Newsy
Buddy Complex będzie kontynuowane!
Trzynasty odcinek produkowanego przez studio Sunrise anime Buddy Complex zapowiedział kontynuację serii. Na chwilę obecną nie są znane szczegóły dotyczące dalszych odcinków. Widzom niezaznajomionym z niedawno zakończonym anime i zainteresowanym tą informacją pozostaje obejrzenie serialu. Poniżej znajduje się jego zwiastun.
Jak widać w zwiastunie, Aoba Watase (Yoshitsugu Matsuoka, z pewnością kojarzony przez widzów Sword Art Online z roli Kirito) miał niezwykłego pecha znaleźć się w centrum wydarzeń, gdy uroczystość inauguracji roku szkolnego przerwało pojawienie się wielkiego robota. Z opresji ratuje go Hina Yumihara (Saori Hayami, słyszana także jako Ayase z OreImo). Wkrótce chłopak spotyka Junyou Dio Weinberga (Kouki Uchiyama, czyli tytułowy bohater Soul Eatera), asa pilotażu robotów. Ta znajomość dwóch młodych mężczyzn wkrótce ma okazać się kluczowa dla losów świata.
Kontynuacja Love Live
6 kwietnia na ekrany trafi kontynuacja serialu animowanego o szkolnych idolkach Love Live! School Idol Project, ponownie produkowanego przez Sunrise. Zmianie nie ulegnie także większość zespołu realizatorów, z reżyserem Takahiko Kyougoku i scenarzystą Jukki Hanadą na czele.
Honoka Kousaka ma zamiar prowadzić wesołe życie licealistki w swojej ukochanej szkole dla dziewcząt Otonokizaka, jednak jedna rzecz może popsuć jej plany – z powodu niewielkiej liczby uczniów placówka może zostać zamknięta. Dziewczyna dwoi się i troi, by wymyślić coś, co mogłoby uratować szkołę, a nawet prosi o radę przyjaciółki, Umi i Kotori. Pomysł przychodzi szybko, kiedy dowiaduje się o turnieju Love Live, który ma promować szkolne dziewczęce zespoły muzyczne. Honoka postanawia założyć grupę piosenkarek, żeby w ten sposób zwiększyć popularność swojego liceum i nie dopuścić do jego zamknięcia. Do zespołu, prócz Umi i Kotori, z biegiem czasu dołącza jeszcze sześć dziewczyn.
Abarenbou Rikishi!! Matsutarou - zwiastun
W japońskiej telewizji ukazała się reklama produkowanego przez Toei Animation anime o walkach sumo Abarenbou Rikishi!! Matsutarou. Reżyserem wchodzącego na ekrany 6 kwietnia serialu jest Yukio Kaizawa, zaś scenarzystą Akatsuki Yamatoya. Projekty postaci stworzył Noboru Koizumi.
Anime będzie przedstawiać losy Matsutarou Sakaguchiego, potężnie zbudowanego mężczyzny o ponadprzeciętnej sile fizycznej, który zostaje profesjonalnym sumoką. Historia jest adaptacją zapoczątkowanej w 1973 roku mangi Tetsuyi Chiby Notari Matsutaro, zakończonej po 20 latach.
Kindaichi Shounen no Jikenbo Returns - zwiastuny
Ukazał się drugi film promocyjny Kindaichi Shounen no Jikenbo Returns (The File of Young Kindaichi Returns). Seria będzie miała 26 odcinków. Premiera anime została zapowiedziana na 5 kwietnia tego roku.
Seiyuu znani z emitowanej w latach 1997‑2000 serii telewizyjnej Kindaichi Shounen no Jikenbo [1997] użyczą swoich głosów bohaterom również w najnowszej produkcji. Pierwowzór anime, manga Zapiski detektywa Kindaichi była wydawana w Polsce w latach 2002‑2004 przez wydawnictwo Waneko.
Informacje o Kindaichi Shounen no Jikenbo Returns znajdziecie również w poprzednim newsie oraz w zapowiedziach sezonu wiosennego.
Zwiastun Dragon Ball Kai [2014]
Pojawił się film promocyjny drugiej części Dragon Ball Kai, czyli kontynuacji serii zakończonej w marcu 2011 roku. W anime zostanie przedstawiona część wydarzeń z mangi Akiry Toriyamy, opowiadająca o walce z Majinem Buu.
Dragon Ball Kai to skrócona i dostosowana do współczesnych standardów animacyjnych wersja emitowanego w Polsce na początku dwudziestego pierwszego wieku Dragon Ball Z. W najnowszych odcinkach nastąpi zmiana seiyuu Videl, której głosu użyczy Shino Kakinuma (wcześniej wcieliła się w Naru Osakę w Sailor Moon) zastępująca Yuko Minaguchi (grała m.in. Ringo w Casshern Sins)
Poniżej fragment recenzji Dragon Ball Kai autorstwa Eire:
Trudno racjonalnie wyjaśnić popularność tej serii. Wbrew powszechnemu mniemaniu przed Dragon Ballem anime bywało na Zachodzie emitowane i lubiane – ale to właśnie ten tasiemiec wprowadził słowo „anime” do powszechnej świadomości (oraz dał początek wielu stereotypom). Młodszym fanom często trudno zrozumieć, dlaczego seria o rozwleczonej, pełnej dziur fabule i topornych charakterach porwała ich starszych kolegów. Akcja pełznie powoli do przodu, rozwój postaci właściwie nie istnieje. Zwłaszcza ciesząca się niegdyś największą popularnością seria Dragon Ball Z jest obecnie trudna do oglądania. Część z tych wad ma swój początek w mandze, ale wiele z nich to efekt kręcenia serialu niemal równocześnie z powstawaniem komiksu. Dlaczego by więc nie przerobić popularnej serii, by uczynić ją strawniejszą dla starych wyjadaczy i przyciągnąć nowych fanów? W końcu mimo upływu lat, dochody przynoszone przez tę markę wciąż pozostawiały inne serie daleko w tyle. Nieco ponad dwadzieścia lat od zakończenia oryginalnej serii Z fanom sprezentowano wersję „odświeżoną” i „poprawioną”. Jeszcze raz zebrano starą obsadę, nagrano dialogi i muzykę, od nowa narysowano sekwencje czołówki i zakończenia. Premierze towarzyszyły najdziwniejsze plotki i fantastyczne domysły, a wydarzenia związane z emisją okazały się równie ciekawe, jak seria sama w sobie. Gotowi na wycieczkę do czasów RTL łupanego?
Nowe Dragon Ball Kai będzie miało premierę 6 kwietnia tego roku. Opis serii znajdziecie również w zapowiedziach sezonu wiosennego.
Studio J.G. zapowiada nową serię wydawniczą
Wydawnictwo Studio JG ogłosiło, że planuje w tym roku wystartować z nowym cyklem wydawniczym, noszącym roboczą nazwę Kolekcja nostalgii. Tomiki będą publikowane w formacie A5, w twardej oprawie, tak jak Opowieść Panny Młodej. Kolekcja ma się składać z jedno‑dwu tomowych historii autorstwa najsłynniejszych mangowych twórców oraz kultowych tytułów z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.
To kolejna już, po Mega Mandze wydawnictwa J.P.Fantastica i Jednotomówkach Waneko propozycja na rynku skierowana do czytelników starszych oraz tych, którzy przedkładają krótsze tytuły nad tasiemce.
Serdecznie zapraszamy na Dzień Kultury Japonii oraz Świata Mangi i Anime w Łodzi!
W tym roku odbędzie się trzecia edycja festiwalu organizowanego w drugim Liceum Ogólnokształcącym im. Gabriela Narutowicza w Łodzi. Chcielibyśmy zaprosić Was wszystkich na wydarzenie zorganizowane przez uczniów i absolwentów jedynego liceum w Łodzi, w którym naucza się języka japońskiego.
Przy współpracy wielu firm i organizacji jesteśmy w stanie przygotować dla was masę atrakcji. Zapraszamy na panele o historii, tradycji i kulturze Azji Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem Japonii. Jeżeli interesujecie się muzyką tych obszarów, na pewno się nie zawiedziecie! Przygotowaliśmy dla Was bowiem dwie sale muzyczne. Podobnie z daniami azjatyckimi. Możemy wam zaprezentować kawiarenkę pełną uroczych meido, jak i bardziej tradycyjną salę z herbaciarnią i sushi.
Czeka na was także mnóstwo konkursów i zabaw, podczas których będziecie mogli zdobyć nagrody ufundowane przez naszych sponsorów! Standardowo zapraszamy także na cosplay i malowanie twarzy na mangowy sposób.
Gwarantujemy dobrą zabawę dla osób w różnym wieku!
Jeszcze raz serdecznie zapraszamy!
Festiwal organizowany przy współpracy: Zakładu Azji Wchodniej Uniwersytetu Łódzkiego, Ośrodka Języka i Kultury Japonii im. Ryochu Umedy, International Cross‑Culture Exchange Association, Tokyo, Fundacji Surei No Mon, Japońskich Inspiracji Pana Mariusza Gosławskiego,Pracowni BONZAI Pana Marka Stawskiego, Akademii Sztuk Walki HANGATO z Łodzi, Akademii Wschodnich Sztuk Walk z Łodzi, International WingTsun Association, KOKORO Judo z Łodzi, Kakuzu Shop, SL Projekt, Blue Box Sklep, szkoły wizażu Cztery Pory Roku, grupy Tanzaku, Wydawnictwa Kirin, a także sklepów Maginarium i La‑Manga.
Grafiki przygotowane przez Adriannę Glinkę.
Patronat medialny objęły: Wydawnictwo Taiga, Wydawnictwo Yumegari, Japonia‑Online, tanuki.pl, diff‑anime.pl oraz senpuu.net.
Zapraszamy na stronę wydarzenia: dnijaponskie.jcom.pl
Wydarzenie na facebooku: www.facebook.com/events/1455580911323053/?fref=ts
Fanpage: www.facebook.com/japonskiw2lo
Wszelkie pytania prosimy kierować na e‑mail: dnijaponskiew2@gmail.com.
Zgłoszenia na cosplay: zgloszeniacosplay@gmail.com.
Dni Japońskie – informacja prasowa
Obsada i autorzy nowego Fate/Stay night
Ujawnione zostały szczegółowe informacje na temat nowej wersji anime Fate/stay night, w odróżnieniu od serii z 2006 roku produkowanej przez studio ufotable. Za reżyserię odpowiadać będzie Takahiro Miura. Obsada aktorska nie ulegnie większym zamianom i w rolach głównych ponownie wystąpią Noriyaki Sugiyama jako Shirou, Ayako Kawasumi w roli Saber oraz Kana Ueda jako Rin Toosaka.
Shirou Emiya mieszka sam w domu odziedziczonym po swoim przybranym ojcu, przyjacielu nauczycielki Shirou z lokalnej szkoły. Poza wizytami i nieustanną pomocą w domowych obowiązkach ze strony Sakury Matou, młodszej siostry Shinjiego Matou, którego Shirou uważa za swojego najlepszego przyjaciela, w jego życiu nie dzieje się nic niezwykłego. Może poza tym, że Shirou, podobnie jak jego zmarły opiekun, ma pewien sekret – magiczny talent. Nie na tyle silny, by w normalnych warunkach miał znaczący wpływ na jego życie, ale wystarczający, by wplątać go w aferę, która może kosztować go życie! Miasto Fuyuki, w którym toczy się akcja, właśnie po raz kolejny staje się areną morderczej walki między bezwzględnymi magami, uczestniczącymi w krwawym rytuale, znanym ogólnie pod nazwą Seihai Sensou – Wojny o Graal.
Waneko wyda Tasogare Otome X Amnesia
Wydawnictwo Waneko oficjalnie ogłosiło, że wyda w Polsce mangę Tasogare Otome X Amnesia autorstwa Maybe.
Wśród uczniów Akademii Seikyou szerzą się mrożące krew w żyłach opowieści o duchach. Siedem z nich nawiązuje do śmierci jednej i tej samej dziewczyny – Yuuko Kanoe. Która historia jest prawdziwa? Jak i dlaczego umarła Yuuko? Tego nie wie nawet ona sama – pozbawiona pamięci, błąkająca się po starym budynku Akademii w postaci ducha, nie wie kim jest ani jak zginęła. W rozwiązaniu tej tajemnicy pomóc chce jej Teiichi Niiya – pierwszoklasista, który jako jeden z nielicznych potrafi ją zobaczyć.
Waneko wyraźnie podkreśla, że polskie wydanie mangi nie będzie cenzurowane, a poszczególne tomy będą mieć ograniczenie wiekowe +16, z wyjątkiem jednego, który otrzyma +18. Polskie wydanie wystartuje we wrześniu i ma się ukazywać w trybie dwumiesięcznym. Manga liczy dziesięć tomów i jest ukończona. Nie wiadomo jeszcze, czy tytuł zostanie przetłumaczony na język polski.
Wiosna 2014 – „przetarg” na nowe serie anime
Bez dłuższych wstępów otwieram przetarg na sezon wiosenny. Jak zwykle zostały z niego wyłączone potencjalne tasiemce oraz serie o krótkich odcinkach – te ostatnie można rezerwować na indywidualne zgłoszenie.
Przypominam zasady rezerwacji. Prawo pierwszeństwa w rezerwowaniu nowych serii mają recenzenci z opublikowanymi co najmniej dziesięcioma recenzjami (liczą się zarówno recenzje anime, jak i mang). Jeśli więcej niż jedna osoba będzie zainteresowana danym tytułem, postaram się dokonać jak najlepszego i jak najbardziej sprawiedliwego wyboru. Osoby, które w jednym z ostatnich dwóch przetargów nie wywiązały się z napisania w terminie recenzji, nie będą brane pod uwagę przy rezerwacjach nowości aż do chwili oddania zaległych tekstów. To oznacza, że osoba, która nie oddała recenzji serii kończącej się w sezonie jesiennym lub zimowym, nie będzie brana pod uwagę przy rozstrzyganiu przetargu wiosennego i nie będzie mogła zarezerwować wolnych serii nawet po jego zamknięciu, dopóki nie odda zaległej recenzji.
Terminem rezerwacji w przypadku serii, których emisja aktualnie trwa, jest data rozstrzygnięcia pierwszego przetargu po ich zakończeniu. To oznacza, że jeśli seria kończy się wraz z końcem sezonu wiosennego, terminem wygaśnięcia rezerwacji jest data rozstrzygnięcia przetargu na sezon letni. Orientacyjna data rozstrzygnięcia bieżącego przetargu to 10 maja 2014 r.
Link do podglądu arkusza z aktualnymi wpisami.
Osoby mające już uprawnienia do edycji tego dokumentu powinny poszukać go na swoim Dysku Google (jeśli ktoś nie ma konta Google, może wchodzić przez link w mailu z przyznaniem uprawnień). Osoby, które chciałyby taki dostęp uzyskać (i są do tego uprawnione!) proszę o kontakt, najlepiej poprzez prywatną wiadomość. Serie niezagospodarowane po zakończeniu przetargu będą mogły zostać zarezerwowane przez dowolną uprawnioną do rezerwacji osobę.
Zwiastuny No Game, No Life
Ukazał się kolejny film promocyjny serii No Game, No Life. Produkcję Madhouse Studios wyreżyseruje Atsuko Ishizuka, scenariusz napisze do niej Jukki Hanada, a postaci zaprojektuje Kouji Oodate. No Game, No Life będzie miało premierę 9 kwietnia tego roku.
Sora i Shiro są rodzeństwem… oraz NEET‑ami i hikikomori, którzy całkowicie poświęcili się grom komputerowym. Nawet świat realny uważają już tylko za kolejną grę. Pewnego dnia przyzywa ich do innej rzeczywistości chłopiec o imieniu Bóg. W swoim świecie zakazał on wojen, a wszelkie spory są tam rozstrzygane właśnie za pomocą gier. Czy rodzeństwo będzie w stanie uratować przed innymi rasami ostatnie miasto należące do ludzkości?
Obsada:
- Yoshitsugu Matsuoka (Kirito w Sword Art Online) jako Sora
- Ai Kayano (Inori Yuzuriha w Guilty Crown) jako Shiro
- Yoko Hikasa (Rias Gremory w High School DxD) jako Stephanie Dora
- Yukari Tamura (Rika Furude w Higurashi no Naku Koro ni) jako Jibril
- Rie Kugimiya (Kagura w Gintamie) jako Teto
- Miyuki Sawashiro (Celty w Durarara!!) jako Izuna Hatsuse.
Hanamonogatari już w maju
Na 31 maja tego roku zapowiedziano premierę Hanamonogatari, pięcioodcinkowej kontynuacji niedawno emitowanej Monogatari Series: Second Season. Zarówno seiyuu, jak i twórcy mają pozostać ci sami, co w ostatniej adaptacji powieści Ishina Nishio. Poniżej pierwszy zwiastun Hanamonogatari.
Wykład "Prehistoria anime" w Ambasadzie Japonii w Warszawie
- 26.03.2014 (środa)
- godz. 17.30
- Wydział Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Warszawa, Al. Ujazdowskie 51 (4 p.)
Anime – japoński film animowany, którego popularność sięgnęła globalnej skali, urósł współcześnie do rangi wizualnej konwencji, z której korzystają twórcy, w wielu częściach świata. Jakie jednak są korzenie anime? Autor wystąpienia postara się odpowiedzieć na to pytanie, prezentując japońskie filmy animowane powstałe w I połowie XX wieku, w okresie który można określić mianem prehistorii konwencji anime. Pierwszym japońskim, filmem animowanym był prawdopodobnie obraz Shimokawy Ōtena, zatytułowany Odźwierny Imokawa Makuzo, wyprodukowany w 1917 roku, przez studio Nikkatsu. W latach 20. i 30. ubiegłego wieku, animowane filmy różnych typów, zarówno rysunkowe, jak i wycinankowe oraz lalkowe, zyskały znacząco na popularności i na stałe wpisały się w audiowizualny pejzaż ówczesnej Japonii. W trakcie prezentacji zostanie zaprezentowana twórczość wielu filmowców, w tym: Ōfuji Noburō, Muraty Yasujiego, Yamamoto Sanae, Yoshitaro Kataoki i Ozawy Shigeyukiego. W przypadku filmu animowanego, który autor postrzega jako autonomiczne medium, zdolne do wyrażania dowolnego gatunku filmowego, prawdziwe jest stwierdzenie mówiące o ścisłym związku pomiędzy dramatami społecznymi a ekranowymi. Autor proponuje więc słuchaczom przyjrzeć się filmom animowanym w ich związku z problemami społecznymi i politycznymi, których doświadczyła Japonia w I połowie XX w. Niepokoje i konflikty, w tym konflikty zbrojne, niejednokrotnie stawały się tematami filmów animowanych. Reżyserzy czerpali także wiele z dziedzictwa kultury tradycyjnej, przenosząc na ekran podania i legendy, jak choćby te o dzielnym Momotarō. Po wykładzie wyświetlony zostanie film Okamato Tadanariego, zatytułowany Ballada o lisie (Okon jōrūri) z 1982 roku. Okamoto Tadanari (1932‑1990) był jednym z najbardziej oryginalnych japońskich animatorów, używającym w swej twórczości filmowej rożnych technik, w tym niezwykle oryginalnej animacji lalkowej. W tej technice wykonany jest także film Ballada o lisie. Po projekcji filmu zapraszamy do dyskusji poświęconej japońskim filmom anime.
Dr Jakub Karpoluk – kulturoznawca i japonista, adiunkt na Wydziale Kultury Japonii Polsko‑Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. Absolwent Kolegium MISH UW (mgr.) oraz Instytutu Sztuki PAN (dr). W centrum jego badań znajdują się teatr i kino japońskie. Stypendysta Japan Foundation i Instytutu Sztuki PAN, studiował na Uniwersytecie Waseda, w Tokio. Studiuje praktycznie klasyczny teatr nō, w szkołach Kanze oraz Kita. Produkował, współreżyserował i występował w spektaklach nō w Japonii, Polsce i Niemczech, m.in na scenach tokijskich: w Teatrze Tessenkai, w warszawskim Teatrze Studio oraz w monachijskim Bawarskim Teatrze Narodowym. Członek polskich i zagranicznych towarzystw naukowych w tym: Polskiego Stowarzyszenia Badań Japonistycznych oraz The International Federation for Theatre Research.
Opublikował, m.in.: Początki kina w Japonii, w: Japonia okresu Meiji. Od Tradycji ku nowoczesności, red. Beata Kubiak Ho‑Chi, Nozomi, Warszawa 2006, Nō w praktyce amatorów‑Waseda Kitakai i Ryokurankai, w: Japonia w Polsce, red. Beata Kubiak Ho‑Chi, WUW, Warszawa 2012, Working with Shite Actors. Perspectives of Studying Japanese Classical Performing Arts by Doing Them, w: Aecthetics and Cultures, ed. by Krystyna Wilkoszewska, Universitas, Kraków 2012.
Wiosna 2014 – zapowiedź sezonu
Wiosna, jak wiadomo, to sezon powodzi – dlatego proszę nam wybaczyć, ale część poniższych zapowiedzi jest palcem po wodzie pisana. W kilku przypadkach dołożyliśmy wszelkich starań, żeby stworzyć w miarę kompletny obraz ze strzępów nielicznych i enigmatycznych newsów, ale w razie czego prosimy nie strzelać do pianisty… to znaczy do przygotowujących zapowiedź.
Jak zwykle dużą część pracy wziął na siebie Tassadar, natomiast wśród osób, które służyły nam cenną radą i konsultacjami można wymienić w kolejności przypadkowej peregrinusa, Enevi, Slovę i jego anonimowych znajomych, Daeriana oraz Tren.
Przypominam o przetargu na nowe serie (bezpośredni link do arkusza z aktualnymi wpisami).
Tak jak poprzednio, na końcu znajduje się rozpiska dzienna i ponownie przypominam, że ze względu na strefy czasowe i specyfikę programu telewizyjnego (po ludzku – serie nadawane w środku nocy) te daty mogą się różnić o dzień w zależności od źródła. Nie przedłużajmy jednak i tak przydługiego wstępu – nie mam złudzeń, że nie on jest tutaj najbardziej interesujący…
Abarenbou Rikishi!! Matsutarou (Toei Animation)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.04.2014
Alfabetyczny spis sezonu wiosennego otwiera seria sportowa związana z dyscypliną Japończykom bardzo bliską, czyli zapasami sumo. Idea nakręcenia anime o wielkich facetach przepychających się na ringu nie jest wbrew pozorom całkiem nowa, już w latach 90. powstała seria OVA, oparta na tej samej mandze co obecny serial, która próbowała zmierzyć się z tym dość nietypowym tematem. Trudno bowiem ukryć, że jest to dla twórców wyzwanie. Nie da się obsadzić w głównej roli, a nawet w bezpośrednim otoczeniu, pięknych chłopaków o smukłych sylwetkach, nie da się promować popularnej wśród młodzieży rozrywki, przez co na sukces komercyjny nie ma raczej co liczyć.
A jednak ktoś zdecydował się na tak śmiały krok. Ponieważ uczyniło to Toei Animation, wydaje się, że jest to krok przemyślany i w tym pozornym szaleństwie kryje się metoda. O powtórzenie sukcesu studia Madhouse z Hajime no Ippo będzie niezmiernie trudno, zresztą oryginał nie może się pochwalić równie oszałamiającymi wynikami sprzedaży, ale miło od czasu do czasu się przekonać, że nawet niszowe dziedziny sportu mają w anime szanse. Teraz pora na curling.
Akuma no Riddle (Diomedea)
Adaptacja mangi / Premiera: 4.04.2014
Jak powszechnie wiadomo japońskie szkoły, pomijając może te z komedii obyczajowych, pełne są ninja, magów, kapłanek, demonów i innego rodzaju tałatajstwa, które w normalnej placówce edukacyjnej nie miałoby się prawa znaleźć. W Liceum Myoujou, szkole z internatem dla dziewcząt, takimi nietypowymi gośćmi są zamaskowane zabójczynie, chcące dorwać jedną z uczennic. Jedna z nich, świeżo przybyła do placówki, popełnia niewybaczalny błąd – zakochuje się w swojej niedoszłej ofierze.
Połączenie yuri i kina sensacyjnego może wydawać się pomysłem obiecującym, zwłaszcza wobec posuchy panującej w tym pierwszym gatunku, ale wstępne informacje optymizmem nie napawają. Pomijając sprawy tak prozaiczne, jak niezbyt utytułowana ekipa i studio niemające ostatnio specjalnie udanej passy, może się najzwyczajniej w świecie okazać, że poza niemal całkowitym wyplenieniem z obsady płci męskiej mamy do czynienia ze zwyczajną haremówką, okraszoną jedynie bardziej dynamiczną akcją. Oby więc autorów stać było na odrobinę kreatywnej odwagi, bo mają szansę przyciągnąć całkiem sporą rzeszę wyposzczonych odbiorców.
Baby Steps (Studio Pierrot)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.04.2014
Kolejna seria sportowa, tym razem o tenisie. Klasyczną tematykę uzupełniać ma wątek romansowy, gdyż stosunkowo nietypowo jak na tego rodzaju anime zdecydowano się w roli głównych bohaterów obsadzić zarówno zdeterminowanego, ale mało utalentowanego chłopaka, jak i dziewczynę będącą jego całkowitym przeciwieństwem (i nie chodzi tu tylko o płeć). Wszechstronnie uzdolniona piękność i całkowity żółtodziób wspólnie wyruszają na podbój kortów, najpierw szkolnych, a potem być może nawet całego świata.
Manga, na bazie której powstaje serial, jest oceniana na ogół pozytywnie, co daje nadzieję na przyjemny seans. Jedyną przeszkodą może okazać się niewielka liczba tomów i fakt, że wciąż jest wydawana. Planowane 25 odcinków to, wobec choćby Prince of Tennis, liczba dla niektórych śmieszna, ale warto pamiętać, że ci wielcy też kiedyś zaczynali skromnie.
Black Bullet (Kinema Citrus)
Adaptacja light novel / Premiera: 8.04.2014
Gdy w niedalekiej przyszłości bezbronnym ludziom zaczynają zagrażać złe zmutowane pasożyty, a cywilizacja zdaje się skazana na zagładę, na ratunek przychodzi… nie, nie armia wyposażona w nowoczesny sprzęt, nie naukowcy ze spektakularnymi odkryciami, nawet nie charyzmatyczni przywódcy zdolni zjednoczyć narody. Czyni to uzbrojony po zęby nastolatek i jego obdarzone nadprzyrodzonymi mocami koleżanki, które w chwilach wolnych od walki z wrogiem zabiegają o względy swojego towarzysza broni.
Jak nietrudno się domyślić, Black Bullet to klasyczna, przynajmniej pod względem pomysłów, adaptacja light novel rozpoczętej niedawno (liczy sobie zaledwie 3 tomy) i stosującej repertuar znanych chwytów. Wobec niewielkich szans na fabularną ucztę ważniejsze są inne czynniki, takie jak oprawa audiowizualna i talent autorów do wykreowania wciągającej opowieści prostymi środkami. O ile grafika ze zwiastunów przeraża ilością filtrów i jaskrawością barw, to już nazwisko reżysera budzi uzasadnione nadzieje, że będzie to tytuł mogący wybić się ponad przeciętność. Masayuki Kojima ma na swoim koncie między innymi Monstera i Abenobashi Mahou Shoutengai, tak więc z mniej skomplikowanym anime także powinien sobie poradzić.
Blade & Soul (GONZO)
Adaptacja gry MMORPG / Premiera: 3.04.2014
Po tym jak Sword Art Online i Log Horizon na nowo spopularyzowały w anime tematykę gier MMO, nie powinno być zaskoczeniem, że kolejne studia także podążą za chwilową modą. O ile jednak wspomniane serie wykorzystywały wymyślony od podstaw świat, to najnowsza produkcja GONZO jest adaptacją prawdziwej gry komputerowej osadzonej w realiach Dalekiego Wschodu, która wśród polskich użytkowników do tej pory pozostawała niemal nieznana. Premiera na Zachodzie, mimo że zapowiadana od dłuższego czasu, jeszcze nie miała miejsca, toteż grono fanów ogranicza się tam głównie do osób na tyle zdesperowanych, by próbować sił na azjatyckich serwerach.
GONZO powoli stara się stanąć na nogi po serii fatalnych decyzji, jakie kilka lat temu doprowadziły do upadku tego niegdyś znanego i utytułowanego studia. Ostatnie projekty spod jego znaku to raczej próby stabilnego odbudowywania pozycji, niż spektakularne i śmiałe inicjatywy, dlatego Blade & Soul stawia przede wszystkim na fanserwis oraz walki, co widać w dostępnych materiałach promocyjnych. Nawet tak nieskomplikowane anime może okazać się przyjemne w odbiorze, tym bardziej że stoi za nim reżyser Steins;Gate i Texhnolyze, ale trudno o przesadny optymizm, patrząc na bardziej rozebrane niż ubrane bohaterki oraz biorąc pod uwagę fakt, że informacji o fabule niemal nie sposób znaleźć.
Bokura wa Minna Kawaisou (Brains‑Base)
Adaptacja mangi / Premiera: 4.04.2014
Próba oceny jakiejkolwiek komedii obyczajowej jeszcze przed premierą jest zadaniem wyjątkowo niewdzięcznym, trudniejszym niż w przypadku przedstawicieli innych gatunków. Niemal wszystko zależy bowiem od tego, czy bohaterowie w toku wydarzeń przypadną do gustu potencjalnym odbiorcom. Nawet przy szczątkowej fabule wyraziste charaktery mogą bez problemu ratować serial przez kilkadziesiąt odcinków. By się o tym przekonać, potrzeba jednak czasu albo dobrej znajomości pierwowzoru, gdy scenariusz jest adaptowany. W przypadku adaptacji mało znanych mang trudno o szczegółową wiedzę na ten temat, trzeba opierać się więc na poszlakach.
W przypadku Bokura wa Minna Kawaisou wskazują one na obiecującą serię młodzieżową, która oprócz typowych dylematów dorastania stawiać będzie na element romansowy. Bohaterowie prezentują się klasycznie – protagonista chcący jak najszybciej usamodzielnić się życiowo, ekscentryczny współlokator i urocza sąsiadka nie wykraczają poza zdroworozsądkowe przewidywania, a niepokojących sygnałów brak. Sympatyczne projekty postaci, znane nazwiska w obsadzie i studio, które zazwyczaj dobrze wywiązuje się ze swojej pracy, także zachęcają do zapoznania się z tytułem może niekoniecznie najgłośniejszym w tym sezonie, ale na pierwszy rzut oka zaplanowanym jak należy.
Break Blade [2014] (Xebec / Production I.G.)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.04.2014
O ile tworzenie pełnometrażowych filmów w celu zarobienia dodatkowo na popularności serialowych wersji anime jest praktyką powszechną, to już odwrotna transformacja zdarza się o wiele rzadziej. W przypadku tytułów znanych można jednak liczyć na to, że ktoś pokusi się w końcu o przeniesienie kinowych hitów na ekrany telewizorów, co miało miejsce w przypadku Break Blade. Historia ta jest zresztą jeszcze ciekawsza, jeśli wziąć po uwagę fakt, że cykl sześciu filmów tworzono z kolei na bazie mangi i o ile ona sama szczytów popularności nie osiągnęła, to już jej animowana interpretacja błyskawicznie znalazła się na ustach fanów wielkich robotów.
Trzeba w tym miejscu doprecyzować, iż Break Blade stawia przede wszystkim na walki wielkich robotów, które w zamyśle przyciągać mają dynamiką i pomysłowością zamiast tanimi efektami specjalnymi (co nie przeszkodziło rysownikom i animatorom w zbieraniu licznych pochwał za swoją pracę). Jeśli dodać do tego wielowątkową i potrafiącą zaskoczyć fabułę, mieszanie techniki oraz magii w przedstawionym świecie, jest to niemal murowany przepis na sukces. Co może więc pójść nie tak? Jedynie to, że jest to tak naprawdę udoskonalona i wzbogacona o dodatkowe sceny wersja owych sześciu filmów znanych z ekranów kin. Nowym widzom nie będzie to przeszkadzać, ale czy fani cyklu nie poczują się nieco oszukani?
Captain Earth (Bones)
Seria oryginalna / Premiera: 6.04.2014
Kapitan Planeta (nie, nie ten, o którym myślicie) nadciąga! Zamiast chronić Ziemian przed skutkami globalnego ocieplenia i dziury ozonowej oraz uczyć sortowania odpadów, wsiada do swojego lśniącego mecha i walczy z najeźdźcami z planety Uran. Oczywiście jest nastolatkiem, oczywiście zostaje bohaterem z przypadku, oczywiście do tej roli okazuje się wprost stworzony i oczywiście los tylko czekał, by dać mu taką szansę.
Twórcy Star Drivera zdołali już udowodnić, że są w stanie połączyć dowolne style i koncepcje, znakomicie się przy tym bawiąc, ale też wywołali spore kontrowersje, tworząc tytuł równie pomysłowy, co chwilami wręcz żenujący. Po zapoznaniu się ze zwiastunami Captain Earth z miejsca staje się jasne, że z obranej wcześniej koncepcji tym razem w dużej mierze rezygnują, a ich najnowsze dzieło wygląda na kino o wiele poważniejsze i stawiające na rozwiązania fabularne, a nie tylko dziwne metafory. Tak nagła zmiana może okazać się ryzykowna, ale powinna wyjść serii na dobre, choćby dlatego, że klasyka łatwiej się sprzedaje…
Cardfight!! Vanguard: Legion Mate Hen (TMS Entertainment)
Adaptacja karcianki / Premiera: 9.03.2014
Adaptacje gier karcianych pojawiają się regularnie, i póki trwa na nie moda, kolejne części wyrastają jak grzyby po deszczu. Cardfight!! Vanguard jest tego doskonałym przykładem. Zapoczątkowany jeszcze w 2011 roku cykl składa się (łącznie z najnowszym Legion Mate Hen) z czterech serii telewizyjnych, które, pomijając zróżnicowane nazewnictwo, mogłyby równie dobrze stanowić jedną nieprzerwaną całość.
Tym razem Toshiki Kai wyrusza na poszukiwanie towarzysza, który zaginął w tajemniczych okolicznościach po uratowaniu świata. Amatorzy shounenów i serii sportowych powinni przychylnym okiem spojrzeć na Cardfight!! Vanguard, bo mimo pozornie absurdalnych założeń, anime nie różni się znacząco od innych tasiemców tego rodzaju. Jeśli nie zaliczacie się do oddanych fanów serii, możecie na próbę obejrzeć kilka odcinków pierwszego sezonu i sprawdzić, czy taka estetyka Wam odpowiada.
Date a Live II (AIC Plus+)
Adaptacja light novel / Premiera: 12.04.2014
Shidou Itsuka, randkując z rozmaitymi istotami nadprzyrodzonymi, odroczył, przynajmniej tymczasowo, groźbę anihilacji ludzkości. Przed nim jednak nowe wyzwania w postaci kolejnych dziewcząt mogących sprowadzić koniec świata, o ile protagonista nie wykaże się romantyzmem, wyrozumiałością, czułością i umiejętnością pogodzenia członkiń swojego haremu.
Pierwszy sezon zasłynął przede wszystkim ze względu na swój potencjał komediowy i o ile autorzy będą się trzymać tej konwencji, efekt końcowy powinien być zadowalający. Ponieważ jest to adaptacja light novel, można mieć nadzieję na ciągłość fabularną, zachowanie logiki w rozwoju postaci (minimalnym, ale jednak obecnym), a także utrzymanie poziomu gagów. Widzowie nie musieli wyczekiwać kontynuacji zbyt długo, toteż jest nadzieja, że twórcy doskonale pamiętają, co przyczyniło się do sukcesu pierwszego sezonu i będą potrafili się tego trzymać.
Disk Wars: Avengers (Toei Animation)
Na motywach komiksu / Premiera: 2.04.2014
Próby pogodzenia licencji na komiksy Marvela i specyfiki japońskiej animacji kończyły się do tej pory niemal bez wyjątku tragicznie: wystarczy wspomnieć potworki studia Madhouse pokroju serialowego Iron Mana. Poważna formuła nie wypaliła, tak więc do pracy wzięło się Toei Animation, celując w o wiele młodszego odbiorcę i decydując się na krok, który dla wielu może uchodzić za świętokradztwo – połączenie komiksów o superbohaterach i mechaniki Pokemonów.
Bohaterami Disk Wars: Avengers są dzieci wyposażone w Marvelowe „pokeballe” i stające do walki ze złym Lokim planującym przejęcie władzy nad światem. Posadzenie przed ekranem dzieci lub młodszego rodzeństwa może być całkiem niezłym pomysłem, ale wątpię, żeby starsi odbiorcy znaleźli tu coś dla siebie.
Dragon Ball Kai [2014] (Toei Animation)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.04.2014
Dragon Ball Kai – odświeżona, nieco przerobiona i przede wszystkim pozbawiona większości męczących odcinków‑wypełniaczy wersja starego klasyka okazała się na tyle udanym pomysłem, że jej twórcy powracają, przedstawiając dalszą część historii, która nie zmieściła się w pierwszych 97 odcinkach. Dla osób, które nie miały jeszcze styczności z Dragon Ballem to idealna okazja, by zapoznać się z hitem lat 90., oczywiście dbając o chronologię. Nowa odsłona jest o wiele bardziej przystępna w odbiorze i maskuje większość niedostatków technicznych Dragon Ball Z.
Dragon Collection (Konami)
Adaptacja karcianki / Premiera: 7.04.2014
Kolejna tej wiosny adaptacja gry karcianej (znak czasów – po raz pierwszy stworzonej w wersji przeglądarkowej na portale społecznościowe), tym razem nowa i dotycząca zbierania… smoków. Pojedynki na zionące ogniem jaszczury, podejrzanie sugerujące powstanie adaptacji na fali popularności Jak wytresować smoka, mają szansę spodobać się najmłodszym, ale szczątkowe informacje na temat serialu i skąpość materiałów promocyjnych nie wróżą temu anime zbyt dobrze.
Dual Masters Versus (Ascension)
Adaptacja karcianki / Premiera: 5.04.2014
Jak widać, tego rodzaju tytuły nie mogą narzekać na brak popularności. Oto propozycja będąca elementem szerokiego projektu marketingowego, w skład którego wchodzą mangi oraz kolekcjonerskie gry karciane. Jest to bodaj dziesiąta czy jedenasta seria w cyklu, którego początek pod polskim tytułem Mistrzowie kaijudo mogliśmy kilka lat temu oglądać w naszej telewizji. Jego reżyser, Shinobu Sasaki, pracował wcześniej przy sportowym Area no Kishi, zaś scenarzysta, Youichi Katou, ma na koncie tytuły takie jak Mushibugyou czy niezwykle popularny ostatnio w Japonii serial dla dzieci Youkai Watch.
Escha & Logy no Atelier ~Tasogare no Sora no Renkinjutsushi~ (Studio Gokumi)
Adaptacja gry jRPG / Premiera: 10.04.2014
Ludzkość, analizując dawno zapomnianą wiedzę poprzednich pokoleń, po raz kolejny przyswaja sobie starodawną sztukę alchemii. Ma ona nie tylko nieść pomoc potrzebującym, ale też stanowić obronę przed nadchodzącym Zmierzchem (czyżby walka z kiepską literaturą?). Dwoje młodych bohaterów (głosy podkładają dopiero pracujący na swoje nazwiska, ale utalentowani Kaito Ishikawa oraz Rie Murakawa) trafia do niewielkiego miasteczka, w którym ich niezwykłe zdolności okażą się niejednokrotnie bezcenne.
Yoshiaki Iwasaki tym razem pracuje nad serią fantasy z potencjalnymi wątkami romansowymi i obyczajowymi, co, patrząc na jego dorobek (m.in. Love Hina, Zero no Tsukaima, Hayate no Gotoku), wydaje się trafnym wyborem. Co ciekawe, anime powstaje na bazie konsolowej gry RPG będącej jedynie częścią cyklu rozpoczętego jeszcze za czasów pierwszego Play Station. Tak długa historia budzi nadzieję, że okaże się to rzeczywiście mocną fabularnie i wciągającą pozycją, która nie będzie się skupiać jedynie na kawaii bohaterkach z plakatów i zwiastunów.
Fairy Tail [2014] (A‑1 Pictures / Bridge)
Adaptacja mangi / Premiera: 5.04.2014
Najbardziej nieodpowiedzialna, nieokrzesana i wręcz szalona gildia magów wraca do akcji po przerwie urlopowej, pozwalającej mangace przygotować dość rozdziałów pod adaptację, by twórcy wersji animowanej nie musieli katować widzów nadmiarem nudnych zapychaczy czasu. Poprzednia część urwała się pod sam koniec magicznych igrzysk, podczas których oprócz zmagań typowo sportowych na królewskim dworze toczyła się intryga mająca decydować o losach świata.
Doceniam fakt przerwania tak medialnego i popularnego serialu w celu dania sobie czasu na lepsze przygotowanie kolejnych odcinków. Reakcje fanów na ciągnący się w nieskończoność festiwal zapychaczy w Naruto: Shippuuden doskonale pokazują, jak to bywa szkodliwe. Dobrze więc, że autorzy Fairy Tail dostali czas na złapanie oddechu – kolejnych odcinków z gangiem trzęsityłków fani mogliby nie wybaczyć…
Fuuun Ishin Dai Shougun (J.C.Staff / ACGT)
Seria oryginalna / Premiera: 10.04.2014
Nie opadł jeszcze kurz po absurdalności Nobunaga the Fool, gdzie Jean d’Arc wraz z tytułowym bohaterem stają naprzeciw takich sław jak choćby Juliusz Cezar, a Japończycy fundują kolejną serię z wielkimi robotami, utrzymaną w bardzo podobnym tonie. Tym razem bez wielkich nazwisk, ale w równie przerysowanym stylu bohater za sterami mecha będzie walczył z zagranicznymi najeźdźcami i przy okazji podrywał kolejne bohaterki.
Tak się bowiem składa, że za reżyserię odpowiada Takashi Watanabe, człowiek stojący między innymi za Freezing, Ichiban Ushiro no Daimaou, Ikkitousen i Hidan no Aria. Trudno to nazwać reklamą, ale ponieważ mamy do czynienia ze scenariuszem oryginalnym, jest szansa na odrobinę więcej sensu niż zazwyczaj ma to miejsce w nadzorowanych przez Watanabego tytułach. Jedno jest pewne – fanserwisu nie zabraknie.
Gochuumon wa Usagi Desuka? (White Fox)
Adaptacja mangi / Premiera: 10.04.2014
Jak powszechnie wiadomo, słodkie dziewuszki uwielbiają słodkie rzeczy. Dlatego właśnie uroczona Kokoa spędza całe dnie w kafejce o wdzięcznej nazwie Rabbit House. Poznaje tam czwórkę dziewcząt, z którymi się zaprzyjaźnia i… to właściwie wszystko, co warto pisać o fabule, bo z której by strony nie patrzeć, określenie „słodkie dziewczęta robiące słodkie rzeczy” zostało stworzone na potrzeby tytułów takich, jak ta właśnie adaptacja yonkomy.
Studio White Fox powierzyło tę serię niezbyt doświadczonemu reżyserowi, jednak scenarzysta, Kazuyuki Fudeyasu, pracował wcześniej przy tytułach takich, jak choćby cykl Tantei Opera Milky Holmes, ma więc jakie takie doświadczenie z tym specyficznym gatunkiem. Można jednak dość bezpiecznie założyć, że jest to produkcja przeznaczona wyłącznie dla zagorzałych wielbicieli bardzo słodkich animowanych dziewcząt.
Goukoku no Brynhildr (Arms)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.04.2014
Ryouta Murakami nadal obwinia się o tragiczny wypadek sprzed lat, w którym zginęła jego przyjaciółka z dzieciństwa. To właśnie jest jednym z powodów, dla których obsesyjnie zależy mu na dotrzymaniu danej jej obietnicy i udowodnieniu istnienia UFO. Dlatego zapisał się do licealnego klubu astronomicznego i każdą wolną chwilę spędza na obserwacjach nieba. Jednak pewnego dnia do jego klasy trafia nowa uczennica, Neko Kuroha, która wygląda kropka w kropkę jak jego dawna przyjaciółka, zaś twierdzi, że jest zbiegłą z laboratorium czarodziejką…
W całej tej historii najbardziej interesujące jest chyba jej pochodzenie – to adaptacja mangi Lynna Okamoto, czyli autora osławionego Elfen Lied. Wprawdzie trudno spodziewać się sukcesu na miarę tamtej ekranizacji – zbyt wiele anime stawiało już na zaszokowanie widza, by cokolwiek mogło jeszcze nas zaskoczyć – ale fabuła zapowiada się na mroczną i skomplikowaną. Pracować nad nią będzie stosunkowo mało doświadczona ekipa twórców, jednak warto zwrócić uwagę na niezłych seiyuu. Neko zagra Risa Taneda (m.in. Mirai w Kyoukai no Kanata, Yukina Himeragi w Strike the Blood), Ryoutę – jego imiennik, Ryouta Oosaki (m.in. Maou w Hataraku Maou‑sama!, Kaname Isaki w Nagi no Asukara), zaś w rolach drugoplanowych pojawią się Aya Suzaki (m.in. Tamako w Tamako Market, Mako w Kill la Kill), Azusa Tadokoro (Fino w Yuushibu) oraz Mao Ichimichi (Mizuki w Samurai Flamenco, Renge Komadori/White Robin w Sekai Seifuku ~Bouryaku no Zvezda~).
Haikyuu!! (Production I.G.)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.04.2014
Skoro Kuroko no Basket się kończy, wypada zaproponować jakąś nową serię fanom ładnych chłopców na parkiecie… O przepraszam, anime sportowych. Tym razem zamiast koszykówki – siatkówka. Czyli sport, którym Shouyou Hinata pasjonował się od dziecka. Niestety ta dyscyplina nie była szczególnie popularna w jego szkole, więc dopiero w gimnazjum udało mu się zagrać w prawdziwym meczu… I ponieść druzgocącą porażkę za sprawą utalentowanego gracza, Tobio Kageyamy. Od tej pory oprócz miłości do sportu, Shouyou pragnie także zemsty na rywalu i w tym celu w liceum natychmiast zapisuje się do drużyny siatkówki… Tylko po to, by spotkać tam nieoczekiwanie Kageyamę. Co więcej, okazuje się, że mimo dzielących ich różnic, tworzą na boisku niezwykle skuteczny duet. Czy dzięki temu ich drużyna poradzi sobie w czekających ją turniejach?
Nieprzypadkowo przywołałam Kuroko no Basket, ponieważ Haikyuu! wychodzi z tego samego studia animacyjnego. Pewien niepokój może budzić fakt, że reżyserię powierzono Susumu Mitsunace, którego jedynym samodzielnym projektem do tej pory było Cuticle Tantei Inaba – może jednak słabość tamtej serii wynikała tylko z materiału źródłowego? Także scenarzysta, Taku Kishimoto, nie miał okazji pracować przy seriach sportowych, ponieważ jedynym wcześniejszym tytułem na jego koncie jest obyczajowe Usagi Drop. Na pociechę zostają seiyuu – w postaci Shouyou i Tobio wcielą się panowie o niezbyt długiej karierze, ale mający na koncie interesujące role, czyli Ayumu Murase (m.in. Shun z Shin Sekai Yori, Rui Ninomiya z Gatchaman CROWDS) i Kaito Ishikawa (m.in. Led z Suisei no Gargantia, Harutora z Tokyo Ravens).
Hero Bank (TMS Entertainment)
Adaptacja gry / Premiera: 7.04.2014
Kaito Goushou, zwykły dzieciak z podstawówki, pewnego dnia zostaje obarczony długiem w wysokości 10 mld jenów (przy obecnym kursie to mniej więcej 300 mln złotych). Jak to spłacić? Jedyną metodą okazuje się nauka używania ściągniętego z sieci „Hero‑Gi” i wygrywanie kolejnych meczów w nowym cybersporcie, nazywanym Hero Battle. Kiedy stawka jest tak wysoka, wygrana staje się koniecznością!
Jak widać na załączonym obrazku, mamy do czynienia z kolejną serią, której głównym celem jest promocja stworzonej przez firmę Sega gry na platformę Nintendo 3DS, której japońska premiera ma mieć miejsce w marcu tego roku. Trudno mieć wysokie oczekiwania wobec tytułu takiego pokroju, jednak warto pamiętać, że reżyser, Yasutaka Yamamoto, pracował przy udanym Mondaiji‑tachi ga Isekai kara Kuru Sou Desu yo?, zaś scenarzysta, Atsuhiro Tomioka, ma w bogatym dorobku nie tylko tytuły pokroju Battle Spirits czy Inazuma Eleven, ale także Vandread i Siedmiu samurajów.
Hitsugi no Chaika (Bones)
Adaptacja light novel / Premiera: 10.04.2014
Dwudziestoletni były żołnierz, Tooru Acura, po zakończeniu wojny nie potrafi znaleźć sobie miejsca. Kiedy więc spotyka tytułową Chaikę Trabant, czternastoletnią czarodzieję, tachającą na plecach trumnę, postanawia do niej dołączyć w nadziei, że uda mu się przy okazji znaleźć jakiś cel w życiu. W podróży towarzyszy im jeszcze przyszywana siostra Tooru, Akari, która jako jedyna w tym towarzystwie zarabia jakieś pieniądze.
Trzeba powiedzieć, że Ichirou Sakaki jest nie tylko płodnym twórcą light novel, ale też ma wyjątkowe szczęście do ich ekranizacji – oto bowiem mamy do czynienia z kolejną, po m.in. Scrapped Princess i niedawnym Outbreak Company, adaptacją jego pracy. Skoro już o tym mowa, do pracy nad tą serią zaangażowano Souichiego Masui, czyli reżysera Scrapped Princess. Czy uda mu się powtórzyć sukces tamtego anime, uchodzącego już dzisiaj za „wiekowe”? Sądząc po innych pracach Sakakiego, będziemy mieć do czynienia z serią zasadniczo pogodną, ale niepozbawioną wątków poważniejszych, a może nawet wrzucającą tu i tam jakiś całkiem życiowy problem. W głównych żeńskich rolach zatrudniono mało doświadczone seiyuu: Chikę Anzai jako Chaikę i Yuuko Harę jako Akari, natomiast grającego rolę Tooru Junjiego Majimę mogliśmy słyszeć m.in. jako Ayumu Aikawę w Kore wa Zombie Desuka? i Kinjiego Tooyamę w Hidan no Aria.
Inugami‑san to Nekoyama‑san (Seven)
Adaptacja mangi / Premiera: 4.04.2014
Suzu Nekoyama to nieśmiała tsundere uwielbiająca psy. Yachiyo Inugami to roztrzepana miłośniczka kotów, mająca lekko masochistyczne skłonności. Te dwie dziewczyny spotkają się pewnego dnia i odkrywają, że coś między nimi iskrzy… Czy prawdą okaże się powiedzenie, że przeciwieństwa się przyciągają?
Jak twierdzi mój kolega redakcyjny, nie ma czegoś takiego jak „za dużo yuri", więc sezon wiosenny poza „pełnowymiarową” serią z tego nurtu, czyli Akuma no Riddle, ma do zaproponowania także tę adaptację yonkomy autorstwa Kuzushiro. W tym przypadku nie należy się jednak spodziewać rozbudowanej fabuły z głębokim wątkiem romantycznym, ponieważ odcinki tego anime będą liczyć po kilka minut. To zapewne oznacza pogodną komedyjkę „przyprawioną” szczyptą aluzji do związków damsko‑damskich. Ot, tak na oblizanie dla fanów gatunku. W rolach Nekoyamy i Inugami usłyszymy odpowiednio Nao Touyamę (m.in. Kanon w Kaminomi, Chitoge w Nisekoi) i Sumire Uesakę (m.in. Sanae Dekomori w Chuunibyou demo Koi ga Shitai!, Elbia w Outbreak Company).
Isshuukan Friends (Brains‑Base)
Adaptacja mangi / Premiera: 7.04.2014
Szkolne przyjaźnie… Kiedy już uda się je nawiązać, zdarza się, że są zdolne przetrwać lata. Kiedy jednak chłopak imieniem Yuuki chce zaprzyjaźnić się z Kaori, swoją koleżanką z klasy, spotyka się z grzeczną odmową. Nie dlatego, że Kaori ma coś przeciwko niemu – jak sama stwierdza, po tygodniu zapomina o wszystkich przyjaciołach… Jak się jednak okazuje, Yuukiego nie tak łatwo jest zniechęcić. Co może zrobić w takiej sytuacji? No cóż, co tydzień od nowa zawierać przyjaźń z Kaori.
Z zapowiedzi wynika, że będziemy mieli do czynienia z nastrojową, prostą w formie opowieścią, mającą widzów wzruszyć. Można oczywiście mieć wątpliwości, czy uda się stworzyć pełnowymiarową serię na podstawie czteropanelowej mangi, jednak przykład chociażby Kotoura‑san sprzed kilku sezonów pokazuje, że nie jest to niemożliwe. Studio Brains‑Base postawiło na mało doświadczonego w tworzeniu samodzielnych projektów reżysera Tarou Iwasakiego (który pracował jednak przy wielu seriach jako reżyser poszczególnych odcinków), ale scenariusz pisze tutaj Shoutarou Suga, mający na koncie m.in. bardzo udane Yahari Ore no Seishun Love Come wa Machigatteiru. Dla Yoshitaki Yamayi rola Yuukiego będzie chyba pierwszą ważniejszą w karierze; także Sora Amamiya, wcielająca się w Kaori, grała wcześniej głównie rólki epizodyczne i trzecioplanowe.
JoJo no Kimyou na Bouken: Stardust Crusaders (David Production)
Adaptacja mangi / Premiera: 5.04.2014
Ponieważ nasza Czytelnia zawiera obszerną recenzję Stardust Crusaders, zainteresowanych zawiązaniem fabuły nowej serii z cyklu JoJo no Kimyou na Bouken odsyłam do jej pierwszych akapitów. Kultowa manga Hirohiko Arakiego od lat wymieniana była wśród tytułów, którym przydałaby się porządna i wierna adaptacja, jednak mało kto z fanów naprawdę wierzył w jej powstanie. A jednak – seria wyemitowana w zeszłym roku i obejmująca dwie pierwsze części mangi, Phantom Blood i Battle Tendency, nie tylko zadowoliła miłośników oryginału (co adaptacjom nie zdarza się często), ale także sprzedała się na tyle dobrze, że na ekrany trafiła kolejna saga z tego cyklu.
Studio David Productions nie próbowało eksperymentować i prace nad serią powierzyło tej samej ekipie twórców. W głównego bohatera tej części, Joutarou Kuujou, wcieli się Daisuke Ono (m.in. Sinbad w Magi, Cain w Kakumeiki Valvrave), jako Dio Brando ponownie usłyszymy Takehito Koyasu, Josepha Joestara zagra Unshou Ishizuka (zastąpi on Tomokazu Sugitę, który w poprzedniej serii grał młodszą wersję tej postaci), a w roli Abdula (czy Avdola, nie będę się spierać o pisownię) pojawi się Kenta Miyake.
Kamigami no Asobi (Brains‑Base)
Adaptacja gry otome / Premiera: 6.04.2014
Miłość to uczucie potrzebne wszystkim, także (a może – co najważniejsze) bogom, którzy z góry mają nadzorować losy ludzkości. Jak jednak przekonać do tego młode i niesforne pokolenie Niebian? Zeus, władca bogów, znajduje idealne rozwiązanie: boscy młodzieńcy zapisani zostają do szkoły (której on jest dyrektorem), a miłości uczyć ich ma… specjalnie w tym celu sprowadzona zwykła dziewczyna, Yui Kusanagi. Jak poradzi sobie w szkole pełnej przystojniaków z niełatwymi charakterami?
Adaptacje przeznaczonych dla dziewcząt gier randkowych teoretycznie mogą być całkiem udane albo przynajmniej sympatycznie przeciętne, jak wskazują przykłady La Corda d'Oro ~primo passo~ czy Harukanaru Toki no Naka de. Ostatnie sezony przynoszą jednak porażkę za porażką: Starry Sky, obie serie Uta no Prince‑sama, Hiiro no Kakera, Amnesia czy ostatnie cudo japońskiej kinematografii – Diabolik Lovers. Wszystko to sprawia, że trudno w przypadku tej serii o optymizm, nawet na zasadzie „przynajmniej będzie na co popatrzeć i czego posłuchać!”. Owszem, zestaw seiyuu jest zachęcający – Yuuki Kaji, Daisuke Ono, Miyu Irino, Hiroshi Kamiya, Yoshimasa Hosoya, Toshiyuki Morikawa… Ale co z tego, kiedy istnieje bardzo niewielka szansa, by zdołano tu coś wycisnąć z cieniutkich i naciągniętych za uszy założeń fabularnych?
Kanojo ga Flag o Oraretara (Hoods Entertainment)
Adaptacja light novel / Premiera: 7.04.2014
Ileż to osób by chciało, żeby życie przypominało grę komputerową? Najczęściej postulowanymi funkcjami jest możliwość włączenia pauzy lub wczytanie save'u, ale pewnie mało kto obraziłby się o umiejętność, jaką obdarzony został protagonista tej serii, Souta Hatate. Widzi on mianowicie nad głowami ludzi „flagi” sygnalizujące najrozmaitszego rodzaju punkty zwrotne w ich życiu. Co więcej, dzięki temu może do pewnego stopnia wpływać na ich losy… Dlaczego mam przeczucie, że Keima z Kaminomi nazwałby go ułatwiającym sobie życie cziterem?
Trudno oprzeć się wrażeniu, że jedną z głównych atrakcji tej adaptacji light novel, reżyserowanej przez Ayumu Watanabe, ma być zestaw żeńskich seiyuu. Usłyszymy tutaj chociażby Youko Hikasę (m.in. Shino w Seitokai Yakuindomo), Ai Kayano (m.in. Kasumi w Witch Craft Works), Ibuki Kido (m.in. Chinami Oka w Golden Time), Kanę Asumi (tytułowa bohaterka Sasami‑san@Ganbaranai) oraz niezwykle popularną ostatnio Kanę Hanazawę, a w dalszych rolach pojawią się chociażby Aki Toyosaki, Yukari Tamura i Rina Hidaka. Pozostaje mieć nadzieję, że seria nie okaże się takim niewypałem, jak bazujące na zbliżonym charakterem pomyśle NouKome, i zbliży się raczej do Kaminomi albo przynajmniej Date a Live.
Kantoku Fuyukitodoki (DLE)
Adaptacja mangi / Premiera: 4.04.2014
Jak wygląda życie mangaki? A jak wygląda życie z mangaką? Tytułów podejmujących ten temat znalazłoby się kilka, jednak tylko nieliczne z nich mają charakter autobiograficzny. Dlatego prawdziwą gratką dla fanów powinna być pod tym względem manga Moyoko Anno, popularnej autorki uroczych shoujo, takich jak Słodkie, słodkie czary. W tym przypadku opisuje ona swoje życie z mężem, którym jest niejaki Hideaki Anno. Tak, ten pan od Neon Genesis Evangelion.
Chociaż nie wątpię, że wielu widzów zaliczy tę pozycję do obowiązkowych, muszę niestety ostudzić nieco ich zapał. Mamy tu do czynienia z trzynastoma trzyminutowymi odcinkami zrealizowanymi z użyciem technologii Flash, nie należy się więc spodziewać niczego poza serią gagów, które w dodatku mają szansę okazać się zbyt hermetyczne dla zachodniego widza. Tym niemniej, być może, warto się tym tytułem zainteresować.
Kenzen Robo Daimidaler (TNK)
Adaptacja mangi / Premiera: 5.04.2014
Skoro już sam tytuł zapowiada anime o wielkich robotach, można opis fabuły ograniczyć do istotnych konkretów. Kto atakuje Ziemię? Imperium Pingwinów. Kto ma jej bronić? Niepokonany robot Daimidaler i jego pilot, nastoletni Kouichi Madanbashi, obdarzony cząsteczkami Hi‑ERo, umożliwiającymi mu zasiadanie za sterami rzeczonego mecha. Pierwowzór? Manga seinen autorstwa Asakiego Nakamy, publikowana w latach 2008‑2012. Konwencja? No cóż… komediowa.
Chociaż wśród pojawiających się w każdym sezonie anime o mechach z łatwością znajdziemy zarówno tytuły traktujące temat poważnie, jak i ocierające się (bardziej lub mniej świadomie) o autoparodię, serie o jednoznacznie komediowych założeniach zdarzają się niezwykle rzadko. Warto zwrócić uwagę, że w ekipie pracującej nad Kenzen Robo Daimidaler znajdują się praktycznie wszyscy ważniejsi twórcy obu odsłon High School DxD: projektant postaci Junji Gotou, reżyser Tetsuya Yanagisawa oraz scenarzysta Takao Yoshioka. Oznacza to, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, można spodziewać się sporej dawki fanserwisu, ale także sprawnie poprowadzonej fabuły i udanych scen akcji – o ile tylko z oryginału da się to wycisnąć. Dodajmy do tego, że jedną z głównych ról kobiecych będzie grała Youko Hikasa, czyli… Rias Gremory w High School DxD.
Keroro (Sunrise)
Adaptacja mangi / Premiera: 23.03.2014
Większość pokazywanych w anime inwazji obcych ras na Ziemię kończy się sromotną porażką ludzkości, której ostatnią nadzieją staje się… Ale zaraz, nie o tym mowa. Czasem się zdarza, że inwazja odrobinę nie wyjdzie – tak jak właśnie w tym przypadku. Tytułowy Keroro, żabopodobny Obcy, przybył na naszą planetę ze sprecyzowanymi planami podboju, szybko jednak okazało się, że musi je odłożyć na czas nieokreślony, a na razie zająć się znacznie bardziej przyziemnymi problemami codziennej egzystencji.
Licząca ponad 350 odcinków animowana adaptacja mangi Mine Yoshizakiego zyskała popularność nie tylko w Japonii, ale także w USA, dzięki specyficznemu poczuciu humoru i licznym nawiązaniom do popkultury. Przypuszczam jednak, że fani tego tytułu liczyli na coś więcej, niż tylko seria pięciominutowych odcinków zrealizowanych w technologii Flash, która nie gwarantuje raczej specjalnych doznań artystycznych. Na pociechę będą mieli tylko seiyuu, których zestaw nie ulegnie zmianie w stosunku do obsady wcześniejszej serii telewizyjnej.
Kindaichi Shounen no Jikenbo Returns (Toei Animation)
Adaptacja mangi / Premiera: 5.04.2014
Tytułowy Hajime Kindaichi na pierwszy rzut oka może się wydawać zwykłym licealistą, jednak przeciętna powierzchowność skrywa błyskotliwy umysł młodego detektywa. Nasz bohater często ma okazję robić z niego użytek, ponieważ – jak zwykle w seriach kryminalnych – wszelkiego rodzaju zbrodnie i zagadki pojawiają się wokół niego na każdym kroku i z częstotliwością warszawskiego metra w godzinach szczytu.
Wydawana w latach 90. manga (której kilka tomów ukazało się także w Polsce, jako Zapiski detektywa Kindaichi), doczekała się już licznych adaptacji, zarówno aktorskich, jak i animowanych, w tym 148‑odcinkowej serii telewizyjnej. Wydaje się jednak, że przy tak epizodycznym charakterze fabuły nie ma konieczności zapoznawania się z poprzednimi odsłonami cyklu, a „czysta” seria kryminalna to nadal rzadkość w anime (Detektyw Conan pozostaje tu wyjątkiem). Choćby z tego względu zainteresuje ona zapewne wielu widzów.
KutsuDaru
Adaptacja książki dla dzieci / Premiera: 2.04.2014
Osoby, które znają się choć odrobinę na kulturze i historii Japonii (albo oglądają dostatecznie długo anime) wiedzą, że tamtejszy folklor zawiera naprawdę przedziwne youkai, których pomysłowość i wąska specjalizacja są czasem bardzo trudne do zrozumienia. Tu nie chodzi o proste strzygi czy inne utopce – co powiecie na potwory, które sprawiają… że ludziom spadają skarpetki? O takich właśnie stworach opowiada opublikowana przez Masafumiego Gotou książka dla dzieci, zatytułowana Kutsushita ga Daru Daru ni Nacchau Wake ~Imadoki Youkai Zukan~ i stanowiąca podstawę tego anime.
Dziewięciominutowe odcinki i charakter pierwowzoru pozwalają spodziewać się pozycji raczej dla widzów młodszych, niewykluczone jednak, że może to być ciekawostka dla osób zainteresowanych japońską kulturą. Chyba że – co także nie jest rzadkie – okaże się zbyt hermetyczna pod tym względem dla fanów zachodnich.
La Corda d'Oro: Blue Sky (TYO Animation)
Adaptacja gry otome / Premiera: 5.04.2014
Wyemitowana w 2006 roku seria La Corda d'Oro ~primo passo~ zapisała się w pamięci fanów (bardziej pewnie fanek) jako jedna z nielicznych, jeśli nie jedyna udana adaptacja gry randkowej dla dziewcząt. Jej kontynuacja zebrała znacznie gorsze oceny, ale jak to często bywa, La Corda d'Oro to cały cykl gier, z których każda ma własną fabułę, bohaterkę, no i oczywiście zestaw bishounenów. Jak wynika z zapowiedzi, Blue Sky opowiada o losach licealistki imieniem Kanade i jest adaptacją gry La Corda d'Oro 3. To daje nadzieję na nową fabułę, ale też niestety powoduje, że można mieć te same obawy, co w przypadku innych adaptacji gier otome z ostatnich lat – że sens i spójność scenariusza zostaną wyrzucone do kosza, by zrobić więcej miejsca dla pięknych panów.
Oczywiście jedną z atrakcji tego rodzaju serii są seiyuu i pod tym względem Blue Sky może w tym sezonie rywalizować z Kamigami no Asobi. Usłyszymy tutaj między innymi Juna Fukuyamę, Katsuyukiego Konishiego, Daisukego Kishio i Mamoru Miyano. Niewątpliwym plusem tej serii będzie także to, że zawiązanie akcji ma szanse nie być tak rozpaczliwie naciągnięte za uszy, jak w przypadku anime o bogach w liceum…
Lady Jewelpet (Studio Comet)
Seria oryginalna / Premiera: 5.04.2014
Zapewne niewielu czytelników Tanuki śledzi cykl Jewelpet, emitowany od 2009 roku jako część strategii promocyjnej linii zabawek i gadżetów dla dziewcząt, produkowanej przez firmy Sanrio i Sega Toys. Lady Jewelpet to już szósta z kolei seria telewizyjna z tego cyklu. W centrum wydarzeń jak zawsze znajduje się Ruby, urocza maskotka w formie białego królika. Tym razem pomaga ona dziewczynce imieniem Momona, która jest jedną z kandydatek do tronu magicznego królestwa, Jewel Landu. W tym celu Momona musi zostać najlepszą spośród zebranych w królewskim pałacu Lady Jewel.
Chociaż reżyser, Itsurou Kawasaki, ma na koncie także poważniejsze projekty, takie jak Sengoku Basara (no dobrze, może to nie najlepszy przykład), a Natsuko Takahashi stworzyła scenariusz m.in. do Togainu no Chi i Nurarihyon no Mago, należy po tej serii spodziewać się tego samego, co zawsze: lukru, słodyczy, różu oraz bardzo nachalnej reklamy skierowanej do dziewczynek w wieku wczesnopodstawówkowym.
Love Live! 2 (Sunrise)
Seria oryginalna / Premiera: 6.04.2014
Aby nie dopuścić do zamknięcia ukochanego liceum, jedna z jego uczennic, Honoka Kousaka, postanowiła stworzyć grupę idolek. Ich celem było zdobycie sławy i przyciągnięcie nowych uczniów, których obecność uchroniłaby placówkę edukacyjną przed likwidacją. W serii wykorzystywane były piosenki grupy μ's, a całość miała przede wszystkim promować rzeczony zespół, jak najbardziej z krwi i kości. Jak widać, udało się im odnieść sukces, przynajmniej o tyle, że producenci zdecydowali się na nakręcenie drugiego sezonu anime.
Anime o grupach idolek doczekały się własnego podgatunku, rządzącego się swoimi prawami. Ponieważ fabuła ma służyć promocji prawdziwej grupy idolek, nie ma tu miejsca na żadne poważniejsze konflikty ani kontrowersyjne tematy, o jakie byłoby łatwo, skoro na warsztat bierzemy showbiznes. Zamiast tego należy jednak spodziewać się pogodnej i sympatycznej opowieści o śpiewających i tańczących dziewczątkach. Wyemitowana w zeszłym roku pierwsza seria pokazuje, że mamy tym razem do czynienia z opowieścią wyidealizowaną, ale przynajmniej nie zalaną do przesady lukrem i sztucznością. Należy mieć nadzieję, że kontynuacja zachowa te zalety.
M3 ~Sono Kuroki Hagane~ (Satelight)
Seria oryginalna / Premiera: 22.04.2014
Informacje o tej serii pojawiły się dopiero w drugiej połowie marca, a ponieważ jest to projekt oryginalny, musimy opierać się na bardzo szczątkowych materiałach promocyjnych. Na razie zawiadomiono, że fabuła serii ma się rozgrywać w Tokio, w niedalekiej przyszłości, zaś bohaterami będzie ósemka młodych ludzi. Z natchnionego opisu da się wywnioskować to, co zwykle – Ziemi zagraża niebezpieczeństwo, zaś obecność w serii mechów zdaje się wskazywać na sposób, w jaki ludzkość zamierza sobie z tym niebezpieczeństwem radzić.
Ponieważ jednak będzie to kolejna już seria według oryginalnego scenariusza Mari Okady, która współtworzyła m.in. Anohana i Nagi no Asukara, można ostrożnie wnioskować, iż również w tym przypadku duży nacisk zostanie położony na pokazanie relacji między bohaterami. A także to, że nie będą to łatwe i proste relacje. Reżyser, Jun'ichi Satou, specjalizował się ostatnio raczej w spokojnych opowieściach z gatunku „okruchy życia”, takich jak Aria lub Tamayura i nigdy chyba nie miał jeszcze do czynienia z serią akcji. Dorzućmy do tego Shoujiego Kawamoriego, który w M3 ma projektować mechy, zaś fanom znany jest głównie jako twórca cyklu Macross, i otrzymujemy najbardziej chyba nieprzewidywalny tytuł sezonu wiosennego. Co może wyjść z takiej mieszanki?
Mahouka Koukou no Rettousei (Madhouse Studios)
Adaptacja light novel / Premiera: 4.04.2014
Ponieważ w świecie, w którym rozgrywa się akcja tej serii, magia istnieje od prawie wieku, tytułowe Liceum Magiczne nie narzeka na brak kandydatów. Jego uczniowie podzieleni są na dwie kategorie, zależnie od stopnia talentu – jak łatwo zgadnąć, ta mniej hojnie obdarzona przez los grupa znajduje się w powszechnej pogardzie. Najzdolniejszą osobą spośród rozpoczynających naukę w tym roku jest Miyuki Shiba, podczas gdy jej brat, Tatsuya, ledwie załapał się do gorszej klasy. A jednak obecność tego rodzeństwa w szkole oznacza, że można zapomnieć o jakichkolwiek pozorach świętego spokoju…
Ta adaptacja bestsellerowej light novel autorstwa Tsutomu Satou wzbudziła już żywe zainteresowanie fanów, oczekujących barwnej i pogodnej serii przygodowej, a jednocześnie falę krytyki osób kręcących nosem na wytarte pomysły oraz nieco przesadzone możliwości bohaterów (o mniej lub bardziej domniemanym wątku kazirodczym nie wspominając). Reżyser, Manabu Ono, ma na koncie między innymi obie serie Kyoukai Senjou no Horizon, zaś role Tatsuyi i Miyuki powierzono odpowiednio Yuuichiemu Nakamurze (m.in. Alto w Macross Frontier, Gray w Fairy Tail) i Saori Hayami (m.in. Saki w Higashi no Eden, Ikaros w Sora no Otoshimono).
Majin Bone (Toei Animation)
Seria oryginalna / Premiera: 1.04.2014
Życie najzwyklejszego japońskiego licealisty, Shougo Ryuujina, zmienia się całkowicie w dniu, w którym w jego ręce wpada bone card, karta umożliwiająca mu przemianę w wojownika imieniem Dragonbone. Wraz z nowymi towarzyszami, jako jeden z członków White Bone, musi bronić Ziemi przed zagrożeniem ze strony (jakżeby inaczej) wojowników Dark Bone. A początki tej walki sięgają czasów na długo przed powstaniem Ziemi, samego zarania Wszechświata…
Jak by tego nie nazywać, studio Toei szykuje nową wariację na temat „chłopiec znajduje mecha”, z tym, że tu zamiast mecha mamy raczej zbroję wspomaganą. Zarówno projekty postaci, jak i wykorzystane gadżety wskazują, że będzie to zapewne produkcja nastawiona na promocję zabawek i/lub powiązanej kolekcjonerskiej gry karcianej, jednak niezła animacja i całkiem udane projekty mechaniczne mogą oznaczać, że studio postanowiło zainwestować także w scenariusz i przedstawi w miarę przyzwoitą serię przygodową.
Mangaka‑san to Assistant‑san to (ZEXCS)
Adaptacja mangi / Premiera: 8.04.2014
Tytułowy mangaka, Yuuki Aito, ma z zawodowych powodów do czynienia z różnymi osobami, w tym z (tytułową) asystentką Sahoto Ashisu oraz rozmaitymi przedstawicielkami wydawnictwa. To właściwie wszystko – czego więcej można się spodziewać po fabule opartej na yonkomie, czyli czteropanelowej mandze, i rozpisanej na trzynastominutowe odcinki?
Nie jest to pierwsza adaptacja komiksu tego mangaki, tworzącego pod pseudonimem Hiroyuki – w roku 2007 została wyemitowana w podobnym czasowo formacie seria Doujin Work. Sądząc po zapowiedziach, tym razem możemy spodziewać się elementów ecchi – pytanie, czy będą one dodatkiem, czy też daniem głównym, i czy ten tytuł będzie zawierał coś interesującego dla osób, które ciekawi proces tworzenia mangi. Mało doświadczeni twórcy i formuła oryginału pozwalają jednak przypuszczać, że raczej będziemy mieli do czynienia ze zwykłą komedią wykorzystującą odrobinę nietypowy (chociaż po Doujin Work, Bakuman czy Mangirl! też już trochę zużyty) pomysł.
Mekaku City Actors (SHAFT)
Adaptacja mangi/light novel / Premiera: 13.04.2014
Z wyjątkowo rozbudowanej serii zwiastunów wynikałoby, że będziemy mieli do czynienia z kolejnym anime opowiadającym o grupie ludzi obdarzonych najprzeróżniejszymi mocami paranormalnymi. Jednak z całą pewnością nie należy się spodziewać historii „takiej jak zwykle”, biorąc pod uwagę, że scenariusz jest częścią złożonego Kagerou Project, obejmującego piosenki dla Vocaloidów, light novel oraz mangę, a tworzonego przez kompozytora muzyki dla Vocaloidów, skrywającego się pod pseudonimem JIN. Za animowaną adaptację odpowiada natomiast studio SHAFT oraz ich główny reżyser, Akiyuki Shinbou. W praktyce oznacza to, że przy odrobinie szczęścia może w ostatnim odcinku dowiemy się, o co miało chodzić w tym anime. Chociaż ja bym się nie zakładała. Ale za to będzie mnóstwo ujęć pod dziwnymi kątami.
Spośród licznego grona ujawnionych już seiyuu warto wymienić Kanę Asumi (m.in. Chihiro w Kaminomi, Komari w Non Non Biyori) jako cyberdziewczynę Ene, Yuuko Kaidę (m.in. Aiho Yomikawa w Toaru Kagaku no Railgun) jako przywódczynię Mekakushi, Kido, a także Kanę Hanazawę (m.in. Nadeko w cyklu Monogatari, Mayuri w Steins;Gate) jako ćwierć krwi Meduzę Marry.
Mushishi Zoku Shou (Artland)
Adaptacja mangi / Premiera: 4.04.2014
Nie są zwierzętami ani roślinami. Stanowiące całkowicie odrębną formę życia mushi istnieją wszędzie, także w pobliżu ludzi – koegzystując z nimi, niezauważane, ale czasem szkodząc. W takich przypadkach potrzebna jest pomoc specjalisty, zwanego mushishi, takiego jak stale wędrujący z miejsca na miejsce Ginko. Nowa seria, nowe historie… Ale ten sam niepowtarzalny klimat.
Właściwie nie ma sensu chyba nikogo zachęcać. Osoby, które wysoko cenią pierwszą serię, i obejrzały wyemitowany w styczniu odcinek specjalny, po nowe anime sięgną bez wahania, szczególnie że nic nie wskazuje na to, by miało ono okazać się rozczarowaniem (co zawsze grozi w przypadku kontynuacji po latach). Zachowano tych samych seiyuu i większość ekipy twórców, formuła epizodycznych opowieści jest pojemna i daleka od wyczerpania, zaś wspomniane wcześniej Hihamu Kage pokazało, że studio Artland nie ma raczej zamiaru eksperymentować. I całe szczęście.
No Game, No Life (Madhouse Studios)
Adaptacja light novel / Premiera: 9.04.2014
Rodzeństwo Sora i Shiro zdaniem większości świata marnuje sobie życie, wegetując jako hikikomori. Zdaniem mniejszości jednak są prawdziwymi bohaterami: niezrównanymi graczami, zdolnymi zmierzyć się z każdą grą. Ich dokonania są źródłem legend w internecie, ale sława okazuje się sięgać jeszcze dalej. Pewnego dnia zostają przeniesieni do innego świata, w którym wyniki gier decydują o wszystkim, nawet o granicach krajów, a w efekcie tamtejsi ludzie zostali zepchnięci na margines przez inne rasy. Czy niezwykle zdolne, ale dziwaczne rodzeństwo zdoła zmienić losy tego świata?
Widzowie w miarę uważnie śledzący nowości anime z pewnością nie oprą się wrażeniu, że ten pomysł jest podejrzanie podobny do użytego w Mondaiji‑tachi ga Isekai kara Kuru Sou Desu yo?. Na pociechę można zauważyć, że publikacja tej light novel autorstwa Yuu Kamiyi (ilustratora cyklu Itsuka Tenma no Kuro Usagi) rozpoczęła się przed emisją rzeczonej serii. Na razie trudno stwierdzić, czy to anime będzie miało do zaoferowania coś poza cukierkową grafiką, fanserwisem i neonowymi efektami komputerowymi – ale wszystkie te elementy mają swoich amatorów. Z pewnością będzie to również gratka dla fanów modnych seiyuu. Rolę Shiro zagra Ai Kayano (m.in. Menma w AnoHana, Chisaki w Nagi no Asukara), a wspierać ją będą Yuka Iguchi, Mamiko Noto, Miyuki Sawashiro, Yukari Tamura, Youko Hikasa oraz Rie Kugimiya.
Oreca Battle (OLM / Xebec)
Adaptacja karcianki / Premiera: 7.04.2014
Stała popularność kolekcjonerskich gier karcianych powoduje, że na rynku pojawiają się coraz nowe ich edycje, zarówno tradycyjne, jak i komputerowe. Aby przywiązać graczy do nowego tytułu, zwykle szybko zaczynają one obrastać dodatkowymi mediami – komiksami i (jeśli mają szczęście) serialami, których zadaniem jest „ożywienie” kolorowych obrazków kart i rozszerzenie kryjącej się za nimi historii, którą zazwyczaj da się sprowadzić do „chcę być najsilniejszy i/lub złapać je wszystkie”. Nie inaczej jest w przypadku wypuszczonej na rynek w 2012 roku karcianej gry kolekcjonerskiej na automaty, Monster Retsuden Oreca Battle, do której szybko dołączyła adaptacja mangowa. O fabule wiadomo tyle, co zawsze. Chłopiec imieniem Fire, wielki miłośnik gry Oreca, musi odzyskać dwanaście smoków, skradzionych przez bliżej niesprecyzowane siły zła. Oczywiście uczyni to z pomocą przyjaciół oraz potworów zaklętych w kartach do gry.
Ping Pong The Animation (Tatsunoko Production)
Adaptacja mangi / Premiera: 11.04.2014
Makoto Tsukimoto (noszący przezwisko Smile) oraz Yutaka Hoshino (przezwisko Peco) przyjaźnią się od dawna i razem należą do szkolnego klubu tenisa stołowego. Chociaż Smile ma niewątpliwy talent, jest na tyle pozbawiony przebojowości, że nigdy nie udaje mu się wygrać z przyjacielem. Czy to się może zmienić?
Jeśli ktoś, czytając opis najnowszej propozycji bloku noitaminA, machnie na nią ręką jako na kolejną serię sportową, być może powinien wziąć pod uwagę, że jej reżyserem jest Masaaki Yuasa, który stworzył między innymi Mind Game, Kemonozume czy Yojouhan Shinwa Taikei. Z dwoma ostatnimi z tych pozycji Ping Pong dzieli także projektanta postaci, Nobutakego Itou, rysującego charakterystyczne sylwetki o lekko poszarpanym, niedoskonałym konturze. Wszystko to zapowiada serię mocno niszową, dla wyrobionych widzów szukających „czegoś innego” – ale czy na pewno tak będzie? Cóż, tylko czas pokaże.
Pretty Rhythm: All Star Selection (Tatsunoko Production)
Seria oryginalna / Premiera: 5.04.2014
Prism Show to jedyny w swoim rodzaju pokaz, łączący elementy mody, śpiewu, tańca i figurowej jazdy na łyżwach. Mistrzyniami tej podziwianej na całym świecie dyscypliny pragnie zostać wiele dziewcząt, jednak tylko nieliczne mają dość talentu, by naprawdę zabłysnąć i wymyślić własny rodzaj Prism Jump – zachwycającego publiczność skoku, stanowiącego główną ozdobę Prism Show. Laala stara się doskonalić swoje umiejętności, by pewnego dnia dorównać swoim idolkom, słynnym gwiazdom, takim jak Aira Harune, Mia Ageha i Naru Ayase (czyli bohaterki poprzednich odsłon tego cyklu). Czy jej marzenie się spełni i będzie mogła kształcić się pod ich kierunkiem?
Cykl Pretty Rhythm obejmuje obecnie trzy serie, z podtytułami Aurora Dream, Dear My Future i Rainbow Live, każdą z innym zestawem bohaterek. All Star Selection będzie zawierać niewiele własnego materiału – to seria kompilująca fragmenty poprzedniczek, wypuszczona chyba głównie po to, by przypominać o gadżetach i ubraniach dla dziewcząt sprzedawanych w sklepach pod marką Prism Stone. Już w lipcu ma zostać zastąpiona przez serię Pretty Rhythm: PuriPara, prezentującą nową historię. Jednak tak czy inaczej, jeśli ktoś widział pierwszą część cyklu, to zapewne zapamiętał na dobre jego przesłanie: „nie warto tego oglądać”.
Ryuugajou Nanana no Maizoukin (A‑1 Pictures)
Adaptacja light novel / Premiera: 11.04.2014
Tytułowa Nanana Ryuugajou jest duchem ślicznej, acz nieco pozbawionej celu w życiu (mówiąc wprost: była tzw. NEET‑em) dziewczyny. Wydziedziczony przez ojca nastoletni Juugo zostaje zmuszony do przeniesienia się do liceum ulokowanego na sztucznej wyspie. Ze względu na marną sytuację finansową, szuka jak najtańszego lokum, którym okazuje się mieszkanko nawiedzane przez Nananę. Nasz bohater, wraz z członkami szkolnego klubu przygód, rozpoczyna na wyspie poszukiwania skarbu Nanany, posiadającego ponoć tajemniczą moc…
Chociaż zawiązanie fabuły brzmi dość sztampowo, istnieje kilka powodów, dla których może być warto zainteresować się tym tytułem. Po pierwsze, będzie on emitowany w bloku noitaminA, który ze zmiennym szczęściem, ale jednak zwykle stara się prezentować serie nieco odmienne od innych. Po drugie, ukazująca się od 2012 roku light novel Kazumy Ootorino, zdobyła nagrodę w 13. edycji Enterbrain Entertainment Award. Studio A‑1 Pictures zbiera wprawdzie dość sprzeczne oceny, jeśli idzie o adaptację (udanym adaptacjom w rodzaju Gin no Saji towarzyszą chybione z punktu widzenia wielu fanów, takie jak Ao no Exorcist czy Magi), ale jednak można założyć, że wie, co robi. W głównych rolach usłyszymy Yuukiego Ono (m.in. Ashiya w Hataraku Maou‑sama!, Taiga Kagami w Kuroko no Basket) oraz Rui Tanabe, mało doświadczoną seiyuu, która ostatnio zagrała tytułową rolę w Wizard Barristers: Benmashi Cecil.
Seikoku no Dragonar (C‑Station)
Adaptacja light novel / Premiera: 5.04.2014
Tytułowa Akademia Dragonar to placówka kształcąca swych uczniów w szlachetnej sztuce poskramiania smoków. Jednak nie każdy ma dość talentu, by podporządkować sobie potężną bestię – taki na przykład Ash Blake jest pośmiewiskiem wśród kolegów, ponieważ nie potrafi jeszcze nawet przywołać swojego smoka. To oczywiście zmienia się pewnego dnia… Tylko dlaczego rzeczony smok ma postać nieletniej dziewusi imieniem Eco, która z całą bezczelnością oznajmia, że to ona tu jest panią, a Ash jej sługą?
Zarówno pomysł, jak i obficie występujący w zwiastunie fanserwis kojarzą się z pomysłami z Machine‑Doll wa Kizutsukunai (o Zero no Tsukaima nie wspominając), pozostaje więc mieć nadzieję, że autor light novel, na której oparto to anime, miał jakieś własne pomysły i nie ograniczył się do innego wymieszania sprawdzonych składników. Dla studia C‑Station jest to pierwszy samodzielny projekt, ale reżyser Shunsuke Tada ma już na koncie trochę tytułów, a scenarzysta, Noboru Kimura, przy okazji Mondaiji‑tachi ga Isekai kara Kuru Sou Desu yo? pokazał, że potrafi stworzyć dobre anime. Osoby zaniepokojone połączeniem płaskiej sylwetki i ciętego charakterku Eco pragnę poinformować, że w jej rolę nie wcieli się Rie Kugimiya, ale Mariya Ise, odtwórczyni m.in Riko w Hidan no Aria oraz Stocking w Panty & Stocking with Garterbelt. Spośród innych nazwisk na liście seiyuu uwagę zwracają jeszcze Ayane Sakura (Silvia Lautreamont), Kana Hanazawa (Jessica Valentine) oraz Takehito Koyasu (Milgauss).
selector infected WIXOSS (J.C.Staff)
Seria oryginalna / Premiera: 4.04.2014
WIXOSS to niezwykle popularna gra, szczególnie wśród gimnazjalistów. Jednak mało kto wie, że istnieje w niej karta LRIG, a dziewczęta, które słyszą jej „głos” i wejdą w jej posiadanie, są nazywane „selectors”. Nadzieje, pragnienia, chciwość… Dziewczęta z tymi uczuciami w sercach wplątują się w śmiertelnie niebezpieczną grę…
Trudno oprzeć się wrażeniu, że skoro kto inny zrobił już magical girls w sosie mroczno‑tragicznym, przyszła pora na przyrządzenie w taki sam sposób karcianki. Ponieważ seria opiera się na oryginalnym pomyśle, trudno w jej przypadku o jakieś przewidywania. Na pewno warto pamiętać, że Mari Okada, scenarzystka m.in. AnoHana i Nagi no Asukara udowodniła już, że potrafi pisać dramatyczne i wyciskające łzy sceny, natomiast reżyser, Takuya Satou, pracował m.in. przy Steins;Gate. Przeciwko przemawia natomiast to, że pod oryginalnym pomysłem podpisany jest LRIG – twór, w skład którego wchodzą firmy Warner Entertainment Japan i Takara Tomy oraz studio J.C. Staff, a to może zapowiadać „korporacyjny koszmarek” pokroju Gen'ei o Kakeru Taiyou.
Sidonia no Kishi (Polygon Pictures)
Adaptacja mangi / Premiera: 11.04.2014
Minęło tysiąc lat od czasu, gdy niedobitki ludzkości musiały uciekać z Układu Słonecznego, zniszczonego przez potężną rasę Obcych. Na pokładzie jednego z gigantycznych statków kolonizacyjnych, tytułowej „Sidonii”, populacja podzieliła się na kasty – od przynależności do nich zależy rola i komfort życia. Jednak to właśnie pochodzący gdzieś ze społecznych nizin (i głębin statku) Nagate Tanikaze okazuje się odpowiednim pilotem dla jednego z mechów mających bronić statku przed atakami Obcych. Dzięki temu będzie mógł rozpocząć naukę w szkole na jednym z „lepszych” poziomów…
Nie licząc króciutkiej i będącej głównie ciekawostką dla czytelników mangi serii Blame!, jest to pierwsza poważniejsza ekranizacja dzieła Tsutomu Niheia, autora specjalizującego się w zachwycających pomysłowością i szczegółowością wizjach postapokaliptycznego świata. Ta opowieść, jak donoszą moi konsultanci – nieco mniej ciężka i stawiająca raczej na przygodowość – wydaje się niezłym kandydatem do adaptacji w formie anime, pytanie jednak, ile z niepowtarzalnej kreski zostanie po koniecznych uproszczeniach dla potrzeb animacji. Polygon Pictures to jedno z najstarszych w Japonii studiów specjalizujących się w grafice komputerowej, współpracujące przy wielu słynnych tytułach (m.in. Ghost in the Shell 2: Innocence i Sky Crawlers), więc o sekwencje akcji raczej nie trzeba się martwić, pytanie jednak, jak wypadnie cała reszta. Reżyser, Koubun Shizuno, ma na koncie tylko kilka filmów z cyklu Meitantei Conan i ze dwie OAV, trudno więc powiedzieć, czy podoła takiemu wyzwaniu, tym bardziej że wszelkie potknięcia mogą obnażyć wady oryginału – Nihei znany jest z pozycji stawiających raczej na klimat niż na spójność fabuły. W roli Nagate usłyszymy Ryoutę Oosakę, który grał m.in. głównych bohaterów w Hataraku Maou‑sama! i Blood Lad.
Soredemo Sekai wa Utsukushii (Studio Pierrot)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.04.2014
Nike, uparta księżniczka Deszczowego Księstwa, obdarzona mocą sprowadzania deszczu, zostaje zmuszona do małżeństwa z Liviusem, władcą potężnego Królestwa Słońca. Ku zdumieniu Nike okazuje się, że Livius jest młodszy od niej, ale z pewnością trudno powiedzieć, by został obdarzony łatwym charakterem. Mówiąc krótko: państwo młodzi mają poważne problemy z komunikacją. Czy tak burzliwe małżeństwo może przetrwać i jak poradzi sobie ze stającymi przed nim wyzwaniami?
Adaptacji mang shoujo jest jak na lekarstwo, a tu dodatkowo nie mamy do czynienia ze zwykłym szkolnym romansem – co samo w sobie czyni tę serię białym krukiem w świecie anime. Niestety jest to oczywiście historia niedokończona, ponieważ manga na chwilę obecną liczy sześć tomów – powinno to jednak wystarczyć na jednosezonową serię telewizyjną. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że Hajime Kamegaki nauczył się od czasów Ayashi no Ceres i Tajemnicy przeszłości, jak nie przedramatyzować fabuły – tym bardziej że w ostatnich latach pracował raczej przy tytułach przygodowych z nurtu shounen. W głównych rolach usłyszymy Renę Maedę (dla której jest to pierwsza poważniejsza rola) jako Nike oraz Nobunagę Shimazakiego (m.in. Shidou w Date a Live, Haruka we Free!) jako Liviusa.
Soul Eater Not! (Bones)
Adaptacja mangi / Premiera: 8.04.2014
Soul Eater, świetna graficznie i intrygująca fabularnie seria z 2008 roku, był przykładem na to, że z gatunku shounen da się sporo wycisnąć, jeśli się tylko ma (lekko chorą) wyobraźnię i zacięcie do mroczno‑surrealistycznych pomysłów. Jak sam tytuł wskazuje, tym razem nie mamy do czynienia z tamtym Soul Eaterem – akcja rozgrywa się przed przyjściem do Zawodówki Śmierci znanych nam bohaterów, główne role grają tu dziewczęta: pełna życia Tsugumi, nieco wyniosła Anya oraz roztrzepana Meme, zaś klimat (sądząc po mandze i materiałach promocyjnych) kojarzy się raczej z dokonaniami Kyoto Animation. Atsushi Ookubo, autor obu mangowych wcieleń Soul Eatera, zadbał o jakieś tam wyjaśnienie fabularne (bohaterki nie są szkolone do walki, w odróżnieniu od postaci z poprzedniego anime), pytanie jednak, na ile pocieszy to fanów, którzy liczyliby na podobny klimat szaleństwa?
Studio Bones powierzyło to zadanie właściwym twórcom – projektant postaci, Satoshi Koike, ma na swoim koncie m.in. Senki Zesshou Symphogear, zaś reżyser i główny scenarzysta, Masakazu Hashimoto, pracował poprzednio przy słodko‑szkolnym Tari Tari. W roli Tsugumi obsadzono mało doświadczoną Harukę Chisuge, którą będą wspierać mogące się pochwalić większym dorobkiem Saori Hayami (m.in. Miho w Bakuman, Yukino w Yahari Ore no Seishun Lovecome wa Machigatte Iru) jako Anya oraz Aoi Yuuki (m.in. tytułowa bohaterka Mahou Shoujo Madoka Magica, Tooru w A‑Channel) jako Meme.
Yu‑Gi‑Oh! Arc‑V (Studio Gallop)
Adaptacja mangi / Premiera: 6.04.2014
Świat prawdopodobnie dzieli się na tych, którzy znają uniwersum Yu‑Gi‑Oh! i na tych, którzy nie mają o nim zielonego pojęcia. Jak jednak widać, cykl nadal ma się dobrze i następcą emitowanych w latach 2011‑2014 dwóch serii Yu‑Gi‑Oh! ZEXAL ma być właśnie Arc‑V. Nowa seria ma opowiadać o losach gimnazjalisty imieniem Yuuya Sakaki, który stale trenuje, by brać udział w będącej motywem przewodnim cyklu grze karcianej. Jego wielkim marzeniem jest stać się graczem nie tylko silnym, ale także takim, który będzie niósł ludziom radość. Czy mu się to uda? Cóż, wierni fani cyklu pewnie się przekonają, pozostali ominą szerokim łukiem.
Fabuła została oparta na pomyśle twórcy całego cyklu, Kazukiego Takahashiego, natomiast za reżyserię weźmie się Katsumi Ono, który poza Yu‑Gi‑Oh! 5D's reżyserował także Senki Zesshou Symphogear G. Widzom zaniepokojonym o główną atrakcję serii, czyli pojedynki, spieszę zapewnić, że podobnie jak 5D's i ZEXAL, ich kompozycją i choreografią zajmie się Masahiro Hikokubo.
Co i kiedy, czyli kolejność premier
- 1 kwietnia
- Majin Bone
- 2 kwietnia
- Disk Wars: Avengers
- KutsuDaru
- 3 kwietnia
- Blade & Soul
- 4 kwietnia
- Akuma no Riddle
- Baby Steps
- Bokura wa Minna Kawaisou
- Inugamisan to Nekoyamasan
- Kantoku Fuyukitodoki
- Mahouka Koukou no Rettousei
- Mushishi Zoku Shou
- selector infected WIXOSS
- 5 kwietnia
- Dual Masters Versus
- Fairy Tail [2014]
- JoJo no Kimyou na Bouken: Stardust Crusaders
- Kenzen Robo Daimidaler
- Kindaichi Shounen no Jikenbo Returns
- La Corda d'Oro: Blue Sky
- Lady Jewelpet
- Pretty Rhythm: All Star Selection
- Seikoku no Dragonar
- 6 kwietnia
- Abarenbou Rikishi!! Matsutarou
- Break Blade [2014]
- Captain Earth
- Dragon Ball Kai [2014]
- Goukoku no Brynhildr
- Haikyuu!!
- Kamigami no Asobi
- Love Live! 2
- Soredemo Sekai wa Utsukushii
- YuGiOh! Arc‑V
- 7 kwietnia
- Dragon Collection
- Hero Bank
- Isshuukan Friends
- Kanojo ga Flag o Oraretara
- Oreca Battle
- 8 kwietnia
- Black Bullet
- Mangakasan to Assistantsan to
- Soul Eater Not!
- 9 kwietnia
- No Game, No Life
- 10 kwietnia
- Escha & Logy no Atelier
- Fuuun Ishin Dai Shougun
- Gochuumon wa Usagi Desuka?
- Hitsugi no Chaika
- 11 kwietnia
- Ping Pong The Animation
- Ryuugajou Nanana no Maizoukin
- Sidonia no Kishi
- 12 kwietnia
- Date a Live II
- 13 kwietnia
- Mekaku City Actors
- 22 kwietnia
- M3 ~Sono Kuroki Hagane~
Sora no Method - zwiastun
W sieci pojawiło się pierwsze wideo promocyjne serialu Sora no Method, przedstawiającego historię grupki dziewcząt. Wypowiedziane przez nie życzenie ziściło się, zmieniając wygląd ich spowitego przez zimę miasta, nad którym od zawsze unosił się tajemniczy olbrzymi dysk.
Pomysłodawcą i twórcą scenariusza jest Naoki Hisaya, serię wyreżyseruje Masayuki Sakoi, zaś warstwa artystyczna pod kierownictwem Yukie Akitani powstaje w studiu 3Hz.
Premierę zapowiedziano na tegoroczną jesień.
Ringo Ame wyda Sugiru Juunana no Haru
Wydawnictwo Ringo Ame poinformowało, że drugim tytułem, jaki planuje wydać w Polsce, będzie manga Sugiru Juunana no Haru ze scenariuszem autorstwa Fuyumi Ono (m.in. Shiki, Ghost Hunt), a narysowana przez Kotetsuko Yamamoto (m.in. Brothers, Konya mo Nemurenai).
Ta dwutomowa manga shoujo, należąca do gatunku horror, opowiada o chłopaku, którego nawiedzają wizje kobiety błagającej o to, by nie odbierać jej dziecka. Z wiekiem wizje te stają się coraz bardziej wyraźne.
Aktualnie zapowiedziany termin polskiego wydania to maj/czerwiec tego roku.
Zwiastun Rokujouma no Shinryakusha!?
Ukazał się zwiastun powstającego w studiu SILVER LINK anime Rokujouma no Shinryakusha!?, adaptacji light novel autora tworzącego pod pseudonimem Takehaya. Razem z Shinem Oonumą zajmie się on także reżyserią komedii, a scenariusz opracuje Shougo Yasukawa.
Koutarou Satomi postanowił żyć na własną rękę i uczęszczać do liceum. Wynajął tanią kawalerkę i sądził, że będzie to koniec jego problemów mieszkaniowych. Nie spodziewał się jednak, że w jego klitce zaczną pojawiać się niespodziewane lokatorki, takie jak duch, kosmitka czy magiczna dziewczynka…
Zapowiedź Shirogane no Ishi Argevollen – anime z mechami
Pojawiły się pierwsze informacje na temat kolejnej serii sezonu letniego – Shirogane no Ishi Argevollen (Silver Will Argevollen). Anime studia XEBEC wyreżyseruje Atsushi Ootsuki, scenarisz napisze do niego Tatsuo Satou, a za projekty odpowiedzialni będą: Yuuichi Oka (postaci) oraz Hirame Kikuchi i Kenji Teraoka (mechy). Muzykę skomponuje Koutarou Nakagawa. Poniżej pierwszy zwiastun serii.
Obsada:
- Ryouta Oosaka (Haruto w Kakumeiki Valvrave) jako Susumu Tokimune
- Saori Oonishi (La Folia Rihavein w Strike the Blood) jako Jamie Hazaford
- Hiroshi Tsuchida (Daikichi Kawachi w Usagi Drop) jako Samonji Ukou
- Sayaka Oohara (Yuuko w xxxHOLiC) jako Suzushiro Saori.
Free! - zwiastun drugiego sezonu
Kyoto Animation wypuściło pierwszy film promocyjny sequela Free!. Premiera serii została zapowiedziana na lato tego roku.
Woda. Materia pierwotna, z której wedle Talesa z Miletu wywodzi się życie. Wiecznie zmienna, wiecznie w ruchu, dopasowująca się do każdej przestrzeni. Jest ona także miłością (fetyszem?) Haruki, jednego z czwórki przyjaciół, których oprócz żeńskich imion łączy również fascynacja pływaniem. Aby znów oddać się swej pasji i spełnić marzenia o konkurowaniu w zawodach na szczeblu narodowym, chłopaki postanawiają ćwiczyć ciężko i wytrwale, co niewątpliwie doprowadzi ich do celu (albo ich sny zostaną zmiażdżone po drodze przez młot zwany życiem, ale to w sumie nie ten typ serii). Zanim jednak spełnią swoje marzenia, muszą znaleźć sobie opiekuna, i, co ważniejsze, czwartego członka… To źle zabrzmiało, prawda?
Kontynuacje Log Horizon i Space Dandy
W ostatnim odcinku Log Horizon ukazała się informacja o powstaniu drugiego sezonu serii, który został zapowiedziany na jesień tego roku. Kontynuacji doczeka się również Space Dandy. Anime studia BONES będzie miało premierę w lipcu.
Poniżej opis pierwszego sezonu Log Horizon autorstwa silent_vi :
Elder Tales to popularna na całym świecie gra MMORPG. Po zainstalowania nowego dodatku gracze zostają jednak uwięzieni w wirtualnej rzeczywistości. Shiroe z natury jest samotnikiem i strategiem, należącym dawniej do legendarnej grupy – Debauchery Tea Party. Stara się przetrwać w nowym świecie, za kompanów mając dawnego przyjaciela Naotsugu i zabójczynię Akatsuki. Kiedy sytuacja zaczyna się komplikować, Shiroe powołuje do życia nową gildię.
Psycho-Pass 2 już w październiku
Ukazały się dalsze informacje na temat drugiego sezonu Psycho‑Pass. Anime będzie miało premierę w październiku tego roku. Kilka miesięcy później, bo w styczniu roku 2015 do japońskich kin trafi film Psycho‑Pass. Dodatkowo, w czerwcu ukaże się nowa, jedenastoodcinkowa (każdy po jednej godzinie) wersja pierwszego sezonu. Poniżej krótka zapowiedź nowych produkcji.
W niedalekiej przyszłości stan mentalny każdego człowieka będzie można sprowadzić do wartości liczbowych. Posłuży to jako narzędzie do skuteczniejszego łapania przestępców, a nawet zapobiegania morderstwom. Akane, świeżo upieczona inspektor, otrzymuje pierwsze zadanie oraz drużynę „psów gończych” składającą się z potencjalnych kryminalistów. Dziewczyna na własne oczy przekonuje się, jak cienka w tym systemie jest granica pomiędzy życiem a śmiercią.
Zapowiedź Zankyou no Terror z muzyką Youko Kanno
W czerwcu tego roku premierę będzie miała seria telewizyjna Zankyou no Terror (Terror of Resonance). Anime studia Mappa wyreżyseruje Shin'ichirou Watanabe (wcześniej m.in. pracował przy Cowboyu Bebopie), postaci zaprojektuje Kazuto Nakazawa (m.in. Samurai Champloo), a muzykę skomponuje Youko Kanno (Macross Frontier czy chociażby wspomniany już Cowboy Bebop). Pierwszy zwiastun Zankyou no Terror znajdziecie tutaj.
W centrum Tokio wybucha boma. Za atakiem stoi dwoje nastolatków. Rozpoczynają oni grę, której skutki mogą odczuć wszyscy mieszkańcy Japonii.
Adaptacja Shigatsu wa Kimi no Uso
W październiku na ekrany telewizorów trafi adaptacja mangi Shigatsu wa Kimi no Uso (April Is Your Lie) autorstwa Naoshi Arakawy. Serię studia A‑1 Pictures wyreżyseruje Kyouhei Ishiguro, scenariusz napisze Takao Yoshioka, postaci zaprojektuje Yukiko Aikei, a za muzykę odpowiedzialny będzie Masaru Yokoyama.
Kousei Arima w dzieciństwie był genialnym pianistą, który jednak stracił swoje umiejętności po śmierci matki. Jego czarno‑białe życie nabiera kolorów po spotkaniu zuchwałej i energicznej skrzypaczki – Kaori Miyazono.
Anime będzie emitowane przez sześć miesięcy.
Koniec Oh! My Goddess
Nie wierzyłem, że kiedy napiszę takiego newsa, ale jednak – w lipcu tego roku ukaże się czterdziesty ósmy i zarazem ostatni tomik opery mydlanej o Keichim Morisato i jego perypetiach z grupą boginek. Do tomiku zostanie dołączona płyta zawierająca słuchowisko przedstawiające alternatywną wersję zakończenia. Czy Keichi i Belldandy po niemal pięćdziesięciu tomach romansu wyjdą poza etap niewinnych pocałunków? Czas pokaże.
Autorem ukazującej się od 1989 Oh! My Goddess jest Kousuke Fujishima. W Polsce tę mangę opublikowało wydawnictwo J.P. Fantastica. Wydano 27 tomów (ostatni w 2005), po czym cykl wydawniczy został zawieszony. Fani wiele razy prosili o powrót boginek, jednak wydawnictwo nie wyrażało zainteresowania. Być może niedawne wznowienie także zawieszonego niegdyś Dr. Slumpa jest jakimś światełkiem nadziei?
Zwiastun Fate/Kaleid Liner Prisma Illya 2wei
Pojawił się pierwszy film promocyjny drugiego sezonu Fate/Kaleid Liner Prisma Illya. Obsada serii pozostanie ta sama, a wśród twórców zajdą nieduże zmiany, przede wszystkim jednego z reżyserów – Takashiego Sakamoto zastąpi Masato Jinbou. Anime będzie miało premierę w lipcu 2014 roku. Wcześniej, bo 13 kwietnia, ukaże się dłuższa wersja poniższego zwiastuna.
Jak byście zareagowali, gdyby do łazienki podczas wieczornych ablucji wpadła wam przez okno gadająca różdżka i zaczęła intensywnie zachęcać do zostania magical girl? Każdy, kto widział Puella Magi Madoka Magica, poczułby w tym momencie zapewne niepokojący dreszcz na plecach. Illyasviel von Einzbern, która znalazła się właśnie w takiej sytuacji, miała podobne obawy, mimo że wyżej wymienionej serii znać nie mogła. I kto wie, czy nie zrobiłaby najlepiej, wykopując gadające ustrojstwo za okno? Ale z drugiej strony, jaka nastoletnia dziewczyna by tak uczyniła?
Pierwszy zwiastun anime yuri Inugami-san to Nekoyama-san
Ten rok upływa pod znakiem yuri. Zaczęło się od Sakura Trick, potem zapowiedź adaptacji Akuma no Riddle, pojawiła się informacja o nowej odsłonie YuruYuri, a także zaanonsowano animowaną wersję mangi Inugami‑san to Nekoyama‑san. Pojawił się właśnie pierwszy zwiastun tej ostatniej.
Inugami‑san to Nekoyama‑san (przez fanów popularnie skracaną do „Inu&Neko” – „Pies i Kot”) autorstwa Kuzushiro, drukowana jest na łamach magazynu „Yuri Hime”. Manga opowiada o związku dwójki dziewczyn, z których każda żywi sympatię do odmiennego gatunku zwierząt. Yachiyo Inugami i Suzu Nekoyama wydają się różnić od siebie aż nazbyt. Pierwsza uwielbia koty, zaś znajomi twierdzą, że jeśli chodzi o zachowanie, potrafi przypominać psa. Dla odmiany, Suzu kocha psy, ale posiada cokolwiek kocią osobowość. Obsada anime przedstawiać się będzie następująco:
- Yachiyo Inugami – Sumire Uesaka
- Suzu Nekoyama – Nao Tooyama
- Aki Hiiragi – Yuka Ootsubo
- Kine Nezumi – Sayaka Horino
- Yukiji Ushikawa – Aoi Fujimoto
- Hibari Torikai – Erii Yamazaki
- Sora Sarutobi – Shoko Nagahiro
Jak dotąd ukazały się dwa tomy tej mangi. Anime zapowiedziane jest na wiosnę tego roku.
Love Stage!! - adaptacja mangi yaoi
Jeszcze w tym roku ukaże się adaptacja mangi Love Stage!! autorstwa Eiki Eiki i Taishi Zaou. Serię studia J.C.Staff wyreżyseruje Ken'ichi Kasai, scenariusz napisze do niej Michiko Yokote, a postaci zaprojektuje Yoko Itou.
Izumi Sena (w tej roli Tsubasa Yonaga, znany z Free! jako Nagisa Hazuki) to student, otaku i członek sławnej rodziny, który nie potrafi odnieść sukcesu zawodowego w show‑biznesie. Chociaż chciałby zostać mangaką, trafia do reklamy, gdzie poznaje słynnego aktora – Ryoumę Ichijou (głos Takuyi Eguchi, wcześniej grającego m.in. Hachimana Hikigayę w Yahari Ore no Seishun Love Come wa Machigatteiru), który zaczyna darzyć go uczuciem.
Szczegóły nowej odsłony YuruYuri
Kilka tygodni temu Namori, autorka mangi YuruYuri ogłosiła na swoim Twitterze, że seria ta doczeka się kolejnej animacji. Nie było jednak jasne, czy mowa o filmie, OAV, czy też nowym, trzecim sezonie anime. Dziś jednak na oficjalnej stronie YuruYuri pojawiły się pierwsze konkretne informacje. Oto i one.
Nowa produkcja będzie wydana jako OAV, co pewnie zmartwi tych, którzy liczyli na trzecią serię anime. Co więcej, będzie to OAV przeznaczony do kin, tak jak np. Gundam Unicorn czy Ghost in the Shell: Arise. Pytanie brzmi, czy komediowa, lekka w treści i niestawiająca na fabułę animacja, jaką jest YuriYuri, odnajdzie się w tej formule? Przekonamy się jeszcze w tym roku, choć na razie nie wiadomo dokładnie kiedy, gdyż daty premiery nie podano.
Zwiastun Isshuukan Friends.
Pojawił się kolejny filmy promocyjny Isshuukan Friends., adaptacji mangi Macchy Hazuki o tym samym tytule. Seria będzie miała premierę 7 kwietnia tego roku.
Ujawnione zostały również nazwiska kolejnych członków obsady. Wśród seiyuu znajdą się:
- Yoshimasa Hosoya (Kojou Akatsuki w Strike the Blood) jako Shougo Kiryuu
- Rumi Ookubo (Tooko Ichimiya w Servant x Service) jako Saki Yamagishi
- Mai Nakahara (Nagisa Furukawa w Clannad) jako Shiho Fujimiya
- Junji Majima (Ryuuji Takasu w Toradora!) jako Jun Inoue.
Pozostałe informacje o obsadzie, twórcach i fabule oraz pierwszy zwiastun Isshuukan Friends. znajdziecie w poprzednim newsie.
Kami Nomi zo Shiru Sekai – zapowiedź końca mangi
W dwudziestym piątym tomie Kami Nomi zo Shiru Sekai (The World God Only Knows) pojawiła się informacja, że manga zakończy się wraz z następnym, dwudziestym szóstym tomem.
Manga Kami Nomi zo Shiru Sekai, autorstwa Tamiki Wakaki jest wydawana od kwietnia 2008 roku. Do tej pory powstały na jej podstawie trzy serie anime (Kami Nomi zo Shiru Sekai, Kami Nomi zo Shiru Sekai II, Kami Nomi zo Shiru Sekai: Megami Hen) i kilka odcinków OAV.
Ale te szczęśliwe dni z dala od rzeczywistości kończą się gwałtownie, gdy pewnego dnia Keima odpowiada na dziwną wiadomość wysłaną na skrzynkę pocztową swojej strony o grach randkowych. Nasz protagonista jest bowiem słynny w Internecie jako ten, który jest w stanie schwytać każdą dziewczynę. I właśnie kogoś takiego potrzebuje piekło. Dlaczego piekło? Bo w kobiecych sercach ukryły się zbiegłe, złe duchy, które trzeba wyłapać, nim odrodzą się, wykorzystując swoje nosicielki. A Keima właśnie nieświadomie zgodził się na pomoc w tej sprawie. W efekcie dostał do pomocy niezdarną demonicę i jej instrukcje, według których, aby pozbyć się takiego ducha, należy uleczyć serce takiej kobiety. A najlepszym sposobem, by tego dokonać jest miłość… Czy wspomniałam, że kontrakt obejmuje także obrożę, która pozbawi Keimę głowy, jeśli nie będzie on skutecznie wykonywał swoich obowiązków?
EZkon – zaproszenie
Ahoj, szczury lądowe!
Trzecia edycja EZkonu nadpływa do polskiej stolicy, by rozpocząć poszukiwania tajemniczego Skarbu Wesołego Rogera! Poszukiwania wiążą się z wieloma zadaniami, z którymi poradzą sobie tylko prawdziwi piraci.
EZkon: Skarb Wesołego Rogera to już trzecia edycja warszawskiego konwentu popkultury japońskiej, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Animatsuri. Tym razem motywem przewodnim są piraci i poszukiwanie tytułowego Skarbu Wesołego Rogera.
Zapraszamy do Warszawy w dniach 12–13 kwietnia! Arrr!
EZkon – informacja prasowa
Zwiastun kontynuacji Fairy Tail
Piątego kwietnia na anteny powróci Fairy Tail, adaptacja tak samo zatytułowanej i zapowiedzianej w Polsce przez wydawnictwo JPF mangi Hiro Mashimy. W przeciwieństwie do pierwszej serii tym razem animację wykona studio Bridge do spółki z A‑1 Pictures, zaś projekty postaci opracuje Shinji Takeuchi, zastępując na tym stanowisku Aoi Yamamoto. Scenariusz napisze Masashi Sogo, zaś reżyserią zajmie się Shinji Ishihira.
Serial powstały na kanwie popularnej mangi opowiada o losach czarodziejów skupionych w gildii, gdzie nadrzędnymi wartościami są przyjaźń i prawość, ale już ogólnie pojmowane zdrowie psychiczne nie jest wymogiem koniecznym do otrzymania członkostwa. W rezultacie organizacja, choć potężna i notorycznie walcząca ze złem, ma też tendencję do czynienia spustoszenia, gdziekolwiek nie pojawią się jej członkowie. Nie jest to nowa koncepcja w świecie komiksu, zaś najlepszym punktem odniesienia ukazującym jej ideę są… Przygody Gala Asteriksa i pozostałe albumy ze słynnej serii René Goscinnego i Alberta Uderzo. Porównanie ogranicza się co prawda jedynie do założeń fabularnych, ale wystarczy rzut oka na siedzibę gildii i kilka chwil z życia jej ekstrawaganckich członków, by stało się zauważalne. Tak jak i w wiosce galijskiej, zaledwie pretekst wystarczy krewkim magom do wszczęcia rozróby, po której jednak wszyscy zgodnie bawią się i ucztują, zapominając o wcześniejszych różnicach.
Zwiastun Akuma no Riddle
Miłośnicy animowanego yuri ostatnimi czasami mogą czuć się coraz bardziej usatysfakcjonowani. Jeszcze nie dobiegła końca emisja Sakura Trick, a już pojawił się nowy zwiastun Akuma no Riddle, zaplanowanej na 3 kwietnia adaptacji mangi Sunao Minakaty i Yun Kougi. Serial wyreżyseruje Keizou Kusakawa, zaś scenariusz ułoży Kiyoko Yoshimura.
W obsadzie pojawią się takie seiyuu, jak Ayaka Suwa, Hisako Kanemoto (Amy w Suisei no Gargantia), Azumi Asakura (Kumin w Chuunibyou demo Koi ga Shitai!), Fumiko Uchimura i inne. Zarys fabuły serialu opisany przez Grisznaka znaleźć można w newsie z 10 grudnia.
Nowy zwiastun Black Bullet
Do sieci trafiło drugie wideo promocyjne Black Bullet, adaptacji light novel autorstwa Shindena Kanazakiego i Saki Ukai, zaopatrzone w wykonaną przez fripSide czołówkę o tym samym tytule. Anime reżyseruje Masayuki Kojima, zaś fabułę oryginału na potrzeby scenariusza przekuwa Tatsuhiko Urahata. Emisja serialu ruszy 9 kwietnia.
Więcej szczegółowych informacji znaleźć można w nowince z 28 grudnia.
Statystyki mangi: luty 2014
Luty z moshi_moshi – taki tytuł powinny nosić zeszłomiesięczne statystyki, ponieważ na stronie zostały opublikowane tylko moje teksty (dziwnie pisze się o sobie…). Mam nadzieję, że czytelnicy znieśli jakoś ten brak urozmaicenia, acz na Waszym miejscu nie spodziewałabym się wielkiej odmiany w marcu. Cóż, luty okazał się miesiącem sennym i leniwym, zarówno ranking recenzji głównych, jak i tomikowych prezentuje się dość przeciętnie. Większy ruch widać jedynie na liście ogryzków, gdzie duże zainteresowanie wzbudziły mangi, których publikację zapowiedziały niedawno polskie wydawnictwa.
Dane podstawowe
Gości: 18 763Wizyt: 42 326
Odsłon: 126 409
Najpopularniejsze recenzje główne
1. Calling (moshi_moshi) – 6192. Dengeki Daisy (Yumi) – 488
3. Shingeki no Kyojin (C.Serafin) – 482
4. Onepunch‑Man (peregrinus) – 479
5. Yoningurashi (moshi_moshi) – 478
6. Shinigamihime no Saikon (moshi_moshi) – 427
7. Tomodachi no Hanashi (moshi_moshi) – 390
8. Kuroshitsuji (Easnadh) – 383
9. Berserk (fm) – 366
10. Pandora Hearts (Nanami) – 334
11. Kwiaty grzechu (Vivian) – 328
12. Mój drogi bracie… (Eire) – 322
13. Silver Spoon (C.Serafin) – 303
14. Fullmetal Alchemist (Tablis) – 296
15. Monster (gentle monster) – 286
16. Opowieść Panny Młodej (C.Serafin) – 280
17. Another (C.Serafin)/Rules (Lin) – 273
18. Vassalord (moshi_moshi) – 269
19. Ao no Exorcist (C.Serafin) – 265
20. Skip Beat! (Easnadh) – 247
Najpopularniejsze ogryzki
1. Acid Town – 6822. Deadman Wonderland – 409
3. Ścieżki Młodości – 405
4. Noragami – 398
5. Devils and Realist – 394
Najpopularniejsze recenzje tomików
1. Opowieść Panny Młodej #3 (Grisznak) – 2532. Walkin' Butterfly #2 (Enevi) – 111
3. Prophecy #3 (Tassadar) – 86
4. Pandora Hearts #8 (Nanami) – 82
5. Dengeki Daisy #13 (Yumi) – 76
6. One Piece #25 (IKa) – 74
7. Dogs: Bullets & Carnage #5 (Teukros)/Bleach #32 (Grisznak) – 70
8. Vampire Knight #18 (Yumi) – 68
9. Naruto #1 (Teukros) – 67
10. Pet Shop of Horrors #3 (moshi_moshi) – 66
11. Zakochany tyran #1 (moshi_moshi)/Ao no Exorcist #1 (Melomthia) – 63
12. Dengeki Daisy #1 (Yumi) – 58
13. Służąca Przewodnicząca #1 (Salva) – 56
14. Ao no Exorcist #3 (Melomthia) – 54
15. Bleach #1 (Teukros)/Opowieść Panny Młodej #1 (Grisznak) – 53
Durarara!! powróci na ekrany!
Fani duetu Takahiro Oomori – Noboru Takagi mogą już zacierać ręce w oczekiwaniu na kolejną część anime Durarara!!, której akcja rozpocznie się pół roku po wydarzeniach ukazanych w serii z 2010 roku. Prace już trwają, jednak zarówno data premiery, jak i studio animacyjne nie są jeszcze znane.
Niestety Aniplex nie udostępnił zwiastuna do wyświetlania na terenie Polski.
Historia zaczyna się wraz z przybyciem do Ikebukuro nastoletniego Mikado Ryuugamine, którego do przeprowadzki przekonał stary przyjaciel, Masaomi Kida, od kilku lat mieszkający już w Tokio. Będzie ciekawie, gdyż ta owiana złą sławą dzielnica jak magnes przyciąga różne indywidua. Miejsce, które jeszcze niedawno było świadkiem potyczek młodocianych gangów, wreszcie wydaje się spokojne, jednak między ludźmi nadal krąży plotka o Jeźdźcu bez głowy i nowym gangu zwanym „Dollars”. Co jakiś czas ludzie znikają bez śladu, w mieście postrach sieje nadludzko silny mężczyzna w stroju barmana, a wszystkiemu uważnie przygląda się pewien handlarz informacjami. Jak w tym wszystkim odnajdzie się nastolatek z prowincji?
Męscy idole w Shounen Hollywood
Studio animacji ZEXCS wraz z wytwórnią Starchild Records ogłosiły rozpoczęcie prac nad anime Shounen Hollywood, do którego scenariusz napisze Ikuyo Hashiguchi, zaś reżyserią zajmie się Toshimasa Kuroyanagi. Serial ma wejść na antenę w lipcu.
Historia opowiadać będzie o młodych idolach, którzy doskonalą swoje umiejętności, grając w fikcyjnym teatrze Hollywood Tokio. W członków grupy wcielą się Ryouta Oosaka, Daiki Yamashita, Tetsuya Kakihara, Shouta Aoi, Kensho Ono.
Ping Pong – obsada i film promocyjny
Ukazał się drugi zwiastun anime Ping Pong, kolejnej serii sezonu wiosennego. Anime studia Tatsunoko Productions wyreżyseruje Masaaki Yuasa, a postaci zaprojektuje Nobutake Itou. Poniższy trailer przedstawia jednego z bohaterów – Akumę.
Ujawniona została również obsada serii. Wśród seiyuu znajdą się:
- Fukujuurou Katayama jako Yutaka „Peco” Hoshino
- Kouki Uchiyama (Yoshino Takigawa w Zetsuen no Tempest) jako Makoto „Smile” Tsukimoto
- Shunsuke Sakuya (Hideki Shigeno w Major) jako Ryuuichi „Dragon” Kazama
- Subaru Kimura (Kanba Takakura w Mawaru Penguindrum) jako Manabu „Akuma” Sakuma
- Yosei Bun jako Kon „China” Wenga
- Masako Nozawa (Goku w Dragon Ball) jako Obaba
- Yuusaku Yara (Ryuji Toramaru w Sakigake!! Otokojuku) jako Jou Koizumi.
Pierwszy zwiastun oraz informacje o fabule znajdziecie w poprzednim newsie. Anime Ping Pong będzie miało premierę 10 kwietnia tego roku.
Pierwszy zwiastun Mushishi Zoku Shou
Pojawił się pierwszy krótki film promujący Mushishi: Zoku Shou, adaptację mangi Mushishi autorstwa Yuki Urushibary. Zwiastun znajdziecie tutaj
Pierwszy sezon Mushishi był emitowany w latach 2005‑2006. Na początku tego roku ukazał się również godzinny odcinek specjalny. Poniżej fragment recenzji Mushishi autorstwa Avellany:
Mushi. Jedyne, co można o nich powiedzieć to to, że bez wątpienia są żywymi tworami. Nie organizmami, bo słowo „organizm” implikuje pewien stopień uporządkowania, jakąś zrozumiałą strukturę. Mushi żyją, ale to jedyne, co łączy je z roślinami i zwierzętami. Są obcymi bytami, łatwo uznawanymi za nadprzyrodzone i niewytłumaczalne… Mogą egzystować w każdym miejscu: w morzu, w lesie, na niebie albo w ludzkich snach. Nie wszyscy są świadomi ich obecności, tylko nieliczni ludzie mają dar ich dostrzegania. Ale skutki działania mushi mogą być odczuwalne także przez ludzi, a czasem kontakt z nimi może być niebezpieczny. Wtedy potrzebna jest pomoc specjalisty, czyli mushishi.
Więcej o twórcach i obsadzie możecie przeczytać w poprzednim newsie. Premiera nowej serii jest planowana na 4 kwietnia.
Sailor Moon Crystal - pierwsza oficjalna grafika i opis fabuły
Na oficjalnej stronie nowej odsłony anime Sailor Moon pojawiła się pierwsza oficjalna grafika związana z tą produkcją. Nie tylko ona zresztą, gdyż obok niej znalazł się tam także tytuł tej serii, logo oraz opis fabuły.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, projekty postaci mają być tym razem bliższe mandze. Jak widać na załączonej grafice, tak właśnie jest. Co do tytułu – seria będzie nosić nazwę Bishoujo Senshi Sailor Moon Crystal. Jeśli zaś chodzi o opis historii, to tu nowości nie ma. Brzmi on następująco:
Usagi Tsukino, uczennica drugiej klasy gimnazjum, to dość niezdarna beksa, za to pełna energii. Pewnego dnia spotyka Lunę, czarnego kota z księżycem na czole, i przemienia się w Sailor Moon – odzianą w marynarski mundurek szkolny wojowniczkę o miłość i sprawiedliwość. Jako wybrana strażniczka sprawiedliwości, Usagi otrzymuje misję odnalezienia Srebrnego Kryształu Iluzji oraz pozostałych strażniczek, a także chronienia księżniczki.
W tym samym czasie władczyni Królestwa Ciemności, Beryl, wysyła swoje sługi do miasta, w którym żyje Usagi, aby także odnalazły Srebrny Kryształ Iluzji, który zdaje się posiadać wielką moc. Wywołuje to wiele niesamowitych zdarzeń…
Czy Sailor Moon będzie w stanie odnaleźć Srebrny Kryształ Iluzji i, wraz z innymi strażniczkami, ochronić księżniczkę?
Więcej informacji ma się pojawić w miarę zbliżania się premiery serii, którą zapowiedziano na lipiec tego roku.
Zwiastun selector infected WIXOSS
Pojawił się kolejny film promocyjny selector infected WIXOSS, serii studia J.C.Staff. Anime będzie miało premierę 4 kwietnia tego roku.
WIXOSS to popularna gra karciana, w którą szczególnie chętnie grają osoby uczęszczające do gimnazjum. Jednak tylko garstka z nich wie o istnieniu LRIG Card – „kartach dziewczyn, które posiadają wolę”. Tylko wybranki są w stanie usłyszeć głos LRIG. Posiadaczki tych kart są zwane selekcjonerkami.
Informacje o obsadzie i twórcach serii znajdziecie w poprzednim newsie.
Przesunięta premiera Mój drogi bracie...
Wydawnictwo J.P. Fantastica zaktualizowało swoje plany wydawnicze i niestety potwierdziło wcześniejsze zapowiedzi o możliwym przesunięciu terminu wydania mangi Mój drogi bracie… autorstwa Riyoko Ikedy na późniejszy termin. Pierwotnie manga miała ukazać się jeszcze pod koniec marca, ale w nowym grafiku wydawnictwa jej premiera figuruje już pod datą 30 kwietnia.
Wiadomo natomiast, że polskie wydanie tego komiksu ma posiadać dwie kolorowe okładki. Jedna znajdzie się na obwolucie, druga zaś (będąca pierwotnym projektem) trafi na właściwą okładkę mangi.
Jednocześnie podano też termin wydania kolejnego tytułu z serii Mega Manga. Będzie to Hellstar Remina autorstwa Junjiego Itou, która, wedle obecnej zapowiedzi, trafić ma do sprzedaży 23 czerwca.
Kreskon rusza z nową stroną i konkursem
Organizatorzy Kreskonu 2014 ruszają z przygotowaniami! W sieci pojawiła się już pełna strona konwentu, którą znajdziecie pod adresem kreskon2014.dl.pl. Zawarliśmy tam wszelkie informacje nt. kontaktu z organizatorami oraz dojazdu do Tomaszowa Lubelskiego, gdzie już po raz dziewiąty odbywać się będzie nasza impreza miłośników fantastyki. W tym roku Roztocze powita Was w dniach 8–10 sierpnia!
Tegoroczna edycja konwentu nawiązywać będzie do szeroko pojętego science‑fiction, jednak oprócz związanego z nim bloku tematycznego na Kreskonie znajdą się też inne, m.in. historyczny, ogólnofantastyczny, mangi i anime. Nie zabraknie oczywiście konkursów oraz turniejów gier! Jednocześnie ze stroną rusza przyjmowanie zgłoszeń programowych, które potrwa do końca czerwca.
Z okazji startu strony organizatorzy ogłaszają też konkurs! Do zgarnięcia wejściówka + upominek. Wystarczy odszukać na Facebooku profil Kreskonu, polubić go i pod wiadomością konkursową wpisać swoją propozycję hasła promującego dziewiątą edycję naszego konwentu.
Kreskon – informacja prasowa
Zwiastun Mangaka-san to Assistant-san to
Czteropanelowa manga Mangaka‑san to Assistant‑san to autorstwa Hiroyukiego, znanego głównie dzięki Doujin Work, doczeka się animowanej adaptacji produkowanej w studiu ZEXCS. Serial wyreżyseruje Takeshi Furuta, zaś Aki Itami napisze scenariusz. Anime wejdzie na antenę 8 kwietnia.
Jak wskazuje tytuł i podobnie do Doujin Work, fabuła Mangaka‑san to Assistant‑san to opowiada o rysowaniu komiksów. Bohaterami są rysownik Yuuki Aito (zagra go znany z roli Kirito ze Sword Art Online Yoshitsugu Matsuoka), jego asystentka Sahoto Ashisu (wcieli się w nią Saori Hayami, jedna z sympatii Kirito), edytorka Mihari Otosuna (Arisa Noto) oraz wierna fanka Sena Kuroi (której głosu użyczy Rie Kugimiya, wielu widzom kojarząca się z Taigą w Toradora).
Fragmenty filmu Avengers Confidential: Black Widow and Punisher
W sieci pojawiły się klipy ukazujące pojedyncze sceny wyprodukowanego w studiu Madhouse filmu Avengers Confidential: Black Widow and Punisher, który w dystrybucji elektronicznej i na nośnikach płytowych ukaże się 25 marca.
Tym razem Punisher (któremu głosu użyczył Brian Bloom) wraz z Czarną Wdową (Jennifer Carpenter) ruszają z misją powstrzymania Lewiatana – terrorystycznej organizacji mającej zamiar zlicytować wykradzioną S.H.I.E.L.D. technologię. Bohaterowie będą musieli współdziałać, by ocalić świat od katastrofy.
Nowy film nie jest pierwszym owocem współpracy studia Madhouse i Marvela. Do wcześniejszych anime sygnowanych logiem tego wydawnictwa komiksowego należą X‑Men, Blade – Wieczny Łowca, Wolverine, Iron Man, a ostatnio także OAV Iron Man: Rise of Technovore.
Zwiastun filmowego Shin-chana
Znane polskim widzom anime Shin‑chan doczeka się kolejnego filmu, zatytułowanego Eiga Crayon Shin‑chan: Gachinko! Gyakushuu no Robo Tou‑chan. Reżyserem komedii został Wataru Takahashi, zaś Kazuki Nakashima napisał scenariusz. Film trafi do kin w Japonii 19 kwietnia.
Tym razem ojciec pięcioletniego tytułowego bohatera wpakował się w niezłe tarapaty. Kto by się spodziewał, że udając się do masażysty, wróci jako zdalnie sterowany robot z umiejętnościami sprzątania i gotowania? Co z tego wyniknie i czy sytuacja jest wynikiem spisku japońskich tatusiów, zaniepokojonych spadkiem swojego autorytetu w społeczeństwie?
Manga Berserk powraca
Na łamach magazynu „Young Animal”, należącego do wydawnictwa Hakusensha, pojawiła się informacja, że Kentarou Miura wraca po dłuższej przerwie do rysowania swojej kultowej już mangi – Berserka. Nowy rozdział ma się pojawić 11 kwietnia.
W ubiegłym roku wyszedł w Japonii trzydziesty siódmy tom tej mangi. W Polsce niestety nie ma chętnych do jej wydania, choć pozostaje ona jednym z tych tytułów, które od lat fani wymieniają w gronie pozycji, jakie powinny ukazać się w naszym kraju. Wydawnictwo Hanami, sondując rynek, wydało kilka mang Miury, ale po ich niezadowalającej sprzedaży, zrezygnowało z planów wydania u nas Berserka.
Koncerty ADAMS i heidi. w Polsce
ADAMS – Warszawa, 30 marca 2014, Progresja
Duet, który określa swoją muzykę jako rock neoseksualny, zagra w warszawskim klubie Progresja (ul. Kaliskiego 15A) już 30 marca!
- Otwarcie drzwi dla VIP‑ów: 19:00
- Otwarcie drzwi: 19:30
- Koncert: 20:00
Bilety (50 zł):
heidi. – Warszawa, 6 kwietnia 2014, Progresja / Wrocław, 8 kwietnia 2014, Firlej
heidi. rozpoczęli swoją działalność 3 czerwca 2006 roku. Yoshihiko (wokal), Nao (gitara), Kohsuke (bas) i Kiri (perkusja) tworzą wyraziste melodie z tekstami, które poruszają dusze i porywają serca słuchaczy. Z tak wyjątkową muzyką zdobyli krajowe kluby, takie jak Ikebukuro CYBER, Takadanobaba AREA, SHIBUYA O‑EAST i Shibuya Koukaidou, a ponadto występowali także na konwentach anime za granicą.
Bilety:
- VIP: 40 euro (160 zł). Bilet VIP zawiera darmowy plakat z trasy, spotkanie z zespołem, sesję zdjęciową i wejście do klubu w pierwszej kolejności. Po dokonaniu płatności Twój bilet zostanie automatycznie zarezerwowany. Wszystko, co musisz zrobić, to wydrukować potwierdzenie, które otrzymasz od PayPal, i pokazać je przy wejściu do klubu. Wydrukowane potwierdzenie umożliwi Ci wstęp do klubu. Jeśli kupujesz bilet VIP, nie ma potrzeby kupować biletu normalnego.
- normalne: przedsprzedaż 20 euro (80 zł), w dniu występu 25 euro (100 zł)
Kanzen Music – informacja prasowa
Zapowiedzi mang na marzec
Marzec rozpoczyna się pod znakiem kontynuacji – tylko dwie nowości z JPF i Studia JG to raczej niewiele. Niemniej jednak, wydaje się że taka przerwa w swego rodzaju zalewie nowości też ma swoją dobrą stronę, pozwoli bowiem na chwilę odpoczynku i zastanowienia się, które mangi tak naprawdę chcemy zbierać i czytać.
Wydawnictwo JPF zapowiedziało na marzec siedem tomików, w tym jedną nowość, tj. 1. tom Mój drogi bracie…. Aczkolwiek sam tej mangi nie czytałem, z tego co wiem będzie to niewątpliwie gratka dla fanów starej kreski i dramatu z lat 70. Miłośnicy ambitnej literatury z pewnością zainteresują się 2. tomem Służącej przewodniczącej, a wszyscy ci, którym nie dość CLAMPa – 3. tomem Kobato.. A poza tym kontynuacje już od dawna wychodzących tytułów: 33. tom Bleacha, 30. tom Slumpa, 63. tom Naruto i 27. tom One Piece.
Ponownie pięć tomów zapowiada Waneko. Nowości nie widać, ale w zamian otrzymujemy więcej kontynuacji, a biorąc pod uwagę jaki poziom prezentuje większość mang Waneko, nie ulega najmniejszej wątpliwości, że fani z radością powitają ciąg dalszy. A należy do nich 5. tom Karnevala, 11. Battle Royale i 4. Ao no Exorcist. Realistycznie przedstawione życie szkolne zobaczymy w 14. tomach Special A i Dengeki Daisy.
Labirynt uczuć co prawda nie dotarł w lutym do księgarń, ale ostatecznie opóźnienie nie jest czymś, do czego polski czytelnik nie byłby przyzwyczajony. Wydawnictwo Kotori na marzec zapowiedziało także 3. tom Kwiatów grzechu oraz 5. tom Zakochanego tyrana. Z dobrze poinformowanych źródeł dowiedzieliśmy się, że na dniach do sklepów trafi 1. tom Dia Game, czyli nowej jakości na rynku yaoi. Na marzec zapowiedziany został 3. tom Walkin' Butterfly. Orientacyjnie można powiedzieć, że Studio JG najprawdopodobniej wyda w tym miesiącu 5. tom Demon maiden Zakuro oraz 3. tom Kokoro connect. Premierę na Pyrkonie powinny mieć 5. tom Spice & wolf, 6. tom Hetalii oraz nowość – Grils und panzer.
Zapowiedzi na dalsze miesiące, aż do kwietnia 2015 r., możecie znaleźć w odpowiednim dziale Tanuki Manga.
Blade & Soul - zwiastun i informacje o fabule
Ukazał się drugi film promocyjny Blade & Soul, anime na podstawie gry MMORPG o tym samym tytule. Seria będzie miała premierę 3 kwietnia tego roku.
Wojowniczka Alka wędruje w celu pomszczenia swego nauczyciela, który został zabity przez Jin Valel, kobietę bezlitośnie pozbywającą się ludzi. W trakcie swej podróży Alka spotyka trzy osoby: mistrzynię pieśni i tańca Karen, kochającą broń i alkohol Hazuki oraz przywódczynie bandy złodziei Roanę. Z czasem młoda wojowniczka zdaje sobie sprawę, że ma więcej wspólnego z należącą do tego samego klanu zabójców Jin, niż myślała.
Do dotychczas wymienianych seiyuu dołączą m.in. Shizuka Itou (głos Koko Hekmatyar w Jormungand) i Rikiya Koyama (znany z roli Kiritsugu Emiyi w Fate/Zero). Więcej informacji o obsadzie, twórcach oraz pierwszy zwiastun Blade & Soul znajdziecie w poprzednim newsie.
Zwiastun filmu Aikatsu!
W grudniu na ekrany kin trafi film Aikatsu!, powiązany z tworzoną przez Bandai grą karcianą i serialami telewizyjnymi z 2012 i 2013 roku o tym samym tytule.
Historia znana z telewizji ukazuje losy Ichigo Hoshimiyi, która po namowie koleżanki zdaje do szkoły dla idolek. W trakcie nauki i występów spotyka wiele rywalek i używa „kart Aikatsu”, niezbędnych do brania udziału w występach scenicznych.
Zwiastun aktorskiej wersji Saikin, Imouto no Yousu ga Chotto Okashiinda ga
W internecie pojawił się zwiastun filmu aktorskiego, będącego adaptacją prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjnej serii tego sezonu – Saikin, Imouto no Yousu ga Chotto Okashiinda ga.
Co ciekawe, film dostał „jedynie” rating 15+, a nie, jak można się było spodziewać, wyższy. Premiera filmu została zapowiedziana na 17 maja.
Nowy zwiastun filmu Pokemon XY
Na 19 lipca tego roku planowana jest premiera kolejnego filmu ze świata Pokémon, zatytułowanego Pocket Monster XY: Hakai no Mayu (Pokémon XY: Kokon zniszczenia). Podobnie jak w przypadku większości wcześniejszych filmowych adaptacji gier Satoshiego Tajiri, reżyserią nowego dzieła zajmie się Kunihiko Yuyama. Tradycyjnie już pełnometrażowy film poprzedzi krótkometrażówka o przygodach Pikachu – Pikachu, Kore Nanno Kagi? (Pikachu, do czego służy ten klucz?). Poniżej przedstawiamy nowy zwiastun tej produkcji.
Głównym wydarzeniem filmu będzie starcie pomiędzy pokemonami Yveltalalem i Xerneasem, ale na ekranie pojawi się wiele innych legendarnych i mitycznych kieszonkowych potworów, a także megaewolucje znane z gier Pokémon X i Pokémon Y. Widzom przedstawione zostanie także dotychczas nieznane stworzonko o nazwie Diancie. Ponadto fani będą mogli zagłosować na prezent dołączony do biletów w przedsprzedaży.
Reklama Gokukoku no Brynhildr wg mangi Lynna Okamoto
Studiu ARMS przypadł zaszczyt zanimowania mangi Gokukoku no Brynhildr Lynna Okamoto, autora osławionego Elfen Lied. Zaplanowane na kwiecień anime wyreżyseruje Ken'ichi Imaizumi, zaś scenariusz napisze Yukinori Kitajima.
Fabuła ukazuje dzieje licealisty Ryouty Murakamiego (w tej roli Ryouta Oosaka, znany z występu w Kakumeiki Valvrave jako Haruto), żyjącego z brzemieniem obietnicy złożonej zmarłej koleżance z dzieciństwa. W myśl przyrzeczenia musi udowodnić istnienie życia pozaziemskiego, a by tego dokonać, działa w klubie astronomicznym. Sprawy nie ułatwia mu nagłe pojawienie się w jego otoczeniu zbiegłej z laboratorium dziewczyny imieniem Neko Kuroha (zagra ją Risa Taneda, czyli Mirai Kuriyama w Kyoukai no Kanata), wyglądającej jak jego zmarła koleżanka.
Zwiastun kinowego Saint Seiya: Sanctuary
Pojawił się pierwszy pełnowymiarowy zwiastun filmu Saint Seiya: Sanctuary, będącego nową wersją klasycznych Rycerzy Zodiaku, wykonaną w całość w CG. Co ciekawe, w trailerze możemy usłyszeć oryginalne wykonanie openingu do starej serii telewizyjnej, czyli Pegasus Fantasy.
Film będzie adaptacją pierwszej części mangi autorstwa Masamiego Kurumady, opowiadającej o rycerzach broniących bogini Ateny przed złem wszelakim. Film trafi do kin 21 czerwca tego roku. Animowana wersja tej mangi była wyświetlana w Polsce w latach dziewięćdziesiątych.
Adaptacja Akame ga KILL!
Pojawił się pierwszy, krótki film promujący Akame ga KILL!, anime na podstawie mangi z gatunku fantasy autorstwa Takahiro i Tetsuyi Tashiro.
Akame, zabójczyni wychowana w Imperium, pewnego razu spotyka chłopca o imieniu Tatsumi, który przyrzeka podjąć walkę ze skorumpowanym państwem. Pomóc ma mu w tym sekretna grupa zabójców zwana Night Raid i specjalna broń – Teigu.
Manga Akame ga KILL! jest wydawana w Japonii od 2010 roku. Jak do tej pory ukazało się dziewięć tomów.
Okładka polskiego wydania Ataku Tytanów
Wydawnictwo Japonica Polonica Fantastica zaprezentowało dziś okładkę polskiego wydania mangi Shingeki no Kyojin autorstwa Hajime Isayamy. W polskim wydaniu tytuł będzie brzmiał Atak Tytanów, co niektórym się pewnie nie spodoba, niemniej wydawca jasno zaznaczył, że takie było życzenie Japończyków. Samą okładkę możecie zobaczyć poniżej:
Zapowiedź Majin Bone – anime i gry karcianej
W kwietniu tego roku zostanie wyemitowana seria Majin Bone, której promocja została połączona z równocześnie powstającą komputerową grą karcianą. Za serię odpowiedzalne jest studio Toei Animation, a postaci do niej zaprojektuje Yuusuke Murata. Poniżej zwiastun anime.
Uczęszczający do liceum Shougo Ryuujin, dzięki karcie Bone, zamienia się w Bone Fighter Dragonbone w celu ratowania świata. W walce z chcącymi zdewastować Ziemię posiadaczami ciemnych kart Bone wspierać go będą trzej wojownicy białych kart.
Obsada:
- Kenn (Akihito Kanbara w Kyoukai no Kanata) jako Shougo Ryuujin
- Hiroki Yasumoto (Sado w Bleach) jako Rhinobone/Tyrone
- Hiroyuki Yoshino (Allelujah Haptism w Gundam 00) jako Jaguarbone/Antonio
- Shinnosuke Tachibana (Minato Sahashi w Sekierei) jako Sharkbone/Luke
Zapowiedź premiery Monstera
Wydawnictwo Hanami już dwa razy podawało orientacyjną datę premiery mangi Monster autorstwa Naokiego Urusawy. Tym razem jednak data jest precyzyjna, więc możliwe, iż można potraktować ją jako względnie pewną. Wedle zapewnień wydawcy, pierwszy tomik Monstera ma trafić na nasz rynek najpóźniej 31 marca.
Każdy czasem odczuwa niepokój. Nawet zdolny doktor Kenzō Tenma nie jest żadnym wyjątkiem. Skąd mógł wiedzieć, że powrót do zajęcia, jakim jest ratowanie ludzi, nie przyniesie mu sukcesu, lecz powoła do życia niesamowitą istotę? Czym jest sprawiedliwość, czym jest zło? Te pytania pozostawiam Tobie.
W Niemczech, gdzie panuje zamieszanie po zjednoczeniu, bezdzietne pary w średnim wieku giną jedna po drugiej. Zabójcą był Johan! Dlaczego atakuje takie osoby? Kenzō Tenma wyrusza w podróż, by odnaleźć siostrę bliźniaczkę Johana, która może dać mu wskazówki pozwalające rozwikłać tajemnicę potwora.
Monster wydawany będzie w formacie 2 w 1. Cena wynosić ma 65 zł za tom. Czy polscy czytelnicy będą zainteresowani tym tytułem, przekonamy się więc już niebawem.
Studio JG wyda mangę Loveless i artbook
Od pewnego czasu chodziły już na ten temat plotki, ale teraz zostały one potwierdzone – wydawnictwo Studio JG zapowiedziało, że zacznie publikować w tym roku mangę yaoi pt. Loveless autorstwa Yun Kougi.
Historia dzieje się w świecie, gdzie wszyscy ludzie, którzy jeszcze nie stracili swojego dziewictwa, posiadają kocie uszy oraz ogon. Jest to jednak tylko tło do opowiedzenia historii miłosnej, łamiącej stereotypy płci oraz wieku kochanków.
Co ciekawe, polski wydawca ogłosił, że oprócz mangi opublikuje także artbook z nią powiązany, zatytułowany Your Eyes Only. Jak na ironię, identyczny tytuł nosił jedyny jak dotąd wydany artbook w Polsce, związany z mangą Chobits.
Więcej informacji na temat polskiego wydania Loveless można oczekiwać niebawem.
Zwiastun Hitsugi no Chaika
Dziewiątego kwietnia będzie miała premierę adaptacja powieści Hitsugi no Chaika autorstwa Ichirou Sakakiego. Reżyserią produkowanego w studiu Bones serialu zajmuje się Souichi Masui, zaś scenariusz pisze Touko Machida.
Fabuła przedstawia losy Tooru Acury, który po usilnych namowach siostry wyrusza szukać pracy. Wtedy też spotyka w lesie dziewczynę imieniem Chaika Trabant, targającą na plecach wielką trumnę. Obydwoje zostają zaatakowani przez potwory.
Adaptacja Terra Formars
Na podstawie mangi Terra Formars autorstwa Yu Sasugi i Kenichi Tachibany powstaną seria OAV i seria telewizyjna. Ta pierwsza będzie ukazywać historię (epizod Bugs 2) o dwadzieścia lat poprzedzającą wydarzenia z wersji telewizyjnej (epizod Annex 1).
W roku 2557, kilkaset lat po wysłaniu na Marsa pleśni (grzybów) i karaluchów, które miały za zadanie podnieść temperaturę Czerwonej Planety, ludzie lądują na jej powierzchni. Tam spotykają człekopodobne karaluchy o niesamowitej sile, które szybko zabijają członków ekspedycji. Ludzkość wysyła więc elitarnych wojowników w celu pokonania zmutowanych robali.
Statystyki anime: luty 2014
Statystyki recenzji i ogryzków za luty prezentują się dość sennie. Nie da się nie zauważyć, że znowu zaczęły się pojawiać dziury w grafiku publikacji – ewentualnym zainteresowanym przypominam, że arkusz rezerwacji pozwala szybko zorientować się, na jakie serie rezerwacje się już przeterminowały (zakładka „Rezerwacje usunięte”), a także na jakie serie z jesieni 2013 i zimy 2014 nie znaleźli się na razie chętni (zakładka „Nowości do wzięcia”).
Ponieważ listę recenzji zajmują głównie pozycje z szeroko pojętej klasyki gatunku, na zamieszczonym kadrze pojawiła się tym razem Hiyori, bohaterka Noragami.
Najpopularniejsze recenzje
- Shin Sekai Yori (recenzentka: Enevi) – 3042 odsłony
- Shingeki no Kyojin (recenzent: Tassadar) – 2712
- Mushishi (Avellana) – 2445
- Kyoukai no Kanata (Zegarmistrz) – 2354
- Fullmetal Alchemist (swobby) – 2159
- Mushishi Tokubetsu Hen: Hihamu Kage (Avellana) – 2124
- Gintama’ (peregrinus) – 2100
- Kakumeiki Valvrave 2 (Enevi) – 1924
- Gintama (fm) – 1709
- Ginga Eiyuu Densetsu (Grisznak) – 1691
- Steins;Gate (Tassadar) – 1591
- Bakemonogatari (moshi_moshi) – 1552
- Fullmetal Alchemist: Brotherhood (Mitsurugi) – 1548
- Monogatari Series: Second Season (Tassadar) – 1493
- Gingitsune (Lin) – 1476
- NANA (Yumegari) – 1472
- Blue Seed (Slova) – 1456
- Gifuu Doudou!! Kanetsugu to Keiji (Tassadar) – 1454
- Kakumeiki Valvrave (Enevi) – 1448
- Toradora! (Daerian) – 1440
Najpopularniejsze ogryzki
- Noragami – 2372 odsłony
- Kuroko no Basket 2 – 1556
- Kill La Kill – 1547
- Log Horizon – 1370
- 1 Litre no Namida – 1151
- Strike the Blood – 1146
- Golden Time – 1015
- Magi – 999
- Magi: The Kingdom of Magic – 974
- Nisekoi – 955
- Pupa – 918
- Mahou Sensou – 909
- Kyousougiga [2013] – 897
- Nagi no Asukara – 895
- Tokyo Ravens – 879
- Shingeki no Kyojin: Ilse no Techou – 869
- Inari, Konkon, Koi Iroha – 843
- Mikakunin no Shinkoukei – 761
- Sakura Trick – 735
- Kimi no Iru Machi / Toaru Hikuushi e no Koiuta / Witch Craft Works – 722
Burza w szklance wody, czyli najczęściej odwiedzane komentarze
- Kyoukai no Kanata – 883 odsłony
- Noragami – 637
- Space Dandy – 512
- Sakura Trick – 508
- Kill La Kill – 482
- Pupa – 478
- Nisekoi – 444
- Golden Time – 420
- Shingeki no Kyojin – 412
- Witch Craft Works – 380