 24 212 odsłon
Nie, Nodame nie czuje się od nikogo gorsza, nawet jeśli jej skrajnie nonkonformistyczna natura sprawia, że otoczenie uważa ją za wariatkę. Z kolei Chiaki, jakiego widzimy na początku serii, jest – uczciwie mówiąc – aroganckim i straszliwie przekonanym o własnej wyższości typem. (Więcej…)

11. Angel Beats! (recenzent: Mitsurugi) – 23 918 odsłon
Pod szatą szkolnej opowieści ukryła się trochę głębsza historia. Może niekoniecznie najwyższej klasy egzystencjalny melodramat o utraconym sensie istnienia, pełen pytań o życie i skomplikowanych metafor. Nie, to nie to. Już bardziej widziałbym w tym coś w rodzaju baśni (nawet jeśli niektórych zdziwi mój punkt widzenia). (Więcej…)

12. Notatnik Śmierci (recenzent: mikolajp) – 23 841 odsłon
Zaczynałem oglądać tę serię ze średnim nastawieniem, pomimo wielu pochlebnych opinii i renomy studia Madhouse. Ostatecznie sięgnąłem na próbę po kilka odcinków. Teraz mogę śmiało powiedzieć, że była to najlepsza decyzja w mojej karierze związanej z anime. (Więcej…)

13. Steins;Gate (recenzent: Tassadar) – 23 700 odsłon
Prym w laboratoryjnej szajce wiedzie jej przywódca, Rintarou Okabe (czy też Hououin Kyouma, jak sam uprasza, by go nazywać) – osobnik na pierwszy rzut oka sprawiający wrażenie zdziecinniałego i niezbyt zdrowego na umyśle. Nieustannie przekonany o śledzących go tajnych organizacjach, gadający od rzeczy do wyłączonego telefonu komórkowego i planujący przejęcie władzy nad światem z iście obłąkańczym śmiechem (oklaski na stojąco za rolę dla Mamoru Miyano). (Więcej…)

14. Code Geass: Lelouch of the Rebellion (recenzentka: Melmothia) – 23 355 odsłon
Jedną z zalet tej produkcji jest doskonała synchronizacja prowadzonych równolegle wątków: przeskoki pomiędzy wydarzeniami rozgrywającymi się w tym samym czasie, ale w różnych miejscach. Momenty „cięcia” są wybierane zawsze bardzo trafnie, dodatkowo zwiększając dynamiczność i płynność akcji. (Więcej…)

15. Kuroshitsuji (recenzentka: Miranda) – 22 904 odsłony
Czas na danie główne – Sebastian. Jest bardzo skromny; na pytanie „Kim jesteś?” odpowiada (w wolnym tłumaczeniu): „Jestem po prostu piekielnie dobrym lokajem”. Trudno się z tym nie zgodzić. (Więcej…)

16. Durarara!! (recenzentka: Enevi) – 22 852 odsłony
Bardzo łatwo pogubić się w tym gąszczu, jednak śledząc losy kilkunastu bohaterów, których drogi w różnych momentach się krzyżują, wcale nie mamy wrażenia, że całość zamierza się za chwilę rozpaść. Wręcz przeciwnie, jestem pełna uznania zarówno dla pana Narity, jak i scenarzysty, którzy sprawili, że ani jeden wątek nie zostaje pominięty i mimo że niektóre są bardziej uprzywilejowane, każdemu poświęcono odpowiednią ilość czasu. (Więcej…)

17. Elfen Lied (recenzent: wa­‑totem) – 22 496 odsłon
Na początku słowo ostrzeżenia: Elfen Lied nie jest propozycją dla nieodpornych; świat, w którym żyjemy, jest pełen okrucieństwa, które tutaj przedstawiono bez osłon czy łagodzenia. Z tego powodu jedni mówią o tej serii „obrzydlistwo”, a inni – „wyrzut sumienia”. (Więcej…)

18. Another (recenzent: Tassadar) – 22 177 odsłon
Gdy w końcu pierwszy odcinek anime ujrzał światło dzienne, stało się jasne, że autorzy nie zamierzają łatwo i szybko odkrywać wszystkich kart. Tło historii, którą widz poznaje w rozmowie dwojga anonimowych uczniów, jest bardzo enigmatyczne i pomimo niewielkiej oryginalności pomysłu, odpowiednio interesujące. (Więcej…)

19. Mirai Nikki (recenzent: Chudi X) – 22 066 odsłon
Główny bohater, będący samotnikiem i tchórzem bojącym się ludzi, zostaje rzucony w wir wydarzeń, które dają mu możliwość zmienienia nieciekawego życia i stania się kimś niezwykłym. Oczywiście, wszystko to za odpowiednią „opłatą”, jaką jest udział w śmiertelnie niebezpiecznej grze. (Więcej…)

20. Tengen Toppa Gurren Lagann (recenzentka: Melmothia) – 20 446 odsłon
Motywem przewodnim serii, stanowiącym siłę sprawczą działań bohaterów, jest ewolucja, ciągłe poruszanie się naprzód, pokonywanie przeciwności, przebijanie (przewiercanie) się do przodu. (Więcej…)

Najpopularniejsze recenzje anime opublikowane w 2012

W nawiasach podaję miejsca w „klasyfikacji generalnej”

1 (18). Another (recenzent: Tassadar) – 22 177 odsłon
Ma się wrażenie, że cała mieścina sprzysięgła się przeciw bohaterom, i okolica, w innych realiach zapewne urokliwa, wywołuje nieprzyjemne poczucie zaszczucia, przytłaczając klaustrofobicznym zaduchem z każdego niemal kąta. Istotne znaczenie ma przy tym praca rysowników, którzy przyłożyli się szczególnie do stworzenia przekonujących teł i krajobrazów. (Więcej…)

2 (19). Mirai Nikki (recenzent: Chudi X) – 22 066 odsłon
Pochwała należy się za wprowadzenie postaci rodziców Yukiego. W wielu japońskich animacjach rodzina bohatera pojawia się jedynie dla zasady, nie wpływając w żaden sposób na zachowanie i losy najbliższych im osób. Tymczasem państwo Amano okazują się zupełnym odstępstwem od tej zasady, co jest niezwykle miłą odmianą. (Więcej…)

3 (22). Danshi Koukousei no Nichijou (recenzent: Slova) – 20 167 odsłon
A żeby naszym przyjaciołom nie było lekko, muszą dodatkowo zmagać się ze swoim rodzeństwem (oczywiście mam tu na myśli żeńskie rodzeństwo, męskie, jeżeli już jest, z założenia nie sprawia kłopotu) i problemami natury egzystencjalnej, takimi jak sposób zakładania spódniczek (rozwiązany empirycznie), odkrycie przez rodziców prywatnej kolekcji magazynów pornograficznych, a nawet dość późna nauka jazdy na rowerze. (Więcej…)

4 (39). Hotarubi no Mori e (recenzentka: Enevi) – 17 866 odsłon
Dostajemy za to bohaterów prostych i uroczych jak sama historia. Poznajemy ich poprzez codzienność, czasem z krótkich opowiadań, ale liczy się tu i teraz. (Więcej…)

5 (41). Sakamichi no Apollon (recenzentka: Enevi) – 17 817 odsłon
Autorce bez wątpienia udało się jednak oddać specyficzny klimat tamtej epoki, pozbawionej telefonów komórkowych i komputerów, a za to wypełnionej muzyką i spokojem, ale i odrobiną niepewności. Bardzo ciekawe i unikatowe jest również przedstawienie chrześcijaństwa, które tu stanowi element codzienności, egzotyczny jedynie dla głównego bohatera. (Więcej…)

6 (43). Fairy Tail (recenzent: Tassadar) – 17 668 odsłon
Zróżnicowanie jest ogromne, i choć trzon obsady pozostaje w zasadzie niezmieniony, to co chwila pojawiają się nowe postacie, a czasami, jak to w shounenach bywa, także dawni wrogowie porzucają ścieżkę występku, by przyłączyć się do gildii. Drużyna jest skomponowana według wszelkich prawideł, ale i z odrobiną fantazji. (Więcej…)

7 (47). Guilty Crown (recenzent: JJ) – 17 193 odsłony
Kojarzycie Tołdiego podnóżka z Gumisiów? A zatem Shu to właśnie taki podnóżek, tyle że w odróżnieniu od Tołdiego nie jest ani sympatyczny, ani zabawny. (Więcej…)

8 (59). Kimi to Boku (recenzentka: moshi_moshi) – 15 784 odsłony
Początkowo leniwa i praktycznie pozbawiona pierwiastka „męskiego” historia (nie spotkałam się z facetami, którzy czeszą sobie nawzajem włosy w szkole), w okolicach czwartego odcinka przekształca się w uroczą komedię szkolną z elementami romansu. (Więcej…)

9 (61). Inu x Boku SS (recenzentka: Avellana) – 15 396 odsłon
Całkiem niezłośliwie mogę rzecz polecić tym, którym zamiast fabuły spokojnie wystarczy scena zakładania przez nastolatkę pończoch samonośnych – jeśli szukają tego typu smaczków, powinni być usatysfakcjonowani. Jeśli zaś ktoś polubi bohaterów, to może śledzić… nie, nie ich losy, bo tych tu nie ma, ale ich nicnierobienie. (Więcej…)

10 (66). High School DxD (recenzent: Szaman Fetyszy) – 14 642 odsłony
Widz może być przygotowany na sporą ilość diabelskich i upadłoanielskich majteczek, staników, scen prysznicowych oraz cycków w różnych konfiguracjach – których jest dużo – i są duże, czymś w końcu kusić muszą. (Więcej…)

11 (69). Nisemonogatari (recenzent: Tassadar) – 14 505 odsłon
Po zaledwie paru odcinkach anime dorobiło się szeregu wiele mówiących przydomków, spośród których choćby „Eromonogatari” należy do grona tych łagodniejszych. Gargantuiczne dawki fanserwisu odcisnęły swe piętno na każdym niemal odcinku. (Więcej…)

12 (81). Boku wa Tomodachi ga Sukunai (recenzent: Piotrek) – 13 835 odsłon
Zgraja przypadkowych osób, uczestnicząc w kolejnych wydarzeniach, zacieśnia więzy między sobą, ich charaktery z czasem ewoluują, bohaterowie uczą się siebie nawzajem. Sami nie zdają sobie z tego chyba sprawy, ale główny motyw serii jest mocno zaakcentowany. (Więcej…)

13 (84). Nurarihyon no Mago: Sennen Makyou (recenzentka: moshi_moshi) – 13 675 odsłon
Kiedy widz jest przekonany, że doskonale wie, co dzieje się na ekranie, zaczynają pojawiać się sugestie, że coś jest tu mocno nie tak, a intryga staje się dużo bardziej skomplikowana, niż nam się początkowo wydaje. (Więcej…)

14 (91). Hiiro no Kakera (recenzentka: Yumi) – 13 057 odsłon
Pisać o charakterach postaci w Hiiro no Kakera to jak wejść do pierwszego lepszego sklepu, ściągnąć z półki najtańsze parówki i podjąć próbę szerokiej analizy znajdującego się w nich mięsa – no nie da się, bo wszyscy wiemy, że tego mięsa praktycznie w nich nie ma. (Więcej…)

15 (101). Kyoukai Senjou no Horizon (recenzent: Gamer2002) – 12 534 odsłony
Kyoukai Senjou no Horizon zawiera masę postaci i świat, którego cudaczność nadaje się bardziej dla zatwardziałych otaku, niż dla normalnych widzów. Ale jeżeli nie zagłębiać się w kwestie poboczne, to właściwa historia pokazana w serii jest całkiem prosta, a zwracać uwagę warto tylko na czwórkę postaci. (Więcej…)

16 (105). Tasogare Otome x Amnesia (recenzentka: Avellana) – 12 370 odsłon
Elementy nadprzyrodzone dawkowane są zaskakująco oszczędnie i na swój sposób „przyziemne”, mało efekciarskie, co pozwala uniknąć niezamierzonej śmieszności. W odpowiednich momentach seria naprawdę łapie za gardło – i na tym polega jej siła i urok. (Więcej…)

17 (108). Mayo Chiki! (recenzentka: Yaone) – 12 304 odsłony
Z takiego połączenia mogła wyjść mieszanka wybuchowa, ale skończyło się na niewypale, który parę razy groził wybuchem, lecz do niczego (na nieszczęście) nie doszło. (Więcej…)

18 (113). Chihayafuru (recenzentka: moshi_moshi) – 11 946 odsłon
Emocje, przeżycia i interakcje bohaterów są równie interesujące i wciągające, co zmagania sportowe. Istotny jest fakt, że kyougi karuta ma bardziej przejrzyste zasady od na przykład go czy shougi, dzięki czemu nawet widz niezaznajomiony z grą po kilku pierwszych odcinkach rozumie, co się dzieje na ekranie i nie musi ciągle szukać informacji w internecie. (Więcej…)

19 (123). Accel World (recenzentka: Avellana) – 11 555 odsłon
Przypadki, w których główny bohater jest w widoczny sposób fizycznie nieatrakcyjny, mogę policzyć na palcach jednej ręki – a jeśli pod uwagę brać tytuły „głównonurtowe”, to w ogóle nie potrafię sobie przypomnieć żadnego przykładu. (Więcej…)

20 (132). Ano Natsu de Matteru (recenzent: Grisznak) – 11 062 odsłony
Siostra Kaito, która właśnie wyjeżdża na dłużej, wpadła na doskonały pomysł, że zostawi brata pod opieką obcej dziewuchy. I tak zaczyna się znajomość rudowłosej piękności i chodzącego nieszczęścia. A było kiedyś takie anime… (Więcej…)


Statystyki mangi: grudzień 2012

Tym razem będzie zwięźle – na liście najpopularniejszych recenzji, wielki powrót staroci. Poza tym, zgodnie z zeszłomiesięczną zapowiedzią lista ogryzków zostaje skrócona do pięciu.

Wszystkim czytelnikom, współpracownikom oraz redakcji chciałabym życzyć Szczęśliwego Nowego Roku!

Dane podstawowe

Gości: 20 652
Wizyt: 47 614
Odsłon: 151 098

Najpopularniejsze recenzje główne

1. Kagen no Tsuki (Enevi) – 914
2. Dengeki Daisy (Yumi) – 840
3. Alicja w Krainie Serc (blue) – 710
4. The Innocent (moshi_moshi) – 697
5. No Words Needed (Yumi) – 694
6. Muv­‑Luv Unlimited (Grisznak) – 641
7. Pandora Hearts (Nanami) – 623
8. Stigmata (moshi_moshi) – 593
9. Allegro Agitato (Oczko) – 582
10. Magico (Erio) – 571
11. Bara to Juudan (Enevi) – 565
12. Soul Eater (Agon) – 518
13. Kuroshitsuji (Easnadh) – 462
14. Dogs: Bullets & Carnage (Amarth) – 455
15. Dogs (Amarth) – 446
16. Battle Royale (gentle monster) – 411
17. Vassalord (Amarth) – 400
18. Biomega (C.Serafin) – 358
19. Ouran High School Host Club (Salva) – 356
20. Love Plus: Rinko Days (Grisznak) – 355

Zetsuen no Tempest
Najpopularniejsze ogryzki

1. Suki­‑tte Ii na yo – 600
2. Kamisama Hajimemashita – 535
3. Btooom! – 374
4. Beautiful Days – 355
5. Vampire Knight – 339

Najpopularniejsze recenzje tomików

1. Grimms Manga #1 (Teukros) – 310
2. Neo Arcadia – Tęcza w Ciemności #1 (Enevi) – 267
3. Footsteps #1 (Grisznak) – 199
4. Alicja w Krainie Serc #1 (GoNik) – 193
5. Pandora Hearts #2 (Nanami) – 182
6. Kuroshitsuji #8 (Melmothia) – 142
7. Alicja w Krainie Serc #5 (GoNik) – 135
8. Pandora Hearts #1 (Enevi) – 119
9. Vampire Knight #16 (Yumi) – 117
10. Stigmata #1 (Teukros) – 116
11. RESIDENT EVIL marhawa desire #2 (Grisznak) – 111
12. Drug­‑On #1 (C.Serafin)/ Dengeki Daisy #6 (Yumi)- 108
13. Stigmata #3 (moshi_moshi)/ Vampire Knight #1 (Grisznak) – 86
14. Dengeki Daisy #1 (Yumi) – 81
15. RESIDENT EVIL marhawa desire #1 (Teukros) – 72


Zima 2013 – „przetarg” na nowe serie anime

Avellana - 1.01.2013 - 7 komentarzy

Otwieram niniejszym przetarg na kolejną porcję nowości – sezon zimowy 2013. Lista tytułów może się Wam wydać podejrzanie krótka, ale przyczyną jest przede wszystkim pominięcie w przetargu form krótkoodcinkowych, czyli rozmaitych „pięciominutówek”. Nie cieszą się one zazwyczaj specjalnym zainteresowaniem recenzentów, więc jeśli ktoś jest zainteresowany jedną z takich serii, niech po prostu da mi znać bezpośrednio.

Przypominam, że prawo pierwszeństwa w rezerwowaniu nowych serii mają recenzenci z opublikowanymi co najmniej dziesięcioma recenzjami. Jeśli więcej niż jedna osoba będzie zainteresowana danym tytułem, postaram się dokonać jak najlepszego i jak najbardziej sprawiedliwego wyboru. Jednym z bardziej istotnych kryteriów branych pod uwagę będzie to, czy dana osoba oddała już swoje recenzje nowości z poprzedniego sezonu – dlatego proszę wszystkich zainteresowanych o wpisywanie się przy tytułach, które choćby potencjalnie mogą chcieć zrecenzować!

Link do podglądu arkusza z aktualnymi wpisami.

Osoby mające już uprawnienia do edycji tego dokumentu powinny poszukać go w zakładce Dokumenty (lub Dysk) na swoim koncie Gmail (jeśli ktoś nie ma konta Gmail, może wchodzić przez link w mailu z przyznaniem uprawnień). Osoby, które chciałyby taki dostęp uzyskać (i są do tego uprawnione!) proszę o kontakt, najlepiej poprzez prywatną wiadomość. Serie niezagospodarowane po zakończeniu przetargu będą mogły zostać zarezerwowane przez dowolną uprawnioną do rezerwacji osobę.

Dociekliwi czytelnicy mogą zapytać, jak mają się nowo zatwierdzone „ogryzki” do tanukowej zasady nieprzyjmowania ogryzków przed faktyczną premierą. Jest to zrobione na zasadzie wyjątku – w tym momencie znamy już grafik emisji tych seriali w japońskich telewizjach (co raczej potwierdza ich istnienie), chcemy natomiast uniknąć sytuacji, kiedy w dniu premiery danego tytułu w naszej bazie pojawia się jednocześnie kilkanaście identycznych ogryzków. Wreszcie, dodanie ogryzków przez pojedynczą osobę z redakcji ułatwia potem ich przeglądanie i kontrolę np. liczby odcinków etc. Oczywiście zachęcamy do ogryzkowania wszelkich tytułów, których brakuje na tej liście, przypominamy jednak, że wówczas ogryzki mogą zostać przyjęte tylko po faktycznej premierze.


Statystyki anime: grudzień 2012

Avellana - 1.01.2013 - 2 komentarze

Oto ostatnia porcja statystyk miesięcznych z roku 2012 i naprawdę, nie oczekujcie ode mnie dzisiaj złożonych elaboratów i analiz! Mam tylko nadzieję, że nie posadziłam w nich żadnego błędu… Za kilka dni powinno się pojawić roczne zestawienie najpopularniejszych recenzji, tak jak poprzednio rozbite na dwie części, dla mang i anime. Kadr pochodzi z anime zatytułowanego Hyouka i nie przedstawia głównej bohaterki – przynajmniej tyle mogę zrobić dla recenzenta!

HyoukaDane podstawowe

Unikalni użytkownicy: 81 800
Odwiedziny: 260 927
Odsłony: 1 121 697
Średnio dziennie: 8417 odwiedzin
Minimum: 7135 (7 grudnia)
Maksimum: 10 879 (30 grudnia)

Najpopularniejsze recenzje

1. Higurashi no Naku Koro ni (recenzentka: Serika) – 4087 odsłon
2. Mahou Shoujo Madoka Magica (Costly) – 3422
3. Btooom! (Slova) – 3085
4. Fairy Tail (Tassadar) – 2993
5. Accel World (Avellana) – 2829
6. Higurashi no Naku Koro ni [2008] (lyynka) – 2457
7. Guardian Hearts (Diablo) – 2300
8. Mirai Nikki (Chudi X) – 2271
9. Deadman Wonderland (Grafogirl) – 2228
10. Fullmetal Alchemist: Brotherhood (Mitsurugi) – 2210
11. Monster (Serika) – 2025
12. Teito Monogatari (kapplakk) – 2016
13. Higurashi no Naku Koro ni Chikai (lyynka) – 1997
14. Brama piekieł (Enevi) – 1986
15. Hyouka (Tassadar) – 1918
16. Hiiro no Kakera (Yumi) – 1905
17. Dragon Ball (Tassadar) – 1885
18. Kara no Kyoukai (Mitsurugi) – 1727
19. Strike Witches Gekijouban (Altramertes) – 1683
20. Katsugeki Shoujo Tanteidan (Diablo) – 1675

Najpopularniejsze ogryzki

1. Sword Art Online – 10 494 odsłony
2. Tonari no Kaibutsu­‑kun – 5473
3. Kamisama Hajimemashita – 3582
4. Chuunibyou demo Koi ga Shitai! – 3338
5. Suki­‑tte Ii na yo – 3025
6. Btooom! – 2762
7. Zetsuen no Tempest – 2645
8. Psycho­‑Pass – 2340
9. Sakurasou no Pet na Kanojo – 2062
10. Shin Sekai Yori – 2003
11. K – 1818
12. Aoi Sekai no Chuushin de – 1594
13. Sword Art Online: Sword Art Offline – 1546
14. Denpa teki na Kanojo – 1401
15. Code:Breaker – 1378
16. Magi – 1358
17. Muv­‑Luv Alternative: Total Eclipse – 1291
18. Girls und Panzer – 1134
19. Seisenshi Dunbine – 1068
20. Eve no Jikan Gekijouban – 1063

Najpopularniejsze frazy użyte w wyszukiwarkach internetowych

1. tanuki anime – 1628 wyszukiwań
2. tanuki – 1083
3. anime tanuki – 716
4. anime – 670
5. sword art online – 659
6. tonari no kaibutsu­‑kun – 456
7. hiiro no kakera – 357
8. kamisama hajimemashita – 345
9. zetsuen no tempest – 292
10. hotarubi no mori e – 290

Burza w szklance wody, czyli najczęściej odwiedzane komentarze

1. Sword Art Online – 6763 odsłony
2. Btooom! – 1506
3. Tonari no Kaibutsu­‑kun – 1146
4. K – 1058
5. Girls und Panzer – 974
6. Chuunibyou demo Koi ga Shitai! – 890
7. Psycho­‑Pass – 861
8. Suki­‑tte Ii na yo – 723
9. Kamisama Hajimemashita – 533
10. Sakurasou no Pet na Kanojo – 502