Newsy
Data premiery oraz szczegóły drugiej serii Boku no Hero Academia
W sobotę na oficjalnej stronie serii zamieszczono kolejny zwiastun drugiego sezonu Boku no Hero Academia. Od połowy zwiastuna można usłyszeć opening Peace Sign w wykonaniu Kenshiego Yonezu. Ending wykona zespół Little Glee Monster.
Kenji Nagasaki powraca jako reżyser, wraz z Yousuke Kurodą, który ponownie zajmie się scenariuszem. Za projekty postaci oraz animację odpowiada Yoshihiko Umakoshi, a muzykę skomponuje Yuuki Hayashi.
Dotychczasowa obsada pozostanie bez zmian. Dołączą do niej:
- Tetsu Inada jako Enji Todoroki (Endeavor)
- Wataru Hatano jako Hitoshi Shinsou
- Azu Sakura jako Mei Hatsume
- Saki Ogasawara jako Itsuka Kendou
- Kouji Okino jako Tetsutetsu Tetsutetsu
- Miho Masaka jako Ibara Shiozaki
- Kouhei Amasaki jako Neito Monoma
Pierwszy odcinek drugiego sezonu przypomni nam wydarzenia z poprzedniej odsłony. Sezon ma pokazać wątek Dnia Sportu w tytułowej akademii dla bohaterów, czyli liceum U.A. High.
Szczegóły adaptacji Clockwork Planet
Premiera serii Clockwork Planet została wyznaczona na 6 kwietnia tego roku. Pierwowzorem serii jest książka napisana przez Yuu Kamiyę oraz Tsubaki Himanę. Reżyserem serii jest Tsuyoshi Nagasawa (Nyaruko), natomiast Kenji Sugihara (Shiki) zajmuje się scenariuszem. Shuichi Shimamura odpowiedzialny jest za projekty postaci, natomiast projekty robotów leżą w gestii Kenjiego Teraoki (Code Geass: Lelouch of the Rebellion czy Mobile Suit Gundam 00). fripSide wykona opening clockwork planet, a After the Rain zaśpiewa ending Anticlockwise. Anime powstaje w studiu XEBEC.
Obsada:
- Yoshino Nanjou jako Naoto Miura
- Ai Kakuma jako RyuZu
- Saori Oonishi jako Marie Belle Breguet
- Kenichiro Matsuda jako Vainney Halter
- Sayaka Senbongi jako AnchoR
Naoto porzucił naukę w szkole, by zająć się majsterkowaniem, do którego ma niezwykły talent. Wyeksploatowany przez ludzi świat, w którym przyszło mu żyć, wygląda jak wnętrze wielkiej maszyny. Przygoda Naoto zaczyna się, gdy do jego mieszkania wpada wielkie pudło, zawierające robota mającego postać dziewczyny. Jak się okazuje, to początek zmian, które wstrząsną światem w posadach.
Zwiastun i data premiery Tsugumomo
W piątek ukazał się zwiastun adaptacji mangi Tsugumomo Yoshikazu Hamady.
Ryouichi Kuraya (Overlord) jest reżyserem oraz scenarzystą. Za projekty postaci odpowiada Kiyotaka Nakahara (Persona 4 The Animation), który razem z Masaakim Sakurai zajmie się także animacją. Muzykę skomponuje Yasuharu Takanashi (Naruto Shipuuden).
Premierę serii wyznaczono na 2 kwietnia tego roku. W tle trailera możemy usłyszeć piosenkę otwierającą, pt. Metamoriser zespołu Band Ja Naimon! Natomiast ending pt. I4U wykona Michi.
Pas obi jest dla Kazuyi Kagamiego jedyną pamiątką po zmarłej matce. Przesiąknięty zapachem kwitnących wiśni, pomaga chłopcu zmagać się z codziennością. Pewnego dnia, ku zdumieniu Kagamiego, obi zamienia się w ubraną w kimono dziewczynkę, która ratuje mu życie. Dziewczynka ma na imię Kiriha i jest tsukumogami, czyli rodzajem ducha, który powstaje, gdy dany przedmiot osiągnie 100 lat. Jako że Kazuya jest właścicielem pasa, Kiriha wprowadza się do niego. Już niebawem chłopiec zostanie otoczony przez wianuszek dziewczyn – Kirihę, Chisato (koleżankę z dzieciństwa), biuściastą i uwodzicielską kapłankę Kokuyourę oraz nadopiekuńczą siostrę, której bardzo zależy na wspólnych kąpielach – co oznacza, że święty spokój długo nie zagości w jego życiu.
Obsada:
- Kikuko Inoue jako narrator
- Yuuko Sanpei jako Kazuya Kagami, główny bohater
- Naomi Oozora jako Kiriha, tsukumogami
- Yurika Kubo jako Kukuri, bóstwo opiekujące się Kamioką, miasteczkiem Kagamiego
- Eriko Matsui jako Kokuyou, miko w służbie Kukuri
- Noriko Shibasaki jako Chisato Chikaishi, przyjaciółka z dzieciństwa Kagamiego
Ansatsu Kyoushitsu od J.P. Fantastica
Wydawnictwo J.P. Fantastica ogłosiło dziś, że serią, która zastąpi Soul Eatera będzie manga Ansatsu Kyoushitsu. Jej autorem jest Yuusei Matsui.
Na Ziemię przybywa obcy, który postanawia zniszczyć naszą planetę dokładnie za rok. Jedynym ratunkiem dla ludzkości jest ukatrupienie kosmity, co może być trudne ze względu na jego niesamowitą siłę i zręczność. Wspaniałomyślny przybysz postanawia sprawę ułatwić, zatrudniając się jako nauczyciel w szkole skrytobójców. Dzięki temu może przekazać wiedzę podopiecznym, doprowadzając siebie samego do zguby!
Witajcie w szkole, gdzie każdy dzień rozpoczyna się atakiem na nauczyciela‑kosmitę!
Manga liczy dwadzieścia jeden tomów i jest ukończona. Ukaże się w Polsce w formacie B6 bez obwoluty. Pierwszy tom trafi do sprzedaży w grudniu tego roku.
Drugi zwiastun i data premiery Mary to Majo no Hana
Na oficjalnym profilu studia Ponoc w portalu Facebook opublikowano drugi zwiastun Mary to Majo no Hana. Ujawniono również, że w główną rolę wcieli się Hana Sugisaki, która do tej pory wystąpiła jedynie w Marnie. Przyjaciółka ze snów, poprzednim filmie Hiromasy Yonebayashiego. Premiera filmu w Japonii nastąpi 8 lipca; na zachodzie również zadebiutuje w tym roku, natomiast nie sprecyzowano daty. Więcej informacji o produkcji w poprzednim newsie.
Dłuższy zwiastun Yoru wa Mijikashi Arukeyo Otome
TOHO Animation, producent filmu, opublikował nieco dłuższy zwiastun nadchodzącej, a zarazem pierwszej, produkcji studia Science SARU. Będzie to adaptacja powieści Yoru wa Mijikashi Arukeyo Otome autorstwa Tomihiko Morimiego, znanego z takich dzieł jak Yojouhan Shinwa Taikei czy Uchouten Kazoku, które również zostały zekranizowane w formie animowanej.
Do ekipy produkcyjnej powracają twórcy wyżej wspomnianej adaptacji Yojouhan Shinwa Taikei – założyciel studia Science SARU, Masaaki Yuasa (reżyseria), Makoto Ueda (scenariusz), Yuusuke Nakamura (projekty postaci) oraz Michiru Ooshima (muzyka). Ponadto piosenkę tytułową Arano wo Aruke ponownie wykona zespół Asian Kung‑Fu Generation. W filmie wystąpią Gen Hoshino, Kana Hanazawa, Hiroshi Kamiya, Robert Akiyama, Kazuya Nakai, Yuko Kaida, Hiroyuki Yoshino, Seiko Niizuma, Junichi Suwabe, Aoi Yuuki, Nobuyuki Hiyama, Kazuhiro Yamaji oraz Mugihito. Premiera zapowiedziana została na 7 kwietnia.
Zwiastun i kolejne informacje o nowym Blame!
W ten czwartek ukazał się kolejny zwiastun filmowej adaptacji Blame!:
Film ma mieć premierę 20 maja. Tego dnia trafi do japońskich kin, a w innych krajach będzie można go obejrzeć dzięki Netflixowi.
Znana jest już również część obsady:
- Takahiro Sakurai jako Killy
- Kana Hanazawa jako Cibo
- Sora Amamiya jako Zuru
- Kazuhiro Yamaji jako Pop
- Mamoru Miyano as Sutezo
- Aya Suzaki jako Tae
- Nobunaga Shimazaki jako Fusata
- Yuki Kaji jako Atsuji
- Aki Toyosaki jako The Authority
Więcej informacji w poprzednim newsie.
Twierdza i Cytadela - zaproszenia na Festiwale Fantastyki
Dawno, dawno temu pojawiły się na świecie dwie siostry Twierdza i Cytadela. Los rzucił je w różne strony świata. Jedna zamieszkała w krainie wielkich jezior, druga zaś osiedliła się tuż obok stolicy. Jednak kiedy minął ich okres świetności, ludzie o nich zapomnieli. Z dnia na dzień zaczęły blednąć, rozpadać się na części i odpływać w niepamięć…
Lecz w końcu przyszedł dzień, w którym sędziwa Twierdza obudziła się, przetarła oczy i zobaczyła, że jej wnętrze znowu żyje! Wszędzie byli ludzie – w fantastycznych strojach, pełni pomysłów, gotowi do odkrywania kolejnych poziomów wyobraźni. Jej serce zabiło mocniej. Energia zaczęła krążyć. Dołączyła do gry!
Zachwycona tym, jak szybko wraca jej życie, postanowiła odnaleźć swoją starszą uśpioną siostrę Cytadelę i podzieliła się z nią lekarstwem na wieczne życie – potęgą i energią wyobraźni!
Tak powstały festiwale fantastyki: Twierdza i Cytadela.
Festiwal Fantastyki „Twierdza”
8 -10 września 2017 – Giżycko – Twierdza Boyen
„35 000 metrów kwadratowych fantastyki!” – trzecia edycja
Festiwalu ma do dyspozycji niezwykły zabytkowy obiekt z XIX wieku: Twierdzę Boyen. Miejsce pełne zakamarków, wałów, umocnień i zróżnicowanych wysokości terenu tworzy niepowtarzalny klimat, w którym wszelkiego rodzaju gry nabiorą zupełnie nowego wymiaru. Już samo siedzenie w klimatycznej Karczmie zabierze Was w podróż do innych uniwersów. Znajdziecie u nas blok RPG, LARP, Cosplay i projekty strojów, blok literacki: spotkania z autorami, spotkania ze sławami fantastyki, blok artystycznyny: sesje zdjęciowe i wystawy; potężny Games Room (planszówki, karcianki); grę konwentową – Bounty Hunters, prelekcje; blok warsztatowy (walka, łucznictwo, śpiew, taniec); projekcje filmów niezależnego kina związanego z fantastyką; strefę wystawców komercyjnych i inicjatyw związanych z fantastyką; Sleep Room oraz Fantasmagorium: przestrzeń, gdzie fantastykę poczujecie wszystkimi zmysłami. Najmłodsi w Szkrabstrefie będą się doskonale bawić pod opieką naszych animatorów i w trakcie przygotowanych dla nich konkursów.
Twierdza gości u siebie wszystkie nurty fantastyki: FANTASY i SCI‑FI: STEAMPUNK, CYBERPUNK, WORLD OF DARKNESS, STAR WARS, GRA O TRON, WIEDŹMIN, THE VIKINGS, WARCRAFT, WARHAMMER, POST APO i wiele, wiele innych uniwersów stworzonych przez ludzką wyobraźnię!
Strona www: www.festiwaltwierdza.pl
Festiwal Fantastyki „Cytadela”
26‑28 maja 2017 – Nowy Dwór Mazowiecki – Twierdza Modlin
„200 000 000 cegieł fantastyki!” – pierwsza edycja
Festiwal Cytadela odbędzie się po raz pierwszy na terenie zabytkowej Twierdzy Modlin. Wszystkie atrakcje będą się odbywały na dziedzińcu fortyfikacji oraz w części najdłuższego budynku Europy. Znajdziecie u nas bloki: literacki, filmowy, serialowy, popularno – naukowy, komiksowy, warsztatowy i pokazowy. Będzie również blok Mangi i Anime. Nie zabraknie u nas znakomitych sesji RPG i LARPów. Szykujcie się do ucieczki z Escape Room’u. Miłośnicy planszówek, karcianek i systemów bitewnych odnajdą się w Games Roomie. Będzie także blok gier elektronicznych. Artyści zaprezentują swoje prace związane z fantastyką. Projektanci mody alternatywnej pokażą swoje kreacje. Wystawcy zjadą się z całego kraju. A już dziś zacznijcie się szykować na konkurs Cosplay – dla wszystkich uczestników konkursu 30% zniżki na wstęp!
Fani post apo wreszcie znajdą się w prawdziwej Fabrycznej Zonie, gdzie zmysły płatają figle, a stalkerzy kręcą się w poszukiwaniu artefaktów.
Skupimy się nie tylko na futurologii, ale i dotkniemy źródeł. Zapraszamy Was do Slavii: świata słowiańskich bóstw, mitów i legend! Tylko ostrożnie – prosimy nie drażnić słowiańskich demonów!
Po tym wszystkim odpoczniecie w naszej karczmie z klimatycznym jedzeniem i napitkami – gdzie spotkacie się już na prywatnym gruncie ze sławami polskiej fantastyki!
Strona www: www.festiwalcytadela.pl
Zapowiedź SukaSuka
Planowane na kwiecień anime jest adaptacją wychodzącej od 2014 roku i zakończonej na pięciu tomach serii light novel autorstwa Akiry Kareno z ilustracjami ue, która to seria nosi wyjątkowo wymagający skrócenia tytuł Shuumatsu Nani Shitemasu ka? Isogashii Desu ka? Sukutte Moratte Ii Desu ka? (w wolnym tłumaczeniu: „Co robisz przy końcu świata? Jesteś zajęty? Uratujesz nas?”). Rozgrywa się w świecie, w którym ludzkość znalazła się na skraju wytępienia przez tzw. Bestie. Walczą z nimi „wróżki”, dzięki szczególnym mocom dzierżące święte miecze zwane Kariyon. Ich liderem jest niejaki Willem, obudzony z kilkusetletniego snu…
Za kompozycję serii odpowiada sam autor oryginału, pisząc też scenariusz wraz z Mariko Mochizuki, Shingo Nagai i Toshizou Nemoto. Anime powstaje w studiach C2C i Satelight, a reżyseruje Jun'ichi Wada. Postaci z LN adaptuje Tooru Imanishi, czuwając również nad zespołem animatorów. Za projekt świata odpowiada natomiast Stanislas Brunet.
Autorzy LN zaczęli już tworzyć sequel do niej, obecnie liczący trzy tomy, powstaje też adaptacja pierwszej serii, publikowana przez Kadokawę w magazynie „Comic Alive”.
Szczegóły filmu Fairy Tail: Dragon Cry
W zapowiedzianym jakiś czas temu filmie kinowym, będącym kolejną odsłoną przygód pewnej wyjątkowej gildii magów, powracają znani i lubiani bohaterowie (oraz grający ich aktorzy), ale mają się też pojawić nowe postaci: Sonia, Zash i Animus, projektowani przez autora mangi Hiro Mashimę. Zajął się on również scenorysem filmu, jak i stworzył widoczny obok plakat – zapisane na nim słowa to pytanie: Czy ta moc oznacza nadzieję, czy zniszczenie?
W studiu A‑1 Pictures reżyseruje Tatsuma Minamikawa (odpowiadał za niektóre odcinki m.in. Alnoah.Zero, Shingeki no Kyojin). Do pracy nad scenariuszem wraca Shouji Yonemura; postaci projektuje i kieruje zespołem animatorów Yuuko Yamada (m.in. szefowa animacji w Hakkenden -Touhou Hakken Ibun-), a muzyką ponownie zajmie się Yasuharu Takanashi. Premiera kinowa 6 maja.
Dalsze informacje o Vatican Kiseki Chousakan
Zapowiedziana jakiś czas temu adaptacja powieści kryminalnej o dwóch przyjaciołach badających domniemane cuda (szczegóły w poprzednim newsie) planowana jest na lato tego roku jako seria telewizyjna. Produkcją zajmie się J.C. STAFF, a reżyserię powierzono Yoshitomo Yonetaniemu. Seishi Minakami czuwa nad kompozycją serii, postaci projektuje Kazunori Iwakura. Powstała już również dwutomowa mangowa adaptacja, a którą odpowiada Eiji Kaneda, a od lutego tego roku ma się ukazywać kolejna, rysowana przez Anju Hino.
Zapowiedź Tsuki ga Kirei
Nowa oryginalna seria planowana na sezon wiosenny ma się skupiać przede wszystkim na związkach i relacjach międzyludzkich, obejmując kolegów ze szkoły, nauczycieli i rodziców czwórki bohaterów, a także ich romantyczne zauroczenia i rodzącą się świadomość mijającego czasu. Na pierwszym planie Kotarou Azumi (Shouya Chiba), przewodniczący klubu literackiego, który chce zostać pisarzem, a poza tym niespecjalnie dba o naukę; obok niego Akane Mizuno (Konomi Kohara), sprinterka należąca do szkolnej drużyny lekkoatletycznej. Jej koleżanką z drużyny jest Chinatsu Nishio (Rie Murakawa), a przewodniczącym klubu sportowego, do którego należą, Takumi Hira (Atsushi Tamaru), odpowiedzialny i troskliwy chłopak zakochany w Akane.
W studiu feel reżyseruje Seiji Kishi, podczas gdy oryginalnym scenariuszem zajmuje się Yuuko Kakihara. Postaci projektuje artysta znany jako Loundraw, a Flying Dog odpowiada za oprawę muzyczną. Premiera w kwietniu.
Trailery aktorskiej dylogii Sangatsu no Lion
W poniższych filmikach usłyszymy piosenki do obu części kinowej adaptacji mangi o nastoletnim genialnym graczu w shogi. Pierwsza nosi tytuł Be Noble, śpiewa raper Boku no Lyric no Bouyomi. Drugą, Haru no Uta, wykonuje Sakura Fujiwara. Premiery filmów 18 marca i 22 kwietnia. Więcej informacji w poprzednim newsie.
Zwiastun Oushitsu Kyoushi Heine
Oficjalna strona twórców zamieściła zwiastun adaptacji mangi Higasy Akai Oushitsu Kyoushi Heine. Muzyczne tło trailera stanowi piosenka otwierająca Shoppai Namida, wykonywana przez Shougo Sakamoto. Premiera anime zaplanowana jest na kwiecień.
Za serię odpowiada studio Bridge (Nobunagun, Fairy Tail). Reżyserią zajmie się Katsuya Kikuchi we współpracy z Kimiko Ueno, która napisze scenariusz. Projekty postaci wyjdą spod ręki Suzuny Okuyamy, a muzykę skomponuje Keiji Inai.
Obsada:
- Keisuke Ueda jako Heine Wittgenstein
- Yuuya Asato jako Kai von Grannzreich
- Yuuto Adachi jako Bruno van Grannzreich
- Daisuke Hirose jako Leonhardt von Grannzreich
- Shouta Aoi jako Richt von Grannzreich
Heine Wittgenstein ma przed sobą zadanie wielkiej wagi. Przyjmując stanowisko nadwornego pedagoga, bierze na siebie odpowiedzialność za wykształcenie czterech książąt, różniących się skrajnie charakterami. Czy drobnemu nauczycielowi uda się wpoić rozpuszczonym królewiczom choć trochę wiedzy?
Zwiastun i szczegóły dotyczące Sagrada Reset
Na oficjalnej stronie pojawił się zwiastun Sagrada Reset – młodzieżowej serii science‑fiction, której premiera zaplanowana jest na kwiecień tego roku. W filmiku można usłyszeć utwór Yui Makino Reset, który będzie piosenką otwierającą.
Reżyserem jest Shinya Kawasutra (Non Non Biyori), scenariuszem zajmie się Katsuhiko Takayama, a postaci zaprojektuje Tomoyuki Shitaya. Za anime odpowiedzialne jest studio David Production.
Anime powstaje na podstawie light novel autorstwa Yutaki Kouno, która ukazywała się w latach 2009‑2012. Książkę ilustrował You Shiina. W najbliższym czasie Sagrada Reset doczeka się także adaptacji mangowej, którą stworzy Tatsu Nohana.
Obsada:
- Kaito Ishikawa jako Kei Asai
- Kana Hanazawa jako Misora Haruki
- Aoi Yuuki jako Sumire Souma
- Takuya Eguchi jako Tomoki Nakano
- Yuki Yamada jako Mirai Minami
- Yui Makino jako Youka Murase
- Sachika Misawa jako Seika Nonoo
Miasto Sagrada zamieszkują w dużej mierze osoby obdarzone nadprzyrodzonymi zdolnościami. Główny bohater, Kei Asai, ma pamięć fotograficzną, natomiast jego koleżanka, Misora Haruki, potrafi cofać czas o trzy dni. Zdolności Kei i Hany się uzupełniają – dziewczyna po cofnięciu czasu zapomina, co wydarzyło się w ciągu tych trzech dni, ale Kei je pamięta, dzięki czemu są w stanie przewidzieć konsekwencje swoich decyzji. Łączy ich smutna historia – dwa lata wcześniej z powodu „zresetowania” czasu straciła życie ich koleżanka, Sumire Souda.
Obecnie Kei i Misora prowadzą „Service Club”, który zajmuje się pomaganiem ludziom w potrzebie. Ponieważ ta działalność pozwala im spotykać osoby z różnymi zdolnościami, mają nadzieję, że dzięki temu znajdą sposób, by przywrócić Sumire do życia. Ich historia zaczyna się, gdy odwiedza ich dziewczyna, która prosi o przywrócenie do życia jej kota.
Kakegurui - nowe anime od studia Mappa
Studio Mappa, znane z takich produkcji jak Sakamichi no Apollon czy Yuuri!!! on Ice, zapowiedziało, że stworzy serię telewizyjną na podstawie mangi Kakegurui autorstwa Homuro Wakamoto (historia) i Tooru Naomury (rysunki). Na fotelu reżysera zasiądzie Yuuichirou Hayashi (Garo -Honoo no Kokuin-), Yasuko Kobayashi (JoJo no Kimyou na Bouken [2012], Shingeki no Kyojin) zajmie się scenariuszem, a postaci zaprojektuje Manabu Akita. Daty premiery nie ujawniono. Mangowa wersja ukazuje się na łamach magazynu „Gangan Joker” wydawanego przez Square Enix od 2014 roku i liczy obecnie 5 tomów, a kolejny ukaże się już 22 lutego. Powstają również dwie poboczne mangi z tego uniwersum – Kakegurui Twin oraz Kakegurui (Kari).
W prywatnej akademii Hyakkaou uczyć mogą się jedynie dzieci najbogatszych z najbogatszych. To instytucja, w której obowiązuje dość specyficzny program nauczania, bowiem główną umiejętnością, którą mają przyswoić sobie studenci szkoły, jest przewidywanie ruchów przeciwnika podczas gier hazardowych. Zwycięzcy żyją tu jak królowie, natomiast przegrani muszą pogodzić się z rolą poddanych. Do akademii zapisuje się Yumeko Jabami, która postanawia pokazać wszystkim swoje niebywałe zdolności.
Zwiastun Sakura Quest
Studio P.A. Works opublikowało zwiastun swojej niedawno zapowiedzianej oryginalnej produkcji, której tytuł brzmieć będzie Sakura Quest. W trailerze ujawniono datę premiery, którą zaplanowano na 5 kwietnia tego roku. Seria ma opowiadać o pięciu kobietach, które pracują w biurze informacji turystycznej w małym, prowincjonalnym miasteczku. Fabuła obejmie rok ich pracy i pokaże ich starania o przywrócenie świetności temu miejscu. Studio reklamuje ją jako trzecią po Hanasaku Iroha oraz Shirobako serię o ludziach i ich pracy.
Reżyserem projektu został Souichi Masui (Hitsugi no Chaika), scenariuszem zajmie się Masahiro Yokotani (Free!), postaci zaprojektuje Bunbun (Shuumatsu no Izetta), a do animacji zaadaptuje je Kanami Sekiguchi (Hanasaku Iroha). W główne role wcielą się Ayaka Nanase, Reina Ueda, Chika Anzai, Chiemi Tanaka oraz Mikako Komatsu, a oprócz nich w serii usłyszymy między innymi Katsuyukiego Konishiego, Hiro Shimono, Daikiego Hamano, Nanako Mori i Tomoyo Kurosawę.
Zapowiedź Yoake Tsugeru Lu no Uta
Na oficjalnej stronie Masaakiego Yuasy pojawiły się nowe informacje o jego najnowszym projekcie, w tym zwiastun i plakat promocyjny, na którym można przeczytać motto: „Twoje lubię cię mnie odmieni”. Reżyser Kaiby tym razem pracuje nad całkowicie oryginalnym filmem o nietypowej przyjaźni między zwykłym chłopcem a syrenką.
Po rozwodzie rodziców Kai wraz z ojcem wyprowadza się z Tokio do rybackiej wioski, w której mieszka jego dziadek. Chłopiec jest bardzo zagubiony i nie potrafi nawet wyrazić swoich uczuć spowodowanych tym, co dzieje się z jego rodziną, dlatego bez entuzjazmu angażuje się w szkolne życie. Jedyne, co sprawia mu przyjemność, to umieszczanie w internecie melodii, które sam komponuje.
Pewnego dnia znajomi z klasy, Kunio i Yuuho, proponują głównemu bohaterowi, by dołączył do ich zespołu. Kai postanawia dać im szansę i idzie z nimi na próbę na Syreniej Wyspie. Tam właśnie protagoniści poznają Lu, pół dziewczynkę, pół rybę. Taniec i śpiew syrenki stopniowo pomagają Kaiowi otworzyć się na własne uczucia i uporać z czymś znacznie więcej, niż własne problemy.
Za najnowszy film Yuasy odpowiedzialne jest studio Science SARU. Przy scenariuszu pomagać będzie Reiko Yoshida, Youko Nemu zaprojektuje postaci, Nobutake Ito będzie odpowiadać za animację, natomiast muzykę skomponuje Takatsugu Muramatsu.
Premiera filmu została zapowiedziana na 19 maja.
Kuro - nowa manga wydawnictwa Waneko
Wydawnictwo Waneko poinformowało dziś o nowym tytule. Będzie to manga Kuro autorstwa Somato.
Poznajcie Coco, sympatyczną dziewczynkę i jej czarnego kota Kuro. Pewnego dnia kociak uciekł z domu, a gdy wrócił był dziwny. Coco i Kuro są jedynymi mieszkańcami wielkiej willi, wokół której czai się coś niebezpiecznego, a dziewczynka wydaje się nie zdawać sobie z tego sprawy…
Czy jesteście gotowi na historię, która niczym Koralina przyprawi Was o gęsią skórkę?
Manga liczy trzy tomy i jest skończona. Pierwszy tom ma trafić do sprzedaży 27 maja. Warto zaznaczyć, że połowa każdemu tomu będzie kolorowa. Kuro ukaże się w formacie powiększonym, każdy tomik będzie kosztował 23,99 zł.
The IDOLM@STER SideM - nowa seria z cyklu
Firmowana przez Bandai gra z popularnego cyklu „stwórz sobie własnego idola” dostanie animowaną adaptację telewizyjną, szersze szczegóły będą jednak znane dopiero w marcu. Gra, SideM, dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS, opowiada o losach męskiego tym razem zespołu zwanego Dramatic Stars w agencji 315 Production. Obecnie ma ponad milion pobrań.
Sequel aktorskiego Chihayafuru
Reżyser dwuczęściowej aktorskiej adaptacji popularnej mangi sportowo‑obyczajowej, Norihiro Koizumi, zapowiedział kontynuację swojego obrazu (informacje w odnośnych newsach). Fabuła ma się rozgrywać dwa lata później, czyli w trzeciej klasie licealnej bohaterów. Ma się koncentrować na trójkącie romantycznym między Chihayą, Taichim i Aratą, a także przynieść rozstrzygnięcie rywalizacji między Chihayą a Shinobu Wakamiyą. Scenariusz miał zyskać aprobatę autorki oryginału; zdjęcia rozpoczną się wiosną, oczywiście z tą samą obsadą.
Kontynuacja New Game!
Oparte na mandze Shoutarou Tokunou anime – „serial obyczajowy traktujący o codziennych zmaganiach z rzeczywistością pewnej grupy zawodowej”, konkretnie twórców gier komputerowych – okazało się na tyle popularne, że oprócz OVA, określanej jako trzynasty odcinek, doczekało się właśnie zapowiedzi kontynuacji, choć dokładniejsze szczegóły nie zostały na razie podane. Oprócz mangi i jej spin‑offu oraz anime od stycznia są także dostępne zainspirowane nimi gry na PS4 i PS Vita z tymi samymi seiyuu.
Zima 2017 - rozstrzygnięcie przetargu
Oto rezerwacje na sezon zimowy. W zakładce „Nowości do wzięcia” w arkuszu rezerwacji można znaleźć więcej niezrecenzowanych tytułów z ostatnich sezonów.
Zwolnione rezerwacje
- Flip Flappers
- Hibike! Euphonium 2
Lista rezerwacji sezonu zimowego
- ACCA 13‑ku Kansatsu‑ka – moshi_moshi
- Ao no Exorcist: Kyoto Fujouou Hen – Tassadar
- Chaos;Child – Tassadar
- Demi‑chan wa Kataritai – Enevi
- ēlDLIVE – Avellana
- Hand Shakers – Enevi
- Idol Jihen – Slova
- Kobayashi‑san Chi no Maid Dragon – KamilW
- Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku o! 2 – Slova
- Kuzu no Honkai – Piotrek
- Little Witch Academia [2017] – Tablis
- Masamune‑kun no Revenge – Piotrek
- Onihei – Tassadar
- Seiren – Slova
- Youjo Senki – Slova
Tytuły do wzięcia
- Akiba's Trip: The Animation
- BanG Dream!
- Chiruran Nibun no Ichi
- Chou Shounen Tanteidan NEO
- Fuuka
- Gabriel Dropuot
- Gintama [2017]
- Kemono Friends
- Marginal #4 Kiss Kara Tsukuru Big Bang
- Minami Kamakura Koukou Joshi Jitensha Bu
- Nyanko Days
- One Room
- Piace ~Watashi no Italian~
- Reikenzan: Eichi e no Shikaku
- Rewrite 2nd Season: Moon Hen / Terra Hen
- Schoolgirl Strikers: Animation Channel
- Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu: Sukeroku Futatabi Hen
- Super Lovers 2
- Tales of Zestiria: The Cross [2017]
- Urara Meirochou
- Yowamushi Pedal: New Generation
Pyrkon 2017 nadchodzi!
Ostatnie odliczanie do fantastycznej imprezy rozpoczęte
Do rozpoczęcia XVII edycji Festiwalu Fantastyki Pyrkon zostało mniej niż 90 dni. W nagłówku celowo minęliśmy się z prawdą – organizatorzy dobrze wiedzą, że wielu fanów zaczyna odliczać czas do następnej edycji Pyrkonu już dzień po zakończeniu poprzedniej. Międzynarodowe Targi Poznańskie w dniach 28‑30.04 znów odwiedzone zostaną przez fanów fantastyki z całej Polski. Pyrkon to największe tego typu wydarzenie w Europie Środkowej – w ubiegłym roku Festiwal gościł ponad 40 000 uczestników. By przyjąć tak ogromną rzeszę odwiedzających, na obecną edycję przygotowano dwanaście pawilonów targowych, w których znajdować się będzie ponad trzydzieści sal programowych. Atrakcje będą czekać na uczestników codziennie – od piątku do niedzieli – przez całą dobę, co daje ponad 800 godzin programu. Wśród potwierdzonych gości Pyrkonu znajdują się między innymi James Tynion IV, scenarzysta komiksów o Batmanie, Mike Pondsmith, projektant gier fabularnych takich, jak Cyberpunk, Michał Cetnarowski, pisarz fantasy i science fiction, dziennikarz i tłumacz, a także Robert M. Wegner – jeden z czołowych polskich pisarzy fantasy.
Tradycyjnie odbędzie się Maskarada – konkurs na najlepszy strój związany z fantastyką. W tym roku zostanie ona wzbogacona o transmisję na telebimie. Na spragnionych wrażeń wizualnych czeka również wiele wystaw prac graficznych, ekspozycji tematycznych od wczesnego średniowiecza, przez fantasy, aż do science fiction. Dla miłośników gier komputerowych przygotowano Blok Gier Elektronicznych: oprócz najbardziej znanych tytułów tj. DOTA, Overwatch czy StarCraft będzie pojawią się też produkcje niezależnych twórców. Natomiast w dedykowanych strefach uczestnicy będą mogli zmierzyć się w grach planszowych, karcianych oraz bitewnych, wydawców takich, jak Rebel czy Black Monk. Nie zabraknie również możliwości zagrania w gry RPG – polegające na wspólnym tworzeniu fantastycznych opowieści. Dla najmłodszych uczestników Pyrkonu organizatorzy przygotowali Blok Dziecięcy, gdzie pod opieką wykwalifikowanych osób najmłodsi spędzą czas na fantastycznych zabawach i eksperymentach naukowych.
Nie sposób w tak krótkim tekście ująć obfitości przygotowanego na ten rok programu Pyrkonu. Prace nad nim nadal trwają, a kolejne punkty programu są ogłaszane na bieżąco na profilu FB i stronie internetowej.
Już teraz istnieje możliwość zakupu biletu na Pyrkon 2017 na stronie tinyurl.com/BiletNaPyrkon
Zaś dla czytelników, którzy zainteresowani są doświadczeniem Festiwalu od innej strony – od 6 lutego trwa nabór na gżdaczy, tj. wolontariuszy wspomagających organizatorów w tworzeniu imprezy.
Zwiastun Ballroom e Youkoso
Seria o zwyczajnym chłopaku, którego zwyczajne życie niespodziewanie odmienia nauka tańca towarzyskiego (więcej informacji w poprzednim newsie), ma mieć premierę w sezonie letnim 2017. W studiu Production I.G. reżyseruje Yoshimi Itazu, nad kompozycją czuwa Ken'ichi Suemitsu, podczas gdy postaci z mangi adaptuje Takahiro Kishida. Muzykę natomiast tworzy Yuuki Hayashi.
Fantasmagoria – trzy dni z fantastyką w Gnieźnie
Sześć sal tematycznych, kilkadziesiąt prelekcji i konkursów, szereg wydarzeń towarzyszących, czterech niezwykłych gości i kilkaset godzin ciekawego programu – tak w skrócie można nakreślić zarys zbliżającego się VIII Konwentu Fantastyki Fantasmagoria w Gnieźnie. A ten już niedługo, bo między 17 a 19 lutego 2017 roku w Miejskim Ośrodku Kultury.
Szczypta tradycji
Konwent to przede wszystkim zlot fanów szeroko pojętej fantastyki, którzy chcą dobrze bawić się w swoim gronie, wymieniając się wiedzą, grając i kreatywnie spędzając czas. Jak co roku, gnieźnieński konwent oferuje odwiedzającym swoje sztandarowe punkty:
- wielki Pokój Gier, w którym wykwalifikowaniu wolontariusze objaśnią i wypożyczą jedną z ponad stu gier planszowych i nauczą każdego jej zasad;
- salę prelekcyjną, gdzie będzie można wysłuchać wielu ciekawych wykładów z zakresu nauki, kultury i popkultury, a także wziąć udział w licznych konkursach;
- salę warsztatową, w której będzie można wziąć udział w zajęciach integracyjnych, karaoke lub ciekawych warsztatach praktycznych;
- salę mangi i anime, w której miłośnicy kultury japońskiej będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o azjatyckim komiksie i animacji oraz wygrać atrakcyjne nagrody;
- sale LARP i RPG – coś dla miłośników wrażeń przeżywanych dzięki sile wyobraźni. Gracze będą mogli wcielić się w skonstruowaną przez siebie postać i dzięki integracji z innymi przeżywać wspaniałe przygody pod czujnym okiem Mistrzów Gry;
- wystawcy – niezwykłe stoiska oferujące gadżety, książki, komiksy, koszulki, biżuterię, kosmetyki i wiele innych rzeczy, związanych z szeroko rozumianą popkulturą.
Garść nowości
- Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zorganizuje podczas gnieźnieńskiego konwentu czytelnię, gdzie w komfortowych warunkach przeczytacie ulubiony komiks. Czytelnia mieścić się będzie w jednej z sal Dużej Galerii MOK. Pracownicy i wolontariusze biblioteki przywiozą ze sobą najciekawsze egzemplarze ze swojej kolekcji. Nie zabraknie mangi, klasyki oraz komiksów akcji.
- Tradycją naszych konwentów są również towarzyszące im wystawy. I tak podczas VIII Fantasmagorii będziecie mogli po raz kolejny zobaczyć makiety scen i modele pojazdów oraz statków ze „Star Wars” autorstwa Krzysztofa Wilczyńskiego. Nie zabraknie nowych eksponatów. Na tegorocznej edycji pojawią się nowe modele, jak i część z tych, które już u nas gościły. Jak powstają, dlaczego akurat te konkretne pojazdy i sceny oraz jaki kawałek fantastycznego świata zdążyły już zwiedzić – o to będziecie mieli okazję zapytać na żywo. Wystawa przypadnie z pewnością do gustu wszystkich fanom silnego Mocą uniwersum, jak i najmłodszym uczestnikom naszego konwentu.
- VI Konwent Fantastyki Fantasmagoria, który odbył się w roku 2015, rozpoczął się od pierwszego w historii Gniezna pokazu cosplay. Rok później zorganizowaliśmy pierwszy w naszym mieście konkurs tego typu. Jako, że został on ciepło przyjęty zarówno przez publiczność, jak i uczestników, postanowiliśmy kontynuować tę tradycję. Dlatego w roku 2017 organizujemy drugą edycję konkursu na najlepszy cosplay! Odbędzie się on podczas VIII Konwentu Fantastyki Fantasmagoria, tym razem w auli Medycznego Studium Zawodowego, w sobotę, 18 lutego 2017, o 19.00. Zapraszamy!
- W tym roku Fantasmagoria po raz pierwszy trwać będzie aż trzy dni. To ogromne wyzwanie dla organizatorów oraz wolontariuszy. Warto wspomnieć, że konwent oferuje też darmowe miejsca noclegowe w dwóch salach dla przyjezdnych spoza Gniezna.
Goście, goście
Bardzo ważnym punktem gnieźnieńskiego konwentu zawsze byli goście, spotkania z którymi są nie tylko ciekawe, ale także kształcące i rozwijające. W tym roku będzie ich czworo:
- Witold Jabłoński – polski pisarz fantastyczny oraz tłumacz literatury rosyjskojęzycznej. Ma na swoim koncie powieści takie jak Gorące uczynki, Dzieci Nocy, Fryne hetera (nominowana do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego), Słowo i miecz, Ślepy demon. Sieciech, cykl Gwiazda Wenus, Gwiazda Lucyfer. Oprócz fantastyki pisał też biografie, powieści obyczajowe i pastisze.
- Marcin Podlewski – pisze dla „Nowej Fantastyki”. Dzięki wygranym konkursom publikowano go też w antologiach Po drugiej stronie i w Science Fiction po polsku 2. Lubi mieszać gatunki: pisze horrory, science fiction, fantasy i steampunk. Jego opowiadanie Edmund po drugiej stronie lustra w 2014 roku nominowane było do nagrody im. Janusza A. Zajdla, a powieść Głębia: Skokowiec do Nagrody „Nowej Fantastyki” w kategorii książki roku.
- Radek Rak – publikował opowiadania w „Nowej Fantastyce”, „Lampie” i e‑zinie „Esensja”. W 2014 roku ukazała się jego debiutancka powieść Kocham cię, Lilith, a w roku 2016 kolejna – Puste niebo. Znalazł się również wśród sześciu autorów opowiadań, które zebrane zostały w antologii w ramach projektu Legendy Polskie.
- Anna „Arshania” Klemenska – cosplayerka. Jej przygoda z cosplayem zaczęła się na targach gier komputerowych Poznań Game Arena 2014, gdzie zadebiutowała na scenie jako Shepard z serii Mass Effect. Od tego czasu wykonała wiele pełnych strojów oraz stylizacji cosplayowych, między innymi Czarodziejki z Diablo III czy Archanioła z Heroes of Might and Magic V. Zdobywczyni kilku nagród w konkursach cosplayowych, członkini jury na konwentach takich jak Opolcon czy Kokon.
To, co najważniejsze
VIII Konwent Fantastyki Fantasmagoria organizowany jest przez Klub Fantastyki Fantasmagoria oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. Dzięki wysiłkowi 19 organizatorów, kilkudziesięciu wolontariuszy, wsparciu MOK oraz sponsorów, wstęp na wszystkie konwentowe wydarzenia jest darmowy. Początek konwentu w piątek, 17 lutego 2017 o 17.00. Ostatnie punkty programu zakończą się w niedzielę, 19 lutego 2017 o 14.00. Szczegółowy program konwentu dostępny na FB/FantasmagoriaGniezno lub na fantasmagoria.gniezno.pl/konwent
Odświeżony słowniczek
Jakiś czas temu przypomnieliśmy sobie, że w kącie naszej strony kurzy się Słowniczek, czyli zebrane przez nas – bardzo dawno temu – definicje różnych terminów, które mogą się przydać początkującemu fanowi M&A lub równie początkującemu czytelnikowi fanfików.
W ramach jesienno‑zimowych porządków postanowiliśmy go odświeżyć i uzupełnić, a dzisiaj z dumą przypominamy o jego istnieniu. Gdyby ktoś nie wiedział, można go znaleźć TUTAJ, albo w bocznym menu na naszej stronie głównej.
Słowniczek jest przeznaczony, tak jak pisaliśmy wyżej, dla osób początkujących i mało zaawansowanych. Dlatego w definicjach na ogół stawiamy na prostotę, a nie na opisanie absolutnie każdego wyjątku od reguły. Starzy wyjadacze raczej nie znajdą tam niczego nowego, ale mamy nadzieję, że dla części czytelników nasz słowniczek będzie przydatny.
Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje uzupełnień i nowych haseł, ale zamierzamy stosować pewne zasady:
1) Słowniczek to nie słownik japońsko‑polski, więc raczej nie będziemy w nim uwzględniać pospolitych rzeczowników, które nie dotyczą jakichś specyficznych i wartych omówienia rzeczy i zjawisk. Innymi słowy, nie znajdziecie u nas hasła, że keikaku to znaczy „plan”.
2) Nie zamierzamy specjalnie rozbudowywać terminologii powiązanej z hentai. Wiemy, że w użyciu jest bogaty i zróżnicowany zestaw słów kluczowych (wyznaczających jednocześnie podgatunki), jednak uznaliśmy, że nasz słowniczek nie jest odpowiednim miejscem na definicje sprowadzające się do opisu seksualnej techniki lub fetyszu.
3) Nie będziemy wchodzić w szczegółowe hasła poświęcone np. cyklom, wydawcom, producentom, markom etc.
Zastanawiamy się natomiast nad tym, żeby w następnej fazie poszerzyć słowniczek o dział „bestiariusz japoński”, w którym znalazłyby się wszystkie te nadprzyrodzone paskudy z japońskiego folkloru, które pętają się po mangach i anime.
Statystyki anime: styczeń 2017
W statystykach styczniowych bez zaskoczenia na pierwszym miejscu… Ale już dalsze nas nieco zdziwiły!
Najpopularniejsze recenzje
- Yuuri!!! On Ice (recenzentka: moshi_moshi) – 2626 odsłon
- Saiki Kusuo no Psi Nan (Avellana) – 2055
- Fune o Amu (Avellana) – 1778
- Watashi ga Motete Dousunda? (tamakara) – 1236
- Doushitemo Furetakunai (tamakara) – 1151
- Brotherhood: Final Fantasy XV (Tablis) – 1067
- Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku o! (Avellana) – 1042
- Re: Zero Kara Hajimeru Isekai Seikatsu (Altramertes) / Boku Dake ga Inai Machi (Enevi) – 1012
- Soushin Shoujo Matoi (Avellana) – 972
- Servamp (moshi_moshi) – 932
- Haikyuu!! Karasuno Koukou vs Shiratorizawa Gakuen Koukou (moshi_moshi) – 930
- Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu (tamakara) – 918
- Kaibutsu Oujo [2010] (Bloody Fang) – 909
- Shakunetsu no Takkyuu Musume (Slova) – 848
- Tekkaman Blade II (Diablo) – 810
- Magic Tree House (moshi_moshi) – 693
- Mob Psycho 100 (Tablis) – 624
- Stella no Mahou (Avellana) – 614
- Bakemonogatari (moshi_moshi) – 606
- Seirei no Moribito (Nanami) – 602
Najpopularniejsze ogryzki
- Kimi no Na wa – 2172 odsłony
- Koe no Katachi – 925
- Kuzu no Honkai – 893
- Youjo Senki – 831
- Masamune‑kun no Revenge – 642
- Fuuka – 591
- Drifters – 572
- Ao no Exorcist: Kyoto Fujouou Hen – 547
- Tales of Zestiria: The Cross – 518
- Fate/Grand Order -First Order- / Chain Chronicle ~Haecceitas no Hikari~ – 501
- ACCA 13‑ku Kansatsu‑ka – 448
- Kizumonogatari – 441
- Natsume Yuujinchou Go – 437
- Demi‑chan wa Kataritai – 436
- Gintama° – 435
- Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku o! 2 – 417
- Seiren – 414
- Little Witch Academia [2017] – 410
- Orange – 392
- Nanbaka – 349
Najczęściej odwiedzane komentarze
- Yuuri!!! On Ice – 2295 odsłon
- Kuzu no Honkai – 1473
- Youjo Senki – 1308
- Masamune‑kun no Revenge – 1214
- Little Witch Academia [2017] – 1105
- Kono Subarashii Sekai ni Shukufuku o! 2 – 901
- Fuuka – 599
- ACCA 13‑ku Kansatsu‑ka – 584
- Re: Zero Kara Hajimeru Isekai Seikatsu – 572
- Demi‑chan wa Kataritai – 553
Bykon 2017 – zaproszenie
Serdecznie zapraszamy na Bydgoski Konwent Multifandomowy Bykon! Druga edycja konwentu odbędzie się w dniach 4‑5 marca 2017 r. w Zespole Szkół Medycznych w Bydgoszczy. Ze względu na duże zainteresowanie w ubiegłym roku, jego formuła została zmieniona z 24‑godzinnej na dwudniową. Na Bykonie będzie można odwiedzić zróżnicowane bloki tematyczne: fantastyczny, naukowy, popkulturowy, postapokaliptyczny, science‑fiction, kultury azjatyckiej, mangi i anime oraz My Little Pony. Ponadto do dyspozycji uczestników zostaną oddane także: Art Room, sala gier planszowych, sala gier konsolowych, sale z grami rytmicznymi, sale z LARP‑ami oraz RPG.
Serdecznie zapraszamy nie tylko osoby z Bydgoszczy i jej okolic, ale również z innych miast: przedsprzedaż wejściówek już ruszyła! Do końca lutego można zakupić bilet dwudniowy z gwarancją noclegu na terenie Konwentu. Wejściówki bez gwarancji noclegu będzie można nabyć również w dniu konwentu.
Link do preakredytacji: www.bykon.pl/bilety/
Poszukujemy Twórców Atrakcji! Jeśli chcesz podzielić się swoją pasją z uczestnikami Bykonu, zgłoś się do nas. Gwarantujemy doskonałą zabawę oraz zniżki na bilety. Za poprowadzenie jednego punktu programu oferujemy 50% zniżki na wejściówkę, a za dwa: wejście jest za darmo. Program zgłaszać można poprzez formularz pod tym linkiem.
Prowadzimy także otwarty nabór na Gżdaczy! Dzięki stanowisku Gżdacza można zdobyć doświadczenie i zobaczyć, jak wygląda praca przy organizacji konwentu. Ponadto gwarantujemy zwrot kosztów wejściówki, koszulkę z logiem Bykonu oraz wieczną chwałę! Aby się zgłosić, wystarczy wypełnić formularz na naszej stronie.
Po więcej informacji serdecznie zapraszamy na naszą stronę internetową, a także Fanpage i Wydarzenie na Facebooku.
Konkurs z Wind Breakerem - rozstrzygnięcie
Dziękujemy wszystkim, którzy nadesłali odpowiedzi! Jak się okazuje, znalazło się trochę fanów kolarstwa i pytania nie były aż takie trudne.
1) Kto wygrał zeszłoroczny wyścig Giro d'Italia?
Był to Włoch Vincenzo Nibali.
2) Czym różni się jazda na rowerze typu „ostre koło” od jazdy rowerem z normalnym napędem?
Jazda na rowerze typu „ostre koło” różni się od jazdy rowerem z normalnym napędem tym, że cały czas trzeba pedałować. Więcej szczegółów można znaleźć na Wikipedii.
3) W którym roku wycofano w Polsce tablice rowerowe, czyli odpowiednik samochodowych tablic rejestracyjnych?
W 1954 roku.
Tomik Wind Breakera, niestety nie rowerem, tylko Pocztą Polską, powędruje do Natalii Domańskiej.
Gratulujemy!