Tanuki

Tanuki.pl

Wyszukiwarka

Yatta.pl

Słowniczek

Ograniczenia wiekowe

Na wielu zbiorczych stronach z fanfikami stosowany jest system wywodzący się z oficjalnego amerykańskiego systemu klasyfikacji filmów. Ma on na celu określenie, dla jakich odbiorców jest odpowiedni dany tekst i został również przejęty przez wielu autorów fanfików lub innych tekstów literackich, którzy posługują się nim niezależnie od miejsca publikowania utworów.

Ponieważ jest to system nieformalny, nazwy poszczególnych kategorii i stawiane im wymogi mogą być różne; nie ma także pełnej gwarancji, że tekst oznaczony w ramach danej kategorii faktycznie będzie do niej należeć.

Podstawowy i oficjalny system klasyfikacji filmów wyróżnia następujące kategorie:

  • G (z ang. general – „ogólny”) – treści odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych
  • PG (parental guidance – „pod nadzorem rodziców”) – zawiera treści, które mogą nie być odpowiednie dla dzieci (zalecany jest nadzór rodziców)
  • PG­‑13 – zawiera treści, które mogą nie być odpowiednie dla dzieci poniżej trzynastu lat (zalecany jest nadzór rodziców)
  • R (restricted – „ograniczone”) – dzieci poniżej siedemnastu lat mogą się zapoznać z tymi treściami tylko w obecności rodziców (zwykle tej kategorii towarzyszy szczegółowe wyjaśnienie, co jest powodem takiej klasyfikacji)
  • NC­‑17 – treści nieprzeznaczone dla osób poniżej siedemnastu lat

Kategorie: fanfiction

» Powrót do listy haseł