Newsy
Służąca Przewodnicząca znowu przesunięta
Stanowczo są mangi, które szczęścia do premier nie mają. Wydawnictwo J.P. Fantastica poinformowało właśnie, że manga Służąca Przewodnicząca, która miała się ukazać 28 listopada, ukaże się prawdopodobnie tydzień później.
To kolejne już z całej serii przesunięć premiery tego komiksu. Pierwotnie Służąca Przewodnicząca miała się ukazać jeszcze w październiku, później jako premierę wyznaczono listopad, a teraz wygląda na to, że fani będą mogli się nią nacieszyć dopiero w grudniu. Jakby tego było mało, wydawca poinformował, że przesunięciu automatycznie ulegnie kilka kolejnych mang.
Naruto zbliża się do końca?
Masashi Kishimoto, autor mangi Naruto, w jednym z japońskich programów telewizyjnych stwierdził, że „walka Naruto i jego towarzyszy jest już na końcowym etapie”. Informacja ta nie powinna być jednak zaskoczeniem, gdyż już w lipcu 2012 roku Kishimoto mówił o zbliżaniu się do „punktu kulminacyjnego” i prostej drodze do ustalonego końca.
Manga Naruto ukazuje się w magazynie „Weekly Shounen Jump” od roku 1999 i obecnie liczy 656 rozdziałów. 4 grudnia do japońskich sklepów trafi tom 67. Manga doczekała się dwóch ekranizacji w postaci serii anime (Naruto oraz Naruto Shippuuden), w oparciu o nią powstały też liczne filmy, odcinki specjalne, gry itp. Polskim wydawcą Naruto jest J.P.Fantastica. W grudniu ma się u nas ukazać 62 tom tej mangi.
Obsada Amazing Twins, anime od reżysera Sailor Moon
Ukazał się kolejny zwiastun reżyserowanego przez Jun'ichiego Satou Zetsumetsu Kigu Shoujo: Amazing Twins. Scenariuszem zajmuje się Mari Okada, zaś projekty postaci to efekt pracy Takehito Harady. Seria OAV powstaje w studiu Encourage Films, a jej premierę przewidziano na 2014 rok.
Anime będzie opowiadać o przygodach Amane Todoroki (Aya Uchida, czyli Himawari w Vividred Operation), bardzo wrażliwej dziewczyny, której impulsywne działania opierają się głównie na głębokiej wierze w to, że coś jej się uda. Jest to o tyle ważne, że Amane jest obdarzona zdolnością przekształcania swoich pragnień w rzeczywistość.
Amane jest członkiem trupy Nought, zajmującej się pokazami zdolności nadnaturalnych. Niestety, pomimo najlepszych starań, ich najnowsze widowisko nie zostało dobrze przyjęte przez widownię, a na scenie pojawia się Aya (Nao Touyama, pamiętana z roli Yui Yuigahamay w Yahari Ore no Seishun Love Come wa Machigatteiru), członkini grupy I.A.M.
Ponadto w anime zagrają m.in: Satomi Satou (Eru Chitanda w Hyouka) jako Lilianne, zaklęta w postaci pluszowego misia siostra Amane; Yumi Kakazu (Dita Liebely w Vandread) grająca Nanae Fudou, szefową Nought snującą wizje świata przyjaznego zarówno dla zwykłych ludzi, jak i tych obdarzonych nadnaturalnymi mocami; a także Haruka Chisuga, śpiewająca opening Zetsumetsu Kigu Shoujo, w roli Many, fanki Amane.
Najlepsze serie magical girls wg Japończyków
Japoński serwis Akiba Souken zorganizował wśród swoich czytelników ankietę dotyczącą najpopularniejszych serii z gatunku magical girls. Opublikowane wyniki nie są szczególnym zaskoczeniem, choć może dziwić relatywnie niskie (dopiero dwunaste) miejsce anime Sailor Moon, wyprzedzonego przez bardziej „dziecinne” produkcje. Może to dowód na sentyment, jaki starsi fani do nich mają? Inna sprawa, że w głosowaniu uwzględniano poszczególne serie z danego cyklu oddzielenie, dlatego gdyby zebrać głosy dla Sailor Moon (pozycja 12) i Sailor Moon S (pozycja 16), to mielibyśmy ich łącznie dość, by Czarodziejka z Księżyca znalazła się na 9. pozycji.
O ile pierwsza dwójka nie stanowi niespodzianki, tak interesujący jest fakt wysokiego trzeciego miejsca Cardcaptor Sakura, serii ukończonej w 2000 roku i od tego czasu w zasadzie nie wspieranej.
Przed wami pierwsza dziesiątka:
- Puella Magi Madoka Magica
- Mahou Shoujo Lyrical Nanoha
- Cardcaptor Sakura
- Strike Witches
- Akazukin Cha Cha
- Mahou no Princess Minky Momo
- Fate/Kaleid Liner Prisma Illya
- Mahou no Tenshi Creamy Mami
- Ojamajo Doremi #
- Wojowniczki z Krainy Marzeń
Record of Lodoss War: Szara Wiedźma jeszcze raz?
Na łamach magazynu „COMPTIQ” pojawiła się informacja, że w grudniu zacznie się ukazywać zupełnie nowa manga oparta na klasycznej już historii fantasy Record of Lodoss War: Szara Wiedźma. Nie wiadomo na razie, o czym dokładniej będzie fabuła, bo oryginalna manga z tego cyklu niejako ją zamknęła. Możliwe, że ta część będzie opisywać przygody Parna i Deedlit ścigających opętanego przez Karlę Woodchucka. A może znajdziemy w niej zapis przygód drużyny Belda i Fahna?
Wiadomo natomiast, że rysownikiem ma być Tomomasa Takuma (Code Geass: Nightmare of Nunnally, Code Geass: Shikkoku no Renya), zaś w obsadzie pojawi się Deedlit (co wydaje się przemawiać za tezą o bezpośredniej kontynuacji).
Oryginalna manga Record of Lodoss War: Szara Wiedźma została wydana w 1998 roku, zaś w Polsce ukazywała się w latach 2004‑2005, nakładem wydawnictwa J.P.Fantastica. Manga powstała na podstawie powieści, na bazie której nakręcono także klasyczne dla gatunku fantasy OAV Kronika wojny na Lodoss, emitowane w Polsce przez Canal+.
Obsada Giovanni no Shima
Dwudziestego drugiego lutego odbędzie się premiera filmu Giovanni no Shima w reżyserii Mizuho Nishikuby, na podstawie scenariusza napisanego przez Shigemichiego Sugitę i Yoshikiego Sakurai. Film powstaje w studiu Production I.G. z okazji pięćdziesiątej rocznicy założenia Japan Association of Music Enterprises (JAME).
Lista płac obfituje w nazwiska nie tylko seiyuu, ale także artystów znanych z filmów i seriali aktorskich. W bohaterów „Wyspy Jana” wcielą się Masachika Ichimura (Mewtwo w Pokemonach), Yukie Nakama, Yusuke Santamaria, Hiroshi Inuzuka, Kanako Yanagihara, Kaoru Yachigusa (główna rola w Agatha Christie no Meitantei Poirot to Marple), Tatsuya Nakadai (narracja Uchuu Senkan Yamato: Kanketsuhen), Saburo Kitajima.
Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami fabuła będzie traktować o braciach Junpeiu (Kouta Yokoyama) i Kancie (Jun'ya Taniai), mieszkających na wyspie Szikotan, która po wojnie stała się częścią Obwodu Sachalińskiego. Wtedy też obydwaj zakochują się w Rosjance Tanii (Polina Ilyushenko) i poznają okrucieństwo sowieckiej okupacji.
Krótkometrażowy film od twórców Evangeliona - Peaceful Times (F02) petit film
Twórcy filmu Peaceful Times (F02) petit film udostępnili go do obejrzenia w sieci. Jest to krótkometrażowa, złożona w większości z kluczowych klatek i niedokończonych animacji (w tym pochodzących z Evangelion: 3.0 You Can [Not] Redo) produkcja, nad której tworzeniem pieczę sprawował Hideaki Anno, zaś Mahiro Maeda opracował scenorys (graficzne przedstawienie scenariusza). Jako narratorkę słychać Megumi Hayashibarę, czyli Rei z Neon Genesis Evangelion. Dzieło związane jest z listopadowym krążkiem Shirou Sagisu, którego muzykę słychać w filmie, oraz z październikową premierą albumu Evangelion Piano Forte.
Zwiastun Hozuki no Reitetsu
W internecie ukazał się kolejny filmy promujący Hoozuki no Reitetsu, adaptację ukazującej się od 2011 roku mangi Natsumi Eguchi. W zwiastunie możemy usłyszeć m.in. fragment openingu.
Hoozuki no Reitetsu wpisuje się panującą ostatnio w świecie anime modę na przedstawianie prozy życia demonów. Tym razem akcja ma miejsce w ich świecie, gdzie będziemy mogli zaobserwować wzloty i upadki pomocnika Wielkiego Króla Enmy (zajmującego się sądzeniem zmarłych), Hoozukiego, który słynie z opanowania i skłonności do sadyzmu.
Obsada:
- Hiroki Yasumoto (Niemcy w Hetalia – Axis Powers) jako Hoozuki
- Takashi Nagasako (Shingen Takeda w Tono to Issho) jako król Enma
- Tetsuya Kakihara (Jin Kisaragi w BlazBlue: Alter Memory) jako Karauri
- Daisuke Hirakawa (Rei w Free!) jako Momotarou
- Takashi Matsuyama (Javert w Les Miserables: Shoujo Cosette) jako Rurio
- Yumiko Kobayashi (Shobu Kirifuda w Mistrzowie Kaijudo) jako Shiro
- Hiroki Gotou jako Kakisuke
- Eri Kitamura (Ami w Toradora!) jako Okou
- Kouji Yusa (Vincent Law w Ergo Proxy) jako Hakutaku
- Sumire Uesaka (Dekomori w Chuunibyou demo Koi ga Shitai!) jako Peach Maki
Twórcy:
- Reżyseria: Hiro Kaburaki
- Scenariusz: Midori Gotou
- Projekt postaci: Hirotaka Katou
- Muzyka: Tomisiro
- Studio: Wit Studio
Premiera w styczniu 2014 roku.
Monster przełożony
Wydawnictwo Hanami poinformowało, że polska premiera mangi Monster autorstwa Naokiego Urusawy nie nastąpi, jak to pierwotnie zapowiadano, w tym roku. Z „przyczyn niezależnych”, jak głosi notka na stronie wydawcy, Hanami zmuszone było przesunąć premierę pierwszego tomu tej mangi na luty 2014 roku.
W Polsce Monster będzie się ukazywał w wydaniu podwójnym (dwa tomy w jednym), zaś cena każdego tomu ma wynosić ok. 65 zł.
MOKON 4: Clamp Festival – zaproszenie
Wśród świątecznych przygotowań warto zrobić sobie odrobinę przerwy i przenieść się w mangowy świat. W dniach 21–22 grudnia Grupa MiOhi zaprasza na czwartą edycję warszawskiego MOKON: Clamp Festival.
Mimo niskiej temperatury na zewnątrz, nie zabraknie gorących atrakcji. Główną z nich stanowić będą drugie polskie eliminacje do konkursu ECG – European Cosplay Gathering, którego finały odbywają się w lipcu podczas paryskiego Japan Expo. Warto nadmienić, że tegoroczny konkurs wygrała polska reprezentantka – Aleksandra Shappi Tora.
Ponadto setki godzin paneli, spotkań z wydawnictwami, konkursów i warsztatów. Sale z grami japońskimi oraz konsolowymi. Gry muzyczne oraz godziny LARPów. Nie zabraknie również stoisk z gadżetami mangowymi, księgarni, wydawnictw, stoisk z biżuterią oraz rękodziełem, a także ze słodkimi łakociami. Tak ogromna przestrzeń handlowa to znakomita okazja do zakupu ostatnich prezentów gwiazdkowych!
Te i inne atrakcje czekać na Was będą już w ostatni weekend przed Świętami! Rezerwacja biletów już trwa, a do 24.11. dostępne są wejściówki w promocyjnej cenie!!
Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę konwentu oraz Facebooka.
MOKON 4 – informacja prasowa
Zwiastun Double Circle
Pojawił się film promocyjny przedstawiający głównych bohaterów serii Double Circle. Ujawniona została również obsada aktorska i więcej szczegółów na temat fabuły.
Double Circle to seria ONA powstająca przy współpracy Toshiby i miasta Kawaski. Ma ona na celu m. in. promowanie „smart community” i odnawialnych źródeł energii.
Fabuła będzie się obracać wokół piątki głównych bohaterów, mieszkańców miasta Kawaski, którzy przemieniają się w bohaterów walczących z „wrogiem”.
Obsada:
- Nobuhiko Okamoto (Rin w Ao no Exorcist, Accelerator w Toaru Majutsu no Index) jako Asagi, pracownik Urzędu Promocji Tworzenia Inteligentnych Dróg
- Asami Seto (Shouko w Kakumeiki Valvrave, Chihaya w Chihayafuru) jako Akane, inżynier pracująca dla Toshiby
- Daisuke Namikawa (Akutabe w Yondemasu yo, Azazel‑san, Shiro w K) jako Emu, mieszkający w łaźni obcokrajowiec
- Chiwa Saito (Aika w Aria the Animation, Sigyn w Break Blade) jako Nanoha, chłopiec nadzwyczaj uzdolniony w dziedzinie teleinformatyki
- Yui Horie (Hanekawa w Bakemonogatari, Kouko w Golden Time) jako Tama‑chan, tajemnicza dziewczyna pochodząca z kosmosu
Począwszy od grudnia 2013 roku Double Circle będzie dostępne na YouTube i Vimeo.
Godzinny odcinek specjalny Mushishi
Czwartego stycznia na ekrany trafi ekranizacja nowej, dwurozdziałowej mangi Mushishi autorstwa Yuki Urushibary. Komiks ukaże się w magazynie Afternoon. Podobnie jak w przypadku anime telewizyjnego reżyserią odcinka specjalnego w studiu Artland zajmie się Hiroshi Nagahama, a projekty postaci stworzy Yoshihiko Umakoshi.
W świecie Mushishi oprócz zwierząt i roślin żyją również byty zwane mushi i to właśnie o nich opowiada ta manga. Dostrzec je jest w stanie naprawdę niewielu ludzi, a z innymi organizmami łączy je jedynie to, że bez wątpienia są żywe. Nie jest to jednak egzystencja, którą byłby w stanie pojąć człowiek – mushi właściwie nie da się opisać słowami. Jako że dla większości ludzi są niedostrzegalne, o ich istnieniu wie niewiele osób. Ci, którzy wiedzą, często po prostu się ich boją, uważając, że są winne wszelkiego rodzaju klątwom, czarom i innym niewytłumaczalnym zjawiskom. Są jednak i tacy, którzy próbują zrozumieć istotę tych tajemniczych bytów i gromadzą informacje na ich temat. Nazywani są mushishi. Dla większości z nich badania prowadzone na mushi i próby rozwiązywania problemów, które przysparzają ludziom, są także sposobem na utrzymanie. Jednak również i oni mają do tajemniczych istot różne podejście.
Zwiastun ostatniej części Gundama UC
Siedemnastego maja przyszłego roku pojawi się siódmy i zarazem ostatni odcinek Kidou Senshi Gundam Unicorn zatytułowany Over the Rainbow i trwający dziewięćdziesiąt minut. Reżyserem cyklu jest Kazuhiro Furuhashi, a scenarzystą Yasuyuki Mutou. Pracę nad produkcją trwają w studiu Sunrise.
Powrót do kolebki Gundama – świata Universal Century, ze współczesną animacją i klasyczną kreską lat 80. Adaptacja powieści Gundam Unicorn. Rok 0096 U.C., od zdarzeń z filmu Odwet Chara minęły trzy lata. Banagher Links jest zwykłym chłopakiem mieszkającym w kolonii kosmicznej. Jego życie zmienia się, gdy poznaje tajemniczą Audrey Burne, dziewczynę przybyłą na stację, aby zażegnać kolejną wojnę, której geneza może się kryć w czasach porzucenia kalendarza gregoriańskiego.
Ghost in the Shell: Arise 2 - pierwsze osiem minut
Trzydziestego listopada odbędzie się premiera drugiego odcinka Ghost in the Shell: Arise – alternatywnej wersji historii opowiedzianej w filmie Mamoru Oshiiego, przedstawiającej wydarzenia i losy bohaterów z czasów przed sformowaniem Sekcji 9. Wydziału Bezpieczeństwa. Tę część cyklu reżyseruje Atsushi Takeuchi, zaś całość Kazuchika Kise, odpowiadający także za projekty postaci. Autorem scenariusza jest z kolei Tou Ubukata, a muzykę komponuje Cornelius. Anime powstaje w studiu Production I.G.
Już teraz można obejrzeć pierwsze osiem minut Ghost in the Shell Arise border:2 Ghost Whispers.
Obsada aktorska nie uległa zmianie w stosunku do poprzedniej części i wiodące role zagrają Maaya Sakamoto jako Motoko Kusanagi i Ken'ichirou Matsuda jako Batou. Należy wspomnieć, że w filmach i serialu postaci te odgrywali odpowiednio Atsuko Tanaka i Akio Ootsuka.
Akcja rozgrywa się po odejściu Motoko Kusanagi z tajnej wojskowej jednostki 501. Zcyborgizowana bohaterka zaczyna na własną rękę kompletować nowy zespół, rozpoczynając od Batou, Ishikawy oraz Bormy. W międzyczasie wirusem komputerowym zainfekowane zostają Logicomy – służące do celów policyjnych pająkopodobne roboty.
Girls und Panzer w Polsce
Wydawnictwo Studio JG poinformowało, że zamierza wydać mangę Girls und Panzer.
Miho Nishizumi nie bez powodu wybrała liceum Oorai jako nowe miejsce nauki – placówka ta od dawien dawna nie kultywuje tradycyjnej, przeznaczonej dla kobiet dyscypliny zwanej sensha‑do. W ramach owej sztuki i zarazem sportu dziewczęta, w celu zbudowania silnej osobowości i wzmocnienia hartu ducha, zasiadają za sterami czołgów z okresu drugiej wojny światowej i przy ich pomocy ścierają się podczas sportowych rozgrywek. Oczywiście pojazdy mają szereg zabezpieczeń, a amunicja używana do sensha‑do jest pozbawiona cech bojowych, ale mimo to Miho ma uraz psychiczny do tej dyscypliny i postanawia się od niej odciąć raz na zawsze. Dziwnym zbiegiem okoliczności nagle okazuje się, że liceum Oorai, ku dezaprobacie głównej bohaterki, wznawia zajęcia z sensha‑do i to akurat wtedy, kiedy Miho udało się zaaklimatyzować w nowym środowisku.
Wedle zapowiedzi wydawcy, manga ta trafi na nasz rynek w pierwszym kwartale przyszłego roku i ma się ukazywać w trybie dwumiesięcznym. Na chwilę obecną liczy ona trzy tomy.
B-XmassCon 4 – ostatnie odliczanie
Do wydarzenia pozostało niewiele czasu, więc czas podzielić się z wami szczegółami. Konwent odbędzie się w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7 przy ul. Czarnogórskiej 14 w Krakowie (dokładnie tam, gdzie zeszłoroczna edycja). Wyczerpaliśmy już cały limit dwudniowych wejściówek. W przypadku, gdyby nie wszystkie rezerwacje zostały opłacone, ponownie uruchomimy sprzedaż w czwartek za pośrednictwem systemu Nagato w cenie 45 zł. Postanowiliśmy dać wam także możliwość kupienia jednodniowych wejściówek na miejscu. Bilet na 30.11.2013 (sobota) będzie w cenie 35 zł, bilet na 1.12.2013 (niedziela) w cenie 15 zł. Uwaga: Na konwencie nie będzie możliwości zakupu dwudniowej wejściówki. Wykupienie biletów jednodniowych na sobotę oraz niedzielę NIE UPOWAŻNIA do pozostania na konwencie w godzinach nocnych (22:00‑6:00).
Czas najwyższy podzielić się z wami atrakcjami. Prócz tych wymienionych poprzednim razem, postanowiliśmy, abyście na naszym konwencie jeszcze bardziej poczuli niesamowity klimat świąt. Z tego powodu na naszej scenie wystąpi grupa teatralna „Mandragora”, która specjalnie zaprezentuje przedstawienie o świątecznej tematyce. Jakby tego było mało, chcemy uroczyście zaprosić was na wspólną konwentową Wigilię. Każdy będzie mógł zasiąść z nami do stołu, zjeść barszcz oraz kilka innych posiłków. W czasie dnia, żeby atmosfera była trochę luźniejsza, zachęcamy do uczestnictwa w panelu znanego twórcy komiksów Dema. Jeśli zainteresuje was jego twórczość, to możecie także zakupić kilka jego dzieł na konwentowym stoisku. Każdy klient zostanie obdarzony darmowym komiksem.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w największym mangowym świątecznym wydarzeniu!
Link do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/645451812162029/?fref=ts
Zwiastun filmu Persona 3
Na oficjalnej stronie Persona 3 The Movie #1 Spring of Birth pojawił się nowy, czwarty już zwiastun promujący anime. Film bazuje na wydanej w 2006 roku grze Persona 3.
Persona 3, podobnie jak Persona 4 The Animation i Persona -trinity soul-, opowiada o grupie nastolatków, którzy za pomocą przyzywanych Person walczą z przybywającymi z alternatywnego świata Cieniami.
Obsada filmu pozostała taka sama jak grze:
- Akira Ishida (Xellos w Slayers Next, Katsura w Gintamie) jako Makoto Yuki, główny bohater władający wieloma Personami
- Megumi Toyoguchi (Revy w Black Lagoon, Winry w Fullmetal Alchemist) jako Yukari Takeba, koleżanka z klasy
- Rie Tanaka (Lacus w Gundam Seed, Chii w Chobits) jako Mitsuru Kirijou, bliska przyjaciółka i przewodnicząca Rady Uczniowskiej
- Hikaru Midorikawa (Ayato w Diabolik Lovers, Lancer w Fate/Zero) jako Akihiko Sanada, kapitan szkolnego klubu bokserskiego
- Mamiko Noto (Sawako w Kimi ni Todoke, Inia w Muv‑Luv Alternative: Total Eclipse) jako Fuuka Yamagishi, nieśmiała i miła koleżanka z innej klasy
- Isamu Tanonaka (wykorzystano nagrania jego głosu, gdyż on sam zmarł w 2010 roku) jako Igor, tajemniczy staruszek, który zaprasza do Velvet Room
- Miyuki Sawashiro (ta sama rola w dwóch poprzednich seriach Persona, Inaba w Kokoro Connect) jako Elisabeth, ekscentryczna przewodniczka po Velvet Room
Twórcy:
- Reżyseria: Noriaki Akitaya i Seiji Kishi
- Scenariusz: Jun Kumagai
- Projekt postaci: Keisuke Watabe
- Muzyka: Shouji Meguro
Film będzie miał premierę 23 listopada tego roku.
Pupa dopiero w styczniu
Premiera produkowanego przez Studio DEEN anime Pupa została oficjalnie przełożona z trwającego właśnie sezonu jesiennego na styczeń przyszłego roku. Twórcy, na czele z Tomomim Mochizukim – reżyserem, scenarzystą i dźwiękowcem w jednej osobie – przepraszają za tak późne poinformowanie o zmianach planów.
Anime na podstawie mangi Sayaki Mogi ma opowiadać o Yume Hasegawie, którą zagra piętnastoletnia Ibuki Kido (obecnie podkładająca głos Oki Chinami w Golden Time). Serialowa bohaterka zamienia się w potwora, zaś jej brat Utsutsu (w tej roli Nobunaga Shimazaki, czyli Haruka Nanase z Free!) służy jej za źródło pożywienia.
Norio Wakamoto w Wizard Barristers
Wizard Barristers, nowe anime sygnowane nazwiskiem reżysera Yasuomiego Umetsu, zostało zapowiedziane na styczeń. Prace nad produkcją trwają w studiu ARMS, zaś scenariusz pisze Michiko Itou.
W 2018 roku w Tokio obok siebie żyją przeciętni mieszkańcy i osoby obdarzone magicznymi mocami. Oczywiście używanie czarów zostało ograniczone przepisami prawa, a w celu osądzania magów istnieją specjalne sądy, jak również benmashi – magiczni adwokaci. Jedną z nich, a zarazem najmłodszą przedstawicielką tej grupy zawodowej, jest siedemnastoletnia Cecile Sudo, którą zagra Rui Tanabe. W anime w roli żabopodobnego Nanajinyi wystąpi dobrze znany Norio Wakamoto (m.in. Charles zi Britannia w Code Geass). W obsadzie pojawią się także Kei Shindou, Hiroki Touchi, Ayana Taketatsu, Miho Arakawa, Rumi Ookubo, Ayumi Tsunematsu, Wataru Takagi, Junichi Suwabe i Marina Inoue.
Zwiastun Super Sonico the Animation
W internecie pojawił się pierwszy animowany zwiastun anime, którego główną bohaterką będzie Sonico, dziewczyna powszechnie znana jako maskotka firmy Nitro+.
Anime ma nosić tytuł SoniAni -Super Sonico the Animation-. W zwiastunie możemy obejrzeć pierwszą minutę produkcji i posłuchać fragmentów openingu. Z zapowiedzi wynika, że seria trafi na ekrany telewizyjne w styczniu 2014 r. Fabuła będzie się koncentrować na Sonico – idolce, wokalistce zespołu, modelce i uczennicy.
Sonico jest od 2006 roku maskotką Nitro+, jednej z największych firm produkujących gry visual novel. Jej charakterystycznymi znakami są długie różowe włosy, słuchawki oraz duży biust. Głosu udziela jej Ayano Yamamoto.
Doraemon w 3D CG
36. film z serii Doraemon, zatytułowany Stand by Me Doraemon, będzie jednocześnie jednym z pierwszych pełnometrażowych, japońskich filmów w technologii 3D CG. Oryginalna fabuła nowego filmu ma czerpać z najbardziej znanych scen z mangi.
Stworzony w roku 1969 przez duet Fujiko F. Fujio Doraemon opowiada o przygodach pochodzącego z przyszłości kota‑robota oraz chłopca o imieniu Nobita.
Premiera filmu ma mieć miejsce latem 2014 roku.
Soul Eater Not! dostanie anime
Chiaki Omigawa (głos Maki w Soul Eater) potwierdziła w audycji radiowej, że ma powstać adaptacja mangi Soul Eater Not! autorstwa Atsushiego Ookubo. Więcej informacji może przynieść zapowiedziany na styczniowy (12 grudnia) numer „Monthly Shounen Gangan”, który ma zawierać „ważne ogłoszenie” dotyczące mangi. Wcześniej, bo 18 października została zarejestrowana domena souleaternot.tv.
Soul Eater Not! to spin‑off niedawno zakończonej mangi Soul Eater, która doczekała się również wersji anime. Nowa seria skupia się na perypetiach trzech uczennic, Tsugumi, Anyi i Meme, ze szkoły Shibusen.
Studio JG poszukuje grafika
W związku z rozwojem planów wydawniczych na 2014 rok Studio JG poszukuje pracowników. Szczegóły w dalszej części informacji.
Stanowisko:
- Stażysta grafik w wydawnictwie Studio JG.
Obowiązki:
- Przygotowanie mang do druku
- Przygotowanie tekstów i druków użytkowych do wykorzystania w reklamie
- Cyfrowa obróbka grafik
Wymagania:
- Praktyczna znajomość programów graficznych pakietu Adobe CS: Photoshop, Illustrator, InDesign
- Zmysł artystyczny, pomysłowość, kreatywność
- Samodzielność oraz terminowość w realizacji powierzonych zadań
- Komunikatywność i umiejętność pracy w zespole- Sumienność i punktualność
Mile widziane:
- Zainteresowanie mangą, anime, komiksem i animacją
Oferujemy:
- Etat od poniedziałku do piątku (9‑17) w biurze zlokalizowanym w centrum Warszawy
- Satysfakcjonujące wynagrodzenie
- Pracę w młodym i kreatywnym zespole
- Możliwość rozwoju i awansu w ramach struktur firmy
Forma zatrudnienia:
- Umowa zlecenie
Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie ofert (CV ze zdjęciem, list motywacyjny oraz portfolio – w formie linku) do 22 listopada 2013 roku pocztą elektroniczną na adres: rekrutacja@studiojg.pl. W temacie e‑maila prosimy o wpisanie hasła „grafik”.
Jak powstaje Ghost in the Shell Arise?
Zatrudnieni przy produkcji czwartej części Ghost in the Shell: Arise pracownicy studia Production I.G. stworzyli czterominutowy film „Wspomnienia GR – tworzenie ARISE – Production I.G: Zespół Ghost in the Shell Arise”. Film, który w przyspieszonym tempie przedstawia elementy procesu twórczego, zawiera także motyw muzyczny kończący drugą część serii OAV. Celem przedsięwzięca było wsparcie konkursu „GR Short Movie Award”.
Drugi odcinek serii Ghost in the Shell: Arise, z podtytułem Border:2 Ghost Whispers, będzię miał premierę 30 listopada tego roku.
Baby Steps – adaptacja mangi o tenisie
Anime na podstawie mangi Baby Steps autorstwa Hikaru Katsuki zostanie wyemitowane na wiosnę 2014 roku. Seria ma liczyć 25 odcinków, z czego część będzie przedstawiała oryginalne, a więc niemające pokrycia w mandze historie.
Będący przykładem wzorowego ucznia Eiichirou Maruo po rozpoczęciu nauki w szkole średniej wstępuje do klubu tenisowego. Tam spotyka szkolną idolkę i pasjonatkę tej dyscypliny – Natsu, która wcześniej zabrudziła jego cenne notatki. Pomimo słabej kondycji fizycznej Ei‑chan rozpoczyna swoją przygodę z tenisem.
Za produkcje odpowiedzialny jest Kenji Saitou (wcześniej pracował m. in. przy Kingdom [2013]) oraz Studio Pierrot.
Premiera Emmy w Polsce
Wydawnictwo Studio JG poinformowało, że pierwszy tomik mangi Emma autorstwa Kaoru Mori ukaże się w Polsce już za nieco ponad tydzień, czyli 21 listopada.
Emma może mówić o szczęściu. Osierocona jako dziecko, cudem uniknęła przytułku i innych miłych miejsc, jakie imperium brytyjskie oferowało małym samotnym dziewczynkom. Była guwernantka, pani Stone, w zamian za prace domowe udzieliła jej dachu nad głową, opieki i edukacji nie gorszej niż otrzymały nauczane przez nią dzieci bogaczy. Lata mijały, a w miarę podupadania na zdrowiu, pani Stone coraz częściej myślała o przyszłości swojej podopiecznej. Jako wykwalifikowana i pracowita służąca, Emma mogła liczyć na dobrą, jak na niezamożną i samotną kobietę, pozycję, ale czy jej pupilka nie powinna dostać czegoś więcej? Jeden z jej bogatych uczniów chyba zwrócił na nią uwagę… Bez żartów, dziedzic fortuny i pokojówka?
Emma to już druga, po Opowieści Panny Młodej manga autorstwa Kaoru Mori, która zostanie wydana w Polsce. Ma się ona ukazywać w formacie A5, w miękkiej okładce. Przykładowe strony można obejrzeć na stronie wydawcy.
Wersja aktorska Giga Tokyo Toy Box
5 października TV Tokyo rozpoczęła emisję serii live action na podstawie mangi Tokyo Toy Box. Tymczasem już dziś zapowiedziano, że jej sequel, zatytułowany Giga Tokyo Toy Box także dostanie wersję telewizyjną, która trafi na ekrany w przyszłym roku. W nowej serii główne role przypadną Rice Adachi (Momo Momoda, nowa pracowniczka G3) i Shiho (Hanako Handa, szefowa G3).
Tokyo Toy Box, dwutomowa manga opowiadająca o grupie pracowników małej firmy produkującej gry wideo, powstała w 2005 roku, a w Polsce ukazywała się w latach 2011‑2012 nakładem Studia JG. Jej sequel, Giga Tokyo Toy Box, przedstawiający dalsze losy bohaterów, doczekał się dziesięciu tomów i został już zakończony. W tym roku startuje zaś manga Tokyo Toy Box Zero, opowiadająca o zupełnie nowych postaciach.
Nowe zwiastuny Tonari no Seki-kun
W styczniu ruszy emisja adaptacji mangi Tonari no Seki‑kun. Stworzoną przez Takumę Morishige komedię wyreżyseruje Yuuji Mutou, a produkcją zajmie się studio Shinei Animation. Na stronie produkcji pojawiły się już nowe materiały promocyjne.
Znacznie więcej o treści anime może jednak powiedzieć reklama mangi:
Fabuła przedstawia losy Rumi Yokoi, która sąsiaduje w ławce z kolegą przezywanym „Seki”. Chłopak nie poświęca większej uwagi lekcjom, ale za to potrafi w nietuzinkowy sposób zwalczyć szkolną nudę. Rumi co i raz obserwuje jego nowe pomysły, w ramach których na blacie ławki powstaje miniaturowe pole golfowe czy domino z gumek do ścierania.
OAV Wild Adapter opóźnione
Najnowszy zwiastun adaptacji sensacyjnej mangi shounen‑ai Kazuyi Minekury Wild Adapter informuje, że premiera produkcji została przełożona na 26 marca przyszłego roku (pierwotnym terminem był 24 stycznia).
...aktualną zmorą Japończyków jest tajemniczy narkotyk, tytułowy Wild Adapter, nazywany również skrótowo W.A. Na początku daje niezłego kopa, a osoba go zażywająca odczuwa nagły przypływ nadludzkiej siły, ale przyjęty w zbyt dużej ilości rozsadza człowiekowi organy wewnętrzne, a ciało deformuje tak, że wygląda ono jak bestia – taka, do której żadna Piękna się nie zbliży, chyba że z armatą. Narkotykiem interesuje się zarówno policja, która chce zdjąć go z ulic, jak i różni przywódcy mafijni, którzy chcą go dostać w swoje ręce.
Makoto Kubota (którego zagra Toshiyuki Morikawa, znany z ról takich jak Griffith w anime Berserk z 1997 roku czy Alex Row w Last Exile) po raz pierwszy zetknął się z W.A, gdy został zwerbowany na stanowisko przywódcy gangu młodzieżowego przez grupę przestępczą zwaną Izumokai. Zimny, niewzruszony i śmiertelnie skuteczny, potrafiący zabijać bez mrugnięcia okiem i bez chwili wahania Kubota okazał się świetnym nabytkiem. Jednak coś w nim pękło w momencie, gdy z rąk konkurencyjnego gangu, Toujougumi, zginął jego podkomendny, Komiya, jedyna osoba w grupie, którą Kubota skłonny był nazwać przyjacielem. Kubota decyduje się spełnić ostatnie życzenie Komiyi i odejść z Izumokai. Jednak opuszczenie yakuzy ma swoją cenę; cenę, którą w ramach osobistej zemsty Kubota zgadza się zapłacić – przed zniknięciem z podziemia musi wyeliminować lidera Toujougumi.
Niedługo później, w ciemnym zaułku znajduje nieprzytomnego, cierpiącego na amnezję „kota”, któremu nadaje imię Tokitoh (w tej roli Hideo Ishikawa, czyli Uchiha Itachi z Naruto i Nagare Ryouma w cyklu Getter Robo).
Jesień 2013 - rozstrzygnięcie przetargu
Jak to mówi stare przysłowie – póty dzban wodę nosi, póki mu się ucho nie urwie. Wprowadzony system przetargowy pomału zaczyna wymagać pewnego dostosowania do rzeczywistości – w taki sposób, żeby nie ograniczać przywilejów recenzentów, ale mimo wszystko narzucić im pewien rygor. W związku z tym chcę na razie wprowadzić coś, co zapowiadałam już kilka razy: pomijam przy zapisywaniu rezerwacji osoby, które nie oddały mi jeszcze jakiejś recenzji serii zakończonej w ciągu dwóch ostatnich sezonów (czyli z końcem sezonu letniego lub wiosennego). Jeśli interesujących ich serii nikt nie zarezerwuje, będą mogli złożyć rezerwacje, kiedy tylko wyplączą się z bieżących zobowiązań.
Od następnego przetargu planuję trochę zmienić reguły: rezerwacje „nowości” będą automatycznie spadać przy rozstrzygnięciu najbliższego przetargu po ich zakończeniu – czyli np. jeśli seria skończy się w sezonie jesiennym (czyli pod koniec grudnia), jej rezerwacja spadnie podczas rozstrzygania przetargu zimowego (czyli w połowie lutego). Sens tych zmian powinien być oczywisty – im więcej czasu upływa od zakończenia serii, tym trudniej znaleźć inną chętną osobę do jej zrecenzowania.
Wreszcie w arkuszu rezerwacji, w zakładce Nowości do wzięcia znajdziecie stale uzupełnianą i aktualizowaną listę serii bieżących (a z czasem także zakończonych), poczynając od sezonu jesiennego 2013, czyli bieżącego, na które nie ma jeszcze żadnych chętnych. Przypominam, że rezerwować serie może każda osoba, która ma przyjętą do publikacji przynajmniej jedną recenzję mangi lub anime.
A teraz, nie przeciągając już dłużej, lista rezerwacji:
- Aoki Hagane no Arpeggio -Ars Nova- – Slova
- Coppelion – Tassadar
- Daiya no Ace – Lin (o ile nie okaże się tasiemcem…)
- Diabolik Lovers – Easnadh
- Freezing Vibration – Diablo
- Galilei Donna – Tassadar
- Golden Time – Lin
- IS: Infinite Stratos 2 – Gamer2002
- Kuroko no Basket 2 – moshi_moshi
- Kyoukai no Kanata – Zegarmistrz
- Kyousougiga [2013] – Gamer2002
- Log Horizon – Tassadar
- Machine‑Doll wa Kizutsukunai – Piotrek
- Magi: The Kingdom of Magic – Altramertes
- Nagi no Asukara – Zegarmistrz
- Outbreak Company – Altramertes
- Phi Brain: Kami no Puzzle 3 – Avellana
- Samurai Flamenco – Chudi X
- Sekai de Ichiban Tsuyoku Naritai! – Grisznak
- Strike the Blood – Avellana
- Walkure Romanze – Grisznak
- White Album 2 – Piotrek
- Yowamushi Pedal – Slova
- Yuusha ni Narenakatta Ore wa Shibushibu Shuushoku o Ketsui Shimashita – Slova
Do wzięcia zostały:
- BlazBlue: Alter Memory
- Gingitsune
- Hajime no Ippo: The Fighting! – Rising
- Kakumeiki Valvrave 2
- Kill La Kill
- Little Busters! ~Refrain~
- Meganebu!
- Non Non Biyori
- Ore no Nounai Sentakushi ga, Gakuen Lovecome o Zenryoku de Jama Shiteiru
- Tokyo Ravens
- Yozakura Quartet ~Hana no Uta~
Polski tytuł i okładka The Flowers of Evil
Wydawnictwo Kotori opublikowało okładkę pierwszego tomu The Flowers of Evil, który ma ukazać się pod koniec listopada. Polskie wydanie będzie nosić tytuł Kwiaty grzechu. Większą wersję obwoluty można zobaczyć na Facebooku Kotori. Warto wspomnieć, że to pierwsza publikacja wydawnictwa nie należąca do gatunku yaoi/shounen‑ai.
...historia dotyczy bliźniąt, dziewczyny o imieniu Se‑Wa i jej brata Se‑Joona. Mimo że są już uczniami liceum, nadal sypiają w jednym łóżku, jedzą wspólnie posiłki, udają się razem do szkoły, wracają z niej, spędzają razem przerwy i wolny czas, są niemalże nierozłączni. Ich niezwykła więź sprawia, że alienują się od reszty rówieśników.
Drugi zwiastun Seikai Seifuku
W studiu A‑1 Pictures trwają prace nad telewizyjnym anime Seikai Seifuku ~ Bouryaku no Zvezda, którego reżyserem będzie Tensai Okamura, razem z Meteo Hoshizorą, współpracownikiem Type‑Moon, tworzący także scenariusz. Kouhaku Kuroboshi opracuje projekty postaci, zaś muzykę skomponuje Tatsuya Katou. Nad animacją projektu czuwa Keigo Sasaki. Premiera serii planowana jest na styczeń.
Anime będzie opowiadać o grupie o nazwie Zvezda, która planuje podbić świat. W jej skład wejdą (od lewej) mechaniczna Robo‑ko, tęgiej postury przywódca General Pepel, sadystyczna licealistka Plamja‑sama, dziecinna z aparycji Venera‑sama, uciekinierka z domu Dva, pani naukowiec Profesor Um i główny wojownik w szeregach organizacji Odin. Przeciwko nim staną bohaterki White Robin i White Eaglet. Obsada aktorska nie została jeszcze ujawniona.
Majocco Shimai no Yoyo to Nene już w grudniu
Na 28 grudnia zaplanowano premierę filmu fantasy Majocco Shimai no Yoyo to Nene w reżyserii Takayuki Hirao. Prace nad oprawą wizualną w studiu Ufotable nadzoruje projektant postaci i główny reżyser animacji Yuka Shibata.
Siostry‑czarodziejki Yoyo (w tej roli Sumire Morohoshi) i Nene (Ai Kakuma) prowadzą popularny sklep z artykułami magicznymi. Pewnego dnia obydwie zostają przeniesione do naszego świata, gdzie pomagają Takahiro (Miyuki Sawashiro) i Takeo (Takahiro Sakurai), których rodzice nagle zamienili się w potwory.
Zwiastun Sidonia no Kishi
Na wiosnę planowana jest premiera ekranizacji mangi science‑fiction Tsutomu Niheia, Sidonia no Kishi. Nad reżyserią anime pracują Koubun Shizuno i Hiroyuki Seshita, scenariusz napisze Sadayuki Murai, zaś pracami nad oprawą wizualną w studiu Polygon Pictures Inc. (odpowiedzialnym za Transformers: Prime czy znane w Polsce Star Wars: Wojny Klonów) zajmą się m.in. reżyser animacji Mitsunori Kataama i projektant postaci Yuki Moriyama.
Po tym, jak ludzkość utraciła Ziemię na skutek inwazji Obcych z rasy Gauna, pozostali przy życiu ludzie podróżują przez międzygwiezdną pustkę i kontynuują walkę z najeźdźcami przy pomocy robotów nazywanych Morito. Jednym z pilotów tych maszyn jest Nagate Tanikaze (Ryouta Oosaka, czyli Haruto z Kakumeiki Valvrave).
Madoka Magica -Rebellion- - sukces sprzedaży i oscarowe szanse
Warner Brothers poinformowało właśnie, że Madoka Magica -Rebellion- zarobiła w ciągu dwóch tygodni od premiery równowartość 10 milionów dolarów dzięki sprzedaży 722 527 biletów. Tym samym film pobił rekord kinowych adaptacji serii telewizyjnych, należący uprzednio do K‑ON! z 2011 roku. Tamten obraz na osiągnięcie podobnych rezultatów finansowych potrzebował dwukrotnie więcej czasu. Ostatni popularny film – kinówka Ano Hi Mita Hana no Namae o Bokutachi wa Mada Shiranai taki wynik osiągnął dopiero po 60 dniach. Eiga K‑ON! ma natomiast ciągle jeszcze przewagę w postaci całkowitej sprzedaży biletów. Czy Madoka Magica i tu go prześcignie? Pytanie raczej retoryczne.
Dowodem sukcesu, jaki osiągnął ten film, jest także fakt zgłoszenia go do Oskara w kategorii filmu animowanego. Inna sprawa, że został on zgłoszony jako jeden z 19 filmów, zaś obok niej znajdziemy także takie japońskie produkcje, jak List do Momo Studia I.G. i Kaze Tachinu Studia Ghibli. Jakie zatem szanse ma tu Madoka Magica? Czas pokaże…
Zapowiedź Kaguya-hime no Monogatari
Ukazał się trzyminutowy zwiastun Kaguya‑hime no Monogatari (The Tale of Princess Kaguya). Najnowszy film Studia Ghibli będzie miał premierę już 23 listopada.
Więcej na temat filmu i stanowiącej jego pierwowzór legendy w Opowieść o księżniczce Kaguyi od Ghibli pod koniec listopada.
Kolejne mangi Moto Hagio w Polsce
Wydawnictwo J.P. Fantastica zapowiedziało, że po Klanie Poe i Było ich jedenaścioro zamierza opublikować w Polsce kolejne mangi autorstwa Moto Hagio. Będą one wydawane w ramach serii Kolekcja Hagio Moto. Wedle zapowiedzi, obejmować ona będzie następujące tytuły:
- Klan Poe (2 tomy – shoujo, horror)
- Było ich jedenaścioro (1 tom – science‑fiction)
- Star Red(1 tom – science‑fiction)
- Thomas no Shinzou (2 tomy – shounen‑ai)
- Hanshin (1 tom – josei, dramat)
- Mesh (2 tomy – josei, dramat)
Nie podano na razie dokładnej daty kolejnych wydań (Było ich jedenaścioro ma wyjść w tym miesiącu), natomiast poinformowano, że jeden z trzech kolejnych tytułów ukaże się w roku 2014.
Projekt Głupiec Nobunaga dostanie anime
Nobunaga the Fool, część „wielowymiarowego” projektu The Fool autorstwa Shoujiego Kawamoriego zostanie przeniesiona na mały ekran w postaci serii anime.
Mający premierę 8 grudnia The Fool będzie łączył animację studia Satelight z występami scenicznymi. W projekcie wezmą udział zarówno aktorzy występujący na scenie, jak i osoby podkładające głos.
Akcja The Fool rozgrywa się w trakcie wojny między dwiema planetami połączonymi „Smoczym Pulsem”. Pochodząca z Planety Zachodniej Jeanne Kaguya d'Arc wyrusza wraz z Leonardem da Vinci na Planetę Wschodu, gdzie spotyka Odę Nobunagę.
Zwiastun i obsada Neppu Kairiku Bushi Road
Drugi film promocyjny Neppu Kairiku Bushi Road przedstawia głównych bohaterów oraz ujawnia seiyuu pozostałych postaci.
W świecie spustoszonym przez przybyłą z kosmosu truciznę zwaną „shinobi” ludzie schronili się w miejscu będącym niegdyś dnem oceanu. Aby zwyciężyć wroga, niezbędna jest „Święta Broń Giga Road” oraz wojownik „Yagyuu”. Mimo to księżniczka pewnego upadłego państwa postanawia stawić czoło nieprzyjacielowi.
W główne role wcielą się Megumi Han (Sumire w Chihayafuru 2, Gon w Hunter x Hunter [2011]) jako księżniczka Ame i KENN (Futo w Brothers Conflict, Akihito w Kyoukai no Kanata) jako Suou Yagyu.
Obsada (pozostali):
- Akio Ootsuka (Batou w Ghost in the Shell) jako Sanada
- Kousuke Toriumi (Shuu w Diabolik Lovers) jako Shin Kazusa
- Shuuta Morishima (Ishida w Ishida to Asakura) jako Tsukiyomi
- Tomo Saeki (Satoshi w Abenobashi Mahou Shoutengai) jako Hinata Hashiba
- Chihiro Suzuki (Noboru w Hoshi no Koe) jako Maeda Kagato
- Izumi Kitta (Cordelia w Tantei Opera Milky Holmes) jako pokojówka Hana
- Sora Tokui (Katia w Fantasista Doll) jako pokojówka Yuzu
- Mikoi Sasaki (Hercule w Tantei Opera Milky Holmes) jako pokojówka Eri
- Suzuko Mimori (Himiko w Btooom!) jako pokojówka Rin
- Miki Itou (Sachiko w Maria‑sama ga Miteru) jako matka Ame
Twórcy:
- Reżyseria: Masayuki Sakoi
- Autor: Sunao Yoshida
- Projekt postaci: Mai Toda
- Muzyka: Yasuharu Takanashi
Premiera trzygodzinnego odcinka specjalnego będzie miała miejsce 31 grudnia 2013 roku.
Anime Atelier Escha & Logy: Alchemists of the Dusk Sky
Adaptacja gry Atelier Escha & Logy: Alchemists of the Dusk Sky (Atelier Escha & Logy ~Tasogare no Sora no Renkinjutsushi~) ukaże się w przyszłym roku. Za anime odpowiedzialne będzie Studio Gokumi.
Akcja Atelier Escha & Logy: Alchemists of the Dusk Sky rozgrywa się na Ziemi Zmierzchu, gdzie ludzie zaczęli odkrywać i wykorzystywać alchemię dawnej cywilizacji, która kiedyś zawdzięczała jej swój dobrobyt. Odzyskane dane, mające na celu zatrzymanie nadchodzącego „Zmierzchu”, zostały zgromadzone w mieście zwanym Centralą. Właśnie tam młodzieniec o imieniu Logy studiuje najnowsze techniki alchemiczne. Wkrótce jednak wyrusza do jednego ze słabo obsadzonych przez alchemików miast, gdzie zostaje przydzielony do pracy z młodą alchemiczką Eschą.
Japanicon 4 - relacja z konwentu
Zapomniawszy już o niedogodnościach, jakie spotkały mnie na Podlaskim Festiwalu Anime, wraz ze zgraną grupą przyjaciół, ochoczo wyruszyłem w niekrótką podróż z Białegostoku do Poznania, która w doborowym towarzystwie minęła tak szybko, że ciężko mi przywołać jej szczegóły. Celem mojej wyprawy był konwent Japanicon 4, odbywający się od godziny dziewiątej w sobotę 19 października do godziny piętnastej dnia następnego, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. ks prof. Józefa Tischnera – czyli w tym samym budynku co zeszłoroczna edycja.
Ciąg dalszy relacji z konwentu Japanicon 4 znajdziecie w Czytelni Tanuki.
Przewodni motyw muzyczny Patema Inverted
Yahoo! Japan rozpoczął streaming z motywem przewodnim filmu Patema Inverted. Piosenkę Patema Inverse napisaną przez Michiru Ooshimę zaśpiewała Estelle Micheau.
Film przenosi nas w świat, w którym ludzie zamieszkują sieć podziemnych tuneli. Mimo ciemności i ograniczonej przestrzeni, w dużej mierze dzięki kombinezonom ochronnym są jednak w stanie wieść spokojne i radosne życie. Na tym tle wyróżnia się Patema, księżniczka jednej z podziemnych wiosek, która uwielbia zgłębiać tunele, szczególnie te w zakazanej strefie. Właśnie tam czekają na nią niezwykłe wydarzenia, które odkryją niejeden dotychczas nieznany sekret.
Obsada:
- Yukiyo Fuji (Millianna w Fairy Tail, Nanami w Heartcatch Precure!) jako Patema
- Nobuhiko Okamoto (Accelerator w Toaru Majutsu no Index, Usui w Kaichou wa Maid‑sama!) jako Age
- Shintarou Oohata (Chiba w Beck, Hatano w Lamune) jako Porta
Patema Inverted miał premierę w czerwcu 2013 roku w trakcie francuskiego festiwalu animacji – Annecy International Animation Film Festival, gdzie wygrał nagrodę publiczności. Wyczyn ten powtórzył w trakcie szkockiego festiwalu animacji – Edinburgh's Scotland Loves Animation.
Premiera w Japonii już 9 listopada 2013 roku.
Pierwsze trzy minuty trzeciego filmu Madoki
TV Tokio wyemitowała pierwsze trzy minuty ostatniej części filmowej trylogii o przygodach czarodziejki Madoki Kaname, zatytułowanej Gekijouban Mahou Shoujo Madoka Magica Shinpen: Hangyaku no Monogatari (Puella Magi Madoka Magica The Movie -Rebellion-). Premiera miała miejsce 26 października bieżącego roku.
Podobnie jak w przypadku serialu, reżyserami są Akiyuki Shinbou i Yukihiro Miyamoto, zaś scenariusz napisał Gen Urobuchi. Zanimowane w studiu SHAFT projekty postaci są dziełem Ume Aoki, a muzykę skomponowała Yuki Kajiura. Bez zmian pozostała również obsada filmu, do której dołączyła Kana Asumi (Nyarko w Haiyore! Nyaruko‑san, Popura w Working!) w roli Nagisy Momoe.
Akcja toczy się po wydarzeniach znanych już widzom, kiedy Homura (w tej roli Chiwa Saito) podejmuje decyzję o dalszej samotnej walce z wiedźmami. Pewnego dnia na jej drodze pojawiają się Sayaka (Eri Kitamura) i Madoka (Aoi Yuuki), które teoretycznie istnieć nie powinny. Ścieżki trójki dziewcząt przecinają się jednak ponownie, a dołącza do nich kolejna magiczna dziewczynka – Nagisa Momoe, która może wiedzieć coś więcej na temat ich nowego wroga, chcącego zakłócić porządek świata.
Film Sekai-ichi Hatsukoi już na wiosnę
Kolejna część cyklu animowanych adaptacji mangi yaoi Sekai‑ichi Hatsukoi autorstwa Shungiku Nakamury trafi do kin wiosną przyszłego roku. Wraz z filmem Sekai‑ichi Hatsukoi: Yokozawa Takafumi no Baai, którego fabuła bazuje na tak samo zatytułowanej powieści, wyemitowany zostanie krótkometrażowy dodatek o wymownym tytule Sekai‑ichi Hatsukoi ~Valentine‑hen~.
Film będzie reżyserowała Chiaki Kon, odpowiadająca za obydwie części telewizyjnej wersji Sekai‑ichi Hatsukoi. W tytułową rolę wcieli się Kenyuu Horiuchi, ponadto w anime można będzie usłyszeć głos m.in. Tohru Furuyi (w roli Kirishimy). Prace nad animacją trwają w studiu DEEN.
(...) Głównym bohaterem nie jest student, ale osobnik już pracujący, dorosły, z pewnym doświadczeniem zawodowym i głową nabitą ideałami. Oraz straszliwym zawodem miłosnym, przeżytym w młodości, po którym przysiągł nigdy się już nie zakochać. Ritsu Onodera (lat 25), nowy nabytek zespołu Emerald wydawnictwa Marukawa, przybył tego dnia do pracy z przeświadczeniem, że czeka go świetlana przyszłość w zawodzie redaktora w dziale literatury. W końcu miał po temu predyspozycje – w wydawnictwie Onodera (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa) współpracował z jednym z najbardziej poczytnych pisarzy, Akihiko Usamim, którego powieści nie schodziły z list bestsellerów.
Doll Song - nowa manhwa od Yumegari
Wydawnictwo Yumegari ogłosiło, że w przyszłym roku planuje wydać komiks koreański z gatunku shoujo pt. Doll Song, autorstwa Lee Sun‑Young.
Niespotykana piękność, Lee Woo‑hee została porwana, a nieco później odnaleziona pod drzewem śliwy. Po tym wydarzeniu dom może opuścić jedynie podczas pełni księżyca. Pewnej nocy spotyka egzorcystę, który ostrzega ją przed mężczyzną w czerni. Czy Woo‑hee weźmie sobie to ostrzeżenie do serca? A może jest już za późno?
Powstająca w latach 2010‑2012 manhwa liczy pięć tomów. Będzie wydawana w formacie 12,8 x 18,8 cm, zaś cena ma wynosić 19,90 zł. Zgodnie z zapowiedzią pierwszy tom ma się ukazać w maju lub czerwcu 2014 roku.
Kentarou Miura zapowiada powrót do Berserka
Na łamach najnowszego numeru magazynu „Young Animal” pojawiła się informacja, że Kentarou Miura, znany powszechnie z mangi Berserk, zamierza niebawem zaprezentować nowy komiks. Ma on nosić tytuł Gigant Makia i będzie miniserią zamkniętą w sześciu rozdziałach. Fabuła będzie się rozgrywać w świecie za 100 milionów lat.
Dla wielu fanów bardziej istotną informacją będzie jednak potwierdzenie, że po zakończeniu Giant Makia Miura zamierza ruszyć ponownie z Berserkiem. Przerwa w powstawaniu tej mangi wywołała liczne plotki, dotyczące zarówno stanu zdrowia Miury, jak i jego zaangażowania w gry sieciowe. Teraz jednak jest wyraźna szansa na kontynuację tej klasycznej historii fantasy, tworzonej od 1989 i liczącej już 37 tomów.
W Polsce nakładem wydawnictwa Hanami ukazały się dwie mangi tego autora – Japan i Król Wilków.
Zapowiedzi mang na listopad
Listopad w polskim świecie mangi upłynie pod znakiem premier – na miesiąc ten zapowiedziane zostały trzy nowe tytuły od dwóch wydawców. Oprócz tego oczywiście dostaniemy całkiem sporo kontynuacji – zobaczmy, jak wyglądają szczegóły oferty.
Na sześć tomików powinni przygotować się stali klienci wydawnictwa JPF. Cztery z nich to kontynuacje (2. tom Another, 27. Dr. Slumpa, 5. Resident Evil, oraz 6. Soul Eatera), zaś dwa – premiery (Było ich jedenaścioro i 1. tom Służącej Przewodniczącej). Przy czym sytuacja z Było ich jedenaścioro wygląda o tyle ciekawie, że jest to pierwszy i zarazem ostatni tom tej mangi, co czyni go szczególnie atrakcyjnym dla osób nie mających ochoty na inwestycje w tzw. „tasiemce”.
Oferta wydawnictwa Waneko to – podobnie jak w październiku – kontynuacje. Należą do nich 12. tom S.A. Special A, również 12. tom Dengeki Daisy, 2. tom Ao no Exorcist, 3. tom Karneval, oraz 3 i zarazem ostatni tom Madoki. Rzut oka na zapowiedzi wskazuje, że na nowości od Waneko będziemy musieli poczekać aż do grudnia, gdy wyjdzie pierwszy tom nowej mangi Hiromu Arakawy, tj. Silver Spoon.
Drugim po JPF wydawnictwie zapowiadającym na listopad nowość jest Kotori, zamierzające rozpocząć wydawanie The Flower of Evil. W ofercie tego wydawnictwa powinien również znaleźć się 4. tom Zakochanego tyrana. Wydawnictwo Yumegari pierwotnie planowało jedynie 3. tom Carciphony (nie liczę tu polskich komiksów), jednak na skutek opóźnienia z akceptacją obwoluty w listopadzie opublikowany zostanie zapowiadany na październik 2. tom 6000. Podobna sytuacja zaistniała w Taidze, która na skutek opóźnienia dopiero teraz wyda 2. tom Pet Shop of Horrors, a oprócz tego – planowo – 2. tom Walkin' Butterfly. Tylko jeden, ale za to z dawna wyczekiwany tomik pojawi się w ofercie Hanami; ni mniej ni więcej jak 7. tom Balsamisty, który po trzech latach przerwy wraca do Polski.
O ile powyższe zestawienie sporządzone zostało w oparciu o zapowiedzi już od dawna obecne na stronach wydawców, o tyle w przypadku Studia JG przekazujemy informacje z ostatniej chwili. Jak wynika z ogłoszenia zamieszczonego 1 listopada na firmowym koncie na Facebooku, Studio JG w miesiącu listopadzie wyda 4. tom Demon Maiden Zakuro, 2. Opowieści Panny Młodej, 2. Toradory oraz 4. Spice and Wolf. Tyle informacji z Facebooka; zgodnie z zapowiedziami ze strony wydawcy w listopadzie ma jeszcze wyjść 3. tom Opowieści panny młodej, ale szczerze pisząc, w tej sytuacji nie wydaje się to zbyt prawdopodobne.
Zapowiedzi na dalsze miesiące, aż do kwietnia 2015 r., możecie znaleźć w odpowiednim dziale Tanuki Manga.
Anime powstające we współpracy Toshiby i miasta Kawasaki
Znana w Polsce przede wszystkim z produkcji notebooków japońska firma Toshiba we współpracy z miastem Kawasaki tworzy krótką serię anime Double Circle. Fabuła ma opowiadać o mieszkańcach Kawasaki, którzy za pomocą teleinformatyki (ICT) będą starali się rozwiązywać problemy ochrony środowiska i energetyki oraz pobudzić lokalną gospodarkę.
Tytułowy Double Circle jako symbol nieskończoności ma oznaczać ciągle ewoluującą za pomocą energii i teleinformatyki społeczność.
Bohaterowie to m. in. Asagi, pracownik Urzędu Promocji Tworzenia Inteligentnych Dróg; pracująca dla Toshiby Akane; mieszkający w łaźni obcokrajowiec Emu; genialne w dziedzinie teleinformatyki dziecko Nanoha; oraz dziewczyna pochodząca z kosmosu – Tama‑chan. Za projekty postaci będzie odpowiadał Kinako, który nie tak dawno pracował przy Gatchaman CROWDS.
Pierwszy pokaz wideo zapowiadający serię połączono z otwarciem 31 października 2013 roku Toshiba Smart Comunity Center w Kawasaki. Mniej więcej dwa tygodnie później, bo już w połowie listopada ukaże się film promocyjny, a pod koniec miesiąca premierę będzie miał pierwszy z sześciu kilkuminutowych odcinków.
Zwiastun Witch Craft Works
W styczniu ma wystartować telewizyjna adaptacja mangi Ryuu Mizunagiego Witch Craft Works w reżyserii Tsutomu Mizushimy który razem z Michiko Yokote i Reiko Yoshidą pracuje nad scenariuszem. Reżyserem artystycznym produkowanej przez studio J.C. STAFF serii został Tomonori Kuroda, a projektami postaci zajmie się Yukie Hiyamizu.
Fabuła opowiada o uczącym się w liceum Honokim Takamiyi (w tej roli Yuusuke Kobayashi, debiutujący niedawno jednorazowym występem w Golden Time), którego spokojne życie zaburzają nieoczekiwane spotkania ze szkolną pięknością Ayaką Kagari (w nią wcieli się Asami Seto, wcześniej grająca Konatsu Miyamoto z Tari Tari). Ponieważ do tego zajmują oni miejsca w sąsiednich ławkach, chłopakowi żyć nie dają zazdrośni fani idolki, która okazuje się wiedźmą. Honoka szybko odkrywa, że otaczający go i na pozór znany świat skrywa jeszcze więcej sekretów.
Jako siostra głównego bohatera, Kasumi, wystąpi Ai Kayano (Saori w Girls und Panzer), zaś w nowo przybyłą do szkoły Tanpopo Kuraishi – przedstawicielkę „Wiedź z wieży” wcieli się Shiori Izawa (Mayumi Yoshino w Gin no Saji).
Obsada D-Fragments ujawniona
Znamy już więcej szczegółów na temat adaptacji mangi Tomoyi Haruno D‑Frag (D‑Fragments). Za anime odpowiedzialne będzie studio Brains‑Base, a wyreżyseruje je Seiki Sugawara, który dotychczas pracował jedynie przy pojedynczych odcinkach takich serii jak Akikan! czy D.Gray Man.
Fabuła tej szkolnej komedii rozgrywa się w jednym z liceów. Mający opinię chuligana Kenji Kazama trafia do klubu zajmującego się tworzeniem gier. Jego członkowie, a raczej członkinie, gdyż klub składa się z czterech dziewcząt, szybko okazują się dużo bardziej niebezpieczne od wspomnianego już młodzieńca.
W główne role wcielą się Katsuyuki Konishi (Kamina z Gurren Lagann, Oga z Beelzebub) jako delikwent Kenji Kazama i Kana Hanazawa (Kuroneko z Oreimo, Akane Tsunemori z Psycho‑Pass) jako Ruka Shibasaki, przewodnicząca wspomnianego już klubu.
Obsada (pozostali):
- Itou Shizuka (Koko w Jormungand) jako Takao
- Saitou Chiwa (Senjougahara w Bakemonogatari) jako Chitose Karasuyama
- Takahasi Mikako (Yamada w Honey & Clover) jako Sakura Mizukami
- Koshimizu Ami (Kallen w Code Geass) jako Minami Oosawa
- Fukuyama Jun (Lelouch w Code Geass, Rikuo w Nurarihyon no Mago) jako Ataru
- Toyosaki Aki (Uiharu w Toaru Kagaku no Railgun) jako Funabori
Twórcy:
- Reżyseria: Seiki Sugawara
- Kompozycja: Makoto Uezu
- Projekt postaci: Kentarou Matsumoto
- Muzyka: Nijine
Statystyki anime: październik 2013
Miesięczny kadr przedstawia głównego bohatera Gin no Saji, czyli serii, która zajęła drugie miejsce w naszym zestawieniu. Oczywiście pierwsze miejsce nie powinno dziwić – założę się też, że ten tytuł na dłużej zagości w dwudziestce najczęściej odwiedzanych recenzji, tak jak stało się to wcześniej w przypadku Shin Sekai Yori. Gdyby natomiast układać ranking najpopularniejszych aktualnie emitowanych anime, można by dojść do wniosku, że czytelnicy Tanuki nie potrafią żyć bez Diabolik Lovers. Co ciekawe, w swoim czasie równą popularnością cieszyły się ogryzki Brothers Conflict czy Amnesia, co świadczy chyba o tym, że amatorek chałowatych shoujo nie brakuje – acz sądząc po komentarzach, oglądają one te serie w celach prześmiewczych.
Zgodnie z zapowiedzią wycofałam zestawienie fraz z wyszukiwarek i patrzę, czy nie warto by też machnąć ręką na „dane podstawowe” – ostatecznie najciekawsze są chyba rankingi recenzji. Jak zwykle przypominam, że chętnie przyjmę zamówienia na ewentualne zestawienia do tych statystyk – jeśli tylko ich sporządzenie będzie wykonalne.
Dane podstawowe
- Unikalni użytkownicy: 70 138
- Odwiedziny: 208 891
- Odsłony: 920 838
- Średnio dziennie: 6738 odwiedzin
- Minimum: 5783 (24 października)
- Maksimum: 8647 (6 października)
Najpopularniejsze recenzje
- Shingeki no Kyojin (recenzent: Tassadar) – 6167 odsłon
- Gin no Saji (Piotrek) – 4287
- Gatchaman CROWDS (Avellana) – 2830
- Free! (Altramertes) – 2823
- Kami Nomi zo Shiru Sekai: Megami Hen (Altramertes) – 2578
- Shin Sekai Yori (Enevi) – 2546
- Mushishi (Avellana) – 2464
- Ginga Eiyuu Densetsu (Grisznak) – 2189
- Tengen Toppa Gurren Lagann (Melmothia) – 2118
- Hakkenden -Touhou Hakken Ibun- 2 (moshi_moshi) – 2088
- Juuichinin Iru! (Grisznak) – 2051
- Rozen Maiden [2013] (Avellana) – 1996
- Seirei no Moribito (Nanami) – 1900
- Fate/Kaleid Liner Prisma Illya (Grisznak) – 1880
- NANA (Yumegari) – 1751
- Hakkenden -Touhou Hakken Ibun- (moshi_moshi) – 1742
- Toaru Kagaku no Railgun S (Zegarmistrz) – 1733
- Kara no Kyoukai: The Garden of Sinners (Mitsurugi) / Sword Art Online (Altramertes) – 1682
- Higurashi no Naku Koro ni (Serika) – 1600
- Steins;Gate (Tassadar) – 1543
Najpopularniejsze ogryzki
- Diabolik Lovers – 3959 odsłon
- Kill La Kill – 3094
- Shingeki no Kyojin – 3018
- Kyoukai no Kanata – 2527
- Coppelion – 2018
- Nagi no Asukara – 1578
- Log Horizon – 1570
- Blood Lad – 1504
- 1 Litre no Namida – 1460
- Outbreak Company – 1444
- Danganronpa Kibou no Gakuen to Zetsubou no Koukousei The Animation – 1434
- Golden Time – 1380
- Watashi ga Motenai no wa Dou Kangaete mo Omaera ga Warui! – 1377
- Kimi no Iru Machi – 1293
- Magi – 1257
- Gintama’ – 1242
- Monogatari Series Second Season – 1238
- Strike the Blood – 1202
- Pokémon Origins – 1132
- Kami‑sama no Inai Nichiyoubi – 1030
Burza w szklance wody, czyli najczęściej odwiedzane komentarze
- Shingeki no Kyojin – 3664 odsłony
- Diabolik Lovers – 2373
- Free! – 1720
- Kill La Kill – 1636
- Log Horizon – 1099
- Gin no Saji – 1037
- Coppelion – 867
- Sword Art Online – 810
- Watashi ga Motenai no wa Dou Kangaete mo Omaera ga Warui! – 682
- Gatchaman CROWDS – 678
B.A.K.A. 2013 - nowe informacje
Już za kilka dni (9‑10 listopada) spotkamy się na wrocławskim konwencie B.A.K.A. Spotkanie odbędzie się w LO Nr XV przy ul. Wojrowickiej 58. Zapraszamy w sobotę od samego rana, przypominamy jednocześnie, iż nie ma możliwości noclegu na terenie szkoły z piątku na sobotę przed konwentem! Na stronie znajdziecie fotograficzny opis dojazdu z dworca na teren konwentu. Informacje o cenach wejściówek znajdziecie na podstronie Akredytacja – przypominamy, że osoby niepełnoletnie muszą przy wejściu dostarczyć pozwolenie od rodziców.
Pamiętajcie, aby przed konwentem zapoznać się z regulaminem – w szczególności przypominamy o bezwzględnym zakazie spożywania alkoholu na terenie konwentu, oraz bycia pod wpływem lub po spożyciu alkoholu. Pamiętajcie też, aby nie ściągać opaski będącej częścią biletu wejściowego, która zostanie Wam założona przy wejściu. Można się w nich kąpać, oraz myć ręce ;) Jeżeli zakupisz bilet dwudniowy i na noc zdejmiesz opaskę, wracając do domu, w niedzielny poranek będziesz musiał zakupić nową wejściówkę, aby ponownie wejść na teren konwentu lub by na nim pozostać!
Na podstronie Atrakcje czeka na Was ich spis w formie tabelki, a także z podziałem na sale (wprowadzone zostały pewnie zmiany) – stylizowane na konwencję szkolną. Jeżeli B.A.K.A. jest Twoim pierwszym konwentem, informacje zawarte TUTAJ oraz TUTAJ pomogą Ci w odnalezieniu się podczas konwentowego szaleństwa ;) Również na tegorocznej edycji każdy z Was będzie miał okazję zakupić ciekawe pamiątki z konwentu – na podstronie Wystawcy czeka na Was spis stoisk wraz z mapką, dzięki której znajdziecie każdą mangę! A w punkcie informacji czekają na Was konwentowe kubeczki oraz koszulki w bardzo limitowanej ilości – około 50 sztuk. Zapraszamy na nasze konto FB, gdzie na bieżąco umieszczamy nowe informacje.
Nowa komedia detektywistyczna - Strange+
W grudniowym wydaniu magazynu „Monthly Comic Zero‑Sum” pojawiła się informacja o planowanej adaptacji telewizyjnej mangi Verno Mikawy, zatytułowanej Strange+.
Nadzorem nad scenariuszem oraz reżyserią zajmie się Takashi Nishikawa (który wcześniej pracował przy Naruto Shippuuden), natomiast projekty postaci przygotuje Hiroyuki Furukawa.
Nastoletni Kou poszukuje Takumiego, swojego starszego brata, który kilka lat temu uciekł z domu. Gdy w końcu go odnajduje, okazuje się, że Takumi prowadzi agencję detektywistyczną. Ponieważ próba zabrania go z powrotem do domu kończy się niepowodzeniem, Kou podejmuje pracę w tejże agencji.
W główne role wcielą się:
- Tomokazu Seki (Nobuo w NANA) jako Kou,
- Jun Fukuyama (Lelouch w Code Geass jako Takumi,
- Ryoutarou Okiayu (Byakuya w Bleach jako Masamune
- Satsuki Yukino (Mion/Shion Sonozaki w Higurashi no Naku Koro ni jako Miwa.
Manga Strange+ ukazuje się od 2002 roku w magazynie „Zero‑Sum”. Do tej pory zostało opublikowane 13 tomów.
Data premiery drugiej OVA Yozakura Quartet ~Tsuki ni Naku~ ustalona
Suzuhito Yasuda, autor mangi Yozakura Quartet, wyjawił w 15. tomie, że druga płyta DVD z OAV ~Tsuki ni Naku~ zostanie wypuszczona 7 lutego. 9 października, razem z 14. tomem mangi, pojawił się pierwszy odcinek. Odcinek trzeci ma wyjść razem z 16. tomem.
Na bazie mangi Yasudy powstały już dwie serie anime: Yozakura Quartet z 2008 roku oraz aktualnie emitowana Yozakura Quartet ~Hana no Uta~), a także OAV zatytułowana Yozakura Quartet ~Hoshi no Umi~.
Statystyki mangi: październik 2013
Październikowe statystyki są mocno przeciętne, acz ciekawi mnie jedna rzecz – czy po opublikowaniu na Tanuki Anime recenzji Shingeki no Kyojin, spadnie popularność jej mangowego odpowiednika… Cóż, poczekamy zobaczymy. Poza tym, nadal przewidywalnie, wśród ogryzków dominują mangi, będące pierwowzorami właśnie rozpoczynających się serii anime (yay, nie ma to jak nowy sezon!). Natomiast na liście polskich wydań widać wysyp nowości.
Na koniec chciałam przeprowadzić mały wywiad‑eksperyment. Chociaż Mangowy grafik nie ocieka nadmiarem recenzji, mimo wszystko zapytam – recenzje jakiego typu/gatunku komiksów czytacie najchętniej oraz czy macie swoich ulubionych recenzentów, których teksty czytacie bez względu na to, czego dotyczą?
Dane podstawowe
Gości: 19 378Wizyt: 43 764
Odsłon: 127 894
Najpopularniejsze recenzje główne
1. Shingeki no Kyojin (C.Serafin) – 9292. Last Game (Salva) – 631
3. Dengeki Daisy (Yumi) – 526
4. Silver Spoon (C.Serafin) – 508
5. Yozora no Sumikko de (moshi_moshi) – 473
6. Inu o Kau (nekobasu) – 457
7. Doubt (Yumi) – 453
8. Kuroshitsuji (Easnadh) – 448
9. Pandora Hearts (Nanami) – 442
10. Silver Diamond (Enevi) – 381
11. Frankenstein (Grisznak) – 373
12. Berserk (fm) – 351
13. Another (C.Serafin) – 350
14. Ao no Exorcist (C.Serafin) – 328
15. Alabaster (nekobasu) – 310
16. Uzumaki (C.Serafin) – 309
17. Girl's Ride (Grisznak) – 303
18. Fullmetal Alchemist (Tablis) – 294
19. Vassalord (Amarth) – 292
20. Skip Beat! (Easnadh) – 272
Najpopularniejsze ogryzki
2. Strike the Blood – 460
3. Tokyo Ravens – 450
4. Golden Time – 327
5. Toradora – 309
Najpopularniejsze recenzje tomików
1. Ao no Exorcist #1 (Melmothia) – 2812. Walkin' Butterfly #1 (Enevi) – 178
3. Kokoro Connect #1 (Tassadar) – 167
4. Kobato. #1 (Teukros) – 135
5. Dengeki Daisy #11 (Yumi) – 126
6. Prophecy #2 (Tassadar) – 105
7. Pandora Hearts #7 (Nanami) – 99
8. Toradora! #1 (Slova) – 86
9. Ghost In The Shell #1 (Slova) – 84
10. Kuroshitsuji #13 (Melmothia) – 82
11. Welcome to the N.H.K. #8 (Tassadar) – 79
12. Another #1 (Altramertes) – 74
13. Kuroshitsuji #12 (Melmothia) – 63
14. Alicja w Krainie Serc #1 (GoNik)/ 7 miliardów igieł #1 (Enevi) – 56
15. Naruto #60 (Chudi X) – 51