Tanuki

Tanuki.pl

Wyszukiwarka

Yatta.pl

News

Studio JG wyda w Polsce light novel?

Grisznak - 7.01.2014

Od dłuższego czasu fani wypytywali polskie wydawnictwa mangowe o szanse wydania w Polsce powieści z gatunku light novel. Do tej pory wydawcy odpowiadali odmownie, ale wygląda na to, że coś się zaczyna zmieniać. Publikując swoje zapowiedzi na pierwsze miesiące 2014 roku, Studio JG zamieściło dość enigmatyczną informację, brzmiącą:

Jesteśmy w trakcie rozmów otwierających drogę do eksperymentu z light novel jaki mógłby ewentualnie się rozpocząć w trzecim i czwartym kwartale 2014.

Czy to oznacza przełom, jeśli chodzi o o obecność light novel na polskim rynku? Na razie trudno wyrokować, acz warto pamiętać, że to właśnie Studio JG zaczęło w ubiegłym roku wydawać dwie mangi, których pierwowzorami były popularne light novel – Spice & Wolf i Toradora!. Może to jakaś wskazówka, jeśli chodzi o tytuły tego rodzaju pozycji, jakie miałyby się ukazać w Polsce?

Komentarze

 • Dodaj komentarz
 • Avatar
  Animaxix~~~ 12.01.2014 19:01
  Mnie marzyłoby się To aru Majutsu no Index i w zasadzie wszystko, co tylko łączy się z tym uniwersum, ale to raczej płonne nadzieje. Za mały fandom, cóż zrobić, chociaż light novel naprawdę jest tego warta.
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 5
  Rhapsody 10.01.2014 10:38
  Nie ma się co rozpędzać z och i ach, bo nie wiadomo co z tego wyjdzie. Ale jak tak to ja chcę High School DxD, a reszta może poczekać. Od biedy z tych dwóch powyższych wolę Toradora, S&W nie chciałbym.
  Odpowiedz
 • Avatar
  Donia 8.01.2014 22:37
  Jak przeczytałam artukuł o wydawaniu LN w Otaku pomyślałam, że to nie byłby najlepszy pomysł, ale skoro Sutdio JG zamierza zaryzykować, to zobaczymy co z tego wyniknie… JPF, też kiedyś musiał zaryzykować i wydać pierwszą w Polsce mangę.

  Osobiście miałabym wielką ochotę na przeczytanie LN Karin. Podobno fabuła znacznie różni się od pierwowzoru, historia to (!) kryminał, jest więcej romansu i humoru, pojawia się dużo nowych postaci i bardziej rozbudowany jest wątek rodziny Eldy. No i z dopisków odautorskich z mangi wywnoiskowałam, że Yuna Kagesaki była dumniejsza z light novel, niż z anime :)

  Ale to tylko marzenia. Studio JG nie wypuści tego na rynek, bo przecież Wampirzyce Karin wydało Waneko.

  Ale, jeśli książkowa Toradora wyjdzie na naszym rynku, też chętnie skorzystam :)
  Odpowiedz
 • Avatar
  C.Serafin 8.01.2014 20:19
  Studio JG od dawna słynęło ze sporych ambicji i odważnych pomysłów, takich jak rozpoczęcie wydawania pierwszych w Polsce mang yaoi od czasu upadku Seishy oraz (pomimo paru początkowych wpadek) całkiem niezłej jakości tomików, czego najdoskonalszym przykładem jest Opowieść Panny Młodej.

  Light novel to już jednak inna bajka i same wydawnictwo wydaje się dobrze o tym wiedzieć, czego dowodem jest wyjątkowo ostrożny język użyty w komunikacie. W najgorszym razie po wydaniu paru tomów całej inicjatywie zostanie szybko ukręcony łepek i Studio skoncentruje się na dotychczasowych, bardzo licznych zajęciach.

  ps. Czy mi się zdaje, czy jednoczesne wydawanie zarówno light novel i mang Spice & Wolf i Toradory, byłoby popisowym strzałem w stopę?
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 16
  Solarius Scorch 8.01.2014 13:32
  VN
  Prawdę mówiąc wolałbym, gdyby zaczęli wydawać visual novels po polsku.
  Odpowiedz
 • Avatar
  Videlec 7.01.2014 17:45
  Ciekawe, czy ludzie to kupią. Chyba najlepiej byłoby zacząć od czegoś rozpoznawalnego – takiego SAO na przykład. I żeby ilustracje były ładne.
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 5
  Rudra 7.01.2014 15:11
  Po co?
  Jak chcę poczytać coś lekkiego to kupuję mangę, tak? Książki zdecydowanie wolę poważniejsze. A wydawnictwo będzie w słabej sytuacji bo teraz „fszyscy chcom lajt nowel” a kupi to z pięć osób.
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 7
  Yuki Asakawa 7.01.2014 14:29
  Super!
  Bardzo się cieszę! Spice & Wolf znam jedynie z pierwszego tomu mangi, więc z chęcią się zapoznam, a i Toradorę (choć anime nie wytrwałam do końca) na pewno sprawdzę. Jeśli chodzi o inne tytuły, to Durarara!! absolutnie powinna się pojawić! Nawet znając pierwowzrór przeczytałabym wersję polską. Dorzuciłabym jeszcze Bakemonogatari i Sword Art Online. Obyśmy dalej się rozwijali!
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 10
  Slova 7.01.2014 11:31
  Tu nie ma się z czego cieszyć, tu trzeba płakać, że wydawnictwo sobie samo grób kopie.
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 2
  Domi-kun 7.01.2014 11:18
  Brzmi ciekawie, ale wolałbym, żeby wydano light novel, które nie ma mangowej adaptacji wydanej w Polsce, np. Shin Sekai Yori.
  Odpowiedz
 • Dodaj komentarz