Tanuki

Tanuki.pl

Wyszukiwarka

Zapraszamy na Discord!

News

Poszukiwani: recenzenci tomików!

moshi_moshi - 13.03.2018

Lubisz czytać mangi, light novel lub książki o szeroko pojętej tematyce japońskiej i nie jesteś na bakier z zasadami języka polskiego? To ogłoszenie jest skierowane właśnie do Ciebie!

Ostatnimi czasy coraz prężniej działające wydawnictwa mangowe co i rusz zasypują nas wiadomościami o planowanych nowościach. W związku z tym poszukujemy osób zainteresowanych recenzowaniem mangowych tomików. Rzeczona osoba będzie miała tylko dwa zadania – recenzowanie tomików oraz napisanie recenzji głównej, kiedy seria skończy się lub kiedy recenzent uzna, że już warto ją napisać (odnosi się to przede wszystkim do serii długich np. Bleach, Fairy Tail czy Boruto).

W tej chwili na recenzentów czekają między innymi Boruto, Wilczyca i czarny książę, light novel Re: Zero czy No Game, No Life.

Wymagania:

 1. Dobra znajomość języka polskiego (z ortografią i interpunkcją na czele) i umiejętność napisania tekstu na poziomie szkoły średniej.
 2. Sumienność i systematyczność: na napisanie tekstu recenzent ma dwa tygodnie, ale oczywiście im szybciej, tym lepiej. Zwłaszcza w przypadku nowości.

Co oferujemy?

 1. Naturalnie darmowe tomiki komiksów, egzemplarze light novel i książek.
 2. Profesjonalne przygotowanie tekstu do publikacji – każda recenzja przechodzi przez redakcję i korektę.
 3. Rozwinięcie warsztatu pisarskiego pod okiem prawdziwego tłumacza i profesjonalnych redaktorów.

Czego nie oferujemy?

 1. Pieniędzy: Tanuki.pl jest przedsięwzięciem całkowicie niekomercyjnym, a nikt z członków redakcji nie otrzymuje za swoją pracę wynagrodzenia.

Zgłoszenia proszę przesyłać na adres redakcja@tanuki.pl, wpisując w temat „Nabór – recenzent”. List motywacyjny i CV nie są wymagane, ale bardzo chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś o kandydacie i przede wszystkim zobaczyć, czy potrafi pisać. Dlatego wszelkie próbki w postaci odnośników do bloga, strony czy tekstów zamieszczonych w internecie mile widziane. Osoby niemające możliwości zaprezentowania dotychczasowej twórczości przetestujemy. Zgłoszenia można wysyłać do 20 marca, skontaktujemy się z wybranymi osobami. Wszelkie pytania prosimy zadawać w komentarzach lub – wieczorem – na naszym kanale IRC.

Komentarze

 • Dodaj komentarz
 • Avatar odpowiedzi: 2
  Tassadar 18.03.2018 09:59
  I kto by pomyślał, że nasz skromny mangowy rynek lokalny tak się rozwinie. Prawdziwy wysyp wydawnictw i nie zanosi się na zmianę trendu.
  Odpowiedz
 • Avatar
  ukloim 16.03.2018 13:27
  To ja od siebie tylko dodam, że zdecydowanie przyjemniej byłoby, gdybyśmy do naszych newsów dostawali jakiś feedback w postaci komentarzy czy nawet wiadomości prywatnych. Czasem tak mam, że napracuję się przy jakimś newsie, jestem z niego mega zadowolony i czuję, że wyszło mi naprawdę spoko, po czym nikt zupełnie tego nie komentuje, a widać po całej tej dyskusji, że jednak ktoś to czasem czyta. Serio, jeśli coś wam z jakiegoś powodu nie odpowiada, uważacie, że np. ja robię wszystko źle, a jak już robię dobrze, to za mało – piszcie. Nawet głupi komentarz typu „super, na pewno obejrzę” pod newsem zapowiadającym adaptację jakiejś mangi może zmotywować do tego, żeby pisać więcej – przynajmniej ja tak mam. Nie chcę wypowiadać się za całą naszą czwórkę, ale zakładam, że im również byłoby miło, gdyby ktoś docenił ich pracę, którą, jakby nie patrzeć, wykonują w pełni hobbystycznie w chwilach wolnych od innych obowiązków.
  Odpowiedz
 • Avatar
  ursa 15.03.2018 22:52
  No to ja chyba też powinnam, chociaż już nie zamierzałam zabierać głosu, ale skoro dyskusja zaangażowała najwyższe autorytety, to zapewne pasuje się wypowiedzieć i samym zainteresowanym. Aczkolwiek piszę we własnym imieniu, nie naszej czwórki, i tylko gwoli udzielenia wyjaśnienia, czemu nie ogarniamy wszystkich newsów ze świata anime. Pomijając oczywiście kwestię czasu czy jego braku, bo już dość o niej napisano. Jest istotna, to fakt, ale przynajmniej w moim przypadku niekoniecznie kluczowa.

  Nie dogadzam – i reszta raczej też nie – własnym zainteresowaniom, lecz staram się, na ile mam orientację w tym bardzo rozległym i rzeczywiście coraz rozleglejszym temacie, wybierać to, co może z jakichś względów zainteresować szersze grono czytelników – ekranizacje słynnych/bestsellerowych mang, nowe dzieła uznanych twórców, kontynuacje głośnych serii, remake'i klasyki itd. Możliwe oczywiście, że czasem mi owej orientacji albo i umiejętności oceny braknie.

  Jeśli mam takich wstępnie wybranych z ANN newsów sześć czy osiem, a bywa i więcej, muszę wybrać (czas, czas). Priorytetowe są z reguły serie, dalej filmy kinowe, OAV­‑ki i filmy aktorskie – te dwa ostatnie rodzaje tylko w przypadku naprawdę szeroko dyskutowanych tytułów.

  Stosuję też zasadę, żeby – o ile news nie dotyczy właśnie głośnych tytułów bądź nazwisk – dawać go dopiero, gdy zawiera przynajmniej kilka sensownych informacji, choćby nazwę studia, nazwisko reżysera itp. Jeśli ogranicza się do tytułu powiedzmy trzytomowej mangi jakiegoś debiutanta, która dostaje „green­‑lit” na ekranizację, to wolę poczekać na więcej konkretów i nie mnożyć bytów ponad potrzebę.

  Są dni, że żadne z tych kryteriów nie są spełnione, i z reguły witam je z ulgą. Czasami, jeśli od dłuższego czasu nic nowego się nie pojawiło, na wszelki wypadek przeglądam jednak także starsze informacje.

  Mam nadzieję, że moje wyjaśnienia będą pomocne.
  ursa
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 7
  Slova 15.03.2018 21:22
  Naskrobię kilka słów odnośnie tej dysputy poniżej jako osoba, która przez dwa lata dłubała newsy na tej stronie. I teraz tego nie robię.
  Generalnie nawet, gdy robiły to trzy osoby na zmianę w systemie dwudniowych dyżurów to momentami plułem krwią na klawiaturę. Jeśli ktoś uważa, że nie ma kiedy odpoczywać ze względu na prace to niech sobie wyobrazi, że wraca do domu i w ramach odpoczynku wertuje strony i redaguje kilka newsów, co zajmuje ok. 1,5 godziny na trzy newsy łącznie z formatowaniem i dodaniem odnośników.
  To badzo skutecznie czyni z hobby katorgę. Z tego samego powodu zamknęło sie ostatnio batoto. Razem ze mną działało jeszcze kilka osób, nawet nie wiem, czy wciąż w tym siedzą, ale ja widziałem, że życie ucieka mi przez palce a jeszcze muszę napisać newsy na tanuki. Taka jest praktyka.
  Wszelkie opinie w rodzaju „jak robicie coś dla zabawy to róbcie to dobrze” proszę sobie wsadzić.
  Z poważaniem,
  Slova
  redaktor newsów tanuki.pl
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 16
  silivict 13.03.2018 18:44
  Do newsów też by się ktoś Wam przydał, bo widzę, że nie ogarniacie.
  Odpowiedz
 • Avatar
  Marta001 13.03.2018 14:52
  Wysłane
  Uznałam, że spróbuję – moje zgłoszenie jest już u Was na skrzynce ;)
  Odpowiedz
 • Dodaj komentarz