Tanuki

Tanuki.pl

Wyszukiwarka

Otaku.pl

News

Na nowy rok szkolny - nowe funkcje Tanuki

Avellana - 31.08.2013

Chociaż od bardzo dawna w funkcjach strony niewiele się zmieniało, tym razem mamy dla Was całe mnóstwo zmian i poprawek! Mamy nadzieję, że popychają one nasze Tanuki we właściwym kierunku i sprawią, że korzystanie ze strony stanie się dla Was wygodniejsze. Chociaż mamy nadzieję, że wszystko pójdzie gładko, nie gwarantujemy niestety, że nie pojawią się jakieś błędy – zarówno związane z nowościami, jak i z czymś, co – ups – popsuło się nam przez przypadek. Gdybyście zauważyli cokolwiek niepokojącego, zgłaszajcie to od razu – najlepiej w komentarzach do tego newsa, albo pisząc mail na adres redakcja@tanuki.pl – co będzie praktyczne, gdybyście chcieli dodać załącznik. Jak zawsze przypominamy, żeby zgłaszając błąd, podawać jak najwięcej szczegółów: na jakiej stronie wystąpił, co robiliście, z jakiej przeglądarki korzystacie. Z góry dziękujemy!

No dobrze, ale na pewno jesteście ciekawi, co właściwie się zmieniło… Oto pełna lista, kolejność przypadkowa:

1. Sposób wyświetlania archiwalnych newsów, czyli jeden z koszmarów Tanuki.pl – długaśna strona sięgająca 2008 roku. Od teraz klikając „Więcej newsów” zobaczycie tylko newsy z bieżącego miesiąca oraz praktyczne (mamy nadzieję!) linki do wcześniejszych miesięcy i lat.

2. Wyszukiwanie newsów – od teraz wyszukiwarka na górnym pasku każdej strony oprócz tytułów mang, anime i tekstów z Czytelni, a także nazw użytkowników, będzie przeszukiwać także tytuły newsów. Mamy nadzieję, że ta funkcja się bardzo przyda!

3. Poprawione stronicowanie – do tej pory długie listy (np. lista użytkowników, lista mang albo lista anime) miały na górze oddzielne linki do każdej strony, co kiedyś nie wydawało się poważnym problemem, ale obecnie zaczęło się robić lekko absurdalne (przy 146 stronach użytkowników!). Teraz, zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, to stronicowanie zostało skrócone, a pośrednie numerki ukryte.

4. Tytuły +18 usunięte z toplist – w zasadzie od początku nie powinny się były tam pojawiać. Od tej pory tytuły z oznaczeniem +18 nie będą się pojawiać w toplistach. Z góry prosimy o wyrozumiałość, ale uznaliśmy to za rozsądne posunięcie, które zresztą w większości przypadków nie będzie miało poważniejszego wpływu na wyniki.

5. Ulepszona porównywarka ocen – chodziliście może po profilach znajomych (i nieznajomych), żeby porównywać ich oceny z Waszymi? Dodaliśmy drobiazg, który do tej pory można było robić tylko, edytując ręcznie adres w pasku przeglądarki: porównywanie typu „każdy z każdym”. Kiedy wejdziecie na czyjąś listę mang lub anime, zobaczycie po prawej stronie – oprócz opcji porównania z własnymi ocenami – także okienko umożliwiające wpisanie dowolnego nicku użytkownika. Okienko podczas wpisywania samo będzie uzupełniać nick, żeby ułatwić Wam życie i zmniejszyć ryzyko pomyłek.

6. Zmiana sposobu wyświetlania oceny użytkowników – dajemy Wam… Gwiazdki (acz nie z nieba)! To zupełny drobiazg, ale często proszono nas, żeby ocena użytkowników była prezentowana nie tylko w postaci histogramu, ale również w postaci gwiazdek, tak jak ocena recenzenta i ocena redakcji.

7. Łatwiejsze dodawanie pozycji do list mang i anime – zamiast listy rozwijanej z różnymi stanami (obejrzane, do przeczytania, porzucone itd.) macie teraz symbole, które wystarczy kliknąć… To o jedno kliknięcie mniej!

8. Zasady dodawania ogryzków – lekko zmodyfikowany (m.in. uzupełniony o nowe powody odrzucania ogryzków) i podzielony na wersję dla mang i anime przewodnik ogryzkowania jest teraz dostępny pod linkiem „Regulamin” w panelu dodawania ogryzka.

9. Znikają oceny wystawione przez anonimowych użytkowników – o tę zmianę także byliśmy wielokrotnie proszeni. Tak naprawdę jest to po prostu usunięcie reliktu dawnych czasów – możliwość oceniania anonimowego została wprowadzona, kiedy Tanuki nawet nie myślało o kontach dla użytkowników. Kiedy je wprowadziliśmy, nie chcieliśmy od razu wycofywać starej funkcji, żeby nie pozbawić bazy ocen – no i jakoś tak trochę za długo zostały. W ostatnim czasie służyły już niemal wyłącznie do wystawiania ocen skrajnych i wydaje nam się, że ich wyłączenie powinno poprawić wiarygodność rankingów ocen mang i anime. Od razu dodam, że możliwość dodawania komentarzy bez logowania zostaje i nie zamierzamy jej wycofywać!

Poza tym jeszcze garść poprawek:

1. Możliwość wyboru między ogryzkami i recenzjami w woluminach i tomikach – na tych listach brakowało opcji istniejącej od dawna na listach mang i anime – wyboru między wyświetlaniem tylko tytułów z recenzjami, tylko tytułów bez recenzji (ogryzków) lub wszystkich tytułów. W związku z tym z list woluminów i tomików znikają za trójkąciki oznaczające pozycje zrecenzowane.

2. Usunięte nieprzeczytane wiadomości znikają z licznika – ten błąd dotyczył niewielkiej liczby użytkowników, ale do tej pory jeśli ktoś skasował wiadomość prywatną bez otwierania jej, zostawała ona na liczniku wiadomości.

3. Ochrona nicków w komentarzach – od tej pory komentarze pisane przez niezalogowanych użytkowników nie mogą jako nazwy użytkownika wykorzystywać nicka zarejestrowanego w naszym portalu. To trochę utrudni życie osobom notorycznie zapominającym hasła, ale mimo wszystko wydaje się potrzebnym załataniem dziury. Żeby nie blokować niepotrzebnie nicków, konta założone, ale nigdy nie aktywowane, będą teraz kasowane po trzech miesiącach.

4. Komentarze do zawieszonych serii znikają z listy komentarzy użytkownika – to kolejny błąd o niewielkim zasięgu, ale wart usunięcia. Mowa tu oczywiście o tytułach, które zostały zawieszone w naszej bazie (tj. nie wyświetlają się użytkownikom), a nie o tytułach, których wydawanie lub emisja zostały zawieszone.

5. Poprawki do wyświetlanie zagnieżdżonych komentarzy – powinny zniknąć pojawiające się dotąd problemy z głęboko zagnieżdżonymi komentarzami (np. w profilach), w tym problem „Znaleźliśmy koniec Tanuka!” oraz problem ze znikającym przyciskiem „Wyślij”.

Chociaż muszę nadmienić, że możliwości (i siły) naszej Dzielnej Ekipy Informatycznej są ograniczone – i mamy kilka pomysłów na dalsze ulepszenia – zawsze chętnie poznamy Wasze zdanie. W tym momencie interesuje nas szczególnie, co Wam utrudnia korzystanie z Tanuki – co byście poprawili w tym, co na nim jest obecnie? Czy możemy jakoś ułatwić Wam (lub uprzyjemnić) życie? Nie obiecujemy, że wszystkie pomysły zostaną wprowadzone w życie, ale na pewno rozważymy je przy planowaniu kolejnych zmian w serwisie.

UWAGA: Jeśli macie problemy ze skryptami na stronie (np. nie działa rozwijanie lub dodawania komentarzy albo inne linki), spróbujcie wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki.

Komentarze

 • Dodaj komentarz
 • Avatar odpowiedzi: 1
  Chudi X 6.09.2013 21:54
  Przy okazji newsów proponowałbym stworzenie podziału na kategorie z możliwością wyboru opcji „niepowiadamiania o publikacji newsa” oraz „niewyświetlania newsów” związanych z konkretną kategorią.

  Przykładowo, jeśli news dotyczy portalu to powinien mieć przypisaną kategorię „Portal” i analogicznie dotyczy to newsów o mangach czy anime.

  Ostatni napływ informacji o mało interesującej treści naprawdę mnie irytuje, a to, że gdzieś tam pojawił się trailer jakiegoś anime zupełnie mnie nie rusza i najzwyczajniej w świecie chciałbym, aby nic takiego nie wyświetlało się, gdy przeglądam portal.

  Druga kwestia – możliwość komentowania bezpośrednio pod ogryzkami/recenzjami konkretnych woluminów i tomików.

  Ułatwi to sprawę znacznie, komentarze dotyczące polskich wydań umieszczane pośród dyskusji o samej serii (i jej recenzjach) niekiedy zwyczajnie giną w zalewie innych opinii i ciężko jest nawiązać jakąkolwiek dyskusję.
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 12
  tanuki 1.09.2013 21:54
  Punkt 7.
  Nawet jak klikam na symbol np wstrzymane lub inny, zawsze pojawia się fajka oznaczająca przeczytane. Coś nie działa.
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 5
  tanuki 1.09.2013 17:29
  Pomysł na nową listę
  Fajnie by było, gdyby użytkownik mógł utworzyć listę swoich ulubionych autorów mang.
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 4
  tanuki 1.09.2013 17:18
  Dodawanie ogryzków mang
  Myślę, że redakcji łatwiej będzie zweryfikować ogryzek, jeśli użytkownik będzie miał możliwość podania nazwiska autora (nie ma na to miejsca).
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 1
  Donia 1.09.2013 16:02
  Punkt 9 jest nie fair!
  Jeśli chodzi o moje zdanie to uważam, że to niesprawiedliwe, że osoby niezalogowane nie mogą już wystawiać ocen. Wcześniej mógł to robić każdy nawet bez logowania, a teraz usunięcie tej funkcji może zniechęcić wielu użytkowników, którzy chcieliby anonimowo ocenić jekiś tytuł. Mam złe przeczucie, że przez to portal może stracić na popularności…
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 2
  Nemezis 1.09.2013 15:21
  Dzięki za zmiany! Na pewno bardzo ułatwią życie.

  Swoją drogą, co do utrudniania korzystania z Tanuki… Nie wiem czy ten temat był już kiedyś poruszany, ale myśleliście może o sortowaniu list? Osobiście szlag mnie trafia jak mam pomieszane mangi/anime wszystkie razem, i te do obejrzenia, te już obejrzane i w trakcie. Strasznie się w tym gubię, przez co musiałam usunąć wszystkie do obejrzenia. Wiem, że poprawka rodem z MyAnimeList, ale takie usprawnienie bardzo by mnie ucieszyło.

  Plus dodawanie odcinków, żeby tasiemce, które się ciągną po kilkanaście lat też liczyły się do licznika czasu… Ale to tylko małe życzenie, które właściwie nie jest za bardzo potrzebne, w porównaniu z sortowaniem. Zżynam z MyAnimeList, wiem, ale jednak co polskie, to polskie…

  Jeszcze raz, dzięki za zmiany! c:
  Odpowiedz
 • Avatar
  Tassadar 1.09.2013 12:31
  Brawa dla informatyków, jesteście wielcy. Zestaw zmian na lepsze, zwłaszcza jeśli chodzi o anonimowe oceny, ochronę nicków i stany oglądania anime.

  Jedno co mi automatycznie przyszło do głowy, to że porównywarka ocen mogłaby oznaczać osobnym kolorem identyczne oceny, żeby łatwiej się było w niej połapać.
  Odpowiedz
 • Avatar
  Diablo 1.09.2013 09:21
  Dziękuję
  A ja dziękuję za newsy ze świata anime. Przyznaję, że nie chciało się mi grzebać za takowymi po zachodnich serwerach, tak więc pojawianie się tego na Tanuku uważam za prawdziwy rarytas.
  Odpowiedz
 • Avatar
  Sezonowy 31.08.2013 13:45
  Dziekuję...
  ... za usunięcie możliwości anonimowego wystawiania ocen, tego narzędzia do bezrefleksyjnego wyrażania uwielbienia/nienawiści. Od razu oceny nabrały większej wiarygodności. Pamiętam, że poirytowany kilka razy zwracałem na to uwagę w komentarzach i zawsze Avellana szybko stawiała mnie do pionu. A teraz widzę, że cyfrowy Bóg jednak istnieje, z czego bardzo się cieszę. ;)

  ... za poprawki w sposobie wyświetlania głęboko zagnieżdżonych komentarzy. Zajrzałem do paru rozbudowanych, wielodziesięciokomentarzowych dyskusji, w których brałem udział i w których, jak pamiętam, miałem kłopoty z odróżnieniem, kto komu na który komentarz odpowiada. Teraz wygląda to o niebo lepiej, dużo przejrzyściej. Naprawdę dobra robota.

  ... za ochronę nicków w komentarzach, bo choć nigdy mnie to nie dotknęło osobiście, to przypominam sobie kilka niezręcznych sytuacji, gdy jakaś anonimowa sierota podszywała się pod kogoś innego (a nawet, o zgrozo, kogoś z redakcji) w celu uprawiania hejtu. I niby wiadomo, że nie pisał tego właściciel nicka, ale zawsze niesmak pozostaje, choćby na samą myśl, że ktoś może bezkarnie twoim nickiem gębę sobie (monitor?) wycierać.
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 2
  MiszczKoszykufki 31.08.2013 09:03
  O ja cie, ale bajery~!
  To o jedno kliknięcie mniej!

  To ja przed chwilą złapałam zawiasa zastanawiając się który symbol co oznacza ;D

  Szukanie dalszej części rozmowy w komentarzach zawsze była rytuałem, ale fajnie, że w końcu zostało to naprawione. No i chwała wam za usunięcie anonimowych ocen ;D Oh wait, jak ja teraz będę zawyżać oceny UtaPrinsów? D:
  Odpowiedz
 • Avatar odpowiedzi: 1
  Maciejka 31.08.2013 00:48
  „Znaleźliśmy koniec Tanuka!”

  To było przełomowe odkrycie… :D
  Odpowiedz
 • Dodaj komentarz