Tanuki

Tanuki.pl

Wyszukiwarka

Dango

News

Anime roku 2020 - ankieta

Avellana - 9.01.2021

Nadeszła chwila prawdy: jakie anime było najlepsze w ubiegłym roku?

Dla zainteresowanych: kryteria doboru tytułów. Do ankiety weszły serie z pierwszych pięciu miejsc w głosowaniach na anime sezonu – w dwóch przypadkach było to sześć serii z sezonu, ze względu na wyniki ex aequo. W ten sposób pozyskałam 21 tytułów (to nie pomyłka: jedna seria znalazła się w czołówce dwa razy, w dwóch swoich odsłonach, więc oczywiście została uwzględniona w ankiecie raz, żeby nie dzielić jej głosów). Do tego dołożyłam pięć tytułów z dalszych miejsc – ale tu już potraktowałam całą pulę łącznie i wybrałam serie, które uzyskały najlepsze wyniki w procentach (żeby nie zależało to od liczby głosów w poszczególnych ankietach). Ostatecznie w ankiecie znalazło się 26 tytułów. Jako że to nawet mniej niż pojedynczy sezon, pozostaje możliwość oddania trzech głosów na to, co uważacie za najlepsze.

Zdaję sobie sprawę, że pewne serie ONA – w szczególności Great Pretender – prześlizgnęły się pomiędzy ankietami, nie widziałam jednak możliwości, żeby je w jakiś sensowny sposób teraz uwzględnić. Proszę złożyć to na karb niedoskonałości takich głosowań!

Zapraszamy do głosowania – ankieta będzie otwarta przez plus minus tydzień (z poprawką na to, kiedy będę miała czas ją zamknąć i opracować wyniki).

>>TU JEST ANKIETA<<

Komentarze

 • Dodaj komentarz
 • Avatar
  turkawka 14.01.2021 15:02
  Mam podobne odczucia jak część moich przedmówców – szkoda, że Great Pretender nie znalazł się w zestawieniu. Gdyby tak było, z pewnością oddałabym jeden z głosów na tę serię. Może w przyszłości warto pomyśleć nad sposobem, który pozwoli uwzględnić tego rodzaju produkcje w głosowaniach?
  Odpowiedz
 • Avatar
  Bez zalogowania 14.01.2021 09:54
  Jak się nie ma co się lubi
  To się wybiera to, co „może być”

  Jedyną moja ulubiona seria to Kakushigoto. Najlepiej wspominam i do końca miło czas spędzony.

  Dodałam więc Katerine (otome game) oraz Uzaki, jako sympatyczne i zabawne.

  Odpowiedz
 • Avatar
  Uratugo 13.01.2021 00:46
  Golden Kamuy (dziwię się, że w komentarzach ten tytuł nie padł ani razu) oraz Re zero. Pytanie, dlaczego nie pojawiło się Great Pretender? Jedno z najlepszych anime poprzedniego roku.

  Jujutsu Kaisen jest obiecujące, ale to zbyt wcześnie, aby oceniać.
  Odpowiedz
 • Avatar
  Serene 11.01.2021 18:19
  Re:Zero, Kaguyka i Oregairu. Faktycznie szkoda, że nie ma Great Pretendera, bo na pewno mój głos padłby na niego zamiast tego ostatniego.
  Odpowiedz
 • Avatar
  Łowca czarownic 11.01.2021 16:51
  Krótko
  Dorohedoro
  Odpowiedz
 • Avatar
  Saber 10.01.2021 18:46
  zagłosowałam na tonikaku, decadence i kaguye.
  szkoda ze nie ma w ankiecie railguna t. dla mnie lepszy niz wszystkie, na ktore oddalam glos.
  Odpowiedz
 • Avatar
  MrPrado30 10.01.2021 16:40
  Moje typy
  Mój wybór nr.1 padł na Ishuzoku reviewers. Tak innowacyjnej, świeżej i śmiesznej serii nie było od dawno. Drugie miejsce BNA za fajną muzykę, oprawę graficzną i fajną fabułę zamknietą w tych 13 czy 12 odcinkach. Trzecie miejsce zastanawiałem się nad Re:Zero 2 a Uzaki­‑chan ale koniec końców wybrałem Re:Zero za zaskakiwanie widza i nieprzewidywalną fabułę w każdym odcinku.
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 1
  Lina 10.01.2021 07:27
  Z 26 wymienionych tytułów udało mi się ukończyć całe 2 plus jestem na bieżąco z Higurashi Gou (czyli powiedzmy, że całe trzy) – reszta porzucona/na wstrzymaniu/w odmętach kolejki do obejrzenia/odrzucona na starcie. Z tych trzech obejrzanych:
  - jeden absolutnie nie zasługuje na jakąkolwiek nagrodę (chyba, że taką z cyklu na najbardziej przereklamowaną, męczącą, brzydką, pretensjonalną, irytującą serię) – Eizouken,
  - jeden śmiało mógłby wygrać – Kaguya­‑sama sezon 2,
  - jeden nie powinien się tutaj znaleźć, bo dalej jest emitowany – Higurashi Gou.

  Jak do tej pory z tytułów, które zakończyły swoją emisję w 2020 roku moje top 3 to: Chihayafuru sezon 3, Kaguya­‑sama sezon 2, Railgun T. Wszystkie trzy były świetne. Szkoda, że z różnych względów na liście jest tylko jeden.

  P.S.
  Wyniki ex aequo nie działają w ten sposób. Jeśli są, załóżmy, dwa pierwsze miejsca to potem następuje trzecie miejsce, a nie drugie; jeśli jest jedno pierwsze miejsce, trzy drugie miejsca to potem następuje piąte miejsce, a nie trzecie. Po prostu liczy się ilość uczestników, która branego pod uwagę uczestnika wyprzedziła (i dodaje 1 :-)).
  Odpowiedz
 • trzymam kciuki za Dorohedoro
  Odpowiedz
 • Avatar
  MrParumiV18 9.01.2021 19:28
  Anime roku 2020
  Dla mnie wybory oczywiste i mało mnie obchodzi, że według wielu przereklamowane, chociaż tak osobiście nie uważam. Re Zero 2, Kaguya 2 i Strażaki 2 (kolejność top 1­‑3). Chciałem bardzo do tego dołożyć Furuba 2, bo jest bardzo niewielka różnica pomiędzy tymi seriami pod względem mojego systemu oceniania, no ale naczelna mnie strollowała i nie dała możliwości oddania większej liczby głosów niż 3. :P

  Smutam za to, że taka seria jak Great Pretender nie dostała się do ankiety, nawet jako bonus poza ankietami sezonowymi i nie dlatego, że widziałem ten tytuł i go zachwalam, tylko dlatego, że widzę jak wiele osób chwali tą produkcję i raczej mają ku temu dobre powody, bo wątpię aby brała w tym udział ogólnoświatowa zmowa. I swoją drogą muszę w końcu to obejrzeć. :D

  Na koniec chciałbym docenić te tytuły, na które zagłosować nie mogłem, a zasługują na pozytywną wzmiankę, bo pod pewnymi względami świetnie się przy nich bawiłem tj. wspomniana wyżej Furuba 2, Tonikaku Kawaii i Haikyuu!! To the Top (to pewnie to, co znalazło się w czołówce dwa razy).
  Odpowiedz
 • Avatar
  Ancietejka 9.01.2021 16:05
  Moje miejsca 2­‑4 (kolejność alfabetyczna): Akudama Drive, Tonikaku Kawaii i Yesterday o Utatte. Pewnie furory nie zrobią (może poza AD), tym bardziej chcę więc je docenić, a nie stawiać na popularne czy wręcz przehajpowane serie (Jujutsu, Kaguya czy Haikyuu!! itp.) Moim natomiast numerem jeden bezapelacyjnie jest Great Pretender, który niestety miał pecha – no ale trzeba się z tym pogodzić. :)
  Odpowiedz
 • Avatar
  ZSRRKnight 9.01.2021 15:53
  Aaaa, bardzo trudny wybór. Ostatecznie wybrałem Jujutsu Kaisen, Kaguyę i Kakushigoto, ale tak oprócz tych serii blisko był trzeci sezon Golden Kamuy i drugi Enen no Shouboutai. Ostatecznie dość solidny rok i oby 2021 był równie dobry, a nawet lepszy.
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 2
  Zomomo 9.01.2021 15:36
  A dla mnie największym pozytywnym zaskoczeniem tego roku było Deca­‑Dence. Bardzo mnie zachęciła recenzja Tassadara, sam patrząc tylko po tagach nigdy bym tego nie odpalił :)
  Odpowiedz
 • Avatar
  blob 9.01.2021 14:53
  Zagłosowane.

  Chyba wiem co wygra, RE: Zero, ALE ostatecznie może przegrać bo część ludzi uzna że nie będzie głosować na to co oczywiste lub „przereklamowane” jak to zwykle się ma w przypadku popularnych serii. Poza tym nie każdy lubi takie depresyjne i ciężkie (momentami) rzeczy i nie tego szuka w anime. Ja takich wątpliwości nie mam, dla mnie to anime bije wszystko co w tym roku było (a możliwe że i w ogóle), aczkolwiek muszę przyznać że było sporo serii które z perspektywy czasu naprawdę zrobiły na mnie wrażenie (np. romanse za którymi nie przepadam). O dwóch innych wyborach zdecydował mój zboczony gust, ale tego już nie zdradzę :P (I wątpię że serie te uplasują się w czołówce).

  ACZKOLWIEK obstawiam że o „I miejsce” może być zaciekła walka RE: Zero ze Snafu (które też jest b. dobrym anime) i Kaguya­‑Sama (którego nie widziałem ale wiem, że ludzie się jarają). Są też inne animce które mocno zapisały się w świadomości widzów (choćby Demon Slayer) więc jestem ciekaw ostatecznych % (szkoda że tylko 3 odpowiedzi btw :P).
  Odpowiedz
 • Dodaj komentarz