Tanuki

Tanuki.pl

Wyszukiwarka

Komikslandia

Słowniczek

Japoński happy end

Zakończenie utworu (mangi, anime) przynajmniej częściowo nieszczęśliwe dla bohaterów, np. takie, w którym ginie jedna z głównych postaci lub zakochana para musi się rozstać.

Od klasycznego złego zakończenia „japoński happy end” różni się tym, że bohaterom udaje się osiągnąć główny cel stawiany w fabule. Jeśli na przykład jest to seria przygodowa, udaje się ocalić świat alternatywny, ale bohater lub bohaterka musi powrócić na Ziemię, co oznacza rozłąkę z przyjaciółmi i ukochaną osobą. Jeśli jest to romans, bohaterowie wyznają sobie uczucia, jednak z jakichś powodów nie mogą zostać razem.

Jest to modyfikacja określenia „hollywoodzki happy end” – przez długi czas amerykańskie filmy wysokobudżetowe, kierowane do szerokiej publiczności, niemal obowiązkowo musiały się kończyć dobrze, nawet jeśli takie zakończenie było nielogiczne lub całkowicie sztampowe. Zakończenia typu „japoński happy end” przez długie lata były najpopularniejszym sposobem zamknięcia fabuły i pojawiały się nawet w tytułach komediowych lub produkcjach dla dzieci. Obecnie – zarówno w przypadku Hollywood, jak i Japonii – ten trend nie jest już tak wyraźnie widoczny, co sprawia, że określenie „japoński happy end” pomału zaczyna wychodzić z użycia.

Kategorie: anime/manga, fandom

» Powrót do listy haseł