Tanuki

Tanuki.pl

Wyszukiwarka

Komikslandia

Słowniczek

Uniwersum

Z ang. universe – „wszechświat, świat”.

W zachodnim fandomie mangi i anime jest to zbiorcze określenie cyklu obejmującego różne serie. Termin jest bardzo podobny do expanded universe, jednak różni się tym, że expanded universe oznacza przede wszystkim cykl obejmujący różne media (książki, filmy etc.), podczas gdy uniwersum to określenie „rzeczywistości”, w której rozgrywa się akcja przynależnych do cyklu tytułów.

Fani poszczególnych cyklów często tworzą nazwy składające się z tytułu cyklu lub nazwiska albo pseudonimu autora z końcówką -verse. Np. CLAMP­‑verse to zbiorcze określenie rzeczywistości, w której rozgrywają się tytuły stworzone przez grupę CLAMP, a Nasuverse to rzeczywistość visual novel stworzonych przez studio Type­‑Moon (i scenarzystę Kinoko Nasu).

Uniwersum nie musi obejmować pojedynczego świata, jeśli w założeniach cyklu zakłada się istnienie światów równoległych. Jeśli jednak dany cykl można podzielić na części rozgrywające się w wyraźnie odmiennej rzeczywistości i wzajemnie się wykluczające, bywa on określany terminem metaversum (z ang. metaverse od meta i universe) – najczęściej podawanym przykładem jest metawersum Gundam.

Kategorie: anime/manga, fandom

» Powrót do listy haseł